logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

isotooppi, noun

Word analysis
isotooppilääkäri

isotooppilääkäri

isotooppi

Noun, Singular Nominative

+ lääkäri

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isotooppi

isotoopit

Par

-ta

isotooppia

isotooppeja

Gen

-n

isotoopin

isotooppien

Ill

mihin

isotooppiin

isotooppeihin

Ine

-ssa

isotoopissa

isotoopeissa

Ela

-sta

isotoopista

isotoopeista

All

-lle

isotoopille

isotoopeille

Ade

-lla

isotoopilla

isotoopeilla

Abl

-lta

isotoopilta

isotoopeilta

Tra

-ksi

isotoopiksi

isotoopeiksi

Ess

-na

isotooppina

isotooppeina

Abe

-tta

isotoopitta

isotoopeitta

Com

-ne

-

isotooppeine

Ins

-in

-

isotoopein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isotooppi

isotoopit

Par

-ta

isotooppia

isotooppeja

Gen

-n

isotoopin

isotooppien

Ill

mihin

isotooppiin

isotooppeihin

Ine

-ssa

isotoopissa

isotoopeissa

Ela

-sta

isotoopista

isotoopeista

All

-lle

isotoopille

isotoopeille

Ade

-lla

isotoopilla

isotoopeilla

Abl

-lta

isotoopilta

isotoopeilta

Tra

-ksi

isotoopiksi

isotoopeiksi

Ess

-na

isotooppina

isotooppeina

Abe

-tta

isotoopitta

isotoopeitta

Com

-ne

-

isotooppeine

Ins

-in

-

isotoopein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

isotope isotooppi
Show more arrow right
GlobalVoices; Europarl; Europarl Parallel Corpus; EuroParl2021; Tatoeba; OpenSubtitles; EurLex-2; Opus; oj4 Isotooppi on eri versio samasta alkuaineesta. Isotope is a different version of the same element. Isotooppi on atomiytimen ytimessä oleva hiukkasen laatu. The isotope is a type of particle in the core of an atom. Isotooppi on atomi, jolla on eri määrä neutroneja kuin protoneja. Isotope is an atom with a different number of neutrons than protons. Alfans-aktiiviset isotoopit. Alpha-emitting radionuclides. Isotooppi muodostuu yhdestä tai useammasta kemiallisesta alkuaineesta. Isotope is composed of one or more chemical elements. Isotooppi on versio alkuaineesta, joka eroaa tyypillisesti massan ja radioaktiivisuuden suhteen. Isotope is a version of an element that typically differs in terms of mass and radioactivity. Halkeavien isotooppien paino. Weight of fissile isotope. Tutkimusten jälkeen voitiin määritellä, että isotooppi muodostaa niin sanotun säteilysarjan tuotteita. Studies revealed that the isotope produces the so-called decay chain products. Tässä astuessani esiin yksi henkilö sanoi, että joo, mikä on se iskosimeljön isotooppis-ja se oli hyvä vastaus. And when I stepped up, one person said, yeah, what is the iscosimelon isotope - and that was a good answer. Isotoopeilla tai ylins-prosenttiseksi rikastettu uraani. Uranium enriched in the isotopes # or # to more than # %. Show more arrow right

Wiktionary

An isotope. Show more arrow right atomilaji Show more arrow right

Wikipedia

Isotope Isotopes are variants of a particular chemical element which differ in neutron number, and consequently in nucleon number. All isotopes of a given element have the same number of protons but different numbers of neutrons in each atom. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isotooppini

isotooppini

isotooppisi

isotooppisi

isotooppinsa

isotooppinsa

Par

-ta

isotooppiani

isotooppejani

isotooppiasi

isotooppejasi

isotooppiansa / isotooppiaan

isotooppejansa / isotooppejaan

Gen

-n

isotooppini

isotooppieni

isotooppisi

isotooppiesi

isotooppinsa

isotooppiensa

Ill

mihin

isotooppiini

isotooppeihini

isotooppiisi

isotooppeihisi

isotooppiinsa

isotooppeihinsa

Ine

-ssa

isotoopissani

isotoopeissani

isotoopissasi

isotoopeissasi

isotoopissansa / isotoopissaan

isotoopeissansa / isotoopeissaan

Ela

-sta

isotoopistani

isotoopeistani

isotoopistasi

isotoopeistasi

isotoopistansa / isotoopistaan

isotoopeistansa / isotoopeistaan

All

-lle

isotoopilleni

isotoopeilleni

isotoopillesi

isotoopeillesi

isotoopillensa / isotoopilleen

isotoopeillensa / isotoopeillean

Ade

-lla

isotoopillani

isotoopeillani

isotoopillasi

isotoopeillasi

isotoopillansa / isotoopillaan

isotoopeillansa / isotoopeillaan

Abl

-lta

isotoopiltani

isotoopeiltani

isotoopiltasi

isotoopeiltasi

isotoopiltansa / isotoopiltaan

isotoopeiltansa / isotoopeiltaan

Tra

-ksi

isotoopikseni

isotoopeikseni

isotoopiksesi

isotoopeiksesi

isotoopiksensa / isotoopikseen

isotoopeiksensa / isotoopeikseen

Ess

-na

isotooppinani

isotooppeinani

isotooppinasi

isotooppeinasi

isotooppinansa / isotooppinaan

isotooppeinansa / isotooppeinaan

Abe

-tta

isotoopittani

isotoopeittani

isotoopittasi

isotoopeittasi

isotoopittansa / isotoopittaan

isotoopeittansa / isotoopeittaan

Com

-ne

-

isotooppeineni

-

isotooppeinesi

-

isotooppeinensa / isotooppeineen

Singular

Plural

Nom

-

isotooppini

isotooppisi

isotooppinsa

isotooppini

isotooppisi

isotooppinsa

Par

-ta

isotooppiani

isotooppiasi

isotooppiansa / isotooppiaan

isotooppejani

isotooppejasi

isotooppejansa / isotooppejaan

Gen

-n

isotooppini

isotooppisi

isotooppinsa

isotooppieni

isotooppiesi

isotooppiensa

Ill

mihin

isotooppiini

isotooppiisi

isotooppiinsa

isotooppeihini

isotooppeihisi

isotooppeihinsa

Ine

-ssa

isotoopissani

isotoopissasi

isotoopissansa / isotoopissaan

isotoopeissani

isotoopeissasi

isotoopeissansa / isotoopeissaan

Ela

-sta

isotoopistani

isotoopistasi

isotoopistansa / isotoopistaan

isotoopeistani

isotoopeistasi

isotoopeistansa / isotoopeistaan

All

-lle

isotoopilleni

isotoopillesi

isotoopillensa / isotoopilleen

isotoopeilleni

isotoopeillesi

isotoopeillensa / isotoopeillean

Ade

-lla

isotoopillani

isotoopillasi

isotoopillansa / isotoopillaan

isotoopeillani

isotoopeillasi

isotoopeillansa / isotoopeillaan

Abl

-lta

isotoopiltani

isotoopiltasi

isotoopiltansa / isotoopiltaan

isotoopeiltani

isotoopeiltasi

isotoopeiltansa / isotoopeiltaan

Tra

-ksi

isotoopikseni

isotoopiksesi

isotoopiksensa / isotoopikseen

isotoopeikseni

isotoopeiksesi

isotoopeiksensa / isotoopeikseen

Ess

-na

isotooppinani

isotooppinasi

isotooppinansa / isotooppinaan

isotooppeinani

isotooppeinasi

isotooppeinansa / isotooppeinaan

Abe

-tta

isotoopittani

isotoopittasi

isotoopittansa / isotoopittaan

isotoopeittani

isotoopeittasi

isotoopeittansa / isotoopeittaan

Com

-ne

-

-

-

isotooppeineni

isotooppeinesi

isotooppeinensa / isotooppeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isotooppimme

isotooppimme

isotooppinne

isotooppinne

isotooppinsa

isotooppinsa

Par

-ta

isotooppiamme

isotooppejamme

isotooppianne

isotooppejanne

isotooppiansa / isotooppiaan

isotooppejansa / isotooppejaan

Gen

-n

isotooppimme

isotooppiemme

isotooppinne

isotooppienne

isotooppinsa

isotooppiensa

Ill

mihin

isotooppiimme

isotooppeihimme

isotooppiinne

isotooppeihinne

isotooppiinsa

isotooppeihinsa

Ine

-ssa

isotoopissamme

isotoopeissamme

isotoopissanne

isotoopeissanne

isotoopissansa / isotoopissaan

isotoopeissansa / isotoopeissaan

Ela

-sta

isotoopistamme

isotoopeistamme

isotoopistanne

isotoopeistanne

isotoopistansa / isotoopistaan

isotoopeistansa / isotoopeistaan

All

-lle

isotoopillemme

isotoopeillemme

isotoopillenne

isotoopeillenne

isotoopillensa / isotoopilleen

isotoopeillensa / isotoopeillean

Ade

-lla

isotoopillamme

isotoopeillamme

isotoopillanne

isotoopeillanne

isotoopillansa / isotoopillaan

isotoopeillansa / isotoopeillaan

Abl

-lta

isotoopiltamme

isotoopeiltamme

isotoopiltanne

isotoopeiltanne

isotoopiltansa / isotoopiltaan

isotoopeiltansa / isotoopeiltaan

Tra

-ksi

isotoopiksemme

isotoopeiksemme

isotoopiksenne

isotoopeiksenne

isotoopiksensa / isotoopikseen

isotoopeiksensa / isotoopeikseen

Ess

-na

isotooppinamme

isotooppeinamme

isotooppinanne

isotooppeinanne

isotooppinansa / isotooppinaan

isotooppeinansa / isotooppeinaan

Abe

-tta

isotoopittamme

isotoopeittamme

isotoopittanne

isotoopeittanne

isotoopittansa / isotoopittaan

isotoopeittansa / isotoopeittaan

Com

-ne

-

isotooppeinemme

-

isotooppeinenne

-

isotooppeinensa / isotooppeineen

Singular

Plural

Nom

-

isotooppimme

isotooppinne

isotooppinsa

isotooppimme

isotooppinne

isotooppinsa

Par

-ta

isotooppiamme

isotooppianne

isotooppiansa / isotooppiaan

isotooppejamme

isotooppejanne

isotooppejansa / isotooppejaan

Gen

-n

isotooppimme

isotooppinne

isotooppinsa

isotooppiemme

isotooppienne

isotooppiensa

Ill

mihin

isotooppiimme

isotooppiinne

isotooppiinsa

isotooppeihimme

isotooppeihinne

isotooppeihinsa

Ine

-ssa

isotoopissamme

isotoopissanne

isotoopissansa / isotoopissaan

isotoopeissamme

isotoopeissanne

isotoopeissansa / isotoopeissaan

Ela

-sta

isotoopistamme

isotoopistanne

isotoopistansa / isotoopistaan

isotoopeistamme

isotoopeistanne

isotoopeistansa / isotoopeistaan

All

-lle

isotoopillemme

isotoopillenne

isotoopillensa / isotoopilleen

isotoopeillemme

isotoopeillenne

isotoopeillensa / isotoopeillean

Ade

-lla

isotoopillamme

isotoopillanne

isotoopillansa / isotoopillaan

isotoopeillamme

isotoopeillanne

isotoopeillansa / isotoopeillaan

Abl

-lta

isotoopiltamme

isotoopiltanne

isotoopiltansa / isotoopiltaan

isotoopeiltamme

isotoopeiltanne

isotoopeiltansa / isotoopeiltaan

Tra

-ksi

isotoopiksemme

isotoopiksenne

isotoopiksensa / isotoopikseen

isotoopeiksemme

isotoopeiksenne

isotoopeiksensa / isotoopeikseen

Ess

-na

isotooppinamme

isotooppinanne

isotooppinansa / isotooppinaan

isotooppeinamme

isotooppeinanne

isotooppeinansa / isotooppeinaan

Abe

-tta

isotoopittamme

isotoopittanne

isotoopittansa / isotoopittaan

isotoopeittamme

isotoopeittanne

isotoopeittansa / isotoopeittaan

Com

-ne

-

-

-

isotooppeinemme

isotooppeinenne

isotooppeinensa / isotooppeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lääkäri

lääkärit

Par

-ta

lääkäriä

lääkäreitä / lääkärejä

Gen

-n

lääkärin

lääkäreitten / lääkäreiden / lääkärien

Ill

mihin

lääkäriin

lääkäreihin

Ine

-ssa

lääkärissä

lääkäreissä

Ela

-sta

lääkäristä

lääkäreistä

All

-lle

lääkärille

lääkäreille

Ade

-lla

lääkärillä

lääkäreillä

Abl

-lta

lääkäriltä

lääkäreiltä

Tra

-ksi

lääkäriksi

lääkäreiksi

Ess

-na

lääkärinä

lääkäreinä

Abe

-tta

lääkärittä

lääkäreittä

Com

-ne

-

lääkäreine

Ins

-in

-

lääkärein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lääkäri

lääkärit

Par

-ta

lääkäriä

lääkäreitä / lääkärejä

Gen

-n

lääkärin

lääkäreitten / lääkäreiden / lääkärien

Ill

mihin

lääkäriin

lääkäreihin

Ine

-ssa

lääkärissä

lääkäreissä

Ela

-sta

lääkäristä

lääkäreistä

All

-lle

lääkärille

lääkäreille

Ade

-lla

lääkärillä

lääkäreillä

Abl

-lta

lääkäriltä

lääkäreiltä

Tra

-ksi

lääkäriksi

lääkäreiksi

Ess

-na

lääkärinä

lääkäreinä

Abe

-tta

lääkärittä

lääkäreittä

Com

-ne

-

lääkäreine

Ins

-in

-

lääkärein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

doctor lääkäri, tohtori
physician lääkäri
practitioner lääkäri, ammatinharjoittaja, asianajaja
medic lääkintämies, lääkäri, lääkärintarkastus, medisiinari, lääketieteen opiskelija
medico lääkäri, lääketieteen opiskelija
sawbones lääkäri, kirurgi
Show more arrow right
tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl parallel corpus; Tatoeba parallel corpus Olen lääkäri. I am a doctor. Olen lääkärinne. I'm your Doctor. Mitä lääkäri sanoi? What did they say at the clinic? Miltä lääkäri näytti? What did this missing doctor look like? Kuka on lääkärinne? Who's your doctor? Lääkäri määräsi minulle antibiootteja. The doctor prescribed antibiotics for me. Lääkäri, entä muut uhrit? Doctor, what about the other victims? Ehkä lääkäri oli väärässä. Maybe... that doctor's wrong. Saanko varata ajan lääkäri lle huomiseksi? Can I book an appointment with the doctor for tomorrow? Lääkäri ompelee sen takaisin. The doctor can sew it on again. Show more arrow right

Wiktionary

physician, medical doctor, doctor Show more arrow right (colloquial) lekuritohtori Show more arrow right eläinlääkäri hammaslääkäri korva-nenä- ja kurkkutautilääkäri silmälääkäri terveyskeskuslääkäri ylilääkäri Show more arrow right Borrowed from Swedish läkare. compare Karelian liäkäri. Show more arrow right

Wikipedia

Physician A physician (American English), medical practitioner (Commonwealth English), medical doctor, or simply doctor, is a professional who practices medicine, which is concerned with promoting, maintaining, or restoring health through the study, diagnosis, prognosis and treatment of disease, injury, and other physical and mental impairments. Physicians may focus their practice on certain disease categories, types of patients, and methods of treatment—known as specialities—or they may assume responsibility for the provision of continuing and comprehensive medical care to individuals, families, and communities—known as general practice. Medical practice properly requires both a detailed knowledge of the academic disciplines, such as anatomy and physiology, underlying diseases and their treatment—the science of medicine—and also a decent competence in its applied practice—the art or craft of medicine. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lääkärini

lääkärini

lääkärisi

lääkärisi

lääkärinsä

lääkärinsä

Par

-ta

lääkäriäni

lääkäreitäni / lääkärejäni

lääkäriäsi

lääkäreitäsi / lääkärejäsi

lääkäriänsä / lääkäriään

lääkäreitänsä / lääkäreitään / lääkärejänsä / lääkärejään

Gen

-n

lääkärini

lääkäreitteni / lääkäreideni / lääkärieni

lääkärisi

lääkäreittesi / lääkäreidesi / lääkäriesi

lääkärinsä

lääkäreittensä / lääkäreidensä / lääkäriensä

Ill

mihin

lääkäriini

lääkäreihini

lääkäriisi

lääkäreihisi

lääkäriinsä

lääkäreihinsä

Ine

-ssa

lääkärissäni

lääkäreissäni

lääkärissäsi

lääkäreissäsi

lääkärissänsä / lääkärissään

lääkäreissänsä / lääkäreissään

Ela

-sta

lääkäristäni

lääkäreistäni

lääkäristäsi

lääkäreistäsi

lääkäristänsä / lääkäristään

lääkäreistänsä / lääkäreistään

All

-lle

lääkärilleni

lääkäreilleni

lääkärillesi

lääkäreillesi

lääkärillensä / lääkärilleen

lääkäreillensä / lääkäreilleän

Ade

-lla

lääkärilläni

lääkäreilläni

lääkärilläsi

lääkäreilläsi

lääkärillänsä / lääkärillään

lääkäreillänsä / lääkäreillään

Abl

-lta

lääkäriltäni

lääkäreiltäni

lääkäriltäsi

lääkäreiltäsi

lääkäriltänsä / lääkäriltään

lääkäreiltänsä / lääkäreiltään

Tra

-ksi

lääkärikseni

lääkäreikseni

lääkäriksesi

lääkäreiksesi

lääkäriksensä / lääkärikseen

lääkäreiksensä / lääkäreikseen

Ess

-na

lääkärinäni

lääkäreinäni

lääkärinäsi

lääkäreinäsi

lääkärinänsä / lääkärinään

lääkäreinänsä / lääkäreinään

Abe

-tta

lääkärittäni

lääkäreittäni

lääkärittäsi

lääkäreittäsi

lääkärittänsä / lääkärittään

lääkäreittänsä / lääkäreittään

Com

-ne

-

lääkäreineni

-

lääkäreinesi

-

lääkäreinensä / lääkäreineen

Singular

Plural

Nom

-

lääkärini

lääkärisi

lääkärinsä

lääkärini

lääkärisi

lääkärinsä

Par

-ta

lääkäriäni

lääkäriäsi

lääkäriänsä / lääkäriään

lääkäreitäni / lääkärejäni

lääkäreitäsi / lääkärejäsi

lääkäreitänsä / lääkäreitään / lääkärejänsä / lääkärejään

Gen

-n

lääkärini

lääkärisi

lääkärinsä

lääkäreitteni / lääkäreideni / lääkärieni

lääkäreittesi / lääkäreidesi / lääkäriesi

lääkäreittensä / lääkäreidensä / lääkäriensä

Ill

mihin

lääkäriini

lääkäriisi

lääkäriinsä

lääkäreihini

lääkäreihisi

lääkäreihinsä

Ine

-ssa

lääkärissäni

lääkärissäsi

lääkärissänsä / lääkärissään

lääkäreissäni

lääkäreissäsi

lääkäreissänsä / lääkäreissään

Ela

-sta

lääkäristäni

lääkäristäsi

lääkäristänsä / lääkäristään

lääkäreistäni

lääkäreistäsi

lääkäreistänsä / lääkäreistään

All

-lle

lääkärilleni

lääkärillesi

lääkärillensä / lääkärilleen

lääkäreilleni

lääkäreillesi

lääkäreillensä / lääkäreilleän

Ade

-lla

lääkärilläni

lääkärilläsi

lääkärillänsä / lääkärillään

lääkäreilläni

lääkäreilläsi

lääkäreillänsä / lääkäreillään

Abl

-lta

lääkäriltäni

lääkäriltäsi

lääkäriltänsä / lääkäriltään

lääkäreiltäni

lääkäreiltäsi

lääkäreiltänsä / lääkäreiltään

Tra

-ksi

lääkärikseni

lääkäriksesi

lääkäriksensä / lääkärikseen

lääkäreikseni

lääkäreiksesi

lääkäreiksensä / lääkäreikseen

Ess

-na

lääkärinäni

lääkärinäsi

lääkärinänsä / lääkärinään

lääkäreinäni

lääkäreinäsi

lääkäreinänsä / lääkäreinään

Abe

-tta

lääkärittäni

lääkärittäsi

lääkärittänsä / lääkärittään

lääkäreittäni

lääkäreittäsi

lääkäreittänsä / lääkäreittään

Com

-ne

-

-

-

lääkäreineni

lääkäreinesi

lääkäreinensä / lääkäreineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lääkärimme

lääkärimme

lääkärinne

lääkärinne

lääkärinsä

lääkärinsä

Par

-ta

lääkäriämme

lääkäreitämme / lääkärejämme

lääkäriänne

lääkäreitänne / lääkärejänne

lääkäriänsä / lääkäriään

lääkäreitänsä / lääkäreitään / lääkärejänsä / lääkärejään

Gen

-n

lääkärimme

lääkäreittemme / lääkäreidemme / lääkäriemme

lääkärinne

lääkäreittenne / lääkäreidenne / lääkärienne

lääkärinsä

lääkäreittensä / lääkäreidensä / lääkäriensä

Ill

mihin

lääkäriimme

lääkäreihimme

lääkäriinne

lääkäreihinne

lääkäriinsä

lääkäreihinsä

Ine

-ssa

lääkärissämme

lääkäreissämme

lääkärissänne

lääkäreissänne

lääkärissänsä / lääkärissään

lääkäreissänsä / lääkäreissään

Ela

-sta

lääkäristämme

lääkäreistämme

lääkäristänne

lääkäreistänne

lääkäristänsä / lääkäristään

lääkäreistänsä / lääkäreistään

All

-lle

lääkärillemme

lääkäreillemme

lääkärillenne

lääkäreillenne

lääkärillensä / lääkärilleen

lääkäreillensä / lääkäreilleän

Ade

-lla

lääkärillämme

lääkäreillämme

lääkärillänne

lääkäreillänne

lääkärillänsä / lääkärillään

lääkäreillänsä / lääkäreillään

Abl

-lta

lääkäriltämme

lääkäreiltämme

lääkäriltänne

lääkäreiltänne

lääkäriltänsä / lääkäriltään

lääkäreiltänsä / lääkäreiltään

Tra

-ksi

lääkäriksemme

lääkäreiksemme

lääkäriksenne

lääkäreiksenne

lääkäriksensä / lääkärikseen

lääkäreiksensä / lääkäreikseen

Ess

-na

lääkärinämme

lääkäreinämme

lääkärinänne

lääkäreinänne

lääkärinänsä / lääkärinään

lääkäreinänsä / lääkäreinään

Abe

-tta

lääkärittämme

lääkäreittämme

lääkärittänne

lääkäreittänne

lääkärittänsä / lääkärittään

lääkäreittänsä / lääkäreittään

Com

-ne

-

lääkäreinemme

-

lääkäreinenne

-

lääkäreinensä / lääkäreineen

Singular

Plural

Nom

-

lääkärimme

lääkärinne

lääkärinsä

lääkärimme

lääkärinne

lääkärinsä

Par

-ta

lääkäriämme

lääkäriänne

lääkäriänsä / lääkäriään

lääkäreitämme / lääkärejämme

lääkäreitänne / lääkärejänne

lääkäreitänsä / lääkäreitään / lääkärejänsä / lääkärejään

Gen

-n

lääkärimme

lääkärinne

lääkärinsä

lääkäreittemme / lääkäreidemme / lääkäriemme

lääkäreittenne / lääkäreidenne / lääkärienne

lääkäreittensä / lääkäreidensä / lääkäriensä

Ill

mihin

lääkäriimme

lääkäriinne

lääkäriinsä

lääkäreihimme

lääkäreihinne

lääkäreihinsä

Ine

-ssa

lääkärissämme

lääkärissänne

lääkärissänsä / lääkärissään

lääkäreissämme

lääkäreissänne

lääkäreissänsä / lääkäreissään

Ela

-sta

lääkäristämme

lääkäristänne

lääkäristänsä / lääkäristään

lääkäreistämme

lääkäreistänne

lääkäreistänsä / lääkäreistään

All

-lle

lääkärillemme

lääkärillenne

lääkärillensä / lääkärilleen

lääkäreillemme

lääkäreillenne

lääkäreillensä / lääkäreilleän

Ade

-lla

lääkärillämme

lääkärillänne

lääkärillänsä / lääkärillään

lääkäreillämme

lääkäreillänne

lääkäreillänsä / lääkäreillään

Abl

-lta

lääkäriltämme

lääkäriltänne

lääkäriltänsä / lääkäriltään

lääkäreiltämme

lääkäreiltänne

lääkäreiltänsä / lääkäreiltään

Tra

-ksi

lääkäriksemme

lääkäriksenne

lääkäriksensä / lääkärikseen

lääkäreiksemme

lääkäreiksenne

lääkäreiksensä / lääkäreikseen

Ess

-na

lääkärinämme

lääkärinänne

lääkärinänsä / lääkärinään

lääkäreinämme

lääkäreinänne

lääkäreinänsä / lääkäreinään

Abe

-tta

lääkärittämme

lääkärittänne

lääkärittänsä / lääkärittään

lääkäreittämme

lääkäreittänne

lääkäreittänsä / lääkäreittään

Com

-ne

-

-

-

lääkäreinemme

lääkäreinenne

lääkäreinensä / lääkäreineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept