intentionaalisten |
Adjective, Plural Genitive |
| intentional | |
| intental |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
intentionaalinen |
intentionaaliset |
Par |
-ta |
intentionaalista |
intentionaalisia |
Gen |
-n |
intentionaalisen |
intentionaalisien / |
Ill |
mihin |
intentionaaliseen |
intentionaalisiin |
Ine |
-ssa |
intentionaalisessa |
intentionaalisissa |
Ela |
-sta |
intentionaalisesta |
intentionaalisista |
All |
-lle |
intentionaaliselle |
intentionaalisille |
Ade |
-lla |
intentionaalisella |
intentionaalisilla |
Abl |
-lta |
intentionaaliselta |
intentionaalisilta |
Tra |
-ksi |
intentionaaliseksi |
intentionaalisiksi |
Ess |
-na |
intentionaalisena / intentionaalisna |
intentionaalisina |
Abe |
-tta |
intentionaalisetta |
intentionaalisitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
intentionaalisin |
Singular
Plural
Nom
-
intentionaalinen
intentionaaliset
Par
-ta
intentionaalista
intentionaalisia
Gen
-n
intentionaalisen
intentionaalisien /
Ill
mihin
intentionaaliseen
intentionaalisiin
Ine
-ssa
intentionaalisessa
intentionaalisissa
Ela
-sta
intentionaalisesta
intentionaalisista
All
-lle
intentionaaliselle
intentionaalisille
Ade
-lla
intentionaalisella
intentionaalisilla
Abl
-lta
intentionaaliselta
intentionaalisilta
Tra
-ksi
intentionaaliseksi
intentionaalisiksi
Ess
-na
intentionaalisena / intentionaalisna
intentionaalisina
Abe
-tta
intentionaalisetta
intentionaalisitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
intentionaalisin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
intentionaalisempi |
intentionaalisemmat |
Par |
-ta |
intentionaalisempaa |
intentionaalisempia |
Gen |
-n |
intentionaalisemman |
intentionaalisempien |
Ill |
mihin |
intentionaalisempiin |
intentionaalisempiin |
Ine |
-ssa |
intentionaalisemmassa |
intentionaalisemmissa |
Ela |
-sta |
intentionaalisemmasta |
intentionaalisemmista |
All |
-lle |
intentionaalisemmalle |
intentionaalisemmille |
Ade |
-lla |
intentionaalisemmalla |
intentionaalisemmilla |
Abl |
-lta |
intentionaalisemmalta |
intentionaalisemmilta |
Tra |
-ksi |
intentionaalisemmaksi |
intentionaalisemmiksi |
Ess |
-na |
intentionaalisempana |
intentionaalisempina |
Abe |
-tta |
intentionaalisemmatta |
intentionaalisemmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
intentionaalisemmin |
Singular
Plural
Nom
-
intentionaalisempi
intentionaalisemmat
Par
-ta
intentionaalisempaa
intentionaalisempia
Gen
-n
intentionaalisemman
intentionaalisempien
Ill
mihin
intentionaalisempiin
intentionaalisempiin
Ine
-ssa
intentionaalisemmassa
intentionaalisemmissa
Ela
-sta
intentionaalisemmasta
intentionaalisemmista
All
-lle
intentionaalisemmalle
intentionaalisemmille
Ade
-lla
intentionaalisemmalla
intentionaalisemmilla
Abl
-lta
intentionaalisemmalta
intentionaalisemmilta
Tra
-ksi
intentionaalisemmaksi
intentionaalisemmiksi
Ess
-na
intentionaalisempana
intentionaalisempina
Abe
-tta
intentionaalisemmatta
intentionaalisemmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
intentionaalisemmin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
intentionaalisin |
intentionaalisimmat |
Par |
-ta |
intentionaalisinta |
intentionaalisimpia |
Gen |
-n |
intentionaalisimman |
intentionaalisinten / intentionaalisimpien |
Ill |
mihin |
intentionaalisimpaan |
intentionaalisimpiin |
Ine |
-ssa |
intentionaalisimmassa |
intentionaalisimmissa |
Ela |
-sta |
intentionaalisimmasta |
intentionaalisimmista |
All |
-lle |
intentionaalisimmalle |
intentionaalisimmille |
Ade |
-lla |
intentionaalisimmalla |
intentionaalisimmilla |
Abl |
-lta |
intentionaalisimmalta |
intentionaalisimmilta |
Tra |
-ksi |
intentionaalisimmaksi |
intentionaalisimmiksi |
Ess |
-na |
intentionaalisimpana |
intentionaalisimpina |
Abe |
-tta |
intentionaalisimmatta |
intentionaalisimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
intentionaalisimmin |
Singular
Plural
Nom
-
intentionaalisin
intentionaalisimmat
Par
-ta
intentionaalisinta
intentionaalisimpia
Gen
-n
intentionaalisimman
intentionaalisinten / intentionaalisimpien
Ill
mihin
intentionaalisimpaan
intentionaalisimpiin
Ine
-ssa
intentionaalisimmassa
intentionaalisimmissa
Ela
-sta
intentionaalisimmasta
intentionaalisimmista
All
-lle
intentionaalisimmalle
intentionaalisimmille
Ade
-lla
intentionaalisimmalla
intentionaalisimmilla
Abl
-lta
intentionaalisimmalta
intentionaalisimmilta
Tra
-ksi
intentionaalisimmaksi
intentionaalisimmiksi
Ess
-na
intentionaalisimpana
intentionaalisimpina
Abe
-tta
intentionaalisimmatta
intentionaalisimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
intentionaalisimmin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net