logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kyytiä, verb

Word analysis
kyytinen

kyytinen

kyytiä

Verb, Active voice Potential mood 1st singular

Report an issue

Wiktionary

(transitive, colloquial) to give a ride Show more arrow right kyyditä, viedä Show more arrow right kyyti +‎ -iä Show more arrow right
ride matka, kyyti, ajomatka, ajelu, laite, ratsastusretki
lift hissi, nosto, nostolaite, nostovoima, kyyti, kohottaminen
pickup nouto, äänirasia, mikrofoni, äänivarsi, avopakettiauto, vilkastuminen
a ride
thrill ride
banged
a lift
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus 7.0; opensubtitles2 Kyytisi saapui. Your chariot has arrived. Kyyditä minut lentokentälle. Give me a ride to the airport. Kyyditä minut kotiin, kiitos. Drive me home, please. Voisitko kyyditä minut kotiin? Could you give me a ride home? En saanut kyydit tulemaan. I couldn't get the rides to come. Saat kunnon kyydit. I' il knock you dizzy. Kyyditä minut rautatieasemalle. Take me to the railway station. Tuo taitaa olla kyytisi. I think that's you. Saat tarjota kyydit. You owe me a ride. Tämä on viimeinen kyytisi. But this is your last ride! Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

kyydin

en kyydi

ii

kyydit

et kyydi

iii

kyytii

ei kyydi

Plural

Positive

Negative

i

kyydimme / kyyditään

emme kyydi / ei kyyditä

ii

kyyditte

ette kyydi

iii

kyytivät

eivät kyydi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

kyydin

en kyytinyt

ii

kyydit

et kyytinyt

iii

kyyti

ei kyytinyt

Plural

Positive

Negative

i

kyydimme / kyydittiin

emme kyytineet / ei kyyditty

ii

kyyditte

ette kyytineet

iii

kyytivät

eivät kyytineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen kyytinyt

en ole kyytinyt

ii

olet kyytinyt

et ole kyytinyt

iii

on kyytinyt

ei ole kyytinyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme kyytineet

emme ole kyytineet

ii

olette kyytineet

ette ole kyytineet

iii

ovat kyytineet

eivät ole kyytineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin kyytinyt

en ollut kyytinyt

ii

olit kyytinyt

et ollut kyytinyt

iii

oli kyytinyt

ei ollut kyytinyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme kyytineet

emme olleet kyytineet

ii

olitte kyytineet

ette olleet kyytineet

iii

olivat kyytineet

eivät olleet kyytineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

kyytisin

en kyytisi

ii

kyytisit

et kyytisi

iii

kyytisi

ei kyytisi

Plural

Positive

Negative

i

kyytisimme

emme kyytisi

ii

kyytisitte

ette kyytisi

iii

kyytisivät

eivät kyytisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin kyytinyt

en olisi kyytinyt

ii

olisit kyytinyt

et olisi kyytinyt

iii

olisi kyytinyt

ei olisi kyytinyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme kyytineet

emme olisi kyytineet

ii

olisitte kyytineet

ette olisi kyytineet

iii

olisivat kyytineet

eivät olisi kyytineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

kyytinen

en kyytine

ii

kyytinet

et kyytine

iii

kyytinee

ei kyytine

Plural

Positive

Negative

i

kyytinemme

emme kyytine

ii

kyytinette

ette kyytine

iii

kyytinevät

eivät kyytine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen kyytinyt

en liene kyytinyt

ii

lienet kyytinyt

et liene kyytinyt

iii

lienee kyytinyt

ei liene kyytinyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme kyytineet

emme liene kyytineet

ii

lienette kyytineet

ette liene kyytineet

iii

lienevät kyytineet

eivät liene kyytineet

Imperative

Singular

i

-

ii

kyydi

iii

kyytiköön

Plural

i

kyytikäämme

ii

kyytikää

iii

kyytikööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

kyytiä

Tra

-ksi

kyytiäksensä / kyytiäkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

kyytiessä

Ins

-in

kyytien

Ine

-ssa

kyydittäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

kyytimään

Ine

-ssa

kyytimässä

Ela

-sta

kyytimästä

Ade

-lla

kyytimällä

Abe

-tta

kyytimättä

Ins

-in

kyytimän

Ins

-in

kyydittämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

kyytiminen

Par

-ta

kyytimistä

Infinitive V

kyytimäisillänsä / kyytimäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

kyyditään

ei kyyditä

Imperfect

kyydittiin

ei kyyditty

Potential

kyydittäneen

ei kyydittäne

Conditional

kyydittäisiin

ei kyydittäisi

Imperative Present

kyydittäköön

älköön kyydittäkö

Imperative Perfect

olkoon kyyditty

älköön kyyditty

Positive

Negative

Present

kyyditään

ei kyyditä

Imperfect

kyydittiin

ei kyyditty

Potential

kyydittäneen

ei kyydittäne

Conditional

kyydittäisiin

ei kyydittäisi

Imperative Present

kyydittäköön

älköön kyydittäkö

Imperative Perfect

olkoon kyyditty

älköön kyyditty

Participle

Active

Passive

1st

kyytivä

kyydittävä

2nd

kyytinyt

kyyditty

3rd

kyytimä

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept