logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

laatta, noun

Word analysis
laattaleikkurit

laattaleikkurit

laatta

Noun, Singular Nominative

+ leikkuri

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laatta

laatat

Par

-ta

laattaa

laattoja

Gen

-n

laatan

laattojen

Ill

mihin

laattaan

laattoihin

Ine

-ssa

laatassa

laatoissa

Ela

-sta

laatasta

laatoista

All

-lle

laatalle

laatoille

Ade

-lla

laatalla

laatoilla

Abl

-lta

laatalta

laatoilta

Tra

-ksi

laataksi

laatoiksi

Ess

-na

laattana

laattoina

Abe

-tta

laatatta

laatoitta

Com

-ne

-

laattoine

Ins

-in

-

laatoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laatta

laatat

Par

-ta

laattaa

laattoja

Gen

-n

laatan

laattojen

Ill

mihin

laattaan

laattoihin

Ine

-ssa

laatassa

laatoissa

Ela

-sta

laatasta

laatoista

All

-lle

laatalle

laatoille

Ade

-lla

laatalla

laatoilla

Abl

-lta

laatalta

laatoilta

Tra

-ksi

laataksi

laatoiksi

Ess

-na

laattana

laattoina

Abe

-tta

laatatta

laatoitta

Com

-ne

-

laattoine

Ins

-in

-

laatoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tile laatta, kaakeli, levy, kattotiili, nappula
plate levy, lautanen, kilpi, laatta, lautasellinen, vati
slab laatta, levy, siivu, pala, laaka
plaque plakki, laatta
sheet arkki, levy, taulukko, lehti, lakana, laatta
disc levy, kiekko, välilevy, laatta, kehrä, äänilevy
disk levy, kiekko, kehrä, laatta, laikka, välilevy
tablet tabletti, taulu, pala, laatta
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; Europarl Parallel Corpus; OPUS; OpenSubtitles; Eurlex2019 Ruokapöydällä oli kaunis keramiikkainen laatta. There was a beautiful ceramic tile on the dining table. Laatta on valmistettu kierrätetystä materiaalista. The tile is made from recycled material. Laatta oli liukas sateisella säällä. The tile was slippery in the rain. Laatta oli haljennut kuljetuksen aikana. The slab had cracked during transportation. Uusi laatta on paljon vanhaa tyylikkäämpi. The new tile is much more stylish than the old one. Kylpyhuoneen lattialla oli liukastumista ehkäisevä laatta. There was an anti-slip tile on the bathroom floor. Laatta tuli irralleen kaupan parkkipaikalla. The slab came loose in the parking lot of the store. Laatat tai levyt:. Plates or sheets:. Asensin uuden laatan keittiön seinään. I installed a new tile on the kitchen wall. Laatat olivat kalliita, mutta kestäviä. The tiles were expensive but durable. Show more arrow right

Wiktionary

slab (a flat, broad piece of a relatively stiff material) tile (ceramic tile) flagstone washer (a flat support ring under the head of a screw etc) (colloquial, slang) vomit Show more arrow right Verbs laatatalaatoittaa Show more arrow right Borrowed from Old Swedish plata (compare modern Swedish plåt). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laattani

laattani

laattasi

laattasi

laattansa

laattansa

Par

-ta

laattaani

laattojani

laattaasi

laattojasi

laattaansa

laattojansa / laattojaan

Gen

-n

laattani

laattojeni

laattasi

laattojesi

laattansa

laattojensa

Ill

mihin

laattaani

laattoihini

laattaasi

laattoihisi

laattaansa

laattoihinsa

Ine

-ssa

laatassani

laatoissani

laatassasi

laatoissasi

laatassansa / laatassaan

laatoissansa / laatoissaan

Ela

-sta

laatastani

laatoistani

laatastasi

laatoistasi

laatastansa / laatastaan

laatoistansa / laatoistaan

All

-lle

laatalleni

laatoilleni

laatallesi

laatoillesi

laatallensa / laatalleen

laatoillensa / laatoillean

Ade

-lla

laatallani

laatoillani

laatallasi

laatoillasi

laatallansa / laatallaan

laatoillansa / laatoillaan

Abl

-lta

laataltani

laatoiltani

laataltasi

laatoiltasi

laataltansa / laataltaan

laatoiltansa / laatoiltaan

Tra

-ksi

laatakseni

laatoikseni

laataksesi

laatoiksesi

laataksensa / laatakseen

laatoiksensa / laatoikseen

Ess

-na

laattanani

laattoinani

laattanasi

laattoinasi

laattanansa / laattanaan

laattoinansa / laattoinaan

Abe

-tta

laatattani

laatoittani

laatattasi

laatoittasi

laatattansa / laatattaan

laatoittansa / laatoittaan

Com

-ne

-

laattoineni

-

laattoinesi

-

laattoinensa / laattoineen

Singular

Plural

Nom

-

laattani

laattasi

laattansa

laattani

laattasi

laattansa

Par

-ta

laattaani

laattaasi

laattaansa

laattojani

laattojasi

laattojansa / laattojaan

Gen

-n

laattani

laattasi

laattansa

laattojeni

laattojesi

laattojensa

Ill

mihin

laattaani

laattaasi

laattaansa

laattoihini

laattoihisi

laattoihinsa

Ine

-ssa

laatassani

laatassasi

laatassansa / laatassaan

laatoissani

laatoissasi

laatoissansa / laatoissaan

Ela

-sta

laatastani

laatastasi

laatastansa / laatastaan

laatoistani

laatoistasi

laatoistansa / laatoistaan

All

-lle

laatalleni

laatallesi

laatallensa / laatalleen

laatoilleni

laatoillesi

laatoillensa / laatoillean

Ade

-lla

laatallani

laatallasi

laatallansa / laatallaan

laatoillani

laatoillasi

laatoillansa / laatoillaan

Abl

-lta

laataltani

laataltasi

laataltansa / laataltaan

laatoiltani

laatoiltasi

laatoiltansa / laatoiltaan

Tra

-ksi

laatakseni

laataksesi

laataksensa / laatakseen

laatoikseni

laatoiksesi

laatoiksensa / laatoikseen

Ess

-na

laattanani

laattanasi

laattanansa / laattanaan

laattoinani

laattoinasi

laattoinansa / laattoinaan

Abe

-tta

laatattani

laatattasi

laatattansa / laatattaan

laatoittani

laatoittasi

laatoittansa / laatoittaan

Com

-ne

-

-

-

laattoineni

laattoinesi

laattoinensa / laattoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laattamme

laattamme

laattanne

laattanne

laattansa

laattansa

Par

-ta

laattaamme

laattojamme

laattaanne

laattojanne

laattaansa

laattojansa / laattojaan

Gen

-n

laattamme

laattojemme

laattanne

laattojenne

laattansa

laattojensa

Ill

mihin

laattaamme

laattoihimme

laattaanne

laattoihinne

laattaansa

laattoihinsa

Ine

-ssa

laatassamme

laatoissamme

laatassanne

laatoissanne

laatassansa / laatassaan

laatoissansa / laatoissaan

Ela

-sta

laatastamme

laatoistamme

laatastanne

laatoistanne

laatastansa / laatastaan

laatoistansa / laatoistaan

All

-lle

laatallemme

laatoillemme

laatallenne

laatoillenne

laatallensa / laatalleen

laatoillensa / laatoillean

Ade

-lla

laatallamme

laatoillamme

laatallanne

laatoillanne

laatallansa / laatallaan

laatoillansa / laatoillaan

Abl

-lta

laataltamme

laatoiltamme

laataltanne

laatoiltanne

laataltansa / laataltaan

laatoiltansa / laatoiltaan

Tra

-ksi

laataksemme

laatoiksemme

laataksenne

laatoiksenne

laataksensa / laatakseen

laatoiksensa / laatoikseen

Ess

-na

laattanamme

laattoinamme

laattananne

laattoinanne

laattanansa / laattanaan

laattoinansa / laattoinaan

Abe

-tta

laatattamme

laatoittamme

laatattanne

laatoittanne

laatattansa / laatattaan

laatoittansa / laatoittaan

Com

-ne

-

laattoinemme

-

laattoinenne

-

laattoinensa / laattoineen

Singular

Plural

Nom

-

laattamme

laattanne

laattansa

laattamme

laattanne

laattansa

Par

-ta

laattaamme

laattaanne

laattaansa

laattojamme

laattojanne

laattojansa / laattojaan

Gen

-n

laattamme

laattanne

laattansa

laattojemme

laattojenne

laattojensa

Ill

mihin

laattaamme

laattaanne

laattaansa

laattoihimme

laattoihinne

laattoihinsa

Ine

-ssa

laatassamme

laatassanne

laatassansa / laatassaan

laatoissamme

laatoissanne

laatoissansa / laatoissaan

Ela

-sta

laatastamme

laatastanne

laatastansa / laatastaan

laatoistamme

laatoistanne

laatoistansa / laatoistaan

All

-lle

laatallemme

laatallenne

laatallensa / laatalleen

laatoillemme

laatoillenne

laatoillensa / laatoillean

Ade

-lla

laatallamme

laatallanne

laatallansa / laatallaan

laatoillamme

laatoillanne

laatoillansa / laatoillaan

Abl

-lta

laataltamme

laataltanne

laataltansa / laataltaan

laatoiltamme

laatoiltanne

laatoiltansa / laatoiltaan

Tra

-ksi

laataksemme

laataksenne

laataksensa / laatakseen

laatoiksemme

laatoiksenne

laatoiksensa / laatoikseen

Ess

-na

laattanamme

laattananne

laattanansa / laattanaan

laattoinamme

laattoinanne

laattoinansa / laattoinaan

Abe

-tta

laatattamme

laatattanne

laatattansa / laatattaan

laatoittamme

laatoittanne

laatoittansa / laatoittaan

Com

-ne

-

-

-

laattoinemme

laattoinenne

laattoinensa / laattoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

leikkuri

leikkurit

Par

-ta

leikkuria

leikkureita / leikkureja

Gen

-n

leikkurin

leikkureitten / leikkureiden / leikkurien

Ill

mihin

leikkuriin

leikkureihin

Ine

-ssa

leikkurissa

leikkureissa

Ela

-sta

leikkurista

leikkureista

All

-lle

leikkurille

leikkureille

Ade

-lla

leikkurilla

leikkureilla

Abl

-lta

leikkurilta

leikkureilta

Tra

-ksi

leikkuriksi

leikkureiksi

Ess

-na

leikkurina

leikkureina

Abe

-tta

leikkuritta

leikkureitta

Com

-ne

-

leikkureine

Ins

-in

-

leikkurein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

leikkuri

leikkurit

Par

-ta

leikkuria

leikkureita / leikkureja

Gen

-n

leikkurin

leikkureitten / leikkureiden / leikkurien

Ill

mihin

leikkuriin

leikkureihin

Ine

-ssa

leikkurissa

leikkureissa

Ela

-sta

leikkurista

leikkureista

All

-lle

leikkurille

leikkureille

Ade

-lla

leikkurilla

leikkureilla

Abl

-lta

leikkurilta

leikkureilta

Tra

-ksi

leikkuriksi

leikkureiksi

Ess

-na

leikkurina

leikkureina

Abe

-tta

leikkuritta

leikkureitta

Com

-ne

-

leikkureine

Ins

-in

-

leikkurein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

cutter leikkuri, leikkaaja, leikkuuterä, kutteri, laivavene
clipper klipperi, leikkuri
trimmer leikkuri
guillotine giljotiini, leikkuri, puheenvuorojen rajoittaminen
shredder raastin, paperisilppuri, leikkuri, raastinrauta, paperintuhooja
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; Tatoeba parallel corpus; Tanzil parallel corpus; OpenSubtitles parallel corpus; OpusJKY; OpenSubtitles; JW300 parallel corpus; tmClass; Finnish-English-2009 Leikkuri ei toimi. The cutter is not working. Leikkuri on rikki. The cutter is broken. Minulla on uusi leikkuri. I have a new trimmer. En löydä leikkuria. I can't find the trimmer. Leikkuri on teroitettava säännöllisesti. The leikkuri needs to be sharpened regularly. Tämä leikkuri on paras, mitä voit ostaa. This leikkuri is the best you can buy. Tarvitsen terävän leikkurin. I need a sharp cutter. Katkaisuns-, karsintans-, leikkuris-ja jyrsintäkoneet. Machines for cutting, chipping, shredding and grinding. Leikkurit (keittiövälineet). Cutting tools (kitchen utensils). Pitkä matka ajella mökkitiellä oli tehnyt tehtävänsä ja leikkuri huusi hoosiannaa. The long drive on the cottage road had taken its toll and the leikkuri was screaming hallelujah. Show more arrow right

Wiktionary

cutter Show more arrow right kynsileikkuri munaleikkuri Show more arrow right leikata +‎ -ri Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

leikkurini

leikkurini

leikkurisi

leikkurisi

leikkurinsa

leikkurinsa

Par

-ta

leikkuriani

leikkureitani / leikkurejani

leikkuriasi

leikkureitasi / leikkurejasi

leikkuriansa / leikkuriaan

leikkureitansa / leikkureitaan / leikkurejansa / leikkurejaan

Gen

-n

leikkurini

leikkureitteni / leikkureideni / leikkurieni

leikkurisi

leikkureittesi / leikkureidesi / leikkuriesi

leikkurinsa

leikkureittensa / leikkureidensa / leikkuriensa

Ill

mihin

leikkuriini

leikkureihini

leikkuriisi

leikkureihisi

leikkuriinsa

leikkureihinsa

Ine

-ssa

leikkurissani

leikkureissani

leikkurissasi

leikkureissasi

leikkurissansa / leikkurissaan

leikkureissansa / leikkureissaan

Ela

-sta

leikkuristani

leikkureistani

leikkuristasi

leikkureistasi

leikkuristansa / leikkuristaan

leikkureistansa / leikkureistaan

All

-lle

leikkurilleni

leikkureilleni

leikkurillesi

leikkureillesi

leikkurillensa / leikkurilleen

leikkureillensa / leikkureillean

Ade

-lla

leikkurillani

leikkureillani

leikkurillasi

leikkureillasi

leikkurillansa / leikkurillaan

leikkureillansa / leikkureillaan

Abl

-lta

leikkuriltani

leikkureiltani

leikkuriltasi

leikkureiltasi

leikkuriltansa / leikkuriltaan

leikkureiltansa / leikkureiltaan

Tra

-ksi

leikkurikseni

leikkureikseni

leikkuriksesi

leikkureiksesi

leikkuriksensa / leikkurikseen

leikkureiksensa / leikkureikseen

Ess

-na

leikkurinani

leikkureinani

leikkurinasi

leikkureinasi

leikkurinansa / leikkurinaan

leikkureinansa / leikkureinaan

Abe

-tta

leikkurittani

leikkureittani

leikkurittasi

leikkureittasi

leikkurittansa / leikkurittaan

leikkureittansa / leikkureittaan

Com

-ne

-

leikkureineni

-

leikkureinesi

-

leikkureinensa / leikkureineen

Singular

Plural

Nom

-

leikkurini

leikkurisi

leikkurinsa

leikkurini

leikkurisi

leikkurinsa

Par

-ta

leikkuriani

leikkuriasi

leikkuriansa / leikkuriaan

leikkureitani / leikkurejani

leikkureitasi / leikkurejasi

leikkureitansa / leikkureitaan / leikkurejansa / leikkurejaan

Gen

-n

leikkurini

leikkurisi

leikkurinsa

leikkureitteni / leikkureideni / leikkurieni

leikkureittesi / leikkureidesi / leikkuriesi

leikkureittensa / leikkureidensa / leikkuriensa

Ill

mihin

leikkuriini

leikkuriisi

leikkuriinsa

leikkureihini

leikkureihisi

leikkureihinsa

Ine

-ssa

leikkurissani

leikkurissasi

leikkurissansa / leikkurissaan

leikkureissani

leikkureissasi

leikkureissansa / leikkureissaan

Ela

-sta

leikkuristani

leikkuristasi

leikkuristansa / leikkuristaan

leikkureistani

leikkureistasi

leikkureistansa / leikkureistaan

All

-lle

leikkurilleni

leikkurillesi

leikkurillensa / leikkurilleen

leikkureilleni

leikkureillesi

leikkureillensa / leikkureillean

Ade

-lla

leikkurillani

leikkurillasi

leikkurillansa / leikkurillaan

leikkureillani

leikkureillasi

leikkureillansa / leikkureillaan

Abl

-lta

leikkuriltani

leikkuriltasi

leikkuriltansa / leikkuriltaan

leikkureiltani

leikkureiltasi

leikkureiltansa / leikkureiltaan

Tra

-ksi

leikkurikseni

leikkuriksesi

leikkuriksensa / leikkurikseen

leikkureikseni

leikkureiksesi

leikkureiksensa / leikkureikseen

Ess

-na

leikkurinani

leikkurinasi

leikkurinansa / leikkurinaan

leikkureinani

leikkureinasi

leikkureinansa / leikkureinaan

Abe

-tta

leikkurittani

leikkurittasi

leikkurittansa / leikkurittaan

leikkureittani

leikkureittasi

leikkureittansa / leikkureittaan

Com

-ne

-

-

-

leikkureineni

leikkureinesi

leikkureinensa / leikkureineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

leikkurimme

leikkurimme

leikkurinne

leikkurinne

leikkurinsa

leikkurinsa

Par

-ta

leikkuriamme

leikkureitamme / leikkurejamme

leikkurianne

leikkureitanne / leikkurejanne

leikkuriansa / leikkuriaan

leikkureitansa / leikkureitaan / leikkurejansa / leikkurejaan

Gen

-n

leikkurimme

leikkureittemme / leikkureidemme / leikkuriemme

leikkurinne

leikkureittenne / leikkureidenne / leikkurienne

leikkurinsa

leikkureittensa / leikkureidensa / leikkuriensa

Ill

mihin

leikkuriimme

leikkureihimme

leikkuriinne

leikkureihinne

leikkuriinsa

leikkureihinsa

Ine

-ssa

leikkurissamme

leikkureissamme

leikkurissanne

leikkureissanne

leikkurissansa / leikkurissaan

leikkureissansa / leikkureissaan

Ela

-sta

leikkuristamme

leikkureistamme

leikkuristanne

leikkureistanne

leikkuristansa / leikkuristaan

leikkureistansa / leikkureistaan

All

-lle

leikkurillemme

leikkureillemme

leikkurillenne

leikkureillenne

leikkurillensa / leikkurilleen

leikkureillensa / leikkureillean

Ade

-lla

leikkurillamme

leikkureillamme

leikkurillanne

leikkureillanne

leikkurillansa / leikkurillaan

leikkureillansa / leikkureillaan

Abl

-lta

leikkuriltamme

leikkureiltamme

leikkuriltanne

leikkureiltanne

leikkuriltansa / leikkuriltaan

leikkureiltansa / leikkureiltaan

Tra

-ksi

leikkuriksemme

leikkureiksemme

leikkuriksenne

leikkureiksenne

leikkuriksensa / leikkurikseen

leikkureiksensa / leikkureikseen

Ess

-na

leikkurinamme

leikkureinamme

leikkurinanne

leikkureinanne

leikkurinansa / leikkurinaan

leikkureinansa / leikkureinaan

Abe

-tta

leikkurittamme

leikkureittamme

leikkurittanne

leikkureittanne

leikkurittansa / leikkurittaan

leikkureittansa / leikkureittaan

Com

-ne

-

leikkureinemme

-

leikkureinenne

-

leikkureinensa / leikkureineen

Singular

Plural

Nom

-

leikkurimme

leikkurinne

leikkurinsa

leikkurimme

leikkurinne

leikkurinsa

Par

-ta

leikkuriamme

leikkurianne

leikkuriansa / leikkuriaan

leikkureitamme / leikkurejamme

leikkureitanne / leikkurejanne

leikkureitansa / leikkureitaan / leikkurejansa / leikkurejaan

Gen

-n

leikkurimme

leikkurinne

leikkurinsa

leikkureittemme / leikkureidemme / leikkuriemme

leikkureittenne / leikkureidenne / leikkurienne

leikkureittensa / leikkureidensa / leikkuriensa

Ill

mihin

leikkuriimme

leikkuriinne

leikkuriinsa

leikkureihimme

leikkureihinne

leikkureihinsa

Ine

-ssa

leikkurissamme

leikkurissanne

leikkurissansa / leikkurissaan

leikkureissamme

leikkureissanne

leikkureissansa / leikkureissaan

Ela

-sta

leikkuristamme

leikkuristanne

leikkuristansa / leikkuristaan

leikkureistamme

leikkureistanne

leikkureistansa / leikkureistaan

All

-lle

leikkurillemme

leikkurillenne

leikkurillensa / leikkurilleen

leikkureillemme

leikkureillenne

leikkureillensa / leikkureillean

Ade

-lla

leikkurillamme

leikkurillanne

leikkurillansa / leikkurillaan

leikkureillamme

leikkureillanne

leikkureillansa / leikkureillaan

Abl

-lta

leikkuriltamme

leikkuriltanne

leikkuriltansa / leikkuriltaan

leikkureiltamme

leikkureiltanne

leikkureiltansa / leikkureiltaan

Tra

-ksi

leikkuriksemme

leikkuriksenne

leikkuriksensa / leikkurikseen

leikkureiksemme

leikkureiksenne

leikkureiksensa / leikkureikseen

Ess

-na

leikkurinamme

leikkurinanne

leikkurinansa / leikkurinaan

leikkureinamme

leikkureinanne

leikkureinansa / leikkureinaan

Abe

-tta

leikkurittamme

leikkurittanne

leikkurittansa / leikkurittaan

leikkureittamme

leikkureittanne

leikkureittansa / leikkureittaan

Com

-ne

-

-

-

leikkureinemme

leikkureinenne

leikkureinensa / leikkureineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept