kelmetä |
Verb, First infinitive |
| to become pale | kelmetä |
| roll |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kelmenen |
|
ii |
kelmenet |
|
iii |
kelmenee |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kelmenemme / kelmetään |
|
ii |
kelmenette |
|
iii |
kelmenevät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kelmenin |
|
ii |
kelmenit |
|
iii |
kelmeni |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kelmenimme / kelmettiin |
|
ii |
kelmenitte |
|
iii |
kelmenivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen kelmennyt |
en ole kelmennyt |
ii |
olet kelmennyt |
et ole kelmennyt |
iii |
on kelmennyt |
ei ole kelmennyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme kelmenneet |
emme ole kelmenneet |
ii |
olette kelmenneet |
ette ole kelmenneet |
iii |
ovat kelmenneet |
eivät ole kelmenneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin kelmennyt |
en ollut kelmennyt |
ii |
olit kelmennyt |
et ollut kelmennyt |
iii |
oli kelmennyt |
ei ollut kelmennyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme kelmenneet |
emme olleet kelmenneet |
ii |
olitte kelmenneet |
ette olleet kelmenneet |
iii |
olivat kelmenneet |
eivät olleet kelmenneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kelmenisin |
|
ii |
kelmenisit |
|
iii |
kelmenisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kelmenisimme |
|
ii |
kelmenisitte |
|
iii |
kelmenisivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin kelmennyt |
en olisi kelmennyt |
ii |
olisit kelmennyt |
et olisi kelmennyt |
iii |
olisi kelmennyt |
ei olisi kelmennyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme kelmenneet |
emme olisi kelmenneet |
ii |
olisitte kelmenneet |
ette olisi kelmenneet |
iii |
olisivat kelmenneet |
eivät olisi kelmenneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kelmennen |
en kelmenne |
ii |
kelmennet |
et kelmenne |
iii |
kelmennee |
ei kelmenne |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kelmennemme |
emme kelmenne |
ii |
kelmennette |
ette kelmenne |
iii |
kelmennevät |
eivät kelmenne |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen kelmennyt |
en liene kelmennyt |
ii |
lienet kelmennyt |
et liene kelmennyt |
iii |
lienee kelmennyt |
ei liene kelmennyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme kelmenneet |
emme liene kelmenneet |
ii |
lienette kelmenneet |
ette liene kelmenneet |
iii |
lienevät kelmenneet |
eivät liene kelmenneet |
Singular
i |
- |
ii |
kelmene |
iii |
kelmetköön |
Plural
i |
kelmetkäämme |
ii |
kelmetkää |
iii |
kelmetkööt |
Nom |
- |
|
Tra |
-ksi |
kelmetäksensä / kelmetäkseen |
Ine |
-ssa |
kelmetessä |
Ins |
-in |
kelmeten |
Ine |
-ssa |
kelmettäessä (passive) |
Ill |
mihin |
kelmenemään |
Ine |
-ssa |
kelmenemässä |
Ela |
-sta |
kelmenemästä |
Ade |
-lla |
kelmenemällä |
Abe |
-tta |
kelmenemättä |
Ins |
-in |
kelmenemän |
Ins |
-in |
kelmettämän (passive) |
Nom |
- |
kelmeneminen |
Par |
-ta |
kelmenemistä |
kelmenemäisillänsä / kelmenemäisillään |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
kelmetään |
ei |
Imperfect |
kelmettiin |
ei kelmetty |
Potential |
kelmettäneen |
ei kelmettäne |
Conditional |
kelmettäisiin |
ei kelmettäisi |
Imperative Present |
kelmettäköön |
älköön kelmettäkö |
Imperative Perfect |
olkoon kelmetty |
älköön kelmetty |
Positive
Negative
Present
kelmetään
ei
Imperfect
kelmettiin
ei kelmetty
Potential
kelmettäneen
ei kelmettäne
Conditional
kelmettäisiin
ei kelmettäisi
Imperative Present
kelmettäköön
älköön kelmettäkö
Imperative Perfect
olkoon kelmetty
älköön kelmetty
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
kelmenevä |
kelmettävä |
2nd |
kelmennyt |
kelmetty |
3rd |
kelmenemä |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net