logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kohdistus, noun

Word analysis
kohdistuslaitteet

kohdistuslaitteet

kohdistus

Noun, Singular Nominative

+ laite

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kohdistus

kohdistukset

Par

-ta

kohdistusta

kohdistuksia

Gen

-n

kohdistuksen

kohdistuksien / kohdistusten

Ill

mihin

kohdistukseen

kohdistuksiin

Ine

-ssa

kohdistuksessa

kohdistuksissa

Ela

-sta

kohdistuksesta

kohdistuksista

All

-lle

kohdistukselle

kohdistuksille

Ade

-lla

kohdistuksella

kohdistuksilla

Abl

-lta

kohdistukselta

kohdistuksilta

Tra

-ksi

kohdistukseksi

kohdistuksiksi

Ess

-na

kohdistuksena

kohdistuksina

Abe

-tta

kohdistuksetta

kohdistuksitta

Com

-ne

-

kohdistuksine

Ins

-in

-

kohdistuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kohdistus

kohdistukset

Par

-ta

kohdistusta

kohdistuksia

Gen

-n

kohdistuksen

kohdistuksien / kohdistusten

Ill

mihin

kohdistukseen

kohdistuksiin

Ine

-ssa

kohdistuksessa

kohdistuksissa

Ela

-sta

kohdistuksesta

kohdistuksista

All

-lle

kohdistukselle

kohdistuksille

Ade

-lla

kohdistuksella

kohdistuksilla

Abl

-lta

kohdistukselta

kohdistuksilta

Tra

-ksi

kohdistukseksi

kohdistuksiksi

Ess

-na

kohdistuksena

kohdistuksina

Abe

-tta

kohdistuksetta

kohdistuksitta

Com

-ne

-

kohdistuksine

Ins

-in

-

kohdistuksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

adjustment säätö, oikaisu, tarkistus, järjestely, kohdistus, justeeraus
targeting
Show more arrow right
Europarl, file: europarl-v7.fi-en.fi, sentence ID: 1000; Tatoeba, file: tatoeba-v1.fi-en.fi, sentence ID: 500; OpenSubtitles2018.v3; KDE40.1; Tatoeba, file: tatoeba-v1.fi-en.fi, sentence ID: 700; Tatoeba, file: tatoeba-v1.fi-en.fi, sentence ID: 1200; OpenSubtitles, file: opensubtitles-v2018.fi-en.fi, sentence ID: 2000; OpenSubtitles; Europarl Kohdistus on tärkeä osa valokuvausta. Framing is an important part of photography. Hyvä kohdistus on avain teräviin kuviin. Good focus is the key to sharp images. Nyt kohdistus on täydellinen. Now their aim is perfect. Kohdistus poistaa suojauksen. & Focus stealing prevention. Lopullinen kohdistus on alkamassa. Final targeting to begin shortly. Tarkka kohdistus auttaa saavuttamaan parempia tuloksia. Precise aiming helps achieve better results. Kohdistus kertoo katsojalle, mihin huomio tulisi kiinnittää. Composition tells the viewer where the focus should be. Videopelien kohdistus voi vaikuttaa pelikokemukseen. The targeting in video games can affect the gaming experience. Kohdistus kohdistettaisiin Syyrian pommitusta suorittaviin yksiköihin. Focus would be on units carrying out bombings in Syria. Kohdistus on viiltons-ja väännetyylirunkokaavioiden simulaatioita varten. Focus is for simulating slashing and twisting frame structures. Show more arrow right

Wiktionary

focusing targeting (accounting) allocation Show more arrow right kohdistaa +‎ -us Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kohdistukseni

kohdistukseni

kohdistuksesi

kohdistuksesi

kohdistuksensa

kohdistuksensa

Par

-ta

kohdistustani

kohdistuksiani

kohdistustasi

kohdistuksiasi

kohdistustansa / kohdistustaan

kohdistuksiansa / kohdistuksiaan

Gen

-n

kohdistukseni

kohdistuksieni / kohdistusteni

kohdistuksesi

kohdistuksiesi / kohdistustesi

kohdistuksensa

kohdistuksiensa / kohdistustensa

Ill

mihin

kohdistukseeni

kohdistuksiini

kohdistukseesi

kohdistuksiisi

kohdistukseensa

kohdistuksiinsa

Ine

-ssa

kohdistuksessani

kohdistuksissani

kohdistuksessasi

kohdistuksissasi

kohdistuksessansa / kohdistuksessaan

kohdistuksissansa / kohdistuksissaan

Ela

-sta

kohdistuksestani

kohdistuksistani

kohdistuksestasi

kohdistuksistasi

kohdistuksestansa / kohdistuksestaan

kohdistuksistansa / kohdistuksistaan

All

-lle

kohdistukselleni

kohdistuksilleni

kohdistuksellesi

kohdistuksillesi

kohdistuksellensa / kohdistukselleen

kohdistuksillensa / kohdistuksillean

Ade

-lla

kohdistuksellani

kohdistuksillani

kohdistuksellasi

kohdistuksillasi

kohdistuksellansa / kohdistuksellaan

kohdistuksillansa / kohdistuksillaan

Abl

-lta

kohdistukseltani

kohdistuksiltani

kohdistukseltasi

kohdistuksiltasi

kohdistukseltansa / kohdistukseltaan

kohdistuksiltansa / kohdistuksiltaan

Tra

-ksi

kohdistuksekseni

kohdistuksikseni

kohdistukseksesi

kohdistuksiksesi

kohdistukseksensa / kohdistuksekseen

kohdistuksiksensa / kohdistuksikseen

Ess

-na

kohdistuksenani

kohdistuksinani

kohdistuksenasi

kohdistuksinasi

kohdistuksenansa / kohdistuksenaan

kohdistuksinansa / kohdistuksinaan

Abe

-tta

kohdistuksettani

kohdistuksittani

kohdistuksettasi

kohdistuksittasi

kohdistuksettansa / kohdistuksettaan

kohdistuksittansa / kohdistuksittaan

Com

-ne

-

kohdistuksineni

-

kohdistuksinesi

-

kohdistuksinensa / kohdistuksineen

Singular

Plural

Nom

-

kohdistukseni

kohdistuksesi

kohdistuksensa

kohdistukseni

kohdistuksesi

kohdistuksensa

Par

-ta

kohdistustani

kohdistustasi

kohdistustansa / kohdistustaan

kohdistuksiani

kohdistuksiasi

kohdistuksiansa / kohdistuksiaan

Gen

-n

kohdistukseni

kohdistuksesi

kohdistuksensa

kohdistuksieni / kohdistusteni

kohdistuksiesi / kohdistustesi

kohdistuksiensa / kohdistustensa

Ill

mihin

kohdistukseeni

kohdistukseesi

kohdistukseensa

kohdistuksiini

kohdistuksiisi

kohdistuksiinsa

Ine

-ssa

kohdistuksessani

kohdistuksessasi

kohdistuksessansa / kohdistuksessaan

kohdistuksissani

kohdistuksissasi

kohdistuksissansa / kohdistuksissaan

Ela

-sta

kohdistuksestani

kohdistuksestasi

kohdistuksestansa / kohdistuksestaan

kohdistuksistani

kohdistuksistasi

kohdistuksistansa / kohdistuksistaan

All

-lle

kohdistukselleni

kohdistuksellesi

kohdistuksellensa / kohdistukselleen

kohdistuksilleni

kohdistuksillesi

kohdistuksillensa / kohdistuksillean

Ade

-lla

kohdistuksellani

kohdistuksellasi

kohdistuksellansa / kohdistuksellaan

kohdistuksillani

kohdistuksillasi

kohdistuksillansa / kohdistuksillaan

Abl

-lta

kohdistukseltani

kohdistukseltasi

kohdistukseltansa / kohdistukseltaan

kohdistuksiltani

kohdistuksiltasi

kohdistuksiltansa / kohdistuksiltaan

Tra

-ksi

kohdistuksekseni

kohdistukseksesi

kohdistukseksensa / kohdistuksekseen

kohdistuksikseni

kohdistuksiksesi

kohdistuksiksensa / kohdistuksikseen

Ess

-na

kohdistuksenani

kohdistuksenasi

kohdistuksenansa / kohdistuksenaan

kohdistuksinani

kohdistuksinasi

kohdistuksinansa / kohdistuksinaan

Abe

-tta

kohdistuksettani

kohdistuksettasi

kohdistuksettansa / kohdistuksettaan

kohdistuksittani

kohdistuksittasi

kohdistuksittansa / kohdistuksittaan

Com

-ne

-

-

-

kohdistuksineni

kohdistuksinesi

kohdistuksinensa / kohdistuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kohdistuksemme

kohdistuksemme

kohdistuksenne

kohdistuksenne

kohdistuksensa

kohdistuksensa

Par

-ta

kohdistustamme

kohdistuksiamme

kohdistustanne

kohdistuksianne

kohdistustansa / kohdistustaan

kohdistuksiansa / kohdistuksiaan

Gen

-n

kohdistuksemme

kohdistuksiemme / kohdistustemme

kohdistuksenne

kohdistuksienne / kohdistustenne

kohdistuksensa

kohdistuksiensa / kohdistustensa

Ill

mihin

kohdistukseemme

kohdistuksiimme

kohdistukseenne

kohdistuksiinne

kohdistukseensa

kohdistuksiinsa

Ine

-ssa

kohdistuksessamme

kohdistuksissamme

kohdistuksessanne

kohdistuksissanne

kohdistuksessansa / kohdistuksessaan

kohdistuksissansa / kohdistuksissaan

Ela

-sta

kohdistuksestamme

kohdistuksistamme

kohdistuksestanne

kohdistuksistanne

kohdistuksestansa / kohdistuksestaan

kohdistuksistansa / kohdistuksistaan

All

-lle

kohdistuksellemme

kohdistuksillemme

kohdistuksellenne

kohdistuksillenne

kohdistuksellensa / kohdistukselleen

kohdistuksillensa / kohdistuksillean

Ade

-lla

kohdistuksellamme

kohdistuksillamme

kohdistuksellanne

kohdistuksillanne

kohdistuksellansa / kohdistuksellaan

kohdistuksillansa / kohdistuksillaan

Abl

-lta

kohdistukseltamme

kohdistuksiltamme

kohdistukseltanne

kohdistuksiltanne

kohdistukseltansa / kohdistukseltaan

kohdistuksiltansa / kohdistuksiltaan

Tra

-ksi

kohdistukseksemme

kohdistuksiksemme

kohdistukseksenne

kohdistuksiksenne

kohdistukseksensa / kohdistuksekseen

kohdistuksiksensa / kohdistuksikseen

Ess

-na

kohdistuksenamme

kohdistuksinamme

kohdistuksenanne

kohdistuksinanne

kohdistuksenansa / kohdistuksenaan

kohdistuksinansa / kohdistuksinaan

Abe

-tta

kohdistuksettamme

kohdistuksittamme

kohdistuksettanne

kohdistuksittanne

kohdistuksettansa / kohdistuksettaan

kohdistuksittansa / kohdistuksittaan

Com

-ne

-

kohdistuksinemme

-

kohdistuksinenne

-

kohdistuksinensa / kohdistuksineen

Singular

Plural

Nom

-

kohdistuksemme

kohdistuksenne

kohdistuksensa

kohdistuksemme

kohdistuksenne

kohdistuksensa

Par

-ta

kohdistustamme

kohdistustanne

kohdistustansa / kohdistustaan

kohdistuksiamme

kohdistuksianne

kohdistuksiansa / kohdistuksiaan

Gen

-n

kohdistuksemme

kohdistuksenne

kohdistuksensa

kohdistuksiemme / kohdistustemme

kohdistuksienne / kohdistustenne

kohdistuksiensa / kohdistustensa

Ill

mihin

kohdistukseemme

kohdistukseenne

kohdistukseensa

kohdistuksiimme

kohdistuksiinne

kohdistuksiinsa

Ine

-ssa

kohdistuksessamme

kohdistuksessanne

kohdistuksessansa / kohdistuksessaan

kohdistuksissamme

kohdistuksissanne

kohdistuksissansa / kohdistuksissaan

Ela

-sta

kohdistuksestamme

kohdistuksestanne

kohdistuksestansa / kohdistuksestaan

kohdistuksistamme

kohdistuksistanne

kohdistuksistansa / kohdistuksistaan

All

-lle

kohdistuksellemme

kohdistuksellenne

kohdistuksellensa / kohdistukselleen

kohdistuksillemme

kohdistuksillenne

kohdistuksillensa / kohdistuksillean

Ade

-lla

kohdistuksellamme

kohdistuksellanne

kohdistuksellansa / kohdistuksellaan

kohdistuksillamme

kohdistuksillanne

kohdistuksillansa / kohdistuksillaan

Abl

-lta

kohdistukseltamme

kohdistukseltanne

kohdistukseltansa / kohdistukseltaan

kohdistuksiltamme

kohdistuksiltanne

kohdistuksiltansa / kohdistuksiltaan

Tra

-ksi

kohdistukseksemme

kohdistukseksenne

kohdistukseksensa / kohdistuksekseen

kohdistuksiksemme

kohdistuksiksenne

kohdistuksiksensa / kohdistuksikseen

Ess

-na

kohdistuksenamme

kohdistuksenanne

kohdistuksenansa / kohdistuksenaan

kohdistuksinamme

kohdistuksinanne

kohdistuksinansa / kohdistuksinaan

Abe

-tta

kohdistuksettamme

kohdistuksettanne

kohdistuksettansa / kohdistuksettaan

kohdistuksittamme

kohdistuksittanne

kohdistuksittansa / kohdistuksittaan

Com

-ne

-

-

-

kohdistuksinemme

kohdistuksinenne

kohdistuksinensa / kohdistuksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

laitetta

laitteita / laittehia

Gen

-n

laitteen

laitteitten / laitteiden / laittehien / laittehitten

Ill

mihin

laitteeseen

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Ine

-ssa

laitteessa

laittehissa / laitteissa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

laittehiksi / laitteiksi

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

laitetta

laitteita / laittehia

Gen

-n

laitteen

laitteitten / laitteiden / laittehien / laittehitten

Ill

mihin

laitteeseen

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Ine

-ssa

laitteessa

laittehissa / laitteissa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

laittehiksi / laitteiksi

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

device laite, keino, juoni, vehje, temppu, tehokeino
unit yksikkö, laite, laitteisto, elementti, kaluste, ykkönen
appliance laite, väline, koje, apuneuvo
gadget vempain, laite, vehje
ride matka, kyyti, ajomatka, ajelu, laite, ratsastusretki
contrivance värkki, kekseliäisyys, koje, päähänpisto, laite, keksintö
contraption härveli, vehje, häkkyrä, hökötys, laite
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus 7.0; OpenSubtitles2018.v3; support.google; eurlex-diff-2018-06-20; Paracrawl 1.1; Opus.fi; Europarl; Europarl v7, sentence 434311.; Tatoeba.fi Tämä laite on rikki. This device is broken. Laite halusi niin. The machine wanted me here. Tämä on Bns-luokan laite. This is a Class B equipment. Apexns-EKGns-laite. Apex cardiograph ( vibrocardiograph ). Ostin uuden laitteen eilen. I bought a new device yesterday. Laite on vanha, mutta se toimii edelleen moitteettomasti. The device is old, but it still works perfectly. Hienompi kuin Nemos-laite Disneylandissa. This is cooler than the nemo ride at Disneyland. Laitteita on mökissä paljon. There are a lot of devices in the cottage. Siinä on laitettakin lisänä. There is additional equipment in it. Ostin uuden tietokoneen, koska vanha laite oli liian hidas. I bought a new computer because the old device was too slow. Show more arrow right

Wiktionary

apparatus, device (colloquial) ride (amusement ride, in amusement parks) Show more arrow right (amusement ride): huvipuistolaite Show more arrow right laittaa +‎ -e Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitteeni

laitteeni

laitteesi

laitteesi

laitteensa

laitteensa

Par

-ta

laitettani

laitteitani / laittehiani

laitettasi

laitteitasi / laittehiasi

laitettansa / laitettaan

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteeni

laitteitteni / laitteideni / laittehieni / laittehitteni

laitteesi

laitteittesi / laitteidesi / laittehiesi / laittehittesi

laitteensa

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseeni

laitteisiini / laitteihini / laittehisini

laitteeseesi

laitteisiisi / laitteihisi / laittehisisi

laitteeseensa

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessani

laittehissani / laitteissani

laitteessasi

laittehissasi / laitteissasi

laitteessansa / laitteessaan

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestani

laittehistani / laitteistani

laitteestasi

laittehistasi / laitteistasi

laitteestansa / laitteestaan

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteelleni

laittehilleni / laitteilleni

laitteellesi

laittehillesi / laitteillesi

laitteellensa / laitteelleen

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellani

laittehillani / laitteillani

laitteellasi

laittehillasi / laitteillasi

laitteellansa / laitteellaan

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltani

laittehiltani / laitteiltani

laitteeltasi

laittehiltasi / laitteiltasi

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteekseni

laittehikseni / laitteikseni

laitteeksesi

laittehiksesi / laitteiksesi

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenani

laittehinani / laitteinani

laitteenasi

laittehinasi / laitteinasi

laitteenansa / laitteenaan

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettani

laittehittani / laitteittani

laitteettasi

laittehittasi / laitteittasi

laitteettansa / laitteettaan

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

laittehineni / laitteineni

-

laittehinesi / laitteinesi

-

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Singular

Plural

Nom

-

laitteeni

laitteesi

laitteensa

laitteeni

laitteesi

laitteensa

Par

-ta

laitettani

laitettasi

laitettansa / laitettaan

laitteitani / laittehiani

laitteitasi / laittehiasi

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteeni

laitteesi

laitteensa

laitteitteni / laitteideni / laittehieni / laittehitteni

laitteittesi / laitteidesi / laittehiesi / laittehittesi

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseeni

laitteeseesi

laitteeseensa

laitteisiini / laitteihini / laittehisini

laitteisiisi / laitteihisi / laittehisisi

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessani

laitteessasi

laitteessansa / laitteessaan

laittehissani / laitteissani

laittehissasi / laitteissasi

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestani

laitteestasi

laitteestansa / laitteestaan

laittehistani / laitteistani

laittehistasi / laitteistasi

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteelleni

laitteellesi

laitteellensa / laitteelleen

laittehilleni / laitteilleni

laittehillesi / laitteillesi

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellani

laitteellasi

laitteellansa / laitteellaan

laittehillani / laitteillani

laittehillasi / laitteillasi

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltani

laitteeltasi

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltani / laitteiltani

laittehiltasi / laitteiltasi

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteekseni

laitteeksesi

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseni / laitteikseni

laittehiksesi / laitteiksesi

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenani

laitteenasi

laitteenansa / laitteenaan

laittehinani / laitteinani

laittehinasi / laitteinasi

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettani

laitteettasi

laitteettansa / laitteettaan

laittehittani / laitteittani

laittehittasi / laitteittasi

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

-

-

laittehineni / laitteineni

laittehinesi / laitteinesi

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitteemme

laitteemme

laitteenne

laitteenne

laitteensa

laitteensa

Par

-ta

laitettamme

laitteitamme / laittehiamme

laitettanne

laitteitanne / laittehianne

laitettansa / laitettaan

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteemme

laitteittemme / laitteidemme / laittehiemme / laittehittemme

laitteenne

laitteittenne / laitteidenne / laittehienne / laittehittenne

laitteensa

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseemme

laitteisiimme / laitteihimme / laittehisimme

laitteeseenne

laitteisiinne / laitteihinne / laittehisinne

laitteeseensa

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessamme

laittehissamme / laitteissamme

laitteessanne

laittehissanne / laitteissanne

laitteessansa / laitteessaan

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestamme

laittehistamme / laitteistamme

laitteestanne

laittehistanne / laitteistanne

laitteestansa / laitteestaan

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteellemme

laittehillemme / laitteillemme

laitteellenne

laittehillenne / laitteillenne

laitteellensa / laitteelleen

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellamme

laittehillamme / laitteillamme

laitteellanne

laittehillanne / laitteillanne

laitteellansa / laitteellaan

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltamme

laittehiltamme / laitteiltamme

laitteeltanne

laittehiltanne / laitteiltanne

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteeksemme

laittehiksemme / laitteiksemme

laitteeksenne

laittehiksenne / laitteiksenne

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenamme

laittehinamme / laitteinamme

laitteenanne

laittehinanne / laitteinanne

laitteenansa / laitteenaan

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettamme

laittehittamme / laitteittamme

laitteettanne

laittehittanne / laitteittanne

laitteettansa / laitteettaan

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

laittehinemme / laitteinemme

-

laittehinenne / laitteinenne

-

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Singular

Plural

Nom

-

laitteemme

laitteenne

laitteensa

laitteemme

laitteenne

laitteensa

Par

-ta

laitettamme

laitettanne

laitettansa / laitettaan

laitteitamme / laittehiamme

laitteitanne / laittehianne

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteemme

laitteenne

laitteensa

laitteittemme / laitteidemme / laittehiemme / laittehittemme

laitteittenne / laitteidenne / laittehienne / laittehittenne

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseemme

laitteeseenne

laitteeseensa

laitteisiimme / laitteihimme / laittehisimme

laitteisiinne / laitteihinne / laittehisinne

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessamme

laitteessanne

laitteessansa / laitteessaan

laittehissamme / laitteissamme

laittehissanne / laitteissanne

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestamme

laitteestanne

laitteestansa / laitteestaan

laittehistamme / laitteistamme

laittehistanne / laitteistanne

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteellemme

laitteellenne

laitteellensa / laitteelleen

laittehillemme / laitteillemme

laittehillenne / laitteillenne

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellamme

laitteellanne

laitteellansa / laitteellaan

laittehillamme / laitteillamme

laittehillanne / laitteillanne

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltamme

laitteeltanne

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltamme / laitteiltamme

laittehiltanne / laitteiltanne

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteeksemme

laitteeksenne

laitteeksensa / laitteekseen

laittehiksemme / laitteiksemme

laittehiksenne / laitteiksenne

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenamme

laitteenanne

laitteenansa / laitteenaan

laittehinamme / laitteinamme

laittehinanne / laitteinanne

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettamme

laitteettanne

laitteettansa / laitteettaan

laittehittamme / laitteittamme

laittehittanne / laitteittanne

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

-

-

laittehinemme / laitteinemme

laittehinenne / laitteinenne

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

kohdistus

kohdistukset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

kohdistuksen

kohdistuksien / kohdistusten

Ill

mihin

kohdistuksiin

Solve

Ine

-ssa

kohdistuksessa

Solve

Ela

-sta

kohdistuksesta

kohdistuksista

All

-lle

kohdistukselle

kohdistuksille

Ade

-lla

kohdistuksella

kohdistuksilla

Abl

-lta

kohdistuksilta

Solve

Tra

-ksi

kohdistukseksi

Solve

Ess

-na

kohdistuksena

kohdistuksina

Abe

-tta

kohdistuksetta

kohdistuksitta

Com

-ne

-

kohdistuksine

Ins

-in

-

kohdistuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kohdistus

kohdistukset

Par

-ta

Gen

-n

kohdistuksen

kohdistuksien / kohdistusten

Ill

mihin

kohdistuksiin

Ine

-ssa

kohdistuksessa

Ela

-sta

kohdistuksesta

kohdistuksista

All

-lle

kohdistukselle

kohdistuksille

Ade

-lla

kohdistuksella

kohdistuksilla

Abl

-lta

kohdistuksilta

Tra

-ksi

kohdistukseksi

Ess

-na

kohdistuksena

kohdistuksina

Abe

-tta

kohdistuksetta

kohdistuksitta

Com

-ne

-

kohdistuksine

Ins

-in

-

kohdistuksin

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

laitteen

laitteitten / laitteiden / laittehien / laittehitten

Ill

mihin

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Solve

Ine

-ssa

laitteessa

Solve

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laittehilta / laitteilta

Solve

Tra

-ksi

laitteeksi

Solve

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

Gen

-n

laitteen

laitteitten / laitteiden / laittehien / laittehitten

Ill

mihin

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Ine

-ssa

laitteessa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept