logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kunta, noun

Word analysis
kuntavaaleihin

kuntavaaleihin

kunta

Noun, Singular Nominative

+ vaali

Noun, Plural Illative

kunta

Noun, Singular Nominative

+ vaalea

Noun, Plural Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kunta

kunnat

Par

-ta

kuntaa

kuntia

Gen

-n

kunnan

kuntien

Ill

mihin

kuntaan

kuntiin

Ine

-ssa

kunnassa

kunnissa

Ela

-sta

kunnasta

kunnista

All

-lle

kunnalle

kunnille

Ade

-lla

kunnalla

kunnilla

Abl

-lta

kunnalta

kunnilta

Tra

-ksi

kunnaksi

kunniksi

Ess

-na

kuntana

kuntina

Abe

-tta

kunnatta

kunnitta

Com

-ne

-

kuntine

Ins

-in

-

kunnin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kunta

kunnat

Par

-ta

kuntaa

kuntia

Gen

-n

kunnan

kuntien

Ill

mihin

kuntaan

kuntiin

Ine

-ssa

kunnassa

kunnissa

Ela

-sta

kunnasta

kunnista

All

-lle

kunnalle

kunnille

Ade

-lla

kunnalla

kunnilla

Abl

-lta

kunnalta

kunnilta

Tra

-ksi

kunnaksi

kunniksi

Ess

-na

kuntana

kuntina

Abe

-tta

kunnatta

kunnitta

Com

-ne

-

kuntine

Ins

-in

-

kunnin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

municipality kunta, kaupunginhallitus, kunnanhallitus
commune kunta, kommuuni, yhteisö, kollektiivi
parish seurakunta, kunta, pitäjä, seurakuntalaiset, maalaiskunta, alue
corporation yhtiö, yritys, Oy, osakeyhtiö, kunta, yhdyskunta
Show more arrow right
Europarl; ** OPUS; ** Tatoeba; OPUS; ** OpenSubtitles; EurLex-2; Tanzil Kunta vastaa koulutuksesta ja terveydenhuollosta. The municipality is responsible for education and healthcare. Kunta päättää alueensa kaavoituksesta ja maankäytöstä. Themunicipality decides on the planning and land use of its area. Kunta työllistää monia ihmisiä erilaisissa tehtävissä. Themunicipality employs many people in various positions. Kunnantalolleen kuuluvista tehtävistään kunta vastaa itse. The municipality is responsible for handling its town hall's tasks itself. Kunta järjestää kesäisin erilaisia tapahtumia asukkailleen. The municipality organizes various events for its residents in the summer. Kunta järjestää asukkailleen terveysns-ja sosiaalipalveluita. Themunicipality provides health and social services to its residents. Kuntien nimet:. Names of municipalities :. Olen asunut tässä kunnassa koko ikäni. I have lived in this municipality all my life. Kuntien taloudelliset erot ovat suuria. The economic disparities between the municipalities are significant. Kunnassa on monia hienoja ulkoilupaikkoja. In the municipality, there are many great outdoor recreational areas. Show more arrow right

Wiktionary

municipality, commune; local political division (in compounds) community, group, corps Fin:henkilö (“person”) → henkilökunta (“staff”)Eng:Fin:ihminen (“human”) → ihmiskunta (“humankind”)Eng:Fin:kalastus (“fishing”) → kalastuskunta (“fishery board”)Eng:Fin:kansa (“people”) → kansakunta (“nation”)Eng:Fin:kivi (“stone”) → kivikunta (“mineral kingdom”)Eng:Fin:veli (“brother”) → veljeskunta (“fraternity”)Eng:Fin:äänestäjä (“voter”) → äänestäjäkunta (“electorate”)Eng:Fin:palo (“fire”) → palokunta (“fire brigade”)Eng:Fin:seurakuntaEng:(“parish”) (in compounds) used in terms for administrative divisions Fin:hiippa (“mitre”) → hiippakunta (“diocese”)Eng:Fin:kihlakuntaEng:(“hundred, as an administrative division”)Fin:maa (“land”) → maakunta (“province”)Eng: (in compounds) used with a numeral to represent an approximate amount Fin:kymmenen (“ten”) → kymmenkunta (“about ten”), satakunta, tuhatkuntaEng: (taxonomy) kingdom (mathematics, set theory) field Show more arrow right Nouns kuntalainen Adjectives kunnallinenkunnittainen Adverbs kunnittain Show more arrow right From Proto-Finnic kunta, from Proto-Finno-Ugric kunta. Cognates include Estonian -kond, Livonian gõnd (kōzgõnd), Votic kunta, Mansi (χōnt) and Hungarian had. Show more arrow right

Wikipedia

Municipality A municipality is usually a single administrative division having corporate status and powers of self-government or jurisdiction as granted by national and regional laws to which it is subordinate. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuntani

kuntani

kuntasi

kuntasi

kuntansa

kuntansa

Par

-ta

kuntaani

kuntiani

kuntaasi

kuntiasi

kuntaansa

kuntiansa / kuntiaan

Gen

-n

kuntani

kuntieni

kuntasi

kuntiesi

kuntansa

kuntiensa

Ill

mihin

kuntaani

kuntiini

kuntaasi

kuntiisi

kuntaansa

kuntiinsa

Ine

-ssa

kunnassani

kunnissani

kunnassasi

kunnissasi

kunnassansa / kunnassaan

kunnissansa / kunnissaan

Ela

-sta

kunnastani

kunnistani

kunnastasi

kunnistasi

kunnastansa / kunnastaan

kunnistansa / kunnistaan

All

-lle

kunnalleni

kunnilleni

kunnallesi

kunnillesi

kunnallensa / kunnalleen

kunnillensa / kunnillean

Ade

-lla

kunnallani

kunnillani

kunnallasi

kunnillasi

kunnallansa / kunnallaan

kunnillansa / kunnillaan

Abl

-lta

kunnaltani

kunniltani

kunnaltasi

kunniltasi

kunnaltansa / kunnaltaan

kunniltansa / kunniltaan

Tra

-ksi

kunnakseni

kunnikseni

kunnaksesi

kunniksesi

kunnaksensa / kunnakseen

kunniksensa / kunnikseen

Ess

-na

kuntanani

kuntinani

kuntanasi

kuntinasi

kuntanansa / kuntanaan

kuntinansa / kuntinaan

Abe

-tta

kunnattani

kunnittani

kunnattasi

kunnittasi

kunnattansa / kunnattaan

kunnittansa / kunnittaan

Com

-ne

-

kuntineni

-

kuntinesi

-

kuntinensa / kuntineen

Singular

Plural

Nom

-

kuntani

kuntasi

kuntansa

kuntani

kuntasi

kuntansa

Par

-ta

kuntaani

kuntaasi

kuntaansa

kuntiani

kuntiasi

kuntiansa / kuntiaan

Gen

-n

kuntani

kuntasi

kuntansa

kuntieni

kuntiesi

kuntiensa

Ill

mihin

kuntaani

kuntaasi

kuntaansa

kuntiini

kuntiisi

kuntiinsa

Ine

-ssa

kunnassani

kunnassasi

kunnassansa / kunnassaan

kunnissani

kunnissasi

kunnissansa / kunnissaan

Ela

-sta

kunnastani

kunnastasi

kunnastansa / kunnastaan

kunnistani

kunnistasi

kunnistansa / kunnistaan

All

-lle

kunnalleni

kunnallesi

kunnallensa / kunnalleen

kunnilleni

kunnillesi

kunnillensa / kunnillean

Ade

-lla

kunnallani

kunnallasi

kunnallansa / kunnallaan

kunnillani

kunnillasi

kunnillansa / kunnillaan

Abl

-lta

kunnaltani

kunnaltasi

kunnaltansa / kunnaltaan

kunniltani

kunniltasi

kunniltansa / kunniltaan

Tra

-ksi

kunnakseni

kunnaksesi

kunnaksensa / kunnakseen

kunnikseni

kunniksesi

kunniksensa / kunnikseen

Ess

-na

kuntanani

kuntanasi

kuntanansa / kuntanaan

kuntinani

kuntinasi

kuntinansa / kuntinaan

Abe

-tta

kunnattani

kunnattasi

kunnattansa / kunnattaan

kunnittani

kunnittasi

kunnittansa / kunnittaan

Com

-ne

-

-

-

kuntineni

kuntinesi

kuntinensa / kuntineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuntamme

kuntamme

kuntanne

kuntanne

kuntansa

kuntansa

Par

-ta

kuntaamme

kuntiamme

kuntaanne

kuntianne

kuntaansa

kuntiansa / kuntiaan

Gen

-n

kuntamme

kuntiemme

kuntanne

kuntienne

kuntansa

kuntiensa

Ill

mihin

kuntaamme

kuntiimme

kuntaanne

kuntiinne

kuntaansa

kuntiinsa

Ine

-ssa

kunnassamme

kunnissamme

kunnassanne

kunnissanne

kunnassansa / kunnassaan

kunnissansa / kunnissaan

Ela

-sta

kunnastamme

kunnistamme

kunnastanne

kunnistanne

kunnastansa / kunnastaan

kunnistansa / kunnistaan

All

-lle

kunnallemme

kunnillemme

kunnallenne

kunnillenne

kunnallensa / kunnalleen

kunnillensa / kunnillean

Ade

-lla

kunnallamme

kunnillamme

kunnallanne

kunnillanne

kunnallansa / kunnallaan

kunnillansa / kunnillaan

Abl

-lta

kunnaltamme

kunniltamme

kunnaltanne

kunniltanne

kunnaltansa / kunnaltaan

kunniltansa / kunniltaan

Tra

-ksi

kunnaksemme

kunniksemme

kunnaksenne

kunniksenne

kunnaksensa / kunnakseen

kunniksensa / kunnikseen

Ess

-na

kuntanamme

kuntinamme

kuntananne

kuntinanne

kuntanansa / kuntanaan

kuntinansa / kuntinaan

Abe

-tta

kunnattamme

kunnittamme

kunnattanne

kunnittanne

kunnattansa / kunnattaan

kunnittansa / kunnittaan

Com

-ne

-

kuntinemme

-

kuntinenne

-

kuntinensa / kuntineen

Singular

Plural

Nom

-

kuntamme

kuntanne

kuntansa

kuntamme

kuntanne

kuntansa

Par

-ta

kuntaamme

kuntaanne

kuntaansa

kuntiamme

kuntianne

kuntiansa / kuntiaan

Gen

-n

kuntamme

kuntanne

kuntansa

kuntiemme

kuntienne

kuntiensa

Ill

mihin

kuntaamme

kuntaanne

kuntaansa

kuntiimme

kuntiinne

kuntiinsa

Ine

-ssa

kunnassamme

kunnassanne

kunnassansa / kunnassaan

kunnissamme

kunnissanne

kunnissansa / kunnissaan

Ela

-sta

kunnastamme

kunnastanne

kunnastansa / kunnastaan

kunnistamme

kunnistanne

kunnistansa / kunnistaan

All

-lle

kunnallemme

kunnallenne

kunnallensa / kunnalleen

kunnillemme

kunnillenne

kunnillensa / kunnillean

Ade

-lla

kunnallamme

kunnallanne

kunnallansa / kunnallaan

kunnillamme

kunnillanne

kunnillansa / kunnillaan

Abl

-lta

kunnaltamme

kunnaltanne

kunnaltansa / kunnaltaan

kunniltamme

kunniltanne

kunniltansa / kunniltaan

Tra

-ksi

kunnaksemme

kunnaksenne

kunnaksensa / kunnakseen

kunniksemme

kunniksenne

kunniksensa / kunnikseen

Ess

-na

kuntanamme

kuntananne

kuntanansa / kuntanaan

kuntinamme

kuntinanne

kuntinansa / kuntinaan

Abe

-tta

kunnattamme

kunnattanne

kunnattansa / kunnattaan

kunnittamme

kunnittanne

kunnittansa / kunnittaan

Com

-ne

-

-

-

kuntinemme

kuntinenne

kuntinensa / kuntineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaali

vaalit

Par

-ta

vaalia

vaaleja

Gen

-n

vaalin

vaalien

Ill

mihin

vaaliin

vaaleihin

Ine

-ssa

vaalissa

vaaleissa

Ela

-sta

vaalista

vaaleista

All

-lle

vaalille

vaaleille

Ade

-lla

vaalilla

vaaleilla

Abl

-lta

vaalilta

vaaleilta

Tra

-ksi

vaaliksi

vaaleiksi

Ess

-na

vaalina

vaaleina

Abe

-tta

vaalitta

vaaleitta

Com

-ne

-

vaaleine

Ins

-in

-

vaalein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaali

vaalit

Par

-ta

vaalia

vaaleja

Gen

-n

vaalin

vaalien

Ill

mihin

vaaliin

vaaleihin

Ine

-ssa

vaalissa

vaaleissa

Ela

-sta

vaalista

vaaleista

All

-lle

vaalille

vaaleille

Ade

-lla

vaalilla

vaaleilla

Abl

-lta

vaalilta

vaaleilta

Tra

-ksi

vaaliksi

vaaleiksi

Ess

-na

vaalina

vaaleina

Abe

-tta

vaalitta

vaaleitta

Com

-ne

-

vaaleine

Ins

-in

-

vaalein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

electoral
polling vaalit, äänestys, mielipidetutkimus, vaali
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles Vaali pidettiin toukokuussa. The election was held in May. Vaalit ovat ohi. Election's over. Vaalit pidetään sunnuntaina. The elections will take place on Sunday. Vaali järjestetään tammikuun ensimmäisellä viikolla. The election is being held in the first week of January. Vaaleissa oli neljä ehdokasta. There were four candidates in the election. Keskustelemme tänään vaaleista. We are discussing the elections today. Vaalit olivat hölmö idea. These elections were a stupid idea. Vaalit pidetään joka neljäs vuosi. The elections are held every four years. Eversti Young voitti vaalit. " Colonel Young won re- election. Häviän nämä vaalit huomenna. I'm gonna lose this election tomorrow. Show more arrow right

Wiktionary

(usually in plural: vaalit) election Show more arrow right eduskuntavaalit kunnallisvaalit presidentinvaalit seurakuntavaalit vaalilautakunta vaalipiiri vaalitapa vaaliuurna Show more arrow right Borrowed from Swedish val. Show more arrow right

Wikipedia

Election An election is a formal group decision-making process by which a population chooses an individual or multiple individuals to hold public office. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaalini

vaalini

vaalisi

vaalisi

vaalinsa

vaalinsa

Par

-ta

vaaliani

vaalejani

vaaliasi

vaalejasi

vaaliansa / vaaliaan

vaalejansa / vaalejaan

Gen

-n

vaalini

vaalieni

vaalisi

vaaliesi

vaalinsa

vaaliensa

Ill

mihin

vaaliini

vaaleihini

vaaliisi

vaaleihisi

vaaliinsa

vaaleihinsa

Ine

-ssa

vaalissani

vaaleissani

vaalissasi

vaaleissasi

vaalissansa / vaalissaan

vaaleissansa / vaaleissaan

Ela

-sta

vaalistani

vaaleistani

vaalistasi

vaaleistasi

vaalistansa / vaalistaan

vaaleistansa / vaaleistaan

All

-lle

vaalilleni

vaaleilleni

vaalillesi

vaaleillesi

vaalillensa / vaalilleen

vaaleillensa / vaaleillean

Ade

-lla

vaalillani

vaaleillani

vaalillasi

vaaleillasi

vaalillansa / vaalillaan

vaaleillansa / vaaleillaan

Abl

-lta

vaaliltani

vaaleiltani

vaaliltasi

vaaleiltasi

vaaliltansa / vaaliltaan

vaaleiltansa / vaaleiltaan

Tra

-ksi

vaalikseni

vaaleikseni

vaaliksesi

vaaleiksesi

vaaliksensa / vaalikseen

vaaleiksensa / vaaleikseen

Ess

-na

vaalinani

vaaleinani

vaalinasi

vaaleinasi

vaalinansa / vaalinaan

vaaleinansa / vaaleinaan

Abe

-tta

vaalittani

vaaleittani

vaalittasi

vaaleittasi

vaalittansa / vaalittaan

vaaleittansa / vaaleittaan

Com

-ne

-

vaaleineni

-

vaaleinesi

-

vaaleinensa / vaaleineen

Singular

Plural

Nom

-

vaalini

vaalisi

vaalinsa

vaalini

vaalisi

vaalinsa

Par

-ta

vaaliani

vaaliasi

vaaliansa / vaaliaan

vaalejani

vaalejasi

vaalejansa / vaalejaan

Gen

-n

vaalini

vaalisi

vaalinsa

vaalieni

vaaliesi

vaaliensa

Ill

mihin

vaaliini

vaaliisi

vaaliinsa

vaaleihini

vaaleihisi

vaaleihinsa

Ine

-ssa

vaalissani

vaalissasi

vaalissansa / vaalissaan

vaaleissani

vaaleissasi

vaaleissansa / vaaleissaan

Ela

-sta

vaalistani

vaalistasi

vaalistansa / vaalistaan

vaaleistani

vaaleistasi

vaaleistansa / vaaleistaan

All

-lle

vaalilleni

vaalillesi

vaalillensa / vaalilleen

vaaleilleni

vaaleillesi

vaaleillensa / vaaleillean

Ade

-lla

vaalillani

vaalillasi

vaalillansa / vaalillaan

vaaleillani

vaaleillasi

vaaleillansa / vaaleillaan

Abl

-lta

vaaliltani

vaaliltasi

vaaliltansa / vaaliltaan

vaaleiltani

vaaleiltasi

vaaleiltansa / vaaleiltaan

Tra

-ksi

vaalikseni

vaaliksesi

vaaliksensa / vaalikseen

vaaleikseni

vaaleiksesi

vaaleiksensa / vaaleikseen

Ess

-na

vaalinani

vaalinasi

vaalinansa / vaalinaan

vaaleinani

vaaleinasi

vaaleinansa / vaaleinaan

Abe

-tta

vaalittani

vaalittasi

vaalittansa / vaalittaan

vaaleittani

vaaleittasi

vaaleittansa / vaaleittaan

Com

-ne

-

-

-

vaaleineni

vaaleinesi

vaaleinensa / vaaleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaalimme

vaalimme

vaalinne

vaalinne

vaalinsa

vaalinsa

Par

-ta

vaaliamme

vaalejamme

vaalianne

vaalejanne

vaaliansa / vaaliaan

vaalejansa / vaalejaan

Gen

-n

vaalimme

vaaliemme

vaalinne

vaalienne

vaalinsa

vaaliensa

Ill

mihin

vaaliimme

vaaleihimme

vaaliinne

vaaleihinne

vaaliinsa

vaaleihinsa

Ine

-ssa

vaalissamme

vaaleissamme

vaalissanne

vaaleissanne

vaalissansa / vaalissaan

vaaleissansa / vaaleissaan

Ela

-sta

vaalistamme

vaaleistamme

vaalistanne

vaaleistanne

vaalistansa / vaalistaan

vaaleistansa / vaaleistaan

All

-lle

vaalillemme

vaaleillemme

vaalillenne

vaaleillenne

vaalillensa / vaalilleen

vaaleillensa / vaaleillean

Ade

-lla

vaalillamme

vaaleillamme

vaalillanne

vaaleillanne

vaalillansa / vaalillaan

vaaleillansa / vaaleillaan

Abl

-lta

vaaliltamme

vaaleiltamme

vaaliltanne

vaaleiltanne

vaaliltansa / vaaliltaan

vaaleiltansa / vaaleiltaan

Tra

-ksi

vaaliksemme

vaaleiksemme

vaaliksenne

vaaleiksenne

vaaliksensa / vaalikseen

vaaleiksensa / vaaleikseen

Ess

-na

vaalinamme

vaaleinamme

vaalinanne

vaaleinanne

vaalinansa / vaalinaan

vaaleinansa / vaaleinaan

Abe

-tta

vaalittamme

vaaleittamme

vaalittanne

vaaleittanne

vaalittansa / vaalittaan

vaaleittansa / vaaleittaan

Com

-ne

-

vaaleinemme

-

vaaleinenne

-

vaaleinensa / vaaleineen

Singular

Plural

Nom

-

vaalimme

vaalinne

vaalinsa

vaalimme

vaalinne

vaalinsa

Par

-ta

vaaliamme

vaalianne

vaaliansa / vaaliaan

vaalejamme

vaalejanne

vaalejansa / vaalejaan

Gen

-n

vaalimme

vaalinne

vaalinsa

vaaliemme

vaalienne

vaaliensa

Ill

mihin

vaaliimme

vaaliinne

vaaliinsa

vaaleihimme

vaaleihinne

vaaleihinsa

Ine

-ssa

vaalissamme

vaalissanne

vaalissansa / vaalissaan

vaaleissamme

vaaleissanne

vaaleissansa / vaaleissaan

Ela

-sta

vaalistamme

vaalistanne

vaalistansa / vaalistaan

vaaleistamme

vaaleistanne

vaaleistansa / vaaleistaan

All

-lle

vaalillemme

vaalillenne

vaalillensa / vaalilleen

vaaleillemme

vaaleillenne

vaaleillensa / vaaleillean

Ade

-lla

vaalillamme

vaalillanne

vaalillansa / vaalillaan

vaaleillamme

vaaleillanne

vaaleillansa / vaaleillaan

Abl

-lta

vaaliltamme

vaaliltanne

vaaliltansa / vaaliltaan

vaaleiltamme

vaaleiltanne

vaaleiltansa / vaaleiltaan

Tra

-ksi

vaaliksemme

vaaliksenne

vaaliksensa / vaalikseen

vaaleiksemme

vaaleiksenne

vaaleiksensa / vaaleikseen

Ess

-na

vaalinamme

vaalinanne

vaalinansa / vaalinaan

vaaleinamme

vaaleinanne

vaaleinansa / vaaleinaan

Abe

-tta

vaalittamme

vaalittanne

vaalittansa / vaalittaan

vaaleittamme

vaaleittanne

vaaleittansa / vaaleittaan

Com

-ne

-

-

-

vaaleinemme

vaaleinenne

vaaleinensa / vaaleineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaalea

vaaleat

Par

-ta

vaaleaa

vaaleita / vaalehia

Gen

-n

vaalean

vaaleitten / vaaleiden / vaalehien / vaalehitten

Ill

mihin

vaaleaan

vaaleisiin / vaaleihin / vaalehisin

Ine

-ssa

vaaleassa

vaalehissa / vaaleissa

Ela

-sta

vaaleasta

vaalehista / vaaleista

All

-lle

vaalealle

vaalehille / vaaleille

Ade

-lla

vaalealla

vaalehilla / vaaleilla

Abl

-lta

vaalealta

vaalehilta / vaaleilta

Tra

-ksi

vaaleaksi

vaalehiksi / vaaleiksi

Ess

-na

vaaleana

vaalehina / vaaleina

Abe

-tta

vaaleatta

vaalehitta / vaaleitta

Com

-ne

-

vaalehine / vaaleine

Ins

-in

-

vaalehin / vaalein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaalea

vaaleat

Par

-ta

vaaleaa

vaaleita / vaalehia

Gen

-n

vaalean

vaaleitten / vaaleiden / vaalehien / vaalehitten

Ill

mihin

vaaleaan

vaaleisiin / vaaleihin / vaalehisin

Ine

-ssa

vaaleassa

vaalehissa / vaaleissa

Ela

-sta

vaaleasta

vaalehista / vaaleista

All

-lle

vaalealle

vaalehille / vaaleille

Ade

-lla

vaalealla

vaalehilla / vaaleilla

Abl

-lta

vaalealta

vaalehilta / vaaleilta

Tra

-ksi

vaaleaksi

vaalehiksi / vaaleiksi

Ess

-na

vaaleana

vaalehina / vaaleina

Abe

-tta

vaaleatta

vaalehitta / vaaleitta

Com

-ne

-

vaalehine / vaaleine

Ins

-in

-

vaalehin / vaalein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

light kevyt, vaalea, valoisa, kirkas, lievä, keveä
blond vaalea, vaaleaverinen
pale kalpea, vaalea, hailakka, haalea, vaisu, kelmeä
blonde vaalea, vaaleaverinen
fair oikeudenmukainen, reilu, kohtuullinen, rehellinen, oikea, vaalea
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Europarl Parallel Corpus; KDE40.1; Tatoeba Parallel Corpus; Tatoeba Minulla on vaaleat. Mine are white. Menen vaaleihin huomenna. I am going to the elections tomorrow. Menen vaaleihin tänä iltana. English: I'm going to the party tonight. Vaalea leipä on suosittua aamiaiseksi. Light bread is popular for breakfast. Vaalea siniharmaacolor. LightSlateGray. Keittiössä on kaapit vaaleilla ovilla. The kitchen has cabinets with light doors. Hän maalasi huoneen vaaleilla sävyillä. She painted the room in light shades. Vaalea viini sopii hyvin kalans-aterian kanssa. White wine goes well with a fish meal. Tyttö osti uuden mekon vaaleihin. English: The girl bought a new dress for the event. Vaalea talo seisoo mäen päällä. The light-colored house stands on top of the hill. Show more arrow right

Wiktionary

light, pale (of a shade of colour) Fin:vaaleaksi maalattu taloEng:a house painted with light shadesFin:vaaleanpunainenEng:pink blond (of blond complexion), fair Show more arrow right tumma Show more arrow right vaaleahiuksinenvaaleaihoinenvaalealahnanruohovaaleanharmaavaaleankeltainenvaaleanpunainenvaaleansininenvaaleanvihreävaaleatukkainenvaaleatyviseitikkivaaleaverikkövaalentaavaaletavaaleus Show more arrow right From Proto-Finnic vaaleda, from earlier valeda (whence dialectal valea), from Proto-Finno-Ugric waĺɜ (see valo for more). Related to Ingrian vaalia, Karelian voalie and Votic vaalia. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaaleani

vaaleani

vaaleasi

vaaleasi

vaaleansa

vaaleansa

Par

-ta

vaaleaani

vaaleitani / vaalehiani

vaaleaasi

vaaleitasi / vaalehiasi

vaaleaansa

vaaleitansa / vaaleitaan / vaalehiansa / vaalehiaan

Gen

-n

vaaleani

vaaleitteni / vaaleideni / vaalehieni / vaalehitteni

vaaleasi

vaaleittesi / vaaleidesi / vaalehiesi / vaalehittesi

vaaleansa

vaaleittensa / vaaleidensa / vaalehiensa / vaalehittensa

Ill

mihin

vaaleaani

vaaleisiini / vaaleihini / vaalehisini

vaaleaasi

vaaleisiisi / vaaleihisi / vaalehisisi

vaaleaansa

vaaleisiinsa / vaaleihinsa / vaalehisinsa

Ine

-ssa

vaaleassani

vaalehissani / vaaleissani

vaaleassasi

vaalehissasi / vaaleissasi

vaaleassansa / vaaleassaan

vaalehissansa / vaalehissaan / vaaleissansa / vaaleissaan

Ela

-sta

vaaleastani

vaalehistani / vaaleistani

vaaleastasi

vaalehistasi / vaaleistasi

vaaleastansa / vaaleastaan

vaalehistansa / vaalehistaan / vaaleistansa / vaaleistaan

All

-lle

vaalealleni

vaalehilleni / vaaleilleni

vaaleallesi

vaalehillesi / vaaleillesi

vaaleallensa / vaalealleen

vaalehillensa / vaalehillean / vaaleillensa / vaaleillean

Ade

-lla

vaaleallani

vaalehillani / vaaleillani

vaaleallasi

vaalehillasi / vaaleillasi

vaaleallansa / vaaleallaan

vaalehillansa / vaalehillaan / vaaleillansa / vaaleillaan

Abl

-lta

vaalealtani

vaalehiltani / vaaleiltani

vaalealtasi

vaalehiltasi / vaaleiltasi

vaalealtansa / vaalealtaan

vaalehiltansa / vaalehiltaan / vaaleiltansa / vaaleiltaan

Tra

-ksi

vaaleakseni

vaalehikseni / vaaleikseni

vaaleaksesi

vaalehiksesi / vaaleiksesi

vaaleaksensa / vaaleakseen

vaalehikseen / vaalehiksensa / vaaleikseen / vaaleiksensa

Ess

-na

vaaleanani

vaalehinani / vaaleinani

vaaleanasi

vaalehinasi / vaaleinasi

vaaleanansa / vaaleanaan

vaalehinansa / vaalehinaan / vaaleinansa / vaaleinaan

Abe

-tta

vaaleattani

vaalehittani / vaaleittani

vaaleattasi

vaalehittasi / vaaleittasi

vaaleattansa / vaaleattaan

vaalehittansa / vaalehittaan / vaaleittansa / vaaleittaan

Com

-ne

-

vaalehineni / vaaleineni

-

vaalehinesi / vaaleinesi

-

vaalehineen / vaalehinensa / vaaleineen / vaaleinensa

Singular

Plural

Nom

-

vaaleani

vaaleasi

vaaleansa

vaaleani

vaaleasi

vaaleansa

Par

-ta

vaaleaani

vaaleaasi

vaaleaansa

vaaleitani / vaalehiani

vaaleitasi / vaalehiasi

vaaleitansa / vaaleitaan / vaalehiansa / vaalehiaan

Gen

-n

vaaleani

vaaleasi

vaaleansa

vaaleitteni / vaaleideni / vaalehieni / vaalehitteni

vaaleittesi / vaaleidesi / vaalehiesi / vaalehittesi

vaaleittensa / vaaleidensa / vaalehiensa / vaalehittensa

Ill

mihin

vaaleaani

vaaleaasi

vaaleaansa

vaaleisiini / vaaleihini / vaalehisini

vaaleisiisi / vaaleihisi / vaalehisisi

vaaleisiinsa / vaaleihinsa / vaalehisinsa

Ine

-ssa

vaaleassani

vaaleassasi

vaaleassansa / vaaleassaan

vaalehissani / vaaleissani

vaalehissasi / vaaleissasi

vaalehissansa / vaalehissaan / vaaleissansa / vaaleissaan

Ela

-sta

vaaleastani

vaaleastasi

vaaleastansa / vaaleastaan

vaalehistani / vaaleistani

vaalehistasi / vaaleistasi

vaalehistansa / vaalehistaan / vaaleistansa / vaaleistaan

All

-lle

vaalealleni

vaaleallesi

vaaleallensa / vaalealleen

vaalehilleni / vaaleilleni

vaalehillesi / vaaleillesi

vaalehillensa / vaalehillean / vaaleillensa / vaaleillean

Ade

-lla

vaaleallani

vaaleallasi

vaaleallansa / vaaleallaan

vaalehillani / vaaleillani

vaalehillasi / vaaleillasi

vaalehillansa / vaalehillaan / vaaleillansa / vaaleillaan

Abl

-lta

vaalealtani

vaalealtasi

vaalealtansa / vaalealtaan

vaalehiltani / vaaleiltani

vaalehiltasi / vaaleiltasi

vaalehiltansa / vaalehiltaan / vaaleiltansa / vaaleiltaan

Tra

-ksi

vaaleakseni

vaaleaksesi

vaaleaksensa / vaaleakseen

vaalehikseni / vaaleikseni

vaalehiksesi / vaaleiksesi

vaalehikseen / vaalehiksensa / vaaleikseen / vaaleiksensa

Ess

-na

vaaleanani

vaaleanasi

vaaleanansa / vaaleanaan

vaalehinani / vaaleinani

vaalehinasi / vaaleinasi

vaalehinansa / vaalehinaan / vaaleinansa / vaaleinaan

Abe

-tta

vaaleattani

vaaleattasi

vaaleattansa / vaaleattaan

vaalehittani / vaaleittani

vaalehittasi / vaaleittasi

vaalehittansa / vaalehittaan / vaaleittansa / vaaleittaan

Com

-ne

-

-

-

vaalehineni / vaaleineni

vaalehinesi / vaaleinesi

vaalehineen / vaalehinensa / vaaleineen / vaaleinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaaleamme

vaaleamme

vaaleanne

vaaleanne

vaaleansa

vaaleansa

Par

-ta

vaaleaamme

vaaleitamme / vaalehiamme

vaaleaanne

vaaleitanne / vaalehianne

vaaleaansa

vaaleitansa / vaaleitaan / vaalehiansa / vaalehiaan

Gen

-n

vaaleamme

vaaleittemme / vaaleidemme / vaalehiemme / vaalehittemme

vaaleanne

vaaleittenne / vaaleidenne / vaalehienne / vaalehittenne

vaaleansa

vaaleittensa / vaaleidensa / vaalehiensa / vaalehittensa

Ill

mihin

vaaleaamme

vaaleisiimme / vaaleihimme / vaalehisimme

vaaleaanne

vaaleisiinne / vaaleihinne / vaalehisinne

vaaleaansa

vaaleisiinsa / vaaleihinsa / vaalehisinsa

Ine

-ssa

vaaleassamme

vaalehissamme / vaaleissamme

vaaleassanne

vaalehissanne / vaaleissanne

vaaleassansa / vaaleassaan

vaalehissansa / vaalehissaan / vaaleissansa / vaaleissaan

Ela

-sta

vaaleastamme

vaalehistamme / vaaleistamme

vaaleastanne

vaalehistanne / vaaleistanne

vaaleastansa / vaaleastaan

vaalehistansa / vaalehistaan / vaaleistansa / vaaleistaan

All

-lle

vaaleallemme

vaalehillemme / vaaleillemme

vaaleallenne

vaalehillenne / vaaleillenne

vaaleallensa / vaalealleen

vaalehillensa / vaalehillean / vaaleillensa / vaaleillean

Ade

-lla

vaaleallamme

vaalehillamme / vaaleillamme

vaaleallanne

vaalehillanne / vaaleillanne

vaaleallansa / vaaleallaan

vaalehillansa / vaalehillaan / vaaleillansa / vaaleillaan

Abl

-lta

vaalealtamme

vaalehiltamme / vaaleiltamme

vaalealtanne

vaalehiltanne / vaaleiltanne

vaalealtansa / vaalealtaan

vaalehiltansa / vaalehiltaan / vaaleiltansa / vaaleiltaan

Tra

-ksi

vaaleaksemme

vaalehiksemme / vaaleiksemme

vaaleaksenne

vaalehiksenne / vaaleiksenne

vaaleaksensa / vaaleakseen

vaalehikseen / vaalehiksensa / vaaleikseen / vaaleiksensa

Ess

-na

vaaleanamme

vaalehinamme / vaaleinamme

vaaleananne

vaalehinanne / vaaleinanne

vaaleanansa / vaaleanaan

vaalehinansa / vaalehinaan / vaaleinansa / vaaleinaan

Abe

-tta

vaaleattamme

vaalehittamme / vaaleittamme

vaaleattanne

vaalehittanne / vaaleittanne

vaaleattansa / vaaleattaan

vaalehittansa / vaalehittaan / vaaleittansa / vaaleittaan

Com

-ne

-

vaalehinemme / vaaleinemme

-

vaalehinenne / vaaleinenne

-

vaalehineen / vaalehinensa / vaaleineen / vaaleinensa

Singular

Plural

Nom

-

vaaleamme

vaaleanne

vaaleansa

vaaleamme

vaaleanne

vaaleansa

Par

-ta

vaaleaamme

vaaleaanne

vaaleaansa

vaaleitamme / vaalehiamme

vaaleitanne / vaalehianne

vaaleitansa / vaaleitaan / vaalehiansa / vaalehiaan

Gen

-n

vaaleamme

vaaleanne

vaaleansa

vaaleittemme / vaaleidemme / vaalehiemme / vaalehittemme

vaaleittenne / vaaleidenne / vaalehienne / vaalehittenne

vaaleittensa / vaaleidensa / vaalehiensa / vaalehittensa

Ill

mihin

vaaleaamme

vaaleaanne

vaaleaansa

vaaleisiimme / vaaleihimme / vaalehisimme

vaaleisiinne / vaaleihinne / vaalehisinne

vaaleisiinsa / vaaleihinsa / vaalehisinsa

Ine

-ssa

vaaleassamme

vaaleassanne

vaaleassansa / vaaleassaan

vaalehissamme / vaaleissamme

vaalehissanne / vaaleissanne

vaalehissansa / vaalehissaan / vaaleissansa / vaaleissaan

Ela

-sta

vaaleastamme

vaaleastanne

vaaleastansa / vaaleastaan

vaalehistamme / vaaleistamme

vaalehistanne / vaaleistanne

vaalehistansa / vaalehistaan / vaaleistansa / vaaleistaan

All

-lle

vaaleallemme

vaaleallenne

vaaleallensa / vaalealleen

vaalehillemme / vaaleillemme

vaalehillenne / vaaleillenne

vaalehillensa / vaalehillean / vaaleillensa / vaaleillean

Ade

-lla

vaaleallamme

vaaleallanne

vaaleallansa / vaaleallaan

vaalehillamme / vaaleillamme

vaalehillanne / vaaleillanne

vaalehillansa / vaalehillaan / vaaleillansa / vaaleillaan

Abl

-lta

vaalealtamme

vaalealtanne

vaalealtansa / vaalealtaan

vaalehiltamme / vaaleiltamme

vaalehiltanne / vaaleiltanne

vaalehiltansa / vaalehiltaan / vaaleiltansa / vaaleiltaan

Tra

-ksi

vaaleaksemme

vaaleaksenne

vaaleaksensa / vaaleakseen

vaalehiksemme / vaaleiksemme

vaalehiksenne / vaaleiksenne

vaalehikseen / vaalehiksensa / vaaleikseen / vaaleiksensa

Ess

-na

vaaleanamme

vaaleananne

vaaleanansa / vaaleanaan

vaalehinamme / vaaleinamme

vaalehinanne / vaaleinanne

vaalehinansa / vaalehinaan / vaaleinansa / vaaleinaan

Abe

-tta

vaaleattamme

vaaleattanne

vaaleattansa / vaaleattaan

vaalehittamme / vaaleittamme

vaalehittanne / vaaleittanne

vaalehittansa / vaalehittaan / vaaleittansa / vaaleittaan

Com

-ne

-

-

-

vaalehinemme / vaaleinemme

vaalehinenne / vaaleinenne

vaalehineen / vaalehinensa / vaaleineen / vaaleinensa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept