logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kalu, noun

Word analysis
kaluga

kaluga

kalu

Noun, Singular Nominative

+ ga

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kalu

kalut

Par

-ta

kalua

kaluja

Gen

-n

kalun

kalujen

Ill

mihin

kaluun

kaluihin

Ine

-ssa

kalussa

kaluissa

Ela

-sta

kalusta

kaluista

All

-lle

kalulle

kaluille

Ade

-lla

kalulla

kaluilla

Abl

-lta

kalulta

kaluilta

Tra

-ksi

kaluksi

kaluiksi

Ess

-na

kaluna

kaluina

Abe

-tta

kalutta

kaluitta

Com

-ne

-

kaluine

Ins

-in

-

kaluin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kalu

kalut

Par

-ta

kalua

kaluja

Gen

-n

kalun

kalujen

Ill

mihin

kaluun

kaluihin

Ine

-ssa

kalussa

kaluissa

Ela

-sta

kalusta

kaluista

All

-lle

kalulle

kaluille

Ade

-lla

kalulla

kaluilla

Abl

-lta

kalulta

kaluilta

Tra

-ksi

kaluksi

kaluiksi

Ess

-na

kaluna

kaluina

Abe

-tta

kalutta

kaluitta

Com

-ne

-

kaluine

Ins

-in

-

kaluin

cock kukko, hana, kalu, koiras, kaveri, mies
tool työkalu, väline, työväline, kalu, terä, työrukkanen
dick kalu, dekkari, yksityisetsivä, heppu
pecker kalu, tikka
thing asia, juttu, seikka, esine, olento, kalu
rod sauva, tanko, varsi, vitsa, keppi, kalu
object esine, objekti, kohde, tarkoitus, päämäärä, kalu
prick kusipää, reikä, pistos, pisto, kalu, piikki
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OPUS; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Kalu on kova. Tool is hard. Kalu oli rikki. The tool was broken. Minun kaluni? Your thing. Osta kalu viihdekäyttöön. Buy the gadget for entertainment use. Mennyttä kalua. It's written off. Jolla oli kalu. Sorry, honey. Hän kääri kalunsa ulos. He unwrapped his instrument. Se on vanha kalu. She's an old piece. Kenen kalu on mitä? Whose cock's like what? Kaluni on valittu. My cock is selected. Show more arrow right

Wiktionary

physical thing, object, tool (colloquial) penis Show more arrow right kalustaa kaluste Show more arrow right ajokalualttarikaluhuonekalujuhlakalukalukukkarokalulaatikkokalunkirjoituskalupakkikalupuukaluvajakeittiökaluleikkikalumiehenkalupeltokaluperintökalutaikakalutarvekalutyökalu Show more arrow right Unknown. Possibly related to Northern Sami gálvu. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaluni

kaluni

kalusi

kalusi

kalunsa

kalunsa

Par

-ta

kaluani

kalujani

kaluasi

kalujasi

kaluansa / kaluaan

kalujansa / kalujaan

Gen

-n

kaluni

kalujeni

kalusi

kalujesi

kalunsa

kalujensa

Ill

mihin

kaluuni

kaluihini

kaluusi

kaluihisi

kaluunsa

kaluihinsa

Ine

-ssa

kalussani

kaluissani

kalussasi

kaluissasi

kalussansa / kalussaan

kaluissansa / kaluissaan

Ela

-sta

kalustani

kaluistani

kalustasi

kaluistasi

kalustansa / kalustaan

kaluistansa / kaluistaan

All

-lle

kalulleni

kaluilleni

kalullesi

kaluillesi

kalullensa / kalulleen

kaluillensa / kaluillean

Ade

-lla

kalullani

kaluillani

kalullasi

kaluillasi

kalullansa / kalullaan

kaluillansa / kaluillaan

Abl

-lta

kalultani

kaluiltani

kalultasi

kaluiltasi

kalultansa / kalultaan

kaluiltansa / kaluiltaan

Tra

-ksi

kalukseni

kaluikseni

kaluksesi

kaluiksesi

kaluksensa / kalukseen

kaluiksensa / kaluikseen

Ess

-na

kalunani

kaluinani

kalunasi

kaluinasi

kalunansa / kalunaan

kaluinansa / kaluinaan

Abe

-tta

kaluttani

kaluittani

kaluttasi

kaluittasi

kaluttansa / kaluttaan

kaluittansa / kaluittaan

Com

-ne

-

kaluineni

-

kaluinesi

-

kaluinensa / kaluineen

Singular

Plural

Nom

-

kaluni

kalusi

kalunsa

kaluni

kalusi

kalunsa

Par

-ta

kaluani

kaluasi

kaluansa / kaluaan

kalujani

kalujasi

kalujansa / kalujaan

Gen

-n

kaluni

kalusi

kalunsa

kalujeni

kalujesi

kalujensa

Ill

mihin

kaluuni

kaluusi

kaluunsa

kaluihini

kaluihisi

kaluihinsa

Ine

-ssa

kalussani

kalussasi

kalussansa / kalussaan

kaluissani

kaluissasi

kaluissansa / kaluissaan

Ela

-sta

kalustani

kalustasi

kalustansa / kalustaan

kaluistani

kaluistasi

kaluistansa / kaluistaan

All

-lle

kalulleni

kalullesi

kalullensa / kalulleen

kaluilleni

kaluillesi

kaluillensa / kaluillean

Ade

-lla

kalullani

kalullasi

kalullansa / kalullaan

kaluillani

kaluillasi

kaluillansa / kaluillaan

Abl

-lta

kalultani

kalultasi

kalultansa / kalultaan

kaluiltani

kaluiltasi

kaluiltansa / kaluiltaan

Tra

-ksi

kalukseni

kaluksesi

kaluksensa / kalukseen

kaluikseni

kaluiksesi

kaluiksensa / kaluikseen

Ess

-na

kalunani

kalunasi

kalunansa / kalunaan

kaluinani

kaluinasi

kaluinansa / kaluinaan

Abe

-tta

kaluttani

kaluttasi

kaluttansa / kaluttaan

kaluittani

kaluittasi

kaluittansa / kaluittaan

Com

-ne

-

-

-

kaluineni

kaluinesi

kaluinensa / kaluineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kalumme

kalumme

kalunne

kalunne

kalunsa

kalunsa

Par

-ta

kaluamme

kalujamme

kaluanne

kalujanne

kaluansa / kaluaan

kalujansa / kalujaan

Gen

-n

kalumme

kalujemme

kalunne

kalujenne

kalunsa

kalujensa

Ill

mihin

kaluumme

kaluihimme

kaluunne

kaluihinne

kaluunsa

kaluihinsa

Ine

-ssa

kalussamme

kaluissamme

kalussanne

kaluissanne

kalussansa / kalussaan

kaluissansa / kaluissaan

Ela

-sta

kalustamme

kaluistamme

kalustanne

kaluistanne

kalustansa / kalustaan

kaluistansa / kaluistaan

All

-lle

kalullemme

kaluillemme

kalullenne

kaluillenne

kalullensa / kalulleen

kaluillensa / kaluillean

Ade

-lla

kalullamme

kaluillamme

kalullanne

kaluillanne

kalullansa / kalullaan

kaluillansa / kaluillaan

Abl

-lta

kalultamme

kaluiltamme

kalultanne

kaluiltanne

kalultansa / kalultaan

kaluiltansa / kaluiltaan

Tra

-ksi

kaluksemme

kaluiksemme

kaluksenne

kaluiksenne

kaluksensa / kalukseen

kaluiksensa / kaluikseen

Ess

-na

kalunamme

kaluinamme

kalunanne

kaluinanne

kalunansa / kalunaan

kaluinansa / kaluinaan

Abe

-tta

kaluttamme

kaluittamme

kaluttanne

kaluittanne

kaluttansa / kaluttaan

kaluittansa / kaluittaan

Com

-ne

-

kaluinemme

-

kaluinenne

-

kaluinensa / kaluineen

Singular

Plural

Nom

-

kalumme

kalunne

kalunsa

kalumme

kalunne

kalunsa

Par

-ta

kaluamme

kaluanne

kaluansa / kaluaan

kalujamme

kalujanne

kalujansa / kalujaan

Gen

-n

kalumme

kalunne

kalunsa

kalujemme

kalujenne

kalujensa

Ill

mihin

kaluumme

kaluunne

kaluunsa

kaluihimme

kaluihinne

kaluihinsa

Ine

-ssa

kalussamme

kalussanne

kalussansa / kalussaan

kaluissamme

kaluissanne

kaluissansa / kaluissaan

Ela

-sta

kalustamme

kalustanne

kalustansa / kalustaan

kaluistamme

kaluistanne

kaluistansa / kaluistaan

All

-lle

kalullemme

kalullenne

kalullensa / kalulleen

kaluillemme

kaluillenne

kaluillensa / kaluillean

Ade

-lla

kalullamme

kalullanne

kalullansa / kalullaan

kaluillamme

kaluillanne

kaluillansa / kaluillaan

Abl

-lta

kalultamme

kalultanne

kalultansa / kalultaan

kaluiltamme

kaluiltanne

kaluiltansa / kaluiltaan

Tra

-ksi

kaluksemme

kaluksenne

kaluksensa / kalukseen

kaluiksemme

kaluiksenne

kaluiksensa / kaluikseen

Ess

-na

kalunamme

kalunanne

kalunansa / kalunaan

kaluinamme

kaluinanne

kaluinansa / kaluinaan

Abe

-tta

kaluttamme

kaluttanne

kaluttansa / kaluttaan

kaluittamme

kaluittanne

kaluittansa / kaluittaan

Com

-ne

-

-

-

kaluinemme

kaluinenne

kaluinensa / kaluineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ga

gat

Par

-ta

gata

gaita

Gen

-n

gan

gaitten / gaiden

Ill

mihin

gahan

gaihin

Ine

-ssa

gassa

gaissa

Ela

-sta

gasta

gaista

All

-lle

galle

gaille

Ade

-lla

galla

gailla

Abl

-lta

galta

gailta

Tra

-ksi

gaksi

gaiksi

Ess

-na

gana

gaina

Abe

-tta

gatta

gaitta

Com

-ne

-

gaine

Ins

-in

-

gain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ga

gat

Par

-ta

gata

gaita

Gen

-n

gan

gaitten / gaiden

Ill

mihin

gahan

gaihin

Ine

-ssa

gassa

gaissa

Ela

-sta

gasta

gaista

All

-lle

galle

gaille

Ade

-lla

galla

gailla

Abl

-lta

galta

gailta

Tra

-ksi

gaksi

gaiksi

Ess

-na

gana

gaina

Abe

-tta

gatta

gaitta

Com

-ne

-

gaine

Ins

-in

-

gain

ga
Show more arrow right
Tampere Corpus of Modern Finnish; OPUS; GNOME; Europarl; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; LDS; OPUS - Finnish-English Collection; Tatoeba; OpenSubtitles En löytänyt ga tänäänkään. I didn't find the ga today either. Ga Omenat ovat terveellisiä. ga Apples are healthy. Ga Kukat tuovat iloa elämään. ga Flowers bring joy to life. Ga Maltalla on suuri merkitys. ga Malta is of great importance. Ga karkki on ostettu kaupasta. The ga candy has been bought from the store. Hän oppi ga soittamaan kitaraa. He learned to play the ga guitar. Gatns-Hefer. Gath -hepher. Älä unohda ga laittaa puhelinta laturiin. Don't forget to put the ga phone on charge. Ga Kissa on lemmikkieläin monille ihmisille. ga A cat is a pet for many people. Ga Yhdysvallat on hyvin monimuotoinen valtio. ga The United States is a very diverse country. Show more arrow right

Wikipedia

ga
Ghanassa puhuttu nigeriläis-kongolainen kieli Gabon
ISO 3166-1 -koodi GA, valtio tai muu maantieteellinen alue Galilein luku
Ga, virtausmekaniikan parametri gallium
kemiallinen merkki Ga, alkuaine Gamblers Anonymous
GA, pelihimoisten hoito-ohjelma Garuda Indonesia
IATA-koodi GA, lentoyhtiö Georgia
postilyhenne GA, Yhdysvaltain osavaltio gibberelliinihappo
GA, englannin ilmauksesta gibberellic acid, kasvihormoni giga ampeeri
tunnus GA, sähkövirran yksikkö gigavuosi
tunnus Ga, miljardi vuotta iiri
ISO 639-1 -koodi ga, kieli yleiskokous
GA, englannin ilmauksesta general assembly, kokous, johon kaikki jäsenet voivat osallistua.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

gani

gani

gasi

gasi

gansa

gansa

Par

-ta

gatani

gaitani

gatasi

gaitasi

gatansa / gataan

gaitansa / gaitaan

Gen

-n

gani

gaitteni / gaideni

gasi

gaittesi / gaidesi

gansa

gaittensa / gaidensa

Ill

mihin

gahani

gaihini

gahasi

gaihisi

gahansa

gaihinsa

Ine

-ssa

gassani

gaissani

gassasi

gaissasi

gassansa / gassaan

gaissansa / gaissaan

Ela

-sta

gastani

gaistani

gastasi

gaistasi

gastansa / gastaan

gaistansa / gaistaan

All

-lle

galleni

gailleni

gallesi

gaillesi

gallensa / galleen

gaillensa / gaillean

Ade

-lla

gallani

gaillani

gallasi

gaillasi

gallansa / gallaan

gaillansa / gaillaan

Abl

-lta

galtani

gailtani

galtasi

gailtasi

galtansa / galtaan

gailtansa / gailtaan

Tra

-ksi

gakseni

gaikseni

gaksesi

gaiksesi

gaksensa / gakseen

gaiksensa / gaikseen

Ess

-na

ganani

gainani

ganasi

gainasi

ganansa / ganaan

gainansa / gainaan

Abe

-tta

gattani

gaittani

gattasi

gaittasi

gattansa / gattaan

gaittansa / gaittaan

Com

-ne

-

gaineni

-

gainesi

-

gainensa / gaineen

Singular

Plural

Nom

-

gani

gasi

gansa

gani

gasi

gansa

Par

-ta

gatani

gatasi

gatansa / gataan

gaitani

gaitasi

gaitansa / gaitaan

Gen

-n

gani

gasi

gansa

gaitteni / gaideni

gaittesi / gaidesi

gaittensa / gaidensa

Ill

mihin

gahani

gahasi

gahansa

gaihini

gaihisi

gaihinsa

Ine

-ssa

gassani

gassasi

gassansa / gassaan

gaissani

gaissasi

gaissansa / gaissaan

Ela

-sta

gastani

gastasi

gastansa / gastaan

gaistani

gaistasi

gaistansa / gaistaan

All

-lle

galleni

gallesi

gallensa / galleen

gailleni

gaillesi

gaillensa / gaillean

Ade

-lla

gallani

gallasi

gallansa / gallaan

gaillani

gaillasi

gaillansa / gaillaan

Abl

-lta

galtani

galtasi

galtansa / galtaan

gailtani

gailtasi

gailtansa / gailtaan

Tra

-ksi

gakseni

gaksesi

gaksensa / gakseen

gaikseni

gaiksesi

gaiksensa / gaikseen

Ess

-na

ganani

ganasi

ganansa / ganaan

gainani

gainasi

gainansa / gainaan

Abe

-tta

gattani

gattasi

gattansa / gattaan

gaittani

gaittasi

gaittansa / gaittaan

Com

-ne

-

-

-

gaineni

gainesi

gainensa / gaineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

gamme

gamme

ganne

ganne

gansa

gansa

Par

-ta

gatamme

gaitamme

gatanne

gaitanne

gatansa / gataan

gaitansa / gaitaan

Gen

-n

gamme

gaittemme / gaidemme

ganne

gaittenne / gaidenne

gansa

gaittensa / gaidensa

Ill

mihin

gahamme

gaihimme

gahanne

gaihinne

gahansa

gaihinsa

Ine

-ssa

gassamme

gaissamme

gassanne

gaissanne

gassansa / gassaan

gaissansa / gaissaan

Ela

-sta

gastamme

gaistamme

gastanne

gaistanne

gastansa / gastaan

gaistansa / gaistaan

All

-lle

gallemme

gaillemme

gallenne

gaillenne

gallensa / galleen

gaillensa / gaillean

Ade

-lla

gallamme

gaillamme

gallanne

gaillanne

gallansa / gallaan

gaillansa / gaillaan

Abl

-lta

galtamme

gailtamme

galtanne

gailtanne

galtansa / galtaan

gailtansa / gailtaan

Tra

-ksi

gaksemme

gaiksemme

gaksenne

gaiksenne

gaksensa / gakseen

gaiksensa / gaikseen

Ess

-na

ganamme

gainamme

gananne

gainanne

ganansa / ganaan

gainansa / gainaan

Abe

-tta

gattamme

gaittamme

gattanne

gaittanne

gattansa / gattaan

gaittansa / gaittaan

Com

-ne

-

gainemme

-

gainenne

-

gainensa / gaineen

Singular

Plural

Nom

-

gamme

ganne

gansa

gamme

ganne

gansa

Par

-ta

gatamme

gatanne

gatansa / gataan

gaitamme

gaitanne

gaitansa / gaitaan

Gen

-n

gamme

ganne

gansa

gaittemme / gaidemme

gaittenne / gaidenne

gaittensa / gaidensa

Ill

mihin

gahamme

gahanne

gahansa

gaihimme

gaihinne

gaihinsa

Ine

-ssa

gassamme

gassanne

gassansa / gassaan

gaissamme

gaissanne

gaissansa / gaissaan

Ela

-sta

gastamme

gastanne

gastansa / gastaan

gaistamme

gaistanne

gaistansa / gaistaan

All

-lle

gallemme

gallenne

gallensa / galleen

gaillemme

gaillenne

gaillensa / gaillean

Ade

-lla

gallamme

gallanne

gallansa / gallaan

gaillamme

gaillanne

gaillansa / gaillaan

Abl

-lta

galtamme

galtanne

galtansa / galtaan

gailtamme

gailtanne

gailtansa / gailtaan

Tra

-ksi

gaksemme

gaksenne

gaksensa / gakseen

gaiksemme

gaiksenne

gaiksensa / gaikseen

Ess

-na

ganamme

gananne

ganansa / ganaan

gainamme

gainanne

gainansa / gainaan

Abe

-tta

gattamme

gattanne

gattansa / gattaan

gaittamme

gaittanne

gaittansa / gaittaan

Com

-ne

-

-

-

gainemme

gainenne

gainensa / gaineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept