logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hämmentävä + kin, adjective

Word analysis
hämmentävätkään

hämmentävätkään

hämmentävä

Adjective, Plural Nominative, Focus clitic with suffix kaan

hämmentää

Verb, Active voice Indicative Present 3rd plural, Focus clitic with suffix kaan

hämmentää

Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Nominative, Focus clitic with suffix kaan

Report an issue
confusing sekava, hämmentävä
puzzling hämmentävä, arvoituksellinen, kummastuttava
perplexing hämmentävä, sekava
baffling hämmentävä
embarrassing kiusallinen, hämmentävä
bewildering hämmentävä
disconcerting hämmentävä, kiusallinen
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Se on hämmentävä. It's just flat-out confusing. Se oli hämmentävintä. Which is the most puzzling thing of all. Tämä menee hämmentäväksi. She had a name and an address. Tämä on hyvin hämmentävä talo. Eleanor, this is a very confusing house. Ne ovat hiukan hämmentäviä. They're a little confusing. Kokemus oli sinulle hämmentävä. The experience overwhelmed you the first time. Tosi hämmentävää. Baffling, right? Vaikutan varmasti hämmentävältä. Well, I know it must seem confusing. Kovin hämmentävää. Well, it's very confusing, sir. Hämmentävää, eikö? That's one of the really perplexing things about life, though, isn' t it? Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

hämmentäväkään

hämmentävätkään

Par

-ta

hämmentävääkään

hämmentäviäkään

Gen

-n

hämmentävänkään

hämmentävienkään

Ill

mihin

hämmentäväänkään

hämmentäviinkään

Ine

-ssa

hämmentävässäkään

hämmentävissäkään

Ela

-sta

hämmentävästäkään

hämmentävistäkään

All

-lle

hämmentävällekään

hämmentävillekään

Ade

-lla

hämmentävälläkään

hämmentävilläkään

Abl

-lta

hämmentävältäkään

hämmentäviltäkään

Tra

-ksi

hämmentäväksikään

hämmentäviksikään

Ess

-na

hämmentävänäkään

hämmentävinäkään

Abe

-tta

hämmentävättäkään

hämmentävittäkään

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hämmentävinkään

Normative

Singular

Plural

Nom

-

hämmentäväkään

hämmentävätkään

Par

-ta

hämmentävääkään

hämmentäviäkään

Gen

-n

hämmentävänkään

hämmentävienkään

Ill

mihin

hämmentäväänkään

hämmentäviinkään

Ine

-ssa

hämmentävässäkään

hämmentävissäkään

Ela

-sta

hämmentävästäkään

hämmentävistäkään

All

-lle

hämmentävällekään

hämmentävillekään

Ade

-lla

hämmentävälläkään

hämmentävilläkään

Abl

-lta

hämmentävältäkään

hämmentäviltäkään

Tra

-ksi

hämmentäväksikään

hämmentäviksikään

Ess

-na

hämmentävänäkään

hämmentävinäkään

Abe

-tta

hämmentävättäkään

hämmentävittäkään

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hämmentävinkään

Comparative

SingularPlural

Nom

-

hämmentävempikään

hämmentävemmätkään

Par

-ta

hämmentävempääkään

hämmentävempiäkään

Gen

-n

hämmentävemmänkään

hämmentävempienkään

Ill

mihin

hämmentävempiinkään

hämmentävempiinkään

Ine

-ssa

hämmentävemmässäkään

hämmentävemmissäkään

Ela

-sta

hämmentävemmästäkään

hämmentävemmistäkään

All

-lle

hämmentävemmällekään

hämmentävemmillekään

Ade

-lla

hämmentävemmälläkään

hämmentävemmilläkään

Abl

-lta

hämmentävemmältäkään

hämmentävemmiltäkään

Tra

-ksi

hämmentävemmäksikään

hämmentävemmiksikään

Ess

-na

hämmentävempänäkään

hämmentävempinäkään

Abe

-tta

hämmentävemmättäkään

hämmentävemmittäkään

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hämmentävemminkään

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

hämmentävempikään

hämmentävemmätkään

Par

-ta

hämmentävempääkään

hämmentävempiäkään

Gen

-n

hämmentävemmänkään

hämmentävempienkään

Ill

mihin

hämmentävempiinkään

hämmentävempiinkään

Ine

-ssa

hämmentävemmässäkään

hämmentävemmissäkään

Ela

-sta

hämmentävemmästäkään

hämmentävemmistäkään

All

-lle

hämmentävemmällekään

hämmentävemmillekään

Ade

-lla

hämmentävemmälläkään

hämmentävemmilläkään

Abl

-lta

hämmentävemmältäkään

hämmentävemmiltäkään

Tra

-ksi

hämmentävemmäksikään

hämmentävemmiksikään

Ess

-na

hämmentävempänäkään

hämmentävempinäkään

Abe

-tta

hämmentävemmättäkään

hämmentävemmittäkään

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hämmentävemminkään

Superlative

SingularPlural

Nom

-

hämmentävinkään

hämmentävimmätkään

Par

-ta

hämmentävintäkään

hämmentävimpiäkään

Gen

-n

hämmentävimmänkään

hämmentävintenkään / hämmentävimpienkään

Ill

mihin

hämmentävimpäänkään

hämmentävimpiinkään

Ine

-ssa

hämmentävimmässäkään

hämmentävimmissäkään

Ela

-sta

hämmentävimmästäkään

hämmentävimmistäkään

All

-lle

hämmentävimmällekään

hämmentävimmillekään

Ade

-lla

hämmentävimmälläkään

hämmentävimmilläkään

Abl

-lta

hämmentävimmältäkään

hämmentävimmiltäkään

Tra

-ksi

hämmentävimmäksikään

hämmentävimmiksikään

Ess

-na

hämmentävimpänäkään

hämmentävimpinäkään

Abe

-tta

hämmentävimmättäkään

hämmentävimmittäkään

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hämmentävimminkään

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

hämmentävinkään

hämmentävimmätkään

Par

-ta

hämmentävintäkään

hämmentävimpiäkään

Gen

-n

hämmentävimmänkään

hämmentävintenkään / hämmentävimpienkään

Ill

mihin

hämmentävimpäänkään

hämmentävimpiinkään

Ine

-ssa

hämmentävimmässäkään

hämmentävimmissäkään

Ela

-sta

hämmentävimmästäkään

hämmentävimmistäkään

All

-lle

hämmentävimmällekään

hämmentävimmillekään

Ade

-lla

hämmentävimmälläkään

hämmentävimmilläkään

Abl

-lta

hämmentävimmältäkään

hämmentävimmiltäkään

Tra

-ksi

hämmentävimmäksikään

hämmentävimmiksikään

Ess

-na

hämmentävimpänäkään

hämmentävimpinäkään

Abe

-tta

hämmentävimmättäkään

hämmentävimmittäkään

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hämmentävimminkään

Wiktionary

(transitive) to stir, agitate (to disturb the relative position of the particles of, as of a liquid, by passing something through it) (transitive) to roil (to render turbid by stirring up the dregs or sediment of) (transitive) to confuse, perplex, befuddle (to throw into a state of confusion) Show more arrow right hämmennys hämmentäminen Show more arrow right hämme- +‎ -ntää; the root is shared with hämätä and hämärä. Show more arrow right
to confuse sekoittaa, hämmentää, hämätä, häkellyttää, saattaa epäjärjestykseen
to stir herättää, hämmentää, sekoittaa, liikuttaa, liikkua, liikauttaa
to baffle hämmentää, saattaa ymmälle, tehdä tyhjäksi
to bewilder hämmentää, saattaa ymmälle, saattaa hämille
to confound sekoittaa, hämmentää, saattaa ymmälle
to distract häiritä, hämmentää, kääntää pois, saada pois tolaltaan
to perplex hämmentää, saattaa ymmälle, monimutkaistaa
to embarrass nolata, hämmentää, saattaa hämille, saattaa vaikeuksiin, häkellyttää
to throw heittää, heitellä, syöstä, viskoa, saattaa, hämmentää
to disconcert hämmentää, saattaa ymmälle, sekoittaa
to mix up sekoittaa, hämmentää, sekoittaa toisiinsa
to discomfit hämmentää, saattaa neuvottomaksi
to bemuse hämmentää
to nonplus hämmentää
to derange saattaa epäjärjestykseen, hämmentää, sekoittaa
to befuddle sumentaa, hämmentää
to mystify hämätä, hämmentää
to muddle sotkea, sekoittaa, hämmentää
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; jw2019; OpenSubtitles v2018 Ne hämmentävät. It always leads to confusion. Tosi hämmentävää. Baffling, right? Kovin hämmentävää. Well, it's very confusing, sir. Hämmentävää, eikö? That's one of the really perplexing things about life, though, isn' t it? ovat hämmentäneet. Distracted by. Se oli hämmentävää. I found the situation confusing.”. Tämä on hämmentävää. It's confusing. Tämä on todella hämmentävää! This is really confusing! Onhan se hämmentävää. It's confusing, I know. Rauha hämmentää heitä. Peace confuses them. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

hämmennänkään

en hämmennäkään

ii

hämmennätkään

et hämmennäkään

iii

hämmentääkään

ei hämmennäkään

Plural

Positive

Negative

i

hämmennämmekään / hämmennetäänkään

emme hämmennäkään / ei hämmennetäkään

ii

hämmennättekään

ette hämmennäkään

iii

hämmentävätkään

eivät hämmennäkään

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

hämmensinkään

en hämmentänytkään

ii

hämmensitkään

et hämmentänytkään

iii

hämmensikään

ei hämmentänytkään

Plural

Positive

Negative

i

hämmensimmekään / hämmennettiinkään

emme hämmentäneetkään / ei hämmennettykään

ii

hämmensittekään

ette hämmentäneetkään

iii

hämmensivätkään

eivät hämmentäneetkään

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen hämmentänytkään

en ole hämmentänytkään

ii

olet hämmentänytkään

et ole hämmentänytkään

iii

on hämmentänytkään

ei ole hämmentänytkään

Plural

Positive

Negative

i

olemme hämmentäneetkään

emme ole hämmentäneetkään

ii

olette hämmentäneetkään

ette ole hämmentäneetkään

iii

ovat hämmentäneetkään

eivät ole hämmentäneetkään

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin hämmentänytkään

en ollut hämmentänytkään

ii

olit hämmentänytkään

et ollut hämmentänytkään

iii

oli hämmentänytkään

ei ollut hämmentänytkään

Plural

Positive

Negative

i

olimme hämmentäneetkään

emme olleet hämmentäneetkään

ii

olitte hämmentäneetkään

ette olleet hämmentäneetkään

iii

olivat hämmentäneetkään

eivät olleet hämmentäneetkään

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

hämmentäisinkään

en hämmentäisikään

ii

hämmentäisitkään

et hämmentäisikään

iii

hämmentäisikään

ei hämmentäisikään

Plural

Positive

Negative

i

hämmentäisimmekään

emme hämmentäisikään

ii

hämmentäisittekään

ette hämmentäisikään

iii

hämmentäisivätkään

eivät hämmentäisikään

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin hämmentänytkään

en olisi hämmentänytkään

ii

olisit hämmentänytkään

et olisi hämmentänytkään

iii

olisi hämmentänytkään

ei olisi hämmentänytkään

Plural

Positive

Negative

i

olisimme hämmentäneetkään

emme olisi hämmentäneetkään

ii

olisitte hämmentäneetkään

ette olisi hämmentäneetkään

iii

olisivat hämmentäneetkään

eivät olisi hämmentäneetkään

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

hämmentänenkään

en hämmentänekään

ii

hämmentänetkään

et hämmentänekään

iii

hämmentäneekään

ei hämmentänekään

Plural

Positive

Negative

i

hämmentänemmekään

emme hämmentänekään

ii

hämmentänettekään

ette hämmentänekään

iii

hämmentänevätkään

eivät hämmentänekään

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen hämmentänytkään

en liene hämmentänytkään

ii

lienet hämmentänytkään

et liene hämmentänytkään

iii

lienee hämmentänytkään

ei liene hämmentänytkään

Plural

Positive

Negative

i

lienemme hämmentäneetkään

emme liene hämmentäneetkään

ii

lienette hämmentäneetkään

ette liene hämmentäneetkään

iii

lienevät hämmentäneetkään

eivät liene hämmentäneetkään

Imperative

Singular

i

-

ii

hämmennä

iii

hämmentäköön

Plural

i

hämmentäkäämme

ii

hämmentäkää

iii

hämmentäkööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

hämmentääkään

Tra

-ksi

hämmentääksensäkään / hämmentääkseenkään

Infinitive II

Ine

-ssa

hämmentäessäkään

Ins

-in

hämmentäenkään

Ine

-ssa

hämmennettäessäkään (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

hämmentämäänkään

Ine

-ssa

hämmentämässäkään

Ela

-sta

hämmentämästäkään

Ade

-lla

hämmentämälläkään

Abe

-tta

hämmentämättäkään

Ins

-in

hämmentämänkään

Ins

-in

hämmennettämänkään (passive)

Infinitive IV

Nom

-

hämmentäminenkään

Par

-ta

hämmentämistäkään

Infinitive V

hämmentämäisillänsäkään / hämmentämäisilläänkään

Passive

Positive

Negative

Present

hämmennetäänkään

ei hämmennetäkään

Imperfect

hämmennettiinkään

ei hämmennettykään

Potential

hämmennettäneenkään

ei hämmennettänekään

Conditional

hämmennettäisiinkään

ei hämmennettäisikään

Imperative Present

hämmennettäköönkään

älköön hämmennettäkökään

Imperative Perfect

olkoon hämmennettykään

älköön hämmennettykään

Positive

Negative

Present

hämmennetäänkään

ei hämmennetäkään

Imperfect

hämmennettiinkään

ei hämmennettykään

Potential

hämmennettäneenkään

ei hämmennettänekään

Conditional

hämmennettäisiinkään

ei hämmennettäisikään

Imperative Present

hämmennettäköönkään

älköön hämmennettäkökään

Imperative Perfect

olkoon hämmennettykään

älköön hämmennettykään

Participle

Active

Passive

1st

hämmentäväkään

hämmennettäväkään

2nd

hämmentänytkään

hämmennettykään

3rd

hämmentämäkään

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Normative Solved!

SingularPlural

Nom

-

hämmentäväkään

hämmentävätkään

Par

-ta

Solve

Gen

-n

hämmentävienkään

Solve

Ill

mihin

hämmentäviinkään

Solve

Ine

-ssa

hämmentävässäkään

Solve

Ela

-sta

hämmentävästäkään

hämmentävistäkään

All

-lle

hämmentävillekään

Solve

Ade

-lla

hämmentävälläkään

hämmentävilläkään

Abl

-lta

hämmentävältäkään

hämmentäviltäkään

Tra

-ksi

hämmentäväksikään

Solve

Ess

-na

hämmentävänäkään

hämmentävinäkään

Abe

-tta

hämmentävättäkään

hämmentävittäkään

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hämmentävinkään

Normative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

hämmentäväkään

hämmentävätkään

Par

-ta

Solve

Gen

-n

hämmentävienkään

Solve

Ill

mihin

hämmentäviinkään

Solve

Ine

-ssa

hämmentävässäkään

Solve

Ela

-sta

hämmentävästäkään

hämmentävistäkään

All

-lle

hämmentävillekään

Solve

Ade

-lla

hämmentävälläkään

hämmentävilläkään

Abl

-lta

hämmentävältäkään

hämmentäviltäkään

Tra

-ksi

hämmentäväksikään

Solve

Ess

-na

hämmentävänäkään

hämmentävinäkään

Abe

-tta

hämmentävättäkään

hämmentävittäkään

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hämmentävinkään

Comparative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

hämmentävempiäkään

Solve

Gen

-n

hämmentävemmänkään

hämmentävempienkään

Ill

mihin

hämmentävempiinkään

Solve

Ine

-ssa

hämmentävemmässäkään

Solve

Ela

-sta

hämmentävemmästäkään

hämmentävemmistäkään

All

-lle

hämmentävemmällekään

hämmentävemmillekään

Ade

-lla

hämmentävemmälläkään

hämmentävemmilläkään

Abl

-lta

hämmentävemmältäkään

hämmentävemmiltäkään

Tra

-ksi

hämmentävemmäksikään

hämmentävemmiksikään

Ess

-na

hämmentävempinäkään

Solve

Abe

-tta

hämmentävemmättäkään

hämmentävemmittäkään

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hämmentävemminkään

Comparative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

hämmentävempiäkään

Solve

Gen

-n

hämmentävemmänkään

hämmentävempienkään

Ill

mihin

hämmentävempiinkään

Solve

Ine

-ssa

hämmentävemmässäkään

Solve

Ela

-sta

hämmentävemmästäkään

hämmentävemmistäkään

All

-lle

hämmentävemmällekään

hämmentävemmillekään

Ade

-lla

hämmentävemmälläkään

hämmentävemmilläkään

Abl

-lta

hämmentävemmältäkään

hämmentävemmiltäkään

Tra

-ksi

hämmentävemmäksikään

hämmentävemmiksikään

Ess

-na

hämmentävempinäkään

Solve

Abe

-tta

hämmentävemmättäkään

hämmentävemmittäkään

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hämmentävemminkään

Superlative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

hämmentävimpiäkään

Solve

Gen

-n

hämmentävimmänkään

hämmentävintenkään / hämmentävimpienkään

Ill

mihin

hämmentävimpiinkään

Solve

Ine

-ssa

Solve

Ela

-sta

hämmentävimmästäkään

hämmentävimmistäkään

All

-lle

hämmentävimmällekään

hämmentävimmillekään

Ade

-lla

hämmentävimmälläkään

hämmentävimmilläkään

Abl

-lta

hämmentävimmältäkään

hämmentävimmiltäkään

Tra

-ksi

hämmentävimmäksikään

hämmentävimmiksikään

Ess

-na

hämmentävimpänäkään

hämmentävimpinäkään

Abe

-tta

hämmentävimmättäkään

hämmentävimmittäkään

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hämmentävimminkään

Superlative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

hämmentävimpiäkään

Solve

Gen

-n

hämmentävimmänkään

hämmentävintenkään / hämmentävimpienkään

Ill

mihin

hämmentävimpiinkään

Solve

Ine

-ssa

Solve

Ela

-sta

hämmentävimmästäkään

hämmentävimmistäkään

All

-lle

hämmentävimmällekään

hämmentävimmillekään

Ade

-lla

hämmentävimmälläkään

hämmentävimmilläkään

Abl

-lta

hämmentävimmältäkään

hämmentävimmiltäkään

Tra

-ksi

hämmentävimmäksikään

hämmentävimmiksikään

Ess

-na

hämmentävimpänäkään

hämmentävimpinäkään

Abe

-tta

hämmentävimmättäkään

hämmentävimmittäkään

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hämmentävimminkään

Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

hämmennänkään

en hämmennäkään

ii

hämmennätkään

et Solve

iii

ei hämmennäkään

Solve

Plural

Positive

Negative

i

hämmennämmekään / hämmennetäänkään

emme hämmennäkään / ei hämmennetäkään

ii

ette hämmennäkään

Solve

iii

hämmentävätkään

eivät hämmennäkään

Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

hämmennänkäänen hämmennäkään

ii

hämmennätkäänet
Solve

iii

ei hämmennäkään
Solve

Plural

PositiveNegative

i

hämmennämmekään / hämmennetäänkäänemme hämmennäkään / ei hämmennetäkään

ii

ette hämmennäkään
Solve

iii

hämmentävätkääneivät hämmennäkään
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

hämmensinkään

en hämmentänytkään

ii

hämmensitkään

et hämmentänytkään

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

hämmensimmekään / hämmennettiinkään

emme hämmentäneetkään / ei hämmennettykään

ii

hämmensittekään

ette hämmentäneetkään

iii

eivät Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

hämmensinkäänen hämmentänytkään

ii

hämmensitkäänet hämmentänytkään

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

hämmensimmekään / hämmennettiinkäänemme hämmentäneetkään / ei hämmennettykään

ii

hämmensittekäänette hämmentäneetkään

iii

eivät
Solve
Imperative Solved!

sinä

hämmennä

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

hämmennä

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en hämmentäisikään

Solve

ii

hämmentäisitkään

et hämmentäisikään

iii

hämmentäisikään

ei hämmentäisikään

Plural

Positive

Negative

i

hämmentäisimmekään

emme hämmentäisikään

ii

hämmentäisittekään

ette hämmentäisikään

iii

eivät Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en hämmentäisikään
Solve

ii

hämmentäisitkäänet hämmentäisikään

iii

hämmentäisikäänei hämmentäisikään

Plural

PositiveNegative

i

hämmentäisimmekäänemme hämmentäisikään

ii

hämmentäisittekäänette hämmentäisikään

iii

eivät
Solve
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept