ilmeneekin |
Verb, Present, 3rd person singular Focus clitic with suffix kin |
| to manifest itself | ilmetä, näkyä |
| to be manifested | ilmetä, näkyä |
| to come along | tulla mukaan, pärjätä, edistyä, kehittyä, ilmetä |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ilmenenkin |
|
ii |
ilmenetkin |
|
iii |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ilmenemmekin / ilmetäänkin |
|
ii |
ilmenettekin |
|
iii |
ilmenevätkin |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ilmeninkin |
|
ii |
ilmenitkin |
|
iii |
ilmenikin |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ilmenimmekin / ilmettiinkin |
|
ii |
ilmenittekin |
|
iii |
ilmenivätkin |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen ilmennytkin |
en ole ilmennytkin |
ii |
olet ilmennytkin |
et ole ilmennytkin |
iii |
on ilmennytkin |
ei ole ilmennytkin |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme ilmenneetkin |
emme ole ilmenneetkin |
ii |
olette ilmenneetkin |
ette ole ilmenneetkin |
iii |
ovat ilmenneetkin |
eivät ole ilmenneetkin |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin ilmennytkin |
en ollut ilmennytkin |
ii |
olit ilmennytkin |
et ollut ilmennytkin |
iii |
oli ilmennytkin |
ei ollut ilmennytkin |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme ilmenneetkin |
emme olleet ilmenneetkin |
ii |
olitte ilmenneetkin |
ette olleet ilmenneetkin |
iii |
olivat ilmenneetkin |
eivät olleet ilmenneetkin |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ilmenisinkin |
|
ii |
ilmenisitkin |
|
iii |
ilmenisikin |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ilmenisimmekin |
|
ii |
ilmenisittekin |
|
iii |
ilmenisivätkin |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin ilmennytkin |
en olisi ilmennytkin |
ii |
olisit ilmennytkin |
et olisi ilmennytkin |
iii |
olisi ilmennytkin |
ei olisi ilmennytkin |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme ilmenneetkin |
emme olisi ilmenneetkin |
ii |
olisitte ilmenneetkin |
ette olisi ilmenneetkin |
iii |
olisivat ilmenneetkin |
eivät olisi ilmenneetkin |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ilmennenkin |
en ilmennekin |
ii |
ilmennetkin |
et ilmennekin |
iii |
ilmenneekin |
ei ilmennekin |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ilmennemmekin |
emme ilmennekin |
ii |
ilmennettekin |
ette ilmennekin |
iii |
ilmennevätkin |
eivät ilmennekin |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen ilmennytkin |
en liene ilmennytkin |
ii |
lienet ilmennytkin |
et liene ilmennytkin |
iii |
lienee ilmennytkin |
ei liene ilmennytkin |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme ilmenneetkin |
emme liene ilmenneetkin |
ii |
lienette ilmenneetkin |
ette liene ilmenneetkin |
iii |
lienevät ilmenneetkin |
eivät liene ilmenneetkin |
Singular
i |
- |
ii |
ilmene |
iii |
ilmetköön |
Plural
i |
ilmetkäämme |
ii |
ilmetkää |
iii |
ilmetkööt |
Nom |
- |
ilmetäkin |
Tra |
-ksi |
ilmetäksensäkin / ilmetäkseenkin |
Ine |
-ssa |
ilmetessäkin |
Ins |
-in |
ilmetenkin |
Ine |
-ssa |
ilmettäessäkin (passive) |
Ill |
mihin |
ilmenemäänkin |
Ine |
-ssa |
ilmenemässäkin |
Ela |
-sta |
ilmenemästäkin |
Ade |
-lla |
ilmenemälläkin |
Abe |
-tta |
ilmenemättäkin |
Ins |
-in |
ilmenemänkin |
Ins |
-in |
ilmettämänkin (passive) |
Nom |
- |
ilmeneminenkin |
Par |
-ta |
ilmenemistäkin |
ilmenemäisillänsäkin / ilmenemäisilläänkin |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
ilmetäänkin |
ei ilmetäkin |
Imperfect |
ilmettiinkin |
ei ilmettykin |
Potential |
ilmettäneenkin |
ei ilmettänekin |
Conditional |
ilmettäisiinkin |
ei ilmettäisikin |
Imperative Present |
ilmettäköönkin |
älköön ilmettäkökin |
Imperative Perfect |
olkoon ilmettykin |
älköön ilmettykin |
Positive
Negative
Present
ilmetäänkin
ei ilmetäkin
Imperfect
ilmettiinkin
ei ilmettykin
Potential
ilmettäneenkin
ei ilmettänekin
Conditional
ilmettäisiinkin
ei ilmettäisikin
Imperative Present
ilmettäköönkin
älköön ilmettäkökin
Imperative Perfect
olkoon ilmettykin
älköön ilmettykin
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
ilmeneväkin |
ilmettäväkin |
2nd |
ilmennytkin |
ilmettykin |
3rd |
ilmenemäkin |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net