logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kelmentyä, verb

Word analysis
kelmentyä SeeHide full analysisArrow downArrow up

kelmentyä

kelmentyä

Verb, First infinitive

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) to turn bleak Show more arrow right kelmetä Show more arrow right kelmeä (“bleak, pale, pallid, ashen”) +‎ -ntyä Show more arrow right
reserve
kelmentyä
Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

kelmennyn

en kelmenny

ii

kelmennyt

et kelmenny

iii

kelmentyy

ei kelmenny

Plural

Positive

Negative

i

kelmennymme / kelmennytään

emme kelmenny / ei kelmennytä

ii

kelmennytte

ette kelmenny

iii

kelmentyvät

eivät kelmenny

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

kelmennyin

en kelmentynyt

ii

kelmennyit

et kelmentynyt

iii

kelmentyi

ei kelmentynyt

Plural

Positive

Negative

i

kelmennyimme / kelmennyttiin

emme kelmentyneet / ei kelmennytty

ii

kelmennyitte

ette kelmentyneet

iii

kelmentyivät

eivät kelmentyneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen kelmentynyt

en ole kelmentynyt

ii

olet kelmentynyt

et ole kelmentynyt

iii

on kelmentynyt

ei ole kelmentynyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme kelmentyneet

emme ole kelmentyneet

ii

olette kelmentyneet

ette ole kelmentyneet

iii

ovat kelmentyneet

eivät ole kelmentyneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin kelmentynyt

en ollut kelmentynyt

ii

olit kelmentynyt

et ollut kelmentynyt

iii

oli kelmentynyt

ei ollut kelmentynyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme kelmentyneet

emme olleet kelmentyneet

ii

olitte kelmentyneet

ette olleet kelmentyneet

iii

olivat kelmentyneet

eivät olleet kelmentyneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

kelmentyisin

en kelmentyisi

ii

kelmentyisit

et kelmentyisi

iii

kelmentyisi

ei kelmentyisi

Plural

Positive

Negative

i

kelmentyisimme

emme kelmentyisi

ii

kelmentyisitte

ette kelmentyisi

iii

kelmentyisivät

eivät kelmentyisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin kelmentynyt

en olisi kelmentynyt

ii

olisit kelmentynyt

et olisi kelmentynyt

iii

olisi kelmentynyt

ei olisi kelmentynyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme kelmentyneet

emme olisi kelmentyneet

ii

olisitte kelmentyneet

ette olisi kelmentyneet

iii

olisivat kelmentyneet

eivät olisi kelmentyneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

kelmentynen

en kelmentyne

ii

kelmentynet

et kelmentyne

iii

kelmentynee

ei kelmentyne

Plural

Positive

Negative

i

kelmentynemme

emme kelmentyne

ii

kelmentynette

ette kelmentyne

iii

kelmentynevät

eivät kelmentyne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen kelmentynyt

en liene kelmentynyt

ii

lienet kelmentynyt

et liene kelmentynyt

iii

lienee kelmentynyt

ei liene kelmentynyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme kelmentyneet

emme liene kelmentyneet

ii

lienette kelmentyneet

ette liene kelmentyneet

iii

lienevät kelmentyneet

eivät liene kelmentyneet

Imperative

Singular

i

-

ii

kelmenny

iii

kelmentyköön

Plural

i

kelmentykäämme

ii

kelmentykää

iii

kelmentykööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

kelmentyä

Tra

-ksi

kelmentyäksensä / kelmentyäkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

kelmentyessä

Ins

-in

kelmentyen

Ine

-ssa

kelmennyttäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

kelmentymään

Ine

-ssa

kelmentymässä

Ela

-sta

kelmentymästä

Ade

-lla

kelmentymällä

Abe

-tta

kelmentymättä

Ins

-in

kelmentymän

Ins

-in

kelmennyttämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

kelmentyminen

Par

-ta

kelmentymistä

Infinitive V

kelmentymäisillänsä / kelmentymäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

kelmennytään

ei kelmennytä

Imperfect

kelmennyttiin

ei kelmennytty

Potential

kelmennyttäneen

ei kelmennyttäne

Conditional

kelmennyttäisiin

ei kelmennyttäisi

Imperative Present

kelmennyttäköön

älköön kelmennyttäkö

Imperative Perfect

olkoon kelmennytty

älköön kelmennytty

Positive

Negative

Present

kelmennytään

ei kelmennytä

Imperfect

kelmennyttiin

ei kelmennytty

Potential

kelmennyttäneen

ei kelmennyttäne

Conditional

kelmennyttäisiin

ei kelmennyttäisi

Imperative Present

kelmennyttäköön

älköön kelmennyttäkö

Imperative Perfect

olkoon kelmennytty

älköön kelmennytty

Participle

Active

Passive

1st

kelmentyvä

kelmennyttävä

2nd

kelmentynyt

kelmennytty

3rd

kelmentymä

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept