logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kalibrointi, noun

Word analysis
kalibrointilaitteet

kalibrointilaitteet

kalibrointi

Noun, Singular Nominative

+ laite

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kalibrointi

kalibroinnit

Par

-ta

kalibrointia

kalibrointeja

Gen

-n

kalibroinnin

kalibrointien

Ill

mihin

kalibrointiin

kalibrointeihin

Ine

-ssa

kalibroinnissa

kalibroinneissa

Ela

-sta

kalibroinnista

kalibroinneista

All

-lle

kalibroinnille

kalibroinneille

Ade

-lla

kalibroinnilla

kalibroinneilla

Abl

-lta

kalibroinnilta

kalibroinneilta

Tra

-ksi

kalibroinniksi

kalibroinneiksi

Ess

-na

kalibrointina

kalibrointeina

Abe

-tta

kalibroinnitta

kalibroinneitta

Com

-ne

-

kalibrointeine

Ins

-in

-

kalibroinnein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kalibrointi

kalibroinnit

Par

-ta

kalibrointia

kalibrointeja

Gen

-n

kalibroinnin

kalibrointien

Ill

mihin

kalibrointiin

kalibrointeihin

Ine

-ssa

kalibroinnissa

kalibroinneissa

Ela

-sta

kalibroinnista

kalibroinneista

All

-lle

kalibroinnille

kalibroinneille

Ade

-lla

kalibroinnilla

kalibroinneilla

Abl

-lta

kalibroinnilta

kalibroinneilta

Tra

-ksi

kalibroinniksi

kalibroinneiksi

Ess

-na

kalibrointina

kalibrointeina

Abe

-tta

kalibroinnitta

kalibroinneitta

Com

-ne

-

kalibrointeine

Ins

-in

-

kalibroinnein

calibration
calibrating
Show more arrow right
Europarl, sentence 54321.; OpenSubtitles; Tatoeba; Europarl, sentence 12345.; tmClass; Tatoeba, sentence 13579.; opensubtitles2; Europarl; EurLex-2 Oliko tämä kalibrointi tehty ennen testejä? Was this calibration done before the tests? Viimeisin kalibrointi tehtiin viime kuussa. The latest calibration was done last month. Kalibrointi vaikuttaa suuresti laitteen toimintaan. Calibration significantly affects the operation of the device. Kalibrointi suoritetaan mittalaitteille säännöllisesti. Calibration is performed regularly for measuring devices. Testausns-, kalibrointis-ja laboratoriolaitteet jans-kojeet. Testing, calibrating and laboratory apparatus and instruments. Kalibrointi vaikuttaa suuresti mittauksen luotettavuuteen. Calibration greatly affects the reliability of the measurement. Sain kalibroinnin valmiiksi. I have completed the calibrations. Kalibrointis-, testausns-, seurantans-, mittauslaitteet jans-välineet. Apparatus and instruments for calibration, trialling, monitoring and measuring. Kalibrointi on tärkeä vaihe laitteiston asennuksessa ja käytössä. Calibration is an important step in the installation and use of equipment. Valvontalaitteen asennus, kalibrointi ja tarkastus... Recording equipment installation, calibration, and ispection... Show more arrow right

Wiktionary

calibration Show more arrow right kalibroiminen Show more arrow right kalibroida +‎ -nti Show more arrow right

Wikipedia

Calibration In measurement technology and metrology, calibration is the comparison of measurement values delivered by a device under test with those of a calibration standard of known accuracy. Such a standard could be another measurement device of known accuracy, a device generating the quantity to be measured such as a voltage, a sound tone, or a physical artifact, such as a meter ruler. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kalibrointini

kalibrointini

kalibrointisi

kalibrointisi

kalibrointinsa

kalibrointinsa

Par

-ta

kalibrointiani

kalibrointejani

kalibrointiasi

kalibrointejasi

kalibrointiansa / kalibrointiaan

kalibrointejansa / kalibrointejaan

Gen

-n

kalibrointini

kalibrointieni

kalibrointisi

kalibrointiesi

kalibrointinsa

kalibrointiensa

Ill

mihin

kalibrointiini

kalibrointeihini

kalibrointiisi

kalibrointeihisi

kalibrointiinsa

kalibrointeihinsa

Ine

-ssa

kalibroinnissani

kalibroinneissani

kalibroinnissasi

kalibroinneissasi

kalibroinnissansa / kalibroinnissaan

kalibroinneissansa / kalibroinneissaan

Ela

-sta

kalibroinnistani

kalibroinneistani

kalibroinnistasi

kalibroinneistasi

kalibroinnistansa / kalibroinnistaan

kalibroinneistansa / kalibroinneistaan

All

-lle

kalibroinnilleni

kalibroinneilleni

kalibroinnillesi

kalibroinneillesi

kalibroinnillensa / kalibroinnilleen

kalibroinneillensa / kalibroinneillean

Ade

-lla

kalibroinnillani

kalibroinneillani

kalibroinnillasi

kalibroinneillasi

kalibroinnillansa / kalibroinnillaan

kalibroinneillansa / kalibroinneillaan

Abl

-lta

kalibroinniltani

kalibroinneiltani

kalibroinniltasi

kalibroinneiltasi

kalibroinniltansa / kalibroinniltaan

kalibroinneiltansa / kalibroinneiltaan

Tra

-ksi

kalibroinnikseni

kalibroinneikseni

kalibroinniksesi

kalibroinneiksesi

kalibroinniksensa / kalibroinnikseen

kalibroinneiksensa / kalibroinneikseen

Ess

-na

kalibrointinani

kalibrointeinani

kalibrointinasi

kalibrointeinasi

kalibrointinansa / kalibrointinaan

kalibrointeinansa / kalibrointeinaan

Abe

-tta

kalibroinnittani

kalibroinneittani

kalibroinnittasi

kalibroinneittasi

kalibroinnittansa / kalibroinnittaan

kalibroinneittansa / kalibroinneittaan

Com

-ne

-

kalibrointeineni

-

kalibrointeinesi

-

kalibrointeinensa / kalibrointeineen

Singular

Plural

Nom

-

kalibrointini

kalibrointisi

kalibrointinsa

kalibrointini

kalibrointisi

kalibrointinsa

Par

-ta

kalibrointiani

kalibrointiasi

kalibrointiansa / kalibrointiaan

kalibrointejani

kalibrointejasi

kalibrointejansa / kalibrointejaan

Gen

-n

kalibrointini

kalibrointisi

kalibrointinsa

kalibrointieni

kalibrointiesi

kalibrointiensa

Ill

mihin

kalibrointiini

kalibrointiisi

kalibrointiinsa

kalibrointeihini

kalibrointeihisi

kalibrointeihinsa

Ine

-ssa

kalibroinnissani

kalibroinnissasi

kalibroinnissansa / kalibroinnissaan

kalibroinneissani

kalibroinneissasi

kalibroinneissansa / kalibroinneissaan

Ela

-sta

kalibroinnistani

kalibroinnistasi

kalibroinnistansa / kalibroinnistaan

kalibroinneistani

kalibroinneistasi

kalibroinneistansa / kalibroinneistaan

All

-lle

kalibroinnilleni

kalibroinnillesi

kalibroinnillensa / kalibroinnilleen

kalibroinneilleni

kalibroinneillesi

kalibroinneillensa / kalibroinneillean

Ade

-lla

kalibroinnillani

kalibroinnillasi

kalibroinnillansa / kalibroinnillaan

kalibroinneillani

kalibroinneillasi

kalibroinneillansa / kalibroinneillaan

Abl

-lta

kalibroinniltani

kalibroinniltasi

kalibroinniltansa / kalibroinniltaan

kalibroinneiltani

kalibroinneiltasi

kalibroinneiltansa / kalibroinneiltaan

Tra

-ksi

kalibroinnikseni

kalibroinniksesi

kalibroinniksensa / kalibroinnikseen

kalibroinneikseni

kalibroinneiksesi

kalibroinneiksensa / kalibroinneikseen

Ess

-na

kalibrointinani

kalibrointinasi

kalibrointinansa / kalibrointinaan

kalibrointeinani

kalibrointeinasi

kalibrointeinansa / kalibrointeinaan

Abe

-tta

kalibroinnittani

kalibroinnittasi

kalibroinnittansa / kalibroinnittaan

kalibroinneittani

kalibroinneittasi

kalibroinneittansa / kalibroinneittaan

Com

-ne

-

-

-

kalibrointeineni

kalibrointeinesi

kalibrointeinensa / kalibrointeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kalibrointimme

kalibrointimme

kalibrointinne

kalibrointinne

kalibrointinsa

kalibrointinsa

Par

-ta

kalibrointiamme

kalibrointejamme

kalibrointianne

kalibrointejanne

kalibrointiansa / kalibrointiaan

kalibrointejansa / kalibrointejaan

Gen

-n

kalibrointimme

kalibrointiemme

kalibrointinne

kalibrointienne

kalibrointinsa

kalibrointiensa

Ill

mihin

kalibrointiimme

kalibrointeihimme

kalibrointiinne

kalibrointeihinne

kalibrointiinsa

kalibrointeihinsa

Ine

-ssa

kalibroinnissamme

kalibroinneissamme

kalibroinnissanne

kalibroinneissanne

kalibroinnissansa / kalibroinnissaan

kalibroinneissansa / kalibroinneissaan

Ela

-sta

kalibroinnistamme

kalibroinneistamme

kalibroinnistanne

kalibroinneistanne

kalibroinnistansa / kalibroinnistaan

kalibroinneistansa / kalibroinneistaan

All

-lle

kalibroinnillemme

kalibroinneillemme

kalibroinnillenne

kalibroinneillenne

kalibroinnillensa / kalibroinnilleen

kalibroinneillensa / kalibroinneillean

Ade

-lla

kalibroinnillamme

kalibroinneillamme

kalibroinnillanne

kalibroinneillanne

kalibroinnillansa / kalibroinnillaan

kalibroinneillansa / kalibroinneillaan

Abl

-lta

kalibroinniltamme

kalibroinneiltamme

kalibroinniltanne

kalibroinneiltanne

kalibroinniltansa / kalibroinniltaan

kalibroinneiltansa / kalibroinneiltaan

Tra

-ksi

kalibroinniksemme

kalibroinneiksemme

kalibroinniksenne

kalibroinneiksenne

kalibroinniksensa / kalibroinnikseen

kalibroinneiksensa / kalibroinneikseen

Ess

-na

kalibrointinamme

kalibrointeinamme

kalibrointinanne

kalibrointeinanne

kalibrointinansa / kalibrointinaan

kalibrointeinansa / kalibrointeinaan

Abe

-tta

kalibroinnittamme

kalibroinneittamme

kalibroinnittanne

kalibroinneittanne

kalibroinnittansa / kalibroinnittaan

kalibroinneittansa / kalibroinneittaan

Com

-ne

-

kalibrointeinemme

-

kalibrointeinenne

-

kalibrointeinensa / kalibrointeineen

Singular

Plural

Nom

-

kalibrointimme

kalibrointinne

kalibrointinsa

kalibrointimme

kalibrointinne

kalibrointinsa

Par

-ta

kalibrointiamme

kalibrointianne

kalibrointiansa / kalibrointiaan

kalibrointejamme

kalibrointejanne

kalibrointejansa / kalibrointejaan

Gen

-n

kalibrointimme

kalibrointinne

kalibrointinsa

kalibrointiemme

kalibrointienne

kalibrointiensa

Ill

mihin

kalibrointiimme

kalibrointiinne

kalibrointiinsa

kalibrointeihimme

kalibrointeihinne

kalibrointeihinsa

Ine

-ssa

kalibroinnissamme

kalibroinnissanne

kalibroinnissansa / kalibroinnissaan

kalibroinneissamme

kalibroinneissanne

kalibroinneissansa / kalibroinneissaan

Ela

-sta

kalibroinnistamme

kalibroinnistanne

kalibroinnistansa / kalibroinnistaan

kalibroinneistamme

kalibroinneistanne

kalibroinneistansa / kalibroinneistaan

All

-lle

kalibroinnillemme

kalibroinnillenne

kalibroinnillensa / kalibroinnilleen

kalibroinneillemme

kalibroinneillenne

kalibroinneillensa / kalibroinneillean

Ade

-lla

kalibroinnillamme

kalibroinnillanne

kalibroinnillansa / kalibroinnillaan

kalibroinneillamme

kalibroinneillanne

kalibroinneillansa / kalibroinneillaan

Abl

-lta

kalibroinniltamme

kalibroinniltanne

kalibroinniltansa / kalibroinniltaan

kalibroinneiltamme

kalibroinneiltanne

kalibroinneiltansa / kalibroinneiltaan

Tra

-ksi

kalibroinniksemme

kalibroinniksenne

kalibroinniksensa / kalibroinnikseen

kalibroinneiksemme

kalibroinneiksenne

kalibroinneiksensa / kalibroinneikseen

Ess

-na

kalibrointinamme

kalibrointinanne

kalibrointinansa / kalibrointinaan

kalibrointeinamme

kalibrointeinanne

kalibrointeinansa / kalibrointeinaan

Abe

-tta

kalibroinnittamme

kalibroinnittanne

kalibroinnittansa / kalibroinnittaan

kalibroinneittamme

kalibroinneittanne

kalibroinneittansa / kalibroinneittaan

Com

-ne

-

-

-

kalibrointeinemme

kalibrointeinenne

kalibrointeinensa / kalibrointeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

laitetta

laitteita / laittehia

Gen

-n

laitteen

laitteitten / laitteiden / laittehien / laittehitten

Ill

mihin

laitteeseen

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Ine

-ssa

laitteessa

laittehissa / laitteissa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

laittehiksi / laitteiksi

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

laitetta

laitteita / laittehia

Gen

-n

laitteen

laitteitten / laitteiden / laittehien / laittehitten

Ill

mihin

laitteeseen

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Ine

-ssa

laitteessa

laittehissa / laitteissa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

laittehiksi / laitteiksi

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

device laite, keino, juoni, vehje, temppu, tehokeino
unit yksikkö, laite, laitteisto, elementti, kaluste, ykkönen
appliance laite, väline, koje, apuneuvo
gadget vempain, laite, vehje
ride matka, kyyti, ajomatka, ajelu, laite, ratsastusretki
contrivance värkki, kekseliäisyys, koje, päähänpisto, laite, keksintö
contraption härveli, vehje, häkkyrä, hökötys, laite
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus 7.0; OpenSubtitles2018.v3; support.google; eurlex-diff-2018-06-20; Paracrawl 1.1; Opus.fi; Europarl; Europarl v7, sentence 434311.; Tatoeba.fi Tämä laite on rikki. This device is broken. Laite halusi niin. The machine wanted me here. Tämä on Bns-luokan laite. This is a Class B equipment. Apexns-EKGns-laite. Apex cardiograph ( vibrocardiograph ). Ostin uuden laitteen eilen. I bought a new device yesterday. Laite on vanha, mutta se toimii edelleen moitteettomasti. The device is old, but it still works perfectly. Hienompi kuin Nemos-laite Disneylandissa. This is cooler than the nemo ride at Disneyland. Laitteita on mökissä paljon. There are a lot of devices in the cottage. Siinä on laitettakin lisänä. There is additional equipment in it. Ostin uuden tietokoneen, koska vanha laite oli liian hidas. I bought a new computer because the old device was too slow. Show more arrow right

Wiktionary

apparatus, device (colloquial) ride (amusement ride, in amusement parks) Show more arrow right (amusement ride): huvipuistolaite Show more arrow right laittaa +‎ -e Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitteeni

laitteeni

laitteesi

laitteesi

laitteensa

laitteensa

Par

-ta

laitettani

laitteitani / laittehiani

laitettasi

laitteitasi / laittehiasi

laitettansa / laitettaan

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteeni

laitteitteni / laitteideni / laittehieni / laittehitteni

laitteesi

laitteittesi / laitteidesi / laittehiesi / laittehittesi

laitteensa

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseeni

laitteisiini / laitteihini / laittehisini

laitteeseesi

laitteisiisi / laitteihisi / laittehisisi

laitteeseensa

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessani

laittehissani / laitteissani

laitteessasi

laittehissasi / laitteissasi

laitteessansa / laitteessaan

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestani

laittehistani / laitteistani

laitteestasi

laittehistasi / laitteistasi

laitteestansa / laitteestaan

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteelleni

laittehilleni / laitteilleni

laitteellesi

laittehillesi / laitteillesi

laitteellensa / laitteelleen

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellani

laittehillani / laitteillani

laitteellasi

laittehillasi / laitteillasi

laitteellansa / laitteellaan

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltani

laittehiltani / laitteiltani

laitteeltasi

laittehiltasi / laitteiltasi

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteekseni

laittehikseni / laitteikseni

laitteeksesi

laittehiksesi / laitteiksesi

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenani

laittehinani / laitteinani

laitteenasi

laittehinasi / laitteinasi

laitteenansa / laitteenaan

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettani

laittehittani / laitteittani

laitteettasi

laittehittasi / laitteittasi

laitteettansa / laitteettaan

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

laittehineni / laitteineni

-

laittehinesi / laitteinesi

-

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Singular

Plural

Nom

-

laitteeni

laitteesi

laitteensa

laitteeni

laitteesi

laitteensa

Par

-ta

laitettani

laitettasi

laitettansa / laitettaan

laitteitani / laittehiani

laitteitasi / laittehiasi

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteeni

laitteesi

laitteensa

laitteitteni / laitteideni / laittehieni / laittehitteni

laitteittesi / laitteidesi / laittehiesi / laittehittesi

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseeni

laitteeseesi

laitteeseensa

laitteisiini / laitteihini / laittehisini

laitteisiisi / laitteihisi / laittehisisi

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessani

laitteessasi

laitteessansa / laitteessaan

laittehissani / laitteissani

laittehissasi / laitteissasi

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestani

laitteestasi

laitteestansa / laitteestaan

laittehistani / laitteistani

laittehistasi / laitteistasi

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteelleni

laitteellesi

laitteellensa / laitteelleen

laittehilleni / laitteilleni

laittehillesi / laitteillesi

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellani

laitteellasi

laitteellansa / laitteellaan

laittehillani / laitteillani

laittehillasi / laitteillasi

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltani

laitteeltasi

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltani / laitteiltani

laittehiltasi / laitteiltasi

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteekseni

laitteeksesi

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseni / laitteikseni

laittehiksesi / laitteiksesi

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenani

laitteenasi

laitteenansa / laitteenaan

laittehinani / laitteinani

laittehinasi / laitteinasi

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettani

laitteettasi

laitteettansa / laitteettaan

laittehittani / laitteittani

laittehittasi / laitteittasi

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

-

-

laittehineni / laitteineni

laittehinesi / laitteinesi

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitteemme

laitteemme

laitteenne

laitteenne

laitteensa

laitteensa

Par

-ta

laitettamme

laitteitamme / laittehiamme

laitettanne

laitteitanne / laittehianne

laitettansa / laitettaan

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteemme

laitteittemme / laitteidemme / laittehiemme / laittehittemme

laitteenne

laitteittenne / laitteidenne / laittehienne / laittehittenne

laitteensa

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseemme

laitteisiimme / laitteihimme / laittehisimme

laitteeseenne

laitteisiinne / laitteihinne / laittehisinne

laitteeseensa

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessamme

laittehissamme / laitteissamme

laitteessanne

laittehissanne / laitteissanne

laitteessansa / laitteessaan

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestamme

laittehistamme / laitteistamme

laitteestanne

laittehistanne / laitteistanne

laitteestansa / laitteestaan

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteellemme

laittehillemme / laitteillemme

laitteellenne

laittehillenne / laitteillenne

laitteellensa / laitteelleen

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellamme

laittehillamme / laitteillamme

laitteellanne

laittehillanne / laitteillanne

laitteellansa / laitteellaan

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltamme

laittehiltamme / laitteiltamme

laitteeltanne

laittehiltanne / laitteiltanne

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteeksemme

laittehiksemme / laitteiksemme

laitteeksenne

laittehiksenne / laitteiksenne

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenamme

laittehinamme / laitteinamme

laitteenanne

laittehinanne / laitteinanne

laitteenansa / laitteenaan

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettamme

laittehittamme / laitteittamme

laitteettanne

laittehittanne / laitteittanne

laitteettansa / laitteettaan

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

laittehinemme / laitteinemme

-

laittehinenne / laitteinenne

-

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Singular

Plural

Nom

-

laitteemme

laitteenne

laitteensa

laitteemme

laitteenne

laitteensa

Par

-ta

laitettamme

laitettanne

laitettansa / laitettaan

laitteitamme / laittehiamme

laitteitanne / laittehianne

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteemme

laitteenne

laitteensa

laitteittemme / laitteidemme / laittehiemme / laittehittemme

laitteittenne / laitteidenne / laittehienne / laittehittenne

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseemme

laitteeseenne

laitteeseensa

laitteisiimme / laitteihimme / laittehisimme

laitteisiinne / laitteihinne / laittehisinne

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessamme

laitteessanne

laitteessansa / laitteessaan

laittehissamme / laitteissamme

laittehissanne / laitteissanne

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestamme

laitteestanne

laitteestansa / laitteestaan

laittehistamme / laitteistamme

laittehistanne / laitteistanne

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteellemme

laitteellenne

laitteellensa / laitteelleen

laittehillemme / laitteillemme

laittehillenne / laitteillenne

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellamme

laitteellanne

laitteellansa / laitteellaan

laittehillamme / laitteillamme

laittehillanne / laitteillanne

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltamme

laitteeltanne

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltamme / laitteiltamme

laittehiltanne / laitteiltanne

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteeksemme

laitteeksenne

laitteeksensa / laitteekseen

laittehiksemme / laitteiksemme

laittehiksenne / laitteiksenne

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenamme

laitteenanne

laitteenansa / laitteenaan

laittehinamme / laitteinamme

laittehinanne / laitteinanne

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettamme

laitteettanne

laitteettansa / laitteettaan

laittehittamme / laitteittamme

laittehittanne / laitteittanne

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

-

-

laittehinemme / laitteinemme

laittehinenne / laitteinenne

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

kalibrointi

kalibroinnit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

kalibroinnin

Solve

Ill

mihin

kalibrointiin

Solve

Ine

-ssa

kalibroinneissa

Solve

Ela

-sta

kalibroinnista

kalibroinneista

All

-lle

kalibroinnille

Solve

Ade

-lla

kalibroinnilla

kalibroinneilla

Abl

-lta

kalibroinnilta

kalibroinneilta

Tra

-ksi

kalibroinneiksi

Solve

Ess

-na

kalibrointina

kalibrointeina

Abe

-tta

kalibroinnitta

kalibroinneitta

Com

-ne

-

kalibrointeine

Ins

-in

-

kalibroinnein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kalibrointi

kalibroinnit

Par

-ta

Gen

-n

kalibroinnin

Ill

mihin

kalibrointiin

Ine

-ssa

kalibroinneissa

Ela

-sta

kalibroinnista

kalibroinneista

All

-lle

kalibroinnille

Ade

-lla

kalibroinnilla

kalibroinneilla

Abl

-lta

kalibroinnilta

kalibroinneilta

Tra

-ksi

kalibroinneiksi

Ess

-na

kalibrointina

kalibrointeina

Abe

-tta

kalibroinnitta

kalibroinneitta

Com

-ne

-

kalibrointeine

Ins

-in

-

kalibroinnein

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

laitteen

Solve

Ill

mihin

laitteeseen

Solve

Ine

-ssa

laittehissa / laitteissa

Solve

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

Solve

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laittehiksi / laitteiksi

Solve

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

Gen

-n

laitteen

Ill

mihin

laitteeseen

Ine

-ssa

laittehissa / laitteissa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laittehiksi / laitteiksi

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept