kaihtelematon |
Verb, Participle with suffix maton Singular Nominative |
| whack | |
| rally |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kaihtelen |
|
ii |
kaihtelet |
|
iii |
kaihtelee |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kaihtelemme / kaihdellaan |
|
ii |
kaihtelette |
|
iii |
kaihtelevat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kaihtelin |
|
ii |
kaihtelit |
|
iii |
kaihteli |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kaihtelimme / kaihdeltiin |
|
ii |
kaihtelitte |
|
iii |
kaihtelivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen kaihdellut |
en ole kaihdellut |
ii |
olet kaihdellut |
et ole kaihdellut |
iii |
on kaihdellut |
ei ole kaihdellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme kaihdelleet |
emme ole kaihdelleet |
ii |
olette kaihdelleet |
ette ole kaihdelleet |
iii |
ovat kaihdelleet |
eivät ole kaihdelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin kaihdellut |
en ollut kaihdellut |
ii |
olit kaihdellut |
et ollut kaihdellut |
iii |
oli kaihdellut |
ei ollut kaihdellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme kaihdelleet |
emme olleet kaihdelleet |
ii |
olitte kaihdelleet |
ette olleet kaihdelleet |
iii |
olivat kaihdelleet |
eivät olleet kaihdelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kaihtelisin |
|
ii |
kaihtelisit |
|
iii |
kaihtelisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kaihtelisimme |
|
ii |
kaihtelisitte |
|
iii |
kaihtelisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin kaihdellut |
en olisi kaihdellut |
ii |
olisit kaihdellut |
et olisi kaihdellut |
iii |
olisi kaihdellut |
ei olisi kaihdellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme kaihdelleet |
emme olisi kaihdelleet |
ii |
olisitte kaihdelleet |
ette olisi kaihdelleet |
iii |
olisivat kaihdelleet |
eivät olisi kaihdelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kaihdellen |
en kaihdelle |
ii |
kaihdellet |
et kaihdelle |
iii |
kaihdellee |
ei kaihdelle |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kaihdellemme |
emme kaihdelle |
ii |
kaihdellette |
ette kaihdelle |
iii |
kaihdellevat |
eivät kaihdelle |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen kaihdellut |
en liene kaihdellut |
ii |
lienet kaihdellut |
et liene kaihdellut |
iii |
lienee kaihdellut |
ei liene kaihdellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme kaihdelleet |
emme liene kaihdelleet |
ii |
lienette kaihdelleet |
ette liene kaihdelleet |
iii |
lienevät kaihdelleet |
eivät liene kaihdelleet |
Singular
i |
- |
ii |
kaihtele |
iii |
kaihdelkoon |
Plural
i |
kaihdelkaamme |
ii |
kaihdelkaa |
iii |
kaihdelkoot |
Nom |
- |
kaihdella |
Tra |
-ksi |
kaihdellaksensa / kaihdellakseen |
Ine |
-ssa |
kaihdellessa |
Ins |
-in |
kaihdellen |
Ine |
-ssa |
kaihdeltaessa (passive) |
Ill |
mihin |
kaihtelemaan |
Ine |
-ssa |
kaihtelemassa |
Ela |
-sta |
kaihtelemasta |
Ade |
-lla |
kaihtelemalla |
Abe |
-tta |
kaihtelematta |
Ins |
-in |
kaihteleman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
kaihteleminen |
Par |
-ta |
kaihtelemista |
kaihtelemaisillaan / kaihtelemaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
kaihdellaan |
ei kaihdella |
Imperfect |
kaihdeltiin |
ei kaihdeltu |
Potential |
kaihdeltaneen |
ei kaihdeltane |
Conditional |
kaihdeltaisiin |
ei kaihdeltaisi |
Imperative Present |
kaihdeltakoon |
älköön kaihdeltako |
Imperative Perfect |
olkoon kaihdeltu |
älköön kaihdeltu |
Positive
Negative
Present
kaihdellaan
ei kaihdella
Imperfect
kaihdeltiin
ei kaihdeltu
Potential
kaihdeltaneen
ei kaihdeltane
Conditional
kaihdeltaisiin
ei kaihdeltaisi
Imperative Present
kaihdeltakoon
älköön kaihdeltako
Imperative Perfect
olkoon kaihdeltu
älköön kaihdeltu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
kaihteleva |
kaihdeltava |
2nd |
kaihdellut |
kaihdeltu |
3rd |
kaihtelema |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net