julkilausutut |
Verb, Passive Participle with suffix nut Plural Nominative |
public recite | |
public | |
out | |
in public | |
the public | |
for public | |
recite | |
to rule | |
to rule on the | |
to rule on | |
rule on the |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
julkilausun |
|
ii |
julkilausut |
|
iii |
julkilausuu |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
julkilausumme / julkilausutaan |
|
ii |
julkilausutte |
|
iii |
julkilausuvat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
julkilausuin |
|
ii |
julkilausuit |
|
iii |
julkilausui |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
julkilausuimme / julkilausuttiin |
|
ii |
julkilausuitte |
|
iii |
julkilausuivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olen julkilausunut |
en ole julkilausunut |
ii |
olet julkilausunut |
et ole julkilausunut |
iii |
on julkilausunut |
ei ole julkilausunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olemme julkilausuneet |
emme ole julkilausuneet |
ii |
olette julkilausuneet |
ette ole julkilausuneet |
iii |
ovat julkilausuneet |
eivät ole julkilausuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olin julkilausunut |
en ollut julkilausunut |
ii |
olit julkilausunut |
et ollut julkilausunut |
iii |
oli julkilausunut |
ei ollut julkilausunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olimme julkilausuneet |
emme olleet julkilausuneet |
ii |
olitte julkilausuneet |
ette olleet julkilausuneet |
iii |
olivat julkilausuneet |
eivät olleet julkilausuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
julkilausuisin |
|
ii |
julkilausuisit |
|
iii |
julkilausuisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
julkilausuisimme |
|
ii |
julkilausuisitte |
|
iii |
julkilausuisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisin julkilausunut |
en olisi julkilausunut |
ii |
olisit julkilausunut |
et olisi julkilausunut |
iii |
olisi julkilausunut |
ei olisi julkilausunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisimme julkilausuneet |
emme olisi julkilausuneet |
ii |
olisitte julkilausuneet |
ette olisi julkilausuneet |
iii |
olisivat julkilausuneet |
eivät olisi julkilausuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
julkilausunen |
en julkilausune |
ii |
julkilausunet |
et julkilausune |
iii |
julkilausunee |
ei julkilausune |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
julkilausunemme |
emme julkilausune |
ii |
julkilausunette |
ette julkilausune |
iii |
julkilausunevat |
eivät julkilausune |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienen julkilausunut |
en liene julkilausunut |
ii |
lienet julkilausunut |
et liene julkilausunut |
iii |
lienee julkilausunut |
ei liene julkilausunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienemme julkilausuneet |
emme liene julkilausuneet |
ii |
lienette julkilausuneet |
ette liene julkilausuneet |
iii |
lienevät julkilausuneet |
eivät liene julkilausuneet |
Singular
i |
- |
ii |
julkilausu |
iii |
julkilausukoon |
Plural
i |
julkilausukaamme |
ii |
julkilausukaa |
iii |
julkilausukoot |
Nom |
- |
julkilausua |
Tra |
-ksi |
julkilausuaksensa / julkilausuakseen |
Ine |
-ssa |
julkilausuessa |
Ins |
-in |
julkilausuen |
Ine |
-ssa |
julkilausuttaessa (passive) |
Ill |
mihin |
julkilausumaan |
Ine |
-ssa |
julkilausumassa |
Ela |
-sta |
julkilausumasta |
Ade |
-lla |
julkilausumalla |
Abe |
-tta |
julkilausumatta |
Ins |
-in |
julkilausuman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
julkilausuminen |
Par |
-ta |
julkilausumista |
julkilausumaisillaan / julkilausumaisillansa |
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
Present |
julkilausutaan |
ei julkilausuta |
Imperfect |
julkilausuttiin |
ei julkilausuttu |
Potential |
julkilausuttaneen |
ei julkilausuttane |
Conditional |
julkilausuttaisiin |
ei julkilausuttaisi |
Imperative Present |
julkilausuttakoon |
älköön julkilausuttako |
Imperative Perfect |
olkoon julkilausuttu |
älköön julkilausuttu |
Positive
Negative
Present
julkilausutaan
ei julkilausuta
Imperfect
julkilausuttiin
ei julkilausuttu
Potential
julkilausuttaneen
ei julkilausuttane
Conditional
julkilausuttaisiin
ei julkilausuttaisi
Imperative Present
julkilausuttakoon
älköön julkilausuttako
Imperative Perfect
olkoon julkilausuttu
älköön julkilausuttu
Active |
Passive |
|
---|---|---|
1st |
julkilausuva |
julkilausuttava |
2nd |
julkilausunut |
julkilausuttu |
3rd |
julkilausuma |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net