logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kolottaa, verb

Word analysis
kolottaisi

kolottaisi

kolottaa

Verb, Active voice Conditional 3rd singular

kolottaa

Verb, Active voice Conditional Con negative form of verb

koloa

Verb, Passive Conditional Pe4 Con negative form of verb

Report an issue

Wiktionary

(transitive, impersonal, partitive + 3rd-pers. singular) to ache Fin:vanhoja luitani kolottaaEng:my old bones acheFin:kahvihammasta kolottaaEng:my coffee tooth aches, i.e. i would like a cup of coffee Show more arrow right
pains
to ache
ache
it pains
Show more arrow right
Tatoeba - sentence 2492105; Europarl Parallel Corpus - sentence 253241; OpenSubtitles2018 - sentence 463201; OPUS Universal Dependencies; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Mua kolottaa vatsasta. I have a stomach ache. Minua kolottaa päätäni. My head aches. Häntä kolottaa jalasta. He has a pain in his leg. Sormia kolottaa kylmyys. Fingers ache from the cold. Kolottaako niveliä? You have rheumatism? Niveliä kolottaa kuulemma. He was saying all his joints ache. Makeahammasta kolotti. Got a sweet tooth. Teitä väsyttää ja kolottaa. I know you're tired.I know you' re hurting. Jokaista lihastani kolottaa. Like, every muscle on my body hurts. Sitä kolottaa vain kun sataa. Eh, only aches when it rains. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

kolotan

en kolota

ii

kolotat

et kolota

iii

kolottaa

ei kolota

Plural

Positive

Negative

i

kolotamme / kolotetaan

emme kolota / ei koloteta

ii

kolotatte

ette kolota

iii

kolottavat

eivät kolota

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

kolotin

en kolottanut

ii

kolotit

et kolottanut

iii

kolotti

ei kolottanut

Plural

Positive

Negative

i

kolotimme / kolotettiin

emme kolottaneet / ei kolotettu

ii

kolotitte

ette kolottaneet

iii

kolottivat

eivät kolottaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen kolottanut

en ole kolottanut

ii

olet kolottanut

et ole kolottanut

iii

on kolottanut

ei ole kolottanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme kolottaneet

emme ole kolottaneet

ii

olette kolottaneet

ette ole kolottaneet

iii

ovat kolottaneet

eivät ole kolottaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin kolottanut

en ollut kolottanut

ii

olit kolottanut

et ollut kolottanut

iii

oli kolottanut

ei ollut kolottanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme kolottaneet

emme olleet kolottaneet

ii

olitte kolottaneet

ette olleet kolottaneet

iii

olivat kolottaneet

eivät olleet kolottaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

kolottaisin

en kolottaisi

ii

kolottaisit

et kolottaisi

iii

kolottaisi

ei kolottaisi

Plural

Positive

Negative

i

kolottaisimme

emme kolottaisi

ii

kolottaisitte

ette kolottaisi

iii

kolottaisivat

eivät kolottaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin kolottanut

en olisi kolottanut

ii

olisit kolottanut

et olisi kolottanut

iii

olisi kolottanut

ei olisi kolottanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme kolottaneet

emme olisi kolottaneet

ii

olisitte kolottaneet

ette olisi kolottaneet

iii

olisivat kolottaneet

eivät olisi kolottaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

kolottanen

en kolottane

ii

kolottanet

et kolottane

iii

kolottanee

ei kolottane

Plural

Positive

Negative

i

kolottanemme

emme kolottane

ii

kolottanette

ette kolottane

iii

kolottanevat

eivät kolottane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen kolottanut

en liene kolottanut

ii

lienet kolottanut

et liene kolottanut

iii

lienee kolottanut

ei liene kolottanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme kolottaneet

emme liene kolottaneet

ii

lienette kolottaneet

ette liene kolottaneet

iii

lienevät kolottaneet

eivät liene kolottaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

kolota

iii

kolottakoon

Plural

i

kolottakaamme

ii

kolottakaa

iii

kolottakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

kolottaa

Tra

-ksi

kolottaaksensa / kolottaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

kolottaessa

Ins

-in

kolottaen

Ine

-ssa

kolotettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

kolottamaan

Ine

-ssa

kolottamassa

Ela

-sta

kolottamasta

Ade

-lla

kolottamalla

Abe

-tta

kolottamatta

Ins

-in

kolottaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

kolottaminen

Par

-ta

kolottamista

Infinitive V

kolottamaisillaan / kolottamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

kolotetaan

ei koloteta

Imperfect

kolotettiin

ei kolotettu

Potential

kolotettaneen

ei kolotettane

Conditional

kolotettaisiin

ei kolotettaisi

Imperative Present

kolotettakoon

älköön kolotettako

Imperative Perfect

olkoon kolotettu

älköön kolotettu

Positive

Negative

Present

kolotetaan

ei koloteta

Imperfect

kolotettiin

ei kolotettu

Potential

kolotettaneen

ei kolotettane

Conditional

kolotettaisiin

ei kolotettaisi

Imperative Present

kolotettakoon

älköön kolotettako

Imperative Perfect

olkoon kolotettu

älköön kolotettu

Participle

Active

Passive

1st

kolottava

kolotettava

2nd

kolottanut

kolotettu

3rd

kolottama

-

Wiktionary

(transitive) To create holes. Show more arrow right From kolo +‎ -oa. Show more arrow right
slots
hole reikä, aukko, kolo, kuoppa, pesä, läävä
cavity onkalo, kolo, reikä
socket pistorasia, kanta, istukka, hylsy, kolo, sokkeli
burrow kolo, pesä
hollow syvennys, kolo, onkalo, kuoppa
cranny kolo, sopukka
chip siru, pelimerkki, lastu, pala, sirpale, pelimarkka
nick lovi, kolo, nirhama, linna, kunto, pykälä
peck suukko, reikä, nokkaisu, isku, kolo
eye silmä, silmukka, silmu, reikä, rengas, neulansilmä
pockmark rokonarpi, kuoppa, kolo
lair pesä, luola, kolo
notch
the notch
Koloa
notches
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; OpenSubtitles2018, sentence 11111; Europarl Parallel Corpus, sentence 45804; jw2019; Europarl; Tatoeba, sentence 5463168 Joka nurkan ja kolon. Every nook and cranny. Kolon maata uusia istutuksia varten. Digging the soil for new plantings. Metsässä oli syvä kolo. There was a deep hole in the forest. Kolo kanans-aidassa mahdollisti kanojen karkaamisen. The hole in the chicken fence enabled the chickens to escape. Löysin hyvin syvän kolon. I found a very deep hole. Puutarhurit kolon uuden kukkapenkin puutarhaan. Gardeners dig a new flower bed in the garden. Jätetään tämä kolo. Let's blow this pop stand. Kalkutan Musta kolo. The Black Hole of Calcutta. Kolon olohuoneeseen saa uuden sohvan. Digging the living room gets a new sofa. Rakenna kolo linnuille puuhun. Build a nest for the birds in the tree. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

kolon

en kolo

ii

kolot

et kolo

iii

koloo

ei kolo

Plural

Positive

Negative

i

kolomme / kolotaan

emme kolo / ei kolota

ii

kolotte

ette kolo

iii

kolovat

eivät kolo

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

koloin

en kolonut

ii

koloit

et kolonut

iii

koloi

ei kolonut

Plural

Positive

Negative

i

koloimme / kolottiin

emme koloneet / ei kolottu

ii

koloitte

ette koloneet

iii

koloivat

eivät koloneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen kolonut

en ole kolonut

ii

olet kolonut

et ole kolonut

iii

on kolonut

ei ole kolonut

Plural

Positive

Negative

i

olemme koloneet

emme ole koloneet

ii

olette koloneet

ette ole koloneet

iii

ovat koloneet

eivät ole koloneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin kolonut

en ollut kolonut

ii

olit kolonut

et ollut kolonut

iii

oli kolonut

ei ollut kolonut

Plural

Positive

Negative

i

olimme koloneet

emme olleet koloneet

ii

olitte koloneet

ette olleet koloneet

iii

olivat koloneet

eivät olleet koloneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

koloisin

en koloisi

ii

koloisit

et koloisi

iii

koloisi

ei koloisi

Plural

Positive

Negative

i

koloisimme

emme koloisi

ii

koloisitte

ette koloisi

iii

koloisivat

eivät koloisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin kolonut

en olisi kolonut

ii

olisit kolonut

et olisi kolonut

iii

olisi kolonut

ei olisi kolonut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme koloneet

emme olisi koloneet

ii

olisitte koloneet

ette olisi koloneet

iii

olisivat koloneet

eivät olisi koloneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

kolonen

en kolone

ii

kolonet

et kolone

iii

kolonee

ei kolone

Plural

Positive

Negative

i

kolonemme

emme kolone

ii

kolonette

ette kolone

iii

kolonevat

eivät kolone

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen kolonut

en liene kolonut

ii

lienet kolonut

et liene kolonut

iii

lienee kolonut

ei liene kolonut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme koloneet

emme liene koloneet

ii

lienette koloneet

ette liene koloneet

iii

lienevät koloneet

eivät liene koloneet

Imperative

Singular

i

-

ii

kolo

iii

kolokoon

Plural

i

kolokaamme

ii

kolokaa

iii

kolokoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

koloa

Tra

-ksi

koloaksensa / koloakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

koloessa

Ins

-in

koloen

Ine

-ssa

kolottaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

kolomaan

Ine

-ssa

kolomassa

Ela

-sta

kolomasta

Ade

-lla

kolomalla

Abe

-tta

kolomatta

Ins

-in

koloman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

kolominen

Par

-ta

kolomista

Infinitive V

kolomaisillaan / kolomaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

kolotaan

ei kolota

Imperfect

kolottiin

ei kolottu

Potential

kolottaneen

ei kolottane

Conditional

kolottaisiin

ei kolottaisi

Imperative Present

kolottakoon

älköön kolottako

Imperative Perfect

olkoon kolottu

älköön kolottu

Positive

Negative

Present

kolotaan

ei kolota

Imperfect

kolottiin

ei kolottu

Potential

kolottaneen

ei kolottane

Conditional

kolottaisiin

ei kolottaisi

Imperative Present

kolottakoon

älköön kolottako

Imperative Perfect

olkoon kolottu

älköön kolottu

Participle

Active

Passive

1st

kolova

kolottava

2nd

kolonut

kolottu

3rd

koloma

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept