harmaakorven |
Noun, Singular Nominative |
|
+ korpi |
Noun, Singular Genitive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ korpi |
Noun, Singular Genitive |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
harmaat |
Par |
-ta |
- |
harmaita / harmahia |
Gen |
-n |
- |
harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten |
Ill |
mihin |
- |
harmaisiin / harmaihin / harmahisin |
Ine |
-ssa |
- |
harmahissa / harmaissa |
Ela |
-sta |
- |
harmahista / harmaista |
All |
-lle |
- |
harmahille / harmaille |
Ade |
-lla |
- |
harmahilla / harmailla |
Abl |
-lta |
- |
harmahilta / harmailta |
Tra |
-ksi |
- |
harmahiksi / harmaiksi |
Ess |
-na |
- |
harmahina / harmaina |
Abe |
-tta |
- |
harmahitta / harmaitta |
Com |
-ne |
- |
harmahine / harmaine |
Ins |
-in |
- |
harmahin / harmain |
Singular
Plural
Nom
-
-
harmaat
Par
-ta
-
harmaita / harmahia
Gen
-n
-
harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten
Ill
mihin
-
harmaisiin / harmaihin / harmahisin
Ine
-ssa
-
harmahissa / harmaissa
Ela
-sta
-
harmahista / harmaista
All
-lle
-
harmahille / harmaille
Ade
-lla
-
harmahilla / harmailla
Abl
-lta
-
harmahilta / harmailta
Tra
-ksi
-
harmahiksi / harmaiksi
Ess
-na
-
harmahina / harmaina
Abe
-tta
-
harmahitta / harmaitta
Com
-ne
-
harmahine / harmaine
Ins
-in
-
harmahin / harmain
gray | harmaa, harmaa väri, harmaus, harmaa hevonen |
The Gray | |
grays | |
with gray |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
harmaa |
- |
harmaa |
- |
harmaa |
Par |
-ta |
- |
harmaita |
- |
harmaita |
- |
harmaita |
Gen |
-n |
- |
harmaitte |
- |
harmaitte |
- |
harmaitte |
Ill |
mihin |
- |
harmaisii |
- |
harmaisii |
- |
harmaisii |
Ine |
-ssa |
- |
harmahissa |
- |
harmahissa |
- |
harmahissa |
Ela |
-sta |
- |
harmahista |
- |
harmahista |
- |
harmahista |
All |
-lle |
- |
harmahille |
- |
harmahille |
- |
harmahille |
Ade |
-lla |
- |
harmahilla |
- |
harmahilla |
- |
harmahilla |
Abl |
-lta |
- |
harmahilta |
- |
harmahilta |
- |
harmahilta |
Tra |
-ksi |
- |
harmahikse |
- |
harmahikse |
- |
harmahiks |
Ess |
-na |
- |
harmahina |
- |
harmahina |
- |
harmahina |
Abe |
-tta |
- |
harmahitta |
- |
harmahitta |
- |
harmahitta |
Com |
-ne |
- |
harmahine |
- |
harmahine |
- |
harmahin |
Singular
Plural
Nom
-
-
-
-
harmaa
harmaa
harmaa
Par
-ta
-
-
-
harmaita
harmaita
harmaita
Gen
-n
-
-
-
harmaitte
harmaitte
harmaitte
Ill
mihin
-
-
-
harmaisii
harmaisii
harmaisii
Ine
-ssa
-
-
-
harmahissa
harmahissa
harmahissa
Ela
-sta
-
-
-
harmahista
harmahista
harmahista
All
-lle
-
-
-
harmahille
harmahille
harmahille
Ade
-lla
-
-
-
harmahilla
harmahilla
harmahilla
Abl
-lta
-
-
-
harmahilta
harmahilta
harmahilta
Tra
-ksi
-
-
-
harmahikse
harmahikse
harmahiks
Ess
-na
-
-
-
harmahina
harmahina
harmahina
Abe
-tta
-
-
-
harmahitta
harmahitta
harmahitta
Com
-ne
-
-
-
harmahine
harmahine
harmahin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
harmaa |
- |
harmaa |
- |
harmaa |
Par |
-ta |
- |
harmaita |
- |
harmaita |
- |
harmaita |
Gen |
-n |
- |
harmaitte |
- |
harmaitte |
- |
harmaitte |
Ill |
mihin |
- |
harmaisii |
- |
harmaisii |
- |
harmaisii |
Ine |
-ssa |
- |
harmahissa |
- |
harmahissa |
- |
harmahissa |
Ela |
-sta |
- |
harmahista |
- |
harmahista |
- |
harmahista |
All |
-lle |
- |
harmahille |
- |
harmahille |
- |
harmahille |
Ade |
-lla |
- |
harmahilla |
- |
harmahilla |
- |
harmahilla |
Abl |
-lta |
- |
harmahilta |
- |
harmahilta |
- |
harmahilta |
Tra |
-ksi |
- |
harmahikse |
- |
harmahikse |
- |
harmahiks |
Ess |
-na |
- |
harmahina |
- |
harmahina |
- |
harmahina |
Abe |
-tta |
- |
harmahitta |
- |
harmahitta |
- |
harmahitta |
Com |
-ne |
- |
harmahine |
- |
harmahine |
- |
harmahin |
Singular
Plural
Nom
-
-
-
-
harmaa
harmaa
harmaa
Par
-ta
-
-
-
harmaita
harmaita
harmaita
Gen
-n
-
-
-
harmaitte
harmaitte
harmaitte
Ill
mihin
-
-
-
harmaisii
harmaisii
harmaisii
Ine
-ssa
-
-
-
harmahissa
harmahissa
harmahissa
Ela
-sta
-
-
-
harmahista
harmahista
harmahista
All
-lle
-
-
-
harmahille
harmahille
harmahille
Ade
-lla
-
-
-
harmahilla
harmahilla
harmahilla
Abl
-lta
-
-
-
harmahilta
harmahilta
harmahilta
Tra
-ksi
-
-
-
harmahikse
harmahikse
harmahiks
Ess
-na
-
-
-
harmahina
harmahina
harmahina
Abe
-tta
-
-
-
harmahitta
harmahitta
harmahitta
Com
-ne
-
-
-
harmahine
harmahine
harmahin
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
korpi |
korvet |
Par |
-ta |
korpea |
korpia |
Gen |
-n |
korven |
korpien |
Ill |
mihin |
korpeen |
korpiin |
Ine |
-ssa |
korvessa |
korvissa |
Ela |
-sta |
korvesta |
korvista |
All |
-lle |
korvelle |
korville |
Ade |
-lla |
korvella |
korvilla |
Abl |
-lta |
korvelta |
korvilta |
Tra |
-ksi |
korveksi |
korviksi |
Ess |
-na |
korpena |
korpina |
Abe |
-tta |
korvetta |
korvitta |
Com |
-ne |
- |
korpine |
Ins |
-in |
- |
korvin |
Singular
Plural
Nom
-
korpi
korvet
Par
-ta
korpea
korpia
Gen
-n
korven
korpien
Ill
mihin
korpeen
korpiin
Ine
-ssa
korvessa
korvissa
Ela
-sta
korvesta
korvista
All
-lle
korvelle
korville
Ade
-lla
korvella
korvilla
Abl
-lta
korvelta
korvilta
Tra
-ksi
korveksi
korviksi
Ess
-na
korpena
korpina
Abe
-tta
korvetta
korvitta
Com
-ne
-
korpine
Ins
-in
-
korvin
wilderness | erämaa, korpi, ryteikkö |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
korpe |
korpe |
korpe |
korpe |
korpe |
korpe |
Par |
-ta |
korpea |
korpia |
korpea |
korpia |
korpea |
korpia |
Gen |
-n |
korpe |
korpie |
korpe |
korpie |
korpe |
korpie |
Ill |
mihin |
korpee |
korpii |
korpee |
korpii |
korpee |
korpii |
Ine |
-ssa |
korvessa |
korvissa |
korvessa |
korvissa |
korvessa |
korvissa |
Ela |
-sta |
korvesta |
korvista |
korvesta |
korvista |
korvesta |
korvista |
All |
-lle |
korvelle |
korville |
korvelle |
korville |
korvelle |
korville |
Ade |
-lla |
korvella |
korvilla |
korvella |
korvilla |
korvella |
korvilla |
Abl |
-lta |
korvelta |
korvilta |
korvelta |
korvilta |
korvelta |
korvilta |
Tra |
-ksi |
korvekse |
korvikse |
korvekse |
korvikse |
korvekse |
korvikse |
Ess |
-na |
korpena |
korpina |
korpena |
korpina |
korpena |
korpina |
Abe |
-tta |
korvetta |
korvitta |
korvetta |
korvitta |
korvetta |
korvitta |
Com |
-ne |
- |
korpine |
- |
korpine |
- |
korpine |
Singular
Plural
Nom
-
korpe
korpe
korpe
korpe
korpe
korpe
Par
-ta
korpea
korpea
korpea
korpia
korpia
korpia
Gen
-n
korpe
korpe
korpe
korpie
korpie
korpie
Ill
mihin
korpee
korpee
korpee
korpii
korpii
korpii
Ine
-ssa
korvessa
korvessa
korvessa
korvissa
korvissa
korvissa
Ela
-sta
korvesta
korvesta
korvesta
korvista
korvista
korvista
All
-lle
korvelle
korvelle
korvelle
korville
korville
korville
Ade
-lla
korvella
korvella
korvella
korvilla
korvilla
korvilla
Abl
-lta
korvelta
korvelta
korvelta
korvilta
korvilta
korvilta
Tra
-ksi
korvekse
korvekse
korvekse
korvikse
korvikse
korvikse
Ess
-na
korpena
korpena
korpena
korpina
korpina
korpina
Abe
-tta
korvetta
korvetta
korvetta
korvitta
korvitta
korvitta
Com
-ne
-
-
-
korpine
korpine
korpine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
korpe |
korpe |
korpe |
korpe |
korpe |
korpe |
Par |
-ta |
korpea |
korpia |
korpea |
korpia |
korpea |
korpia |
Gen |
-n |
korpe |
korpie |
korpe |
korpie |
korpe |
korpie |
Ill |
mihin |
korpee |
korpii |
korpee |
korpii |
korpee |
korpii |
Ine |
-ssa |
korvessa |
korvissa |
korvessa |
korvissa |
korvessa |
korvissa |
Ela |
-sta |
korvesta |
korvista |
korvesta |
korvista |
korvesta |
korvista |
All |
-lle |
korvelle |
korville |
korvelle |
korville |
korvelle |
korville |
Ade |
-lla |
korvella |
korvilla |
korvella |
korvilla |
korvella |
korvilla |
Abl |
-lta |
korvelta |
korvilta |
korvelta |
korvilta |
korvelta |
korvilta |
Tra |
-ksi |
korvekse |
korvikse |
korvekse |
korvikse |
korvekse |
korvikse |
Ess |
-na |
korpena |
korpina |
korpena |
korpina |
korpena |
korpina |
Abe |
-tta |
korvetta |
korvitta |
korvetta |
korvitta |
korvetta |
korvitta |
Com |
-ne |
- |
korpine |
- |
korpine |
- |
korpine |
Singular
Plural
Nom
-
korpe
korpe
korpe
korpe
korpe
korpe
Par
-ta
korpea
korpea
korpea
korpia
korpia
korpia
Gen
-n
korpe
korpe
korpe
korpie
korpie
korpie
Ill
mihin
korpee
korpee
korpee
korpii
korpii
korpii
Ine
-ssa
korvessa
korvessa
korvessa
korvissa
korvissa
korvissa
Ela
-sta
korvesta
korvesta
korvesta
korvista
korvista
korvista
All
-lle
korvelle
korvelle
korvelle
korville
korville
korville
Ade
-lla
korvella
korvella
korvella
korvilla
korvilla
korvilla
Abl
-lta
korvelta
korvelta
korvelta
korvilta
korvilta
korvilta
Tra
-ksi
korvekse
korvekse
korvekse
korvikse
korvikse
korvikse
Ess
-na
korpena
korpena
korpena
korpina
korpina
korpina
Abe
-tta
korvetta
korvetta
korvetta
korvitta
korvitta
korvitta
Com
-ne
-
-
-
korpine
korpine
korpine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
harmaa |
harmaat |
Par |
-ta |
harmaata |
harmaita / harmahia |
Gen |
-n |
harmaan |
harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten |
Ill |
mihin |
harmaaseen |
harmaisiin / harmaihin / harmahisin |
Ine |
-ssa |
harmaassa |
harmahissa / harmaissa |
Ela |
-sta |
harmaasta |
harmahista / harmaista |
All |
-lle |
harmaalle |
harmahille / harmaille |
Ade |
-lla |
harmaalla |
harmahilla / harmailla |
Abl |
-lta |
harmaalta |
harmahilta / harmailta |
Tra |
-ksi |
harmaaksi |
harmahiksi / harmaiksi |
Ess |
-na |
harmaana |
harmahina / harmaina |
Abe |
-tta |
harmaatta |
harmahitta / harmaitta |
Com |
-ne |
- |
harmahine / harmaine |
Ins |
-in |
- |
harmahin / harmain |
Singular
Plural
Nom
-
harmaa
harmaat
Par
-ta
harmaata
harmaita / harmahia
Gen
-n
harmaan
harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten
Ill
mihin
harmaaseen
harmaisiin / harmaihin / harmahisin
Ine
-ssa
harmaassa
harmahissa / harmaissa
Ela
-sta
harmaasta
harmahista / harmaista
All
-lle
harmaalle
harmahille / harmaille
Ade
-lla
harmaalla
harmahilla / harmailla
Abl
-lta
harmaalta
harmahilta / harmailta
Tra
-ksi
harmaaksi
harmahiksi / harmaiksi
Ess
-na
harmaana
harmahina / harmaina
Abe
-tta
harmaatta
harmahitta / harmaitta
Com
-ne
-
harmahine / harmaine
Ins
-in
-
harmahin / harmain
gray | harmaa, harmaa väri, harmaus, harmaa hevonen, väritön, yksitoikkoinen |
drab | ikävä, harmaa, likaisenruskea, likaisenharmaa |
grizzled | harmaantunut, harmaa |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
harmaa |
harmaa |
harmaa |
harmaa |
harmaa |
harmaa |
Par |
-ta |
harmaata |
harmaita |
harmaata |
harmaita |
harmaata |
harmaita |
Gen |
-n |
harmaa |
harmaitte |
harmaa |
harmaitte |
harmaa |
harmaitte |
Ill |
mihin |
harmaasee |
harmaisii |
harmaasee |
harmaisii |
harmaasee |
harmaisii |
Ine |
-ssa |
harmaassa |
harmahissa |
harmaassa |
harmahissa |
harmaassa |
harmahissa |
Ela |
-sta |
harmaasta |
harmahista |
harmaasta |
harmahista |
harmaasta |
harmahista |
All |
-lle |
harmaalle |
harmahille |
harmaalle |
harmahille |
harmaalle |
harmahille |
Ade |
-lla |
harmaalla |
harmahilla |
harmaalla |
harmahilla |
harmaalla |
harmahilla |
Abl |
-lta |
harmaalta |
harmahilta |
harmaalta |
harmahilta |
harmaalta |
harmahilta |
Tra |
-ksi |
harmaakse |
harmahikse |
harmaakse |
harmahikse |
harmaakse |
harmahiks |
Ess |
-na |
harmaana |
harmahina |
harmaana |
harmahina |
harmaana |
harmahina |
Abe |
-tta |
harmaatta |
harmahitta |
harmaatta |
harmahitta |
harmaatta |
harmahitta |
Com |
-ne |
- |
harmahine |
- |
harmahine |
- |
harmahin |
Singular
Plural
Nom
-
harmaa
harmaa
harmaa
harmaa
harmaa
harmaa
Par
-ta
harmaata
harmaata
harmaata
harmaita
harmaita
harmaita
Gen
-n
harmaa
harmaa
harmaa
harmaitte
harmaitte
harmaitte
Ill
mihin
harmaasee
harmaasee
harmaasee
harmaisii
harmaisii
harmaisii
Ine
-ssa
harmaassa
harmaassa
harmaassa
harmahissa
harmahissa
harmahissa
Ela
-sta
harmaasta
harmaasta
harmaasta
harmahista
harmahista
harmahista
All
-lle
harmaalle
harmaalle
harmaalle
harmahille
harmahille
harmahille
Ade
-lla
harmaalla
harmaalla
harmaalla
harmahilla
harmahilla
harmahilla
Abl
-lta
harmaalta
harmaalta
harmaalta
harmahilta
harmahilta
harmahilta
Tra
-ksi
harmaakse
harmaakse
harmaakse
harmahikse
harmahikse
harmahiks
Ess
-na
harmaana
harmaana
harmaana
harmahina
harmahina
harmahina
Abe
-tta
harmaatta
harmaatta
harmaatta
harmahitta
harmahitta
harmahitta
Com
-ne
-
-
-
harmahine
harmahine
harmahin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
harmaa |
harmaa |
harmaa |
harmaa |
harmaa |
harmaa |
Par |
-ta |
harmaata |
harmaita |
harmaata |
harmaita |
harmaata |
harmaita |
Gen |
-n |
harmaa |
harmaitte |
harmaa |
harmaitte |
harmaa |
harmaitte |
Ill |
mihin |
harmaasee |
harmaisii |
harmaasee |
harmaisii |
harmaasee |
harmaisii |
Ine |
-ssa |
harmaassa |
harmahissa |
harmaassa |
harmahissa |
harmaassa |
harmahissa |
Ela |
-sta |
harmaasta |
harmahista |
harmaasta |
harmahista |
harmaasta |
harmahista |
All |
-lle |
harmaalle |
harmahille |
harmaalle |
harmahille |
harmaalle |
harmahille |
Ade |
-lla |
harmaalla |
harmahilla |
harmaalla |
harmahilla |
harmaalla |
harmahilla |
Abl |
-lta |
harmaalta |
harmahilta |
harmaalta |
harmahilta |
harmaalta |
harmahilta |
Tra |
-ksi |
harmaakse |
harmahikse |
harmaakse |
harmahikse |
harmaakse |
harmahiks |
Ess |
-na |
harmaana |
harmahina |
harmaana |
harmahina |
harmaana |
harmahina |
Abe |
-tta |
harmaatta |
harmahitta |
harmaatta |
harmahitta |
harmaatta |
harmahitta |
Com |
-ne |
- |
harmahine |
- |
harmahine |
- |
harmahin |
Singular
Plural
Nom
-
harmaa
harmaa
harmaa
harmaa
harmaa
harmaa
Par
-ta
harmaata
harmaata
harmaata
harmaita
harmaita
harmaita
Gen
-n
harmaa
harmaa
harmaa
harmaitte
harmaitte
harmaitte
Ill
mihin
harmaasee
harmaasee
harmaasee
harmaisii
harmaisii
harmaisii
Ine
-ssa
harmaassa
harmaassa
harmaassa
harmahissa
harmahissa
harmahissa
Ela
-sta
harmaasta
harmaasta
harmaasta
harmahista
harmahista
harmahista
All
-lle
harmaalle
harmaalle
harmaalle
harmahille
harmahille
harmahille
Ade
-lla
harmaalla
harmaalla
harmaalla
harmahilla
harmahilla
harmahilla
Abl
-lta
harmaalta
harmaalta
harmaalta
harmahilta
harmahilta
harmahilta
Tra
-ksi
harmaakse
harmaakse
harmaakse
harmahikse
harmahikse
harmahiks
Ess
-na
harmaana
harmaana
harmaana
harmahina
harmahina
harmahina
Abe
-tta
harmaatta
harmaatta
harmaatta
harmahitta
harmahitta
harmahitta
Com
-ne
-
-
-
harmahine
harmahine
harmahin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net