kelmentyä |
Verb, First infinitive |
| reserve | |
| kelmentyä |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kelmennyn |
|
ii |
kelmennyt |
|
iii |
kelmentyy |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kelmennymme / kelmennytään |
|
ii |
kelmennytte |
|
iii |
kelmentyvät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kelmennyin |
|
ii |
kelmennyit |
|
iii |
kelmentyi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kelmennyimme / kelmennyttiin |
|
ii |
kelmennyitte |
|
iii |
kelmentyivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen kelmentynyt |
en ole kelmentynyt |
ii |
olet kelmentynyt |
et ole kelmentynyt |
iii |
on kelmentynyt |
ei ole kelmentynyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme kelmentyneet |
emme ole kelmentyneet |
ii |
olette kelmentyneet |
ette ole kelmentyneet |
iii |
ovat kelmentyneet |
eivät ole kelmentyneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin kelmentynyt |
en ollut kelmentynyt |
ii |
olit kelmentynyt |
et ollut kelmentynyt |
iii |
oli kelmentynyt |
ei ollut kelmentynyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme kelmentyneet |
emme olleet kelmentyneet |
ii |
olitte kelmentyneet |
ette olleet kelmentyneet |
iii |
olivat kelmentyneet |
eivät olleet kelmentyneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kelmentyisin |
|
ii |
kelmentyisit |
|
iii |
kelmentyisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kelmentyisimme |
|
ii |
kelmentyisitte |
|
iii |
kelmentyisivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin kelmentynyt |
en olisi kelmentynyt |
ii |
olisit kelmentynyt |
et olisi kelmentynyt |
iii |
olisi kelmentynyt |
ei olisi kelmentynyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme kelmentyneet |
emme olisi kelmentyneet |
ii |
olisitte kelmentyneet |
ette olisi kelmentyneet |
iii |
olisivat kelmentyneet |
eivät olisi kelmentyneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kelmentynen |
en kelmentyne |
ii |
kelmentynet |
et kelmentyne |
iii |
kelmentynee |
ei kelmentyne |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kelmentynemme |
emme kelmentyne |
ii |
kelmentynette |
ette kelmentyne |
iii |
kelmentynevät |
eivät kelmentyne |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen kelmentynyt |
en liene kelmentynyt |
ii |
lienet kelmentynyt |
et liene kelmentynyt |
iii |
lienee kelmentynyt |
ei liene kelmentynyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme kelmentyneet |
emme liene kelmentyneet |
ii |
lienette kelmentyneet |
ette liene kelmentyneet |
iii |
lienevät kelmentyneet |
eivät liene kelmentyneet |
Singular
i |
- |
ii |
kelmenny |
iii |
kelmentyköön |
Plural
i |
kelmentykäämme |
ii |
kelmentykää |
iii |
kelmentykööt |
Nom |
- |
|
Tra |
-ksi |
kelmentyäksensä / kelmentyäkseen |
Ine |
-ssa |
kelmentyessä |
Ins |
-in |
kelmentyen |
Ine |
-ssa |
kelmennyttäessä (passive) |
Ill |
mihin |
kelmentymään |
Ine |
-ssa |
kelmentymässä |
Ela |
-sta |
kelmentymästä |
Ade |
-lla |
kelmentymällä |
Abe |
-tta |
kelmentymättä |
Ins |
-in |
kelmentymän |
Ins |
-in |
kelmennyttämän (passive) |
Nom |
- |
kelmentyminen |
Par |
-ta |
kelmentymistä |
kelmentymäisillänsä / kelmentymäisillään |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
kelmennytään |
ei kelmennytä |
Imperfect |
kelmennyttiin |
ei kelmennytty |
Potential |
kelmennyttäneen |
ei kelmennyttäne |
Conditional |
kelmennyttäisiin |
ei kelmennyttäisi |
Imperative Present |
kelmennyttäköön |
älköön kelmennyttäkö |
Imperative Perfect |
olkoon kelmennytty |
älköön kelmennytty |
Positive
Negative
Present
kelmennytään
ei kelmennytä
Imperfect
kelmennyttiin
ei kelmennytty
Potential
kelmennyttäneen
ei kelmennyttäne
Conditional
kelmennyttäisiin
ei kelmennyttäisi
Imperative Present
kelmennyttäköön
älköön kelmennyttäkö
Imperative Perfect
olkoon kelmennytty
älköön kelmennytty
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
kelmentyvä |
kelmennyttävä |
2nd |
kelmentynyt |
kelmennytty |
3rd |
kelmentymä |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net