ilkeilivät |
Verb, Imperfect, 3rd person plural |
| to jeer | ilkeillä, tehdä pilkkaa |
| to be malicious | ilkeillä |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ilkeilen |
|
ii |
ilkeilet |
|
iii |
ilkeilee |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ilkeilemme / ilkeillään |
|
ii |
ilkeilette |
|
iii |
ilkeilevät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ilkeilin |
|
ii |
ilkeilit |
|
iii |
ilkeili |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ilkeilimme / ilkeiltiin |
|
ii |
ilkeilitte |
|
iii |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen ilkeillyt |
en ole ilkeillyt |
ii |
olet ilkeillyt |
et ole ilkeillyt |
iii |
on ilkeillyt |
ei ole ilkeillyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme ilkeilleet |
emme ole ilkeilleet |
ii |
olette ilkeilleet |
ette ole ilkeilleet |
iii |
ovat ilkeilleet |
eivät ole ilkeilleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin ilkeillyt |
en ollut ilkeillyt |
ii |
olit ilkeillyt |
et ollut ilkeillyt |
iii |
oli ilkeillyt |
ei ollut ilkeillyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme ilkeilleet |
emme olleet ilkeilleet |
ii |
olitte ilkeilleet |
ette olleet ilkeilleet |
iii |
olivat ilkeilleet |
eivät olleet ilkeilleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ilkeilisin |
|
ii |
ilkeilisit |
|
iii |
ilkeilisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ilkeilisimme |
|
ii |
ilkeilisitte |
|
iii |
ilkeilisivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin ilkeillyt |
en olisi ilkeillyt |
ii |
olisit ilkeillyt |
et olisi ilkeillyt |
iii |
olisi ilkeillyt |
ei olisi ilkeillyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme ilkeilleet |
emme olisi ilkeilleet |
ii |
olisitte ilkeilleet |
ette olisi ilkeilleet |
iii |
olisivat ilkeilleet |
eivät olisi ilkeilleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ilkeillen |
en ilkeille |
ii |
ilkeillet |
et ilkeille |
iii |
ilkeillee |
ei ilkeille |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ilkeillemme |
emme ilkeille |
ii |
ilkeillette |
ette ilkeille |
iii |
ilkeillevät |
eivät ilkeille |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen ilkeillyt |
en liene ilkeillyt |
ii |
lienet ilkeillyt |
et liene ilkeillyt |
iii |
lienee ilkeillyt |
ei liene ilkeillyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme ilkeilleet |
emme liene ilkeilleet |
ii |
lienette ilkeilleet |
ette liene ilkeilleet |
iii |
lienevät ilkeilleet |
eivät liene ilkeilleet |
Singular
i |
- |
ii |
ilkeile |
iii |
ilkeilköön |
Plural
i |
ilkeilkäämme |
ii |
ilkeilkää |
iii |
ilkeilkööt |
Nom |
- |
ilkeillä |
Tra |
-ksi |
ilkeilläksensä / ilkeilläkseen |
Ine |
-ssa |
ilkeillessä |
Ins |
-in |
ilkeillen |
Ine |
-ssa |
ilkeiltäessä (passive) |
Ill |
mihin |
ilkeilemään |
Ine |
-ssa |
ilkeilemässä |
Ela |
-sta |
ilkeilemästä |
Ade |
-lla |
ilkeilemällä |
Abe |
-tta |
ilkeilemättä |
Ins |
-in |
ilkeilemän |
Ins |
-in |
ilkeiltämän (passive) |
Nom |
- |
ilkeileminen |
Par |
-ta |
ilkeilemistä |
ilkeilemäisillänsä / ilkeilemäisillään |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
ilkeillään |
ei ilkeillä |
Imperfect |
ilkeiltiin |
ei ilkeilty |
Potential |
ilkeiltäneen |
ei ilkeiltäne |
Conditional |
ilkeiltäisiin |
ei ilkeiltäisi |
Imperative Present |
ilkeiltäköön |
älköön ilkeiltäkö |
Imperative Perfect |
olkoon ilkeilty |
älköön ilkeilty |
Positive
Negative
Present
ilkeillään
ei ilkeillä
Imperfect
ilkeiltiin
ei ilkeilty
Potential
ilkeiltäneen
ei ilkeiltäne
Conditional
ilkeiltäisiin
ei ilkeiltäisi
Imperative Present
ilkeiltäköön
älköön ilkeiltäkö
Imperative Perfect
olkoon ilkeilty
älköön ilkeilty
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
ilkeilevä |
ilkeiltävä |
2nd |
ilkeillyt |
ilkeilty |
3rd |
ilkeilemä |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net