hemosyaniiniin |
Noun, Singular Illative |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
hemosyaniini |
hemosyaniinit |
Par |
-ta |
hemosyaniinia |
hemosyaniineja |
Gen |
-n |
hemosyaniinin |
hemosyaniinien |
Ill |
mihin |
hemosyaniineihin |
|
Ine |
-ssa |
hemosyaniinissa |
hemosyaniineissa |
Ela |
-sta |
hemosyaniinista |
hemosyaniineista |
All |
-lle |
hemosyaniinille |
hemosyaniineille |
Ade |
-lla |
hemosyaniinilla |
hemosyaniineilla |
Abl |
-lta |
hemosyaniinilta |
hemosyaniineilta |
Tra |
-ksi |
hemosyaniiniksi |
hemosyaniineiksi |
Ess |
-na |
hemosyaniinina |
hemosyaniineina |
Abe |
-tta |
hemosyaniinitta |
hemosyaniineitta |
Com |
-ne |
- |
hemosyaniineine |
Ins |
-in |
- |
hemosyaniinein |
Singular
Plural
Nom
-
hemosyaniini
hemosyaniinit
Par
-ta
hemosyaniinia
hemosyaniineja
Gen
-n
hemosyaniinin
hemosyaniinien
Ill
mihin
hemosyaniineihin
Ine
-ssa
hemosyaniinissa
hemosyaniineissa
Ela
-sta
hemosyaniinista
hemosyaniineista
All
-lle
hemosyaniinille
hemosyaniineille
Ade
-lla
hemosyaniinilla
hemosyaniineilla
Abl
-lta
hemosyaniinilta
hemosyaniineilta
Tra
-ksi
hemosyaniiniksi
hemosyaniineiksi
Ess
-na
hemosyaniinina
hemosyaniineina
Abe
-tta
hemosyaniinitta
hemosyaniineitta
Com
-ne
-
hemosyaniineine
Ins
-in
-
hemosyaniinein
| hemocyanin | |
| hemocyanine |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
hemosyaniini |
hemosyaniini |
hemosyaniini |
hemosyaniini |
hemosyaniini |
hemosyaniini |
Par |
-ta |
hemosyaniinia |
hemosyaniineja |
hemosyaniinia |
hemosyaniineja |
hemosyaniinia |
hemosyaniineja |
Gen |
-n |
hemosyaniini |
hemosyaniinie |
hemosyaniini |
hemosyaniinie |
hemosyaniini |
hemosyaniinie |
Ill |
mihin |
hemosyaniinii |
hemosyaniineihi |
hemosyaniinii |
hemosyaniineihi |
hemosyaniinii |
hemosyaniineihi |
Ine |
-ssa |
hemosyaniinissa |
hemosyaniineissa |
hemosyaniinissa |
hemosyaniineissa |
hemosyaniinissa |
hemosyaniineissa |
Ela |
-sta |
hemosyaniinista |
hemosyaniineista |
hemosyaniinista |
hemosyaniineista |
hemosyaniinista |
hemosyaniineista |
All |
-lle |
hemosyaniinille |
hemosyaniineille |
hemosyaniinille |
hemosyaniineille |
hemosyaniinille |
hemosyaniineille |
Ade |
-lla |
hemosyaniinilla |
hemosyaniineilla |
hemosyaniinilla |
hemosyaniineilla |
hemosyaniinilla |
hemosyaniineilla |
Abl |
-lta |
hemosyaniinilta |
hemosyaniineilta |
hemosyaniinilta |
hemosyaniineilta |
hemosyaniinilta |
hemosyaniineilta |
Tra |
-ksi |
hemosyaniinikse |
hemosyaniineikse |
hemosyaniinikse |
hemosyaniineikse |
hemosyaniinikse |
hemosyaniineikse |
Ess |
-na |
hemosyaniinina |
hemosyaniineina |
hemosyaniinina |
hemosyaniineina |
hemosyaniinina |
hemosyaniineina |
Abe |
-tta |
hemosyaniinitta |
hemosyaniineitta |
hemosyaniinitta |
hemosyaniineitta |
hemosyaniinitta |
hemosyaniineitta |
Com |
-ne |
- |
hemosyaniineine |
- |
hemosyaniineine |
- |
hemosyaniineine |
Singular
Plural
Nom
-
hemosyaniini
hemosyaniini
hemosyaniini
hemosyaniini
hemosyaniini
hemosyaniini
Par
-ta
hemosyaniinia
hemosyaniinia
hemosyaniinia
hemosyaniineja
hemosyaniineja
hemosyaniineja
Gen
-n
hemosyaniini
hemosyaniini
hemosyaniini
hemosyaniinie
hemosyaniinie
hemosyaniinie
Ill
mihin
hemosyaniinii
hemosyaniinii
hemosyaniinii
hemosyaniineihi
hemosyaniineihi
hemosyaniineihi
Ine
-ssa
hemosyaniinissa
hemosyaniinissa
hemosyaniinissa
hemosyaniineissa
hemosyaniineissa
hemosyaniineissa
Ela
-sta
hemosyaniinista
hemosyaniinista
hemosyaniinista
hemosyaniineista
hemosyaniineista
hemosyaniineista
All
-lle
hemosyaniinille
hemosyaniinille
hemosyaniinille
hemosyaniineille
hemosyaniineille
hemosyaniineille
Ade
-lla
hemosyaniinilla
hemosyaniinilla
hemosyaniinilla
hemosyaniineilla
hemosyaniineilla
hemosyaniineilla
Abl
-lta
hemosyaniinilta
hemosyaniinilta
hemosyaniinilta
hemosyaniineilta
hemosyaniineilta
hemosyaniineilta
Tra
-ksi
hemosyaniinikse
hemosyaniinikse
hemosyaniinikse
hemosyaniineikse
hemosyaniineikse
hemosyaniineikse
Ess
-na
hemosyaniinina
hemosyaniinina
hemosyaniinina
hemosyaniineina
hemosyaniineina
hemosyaniineina
Abe
-tta
hemosyaniinitta
hemosyaniinitta
hemosyaniinitta
hemosyaniineitta
hemosyaniineitta
hemosyaniineitta
Com
-ne
-
-
-
hemosyaniineine
hemosyaniineine
hemosyaniineine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
hemosyaniini |
hemosyaniini |
hemosyaniini |
hemosyaniini |
hemosyaniini |
hemosyaniini |
Par |
-ta |
hemosyaniinia |
hemosyaniineja |
hemosyaniinia |
hemosyaniineja |
hemosyaniinia |
hemosyaniineja |
Gen |
-n |
hemosyaniini |
hemosyaniinie |
hemosyaniini |
hemosyaniinie |
hemosyaniini |
hemosyaniinie |
Ill |
mihin |
hemosyaniinii |
hemosyaniineihi |
hemosyaniinii |
hemosyaniineihi |
hemosyaniinii |
hemosyaniineihi |
Ine |
-ssa |
hemosyaniinissa |
hemosyaniineissa |
hemosyaniinissa |
hemosyaniineissa |
hemosyaniinissa |
hemosyaniineissa |
Ela |
-sta |
hemosyaniinista |
hemosyaniineista |
hemosyaniinista |
hemosyaniineista |
hemosyaniinista |
hemosyaniineista |
All |
-lle |
hemosyaniinille |
hemosyaniineille |
hemosyaniinille |
hemosyaniineille |
hemosyaniinille |
hemosyaniineille |
Ade |
-lla |
hemosyaniinilla |
hemosyaniineilla |
hemosyaniinilla |
hemosyaniineilla |
hemosyaniinilla |
hemosyaniineilla |
Abl |
-lta |
hemosyaniinilta |
hemosyaniineilta |
hemosyaniinilta |
hemosyaniineilta |
hemosyaniinilta |
hemosyaniineilta |
Tra |
-ksi |
hemosyaniinikse |
hemosyaniineikse |
hemosyaniinikse |
hemosyaniineikse |
hemosyaniinikse |
hemosyaniineikse |
Ess |
-na |
hemosyaniinina |
hemosyaniineina |
hemosyaniinina |
hemosyaniineina |
hemosyaniinina |
hemosyaniineina |
Abe |
-tta |
hemosyaniinitta |
hemosyaniineitta |
hemosyaniinitta |
hemosyaniineitta |
hemosyaniinitta |
hemosyaniineitta |
Com |
-ne |
- |
hemosyaniineine |
- |
hemosyaniineine |
- |
hemosyaniineine |
Singular
Plural
Nom
-
hemosyaniini
hemosyaniini
hemosyaniini
hemosyaniini
hemosyaniini
hemosyaniini
Par
-ta
hemosyaniinia
hemosyaniinia
hemosyaniinia
hemosyaniineja
hemosyaniineja
hemosyaniineja
Gen
-n
hemosyaniini
hemosyaniini
hemosyaniini
hemosyaniinie
hemosyaniinie
hemosyaniinie
Ill
mihin
hemosyaniinii
hemosyaniinii
hemosyaniinii
hemosyaniineihi
hemosyaniineihi
hemosyaniineihi
Ine
-ssa
hemosyaniinissa
hemosyaniinissa
hemosyaniinissa
hemosyaniineissa
hemosyaniineissa
hemosyaniineissa
Ela
-sta
hemosyaniinista
hemosyaniinista
hemosyaniinista
hemosyaniineista
hemosyaniineista
hemosyaniineista
All
-lle
hemosyaniinille
hemosyaniinille
hemosyaniinille
hemosyaniineille
hemosyaniineille
hemosyaniineille
Ade
-lla
hemosyaniinilla
hemosyaniinilla
hemosyaniinilla
hemosyaniineilla
hemosyaniineilla
hemosyaniineilla
Abl
-lta
hemosyaniinilta
hemosyaniinilta
hemosyaniinilta
hemosyaniineilta
hemosyaniineilta
hemosyaniineilta
Tra
-ksi
hemosyaniinikse
hemosyaniinikse
hemosyaniinikse
hemosyaniineikse
hemosyaniineikse
hemosyaniineikse
Ess
-na
hemosyaniinina
hemosyaniinina
hemosyaniinina
hemosyaniineina
hemosyaniineina
hemosyaniineina
Abe
-tta
hemosyaniinitta
hemosyaniinitta
hemosyaniinitta
hemosyaniineitta
hemosyaniineitta
hemosyaniineitta
Com
-ne
-
-
-
hemosyaniineine
hemosyaniineine
hemosyaniineine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net