hiivamuusia |
Noun, Singular Nominative |
|
+ muusi |
Noun, Singular Partitive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ muusa |
Noun, Plural Partitive |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
hiiva |
hiivat |
Par |
-ta |
hiivaa |
hiivoja |
Gen |
-n |
hiivan |
hiivojen |
Ill |
mihin |
hiivaan |
hiivoihin |
Ine |
-ssa |
hiivassa |
hiivoissa |
Ela |
-sta |
hiivasta |
hiivoista |
All |
-lle |
hiivalle |
hiivoille |
Ade |
-lla |
hiivalla |
hiivoilla |
Abl |
-lta |
hiivalta |
hiivoilta |
Tra |
-ksi |
hiivaksi |
hiivoiksi |
Ess |
-na |
hiivana |
hiivoina |
Abe |
-tta |
hiivatta |
hiivoitta |
Com |
-ne |
- |
hiivoine |
Ins |
-in |
- |
hiivoin |
Singular
Plural
Nom
-
hiiva
hiivat
Par
-ta
hiivaa
hiivoja
Gen
-n
hiivan
hiivojen
Ill
mihin
hiivaan
hiivoihin
Ine
-ssa
hiivassa
hiivoissa
Ela
-sta
hiivasta
hiivoista
All
-lle
hiivalle
hiivoille
Ade
-lla
hiivalla
hiivoilla
Abl
-lta
hiivalta
hiivoilta
Tra
-ksi
hiivaksi
hiivoiksi
Ess
-na
hiivana
hiivoina
Abe
-tta
hiivatta
hiivoitta
Com
-ne
-
hiivoine
Ins
-in
-
hiivoin
yeast | hiiva |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
hiiva |
hiiva |
hiiva |
hiiva |
hiiva |
hiiva |
Par |
-ta |
hiivaa |
hiivoja |
hiivaa |
hiivoja |
hiivaa |
hiivoja |
Gen |
-n |
hiiva |
hiivoje |
hiiva |
hiivoje |
hiiva |
hiivoje |
Ill |
mihin |
hiivaa |
hiivoihi |
hiivaa |
hiivoihi |
hiivaa |
hiivoihi |
Ine |
-ssa |
hiivassa |
hiivoissa |
hiivassa |
hiivoissa |
hiivassa |
hiivoissa |
Ela |
-sta |
hiivasta |
hiivoista |
hiivasta |
hiivoista |
hiivasta |
hiivoista |
All |
-lle |
hiivalle |
hiivoille |
hiivalle |
hiivoille |
hiivalle |
hiivoille |
Ade |
-lla |
hiivalla |
hiivoilla |
hiivalla |
hiivoilla |
hiivalla |
hiivoilla |
Abl |
-lta |
hiivalta |
hiivoilta |
hiivalta |
hiivoilta |
hiivalta |
hiivoilta |
Tra |
-ksi |
hiivakse |
hiivoikse |
hiivakse |
hiivoikse |
hiivakse |
hiivoikse |
Ess |
-na |
hiivana |
hiivoina |
hiivana |
hiivoina |
hiivana |
hiivoina |
Abe |
-tta |
hiivatta |
hiivoitta |
hiivatta |
hiivoitta |
hiivatta |
hiivoitta |
Com |
-ne |
- |
hiivoine |
- |
hiivoine |
- |
hiivoine |
Singular
Plural
Nom
-
hiiva
hiiva
hiiva
hiiva
hiiva
hiiva
Par
-ta
hiivaa
hiivaa
hiivaa
hiivoja
hiivoja
hiivoja
Gen
-n
hiiva
hiiva
hiiva
hiivoje
hiivoje
hiivoje
Ill
mihin
hiivaa
hiivaa
hiivaa
hiivoihi
hiivoihi
hiivoihi
Ine
-ssa
hiivassa
hiivassa
hiivassa
hiivoissa
hiivoissa
hiivoissa
Ela
-sta
hiivasta
hiivasta
hiivasta
hiivoista
hiivoista
hiivoista
All
-lle
hiivalle
hiivalle
hiivalle
hiivoille
hiivoille
hiivoille
Ade
-lla
hiivalla
hiivalla
hiivalla
hiivoilla
hiivoilla
hiivoilla
Abl
-lta
hiivalta
hiivalta
hiivalta
hiivoilta
hiivoilta
hiivoilta
Tra
-ksi
hiivakse
hiivakse
hiivakse
hiivoikse
hiivoikse
hiivoikse
Ess
-na
hiivana
hiivana
hiivana
hiivoina
hiivoina
hiivoina
Abe
-tta
hiivatta
hiivatta
hiivatta
hiivoitta
hiivoitta
hiivoitta
Com
-ne
-
-
-
hiivoine
hiivoine
hiivoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
hiiva |
hiiva |
hiiva |
hiiva |
hiiva |
hiiva |
Par |
-ta |
hiivaa |
hiivoja |
hiivaa |
hiivoja |
hiivaa |
hiivoja |
Gen |
-n |
hiiva |
hiivoje |
hiiva |
hiivoje |
hiiva |
hiivoje |
Ill |
mihin |
hiivaa |
hiivoihi |
hiivaa |
hiivoihi |
hiivaa |
hiivoihi |
Ine |
-ssa |
hiivassa |
hiivoissa |
hiivassa |
hiivoissa |
hiivassa |
hiivoissa |
Ela |
-sta |
hiivasta |
hiivoista |
hiivasta |
hiivoista |
hiivasta |
hiivoista |
All |
-lle |
hiivalle |
hiivoille |
hiivalle |
hiivoille |
hiivalle |
hiivoille |
Ade |
-lla |
hiivalla |
hiivoilla |
hiivalla |
hiivoilla |
hiivalla |
hiivoilla |
Abl |
-lta |
hiivalta |
hiivoilta |
hiivalta |
hiivoilta |
hiivalta |
hiivoilta |
Tra |
-ksi |
hiivakse |
hiivoikse |
hiivakse |
hiivoikse |
hiivakse |
hiivoikse |
Ess |
-na |
hiivana |
hiivoina |
hiivana |
hiivoina |
hiivana |
hiivoina |
Abe |
-tta |
hiivatta |
hiivoitta |
hiivatta |
hiivoitta |
hiivatta |
hiivoitta |
Com |
-ne |
- |
hiivoine |
- |
hiivoine |
- |
hiivoine |
Singular
Plural
Nom
-
hiiva
hiiva
hiiva
hiiva
hiiva
hiiva
Par
-ta
hiivaa
hiivaa
hiivaa
hiivoja
hiivoja
hiivoja
Gen
-n
hiiva
hiiva
hiiva
hiivoje
hiivoje
hiivoje
Ill
mihin
hiivaa
hiivaa
hiivaa
hiivoihi
hiivoihi
hiivoihi
Ine
-ssa
hiivassa
hiivassa
hiivassa
hiivoissa
hiivoissa
hiivoissa
Ela
-sta
hiivasta
hiivasta
hiivasta
hiivoista
hiivoista
hiivoista
All
-lle
hiivalle
hiivalle
hiivalle
hiivoille
hiivoille
hiivoille
Ade
-lla
hiivalla
hiivalla
hiivalla
hiivoilla
hiivoilla
hiivoilla
Abl
-lta
hiivalta
hiivalta
hiivalta
hiivoilta
hiivoilta
hiivoilta
Tra
-ksi
hiivakse
hiivakse
hiivakse
hiivoikse
hiivoikse
hiivoikse
Ess
-na
hiivana
hiivana
hiivana
hiivoina
hiivoina
hiivoina
Abe
-tta
hiivatta
hiivatta
hiivatta
hiivoitta
hiivoitta
hiivoitta
Com
-ne
-
-
-
hiivoine
hiivoine
hiivoine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
muusi |
muusit |
Par |
-ta |
muusia |
muuseja |
Gen |
-n |
muusin |
muusien |
Ill |
mihin |
muusiin |
muuseihin |
Ine |
-ssa |
muusissa |
muuseissa |
Ela |
-sta |
muusista |
muuseista |
All |
-lle |
muusille |
muuseille |
Ade |
-lla |
muusilla |
muuseilla |
Abl |
-lta |
muusilta |
muuseilta |
Tra |
-ksi |
muusiksi |
muuseiksi |
Ess |
-na |
muusina |
muuseina |
Abe |
-tta |
muusitta |
muuseitta |
Com |
-ne |
- |
muuseine |
Ins |
-in |
- |
muusein |
Singular
Plural
Nom
-
muusi
muusit
Par
-ta
muusia
muuseja
Gen
-n
muusin
muusien
Ill
mihin
muusiin
muuseihin
Ine
-ssa
muusissa
muuseissa
Ela
-sta
muusista
muuseista
All
-lle
muusille
muuseille
Ade
-lla
muusilla
muuseilla
Abl
-lta
muusilta
muuseilta
Tra
-ksi
muusiksi
muuseiksi
Ess
-na
muusina
muuseina
Abe
-tta
muusitta
muuseitta
Com
-ne
-
muuseine
Ins
-in
-
muusein
mashed potatoes | |
mashed | |
mash | |
muusi | |
Mushi |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
muusi |
muusi |
muusi |
muusi |
muusi |
muusi |
Par |
-ta |
muusia |
muuseja |
muusia |
muuseja |
muusia |
muuseja |
Gen |
-n |
muusi |
muusie |
muusi |
muusie |
muusi |
muusie |
Ill |
mihin |
muusii |
muuseihi |
muusii |
muuseihi |
muusii |
muuseihi |
Ine |
-ssa |
muusissa |
muuseissa |
muusissa |
muuseissa |
muusissa |
muuseissa |
Ela |
-sta |
muusista |
muuseista |
muusista |
muuseista |
muusista |
muuseista |
All |
-lle |
muusille |
muuseille |
muusille |
muuseille |
muusille |
muuseille |
Ade |
-lla |
muusilla |
muuseilla |
muusilla |
muuseilla |
muusilla |
muuseilla |
Abl |
-lta |
muusilta |
muuseilta |
muusilta |
muuseilta |
muusilta |
muuseilta |
Tra |
-ksi |
muusikse |
muuseikse |
muusikse |
muuseikse |
muusikse |
muuseikse |
Ess |
-na |
muusina |
muuseina |
muusina |
muuseina |
muusina |
muuseina |
Abe |
-tta |
muusitta |
muuseitta |
muusitta |
muuseitta |
muusitta |
muuseitta |
Com |
-ne |
- |
muuseine |
- |
muuseine |
- |
muuseine |
Singular
Plural
Nom
-
muusi
muusi
muusi
muusi
muusi
muusi
Par
-ta
muusia
muusia
muusia
muuseja
muuseja
muuseja
Gen
-n
muusi
muusi
muusi
muusie
muusie
muusie
Ill
mihin
muusii
muusii
muusii
muuseihi
muuseihi
muuseihi
Ine
-ssa
muusissa
muusissa
muusissa
muuseissa
muuseissa
muuseissa
Ela
-sta
muusista
muusista
muusista
muuseista
muuseista
muuseista
All
-lle
muusille
muusille
muusille
muuseille
muuseille
muuseille
Ade
-lla
muusilla
muusilla
muusilla
muuseilla
muuseilla
muuseilla
Abl
-lta
muusilta
muusilta
muusilta
muuseilta
muuseilta
muuseilta
Tra
-ksi
muusikse
muusikse
muusikse
muuseikse
muuseikse
muuseikse
Ess
-na
muusina
muusina
muusina
muuseina
muuseina
muuseina
Abe
-tta
muusitta
muusitta
muusitta
muuseitta
muuseitta
muuseitta
Com
-ne
-
-
-
muuseine
muuseine
muuseine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
muusi |
muusi |
muusi |
muusi |
muusi |
muusi |
Par |
-ta |
muusia |
muuseja |
muusia |
muuseja |
muusia |
muuseja |
Gen |
-n |
muusi |
muusie |
muusi |
muusie |
muusi |
muusie |
Ill |
mihin |
muusii |
muuseihi |
muusii |
muuseihi |
muusii |
muuseihi |
Ine |
-ssa |
muusissa |
muuseissa |
muusissa |
muuseissa |
muusissa |
muuseissa |
Ela |
-sta |
muusista |
muuseista |
muusista |
muuseista |
muusista |
muuseista |
All |
-lle |
muusille |
muuseille |
muusille |
muuseille |
muusille |
muuseille |
Ade |
-lla |
muusilla |
muuseilla |
muusilla |
muuseilla |
muusilla |
muuseilla |
Abl |
-lta |
muusilta |
muuseilta |
muusilta |
muuseilta |
muusilta |
muuseilta |
Tra |
-ksi |
muusikse |
muuseikse |
muusikse |
muuseikse |
muusikse |
muuseikse |
Ess |
-na |
muusina |
muuseina |
muusina |
muuseina |
muusina |
muuseina |
Abe |
-tta |
muusitta |
muuseitta |
muusitta |
muuseitta |
muusitta |
muuseitta |
Com |
-ne |
- |
muuseine |
- |
muuseine |
- |
muuseine |
Singular
Plural
Nom
-
muusi
muusi
muusi
muusi
muusi
muusi
Par
-ta
muusia
muusia
muusia
muuseja
muuseja
muuseja
Gen
-n
muusi
muusi
muusi
muusie
muusie
muusie
Ill
mihin
muusii
muusii
muusii
muuseihi
muuseihi
muuseihi
Ine
-ssa
muusissa
muusissa
muusissa
muuseissa
muuseissa
muuseissa
Ela
-sta
muusista
muusista
muusista
muuseista
muuseista
muuseista
All
-lle
muusille
muusille
muusille
muuseille
muuseille
muuseille
Ade
-lla
muusilla
muusilla
muusilla
muuseilla
muuseilla
muuseilla
Abl
-lta
muusilta
muusilta
muusilta
muuseilta
muuseilta
muuseilta
Tra
-ksi
muusikse
muusikse
muusikse
muuseikse
muuseikse
muuseikse
Ess
-na
muusina
muusina
muusina
muuseina
muuseina
muuseina
Abe
-tta
muusitta
muusitta
muusitta
muuseitta
muuseitta
muuseitta
Com
-ne
-
-
-
muuseine
muuseine
muuseine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
muusa |
muusat |
Par |
-ta |
muusaa |
muusia |
Gen |
-n |
muusan |
muusien |
Ill |
mihin |
muusaan |
muusiin |
Ine |
-ssa |
muusassa |
muusissa |
Ela |
-sta |
muusasta |
muusista |
All |
-lle |
muusalle |
muusille |
Ade |
-lla |
muusalla |
muusilla |
Abl |
-lta |
muusalta |
muusilta |
Tra |
-ksi |
muusaksi |
muusiksi |
Ess |
-na |
muusana |
muusina |
Abe |
-tta |
muusatta |
muusitta |
Com |
-ne |
- |
muusine |
Ins |
-in |
- |
muusin |
Singular
Plural
Nom
-
muusa
muusat
Par
-ta
muusaa
muusia
Gen
-n
muusan
muusien
Ill
mihin
muusaan
muusiin
Ine
-ssa
muusassa
muusissa
Ela
-sta
muusasta
muusista
All
-lle
muusalle
muusille
Ade
-lla
muusalla
muusilla
Abl
-lta
muusalta
muusilta
Tra
-ksi
muusaksi
muusiksi
Ess
-na
muusana
muusina
Abe
-tta
muusatta
muusitta
Com
-ne
-
muusine
Ins
-in
-
muusin
muse | muusa, runotar |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
muusa |
muusa |
muusa |
muusa |
muusa |
muusa |
Par |
-ta |
muusaa |
muusia |
muusaa |
muusia |
muusaa |
muusia |
Gen |
-n |
muusa |
muusie |
muusa |
muusie |
muusa |
muusie |
Ill |
mihin |
muusaa |
muusii |
muusaa |
muusii |
muusaa |
muusii |
Ine |
-ssa |
muusassa |
muusissa |
muusassa |
muusissa |
muusassa |
muusissa |
Ela |
-sta |
muusasta |
muusista |
muusasta |
muusista |
muusasta |
muusista |
All |
-lle |
muusalle |
muusille |
muusalle |
muusille |
muusalle |
muusille |
Ade |
-lla |
muusalla |
muusilla |
muusalla |
muusilla |
muusalla |
muusilla |
Abl |
-lta |
muusalta |
muusilta |
muusalta |
muusilta |
muusalta |
muusilta |
Tra |
-ksi |
muusakse |
muusikse |
muusakse |
muusikse |
muusakse |
muusikse |
Ess |
-na |
muusana |
muusina |
muusana |
muusina |
muusana |
muusina |
Abe |
-tta |
muusatta |
muusitta |
muusatta |
muusitta |
muusatta |
muusitta |
Com |
-ne |
- |
muusine |
- |
muusine |
- |
muusine |
Singular
Plural
Nom
-
muusa
muusa
muusa
muusa
muusa
muusa
Par
-ta
muusaa
muusaa
muusaa
muusia
muusia
muusia
Gen
-n
muusa
muusa
muusa
muusie
muusie
muusie
Ill
mihin
muusaa
muusaa
muusaa
muusii
muusii
muusii
Ine
-ssa
muusassa
muusassa
muusassa
muusissa
muusissa
muusissa
Ela
-sta
muusasta
muusasta
muusasta
muusista
muusista
muusista
All
-lle
muusalle
muusalle
muusalle
muusille
muusille
muusille
Ade
-lla
muusalla
muusalla
muusalla
muusilla
muusilla
muusilla
Abl
-lta
muusalta
muusalta
muusalta
muusilta
muusilta
muusilta
Tra
-ksi
muusakse
muusakse
muusakse
muusikse
muusikse
muusikse
Ess
-na
muusana
muusana
muusana
muusina
muusina
muusina
Abe
-tta
muusatta
muusatta
muusatta
muusitta
muusitta
muusitta
Com
-ne
-
-
-
muusine
muusine
muusine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
muusa |
muusa |
muusa |
muusa |
muusa |
muusa |
Par |
-ta |
muusaa |
muusia |
muusaa |
muusia |
muusaa |
muusia |
Gen |
-n |
muusa |
muusie |
muusa |
muusie |
muusa |
muusie |
Ill |
mihin |
muusaa |
muusii |
muusaa |
muusii |
muusaa |
muusii |
Ine |
-ssa |
muusassa |
muusissa |
muusassa |
muusissa |
muusassa |
muusissa |
Ela |
-sta |
muusasta |
muusista |
muusasta |
muusista |
muusasta |
muusista |
All |
-lle |
muusalle |
muusille |
muusalle |
muusille |
muusalle |
muusille |
Ade |
-lla |
muusalla |
muusilla |
muusalla |
muusilla |
muusalla |
muusilla |
Abl |
-lta |
muusalta |
muusilta |
muusalta |
muusilta |
muusalta |
muusilta |
Tra |
-ksi |
muusakse |
muusikse |
muusakse |
muusikse |
muusakse |
muusikse |
Ess |
-na |
muusana |
muusina |
muusana |
muusina |
muusana |
muusina |
Abe |
-tta |
muusatta |
muusitta |
muusatta |
muusitta |
muusatta |
muusitta |
Com |
-ne |
- |
muusine |
- |
muusine |
- |
muusine |
Singular
Plural
Nom
-
muusa
muusa
muusa
muusa
muusa
muusa
Par
-ta
muusaa
muusaa
muusaa
muusia
muusia
muusia
Gen
-n
muusa
muusa
muusa
muusie
muusie
muusie
Ill
mihin
muusaa
muusaa
muusaa
muusii
muusii
muusii
Ine
-ssa
muusassa
muusassa
muusassa
muusissa
muusissa
muusissa
Ela
-sta
muusasta
muusasta
muusasta
muusista
muusista
muusista
All
-lle
muusalle
muusalle
muusalle
muusille
muusille
muusille
Ade
-lla
muusalla
muusalla
muusalla
muusilla
muusilla
muusilla
Abl
-lta
muusalta
muusalta
muusalta
muusilta
muusilta
muusilta
Tra
-ksi
muusakse
muusakse
muusakse
muusikse
muusikse
muusikse
Ess
-na
muusana
muusana
muusana
muusina
muusina
muusina
Abe
-tta
muusatta
muusatta
muusatta
muusitta
muusitta
muusitta
Com
-ne
-
-
-
muusine
muusine
muusine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net