laittautunut |
Adjective, Singular Nominative |
|
Verb, Active voice Indicative Preterite Con negative form of verb Singular |
||
Verb, Active voice Participle with suffix nut Singular Nominative |
||
| placed | |
| laittautunut |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
laittautuneet |
|
Par |
-ta |
laittautunutta |
laittautuneita |
Gen |
-n |
laittautuneen |
laittautuneitten / laittautuneiden |
Ill |
mihin |
laittautuneeseen |
laittautuneisiin / laittautuneihin |
Ine |
-ssa |
laittautuneessa |
laittautuneissa |
Ela |
-sta |
laittautuneesta |
laittautuneista |
All |
-lle |
laittautuneelle |
laittautuneille |
Ade |
-lla |
laittautuneella |
laittautuneilla |
Abl |
-lta |
laittautuneelta |
laittautuneilta |
Tra |
-ksi |
laittautuneeksi |
laittautuneiksi |
Ess |
-na |
laittautuneena |
laittautuneina |
Abe |
-tta |
laittautuneetta |
laittautuneitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
laittautunein |
Singular
Plural
Nom
-
laittautuneet
Par
-ta
laittautunutta
laittautuneita
Gen
-n
laittautuneen
laittautuneitten / laittautuneiden
Ill
mihin
laittautuneeseen
laittautuneisiin / laittautuneihin
Ine
-ssa
laittautuneessa
laittautuneissa
Ela
-sta
laittautuneesta
laittautuneista
All
-lle
laittautuneelle
laittautuneille
Ade
-lla
laittautuneella
laittautuneilla
Abl
-lta
laittautuneelta
laittautuneilta
Tra
-ksi
laittautuneeksi
laittautuneiksi
Ess
-na
laittautuneena
laittautuneina
Abe
-tta
laittautuneetta
laittautuneitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
laittautunein
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
laittautuneempi |
laittautuneemmat |
Par |
-ta |
laittautuneempaa |
laittautuneempia |
Gen |
-n |
laittautuneemman |
laittautuneempien |
Ill |
mihin |
laittautuneempiin |
laittautuneempiin |
Ine |
-ssa |
laittautuneemmassa |
laittautuneemmissa |
Ela |
-sta |
laittautuneemmasta |
laittautuneemmista |
All |
-lle |
laittautuneemmalle |
laittautuneemmille |
Ade |
-lla |
laittautuneemmalla |
laittautuneemmilla |
Abl |
-lta |
laittautuneemmalta |
laittautuneemmilta |
Tra |
-ksi |
laittautuneemmaksi |
laittautuneemmiksi |
Ess |
-na |
laittautuneempana |
laittautuneempina |
Abe |
-tta |
laittautuneemmatta |
laittautuneemmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
laittautuneemmin |
Singular
Plural
Nom
-
laittautuneempi
laittautuneemmat
Par
-ta
laittautuneempaa
laittautuneempia
Gen
-n
laittautuneemman
laittautuneempien
Ill
mihin
laittautuneempiin
laittautuneempiin
Ine
-ssa
laittautuneemmassa
laittautuneemmissa
Ela
-sta
laittautuneemmasta
laittautuneemmista
All
-lle
laittautuneemmalle
laittautuneemmille
Ade
-lla
laittautuneemmalla
laittautuneemmilla
Abl
-lta
laittautuneemmalta
laittautuneemmilta
Tra
-ksi
laittautuneemmaksi
laittautuneemmiksi
Ess
-na
laittautuneempana
laittautuneempina
Abe
-tta
laittautuneemmatta
laittautuneemmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
laittautuneemmin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
laittautunein |
laittautuneimmat |
Par |
-ta |
laittautuneinta |
laittautuneimpia |
Gen |
-n |
laittautuneimman |
laittautuneinten / laittautuneimpien |
Ill |
mihin |
laittautuneimpaan |
laittautuneimpiin |
Ine |
-ssa |
laittautuneimmassa |
laittautuneimmissa |
Ela |
-sta |
laittautuneimmasta |
laittautuneimmista |
All |
-lle |
laittautuneimmalle |
laittautuneimmille |
Ade |
-lla |
laittautuneimmalla |
laittautuneimmilla |
Abl |
-lta |
laittautuneimmalta |
laittautuneimmilta |
Tra |
-ksi |
laittautuneimmaksi |
laittautuneimmiksi |
Ess |
-na |
laittautuneimpana |
laittautuneimpina |
Abe |
-tta |
laittautuneimmatta |
laittautuneimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
laittautuneimmin |
Singular
Plural
Nom
-
laittautunein
laittautuneimmat
Par
-ta
laittautuneinta
laittautuneimpia
Gen
-n
laittautuneimman
laittautuneinten / laittautuneimpien
Ill
mihin
laittautuneimpaan
laittautuneimpiin
Ine
-ssa
laittautuneimmassa
laittautuneimmissa
Ela
-sta
laittautuneimmasta
laittautuneimmista
All
-lle
laittautuneimmalle
laittautuneimmille
Ade
-lla
laittautuneimmalla
laittautuneimmilla
Abl
-lta
laittautuneimmalta
laittautuneimmilta
Tra
-ksi
laittautuneimmaksi
laittautuneimmiksi
Ess
-na
laittautuneimpana
laittautuneimpina
Abe
-tta
laittautuneimmatta
laittautuneimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
laittautuneimmin
| get ready | |
| laittautua |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
laittaudun |
|
ii |
laittaudut |
|
iii |
laittautuu |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
laittaudumme / laittaudutaan |
|
ii |
laittaudutte |
|
iii |
laittautuvat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
laittauduin |
|
ii |
laittauduit |
|
iii |
laittautui |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
laittauduimme / laittauduttiin |
|
ii |
laittauduitte |
|
iii |
laittautuivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen |
en ole |
ii |
olet |
et ole |
iii |
on |
ei ole |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme laittautuneet |
emme ole laittautuneet |
ii |
olette laittautuneet |
ette ole laittautuneet |
iii |
ovat laittautuneet |
eivät ole laittautuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin |
en ollut |
ii |
olit |
et ollut |
iii |
oli |
ei ollut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme laittautuneet |
emme olleet laittautuneet |
ii |
olitte laittautuneet |
ette olleet laittautuneet |
iii |
olivat laittautuneet |
eivät olleet laittautuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
laittautuisin |
|
ii |
laittautuisit |
|
iii |
laittautuisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
laittautuisimme |
|
ii |
laittautuisitte |
|
iii |
laittautuisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin |
en olisi |
ii |
olisit |
et olisi |
iii |
olisi |
ei olisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme laittautuneet |
emme olisi laittautuneet |
ii |
olisitte laittautuneet |
ette olisi laittautuneet |
iii |
olisivat laittautuneet |
eivät olisi laittautuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
laittautunen |
en laittautune |
ii |
laittautunet |
et laittautune |
iii |
laittautunee |
ei laittautune |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
laittautunemme |
emme laittautune |
ii |
laittautunette |
ette laittautune |
iii |
laittautunevat |
eivät laittautune |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen |
en liene |
ii |
lienet |
et liene |
iii |
lienee |
ei liene |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme laittautuneet |
emme liene laittautuneet |
ii |
lienette laittautuneet |
ette liene laittautuneet |
iii |
lienevät laittautuneet |
eivät liene laittautuneet |
Singular
i |
- |
ii |
laittaudu |
iii |
laittautukoon |
Plural
i |
laittautukaamme |
ii |
laittautukaa |
iii |
laittautukoot |
Nom |
- |
laittautua |
Tra |
-ksi |
laittautuaksensa / laittautuakseen |
Ine |
-ssa |
laittautuessa |
Ins |
-in |
laittautuen |
Ine |
-ssa |
laittauduttaessa (passive) |
Ill |
mihin |
laittautumaan |
Ine |
-ssa |
laittautumassa |
Ela |
-sta |
laittautumasta |
Ade |
-lla |
laittautumalla |
Abe |
-tta |
laittautumatta |
Ins |
-in |
laittautuman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
laittautuminen |
Par |
-ta |
laittautumista |
laittautumaisillaan / laittautumaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
laittaudutaan |
ei laittauduta |
Imperfect |
laittauduttiin |
ei laittauduttu |
Potential |
laittauduttaneen |
ei laittauduttane |
Conditional |
laittauduttaisiin |
ei laittauduttaisi |
Imperative Present |
laittauduttakoon |
älköön laittauduttako |
Imperative Perfect |
olkoon laittauduttu |
älköön laittauduttu |
Positive
Negative
Present
laittaudutaan
ei laittauduta
Imperfect
laittauduttiin
ei laittauduttu
Potential
laittauduttaneen
ei laittauduttane
Conditional
laittauduttaisiin
ei laittauduttaisi
Imperative Present
laittauduttakoon
älköön laittauduttako
Imperative Perfect
olkoon laittauduttu
älköön laittauduttu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
laittautuva |
laittauduttava |
2nd |
laittauduttu |
|
3rd |
laittautuma |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net