logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kasvot, noun

Word analysis
kasvoluut

kasvoluut

kasvot

Noun, Singular Nominative

+ luu

Noun, Plural Nominative

kasvo

Noun, Singular Nominative

+ luu

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

kasvot

Par

-ta

-

kasvoja

Gen

-n

-

kasvojen

Ill

mihin

-

kasvoihin

Ine

-ssa

-

kasvoissa

Ela

-sta

-

kasvoista

All

-lle

-

kasvoille

Ade

-lla

-

kasvoilla

Abl

-lta

-

kasvoilta

Tra

-ksi

-

kasvoiksi

Ess

-na

-

kasvoina

Abe

-tta

-

kasvoitta

Com

-ne

-

kasvoine

Ins

-in

-

kasvoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

kasvot

Par

-ta

-

kasvoja

Gen

-n

-

kasvojen

Ill

mihin

-

kasvoihin

Ine

-ssa

-

kasvoissa

Ela

-sta

-

kasvoista

All

-lle

-

kasvoille

Ade

-lla

-

kasvoilla

Abl

-lta

-

kasvoilta

Tra

-ksi

-

kasvoiksi

Ess

-na

-

kasvoina

Abe

-tta

-

kasvoitta

Com

-ne

-

kasvoine

Ins

-in

-

kasvoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

face kasvot, pinta, kuvapuoli, naama, etupuoli, ilme
countenance kasvot, ilme, kasvojenilme, kannatus, tuki
visage kasvot
Show more arrow right
Europarl; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; Tatoeba Sentence Collection Kasvot hehkuvat onnesta. The face shines with happiness. Kasvot hymyilivät leveästi. Face was smiling broadly. Omat kasvoni. It was my face. Kasvot olivat tyynet. Her face was calm. Niin suloiset kasvot. Such a sweet sweet face. Kasvot kohti patsaita! Actually face them. Nämä ovat uudet kasvot. This is the new face. Käännyn ympäri ja näen iloiset kasvot. I turn around and see happy faces. Hänellä on hassut kasvot. I think her face is perfectly funny. Kasvot hehkuivat onnea ja kiitollisuutta. The face was radiant with happiness and gratitude. Show more arrow right

Wiktionary

face (front part of the head) Show more arrow right naama Show more arrow right kasvokkain kasvotusten Show more arrow right kasvohalvauskasvohoitokasvojenkohotuskasvokuvakasvolihaskasvomeikkikasvonaamiokasvonpiirrekasvontunnistuskasvopyyhekasvosokeuskasvosuojuskasvovoidekivikasvotv-kasvo Show more arrow right See kasvo. Show more arrow right

Wikipedia

Face The face is the front of an animal's head that features three of the head's sense organs, the eyes, nose, and mouth, and through which animals express many of their emotions. The face is crucial for human identity, and damage such as scarring or developmental deformities affects the psyche adversely. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

kasvojani

-

kasvojasi

-

kasvojansa / kasvojaan

Gen

-n

-

kasvojeni

-

kasvojesi

-

kasvojensa

Ill

mihin

-

kasvoihini

-

kasvoihisi

-

kasvoihinsa

Ine

-ssa

-

kasvoissani

-

kasvoissasi

-

kasvoissansa / kasvoissaan

Ela

-sta

-

kasvoistani

-

kasvoistasi

-

kasvoistansa / kasvoistaan

All

-lle

-

kasvoilleni

-

kasvoillesi

-

kasvoillensa / kasvoillean

Ade

-lla

-

kasvoillani

-

kasvoillasi

-

kasvoillansa / kasvoillaan

Abl

-lta

-

kasvoiltani

-

kasvoiltasi

-

kasvoiltansa / kasvoiltaan

Tra

-ksi

-

kasvoikseni

-

kasvoiksesi

-

kasvoiksensa / kasvoikseen

Ess

-na

-

kasvoinani

-

kasvoinasi

-

kasvoinansa / kasvoinaan

Abe

-tta

-

kasvoittani

-

kasvoittasi

-

kasvoittansa / kasvoittaan

Com

-ne

-

kasvoineni

-

kasvoinesi

-

kasvoinensa / kasvoineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

kasvojani

kasvojasi

kasvojansa / kasvojaan

Gen

-n

-

-

-

kasvojeni

kasvojesi

kasvojensa

Ill

mihin

-

-

-

kasvoihini

kasvoihisi

kasvoihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

kasvoissani

kasvoissasi

kasvoissansa / kasvoissaan

Ela

-sta

-

-

-

kasvoistani

kasvoistasi

kasvoistansa / kasvoistaan

All

-lle

-

-

-

kasvoilleni

kasvoillesi

kasvoillensa / kasvoillean

Ade

-lla

-

-

-

kasvoillani

kasvoillasi

kasvoillansa / kasvoillaan

Abl

-lta

-

-

-

kasvoiltani

kasvoiltasi

kasvoiltansa / kasvoiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

kasvoikseni

kasvoiksesi

kasvoiksensa / kasvoikseen

Ess

-na

-

-

-

kasvoinani

kasvoinasi

kasvoinansa / kasvoinaan

Abe

-tta

-

-

-

kasvoittani

kasvoittasi

kasvoittansa / kasvoittaan

Com

-ne

-

-

-

kasvoineni

kasvoinesi

kasvoinensa / kasvoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

kasvojamme

-

kasvojanne

-

kasvojansa / kasvojaan

Gen

-n

-

kasvojemme

-

kasvojenne

-

kasvojensa

Ill

mihin

-

kasvoihimme

-

kasvoihinne

-

kasvoihinsa

Ine

-ssa

-

kasvoissamme

-

kasvoissanne

-

kasvoissansa / kasvoissaan

Ela

-sta

-

kasvoistamme

-

kasvoistanne

-

kasvoistansa / kasvoistaan

All

-lle

-

kasvoillemme

-

kasvoillenne

-

kasvoillensa / kasvoillean

Ade

-lla

-

kasvoillamme

-

kasvoillanne

-

kasvoillansa / kasvoillaan

Abl

-lta

-

kasvoiltamme

-

kasvoiltanne

-

kasvoiltansa / kasvoiltaan

Tra

-ksi

-

kasvoiksemme

-

kasvoiksenne

-

kasvoiksensa / kasvoikseen

Ess

-na

-

kasvoinamme

-

kasvoinanne

-

kasvoinansa / kasvoinaan

Abe

-tta

-

kasvoittamme

-

kasvoittanne

-

kasvoittansa / kasvoittaan

Com

-ne

-

kasvoinemme

-

kasvoinenne

-

kasvoinensa / kasvoineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

kasvojamme

kasvojanne

kasvojansa / kasvojaan

Gen

-n

-

-

-

kasvojemme

kasvojenne

kasvojensa

Ill

mihin

-

-

-

kasvoihimme

kasvoihinne

kasvoihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

kasvoissamme

kasvoissanne

kasvoissansa / kasvoissaan

Ela

-sta

-

-

-

kasvoistamme

kasvoistanne

kasvoistansa / kasvoistaan

All

-lle

-

-

-

kasvoillemme

kasvoillenne

kasvoillensa / kasvoillean

Ade

-lla

-

-

-

kasvoillamme

kasvoillanne

kasvoillansa / kasvoillaan

Abl

-lta

-

-

-

kasvoiltamme

kasvoiltanne

kasvoiltansa / kasvoiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

kasvoiksemme

kasvoiksenne

kasvoiksensa / kasvoikseen

Ess

-na

-

-

-

kasvoinamme

kasvoinanne

kasvoinansa / kasvoinaan

Abe

-tta

-

-

-

kasvoittamme

kasvoittanne

kasvoittansa / kasvoittaan

Com

-ne

-

-

-

kasvoinemme

kasvoinenne

kasvoinensa / kasvoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luu

luut

Par

-ta

luuta

luita

Gen

-n

luun

luitten / luiden

Ill

mihin

luuhun

luihin

Ine

-ssa

luussa

luissa

Ela

-sta

luusta

luista

All

-lle

luulle

luille

Ade

-lla

luulla

luilla

Abl

-lta

luulta

luilta

Tra

-ksi

luuksi

luiksi

Ess

-na

luuna

luina

Abe

-tta

luutta

luitta

Com

-ne

-

luine

Ins

-in

-

luin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luu

luut

Par

-ta

luuta

luita

Gen

-n

luun

luitten / luiden

Ill

mihin

luuhun

luihin

Ine

-ssa

luussa

luissa

Ela

-sta

luusta

luista

All

-lle

luulle

luille

Ade

-lla

luulla

luilla

Abl

-lta

luulta

luilta

Tra

-ksi

luuksi

luiksi

Ess

-na

luuna

luina

Abe

-tta

luutta

luitta

Com

-ne

-

luine

Ins

-in

-

luin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

bone luu, ruoto
Show more arrow right
Tatoeba Sentence Pairs; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Luu sattuu. The bone hurts. Luu oli rikki. The bone was broken. Hän mursi luunsa. He broke his bone. Luu on ihmiskehossa tärkeä. The bone is important in the human body. Hän kompastui luutaan. He tripped over a stick. Luuta oli nurkassa. There was a broom in the corner. Täällä on luusi. Come get the bone! Pelkkä vanha luu. It's just an old bone. Luu luuta vasten. Bone on bone. Näytä minulle luuta. Show me the bone. Show more arrow right

Wiktionary

(anatomy) bone bone (material) bone (part of a corset) Show more arrow right alaleukaluuarpaluuhammasluuhankaluuhäntäluuhäpyluuistuinluujalkapöydänluujänneluukalanluukantaluukehräluukehräsluukieliluukilpikonnanluukirsikanluukuuloluukuutioluukylkiluukyynärluukämmenluulapaluuleukaluulonkkaluuluujauholuukalaluukalvoluukampaluukasvainluukatoluukeittoluukudosluukyhmyluumarjaluumätäluunappiluunaulaluunkovaluunmurtumaluunsiirtoluunsiirtoleikkausluunsiruluupiikkiluuposliiniluupääluurakenneluurankoluusoluluusolukkoluusyöpäluutualuutumaluutuneisuusluuvaloluuviitonenluuvitonenluuviululuuydinluuytimensiirtomursunluunenäluunilkkaluunorsunluuohimoluuolkaluuotsaluupankkaluupohjeluuporonluuposkiluupuruluupäälaenluupääluuranneluureisiluuristiluuseulaluusiitinluusolisluusormiluusuoliluusuulaenluusääriluutakaraivonluutelaluutoivomusluuumpiluuvaajaluuvaivaisenluuvarpaanluuvarvasluuvasaraluuveneluuvälileuanluuvärttinäluuydinluuyläleukaluu Show more arrow right From Proto-Finnic luu, from Proto-Uralic luwe. Show more arrow right

Wikipedia

Bone A bone is a rigid tissue that constitutes part of the vertebrate skeleton in animals. Bones protect the various organs of the body, produce red and white blood cells, store minerals, provide structure and support for the body, and enable mobility. Bones come in a variety of shapes and sizes and have a complex internal and external structure. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luuni

luuni

luusi

luusi

luunsa

luunsa

Par

-ta

luutani

luitani

luutasi

luitasi

luutansa / luutaan

luitansa / luitaan

Gen

-n

luuni

luitteni / luideni

luusi

luittesi / luidesi

luunsa

luittensa / luidensa

Ill

mihin

luuhuni

luihini

luuhusi

luihisi

luuhunsa

luihinsa

Ine

-ssa

luussani

luissani

luussasi

luissasi

luussansa / luussaan

luissansa / luissaan

Ela

-sta

luustani

luistani

luustasi

luistasi

luustansa / luustaan

luistansa / luistaan

All

-lle

luulleni

luilleni

luullesi

luillesi

luullensa / luulleen

luillensa / luillean

Ade

-lla

luullani

luillani

luullasi

luillasi

luullansa / luullaan

luillansa / luillaan

Abl

-lta

luultani

luiltani

luultasi

luiltasi

luultansa / luultaan

luiltansa / luiltaan

Tra

-ksi

luukseni

luikseni

luuksesi

luiksesi

luuksensa / luukseen

luiksensa / luikseen

Ess

-na

luunani

luinani

luunasi

luinasi

luunansa / luunaan

luinansa / luinaan

Abe

-tta

luuttani

luittani

luuttasi

luittasi

luuttansa / luuttaan

luittansa / luittaan

Com

-ne

-

luineni

-

luinesi

-

luinensa / luineen

Singular

Plural

Nom

-

luuni

luusi

luunsa

luuni

luusi

luunsa

Par

-ta

luutani

luutasi

luutansa / luutaan

luitani

luitasi

luitansa / luitaan

Gen

-n

luuni

luusi

luunsa

luitteni / luideni

luittesi / luidesi

luittensa / luidensa

Ill

mihin

luuhuni

luuhusi

luuhunsa

luihini

luihisi

luihinsa

Ine

-ssa

luussani

luussasi

luussansa / luussaan

luissani

luissasi

luissansa / luissaan

Ela

-sta

luustani

luustasi

luustansa / luustaan

luistani

luistasi

luistansa / luistaan

All

-lle

luulleni

luullesi

luullensa / luulleen

luilleni

luillesi

luillensa / luillean

Ade

-lla

luullani

luullasi

luullansa / luullaan

luillani

luillasi

luillansa / luillaan

Abl

-lta

luultani

luultasi

luultansa / luultaan

luiltani

luiltasi

luiltansa / luiltaan

Tra

-ksi

luukseni

luuksesi

luuksensa / luukseen

luikseni

luiksesi

luiksensa / luikseen

Ess

-na

luunani

luunasi

luunansa / luunaan

luinani

luinasi

luinansa / luinaan

Abe

-tta

luuttani

luuttasi

luuttansa / luuttaan

luittani

luittasi

luittansa / luittaan

Com

-ne

-

-

-

luineni

luinesi

luinensa / luineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luumme

luumme

luunne

luunne

luunsa

luunsa

Par

-ta

luutamme

luitamme

luutanne

luitanne

luutansa / luutaan

luitansa / luitaan

Gen

-n

luumme

luittemme / luidemme

luunne

luittenne / luidenne

luunsa

luittensa / luidensa

Ill

mihin

luuhumme

luihimme

luuhunne

luihinne

luuhunsa

luihinsa

Ine

-ssa

luussamme

luissamme

luussanne

luissanne

luussansa / luussaan

luissansa / luissaan

Ela

-sta

luustamme

luistamme

luustanne

luistanne

luustansa / luustaan

luistansa / luistaan

All

-lle

luullemme

luillemme

luullenne

luillenne

luullensa / luulleen

luillensa / luillean

Ade

-lla

luullamme

luillamme

luullanne

luillanne

luullansa / luullaan

luillansa / luillaan

Abl

-lta

luultamme

luiltamme

luultanne

luiltanne

luultansa / luultaan

luiltansa / luiltaan

Tra

-ksi

luuksemme

luiksemme

luuksenne

luiksenne

luuksensa / luukseen

luiksensa / luikseen

Ess

-na

luunamme

luinamme

luunanne

luinanne

luunansa / luunaan

luinansa / luinaan

Abe

-tta

luuttamme

luittamme

luuttanne

luittanne

luuttansa / luuttaan

luittansa / luittaan

Com

-ne

-

luinemme

-

luinenne

-

luinensa / luineen

Singular

Plural

Nom

-

luumme

luunne

luunsa

luumme

luunne

luunsa

Par

-ta

luutamme

luutanne

luutansa / luutaan

luitamme

luitanne

luitansa / luitaan

Gen

-n

luumme

luunne

luunsa

luittemme / luidemme

luittenne / luidenne

luittensa / luidensa

Ill

mihin

luuhumme

luuhunne

luuhunsa

luihimme

luihinne

luihinsa

Ine

-ssa

luussamme

luussanne

luussansa / luussaan

luissamme

luissanne

luissansa / luissaan

Ela

-sta

luustamme

luustanne

luustansa / luustaan

luistamme

luistanne

luistansa / luistaan

All

-lle

luullemme

luullenne

luullensa / luulleen

luillemme

luillenne

luillensa / luillean

Ade

-lla

luullamme

luullanne

luullansa / luullaan

luillamme

luillanne

luillansa / luillaan

Abl

-lta

luultamme

luultanne

luultansa / luultaan

luiltamme

luiltanne

luiltansa / luiltaan

Tra

-ksi

luuksemme

luuksenne

luuksensa / luukseen

luiksemme

luiksenne

luiksensa / luikseen

Ess

-na

luunamme

luunanne

luunansa / luunaan

luinamme

luinanne

luinansa / luinaan

Abe

-tta

luuttamme

luuttanne

luuttansa / luuttaan

luittamme

luittanne

luittansa / luittaan

Com

-ne

-

-

-

luinemme

luinenne

luinensa / luineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kasvo

kasvot

Par

-ta

kasvoa

kasvoja

Gen

-n

kasvon

kasvojen

Ill

mihin

kasvoon

kasvoihin

Ine

-ssa

kasvossa

kasvoissa

Ela

-sta

kasvosta

kasvoista

All

-lle

kasvolle

kasvoille

Ade

-lla

kasvolla

kasvoilla

Abl

-lta

kasvolta

kasvoilta

Tra

-ksi

kasvoksi

kasvoiksi

Ess

-na

kasvona

kasvoina

Abe

-tta

kasvotta

kasvoitta

Com

-ne

-

kasvoine

Ins

-in

-

kasvoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kasvo

kasvot

Par

-ta

kasvoa

kasvoja

Gen

-n

kasvon

kasvojen

Ill

mihin

kasvoon

kasvoihin

Ine

-ssa

kasvossa

kasvoissa

Ela

-sta

kasvosta

kasvoista

All

-lle

kasvolle

kasvoille

Ade

-lla

kasvolla

kasvoilla

Abl

-lta

kasvolta

kasvoilta

Tra

-ksi

kasvoksi

kasvoiksi

Ess

-na

kasvona

kasvoina

Abe

-tta

kasvotta

kasvoitta

Com

-ne

-

kasvoine

Ins

-in

-

kasvoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

facial kasvo-
the face
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba parallel corpus; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 920853.; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles parallel corpus; 44290 Omat kasvoni. It was my face. Kasvo loisti kuin aurinko. The face was shining like the sun. Kasvo ovat peitettynä naamiolla. Face is covered with a mask. En tunne kasvoistani. I don't feel anything in my face. Muistat siis kasvoni. You remember my face, then? Kasvosi sanovat kyllä. Your face just said yes, love. Kasvoissa näkyy väsymys. Tiredness shows on the face. En erota kasvo niistä, ne ovat aina samat. I can't distinguish the faces from each other, they're always the same. Hän pyyhkäisi hikeä kasvoiltaan. He wiped the sweat off his face. Sinun kasvosi ovat siinä. It's your face on there, Gibbs. Show more arrow right

Wiktionary

(rare, normally in plural) face (front part of the head) face, figure Fin:Hän on tunnettu kasvo kampuksella.Eng:He's a well-known face around the campus. Show more arrow right kasvollinen kasvoton Show more arrow right See Compounds -section of kasvot Show more arrow right Shares the root with kasvaa. Show more arrow right

Wikipedia

Face The face is the front of an animal's head that features three of the head's sense organs, the eyes, nose, and mouth, and through which animals express many of their emotions. The face is crucial for human identity, and damage such as scarring or developmental deformities affects the psyche adversely. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kasvoni

kasvoni

kasvosi

kasvosi

kasvonsa

kasvonsa

Par

-ta

kasvoani

kasvojani

kasvoasi

kasvojasi

kasvoansa / kasvoaan

kasvojansa / kasvojaan

Gen

-n

kasvoni

kasvojeni

kasvosi

kasvojesi

kasvonsa

kasvojensa

Ill

mihin

kasvooni

kasvoihini

kasvoosi

kasvoihisi

kasvoonsa

kasvoihinsa

Ine

-ssa

kasvossani

kasvoissani

kasvossasi

kasvoissasi

kasvossansa / kasvossaan

kasvoissansa / kasvoissaan

Ela

-sta

kasvostani

kasvoistani

kasvostasi

kasvoistasi

kasvostansa / kasvostaan

kasvoistansa / kasvoistaan

All

-lle

kasvolleni

kasvoilleni

kasvollesi

kasvoillesi

kasvollensa / kasvolleen

kasvoillensa / kasvoillean

Ade

-lla

kasvollani

kasvoillani

kasvollasi

kasvoillasi

kasvollansa / kasvollaan

kasvoillansa / kasvoillaan

Abl

-lta

kasvoltani

kasvoiltani

kasvoltasi

kasvoiltasi

kasvoltansa / kasvoltaan

kasvoiltansa / kasvoiltaan

Tra

-ksi

kasvokseni

kasvoikseni

kasvoksesi

kasvoiksesi

kasvoksensa / kasvokseen

kasvoiksensa / kasvoikseen

Ess

-na

kasvonani

kasvoinani

kasvonasi

kasvoinasi

kasvonansa / kasvonaan

kasvoinansa / kasvoinaan

Abe

-tta

kasvottani

kasvoittani

kasvottasi

kasvoittasi

kasvottansa / kasvottaan

kasvoittansa / kasvoittaan

Com

-ne

-

kasvoineni

-

kasvoinesi

-

kasvoinensa / kasvoineen

Singular

Plural

Nom

-

kasvoni

kasvosi

kasvonsa

kasvoni

kasvosi

kasvonsa

Par

-ta

kasvoani

kasvoasi

kasvoansa / kasvoaan

kasvojani

kasvojasi

kasvojansa / kasvojaan

Gen

-n

kasvoni

kasvosi

kasvonsa

kasvojeni

kasvojesi

kasvojensa

Ill

mihin

kasvooni

kasvoosi

kasvoonsa

kasvoihini

kasvoihisi

kasvoihinsa

Ine

-ssa

kasvossani

kasvossasi

kasvossansa / kasvossaan

kasvoissani

kasvoissasi

kasvoissansa / kasvoissaan

Ela

-sta

kasvostani

kasvostasi

kasvostansa / kasvostaan

kasvoistani

kasvoistasi

kasvoistansa / kasvoistaan

All

-lle

kasvolleni

kasvollesi

kasvollensa / kasvolleen

kasvoilleni

kasvoillesi

kasvoillensa / kasvoillean

Ade

-lla

kasvollani

kasvollasi

kasvollansa / kasvollaan

kasvoillani

kasvoillasi

kasvoillansa / kasvoillaan

Abl

-lta

kasvoltani

kasvoltasi

kasvoltansa / kasvoltaan

kasvoiltani

kasvoiltasi

kasvoiltansa / kasvoiltaan

Tra

-ksi

kasvokseni

kasvoksesi

kasvoksensa / kasvokseen

kasvoikseni

kasvoiksesi

kasvoiksensa / kasvoikseen

Ess

-na

kasvonani

kasvonasi

kasvonansa / kasvonaan

kasvoinani

kasvoinasi

kasvoinansa / kasvoinaan

Abe

-tta

kasvottani

kasvottasi

kasvottansa / kasvottaan

kasvoittani

kasvoittasi

kasvoittansa / kasvoittaan

Com

-ne

-

-

-

kasvoineni

kasvoinesi

kasvoinensa / kasvoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kasvomme

kasvomme

kasvonne

kasvonne

kasvonsa

kasvonsa

Par

-ta

kasvoamme

kasvojamme

kasvoanne

kasvojanne

kasvoansa / kasvoaan

kasvojansa / kasvojaan

Gen

-n

kasvomme

kasvojemme

kasvonne

kasvojenne

kasvonsa

kasvojensa

Ill

mihin

kasvoomme

kasvoihimme

kasvoonne

kasvoihinne

kasvoonsa

kasvoihinsa

Ine

-ssa

kasvossamme

kasvoissamme

kasvossanne

kasvoissanne

kasvossansa / kasvossaan

kasvoissansa / kasvoissaan

Ela

-sta

kasvostamme

kasvoistamme

kasvostanne

kasvoistanne

kasvostansa / kasvostaan

kasvoistansa / kasvoistaan

All

-lle

kasvollemme

kasvoillemme

kasvollenne

kasvoillenne

kasvollensa / kasvolleen

kasvoillensa / kasvoillean

Ade

-lla

kasvollamme

kasvoillamme

kasvollanne

kasvoillanne

kasvollansa / kasvollaan

kasvoillansa / kasvoillaan

Abl

-lta

kasvoltamme

kasvoiltamme

kasvoltanne

kasvoiltanne

kasvoltansa / kasvoltaan

kasvoiltansa / kasvoiltaan

Tra

-ksi

kasvoksemme

kasvoiksemme

kasvoksenne

kasvoiksenne

kasvoksensa / kasvokseen

kasvoiksensa / kasvoikseen

Ess

-na

kasvonamme

kasvoinamme

kasvonanne

kasvoinanne

kasvonansa / kasvonaan

kasvoinansa / kasvoinaan

Abe

-tta

kasvottamme

kasvoittamme

kasvottanne

kasvoittanne

kasvottansa / kasvottaan

kasvoittansa / kasvoittaan

Com

-ne

-

kasvoinemme

-

kasvoinenne

-

kasvoinensa / kasvoineen

Singular

Plural

Nom

-

kasvomme

kasvonne

kasvonsa

kasvomme

kasvonne

kasvonsa

Par

-ta

kasvoamme

kasvoanne

kasvoansa / kasvoaan

kasvojamme

kasvojanne

kasvojansa / kasvojaan

Gen

-n

kasvomme

kasvonne

kasvonsa

kasvojemme

kasvojenne

kasvojensa

Ill

mihin

kasvoomme

kasvoonne

kasvoonsa

kasvoihimme

kasvoihinne

kasvoihinsa

Ine

-ssa

kasvossamme

kasvossanne

kasvossansa / kasvossaan

kasvoissamme

kasvoissanne

kasvoissansa / kasvoissaan

Ela

-sta

kasvostamme

kasvostanne

kasvostansa / kasvostaan

kasvoistamme

kasvoistanne

kasvoistansa / kasvoistaan

All

-lle

kasvollemme

kasvollenne

kasvollensa / kasvolleen

kasvoillemme

kasvoillenne

kasvoillensa / kasvoillean

Ade

-lla

kasvollamme

kasvollanne

kasvollansa / kasvollaan

kasvoillamme

kasvoillanne

kasvoillansa / kasvoillaan

Abl

-lta

kasvoltamme

kasvoltanne

kasvoltansa / kasvoltaan

kasvoiltamme

kasvoiltanne

kasvoiltansa / kasvoiltaan

Tra

-ksi

kasvoksemme

kasvoksenne

kasvoksensa / kasvokseen

kasvoiksemme

kasvoiksenne

kasvoiksensa / kasvoikseen

Ess

-na

kasvonamme

kasvonanne

kasvonansa / kasvonaan

kasvoinamme

kasvoinanne

kasvoinansa / kasvoinaan

Abe

-tta

kasvottamme

kasvottanne

kasvottansa / kasvottaan

kasvoittamme

kasvoittanne

kasvoittansa / kasvoittaan

Com

-ne

-

-

-

kasvoinemme

kasvoinenne

kasvoinensa / kasvoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept