hämmentävätkään |
Adjective, Plural Nominative, Focus clitic with suffix |
|
Verb, Active voice Indicative Present 3rd plural, Focus clitic with suffix |
||
Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Nominative, Focus clitic with suffix |
confusing | sekava, hämmentävä |
puzzling | hämmentävä, arvoituksellinen, kummastuttava |
perplexing | hämmentävä, sekava |
baffling | hämmentävä |
embarrassing | kiusallinen, hämmentävä |
bewildering | hämmentävä |
disconcerting | hämmentävä, kiusallinen |
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
hämmentäväkään |
|
Par |
-ta |
hämmentävääkään |
hämmentäviäkään |
Gen |
-n |
hämmentävänkään |
hämmentävienkään |
Ill |
mihin |
hämmentäväänkään |
hämmentäviinkään |
Ine |
-ssa |
hämmentävässäkään |
hämmentävissäkään |
Ela |
-sta |
hämmentävästäkään |
hämmentävistäkään |
All |
-lle |
hämmentävällekään |
hämmentävillekään |
Ade |
-lla |
hämmentävälläkään |
hämmentävilläkään |
Abl |
-lta |
hämmentävältäkään |
hämmentäviltäkään |
Tra |
-ksi |
hämmentäväksikään |
hämmentäviksikään |
Ess |
-na |
hämmentävänäkään |
hämmentävinäkään |
Abe |
-tta |
hämmentävättäkään |
hämmentävittäkään |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
hämmentävinkään |
Singular
Plural
Nom
-
hämmentäväkään
Par
-ta
hämmentävääkään
hämmentäviäkään
Gen
-n
hämmentävänkään
hämmentävienkään
Ill
mihin
hämmentäväänkään
hämmentäviinkään
Ine
-ssa
hämmentävässäkään
hämmentävissäkään
Ela
-sta
hämmentävästäkään
hämmentävistäkään
All
-lle
hämmentävällekään
hämmentävillekään
Ade
-lla
hämmentävälläkään
hämmentävilläkään
Abl
-lta
hämmentävältäkään
hämmentäviltäkään
Tra
-ksi
hämmentäväksikään
hämmentäviksikään
Ess
-na
hämmentävänäkään
hämmentävinäkään
Abe
-tta
hämmentävättäkään
hämmentävittäkään
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
hämmentävinkään
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
hämmentävempikään |
hämmentävemmätkään |
Par |
-ta |
hämmentävempääkään |
hämmentävempiäkään |
Gen |
-n |
hämmentävemmänkään |
hämmentävempienkään |
Ill |
mihin |
hämmentävempiinkään |
hämmentävempiinkään |
Ine |
-ssa |
hämmentävemmässäkään |
hämmentävemmissäkään |
Ela |
-sta |
hämmentävemmästäkään |
hämmentävemmistäkään |
All |
-lle |
hämmentävemmällekään |
hämmentävemmillekään |
Ade |
-lla |
hämmentävemmälläkään |
hämmentävemmilläkään |
Abl |
-lta |
hämmentävemmältäkään |
hämmentävemmiltäkään |
Tra |
-ksi |
hämmentävemmäksikään |
hämmentävemmiksikään |
Ess |
-na |
hämmentävempänäkään |
hämmentävempinäkään |
Abe |
-tta |
hämmentävemmättäkään |
hämmentävemmittäkään |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
hämmentävemminkään |
Singular
Plural
Nom
-
hämmentävempikään
hämmentävemmätkään
Par
-ta
hämmentävempääkään
hämmentävempiäkään
Gen
-n
hämmentävemmänkään
hämmentävempienkään
Ill
mihin
hämmentävempiinkään
hämmentävempiinkään
Ine
-ssa
hämmentävemmässäkään
hämmentävemmissäkään
Ela
-sta
hämmentävemmästäkään
hämmentävemmistäkään
All
-lle
hämmentävemmällekään
hämmentävemmillekään
Ade
-lla
hämmentävemmälläkään
hämmentävemmilläkään
Abl
-lta
hämmentävemmältäkään
hämmentävemmiltäkään
Tra
-ksi
hämmentävemmäksikään
hämmentävemmiksikään
Ess
-na
hämmentävempänäkään
hämmentävempinäkään
Abe
-tta
hämmentävemmättäkään
hämmentävemmittäkään
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
hämmentävemminkään
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
hämmentävinkään |
hämmentävimmätkään |
Par |
-ta |
hämmentävintäkään |
hämmentävimpiäkään |
Gen |
-n |
hämmentävimmänkään |
hämmentävintenkään / hämmentävimpienkään |
Ill |
mihin |
hämmentävimpäänkään |
hämmentävimpiinkään |
Ine |
-ssa |
hämmentävimmässäkään |
hämmentävimmissäkään |
Ela |
-sta |
hämmentävimmästäkään |
hämmentävimmistäkään |
All |
-lle |
hämmentävimmällekään |
hämmentävimmillekään |
Ade |
-lla |
hämmentävimmälläkään |
hämmentävimmilläkään |
Abl |
-lta |
hämmentävimmältäkään |
hämmentävimmiltäkään |
Tra |
-ksi |
hämmentävimmäksikään |
hämmentävimmiksikään |
Ess |
-na |
hämmentävimpänäkään |
hämmentävimpinäkään |
Abe |
-tta |
hämmentävimmättäkään |
hämmentävimmittäkään |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
hämmentävimminkään |
Singular
Plural
Nom
-
hämmentävinkään
hämmentävimmätkään
Par
-ta
hämmentävintäkään
hämmentävimpiäkään
Gen
-n
hämmentävimmänkään
hämmentävintenkään / hämmentävimpienkään
Ill
mihin
hämmentävimpäänkään
hämmentävimpiinkään
Ine
-ssa
hämmentävimmässäkään
hämmentävimmissäkään
Ela
-sta
hämmentävimmästäkään
hämmentävimmistäkään
All
-lle
hämmentävimmällekään
hämmentävimmillekään
Ade
-lla
hämmentävimmälläkään
hämmentävimmilläkään
Abl
-lta
hämmentävimmältäkään
hämmentävimmiltäkään
Tra
-ksi
hämmentävimmäksikään
hämmentävimmiksikään
Ess
-na
hämmentävimpänäkään
hämmentävimpinäkään
Abe
-tta
hämmentävimmättäkään
hämmentävimmittäkään
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
hämmentävimminkään
to confuse | sekoittaa, hämmentää, hämätä, häkellyttää, saattaa epäjärjestykseen |
to stir | herättää, hämmentää, sekoittaa, liikuttaa, liikkua, liikauttaa |
to baffle | hämmentää, saattaa ymmälle, tehdä tyhjäksi |
to bewilder | hämmentää, saattaa ymmälle, saattaa hämille |
to confound | sekoittaa, hämmentää, saattaa ymmälle |
to distract | häiritä, hämmentää, kääntää pois, saada pois tolaltaan |
to perplex | hämmentää, saattaa ymmälle, monimutkaistaa |
to embarrass | nolata, hämmentää, saattaa hämille, saattaa vaikeuksiin, häkellyttää |
to throw | heittää, heitellä, syöstä, viskoa, saattaa, hämmentää |
to disconcert | hämmentää, saattaa ymmälle, sekoittaa |
to mix up | sekoittaa, hämmentää, sekoittaa toisiinsa |
to discomfit | hämmentää, saattaa neuvottomaksi |
to bemuse | hämmentää |
to nonplus | hämmentää |
to derange | saattaa epäjärjestykseen, hämmentää, sekoittaa |
to befuddle | sumentaa, hämmentää |
to mystify | hämätä, hämmentää |
to muddle | sotkea, sekoittaa, hämmentää |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hämmennänkään |
|
ii |
hämmennätkään |
|
iii |
hämmentääkään |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hämmennämmekään / hämmennetäänkään |
|
ii |
hämmennättekään |
|
iii |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hämmensinkään |
|
ii |
hämmensitkään |
|
iii |
hämmensikään |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hämmensimmekään / hämmennettiinkään |
|
ii |
hämmensittekään |
|
iii |
hämmensivätkään |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olen hämmentänytkään |
en ole hämmentänytkään |
ii |
olet hämmentänytkään |
et ole hämmentänytkään |
iii |
on hämmentänytkään |
ei ole hämmentänytkään |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olemme hämmentäneetkään |
emme ole hämmentäneetkään |
ii |
olette hämmentäneetkään |
ette ole hämmentäneetkään |
iii |
ovat hämmentäneetkään |
eivät ole hämmentäneetkään |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olin hämmentänytkään |
en ollut hämmentänytkään |
ii |
olit hämmentänytkään |
et ollut hämmentänytkään |
iii |
oli hämmentänytkään |
ei ollut hämmentänytkään |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olimme hämmentäneetkään |
emme olleet hämmentäneetkään |
ii |
olitte hämmentäneetkään |
ette olleet hämmentäneetkään |
iii |
olivat hämmentäneetkään |
eivät olleet hämmentäneetkään |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hämmentäisinkään |
|
ii |
hämmentäisitkään |
|
iii |
hämmentäisikään |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hämmentäisimmekään |
|
ii |
hämmentäisittekään |
|
iii |
hämmentäisivätkään |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisin hämmentänytkään |
en olisi hämmentänytkään |
ii |
olisit hämmentänytkään |
et olisi hämmentänytkään |
iii |
olisi hämmentänytkään |
ei olisi hämmentänytkään |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisimme hämmentäneetkään |
emme olisi hämmentäneetkään |
ii |
olisitte hämmentäneetkään |
ette olisi hämmentäneetkään |
iii |
olisivat hämmentäneetkään |
eivät olisi hämmentäneetkään |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hämmentänenkään |
en hämmentänekään |
ii |
hämmentänetkään |
et hämmentänekään |
iii |
hämmentäneekään |
ei hämmentänekään |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hämmentänemmekään |
emme hämmentänekään |
ii |
hämmentänettekään |
ette hämmentänekään |
iii |
hämmentänevätkään |
eivät hämmentänekään |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienen hämmentänytkään |
en liene hämmentänytkään |
ii |
lienet hämmentänytkään |
et liene hämmentänytkään |
iii |
lienee hämmentänytkään |
ei liene hämmentänytkään |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienemme hämmentäneetkään |
emme liene hämmentäneetkään |
ii |
lienette hämmentäneetkään |
ette liene hämmentäneetkään |
iii |
lienevät hämmentäneetkään |
eivät liene hämmentäneetkään |
Singular
i |
- |
ii |
hämmennä |
iii |
hämmentäköön |
Plural
i |
hämmentäkäämme |
ii |
hämmentäkää |
iii |
hämmentäkööt |
Nom |
- |
hämmentääkään |
Tra |
-ksi |
hämmentääksensäkään / hämmentääkseenkään |
Ine |
-ssa |
hämmentäessäkään |
Ins |
-in |
hämmentäenkään |
Ine |
-ssa |
hämmennettäessäkään (passive) |
Ill |
mihin |
hämmentämäänkään |
Ine |
-ssa |
hämmentämässäkään |
Ela |
-sta |
hämmentämästäkään |
Ade |
-lla |
hämmentämälläkään |
Abe |
-tta |
hämmentämättäkään |
Ins |
-in |
hämmentämänkään |
Ins |
-in |
hämmennettämänkään (passive) |
Nom |
- |
hämmentäminenkään |
Par |
-ta |
hämmentämistäkään |
hämmentämäisillänsäkään / hämmentämäisilläänkään |
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
Present |
hämmennetäänkään |
ei hämmennetäkään |
Imperfect |
hämmennettiinkään |
ei hämmennettykään |
Potential |
hämmennettäneenkään |
ei hämmennettänekään |
Conditional |
hämmennettäisiinkään |
ei hämmennettäisikään |
Imperative Present |
hämmennettäköönkään |
älköön hämmennettäkökään |
Imperative Perfect |
olkoon hämmennettykään |
älköön hämmennettykään |
Positive
Negative
Present
hämmennetäänkään
ei hämmennetäkään
Imperfect
hämmennettiinkään
ei hämmennettykään
Potential
hämmennettäneenkään
ei hämmennettänekään
Conditional
hämmennettäisiinkään
ei hämmennettäisikään
Imperative Present
hämmennettäköönkään
älköön hämmennettäkökään
Imperative Perfect
olkoon hämmennettykään
älköön hämmennettykään
Active |
Passive |
|
---|---|---|
1st |
hämmentäväkään |
hämmennettäväkään |
2nd |
hämmentänytkään |
hämmennettykään |
3rd |
hämmentämäkään |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net