logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

korjaus, noun

Word analysis
korjausmuste

korjausmuste

korjaus

Noun, Singular Nominative

+ muste

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korjaus

korjaukset

Par

-ta

korjausta

korjauksia

Gen

-n

korjauksen

korjauksien / korjausten

Ill

mihin

korjaukseen

korjauksiin

Ine

-ssa

korjauksessa

korjauksissa

Ela

-sta

korjauksesta

korjauksista

All

-lle

korjaukselle

korjauksille

Ade

-lla

korjauksella

korjauksilla

Abl

-lta

korjaukselta

korjauksilta

Tra

-ksi

korjaukseksi

korjauksiksi

Ess

-na

korjauksena

korjauksina

Abe

-tta

korjauksetta

korjauksitta

Com

-ne

-

korjauksine

Ins

-in

-

korjauksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korjaus

korjaukset

Par

-ta

korjausta

korjauksia

Gen

-n

korjauksen

korjauksien / korjausten

Ill

mihin

korjaukseen

korjauksiin

Ine

-ssa

korjauksessa

korjauksissa

Ela

-sta

korjauksesta

korjauksista

All

-lle

korjaukselle

korjauksille

Ade

-lla

korjauksella

korjauksilla

Abl

-lta

korjaukselta

korjauksilta

Tra

-ksi

korjaukseksi

korjauksiksi

Ess

-na

korjauksena

korjauksina

Abe

-tta

korjauksetta

korjauksitta

Com

-ne

-

korjauksine

Ins

-in

-

korjauksin

repair korjaus, kunnostus
correction korjaus, korjaaminen, oikaisu, ojennus, nuhde
repairs korjaus, korjaustyöt
amendment muutos, muutosehdotus, lisäys, korjaus, oikaisu, parannus
alteration muutos, korjaus
refit korjaus
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles; TildeMODEL; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English; OPUS - Finnish-English; WikiMatrix Parallel Corpus - Finnish-English; OPUS Helsinki corpus; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English; tmClass Korjaus tehtiin nopeasti. The repair was done quickly. Tämä korjaus maksaa paljon rahaa. This repair costs a lot of money. Tekninen korjaus on välttämätöntä. Technical repair is necessary. Korjaus onnistui ensimmäisellä yrittämällä. The repair was successful on the first try. Korjaus on tehty moottoritiellä lähellä Helsinkiä. The repair has been done on the highway near Helsinki. Paikallisesti tehty korjaus ei kestänyt kovassa kelissä. The locally made repair did not withstand harsh weather conditions. Insinööri suunnittelee rakennuksen katon korjaus ensi viikolla. The engineer is planning the building roof repair for next week. Korjauksia tehtiin koko päivä. Repairs were done all day. Lääkäri kertoi potilaalle, että leikkauksen korjaus onnistui hyvin. The doctor told the patient that the surgery correction was successful. Korjausrakentaminen, Kiinteistöjen huolto ja korjaus. Rebuilding, property maintenance and repair. Show more arrow right

Wiktionary

correction fix repair overhaul Short for taajuuskorjaus (“(audio) equalization”). Show more arrow right korjata +‎ -us Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korjaukseni

korjaukseni

korjauksesi

korjauksesi

korjauksensa

korjauksensa

Par

-ta

korjaustani

korjauksiani

korjaustasi

korjauksiasi

korjaustansa / korjaustaan

korjauksiansa / korjauksiaan

Gen

-n

korjaukseni

korjauksieni / korjausteni

korjauksesi

korjauksiesi / korjaustesi

korjauksensa

korjauksiensa / korjaustensa

Ill

mihin

korjaukseeni

korjauksiini

korjaukseesi

korjauksiisi

korjaukseensa

korjauksiinsa

Ine

-ssa

korjauksessani

korjauksissani

korjauksessasi

korjauksissasi

korjauksessansa / korjauksessaan

korjauksissansa / korjauksissaan

Ela

-sta

korjauksestani

korjauksistani

korjauksestasi

korjauksistasi

korjauksestansa / korjauksestaan

korjauksistansa / korjauksistaan

All

-lle

korjaukselleni

korjauksilleni

korjauksellesi

korjauksillesi

korjauksellensa / korjaukselleen

korjauksillensa / korjauksillean

Ade

-lla

korjauksellani

korjauksillani

korjauksellasi

korjauksillasi

korjauksellansa / korjauksellaan

korjauksillansa / korjauksillaan

Abl

-lta

korjaukseltani

korjauksiltani

korjaukseltasi

korjauksiltasi

korjaukseltansa / korjaukseltaan

korjauksiltansa / korjauksiltaan

Tra

-ksi

korjauksekseni

korjauksikseni

korjaukseksesi

korjauksiksesi

korjaukseksensa / korjauksekseen

korjauksiksensa / korjauksikseen

Ess

-na

korjauksenani

korjauksinani

korjauksenasi

korjauksinasi

korjauksenansa / korjauksenaan

korjauksinansa / korjauksinaan

Abe

-tta

korjauksettani

korjauksittani

korjauksettasi

korjauksittasi

korjauksettansa / korjauksettaan

korjauksittansa / korjauksittaan

Com

-ne

-

korjauksineni

-

korjauksinesi

-

korjauksinensa / korjauksineen

Singular

Plural

Nom

-

korjaukseni

korjauksesi

korjauksensa

korjaukseni

korjauksesi

korjauksensa

Par

-ta

korjaustani

korjaustasi

korjaustansa / korjaustaan

korjauksiani

korjauksiasi

korjauksiansa / korjauksiaan

Gen

-n

korjaukseni

korjauksesi

korjauksensa

korjauksieni / korjausteni

korjauksiesi / korjaustesi

korjauksiensa / korjaustensa

Ill

mihin

korjaukseeni

korjaukseesi

korjaukseensa

korjauksiini

korjauksiisi

korjauksiinsa

Ine

-ssa

korjauksessani

korjauksessasi

korjauksessansa / korjauksessaan

korjauksissani

korjauksissasi

korjauksissansa / korjauksissaan

Ela

-sta

korjauksestani

korjauksestasi

korjauksestansa / korjauksestaan

korjauksistani

korjauksistasi

korjauksistansa / korjauksistaan

All

-lle

korjaukselleni

korjauksellesi

korjauksellensa / korjaukselleen

korjauksilleni

korjauksillesi

korjauksillensa / korjauksillean

Ade

-lla

korjauksellani

korjauksellasi

korjauksellansa / korjauksellaan

korjauksillani

korjauksillasi

korjauksillansa / korjauksillaan

Abl

-lta

korjaukseltani

korjaukseltasi

korjaukseltansa / korjaukseltaan

korjauksiltani

korjauksiltasi

korjauksiltansa / korjauksiltaan

Tra

-ksi

korjauksekseni

korjaukseksesi

korjaukseksensa / korjauksekseen

korjauksikseni

korjauksiksesi

korjauksiksensa / korjauksikseen

Ess

-na

korjauksenani

korjauksenasi

korjauksenansa / korjauksenaan

korjauksinani

korjauksinasi

korjauksinansa / korjauksinaan

Abe

-tta

korjauksettani

korjauksettasi

korjauksettansa / korjauksettaan

korjauksittani

korjauksittasi

korjauksittansa / korjauksittaan

Com

-ne

-

-

-

korjauksineni

korjauksinesi

korjauksinensa / korjauksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korjauksemme

korjauksemme

korjauksenne

korjauksenne

korjauksensa

korjauksensa

Par

-ta

korjaustamme

korjauksiamme

korjaustanne

korjauksianne

korjaustansa / korjaustaan

korjauksiansa / korjauksiaan

Gen

-n

korjauksemme

korjauksiemme / korjaustemme

korjauksenne

korjauksienne / korjaustenne

korjauksensa

korjauksiensa / korjaustensa

Ill

mihin

korjaukseemme

korjauksiimme

korjaukseenne

korjauksiinne

korjaukseensa

korjauksiinsa

Ine

-ssa

korjauksessamme

korjauksissamme

korjauksessanne

korjauksissanne

korjauksessansa / korjauksessaan

korjauksissansa / korjauksissaan

Ela

-sta

korjauksestamme

korjauksistamme

korjauksestanne

korjauksistanne

korjauksestansa / korjauksestaan

korjauksistansa / korjauksistaan

All

-lle

korjauksellemme

korjauksillemme

korjauksellenne

korjauksillenne

korjauksellensa / korjaukselleen

korjauksillensa / korjauksillean

Ade

-lla

korjauksellamme

korjauksillamme

korjauksellanne

korjauksillanne

korjauksellansa / korjauksellaan

korjauksillansa / korjauksillaan

Abl

-lta

korjaukseltamme

korjauksiltamme

korjaukseltanne

korjauksiltanne

korjaukseltansa / korjaukseltaan

korjauksiltansa / korjauksiltaan

Tra

-ksi

korjaukseksemme

korjauksiksemme

korjaukseksenne

korjauksiksenne

korjaukseksensa / korjauksekseen

korjauksiksensa / korjauksikseen

Ess

-na

korjauksenamme

korjauksinamme

korjauksenanne

korjauksinanne

korjauksenansa / korjauksenaan

korjauksinansa / korjauksinaan

Abe

-tta

korjauksettamme

korjauksittamme

korjauksettanne

korjauksittanne

korjauksettansa / korjauksettaan

korjauksittansa / korjauksittaan

Com

-ne

-

korjauksinemme

-

korjauksinenne

-

korjauksinensa / korjauksineen

Singular

Plural

Nom

-

korjauksemme

korjauksenne

korjauksensa

korjauksemme

korjauksenne

korjauksensa

Par

-ta

korjaustamme

korjaustanne

korjaustansa / korjaustaan

korjauksiamme

korjauksianne

korjauksiansa / korjauksiaan

Gen

-n

korjauksemme

korjauksenne

korjauksensa

korjauksiemme / korjaustemme

korjauksienne / korjaustenne

korjauksiensa / korjaustensa

Ill

mihin

korjaukseemme

korjaukseenne

korjaukseensa

korjauksiimme

korjauksiinne

korjauksiinsa

Ine

-ssa

korjauksessamme

korjauksessanne

korjauksessansa / korjauksessaan

korjauksissamme

korjauksissanne

korjauksissansa / korjauksissaan

Ela

-sta

korjauksestamme

korjauksestanne

korjauksestansa / korjauksestaan

korjauksistamme

korjauksistanne

korjauksistansa / korjauksistaan

All

-lle

korjauksellemme

korjauksellenne

korjauksellensa / korjaukselleen

korjauksillemme

korjauksillenne

korjauksillensa / korjauksillean

Ade

-lla

korjauksellamme

korjauksellanne

korjauksellansa / korjauksellaan

korjauksillamme

korjauksillanne

korjauksillansa / korjauksillaan

Abl

-lta

korjaukseltamme

korjaukseltanne

korjaukseltansa / korjaukseltaan

korjauksiltamme

korjauksiltanne

korjauksiltansa / korjauksiltaan

Tra

-ksi

korjaukseksemme

korjaukseksenne

korjaukseksensa / korjauksekseen

korjauksiksemme

korjauksiksenne

korjauksiksensa / korjauksikseen

Ess

-na

korjauksenamme

korjauksenanne

korjauksenansa / korjauksenaan

korjauksinamme

korjauksinanne

korjauksinansa / korjauksinaan

Abe

-tta

korjauksettamme

korjauksettanne

korjauksettansa / korjauksettaan

korjauksittamme

korjauksittanne

korjauksittansa / korjauksittaan

Com

-ne

-

-

-

korjauksinemme

korjauksinenne

korjauksinensa / korjauksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muste

musteet

Par

-ta

mustetta

musteita / mustehia

Gen

-n

musteen

musteitten / musteiden / mustehien / mustehitten

Ill

mihin

musteeseen

musteisiin / musteihin / mustehisin

Ine

-ssa

musteessa

mustehissa / musteissa

Ela

-sta

musteesta

mustehista / musteista

All

-lle

musteelle

mustehille / musteille

Ade

-lla

musteella

mustehilla / musteilla

Abl

-lta

musteelta

mustehilta / musteilta

Tra

-ksi

musteeksi

mustehiksi / musteiksi

Ess

-na

musteena

mustehina / musteina

Abe

-tta

musteetta

mustehitta / musteitta

Com

-ne

-

mustehine / musteine

Ins

-in

-

mustehin / mustein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muste

musteet

Par

-ta

mustetta

musteita / mustehia

Gen

-n

musteen

musteitten / musteiden / mustehien / mustehitten

Ill

mihin

musteeseen

musteisiin / musteihin / mustehisin

Ine

-ssa

musteessa

mustehissa / musteissa

Ela

-sta

musteesta

mustehista / musteista

All

-lle

musteelle

mustehille / musteille

Ade

-lla

musteella

mustehilla / musteilla

Abl

-lta

musteelta

mustehilta / musteilta

Tra

-ksi

musteeksi

mustehiksi / musteiksi

Ess

-na

musteena

mustehina / musteina

Abe

-tta

musteetta

mustehitta / musteitta

Com

-ne

-

mustehine / musteine

Ins

-in

-

mustehin / mustein

ink muste, painomuste
Show more arrow right
OpenSubtitles parallel corpus; Finnish-English parallel corpus; TedTalks; Europarl; Tatoeba; tmClass; Tatoeba parallel corpus; OpenSubtitles; OPUS; Europarl parallel corpus Muste on loppu. The ink is finished. Muste on mustaa. Ink is black. Museoteksteihin kirjoitettu muste ei ole ikuista. The ink written in museum texts is not eternal. Musteet loppuivat kesken. We ran out of ink. Olen ostanut uudet musteet. I have bought new ink. Nestemäiset musteet. Liquid inks. Älä sotke mustetta pöydälle. Don't spill ink on the table. Musteet roiskuivat ympäriinsä. The ink splattered everywhere. Minun täytyy ostaa uusia musteita. I need to buy new ink. Tarvitsen lisää mustetta tulostimeen. I need more ink for the printer. Show more arrow right

Wiktionary

ink Show more arrow right musta (“black”) +‎ -e. Coined by Finnish physician and philologist Elias Lönnrot. Show more arrow right

Wikipedia

Ink Ink is a gel, sol, or solution that contains at least one colourant, such as a dye or pigment, and is used to color a surface to produce an image, text, or design. Ink is used for drawing or writing with a pen, brush, reed pen, or quill. Thicker inks, in paste form, are used extensively in letterpress and lithographic printing. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

musteeni

musteeni

musteesi

musteesi

musteensa

musteensa

Par

-ta

mustettani

musteitani / mustehiani

mustettasi

musteitasi / mustehiasi

mustettansa / mustettaan

musteitansa / musteitaan / mustehiansa / mustehiaan

Gen

-n

musteeni

musteitteni / musteideni / mustehieni / mustehitteni

musteesi

musteittesi / musteidesi / mustehiesi / mustehittesi

musteensa

musteittensa / musteidensa / mustehiensa / mustehittensa

Ill

mihin

musteeseeni

musteisiini / musteihini / mustehisini

musteeseesi

musteisiisi / musteihisi / mustehisisi

musteeseensa

musteisiinsa / musteihinsa / mustehisinsa

Ine

-ssa

musteessani

mustehissani / musteissani

musteessasi

mustehissasi / musteissasi

musteessansa / musteessaan

mustehissansa / mustehissaan / musteissansa / musteissaan

Ela

-sta

musteestani

mustehistani / musteistani

musteestasi

mustehistasi / musteistasi

musteestansa / musteestaan

mustehistansa / mustehistaan / musteistansa / musteistaan

All

-lle

musteelleni

mustehilleni / musteilleni

musteellesi

mustehillesi / musteillesi

musteellensa / musteelleen

mustehillensa / mustehillean / musteillensa / musteillean

Ade

-lla

musteellani

mustehillani / musteillani

musteellasi

mustehillasi / musteillasi

musteellansa / musteellaan

mustehillansa / mustehillaan / musteillansa / musteillaan

Abl

-lta

musteeltani

mustehiltani / musteiltani

musteeltasi

mustehiltasi / musteiltasi

musteeltansa / musteeltaan

mustehiltansa / mustehiltaan / musteiltansa / musteiltaan

Tra

-ksi

musteekseni

mustehikseni / musteikseni

musteeksesi

mustehiksesi / musteiksesi

musteeksensa / musteekseen

mustehikseen / mustehiksensa / musteikseen / musteiksensa

Ess

-na

musteenani

mustehinani / musteinani

musteenasi

mustehinasi / musteinasi

musteenansa / musteenaan

mustehinansa / mustehinaan / musteinansa / musteinaan

Abe

-tta

musteettani

mustehittani / musteittani

musteettasi

mustehittasi / musteittasi

musteettansa / musteettaan

mustehittansa / mustehittaan / musteittansa / musteittaan

Com

-ne

-

mustehineni / musteineni

-

mustehinesi / musteinesi

-

mustehineen / mustehinensa / musteineen / musteinensa

Singular

Plural

Nom

-

musteeni

musteesi

musteensa

musteeni

musteesi

musteensa

Par

-ta

mustettani

mustettasi

mustettansa / mustettaan

musteitani / mustehiani

musteitasi / mustehiasi

musteitansa / musteitaan / mustehiansa / mustehiaan

Gen

-n

musteeni

musteesi

musteensa

musteitteni / musteideni / mustehieni / mustehitteni

musteittesi / musteidesi / mustehiesi / mustehittesi

musteittensa / musteidensa / mustehiensa / mustehittensa

Ill

mihin

musteeseeni

musteeseesi

musteeseensa

musteisiini / musteihini / mustehisini

musteisiisi / musteihisi / mustehisisi

musteisiinsa / musteihinsa / mustehisinsa

Ine

-ssa

musteessani

musteessasi

musteessansa / musteessaan

mustehissani / musteissani

mustehissasi / musteissasi

mustehissansa / mustehissaan / musteissansa / musteissaan

Ela

-sta

musteestani

musteestasi

musteestansa / musteestaan

mustehistani / musteistani

mustehistasi / musteistasi

mustehistansa / mustehistaan / musteistansa / musteistaan

All

-lle

musteelleni

musteellesi

musteellensa / musteelleen

mustehilleni / musteilleni

mustehillesi / musteillesi

mustehillensa / mustehillean / musteillensa / musteillean

Ade

-lla

musteellani

musteellasi

musteellansa / musteellaan

mustehillani / musteillani

mustehillasi / musteillasi

mustehillansa / mustehillaan / musteillansa / musteillaan

Abl

-lta

musteeltani

musteeltasi

musteeltansa / musteeltaan

mustehiltani / musteiltani

mustehiltasi / musteiltasi

mustehiltansa / mustehiltaan / musteiltansa / musteiltaan

Tra

-ksi

musteekseni

musteeksesi

musteeksensa / musteekseen

mustehikseni / musteikseni

mustehiksesi / musteiksesi

mustehikseen / mustehiksensa / musteikseen / musteiksensa

Ess

-na

musteenani

musteenasi

musteenansa / musteenaan

mustehinani / musteinani

mustehinasi / musteinasi

mustehinansa / mustehinaan / musteinansa / musteinaan

Abe

-tta

musteettani

musteettasi

musteettansa / musteettaan

mustehittani / musteittani

mustehittasi / musteittasi

mustehittansa / mustehittaan / musteittansa / musteittaan

Com

-ne

-

-

-

mustehineni / musteineni

mustehinesi / musteinesi

mustehineen / mustehinensa / musteineen / musteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

musteemme

musteemme

musteenne

musteenne

musteensa

musteensa

Par

-ta

mustettamme

musteitamme / mustehiamme

mustettanne

musteitanne / mustehianne

mustettansa / mustettaan

musteitansa / musteitaan / mustehiansa / mustehiaan

Gen

-n

musteemme

musteittemme / musteidemme / mustehiemme / mustehittemme

musteenne

musteittenne / musteidenne / mustehienne / mustehittenne

musteensa

musteittensa / musteidensa / mustehiensa / mustehittensa

Ill

mihin

musteeseemme

musteisiimme / musteihimme / mustehisimme

musteeseenne

musteisiinne / musteihinne / mustehisinne

musteeseensa

musteisiinsa / musteihinsa / mustehisinsa

Ine

-ssa

musteessamme

mustehissamme / musteissamme

musteessanne

mustehissanne / musteissanne

musteessansa / musteessaan

mustehissansa / mustehissaan / musteissansa / musteissaan

Ela

-sta

musteestamme

mustehistamme / musteistamme

musteestanne

mustehistanne / musteistanne

musteestansa / musteestaan

mustehistansa / mustehistaan / musteistansa / musteistaan

All

-lle

musteellemme

mustehillemme / musteillemme

musteellenne

mustehillenne / musteillenne

musteellensa / musteelleen

mustehillensa / mustehillean / musteillensa / musteillean

Ade

-lla

musteellamme

mustehillamme / musteillamme

musteellanne

mustehillanne / musteillanne

musteellansa / musteellaan

mustehillansa / mustehillaan / musteillansa / musteillaan

Abl

-lta

musteeltamme

mustehiltamme / musteiltamme

musteeltanne

mustehiltanne / musteiltanne

musteeltansa / musteeltaan

mustehiltansa / mustehiltaan / musteiltansa / musteiltaan

Tra

-ksi

musteeksemme

mustehiksemme / musteiksemme

musteeksenne

mustehiksenne / musteiksenne

musteeksensa / musteekseen

mustehikseen / mustehiksensa / musteikseen / musteiksensa

Ess

-na

musteenamme

mustehinamme / musteinamme

musteenanne

mustehinanne / musteinanne

musteenansa / musteenaan

mustehinansa / mustehinaan / musteinansa / musteinaan

Abe

-tta

musteettamme

mustehittamme / musteittamme

musteettanne

mustehittanne / musteittanne

musteettansa / musteettaan

mustehittansa / mustehittaan / musteittansa / musteittaan

Com

-ne

-

mustehinemme / musteinemme

-

mustehinenne / musteinenne

-

mustehineen / mustehinensa / musteineen / musteinensa

Singular

Plural

Nom

-

musteemme

musteenne

musteensa

musteemme

musteenne

musteensa

Par

-ta

mustettamme

mustettanne

mustettansa / mustettaan

musteitamme / mustehiamme

musteitanne / mustehianne

musteitansa / musteitaan / mustehiansa / mustehiaan

Gen

-n

musteemme

musteenne

musteensa

musteittemme / musteidemme / mustehiemme / mustehittemme

musteittenne / musteidenne / mustehienne / mustehittenne

musteittensa / musteidensa / mustehiensa / mustehittensa

Ill

mihin

musteeseemme

musteeseenne

musteeseensa

musteisiimme / musteihimme / mustehisimme

musteisiinne / musteihinne / mustehisinne

musteisiinsa / musteihinsa / mustehisinsa

Ine

-ssa

musteessamme

musteessanne

musteessansa / musteessaan

mustehissamme / musteissamme

mustehissanne / musteissanne

mustehissansa / mustehissaan / musteissansa / musteissaan

Ela

-sta

musteestamme

musteestanne

musteestansa / musteestaan

mustehistamme / musteistamme

mustehistanne / musteistanne

mustehistansa / mustehistaan / musteistansa / musteistaan

All

-lle

musteellemme

musteellenne

musteellensa / musteelleen

mustehillemme / musteillemme

mustehillenne / musteillenne

mustehillensa / mustehillean / musteillensa / musteillean

Ade

-lla

musteellamme

musteellanne

musteellansa / musteellaan

mustehillamme / musteillamme

mustehillanne / musteillanne

mustehillansa / mustehillaan / musteillansa / musteillaan

Abl

-lta

musteeltamme

musteeltanne

musteeltansa / musteeltaan

mustehiltamme / musteiltamme

mustehiltanne / musteiltanne

mustehiltansa / mustehiltaan / musteiltansa / musteiltaan

Tra

-ksi

musteeksemme

musteeksenne

musteeksensa / musteekseen

mustehiksemme / musteiksemme

mustehiksenne / musteiksenne

mustehikseen / mustehiksensa / musteikseen / musteiksensa

Ess

-na

musteenamme

musteenanne

musteenansa / musteenaan

mustehinamme / musteinamme

mustehinanne / musteinanne

mustehinansa / mustehinaan / musteinansa / musteinaan

Abe

-tta

musteettamme

musteettanne

musteettansa / musteettaan

mustehittamme / musteittamme

mustehittanne / musteittanne

mustehittansa / mustehittaan / musteittansa / musteittaan

Com

-ne

-

-

-

mustehinemme / musteinemme

mustehinenne / musteinenne

mustehineen / mustehinensa / musteineen / musteinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

korjaus

korjaukset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

korjauksen

korjauksien / korjausten

Ill

mihin

korjauksiin

Solve

Ine

-ssa

korjauksessa

Solve

Ela

-sta

korjauksesta

korjauksista

All

-lle

korjaukselle

korjauksille

Ade

-lla

korjauksella

korjauksilla

Abl

-lta

korjaukselta

korjauksilta

Tra

-ksi

korjaukseksi

Solve

Ess

-na

korjauksina

Solve

Abe

-tta

korjauksetta

korjauksitta

Com

-ne

-

korjauksine

Ins

-in

-

korjauksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korjaus

korjaukset

Par

-ta

Gen

-n

korjauksen

korjauksien / korjausten

Ill

mihin

korjauksiin

Ine

-ssa

korjauksessa

Ela

-sta

korjauksesta

korjauksista

All

-lle

korjaukselle

korjauksille

Ade

-lla

korjauksella

korjauksilla

Abl

-lta

korjaukselta

korjauksilta

Tra

-ksi

korjaukseksi

Ess

-na

korjauksina

Abe

-tta

korjauksetta

korjauksitta

Com

-ne

-

korjauksine

Ins

-in

-

korjauksin

Singular

Plural

Nom

-

muste

musteet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

musteen

musteitten / musteiden / mustehien / mustehitten

Ill

mihin

musteisiin / musteihin / mustehisin

Solve

Ine

-ssa

musteessa

Solve

Ela

-sta

musteesta

mustehista / musteista

All

-lle

musteelle

mustehille / musteille

Ade

-lla

musteella

mustehilla / musteilla

Abl

-lta

musteelta

mustehilta / musteilta

Tra

-ksi

musteeksi

Solve

Ess

-na

mustehina / musteina

Solve

Abe

-tta

musteetta

mustehitta / musteitta

Com

-ne

-

mustehine / musteine

Ins

-in

-

mustehin / mustein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muste

musteet

Par

-ta

Gen

-n

musteen

musteitten / musteiden / mustehien / mustehitten

Ill

mihin

musteisiin / musteihin / mustehisin

Ine

-ssa

musteessa

Ela

-sta

musteesta

mustehista / musteista

All

-lle

musteelle

mustehille / musteille

Ade

-lla

musteella

mustehilla / musteilla

Abl

-lta

musteelta

mustehilta / musteilta

Tra

-ksi

musteeksi

Ess

-na

mustehina / musteina

Abe

-tta

musteetta

mustehitta / musteitta

Com

-ne

-

mustehine / musteine

Ins

-in

-

mustehin / mustein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept