hiipata |
Verb, First infinitive |
sweat | |
hiipata |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hiippaan |
|
ii |
hiippaat |
|
iii |
hiippaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hiippaamme / hiipataan |
|
ii |
hiippaatte |
|
iii |
hiippaavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hiippasin |
|
ii |
hiippasit |
|
iii |
hiippasi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hiippasimme / hiipattiin |
|
ii |
hiippasitte |
|
iii |
hiippasivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olen hiipannut |
en ole hiipannut |
ii |
olet hiipannut |
et ole hiipannut |
iii |
on hiipannut |
ei ole hiipannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olemme hiipanneet |
emme ole hiipanneet |
ii |
olette hiipanneet |
ette ole hiipanneet |
iii |
ovat hiipanneet |
eivät ole hiipanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olin hiipannut |
en ollut hiipannut |
ii |
olit hiipannut |
et ollut hiipannut |
iii |
oli hiipannut |
ei ollut hiipannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olimme hiipanneet |
emme olleet hiipanneet |
ii |
olitte hiipanneet |
ette olleet hiipanneet |
iii |
olivat hiipanneet |
eivät olleet hiipanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hiippaisin |
|
ii |
hiippaisit |
|
iii |
hiippaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hiippaisimme |
|
ii |
hiippaisitte |
|
iii |
hiippaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisin hiipannut |
en olisi hiipannut |
ii |
olisit hiipannut |
et olisi hiipannut |
iii |
olisi hiipannut |
ei olisi hiipannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisimme hiipanneet |
emme olisi hiipanneet |
ii |
olisitte hiipanneet |
ette olisi hiipanneet |
iii |
olisivat hiipanneet |
eivät olisi hiipanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hiipannen |
en hiipanne |
ii |
hiipannet |
et hiipanne |
iii |
hiipannee |
ei hiipanne |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hiipannemme |
emme hiipanne |
ii |
hiipannette |
ette hiipanne |
iii |
hiipannevat |
eivät hiipanne |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienen hiipannut |
en liene hiipannut |
ii |
lienet hiipannut |
et liene hiipannut |
iii |
lienee hiipannut |
ei liene hiipannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienemme hiipanneet |
emme liene hiipanneet |
ii |
lienette hiipanneet |
ette liene hiipanneet |
iii |
lienevät hiipanneet |
eivät liene hiipanneet |
Singular
i |
- |
ii |
hiippaa |
iii |
hiipatkoon |
Plural
i |
hiipatkaamme |
ii |
hiipatkaa |
iii |
hiipatkoot |
Nom |
- |
|
Tra |
-ksi |
hiipataksensa / hiipatakseen |
Ine |
-ssa |
hiipatessa |
Ins |
-in |
hiipaten |
Ine |
-ssa |
hiipattaessa (passive) |
Ill |
mihin |
hiippaamaan |
Ine |
-ssa |
hiippaamassa |
Ela |
-sta |
hiippaamasta |
Ade |
-lla |
hiippaamalla |
Abe |
-tta |
hiippaamatta |
Ins |
-in |
hiippaaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
hiippaaminen |
Par |
-ta |
hiippaamista |
hiippaamaisillaan / hiippaamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
Present |
hiipataan |
ei |
Imperfect |
hiipattiin |
ei hiipattu |
Potential |
hiipattaneen |
ei hiipattane |
Conditional |
hiipattaisiin |
ei hiipattaisi |
Imperative Present |
hiipattakoon |
älköön hiipattako |
Imperative Perfect |
olkoon hiipattu |
älköön hiipattu |
Positive
Negative
Present
hiipataan
ei
Imperfect
hiipattiin
ei hiipattu
Potential
hiipattaneen
ei hiipattane
Conditional
hiipattaisiin
ei hiipattaisi
Imperative Present
hiipattakoon
älköön hiipattako
Imperative Perfect
olkoon hiipattu
älköön hiipattu
Active |
Passive |
|
---|---|---|
1st |
hiippaava |
hiipattava |
2nd |
hiipannut |
hiipattu |
3rd |
hiippaama |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net