logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ilkeillä, verb

Word analysis
ilkeilivät SeeHide full analysisArrow downArrow up

ilkeilivät

ilkeillä

Verb, Imperfect, 3rd person plural

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) To act badly, meanly, wickedly. Show more arrow right From ilkeä +‎ -illa. Show more arrow right
to jeer ilkeillä, tehdä pilkkaa
to be malicious ilkeillä
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus II; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus Älä ilkeile. Don't be mean. Ilkeilin hänellä. I was mean to her. Ilkeillä on turhaa ja vastuutonta. It is pointless and irresponsible to be mean. Lapset ilkeilivät toisilleen leikkipuistossa. The children were teasing each other at the playground. Hän ei ilkeillä, hän vain on sellainen. He's not mean, he's just like that. Ei ole kiva ilkeillä muita kohtaan. It's not nice to be mean to others. Hän ilkeili naapurin koiralle. He was mean to the neighbor's dog. Monet koulukiusaajat ilkeilevät heikommilleen valitettavasti. Many bullies unfortunately bully their weaker peers. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

ilkeilen

en ilkeile

ii

ilkeilet

et ilkeile

iii

ilkeilee

ei ilkeile

Plural

Positive

Negative

i

ilkeilemme / ilkeillään

emme ilkeile / ei ilkeillä

ii

ilkeilette

ette ilkeile

iii

ilkeilevät

eivät ilkeile

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

ilkeilin

en ilkeillyt

ii

ilkeilit

et ilkeillyt

iii

ilkeili

ei ilkeillyt

Plural

Positive

Negative

i

ilkeilimme / ilkeiltiin

emme ilkeilleet / ei ilkeilty

ii

ilkeilitte

ette ilkeilleet

iii

ilkeilivät

eivät ilkeilleet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen ilkeillyt

en ole ilkeillyt

ii

olet ilkeillyt

et ole ilkeillyt

iii

on ilkeillyt

ei ole ilkeillyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme ilkeilleet

emme ole ilkeilleet

ii

olette ilkeilleet

ette ole ilkeilleet

iii

ovat ilkeilleet

eivät ole ilkeilleet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin ilkeillyt

en ollut ilkeillyt

ii

olit ilkeillyt

et ollut ilkeillyt

iii

oli ilkeillyt

ei ollut ilkeillyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme ilkeilleet

emme olleet ilkeilleet

ii

olitte ilkeilleet

ette olleet ilkeilleet

iii

olivat ilkeilleet

eivät olleet ilkeilleet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

ilkeilisin

en ilkeilisi

ii

ilkeilisit

et ilkeilisi

iii

ilkeilisi

ei ilkeilisi

Plural

Positive

Negative

i

ilkeilisimme

emme ilkeilisi

ii

ilkeilisitte

ette ilkeilisi

iii

ilkeilisivät

eivät ilkeilisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin ilkeillyt

en olisi ilkeillyt

ii

olisit ilkeillyt

et olisi ilkeillyt

iii

olisi ilkeillyt

ei olisi ilkeillyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme ilkeilleet

emme olisi ilkeilleet

ii

olisitte ilkeilleet

ette olisi ilkeilleet

iii

olisivat ilkeilleet

eivät olisi ilkeilleet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

ilkeillen

en ilkeille

ii

ilkeillet

et ilkeille

iii

ilkeillee

ei ilkeille

Plural

Positive

Negative

i

ilkeillemme

emme ilkeille

ii

ilkeillette

ette ilkeille

iii

ilkeillevät

eivät ilkeille

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen ilkeillyt

en liene ilkeillyt

ii

lienet ilkeillyt

et liene ilkeillyt

iii

lienee ilkeillyt

ei liene ilkeillyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme ilkeilleet

emme liene ilkeilleet

ii

lienette ilkeilleet

ette liene ilkeilleet

iii

lienevät ilkeilleet

eivät liene ilkeilleet

Imperative

Singular

i

-

ii

ilkeile

iii

ilkeilköön

Plural

i

ilkeilkäämme

ii

ilkeilkää

iii

ilkeilkööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

ilkeillä

Tra

-ksi

ilkeilläksensä / ilkeilläkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

ilkeillessä

Ins

-in

ilkeillen

Ine

-ssa

ilkeiltäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

ilkeilemään

Ine

-ssa

ilkeilemässä

Ela

-sta

ilkeilemästä

Ade

-lla

ilkeilemällä

Abe

-tta

ilkeilemättä

Ins

-in

ilkeilemän

Ins

-in

ilkeiltämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

ilkeileminen

Par

-ta

ilkeilemistä

Infinitive V

ilkeilemäisillänsä / ilkeilemäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

ilkeillään

ei ilkeillä

Imperfect

ilkeiltiin

ei ilkeilty

Potential

ilkeiltäneen

ei ilkeiltäne

Conditional

ilkeiltäisiin

ei ilkeiltäisi

Imperative Present

ilkeiltäköön

älköön ilkeiltäkö

Imperative Perfect

olkoon ilkeilty

älköön ilkeilty

Positive

Negative

Present

ilkeillään

ei ilkeillä

Imperfect

ilkeiltiin

ei ilkeilty

Potential

ilkeiltäneen

ei ilkeiltäne

Conditional

ilkeiltäisiin

ei ilkeiltäisi

Imperative Present

ilkeiltäköön

älköön ilkeiltäkö

Imperative Perfect

olkoon ilkeilty

älköön ilkeilty

Participle

Active

Passive

1st

ilkeilevä

ilkeiltävä

2nd

ilkeillyt

ilkeilty

3rd

ilkeilemä

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept