logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hiipata, verb

Word analysis
hiipata SeeHide full analysisArrow downArrow up

hiipata

hiipata

Verb, First infinitive

Report an issue

Wiktionary

(rare) Synonym of hiippailla Show more arrow right
sweat
hiipata
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl - EP-00-01-17 - 210.0; Tatoeba; Europarl - EP-00-02-22 - 101.1; Tatoeba - 2211289; OPUS; Tatoeba - 1272128 Hän alkoi hiipata pois huoneesta. He started to sneak out of the room. Hiipata ei ole helppo sana lausua. Sneaking is not an easy word to pronounce. Varas yritti hiipata sisään ikkunasta. The thief tried to slip in through the window. Yön pimeydessä varjo hiipata edestakaisin. In the darkness of the night, a shadow sneaks back and forth. Hän pyrki hiipata ulos salista huomaamatta. He tried to slip out of the room unnoticed. Hevoset alkoivat hiipata eteenpäin hitaasti. The horses began to creep forward slowly. Ystäväni yritti hiipata hiljaa takaisin kotiin. My friend tried to sneak back home quietly. Varovasti hän yritti hiipata lähemmäs saalista. Carefully, he tried to sneak closer to the prey. Jänis hiippaa pensaiden takana. The rabbit sneaks behind the bushes. Yöllä varkaat saattoivat hiipata lähemmäs rakennusta. At night, the thieves could sneak closer to the building. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

hiippaan

en hiippaa

ii

hiippaat

et hiippaa

iii

hiippaa

ei hiippaa

Plural

Positive

Negative

i

hiippaamme / hiipataan

emme hiippaa / ei hiipata

ii

hiippaatte

ette hiippaa

iii

hiippaavat

eivät hiippaa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

hiippasin

en hiipannut

ii

hiippasit

et hiipannut

iii

hiippasi

ei hiipannut

Plural

Positive

Negative

i

hiippasimme / hiipattiin

emme hiipanneet / ei hiipattu

ii

hiippasitte

ette hiipanneet

iii

hiippasivat

eivät hiipanneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen hiipannut

en ole hiipannut

ii

olet hiipannut

et ole hiipannut

iii

on hiipannut

ei ole hiipannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme hiipanneet

emme ole hiipanneet

ii

olette hiipanneet

ette ole hiipanneet

iii

ovat hiipanneet

eivät ole hiipanneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin hiipannut

en ollut hiipannut

ii

olit hiipannut

et ollut hiipannut

iii

oli hiipannut

ei ollut hiipannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme hiipanneet

emme olleet hiipanneet

ii

olitte hiipanneet

ette olleet hiipanneet

iii

olivat hiipanneet

eivät olleet hiipanneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

hiippaisin

en hiippaisi

ii

hiippaisit

et hiippaisi

iii

hiippaisi

ei hiippaisi

Plural

Positive

Negative

i

hiippaisimme

emme hiippaisi

ii

hiippaisitte

ette hiippaisi

iii

hiippaisivat

eivät hiippaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin hiipannut

en olisi hiipannut

ii

olisit hiipannut

et olisi hiipannut

iii

olisi hiipannut

ei olisi hiipannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme hiipanneet

emme olisi hiipanneet

ii

olisitte hiipanneet

ette olisi hiipanneet

iii

olisivat hiipanneet

eivät olisi hiipanneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

hiipannen

en hiipanne

ii

hiipannet

et hiipanne

iii

hiipannee

ei hiipanne

Plural

Positive

Negative

i

hiipannemme

emme hiipanne

ii

hiipannette

ette hiipanne

iii

hiipannevat

eivät hiipanne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen hiipannut

en liene hiipannut

ii

lienet hiipannut

et liene hiipannut

iii

lienee hiipannut

ei liene hiipannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme hiipanneet

emme liene hiipanneet

ii

lienette hiipanneet

ette liene hiipanneet

iii

lienevät hiipanneet

eivät liene hiipanneet

Imperative

Singular

i

-

ii

hiippaa

iii

hiipatkoon

Plural

i

hiipatkaamme

ii

hiipatkaa

iii

hiipatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

hiipata

Tra

-ksi

hiipataksensa / hiipatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

hiipatessa

Ins

-in

hiipaten

Ine

-ssa

hiipattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

hiippaamaan

Ine

-ssa

hiippaamassa

Ela

-sta

hiippaamasta

Ade

-lla

hiippaamalla

Abe

-tta

hiippaamatta

Ins

-in

hiippaaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

hiippaaminen

Par

-ta

hiippaamista

Infinitive V

hiippaamaisillaan / hiippaamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

hiipataan

ei hiipata

Imperfect

hiipattiin

ei hiipattu

Potential

hiipattaneen

ei hiipattane

Conditional

hiipattaisiin

ei hiipattaisi

Imperative Present

hiipattakoon

älköön hiipattako

Imperative Perfect

olkoon hiipattu

älköön hiipattu

Positive

Negative

Present

hiipataan

ei hiipata

Imperfect

hiipattiin

ei hiipattu

Potential

hiipattaneen

ei hiipattane

Conditional

hiipattaisiin

ei hiipattaisi

Imperative Present

hiipattakoon

älköön hiipattako

Imperative Perfect

olkoon hiipattu

älköön hiipattu

Participle

Active

Passive

1st

hiippaava

hiipattava

2nd

hiipannut

hiipattu

3rd

hiippaama

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

hiippaan

en hiippaa

ii

hiippaat

et hiippaa

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

hiippaamme / hiipataan

emme hiippaa / ei hiipata

ii

hiippaatte

ette hiippaa

iii

eivät hiippaa

Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

hiippaanen hiippaa

ii

hiippaatet hiippaa

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

hiippaamme / hiipataanemme hiippaa / ei hiipata

ii

hiippaatteette hiippaa

iii

eivät hiippaa
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

hiippasin

en Solve

ii

hiippasit

et hiipannut

iii

ei hiipannut

Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme hiipanneet / ei hiipattu

Solve

ii

hiippasitte

ette Solve

iii

hiippasivat

eivät hiipanneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

hiippasinen
Solve

ii

hiippasitet hiipannut

iii

ei hiipannut
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme hiipanneet / ei hiipattu
Solve

ii

hiippasitteette
Solve

iii

hiippasivateivät hiipanneet
Imperative Solved!

sinä

hiippaa

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

hiippaa

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

hiippaisin

en hiippaisi

ii

et hiippaisi

Solve

iii

hiippaisi

ei hiippaisi

Plural

Positive

Negative

i

hiippaisimme

emme Solve

ii

hiippaisitte

ette hiippaisi

iii

eivät hiippaisi

Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

hiippaisinen hiippaisi

ii

et hiippaisi
Solve

iii

hiippaisiei hiippaisi

Plural

PositiveNegative

i

hiippaisimmeemme
Solve

ii

hiippaisitteette hiippaisi

iii

eivät hiippaisi
Solve
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept