logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

laboratorio, noun

Word analysis
laboratoriomenettelyssä

laboratoriomenettelyssä

laboratorio

Noun, Singular Nominative

+ menettely

Noun, Singular Inessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laboratorio

laboratoriot

Par

-ta

laboratoriota

laboratorioita

Gen

-n

laboratorion

laboratorioitten / laboratorioiden

Ill

mihin

laboratorioon

laboratorioihin

Ine

-ssa

laboratoriossa

laboratorioissa

Ela

-sta

laboratoriosta

laboratorioista

All

-lle

laboratoriolle

laboratorioille

Ade

-lla

laboratoriolla

laboratorioilla

Abl

-lta

laboratoriolta

laboratorioilta

Tra

-ksi

laboratorioksi

laboratorioiksi

Ess

-na

laboratoriona

laboratorioina

Abe

-tta

laboratoriotta

laboratorioitta

Com

-ne

-

laboratorioine

Ins

-in

-

laboratorioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laboratorio

laboratoriot

Par

-ta

laboratoriota

laboratorioita

Gen

-n

laboratorion

laboratorioitten / laboratorioiden

Ill

mihin

laboratorioon

laboratorioihin

Ine

-ssa

laboratoriossa

laboratorioissa

Ela

-sta

laboratoriosta

laboratorioista

All

-lle

laboratoriolle

laboratorioille

Ade

-lla

laboratoriolla

laboratorioilla

Abl

-lta

laboratoriolta

laboratorioilta

Tra

-ksi

laboratorioksi

laboratorioiksi

Ess

-na

laboratoriona

laboratorioina

Abe

-tta

laboratoriotta

laboratorioitta

Com

-ne

-

laboratorioine

Ins

-in

-

laboratorioin

laboratory laboratorio
lab laboratorio, työ, ponnistus, synnytyspoltot, synnytys, työvoima
Show more arrow right
EuroParl2021; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl8; OpenSubtitles2018.v3; tmClass; OPUS-CATSS Parallel Corpus Riippumaton laboratorio; An independent laboratory; Laboratorio sijaitsee koulun alakerrassa. The laboratory is located in the basement of the school. Laboratorio täytyy siivota ennen seuraavaa luokkaa. The laboratory needs to be cleaned before the next class. Laboratorio on varustettu uusimmalla teknologialla. The laboratory is equipped with the latest technology. Laboratorio sijaitsee rakennuksen toisessa kerroksessa. The laboratory is located on the second floor of the building. Kiitos tästä oli, että laboratorio suljettiin. The reward for this was to be closed down. Mennään laboratorioon. Let's go down to the lab. Laboratoriolasi laboratorions-ja prosessitekniikkaan. Laboratory glass for laboratory and process technology. Lähellä mistä heräsin, oli eläinlääkärin laboratorio. Where I woke up there was a veterinary laboratory. Tulevaisuudessa laboratorio tulee olemaan avoin kaikille opiskelijoille. In the future, the laboratory will be open to all students. Show more arrow right

Wiktionary

a laboratory labra ablative singular of labōrātōrium - Show more arrow right From Medieval Latin labōrātōrium. Show more arrow right

Wikipedia

Laboratory A laboratory (UK: /ləˈbɒrətəri/, US: /ˈlæbərətɔːri/; colloquially lab) is a facility that provides controlled conditions in which scientific or technological research, experiments, and measurement may be performed. Laboratory services are provided in a variety of settings: physicians offices, clinics, hospitals, and regional and national referral centers. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laboratorioni

laboratorioni

laboratoriosi

laboratoriosi

laboratorionsa

laboratorionsa

Par

-ta

laboratoriotani

laboratorioitani

laboratoriotasi

laboratorioitasi

laboratoriotansa / laboratoriotaan

laboratorioitansa / laboratorioitaan

Gen

-n

laboratorioni

laboratorioitteni / laboratorioideni

laboratoriosi

laboratorioittesi / laboratorioidesi

laboratorionsa

laboratorioittensa / laboratorioidensa

Ill

mihin

laboratoriooni

laboratorioihini

laboratorioosi

laboratorioihisi

laboratorioonsa

laboratorioihinsa

Ine

-ssa

laboratoriossani

laboratorioissani

laboratoriossasi

laboratorioissasi

laboratoriossansa / laboratoriossaan

laboratorioissansa / laboratorioissaan

Ela

-sta

laboratoriostani

laboratorioistani

laboratoriostasi

laboratorioistasi

laboratoriostansa / laboratoriostaan

laboratorioistansa / laboratorioistaan

All

-lle

laboratoriolleni

laboratorioilleni

laboratoriollesi

laboratorioillesi

laboratoriollensa / laboratoriolleen

laboratorioillensa / laboratorioillean

Ade

-lla

laboratoriollani

laboratorioillani

laboratoriollasi

laboratorioillasi

laboratoriollansa / laboratoriollaan

laboratorioillansa / laboratorioillaan

Abl

-lta

laboratorioltani

laboratorioiltani

laboratorioltasi

laboratorioiltasi

laboratorioltansa / laboratorioltaan

laboratorioiltansa / laboratorioiltaan

Tra

-ksi

laboratoriokseni

laboratorioikseni

laboratorioksesi

laboratorioiksesi

laboratorioksensa / laboratoriokseen

laboratorioiksensa / laboratorioikseen

Ess

-na

laboratorionani

laboratorioinani

laboratorionasi

laboratorioinasi

laboratorionansa / laboratorionaan

laboratorioinansa / laboratorioinaan

Abe

-tta

laboratoriottani

laboratorioittani

laboratoriottasi

laboratorioittasi

laboratoriottansa / laboratoriottaan

laboratorioittansa / laboratorioittaan

Com

-ne

-

laboratorioineni

-

laboratorioinesi

-

laboratorioinensa / laboratorioineen

Singular

Plural

Nom

-

laboratorioni

laboratoriosi

laboratorionsa

laboratorioni

laboratoriosi

laboratorionsa

Par

-ta

laboratoriotani

laboratoriotasi

laboratoriotansa / laboratoriotaan

laboratorioitani

laboratorioitasi

laboratorioitansa / laboratorioitaan

Gen

-n

laboratorioni

laboratoriosi

laboratorionsa

laboratorioitteni / laboratorioideni

laboratorioittesi / laboratorioidesi

laboratorioittensa / laboratorioidensa

Ill

mihin

laboratoriooni

laboratorioosi

laboratorioonsa

laboratorioihini

laboratorioihisi

laboratorioihinsa

Ine

-ssa

laboratoriossani

laboratoriossasi

laboratoriossansa / laboratoriossaan

laboratorioissani

laboratorioissasi

laboratorioissansa / laboratorioissaan

Ela

-sta

laboratoriostani

laboratoriostasi

laboratoriostansa / laboratoriostaan

laboratorioistani

laboratorioistasi

laboratorioistansa / laboratorioistaan

All

-lle

laboratoriolleni

laboratoriollesi

laboratoriollensa / laboratoriolleen

laboratorioilleni

laboratorioillesi

laboratorioillensa / laboratorioillean

Ade

-lla

laboratoriollani

laboratoriollasi

laboratoriollansa / laboratoriollaan

laboratorioillani

laboratorioillasi

laboratorioillansa / laboratorioillaan

Abl

-lta

laboratorioltani

laboratorioltasi

laboratorioltansa / laboratorioltaan

laboratorioiltani

laboratorioiltasi

laboratorioiltansa / laboratorioiltaan

Tra

-ksi

laboratoriokseni

laboratorioksesi

laboratorioksensa / laboratoriokseen

laboratorioikseni

laboratorioiksesi

laboratorioiksensa / laboratorioikseen

Ess

-na

laboratorionani

laboratorionasi

laboratorionansa / laboratorionaan

laboratorioinani

laboratorioinasi

laboratorioinansa / laboratorioinaan

Abe

-tta

laboratoriottani

laboratoriottasi

laboratoriottansa / laboratoriottaan

laboratorioittani

laboratorioittasi

laboratorioittansa / laboratorioittaan

Com

-ne

-

-

-

laboratorioineni

laboratorioinesi

laboratorioinensa / laboratorioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laboratoriomme

laboratoriomme

laboratorionne

laboratorionne

laboratorionsa

laboratorionsa

Par

-ta

laboratoriotamme

laboratorioitamme

laboratoriotanne

laboratorioitanne

laboratoriotansa / laboratoriotaan

laboratorioitansa / laboratorioitaan

Gen

-n

laboratoriomme

laboratorioittemme / laboratorioidemme

laboratorionne

laboratorioittenne / laboratorioidenne

laboratorionsa

laboratorioittensa / laboratorioidensa

Ill

mihin

laboratorioomme

laboratorioihimme

laboratorioonne

laboratorioihinne

laboratorioonsa

laboratorioihinsa

Ine

-ssa

laboratoriossamme

laboratorioissamme

laboratoriossanne

laboratorioissanne

laboratoriossansa / laboratoriossaan

laboratorioissansa / laboratorioissaan

Ela

-sta

laboratoriostamme

laboratorioistamme

laboratoriostanne

laboratorioistanne

laboratoriostansa / laboratoriostaan

laboratorioistansa / laboratorioistaan

All

-lle

laboratoriollemme

laboratorioillemme

laboratoriollenne

laboratorioillenne

laboratoriollensa / laboratoriolleen

laboratorioillensa / laboratorioillean

Ade

-lla

laboratoriollamme

laboratorioillamme

laboratoriollanne

laboratorioillanne

laboratoriollansa / laboratoriollaan

laboratorioillansa / laboratorioillaan

Abl

-lta

laboratorioltamme

laboratorioiltamme

laboratorioltanne

laboratorioiltanne

laboratorioltansa / laboratorioltaan

laboratorioiltansa / laboratorioiltaan

Tra

-ksi

laboratorioksemme

laboratorioiksemme

laboratorioksenne

laboratorioiksenne

laboratorioksensa / laboratoriokseen

laboratorioiksensa / laboratorioikseen

Ess

-na

laboratorionamme

laboratorioinamme

laboratorionanne

laboratorioinanne

laboratorionansa / laboratorionaan

laboratorioinansa / laboratorioinaan

Abe

-tta

laboratoriottamme

laboratorioittamme

laboratoriottanne

laboratorioittanne

laboratoriottansa / laboratoriottaan

laboratorioittansa / laboratorioittaan

Com

-ne

-

laboratorioinemme

-

laboratorioinenne

-

laboratorioinensa / laboratorioineen

Singular

Plural

Nom

-

laboratoriomme

laboratorionne

laboratorionsa

laboratoriomme

laboratorionne

laboratorionsa

Par

-ta

laboratoriotamme

laboratoriotanne

laboratoriotansa / laboratoriotaan

laboratorioitamme

laboratorioitanne

laboratorioitansa / laboratorioitaan

Gen

-n

laboratoriomme

laboratorionne

laboratorionsa

laboratorioittemme / laboratorioidemme

laboratorioittenne / laboratorioidenne

laboratorioittensa / laboratorioidensa

Ill

mihin

laboratorioomme

laboratorioonne

laboratorioonsa

laboratorioihimme

laboratorioihinne

laboratorioihinsa

Ine

-ssa

laboratoriossamme

laboratoriossanne

laboratoriossansa / laboratoriossaan

laboratorioissamme

laboratorioissanne

laboratorioissansa / laboratorioissaan

Ela

-sta

laboratoriostamme

laboratoriostanne

laboratoriostansa / laboratoriostaan

laboratorioistamme

laboratorioistanne

laboratorioistansa / laboratorioistaan

All

-lle

laboratoriollemme

laboratoriollenne

laboratoriollensa / laboratoriolleen

laboratorioillemme

laboratorioillenne

laboratorioillensa / laboratorioillean

Ade

-lla

laboratoriollamme

laboratoriollanne

laboratoriollansa / laboratoriollaan

laboratorioillamme

laboratorioillanne

laboratorioillansa / laboratorioillaan

Abl

-lta

laboratorioltamme

laboratorioltanne

laboratorioltansa / laboratorioltaan

laboratorioiltamme

laboratorioiltanne

laboratorioiltansa / laboratorioiltaan

Tra

-ksi

laboratorioksemme

laboratorioksenne

laboratorioksensa / laboratoriokseen

laboratorioiksemme

laboratorioiksenne

laboratorioiksensa / laboratorioikseen

Ess

-na

laboratorionamme

laboratorionanne

laboratorionansa / laboratorionaan

laboratorioinamme

laboratorioinanne

laboratorioinansa / laboratorioinaan

Abe

-tta

laboratoriottamme

laboratoriottanne

laboratoriottansa / laboratoriottaan

laboratorioittamme

laboratorioittanne

laboratorioittansa / laboratorioittaan

Com

-ne

-

-

-

laboratorioinemme

laboratorioinenne

laboratorioinensa / laboratorioineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

menettely

menettelyt

Par

-ta

menettelyä

menettelyitä / menettelyjä

Gen

-n

menettelyn

menettelyitten / menettelyiden / menettelyjen

Ill

mihin

menettelyyn

menettelyihin

Ine

-ssa

menettelyssä

menettelyissä

Ela

-sta

menettelystä

menettelyistä

All

-lle

menettelylle

menettelyille

Ade

-lla

menettelyllä

menettelyillä

Abl

-lta

menettelyltä

menettelyiltä

Tra

-ksi

menettelyksi

menettelyiksi

Ess

-na

menettelynä

menettelyinä

Abe

-tta

menettelyttä

menettelyittä

Com

-ne

-

menettelyine

Ins

-in

-

menettelyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

menettely

menettelyt

Par

-ta

menettelyä

menettelyitä / menettelyjä

Gen

-n

menettelyn

menettelyitten / menettelyiden / menettelyjen

Ill

mihin

menettelyyn

menettelyihin

Ine

-ssa

menettelyssä

menettelyissä

Ela

-sta

menettelystä

menettelyistä

All

-lle

menettelylle

menettelyille

Ade

-lla

menettelyllä

menettelyillä

Abl

-lta

menettelyltä

menettelyiltä

Tra

-ksi

menettelyksi

menettelyiksi

Ess

-na

menettelynä

menettelyinä

Abe

-tta

menettelyttä

menettelyittä

Com

-ne

-

menettelyine

Ins

-in

-

menettelyin

procedure menettely, menettelytapa, järjestys, käsittelyjärjestys
proceedings menettely, oikeudenkäynti, asian käsittely, pöytäkirjat, prosessi, tapahtumat
practice käytäntö, harjoittelu, menettely, praktiikka, harjoitus, tapa
dealings kaupat, kanssakäyminen, liiketoimet, työt ja toimet, menettely
Show more arrow right
OPUS; Europarl Parallel Corpus; JRC-Acquis; Tatoeba; OpenSubtitles Tämä menettely on mielestäni täysin tarpeeton. In my opinion, this procedure is completely unnecessary. Menettely on selkeästi määritelty lainsäädännössä. The procedure is clearly defined in the legislation. Menettely on suoritettava tarkasti ohjeiden mukaan. The procedure must be carried out precisely according to the instructions. Menettely on selvästi määritelty ja siihen on perehdytty perinpohjaisesti. The procedure is clearly defined and has been thoroughly studied. Sopimusvaltioiden toimenpiteiden menettely on yhdenmukaistettava paremmin. The procedure for measures by the contracting states must be better harmonized. Tarvitsemme uuden menettelymme päivittämistä. We need to update our new procedure. Tutkintaa koskeva menettely on käynnistetty ja se on tällä hetkellä käynnissä. The investigative procedure has been initiated and is currently ongoing. Menettelymme on erittäin tehokas ja luotettava. Our procedure is very efficient and reliable. Olemme noudattaneet tätä menettelymme jo vuosia. We have been following this procedure for years. Oikeuslähteiden analysointi on tärkeä menettely oikeudellista tulkintaa tehtäessä. Analyzing legal sources is an important procedure when interpreting the law. Show more arrow right

Wiktionary

(administration, law) procedure Show more arrow right proseduuri Show more arrow right menetellä +‎ -y Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

menettelyni

menettelyni

menettelysi

menettelysi

menettelynsä

menettelynsä

Par

-ta

menettelyäni

menettelyitäni / menettelyjäni

menettelyäsi

menettelyitäsi / menettelyjäsi

menettelyänsä / menettelyään

menettelyitänsä / menettelyitään / menettelyjänsä / menettelyjään

Gen

-n

menettelyni

menettelyitteni / menettelyideni / menettelyjeni

menettelysi

menettelyittesi / menettelyidesi / menettelyjesi

menettelynsä

menettelyittensä / menettelyidensä / menettelyjensä

Ill

mihin

menettelyyni

menettelyihini

menettelyysi

menettelyihisi

menettelyynsä

menettelyihinsä

Ine

-ssa

menettelyssäni

menettelyissäni

menettelyssäsi

menettelyissäsi

menettelyssänsä / menettelyssään

menettelyissänsä / menettelyissään

Ela

-sta

menettelystäni

menettelyistäni

menettelystäsi

menettelyistäsi

menettelystänsä / menettelystään

menettelyistänsä / menettelyistään

All

-lle

menettelylleni

menettelyilleni

menettelyllesi

menettelyillesi

menettelyllensä / menettelylleen

menettelyillensä / menettelyilleän

Ade

-lla

menettelylläni

menettelyilläni

menettelylläsi

menettelyilläsi

menettelyllänsä / menettelyllään

menettelyillänsä / menettelyillään

Abl

-lta

menettelyltäni

menettelyiltäni

menettelyltäsi

menettelyiltäsi

menettelyltänsä / menettelyltään

menettelyiltänsä / menettelyiltään

Tra

-ksi

menettelykseni

menettelyikseni

menettelyksesi

menettelyiksesi

menettelyksensä / menettelykseen

menettelyiksensä / menettelyikseen

Ess

-na

menettelynäni

menettelyinäni

menettelynäsi

menettelyinäsi

menettelynänsä / menettelynään

menettelyinänsä / menettelyinään

Abe

-tta

menettelyttäni

menettelyittäni

menettelyttäsi

menettelyittäsi

menettelyttänsä / menettelyttään

menettelyittänsä / menettelyittään

Com

-ne

-

menettelyineni

-

menettelyinesi

-

menettelyinensä / menettelyineen

Singular

Plural

Nom

-

menettelyni

menettelysi

menettelynsä

menettelyni

menettelysi

menettelynsä

Par

-ta

menettelyäni

menettelyäsi

menettelyänsä / menettelyään

menettelyitäni / menettelyjäni

menettelyitäsi / menettelyjäsi

menettelyitänsä / menettelyitään / menettelyjänsä / menettelyjään

Gen

-n

menettelyni

menettelysi

menettelynsä

menettelyitteni / menettelyideni / menettelyjeni

menettelyittesi / menettelyidesi / menettelyjesi

menettelyittensä / menettelyidensä / menettelyjensä

Ill

mihin

menettelyyni

menettelyysi

menettelyynsä

menettelyihini

menettelyihisi

menettelyihinsä

Ine

-ssa

menettelyssäni

menettelyssäsi

menettelyssänsä / menettelyssään

menettelyissäni

menettelyissäsi

menettelyissänsä / menettelyissään

Ela

-sta

menettelystäni

menettelystäsi

menettelystänsä / menettelystään

menettelyistäni

menettelyistäsi

menettelyistänsä / menettelyistään

All

-lle

menettelylleni

menettelyllesi

menettelyllensä / menettelylleen

menettelyilleni

menettelyillesi

menettelyillensä / menettelyilleän

Ade

-lla

menettelylläni

menettelylläsi

menettelyllänsä / menettelyllään

menettelyilläni

menettelyilläsi

menettelyillänsä / menettelyillään

Abl

-lta

menettelyltäni

menettelyltäsi

menettelyltänsä / menettelyltään

menettelyiltäni

menettelyiltäsi

menettelyiltänsä / menettelyiltään

Tra

-ksi

menettelykseni

menettelyksesi

menettelyksensä / menettelykseen

menettelyikseni

menettelyiksesi

menettelyiksensä / menettelyikseen

Ess

-na

menettelynäni

menettelynäsi

menettelynänsä / menettelynään

menettelyinäni

menettelyinäsi

menettelyinänsä / menettelyinään

Abe

-tta

menettelyttäni

menettelyttäsi

menettelyttänsä / menettelyttään

menettelyittäni

menettelyittäsi

menettelyittänsä / menettelyittään

Com

-ne

-

-

-

menettelyineni

menettelyinesi

menettelyinensä / menettelyineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

menettelymme

menettelymme

menettelynne

menettelynne

menettelynsä

menettelynsä

Par

-ta

menettelyämme

menettelyitämme / menettelyjämme

menettelyänne

menettelyitänne / menettelyjänne

menettelyänsä / menettelyään

menettelyitänsä / menettelyitään / menettelyjänsä / menettelyjään

Gen

-n

menettelymme

menettelyittemme / menettelyidemme / menettelyjemme

menettelynne

menettelyittenne / menettelyidenne / menettelyjenne

menettelynsä

menettelyittensä / menettelyidensä / menettelyjensä

Ill

mihin

menettelyymme

menettelyihimme

menettelyynne

menettelyihinne

menettelyynsä

menettelyihinsä

Ine

-ssa

menettelyssämme

menettelyissämme

menettelyssänne

menettelyissänne

menettelyssänsä / menettelyssään

menettelyissänsä / menettelyissään

Ela

-sta

menettelystämme

menettelyistämme

menettelystänne

menettelyistänne

menettelystänsä / menettelystään

menettelyistänsä / menettelyistään

All

-lle

menettelyllemme

menettelyillemme

menettelyllenne

menettelyillenne

menettelyllensä / menettelylleen

menettelyillensä / menettelyilleän

Ade

-lla

menettelyllämme

menettelyillämme

menettelyllänne

menettelyillänne

menettelyllänsä / menettelyllään

menettelyillänsä / menettelyillään

Abl

-lta

menettelyltämme

menettelyiltämme

menettelyltänne

menettelyiltänne

menettelyltänsä / menettelyltään

menettelyiltänsä / menettelyiltään

Tra

-ksi

menettelyksemme

menettelyiksemme

menettelyksenne

menettelyiksenne

menettelyksensä / menettelykseen

menettelyiksensä / menettelyikseen

Ess

-na

menettelynämme

menettelyinämme

menettelynänne

menettelyinänne

menettelynänsä / menettelynään

menettelyinänsä / menettelyinään

Abe

-tta

menettelyttämme

menettelyittämme

menettelyttänne

menettelyittänne

menettelyttänsä / menettelyttään

menettelyittänsä / menettelyittään

Com

-ne

-

menettelyinemme

-

menettelyinenne

-

menettelyinensä / menettelyineen

Singular

Plural

Nom

-

menettelymme

menettelynne

menettelynsä

menettelymme

menettelynne

menettelynsä

Par

-ta

menettelyämme

menettelyänne

menettelyänsä / menettelyään

menettelyitämme / menettelyjämme

menettelyitänne / menettelyjänne

menettelyitänsä / menettelyitään / menettelyjänsä / menettelyjään

Gen

-n

menettelymme

menettelynne

menettelynsä

menettelyittemme / menettelyidemme / menettelyjemme

menettelyittenne / menettelyidenne / menettelyjenne

menettelyittensä / menettelyidensä / menettelyjensä

Ill

mihin

menettelyymme

menettelyynne

menettelyynsä

menettelyihimme

menettelyihinne

menettelyihinsä

Ine

-ssa

menettelyssämme

menettelyssänne

menettelyssänsä / menettelyssään

menettelyissämme

menettelyissänne

menettelyissänsä / menettelyissään

Ela

-sta

menettelystämme

menettelystänne

menettelystänsä / menettelystään

menettelyistämme

menettelyistänne

menettelyistänsä / menettelyistään

All

-lle

menettelyllemme

menettelyllenne

menettelyllensä / menettelylleen

menettelyillemme

menettelyillenne

menettelyillensä / menettelyilleän

Ade

-lla

menettelyllämme

menettelyllänne

menettelyllänsä / menettelyllään

menettelyillämme

menettelyillänne

menettelyillänsä / menettelyillään

Abl

-lta

menettelyltämme

menettelyltänne

menettelyltänsä / menettelyltään

menettelyiltämme

menettelyiltänne

menettelyiltänsä / menettelyiltään

Tra

-ksi

menettelyksemme

menettelyksenne

menettelyksensä / menettelykseen

menettelyiksemme

menettelyiksenne

menettelyiksensä / menettelyikseen

Ess

-na

menettelynämme

menettelynänne

menettelynänsä / menettelynään

menettelyinämme

menettelyinänne

menettelyinänsä / menettelyinään

Abe

-tta

menettelyttämme

menettelyttänne

menettelyttänsä / menettelyttään

menettelyittämme

menettelyittänne

menettelyittänsä / menettelyittään

Com

-ne

-

-

-

menettelyinemme

menettelyinenne

menettelyinensä / menettelyineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

laboratorio

laboratoriot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

laboratorion

laboratorioitten / laboratorioiden

Ill

mihin

laboratorioon

Solve

Ine

-ssa

laboratorioissa

Solve

Ela

-sta

laboratoriosta

laboratorioista

All

-lle

laboratoriolle

Solve

Ade

-lla

laboratorioilla

Solve

Abl

-lta

laboratoriolta

laboratorioilta

Tra

-ksi

laboratorioksi

laboratorioiksi

Ess

-na

laboratoriona

laboratorioina

Abe

-tta

laboratoriotta

laboratorioitta

Com

-ne

-

laboratorioine

Ins

-in

-

laboratorioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laboratorio

laboratoriot

Par

-ta

Gen

-n

laboratorion

laboratorioitten / laboratorioiden

Ill

mihin

laboratorioon

Ine

-ssa

laboratorioissa

Ela

-sta

laboratoriosta

laboratorioista

All

-lle

laboratoriolle

Ade

-lla

laboratorioilla

Abl

-lta

laboratoriolta

laboratorioilta

Tra

-ksi

laboratorioksi

laboratorioiksi

Ess

-na

laboratoriona

laboratorioina

Abe

-tta

laboratoriotta

laboratorioitta

Com

-ne

-

laboratorioine

Ins

-in

-

laboratorioin

Singular

Plural

Nom

-

menettely

menettelyt

Par

-ta

Solve

Gen

-n

menettelyn

menettelyitten / menettelyiden / menettelyjen

Ill

mihin

menettelyyn

Solve

Ine

-ssa

menettelyissä

Solve

Ela

-sta

menettelystä

menettelyistä

All

-lle

menettelylle

Solve

Ade

-lla

menettelyillä

Solve

Abl

-lta

menettelyltä

menettelyiltä

Tra

-ksi

menettelyksi

menettelyiksi

Ess

-na

menettelynä

menettelyinä

Abe

-tta

menettelyttä

menettelyittä

Com

-ne

-

menettelyine

Ins

-in

-

menettelyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

menettely

menettelyt

Par

-ta

Gen

-n

menettelyn

menettelyitten / menettelyiden / menettelyjen

Ill

mihin

menettelyyn

Ine

-ssa

menettelyissä

Ela

-sta

menettelystä

menettelyistä

All

-lle

menettelylle

Ade

-lla

menettelyillä

Abl

-lta

menettelyltä

menettelyiltä

Tra

-ksi

menettelyksi

menettelyiksi

Ess

-na

menettelynä

menettelyinä

Abe

-tta

menettelyttä

menettelyittä

Com

-ne

-

menettelyine

Ins

-in

-

menettelyin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept