logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

krouvari, noun

Word analysis
krouvari

krouvari

krouvari

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

krouvari

krouvarit

Par

-ta

krouvaria

krouvareita / krouvareja

Gen

-n

krouvarin

krouvareitten / krouvareiden / krouvarien

Ill

mihin

krouvariin

krouvareihin

Ine

-ssa

krouvarissa

krouvareissa

Ela

-sta

krouvarista

krouvareista

All

-lle

krouvarille

krouvareille

Ade

-lla

krouvarilla

krouvareilla

Abl

-lta

krouvarilta

krouvareilta

Tra

-ksi

krouvariksi

krouvareiksi

Ess

-na

krouvarina

krouvareina

Abe

-tta

krouvaritta

krouvareitta

Com

-ne

-

krouvareine

Ins

-in

-

krouvarein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

krouvari

krouvarit

Par

-ta

krouvaria

krouvareita / krouvareja

Gen

-n

krouvarin

krouvareitten / krouvareiden / krouvarien

Ill

mihin

krouvariin

krouvareihin

Ine

-ssa

krouvarissa

krouvareissa

Ela

-sta

krouvarista

krouvareista

All

-lle

krouvarille

krouvareille

Ade

-lla

krouvarilla

krouvareilla

Abl

-lta

krouvarilta

krouvareilta

Tra

-ksi

krouvariksi

krouvareiksi

Ess

-na

krouvarina

krouvareina

Abe

-tta

krouvaritta

krouvareitta

Com

-ne

-

krouvareine

Ins

-in

-

krouvarein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

innkeeper majatalonisäntä, krouvari
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Literature; WikiMatrix; jw2019; ParaCrawl Corpus Olen maalari, en krouvari! I'm a painter, not a publican. No, mitä kuuluu, krouvari Pistooli? How now, mine host Pistol? Sanotko mua krouvariksi? Callest thou me host? Krouvaris-joka huomattiin olevan tunnettu tappelupukaris-huudettiin esiin. The bartender —who proved to be a well-known bruiser—was called to the stand. Krouvari kuvailee varkaan, ja miehet unelmoivat kiinniottopalkkion tuomasta helpotuksesta. The innkeeper describes the thief, and the men fantasise about the relief that the reward would provide. Minua seuraa valittu joukko meidän poikia; teurastajaa kaksi muuta teurastajaa, nuori krouvari ja nokikolari. I am attended by a select body of our boys; the butcher, by two other butchers, a young publican, and a sweep. Tuokiota myöhemmin ryntäsi muuan poliisi sisään, jolloin krouvari huusi vielä kerran:Varokaa hänen veistään!. A second later a policeman dashed in, and the bartender yelled once more—“Look out for his knife!”. Hän kuvaili Appiuksen torin olleentäpötäynnä kippareita ja saitoja krouvareita”. Horace described the Marketplace of Appius as “crammed with boatmen and stingy tavern-keepers.”. Yöpyä voi myös Tallipoikien ihanassa kamarissa, Krouvarin tilavassa kamarissa, Illingerin ja Pöönin kamareissa. In addition, you can stay in the small Stableboys'Chamber, the bigger Pub Keeper's Chamber or the Illinger and Pööni Chambers. Roomalainen runoilija ja satiirikko Horatius kuvailee tuon torin olleentäpötäynnä kippareita ja saitoja krouvareita”. Roman poet and satirist Horace describes the Marketplace as “crowded with sailors and surly inn-keepers.”. Show more arrow right

Wiktionary

pubkeeper, innkeeper Show more arrow right krouvi (“inn, pub”) +‎ -ari Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

krouvarini

krouvarini

krouvarisi

krouvarisi

krouvarinsa

krouvarinsa

Par

-ta

krouvariani

krouvareitani / krouvarejani

krouvariasi

krouvareitasi / krouvarejasi

krouvariansa / krouvariaan

krouvareitansa / krouvareitaan / krouvarejansa / krouvarejaan

Gen

-n

krouvarini

krouvareitteni / krouvareideni / krouvarieni

krouvarisi

krouvareittesi / krouvareidesi / krouvariesi

krouvarinsa

krouvareittensa / krouvareidensa / krouvariensa

Ill

mihin

krouvariini

krouvareihini

krouvariisi

krouvareihisi

krouvariinsa

krouvareihinsa

Ine

-ssa

krouvarissani

krouvareissani

krouvarissasi

krouvareissasi

krouvarissansa / krouvarissaan

krouvareissansa / krouvareissaan

Ela

-sta

krouvaristani

krouvareistani

krouvaristasi

krouvareistasi

krouvaristansa / krouvaristaan

krouvareistansa / krouvareistaan

All

-lle

krouvarilleni

krouvareilleni

krouvarillesi

krouvareillesi

krouvarillensa / krouvarilleen

krouvareillensa / krouvareillean

Ade

-lla

krouvarillani

krouvareillani

krouvarillasi

krouvareillasi

krouvarillansa / krouvarillaan

krouvareillansa / krouvareillaan

Abl

-lta

krouvariltani

krouvareiltani

krouvariltasi

krouvareiltasi

krouvariltansa / krouvariltaan

krouvareiltansa / krouvareiltaan

Tra

-ksi

krouvarikseni

krouvareikseni

krouvariksesi

krouvareiksesi

krouvariksensa / krouvarikseen

krouvareiksensa / krouvareikseen

Ess

-na

krouvarinani

krouvareinani

krouvarinasi

krouvareinasi

krouvarinansa / krouvarinaan

krouvareinansa / krouvareinaan

Abe

-tta

krouvarittani

krouvareittani

krouvarittasi

krouvareittasi

krouvarittansa / krouvarittaan

krouvareittansa / krouvareittaan

Com

-ne

-

krouvareineni

-

krouvareinesi

-

krouvareinensa / krouvareineen

Singular

Plural

Nom

-

krouvarini

krouvarisi

krouvarinsa

krouvarini

krouvarisi

krouvarinsa

Par

-ta

krouvariani

krouvariasi

krouvariansa / krouvariaan

krouvareitani / krouvarejani

krouvareitasi / krouvarejasi

krouvareitansa / krouvareitaan / krouvarejansa / krouvarejaan

Gen

-n

krouvarini

krouvarisi

krouvarinsa

krouvareitteni / krouvareideni / krouvarieni

krouvareittesi / krouvareidesi / krouvariesi

krouvareittensa / krouvareidensa / krouvariensa

Ill

mihin

krouvariini

krouvariisi

krouvariinsa

krouvareihini

krouvareihisi

krouvareihinsa

Ine

-ssa

krouvarissani

krouvarissasi

krouvarissansa / krouvarissaan

krouvareissani

krouvareissasi

krouvareissansa / krouvareissaan

Ela

-sta

krouvaristani

krouvaristasi

krouvaristansa / krouvaristaan

krouvareistani

krouvareistasi

krouvareistansa / krouvareistaan

All

-lle

krouvarilleni

krouvarillesi

krouvarillensa / krouvarilleen

krouvareilleni

krouvareillesi

krouvareillensa / krouvareillean

Ade

-lla

krouvarillani

krouvarillasi

krouvarillansa / krouvarillaan

krouvareillani

krouvareillasi

krouvareillansa / krouvareillaan

Abl

-lta

krouvariltani

krouvariltasi

krouvariltansa / krouvariltaan

krouvareiltani

krouvareiltasi

krouvareiltansa / krouvareiltaan

Tra

-ksi

krouvarikseni

krouvariksesi

krouvariksensa / krouvarikseen

krouvareikseni

krouvareiksesi

krouvareiksensa / krouvareikseen

Ess

-na

krouvarinani

krouvarinasi

krouvarinansa / krouvarinaan

krouvareinani

krouvareinasi

krouvareinansa / krouvareinaan

Abe

-tta

krouvarittani

krouvarittasi

krouvarittansa / krouvarittaan

krouvareittani

krouvareittasi

krouvareittansa / krouvareittaan

Com

-ne

-

-

-

krouvareineni

krouvareinesi

krouvareinensa / krouvareineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

krouvarimme

krouvarimme

krouvarinne

krouvarinne

krouvarinsa

krouvarinsa

Par

-ta

krouvariamme

krouvareitamme / krouvarejamme

krouvarianne

krouvareitanne / krouvarejanne

krouvariansa / krouvariaan

krouvareitansa / krouvareitaan / krouvarejansa / krouvarejaan

Gen

-n

krouvarimme

krouvareittemme / krouvareidemme / krouvariemme

krouvarinne

krouvareittenne / krouvareidenne / krouvarienne

krouvarinsa

krouvareittensa / krouvareidensa / krouvariensa

Ill

mihin

krouvariimme

krouvareihimme

krouvariinne

krouvareihinne

krouvariinsa

krouvareihinsa

Ine

-ssa

krouvarissamme

krouvareissamme

krouvarissanne

krouvareissanne

krouvarissansa / krouvarissaan

krouvareissansa / krouvareissaan

Ela

-sta

krouvaristamme

krouvareistamme

krouvaristanne

krouvareistanne

krouvaristansa / krouvaristaan

krouvareistansa / krouvareistaan

All

-lle

krouvarillemme

krouvareillemme

krouvarillenne

krouvareillenne

krouvarillensa / krouvarilleen

krouvareillensa / krouvareillean

Ade

-lla

krouvarillamme

krouvareillamme

krouvarillanne

krouvareillanne

krouvarillansa / krouvarillaan

krouvareillansa / krouvareillaan

Abl

-lta

krouvariltamme

krouvareiltamme

krouvariltanne

krouvareiltanne

krouvariltansa / krouvariltaan

krouvareiltansa / krouvareiltaan

Tra

-ksi

krouvariksemme

krouvareiksemme

krouvariksenne

krouvareiksenne

krouvariksensa / krouvarikseen

krouvareiksensa / krouvareikseen

Ess

-na

krouvarinamme

krouvareinamme

krouvarinanne

krouvareinanne

krouvarinansa / krouvarinaan

krouvareinansa / krouvareinaan

Abe

-tta

krouvarittamme

krouvareittamme

krouvarittanne

krouvareittanne

krouvarittansa / krouvarittaan

krouvareittansa / krouvareittaan

Com

-ne

-

krouvareinemme

-

krouvareinenne

-

krouvareinensa / krouvareineen

Singular

Plural

Nom

-

krouvarimme

krouvarinne

krouvarinsa

krouvarimme

krouvarinne

krouvarinsa

Par

-ta

krouvariamme

krouvarianne

krouvariansa / krouvariaan

krouvareitamme / krouvarejamme

krouvareitanne / krouvarejanne

krouvareitansa / krouvareitaan / krouvarejansa / krouvarejaan

Gen

-n

krouvarimme

krouvarinne

krouvarinsa

krouvareittemme / krouvareidemme / krouvariemme

krouvareittenne / krouvareidenne / krouvarienne

krouvareittensa / krouvareidensa / krouvariensa

Ill

mihin

krouvariimme

krouvariinne

krouvariinsa

krouvareihimme

krouvareihinne

krouvareihinsa

Ine

-ssa

krouvarissamme

krouvarissanne

krouvarissansa / krouvarissaan

krouvareissamme

krouvareissanne

krouvareissansa / krouvareissaan

Ela

-sta

krouvaristamme

krouvaristanne

krouvaristansa / krouvaristaan

krouvareistamme

krouvareistanne

krouvareistansa / krouvareistaan

All

-lle

krouvarillemme

krouvarillenne

krouvarillensa / krouvarilleen

krouvareillemme

krouvareillenne

krouvareillensa / krouvareillean

Ade

-lla

krouvarillamme

krouvarillanne

krouvarillansa / krouvarillaan

krouvareillamme

krouvareillanne

krouvareillansa / krouvareillaan

Abl

-lta

krouvariltamme

krouvariltanne

krouvariltansa / krouvariltaan

krouvareiltamme

krouvareiltanne

krouvareiltansa / krouvareiltaan

Tra

-ksi

krouvariksemme

krouvariksenne

krouvariksensa / krouvarikseen

krouvareiksemme

krouvareiksenne

krouvareiksensa / krouvareikseen

Ess

-na

krouvarinamme

krouvarinanne

krouvarinansa / krouvarinaan

krouvareinamme

krouvareinanne

krouvareinansa / krouvareinaan

Abe

-tta

krouvarittamme

krouvarittanne

krouvarittansa / krouvarittaan

krouvareittamme

krouvareittanne

krouvareittansa / krouvareittaan

Com

-ne

-

-

-

krouvareinemme

krouvareinenne

krouvareinensa / krouvareineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

krouvari

krouvarit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

krouvarin

krouvareitten / krouvareiden / krouvarien

Ill

mihin

krouvariin

Solve

Ine

-ssa

krouvareissa

Solve

Ela

-sta

krouvareista

Solve

All

-lle

krouvarille

Solve

Ade

-lla

krouvarilla

krouvareilla

Abl

-lta

krouvarilta

krouvareilta

Tra

-ksi

krouvariksi

krouvareiksi

Ess

-na

krouvarina

krouvareina

Abe

-tta

krouvaritta

krouvareitta

Com

-ne

-

krouvareine

Ins

-in

-

krouvarein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

krouvari

krouvarit

Par

-ta

Gen

-n

krouvarin

krouvareitten / krouvareiden / krouvarien

Ill

mihin

krouvariin

Ine

-ssa

krouvareissa

Ela

-sta

krouvareista

All

-lle

krouvarille

Ade

-lla

krouvarilla

krouvareilla

Abl

-lta

krouvarilta

krouvareilta

Tra

-ksi

krouvariksi

krouvareiksi

Ess

-na

krouvarina

krouvareina

Abe

-tta

krouvaritta

krouvareitta

Com

-ne

-

krouvareine

Ins

-in

-

krouvarein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept