logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

joulu, noun

Word analysis
jouluiloa

jouluiloa

joulu

Noun, Singular Nominative

+ ilo

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

joulu

joulut

Par

-ta

joulua

jouluja

Gen

-n

joulun

joulujen

Ill

mihin

jouluun

jouluihin

Ine

-ssa

joulussa

jouluissa

Ela

-sta

joulusta

jouluista

All

-lle

joululle

jouluille

Ade

-lla

joululla

jouluilla

Abl

-lta

joululta

jouluilta

Tra

-ksi

jouluksi

jouluiksi

Ess

-na

jouluna

jouluina

Abe

-tta

joulutta

jouluitta

Com

-ne

-

jouluine

Ins

-in

-

jouluin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

joulu

joulut

Par

-ta

joulua

jouluja

Gen

-n

joulun

joulujen

Ill

mihin

jouluun

jouluihin

Ine

-ssa

joulussa

jouluissa

Ela

-sta

joulusta

jouluista

All

-lle

joululle

jouluille

Ade

-lla

joululla

jouluilla

Abl

-lta

joululta

jouluilta

Tra

-ksi

jouluksi

jouluiksi

Ess

-na

jouluna

jouluina

Abe

-tta

joulutta

jouluitta

Com

-ne

-

jouluine

Ins

-in

-

jouluin

Christmas joulu
Christmas
Xmas joulu
Yule joulu
Noel joulu
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; LDS; opensubtitles2 On joulu! It's Christmas! Joulu on minun lempijuhlani. Christmas is my favorite holiday. Nyt oli joulu. It was now Christmas. Joulu tulee jo. Christmas already. Joulu on valkea. It'll be a white Christmas. Joulu Aspenissa. Christmas time in Aspen. Joulu on pilalla. Now, Christmas is ruined! Nyt ei ole joulu. This ain't Christmas. Mutta nyt on joulu. But it's Christmas. Joulu on pelastettu. Christmas is saved! Show more arrow right

Wiktionary

Christmas Show more arrow right jouluinen Show more arrow right jouluaamujouluaattojouluaattoiltajouluaikajouluapulainenjouluateriajouluevankeliumijouluglögijouluikkunajouluiltajoulujuhlajoulukaktusjoulukalajoulukalenterijoulukalkkunajoulukatajajoulukatujoulukellojoulukiirejoulukinkkujoulukirjajoulukirkkojoulukoristejoulukorttijoulukukkajoulukuujoulukuusenjalkajoulukuusenkoristejoulukuusenkynttiläjoulukuusijoulukynttiläjoululahjajoululahjapakettijoululaulujoululehtijoululeikkijoululiinajoululomajoululyhdejoulumarkkinatjoulumerkkijoulumyyntijoulunaikajoulunaluspäiväjoulunalusviikkojoulunpyhäjoulunumerojoulunviettojoulunäytelmäjouluostosjoulupakettijoulupaperijoulupatajouluporsasjoulupostijoulupukkijoulupuujoulupuurojoulupäiväjoulupöytäjoulurahajoulurauhajoulurunojouluruokajouluruuhkajouluruusujoulusaunajouluseimijoulusesonkijoulusiivousjoulutodistusjoulutonttujoulutorttujoulutunnelmajoulutähtijoulu-ukkojouluvalmistelutjouluviikkojouluvirsijouluyöpikkujoulupikkujoulujuhla Show more arrow right From North Germanic, compare Swedish jul and English Yule. An earlier loan from the same source is juhla. Show more arrow right

Wikipedia

Christmas Christmas (or the Feast of the Nativity)[not verified in body] is an annual festival commemorating the birth of Jesus Christ, observed primarily on December 25[a] as a religious and cultural celebration by billions of people around the world. A feast central to the Christian liturgical year, it is preceded by the season of Advent or the Nativity Fast and initiates the season of Christmastide, which historically in the West lasts twelve days and culminates on Twelfth Night. Christmas Day is a public holiday in many of the world's nations, is celebrated religiously by a majority of Christians, as well as culturally by many non-Christians, and forms an integral part of the holiday season centered around it. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jouluni

jouluni

joulusi

joulusi

joulunsa

joulunsa

Par

-ta

jouluani

joulujani

jouluasi

joulujasi

jouluansa / jouluaan

joulujansa / joulujaan

Gen

-n

jouluni

joulujeni

joulusi

joulujesi

joulunsa

joulujensa

Ill

mihin

jouluuni

jouluihini

jouluusi

jouluihisi

jouluunsa

jouluihinsa

Ine

-ssa

joulussani

jouluissani

joulussasi

jouluissasi

joulussansa / joulussaan

jouluissansa / jouluissaan

Ela

-sta

joulustani

jouluistani

joulustasi

jouluistasi

joulustansa / joulustaan

jouluistansa / jouluistaan

All

-lle

joululleni

jouluilleni

joulullesi

jouluillesi

joulullensa / joululleen

jouluillensa / jouluillean

Ade

-lla

joulullani

jouluillani

joulullasi

jouluillasi

joulullansa / joulullaan

jouluillansa / jouluillaan

Abl

-lta

joulultani

jouluiltani

joulultasi

jouluiltasi

joulultansa / joulultaan

jouluiltansa / jouluiltaan

Tra

-ksi

joulukseni

jouluikseni

jouluksesi

jouluiksesi

jouluksensa / joulukseen

jouluiksensa / jouluikseen

Ess

-na

joulunani

jouluinani

joulunasi

jouluinasi

joulunansa / joulunaan

jouluinansa / jouluinaan

Abe

-tta

jouluttani

jouluittani

jouluttasi

jouluittasi

jouluttansa / jouluttaan

jouluittansa / jouluittaan

Com

-ne

-

jouluineni

-

jouluinesi

-

jouluinensa / jouluineen

Singular

Plural

Nom

-

jouluni

joulusi

joulunsa

jouluni

joulusi

joulunsa

Par

-ta

jouluani

jouluasi

jouluansa / jouluaan

joulujani

joulujasi

joulujansa / joulujaan

Gen

-n

jouluni

joulusi

joulunsa

joulujeni

joulujesi

joulujensa

Ill

mihin

jouluuni

jouluusi

jouluunsa

jouluihini

jouluihisi

jouluihinsa

Ine

-ssa

joulussani

joulussasi

joulussansa / joulussaan

jouluissani

jouluissasi

jouluissansa / jouluissaan

Ela

-sta

joulustani

joulustasi

joulustansa / joulustaan

jouluistani

jouluistasi

jouluistansa / jouluistaan

All

-lle

joululleni

joulullesi

joulullensa / joululleen

jouluilleni

jouluillesi

jouluillensa / jouluillean

Ade

-lla

joulullani

joulullasi

joulullansa / joulullaan

jouluillani

jouluillasi

jouluillansa / jouluillaan

Abl

-lta

joulultani

joulultasi

joulultansa / joulultaan

jouluiltani

jouluiltasi

jouluiltansa / jouluiltaan

Tra

-ksi

joulukseni

jouluksesi

jouluksensa / joulukseen

jouluikseni

jouluiksesi

jouluiksensa / jouluikseen

Ess

-na

joulunani

joulunasi

joulunansa / joulunaan

jouluinani

jouluinasi

jouluinansa / jouluinaan

Abe

-tta

jouluttani

jouluttasi

jouluttansa / jouluttaan

jouluittani

jouluittasi

jouluittansa / jouluittaan

Com

-ne

-

-

-

jouluineni

jouluinesi

jouluinensa / jouluineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

joulumme

joulumme

joulunne

joulunne

joulunsa

joulunsa

Par

-ta

jouluamme

joulujamme

jouluanne

joulujanne

jouluansa / jouluaan

joulujansa / joulujaan

Gen

-n

joulumme

joulujemme

joulunne

joulujenne

joulunsa

joulujensa

Ill

mihin

jouluumme

jouluihimme

jouluunne

jouluihinne

jouluunsa

jouluihinsa

Ine

-ssa

joulussamme

jouluissamme

joulussanne

jouluissanne

joulussansa / joulussaan

jouluissansa / jouluissaan

Ela

-sta

joulustamme

jouluistamme

joulustanne

jouluistanne

joulustansa / joulustaan

jouluistansa / jouluistaan

All

-lle

joulullemme

jouluillemme

joulullenne

jouluillenne

joulullensa / joululleen

jouluillensa / jouluillean

Ade

-lla

joulullamme

jouluillamme

joulullanne

jouluillanne

joulullansa / joulullaan

jouluillansa / jouluillaan

Abl

-lta

joulultamme

jouluiltamme

joulultanne

jouluiltanne

joulultansa / joulultaan

jouluiltansa / jouluiltaan

Tra

-ksi

jouluksemme

jouluiksemme

jouluksenne

jouluiksenne

jouluksensa / joulukseen

jouluiksensa / jouluikseen

Ess

-na

joulunamme

jouluinamme

joulunanne

jouluinanne

joulunansa / joulunaan

jouluinansa / jouluinaan

Abe

-tta

jouluttamme

jouluittamme

jouluttanne

jouluittanne

jouluttansa / jouluttaan

jouluittansa / jouluittaan

Com

-ne

-

jouluinemme

-

jouluinenne

-

jouluinensa / jouluineen

Singular

Plural

Nom

-

joulumme

joulunne

joulunsa

joulumme

joulunne

joulunsa

Par

-ta

jouluamme

jouluanne

jouluansa / jouluaan

joulujamme

joulujanne

joulujansa / joulujaan

Gen

-n

joulumme

joulunne

joulunsa

joulujemme

joulujenne

joulujensa

Ill

mihin

jouluumme

jouluunne

jouluunsa

jouluihimme

jouluihinne

jouluihinsa

Ine

-ssa

joulussamme

joulussanne

joulussansa / joulussaan

jouluissamme

jouluissanne

jouluissansa / jouluissaan

Ela

-sta

joulustamme

joulustanne

joulustansa / joulustaan

jouluistamme

jouluistanne

jouluistansa / jouluistaan

All

-lle

joulullemme

joulullenne

joulullensa / joululleen

jouluillemme

jouluillenne

jouluillensa / jouluillean

Ade

-lla

joulullamme

joulullanne

joulullansa / joulullaan

jouluillamme

jouluillanne

jouluillansa / jouluillaan

Abl

-lta

joulultamme

joulultanne

joulultansa / joulultaan

jouluiltamme

jouluiltanne

jouluiltansa / jouluiltaan

Tra

-ksi

jouluksemme

jouluksenne

jouluksensa / joulukseen

jouluiksemme

jouluiksenne

jouluiksensa / jouluikseen

Ess

-na

joulunamme

joulunanne

joulunansa / joulunaan

jouluinamme

jouluinanne

jouluinansa / jouluinaan

Abe

-tta

jouluttamme

jouluttanne

jouluttansa / jouluttaan

jouluittamme

jouluittanne

jouluittansa / jouluittaan

Com

-ne

-

-

-

jouluinemme

jouluinenne

jouluinensa / jouluineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilo

ilot

Par

-ta

iloa

iloja

Gen

-n

ilon

ilojen

Ill

mihin

iloon

iloihin

Ine

-ssa

ilossa

iloissa

Ela

-sta

ilosta

iloista

All

-lle

ilolle

iloille

Ade

-lla

ilolla

iloilla

Abl

-lta

ilolta

iloilta

Tra

-ksi

iloksi

iloiksi

Ess

-na

ilona

iloina

Abe

-tta

ilotta

iloitta

Com

-ne

-

iloine

Ins

-in

-

iloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilo

ilot

Par

-ta

iloa

iloja

Gen

-n

ilon

ilojen

Ill

mihin

iloon

iloihin

Ine

-ssa

ilossa

iloissa

Ela

-sta

ilosta

iloista

All

-lle

ilolle

iloille

Ade

-lla

ilolla

iloilla

Abl

-lta

ilolta

iloilta

Tra

-ksi

iloksi

iloiksi

Ess

-na

ilona

iloina

Abe

-tta

ilotta

iloitta

Com

-ne

-

iloine

Ins

-in

-

iloin

pleasure ilo, huvi, nautinto, mielihyvä, tahto, nautinnot
joy ilo, riemu, onnistuminen, menestys
delight ilo, ilonaihe, mielihyvä, ihastus
enjoyment nauttiminen, nautinto, ilo, huvi, omistaminen
rejoicing ilo, riemu, juhlinta
treat nautinto, ilo, lahja, yllätys, erikoistapahtuma
gaiety ilo, hilpeys
glee vahingonilo, ilo
elation riemu, ilo, juhlamieli
cheer ilo, hilpeys, iloisuus, hurraaminen
mirth ilo, iloisuus, hilpeys
exhilaration iloisuus, ilo, hilpeys
delectation nautinto, ilo
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; ParaCrawl; Europarl Parallel Corpus Ilo on tarttuva tunne. Joy is a contagious feeling. Minun iloni. My pleasure. Mikä ilo! Pleasure. Se oli ilo. My pleasure, Doctor. Tämä on ilo. Thank you. Tuo lapsen ilo on tarttuvaa. That child's joy is contagious. Ilo kuulostaa hänen äänestään. Joy sounds in her voice. Minulla on ilo. Delighted, I'm sure. Ilo oli täydellinen syy juhlaan. Joy was the perfect reason to celebrate. Lämmin ilo täytti hänen sydämensä. Warm joy filled her heart. Show more arrow right

Wiktionary

joy, delight, happiness, pleasure. love, lover (especially when used with a possessive suffix) Show more arrow right suru Show more arrow right Nouns iloisuusilotteluilottomuus Adjectives iloineniloisailoton Verbs iloitailostuailostuttaailotella Adverbs iloisestiiloissaanilottomasti Show more arrow right elämäniloilohuutoilojuhlailokaasuiloliemiilolintuiloluontoinenilomieliilomielinilomielinenilomielisestiilomielisyysilonaiheilonkyynelilonpilaajailonpitoilonpitäjäilonpurkausilopilleriilosanomailotaloilotikkuilotuliteilotulitusilotulitusaineilotulitusrakettiilotulitusvälineilotyttöilouutinensilmänilotyönilovahingonilo Show more arrow right From Proto-Finnic ilo. Further origin unknown, but cognate to Estonian ilu (“beauty”), Hungarian illő (“becoming, fitting”), Karelian ilo, Ludian ilo, Veps ilo, possibly also Livonian īla (“nature”) and Pite Sami âllo (“urge”). Show more arrow right

Wikipedia

Joy The word joy means a feeling of great pleasure and happiness. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

iloni

iloni

ilosi

ilosi

ilonsa

ilonsa

Par

-ta

iloani

ilojani

iloasi

ilojasi

iloansa / iloaan

ilojansa / ilojaan

Gen

-n

iloni

ilojeni

ilosi

ilojesi

ilonsa

ilojensa

Ill

mihin

ilooni

iloihini

iloosi

iloihisi

iloonsa

iloihinsa

Ine

-ssa

ilossani

iloissani

ilossasi

iloissasi

ilossansa / ilossaan

iloissansa / iloissaan

Ela

-sta

ilostani

iloistani

ilostasi

iloistasi

ilostansa / ilostaan

iloistansa / iloistaan

All

-lle

ilolleni

iloilleni

ilollesi

iloillesi

ilollensa / ilolleen

iloillensa / iloillean

Ade

-lla

ilollani

iloillani

ilollasi

iloillasi

ilollansa / ilollaan

iloillansa / iloillaan

Abl

-lta

iloltani

iloiltani

iloltasi

iloiltasi

iloltansa / iloltaan

iloiltansa / iloiltaan

Tra

-ksi

ilokseni

iloikseni

iloksesi

iloiksesi

iloksensa / ilokseen

iloiksensa / iloikseen

Ess

-na

ilonani

iloinani

ilonasi

iloinasi

ilonansa / ilonaan

iloinansa / iloinaan

Abe

-tta

ilottani

iloittani

ilottasi

iloittasi

ilottansa / ilottaan

iloittansa / iloittaan

Com

-ne

-

iloineni

-

iloinesi

-

iloinensa / iloineen

Singular

Plural

Nom

-

iloni

ilosi

ilonsa

iloni

ilosi

ilonsa

Par

-ta

iloani

iloasi

iloansa / iloaan

ilojani

ilojasi

ilojansa / ilojaan

Gen

-n

iloni

ilosi

ilonsa

ilojeni

ilojesi

ilojensa

Ill

mihin

ilooni

iloosi

iloonsa

iloihini

iloihisi

iloihinsa

Ine

-ssa

ilossani

ilossasi

ilossansa / ilossaan

iloissani

iloissasi

iloissansa / iloissaan

Ela

-sta

ilostani

ilostasi

ilostansa / ilostaan

iloistani

iloistasi

iloistansa / iloistaan

All

-lle

ilolleni

ilollesi

ilollensa / ilolleen

iloilleni

iloillesi

iloillensa / iloillean

Ade

-lla

ilollani

ilollasi

ilollansa / ilollaan

iloillani

iloillasi

iloillansa / iloillaan

Abl

-lta

iloltani

iloltasi

iloltansa / iloltaan

iloiltani

iloiltasi

iloiltansa / iloiltaan

Tra

-ksi

ilokseni

iloksesi

iloksensa / ilokseen

iloikseni

iloiksesi

iloiksensa / iloikseen

Ess

-na

ilonani

ilonasi

ilonansa / ilonaan

iloinani

iloinasi

iloinansa / iloinaan

Abe

-tta

ilottani

ilottasi

ilottansa / ilottaan

iloittani

iloittasi

iloittansa / iloittaan

Com

-ne

-

-

-

iloineni

iloinesi

iloinensa / iloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ilomme

ilomme

ilonne

ilonne

ilonsa

ilonsa

Par

-ta

iloamme

ilojamme

iloanne

ilojanne

iloansa / iloaan

ilojansa / ilojaan

Gen

-n

ilomme

ilojemme

ilonne

ilojenne

ilonsa

ilojensa

Ill

mihin

iloomme

iloihimme

iloonne

iloihinne

iloonsa

iloihinsa

Ine

-ssa

ilossamme

iloissamme

ilossanne

iloissanne

ilossansa / ilossaan

iloissansa / iloissaan

Ela

-sta

ilostamme

iloistamme

ilostanne

iloistanne

ilostansa / ilostaan

iloistansa / iloistaan

All

-lle

ilollemme

iloillemme

ilollenne

iloillenne

ilollensa / ilolleen

iloillensa / iloillean

Ade

-lla

ilollamme

iloillamme

ilollanne

iloillanne

ilollansa / ilollaan

iloillansa / iloillaan

Abl

-lta

iloltamme

iloiltamme

iloltanne

iloiltanne

iloltansa / iloltaan

iloiltansa / iloiltaan

Tra

-ksi

iloksemme

iloiksemme

iloksenne

iloiksenne

iloksensa / ilokseen

iloiksensa / iloikseen

Ess

-na

ilonamme

iloinamme

ilonanne

iloinanne

ilonansa / ilonaan

iloinansa / iloinaan

Abe

-tta

ilottamme

iloittamme

ilottanne

iloittanne

ilottansa / ilottaan

iloittansa / iloittaan

Com

-ne

-

iloinemme

-

iloinenne

-

iloinensa / iloineen

Singular

Plural

Nom

-

ilomme

ilonne

ilonsa

ilomme

ilonne

ilonsa

Par

-ta

iloamme

iloanne

iloansa / iloaan

ilojamme

ilojanne

ilojansa / ilojaan

Gen

-n

ilomme

ilonne

ilonsa

ilojemme

ilojenne

ilojensa

Ill

mihin

iloomme

iloonne

iloonsa

iloihimme

iloihinne

iloihinsa

Ine

-ssa

ilossamme

ilossanne

ilossansa / ilossaan

iloissamme

iloissanne

iloissansa / iloissaan

Ela

-sta

ilostamme

ilostanne

ilostansa / ilostaan

iloistamme

iloistanne

iloistansa / iloistaan

All

-lle

ilollemme

ilollenne

ilollensa / ilolleen

iloillemme

iloillenne

iloillensa / iloillean

Ade

-lla

ilollamme

ilollanne

ilollansa / ilollaan

iloillamme

iloillanne

iloillansa / iloillaan

Abl

-lta

iloltamme

iloltanne

iloltansa / iloltaan

iloiltamme

iloiltanne

iloiltansa / iloiltaan

Tra

-ksi

iloksemme

iloksenne

iloksensa / ilokseen

iloiksemme

iloiksenne

iloiksensa / iloikseen

Ess

-na

ilonamme

ilonanne

ilonansa / ilonaan

iloinamme

iloinanne

iloinansa / iloinaan

Abe

-tta

ilottamme

ilottanne

ilottansa / ilottaan

iloittamme

iloittanne

iloittansa / iloittaan

Com

-ne

-

-

-

iloinemme

iloinenne

iloinensa / iloineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept