logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

harmaat, noun

Word analysis
harmaakorven

harmaakorven

harmaat

Noun, Singular Nominative

+ korpi

Noun, Singular Genitive

harmaa

Noun, Singular Nominative

+ korpi

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

harmaat

Par

-ta

-

harmaita / harmahia

Gen

-n

-

harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten

Ill

mihin

-

harmaisiin / harmaihin / harmahisin

Ine

-ssa

-

harmahissa / harmaissa

Ela

-sta

-

harmahista / harmaista

All

-lle

-

harmahille / harmaille

Ade

-lla

-

harmahilla / harmailla

Abl

-lta

-

harmahilta / harmailta

Tra

-ksi

-

harmahiksi / harmaiksi

Ess

-na

-

harmahina / harmaina

Abe

-tta

-

harmahitta / harmaitta

Com

-ne

-

harmahine / harmaine

Ins

-in

-

harmahin / harmain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

harmaat

Par

-ta

-

harmaita / harmahia

Gen

-n

-

harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten

Ill

mihin

-

harmaisiin / harmaihin / harmahisin

Ine

-ssa

-

harmahissa / harmaissa

Ela

-sta

-

harmahista / harmaista

All

-lle

-

harmahille / harmaille

Ade

-lla

-

harmahilla / harmailla

Abl

-lta

-

harmahilta / harmailta

Tra

-ksi

-

harmahiksi / harmaiksi

Ess

-na

-

harmahina / harmaina

Abe

-tta

-

harmahitta / harmaitta

Com

-ne

-

harmahine / harmaine

Ins

-in

-

harmahin / harmain

gray harmaa, harmaa väri, harmaus, harmaa hevonen
The Gray
grays
with gray
Show more arrow right
Tatoeba parallel corpus, sentence ID: 1567541; Europarl parallel corpus, sentence ID: 65944-10; TED; OpenSubtitles; OpenSubtitles parallel corpus, sentence ID: 5279241; Tatoeba; GlobalVoices; ParaCrawl Corpus; Tanzil Peittäisin hänet harmaissa. I'd clothe her in greys. Talo oli harmaissa varjoissa. The house was in gray shadows. Hän istuu harmaissa farkuissa. She is sitting in grey jeans. Hän kävelee harmaissa housuissa. She is walking in grey trousers. Sinun pitäisi pukeutua harmaissa. You should be dressed in gray. Mies seisoo harmaissa shortsissa. The man is standing in grey shorts. Kissa katosi harmaissa taivaissa. The cat disappeared in the grey skies. Haluaisin puhua harmaisiisi, Hanna. I'd like to speak to you, gray-haired Hanna. Harmaapäätikka (Picus canus). (Picus viridis). Niin että olisit vieressäni harmaisiisi? So you could be beside me gray-haired? Show more arrow right

Wiktionary

(informal) Time spent in the military service; from the color of the uniform, often in the form armeijan harmaat (Literally, "the greys of the Army"). Fin:Jouduin viettämään joulun harmaissa.Eng:I had to spend the Christmas in the military. Show more arrow right

Wikipedia

Grey alien Grey aliens, also referred to as Zeta Reticulans, Roswell Greys, or Grays, are purported extraterrestrial beings. According to journalist C. D. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

harmaani

-

harmaasi

-

harmaansa

Par

-ta

-

harmaitani / harmahiani

-

harmaitasi / harmahiasi

-

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

-

harmaitteni / harmaideni / harmahieni / harmahitteni

-

harmaittesi / harmaidesi / harmahiesi / harmahittesi

-

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

-

harmaisiini / harmaihini / harmahisini

-

harmaisiisi / harmaihisi / harmahisisi

-

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

-

harmahissani / harmaissani

-

harmahissasi / harmaissasi

-

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

-

harmahistani / harmaistani

-

harmahistasi / harmaistasi

-

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

-

harmahilleni / harmailleni

-

harmahillesi / harmaillesi

-

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

-

harmahillani / harmaillani

-

harmahillasi / harmaillasi

-

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

-

harmahiltani / harmailtani

-

harmahiltasi / harmailtasi

-

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

-

harmahikseni / harmaikseni

-

harmahiksesi / harmaiksesi

-

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

-

harmahinani / harmainani

-

harmahinasi / harmainasi

-

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

-

harmahittani / harmaittani

-

harmahittasi / harmaittasi

-

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

harmahineni / harmaineni

-

harmahinesi / harmainesi

-

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

harmaani

harmaasi

harmaansa

Par

-ta

-

-

-

harmaitani / harmahiani

harmaitasi / harmahiasi

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

-

-

-

harmaitteni / harmaideni / harmahieni / harmahitteni

harmaittesi / harmaidesi / harmahiesi / harmahittesi

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

-

-

-

harmaisiini / harmaihini / harmahisini

harmaisiisi / harmaihisi / harmahisisi

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

-

-

-

harmahissani / harmaissani

harmahissasi / harmaissasi

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

-

-

-

harmahistani / harmaistani

harmahistasi / harmaistasi

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

-

-

-

harmahilleni / harmailleni

harmahillesi / harmaillesi

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

-

-

-

harmahillani / harmaillani

harmahillasi / harmaillasi

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

-

-

-

harmahiltani / harmailtani

harmahiltasi / harmailtasi

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

-

-

-

harmahikseni / harmaikseni

harmahiksesi / harmaiksesi

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

-

-

-

harmahinani / harmainani

harmahinasi / harmainasi

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

-

-

-

harmahittani / harmaittani

harmahittasi / harmaittasi

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

-

-

harmahineni / harmaineni

harmahinesi / harmainesi

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

harmaamme

-

harmaanne

-

harmaansa

Par

-ta

-

harmaitamme / harmahiamme

-

harmaitanne / harmahianne

-

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

-

harmaittemme / harmaidemme / harmahiemme / harmahittemme

-

harmaittenne / harmaidenne / harmahienne / harmahittenne

-

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

-

harmaisiimme / harmaihimme / harmahisimme

-

harmaisiinne / harmaihinne / harmahisinne

-

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

-

harmahissamme / harmaissamme

-

harmahissanne / harmaissanne

-

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

-

harmahistamme / harmaistamme

-

harmahistanne / harmaistanne

-

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

-

harmahillemme / harmaillemme

-

harmahillenne / harmaillenne

-

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

-

harmahillamme / harmaillamme

-

harmahillanne / harmaillanne

-

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

-

harmahiltamme / harmailtamme

-

harmahiltanne / harmailtanne

-

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

-

harmahiksemme / harmaiksemme

-

harmahiksenne / harmaiksenne

-

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

-

harmahinamme / harmainamme

-

harmahinanne / harmainanne

-

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

-

harmahittamme / harmaittamme

-

harmahittanne / harmaittanne

-

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

harmahinemme / harmainemme

-

harmahinenne / harmainenne

-

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

harmaamme

harmaanne

harmaansa

Par

-ta

-

-

-

harmaitamme / harmahiamme

harmaitanne / harmahianne

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

-

-

-

harmaittemme / harmaidemme / harmahiemme / harmahittemme

harmaittenne / harmaidenne / harmahienne / harmahittenne

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

-

-

-

harmaisiimme / harmaihimme / harmahisimme

harmaisiinne / harmaihinne / harmahisinne

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

-

-

-

harmahissamme / harmaissamme

harmahissanne / harmaissanne

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

-

-

-

harmahistamme / harmaistamme

harmahistanne / harmaistanne

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

-

-

-

harmahillemme / harmaillemme

harmahillenne / harmaillenne

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

-

-

-

harmahillamme / harmaillamme

harmahillanne / harmaillanne

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

-

-

-

harmahiltamme / harmailtamme

harmahiltanne / harmailtanne

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

-

-

-

harmahiksemme / harmaiksemme

harmahiksenne / harmaiksenne

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

-

-

-

harmahinamme / harmainamme

harmahinanne / harmainanne

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

-

-

-

harmahittamme / harmaittamme

harmahittanne / harmaittanne

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

-

-

harmahinemme / harmainemme

harmahinenne / harmainenne

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korpi

korvet

Par

-ta

korpea

korpia

Gen

-n

korven

korpien

Ill

mihin

korpeen

korpiin

Ine

-ssa

korvessa

korvissa

Ela

-sta

korvesta

korvista

All

-lle

korvelle

korville

Ade

-lla

korvella

korvilla

Abl

-lta

korvelta

korvilta

Tra

-ksi

korveksi

korviksi

Ess

-na

korpena

korpina

Abe

-tta

korvetta

korvitta

Com

-ne

-

korpine

Ins

-in

-

korvin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korpi

korvet

Par

-ta

korpea

korpia

Gen

-n

korven

korpien

Ill

mihin

korpeen

korpiin

Ine

-ssa

korvessa

korvissa

Ela

-sta

korvesta

korvista

All

-lle

korvelle

korville

Ade

-lla

korvella

korvilla

Abl

-lta

korvelta

korvilta

Tra

-ksi

korveksi

korviksi

Ess

-na

korpena

korpina

Abe

-tta

korvetta

korvitta

Com

-ne

-

korpine

Ins

-in

-

korvin

wilderness erämaa, korpi, ryteikkö
Show more arrow right
OpenSubtitles; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Europarl; GlobalVoices; Tanzil Metsä humisi korvissa. The forest was rustling in my ears. Metsän korpi on täynnä mystiikkaa. The forest wilderness is full of mystique. Paikkahan on korpea. This place is sparse, mate. Korpesi oli täynnä mustikoita. Your forest was full of blueberries. Korpi oli täynnä mustikoita. The wilderness was full of blueberries. Metsästä löytyi suuri korpi. The forest contained a large wilderness. Korpi oli täynnä mystiikkaa. The wilderness was full of mystique. Korpi on täynnä marjoja ja sieniä syksyisin. The wilderness is full of berries and mushrooms in the autumn. Korpi oli täynnä hiljaisuutta. The wilderness was full of silence. Erämaan korpi tarjoaa rauhaa ja hiljaisuutta. The wilderness lair offers peace and quiet. Show more arrow right

Wiktionary

a boreal forest type appearing on moist moraine soils, characterized by dense growth of spruce as the dominating tree species and deep layer of moss as undergrowth; acting often as a transition zone between a drier kangas (“boreal forest”) and various types of suo (“swamp”) a deep forest (colloquial) an area remote from dense population; backwoods, backwater, the sticks (obsolete) desert Show more arrow right kangaskorpikorpihotellikorpi-imarrekorpikommunismikorpikuusikorpilakikorpilakkokorpilakkoilukorpimaakorpimaisemakorpimetsokorpimetsäkorpiniittykorpipaatsamakorpirastaskorpirojukorpisoturikorpisuokorpisärkikorpitaipalekorpitaivalkorpivaelluskorvenraivaajalehtokorpilettokorpinevakorpiruohokorpi Show more arrow right From Proto-Finnic korpi. Ultimate origin unknown. Cognates include Estonian kõrb, Livvi korbi (“big spruce forest”) and Veps korb. Show more arrow right

Wikipedia

Coniferous swamp Coniferous swamps are forested wetlands in which the dominant trees are lowland conifers such as northern white cedar (Thuja occidentalis). The soil in these swamp areas is typically saturated for most of the growing season and is occasionally inundated by seasonal storms or by winter snow melt. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korpeni

korpeni

korpesi

korpesi

korpensa

korpensa

Par

-ta

korpeani

korpiani

korpeasi

korpiasi

korpeansa / korpeaan

korpiansa / korpiaan

Gen

-n

korpeni

korpieni

korpesi

korpiesi

korpensa

korpiensa

Ill

mihin

korpeeni

korpiini

korpeesi

korpiisi

korpeensa

korpiinsa

Ine

-ssa

korvessani

korvissani

korvessasi

korvissasi

korvessansa / korvessaan

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvestani

korvistani

korvestasi

korvistasi

korvestansa / korvestaan

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvelleni

korvilleni

korvellesi

korvillesi

korvellensa / korvelleen

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvellani

korvillani

korvellasi

korvillasi

korvellansa / korvellaan

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korveltani

korviltani

korveltasi

korviltasi

korveltansa / korveltaan

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvekseni

korvikseni

korveksesi

korviksesi

korveksensa / korvekseen

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korpenani

korpinani

korpenasi

korpinasi

korpenansa / korpenaan

korpinansa / korpinaan

Abe

-tta

korvettani

korvittani

korvettasi

korvittasi

korvettansa / korvettaan

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

korpineni

-

korpinesi

-

korpinensa / korpineen

Singular

Plural

Nom

-

korpeni

korpesi

korpensa

korpeni

korpesi

korpensa

Par

-ta

korpeani

korpeasi

korpeansa / korpeaan

korpiani

korpiasi

korpiansa / korpiaan

Gen

-n

korpeni

korpesi

korpensa

korpieni

korpiesi

korpiensa

Ill

mihin

korpeeni

korpeesi

korpeensa

korpiini

korpiisi

korpiinsa

Ine

-ssa

korvessani

korvessasi

korvessansa / korvessaan

korvissani

korvissasi

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvestani

korvestasi

korvestansa / korvestaan

korvistani

korvistasi

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvelleni

korvellesi

korvellensa / korvelleen

korvilleni

korvillesi

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvellani

korvellasi

korvellansa / korvellaan

korvillani

korvillasi

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korveltani

korveltasi

korveltansa / korveltaan

korviltani

korviltasi

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvekseni

korveksesi

korveksensa / korvekseen

korvikseni

korviksesi

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korpenani

korpenasi

korpenansa / korpenaan

korpinani

korpinasi

korpinansa / korpinaan

Abe

-tta

korvettani

korvettasi

korvettansa / korvettaan

korvittani

korvittasi

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

-

-

korpineni

korpinesi

korpinensa / korpineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korpemme

korpemme

korpenne

korpenne

korpensa

korpensa

Par

-ta

korpeamme

korpiamme

korpeanne

korpianne

korpeansa / korpeaan

korpiansa / korpiaan

Gen

-n

korpemme

korpiemme

korpenne

korpienne

korpensa

korpiensa

Ill

mihin

korpeemme

korpiimme

korpeenne

korpiinne

korpeensa

korpiinsa

Ine

-ssa

korvessamme

korvissamme

korvessanne

korvissanne

korvessansa / korvessaan

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvestamme

korvistamme

korvestanne

korvistanne

korvestansa / korvestaan

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvellemme

korvillemme

korvellenne

korvillenne

korvellensa / korvelleen

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvellamme

korvillamme

korvellanne

korvillanne

korvellansa / korvellaan

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korveltamme

korviltamme

korveltanne

korviltanne

korveltansa / korveltaan

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korveksemme

korviksemme

korveksenne

korviksenne

korveksensa / korvekseen

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korpenamme

korpinamme

korpenanne

korpinanne

korpenansa / korpenaan

korpinansa / korpinaan

Abe

-tta

korvettamme

korvittamme

korvettanne

korvittanne

korvettansa / korvettaan

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

korpinemme

-

korpinenne

-

korpinensa / korpineen

Singular

Plural

Nom

-

korpemme

korpenne

korpensa

korpemme

korpenne

korpensa

Par

-ta

korpeamme

korpeanne

korpeansa / korpeaan

korpiamme

korpianne

korpiansa / korpiaan

Gen

-n

korpemme

korpenne

korpensa

korpiemme

korpienne

korpiensa

Ill

mihin

korpeemme

korpeenne

korpeensa

korpiimme

korpiinne

korpiinsa

Ine

-ssa

korvessamme

korvessanne

korvessansa / korvessaan

korvissamme

korvissanne

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvestamme

korvestanne

korvestansa / korvestaan

korvistamme

korvistanne

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvellemme

korvellenne

korvellensa / korvelleen

korvillemme

korvillenne

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvellamme

korvellanne

korvellansa / korvellaan

korvillamme

korvillanne

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korveltamme

korveltanne

korveltansa / korveltaan

korviltamme

korviltanne

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korveksemme

korveksenne

korveksensa / korvekseen

korviksemme

korviksenne

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korpenamme

korpenanne

korpenansa / korpenaan

korpinamme

korpinanne

korpinansa / korpinaan

Abe

-tta

korvettamme

korvettanne

korvettansa / korvettaan

korvittamme

korvittanne

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

-

-

korpinemme

korpinenne

korpinensa / korpineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

harmaa

harmaat

Par

-ta

harmaata

harmaita / harmahia

Gen

-n

harmaan

harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten

Ill

mihin

harmaaseen

harmaisiin / harmaihin / harmahisin

Ine

-ssa

harmaassa

harmahissa / harmaissa

Ela

-sta

harmaasta

harmahista / harmaista

All

-lle

harmaalle

harmahille / harmaille

Ade

-lla

harmaalla

harmahilla / harmailla

Abl

-lta

harmaalta

harmahilta / harmailta

Tra

-ksi

harmaaksi

harmahiksi / harmaiksi

Ess

-na

harmaana

harmahina / harmaina

Abe

-tta

harmaatta

harmahitta / harmaitta

Com

-ne

-

harmahine / harmaine

Ins

-in

-

harmahin / harmain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

harmaa

harmaat

Par

-ta

harmaata

harmaita / harmahia

Gen

-n

harmaan

harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten

Ill

mihin

harmaaseen

harmaisiin / harmaihin / harmahisin

Ine

-ssa

harmaassa

harmahissa / harmaissa

Ela

-sta

harmaasta

harmahista / harmaista

All

-lle

harmaalle

harmahille / harmaille

Ade

-lla

harmaalla

harmahilla / harmailla

Abl

-lta

harmaalta

harmahilta / harmailta

Tra

-ksi

harmaaksi

harmahiksi / harmaiksi

Ess

-na

harmaana

harmahina / harmaina

Abe

-tta

harmaatta

harmahitta / harmaitta

Com

-ne

-

harmahine / harmaine

Ins

-in

-

harmahin / harmain

gray harmaa, harmaa väri, harmaus, harmaa hevonen, väritön, yksitoikkoinen
drab ikävä, harmaa, likaisenruskea, likaisenharmaa
grizzled harmaantunut, harmaa
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; JW300 Parallel Corpus; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; OPUS; Global Voices; ParFin Koko huone oli harmaisiisi. The whole room was greyish. Harmaa auto ajoi ohitsemme. The gray car drove past us. Harmaa kissa kulkee pihalla. The gray cat is walking in the yard. Gondolin seisoi siellä harmaanansa. Gondolin stood there with its gray. Katot ja seinät ovat harmaisiisi. Roofs and walls are greyish. Sehän on harmaa. It's gray. Minulla on päälläni harmaa paita. I am wearing a grey shirt. Värjäsin talvella hiukseni harmaat. I dyed my hair grey in the winter. Talot ovat korkeita ja harmaisiisi. The buildings are tall and greyish. Merellä on kauniita harmaat hylkeitä. There are beautiful grey seals in the sea. Show more arrow right

Wiktionary

The colour grey/gray. Show more arrow right From Proto-Finnic harmaga, borrowed from Proto-Baltic śirˀmas (compare Lithuanian širmas). Show more arrow right

Wikipedia

Gray Gray or grey is the color of black and white mixed together. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

harmaani

harmaani

harmaasi

harmaasi

harmaansa

harmaansa

Par

-ta

harmaatani

harmaitani / harmahiani

harmaatasi

harmaitasi / harmahiasi

harmaatansa / harmaataan

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

harmaani

harmaitteni / harmaideni / harmahieni / harmahitteni

harmaasi

harmaittesi / harmaidesi / harmahiesi / harmahittesi

harmaansa

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

harmaaseeni

harmaisiini / harmaihini / harmahisini

harmaaseesi

harmaisiisi / harmaihisi / harmahisisi

harmaaseensa

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

harmaassani

harmahissani / harmaissani

harmaassasi

harmahissasi / harmaissasi

harmaassansa / harmaassaan

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

harmaastani

harmahistani / harmaistani

harmaastasi

harmahistasi / harmaistasi

harmaastansa / harmaastaan

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

harmaalleni

harmahilleni / harmailleni

harmaallesi

harmahillesi / harmaillesi

harmaallensa / harmaalleen

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

harmaallani

harmahillani / harmaillani

harmaallasi

harmahillasi / harmaillasi

harmaallansa / harmaallaan

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

harmaaltani

harmahiltani / harmailtani

harmaaltasi

harmahiltasi / harmailtasi

harmaaltansa / harmaaltaan

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

harmaakseni

harmahikseni / harmaikseni

harmaaksesi

harmahiksesi / harmaiksesi

harmaaksensa / harmaakseen

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

harmaanani

harmahinani / harmainani

harmaanasi

harmahinasi / harmainasi

harmaanansa / harmaanaan

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

harmaattani

harmahittani / harmaittani

harmaattasi

harmahittasi / harmaittasi

harmaattansa / harmaattaan

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

harmahineni / harmaineni

-

harmahinesi / harmainesi

-

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

Singular

Plural

Nom

-

harmaani

harmaasi

harmaansa

harmaani

harmaasi

harmaansa

Par

-ta

harmaatani

harmaatasi

harmaatansa / harmaataan

harmaitani / harmahiani

harmaitasi / harmahiasi

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

harmaani

harmaasi

harmaansa

harmaitteni / harmaideni / harmahieni / harmahitteni

harmaittesi / harmaidesi / harmahiesi / harmahittesi

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

harmaaseeni

harmaaseesi

harmaaseensa

harmaisiini / harmaihini / harmahisini

harmaisiisi / harmaihisi / harmahisisi

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

harmaassani

harmaassasi

harmaassansa / harmaassaan

harmahissani / harmaissani

harmahissasi / harmaissasi

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

harmaastani

harmaastasi

harmaastansa / harmaastaan

harmahistani / harmaistani

harmahistasi / harmaistasi

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

harmaalleni

harmaallesi

harmaallensa / harmaalleen

harmahilleni / harmailleni

harmahillesi / harmaillesi

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

harmaallani

harmaallasi

harmaallansa / harmaallaan

harmahillani / harmaillani

harmahillasi / harmaillasi

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

harmaaltani

harmaaltasi

harmaaltansa / harmaaltaan

harmahiltani / harmailtani

harmahiltasi / harmailtasi

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

harmaakseni

harmaaksesi

harmaaksensa / harmaakseen

harmahikseni / harmaikseni

harmahiksesi / harmaiksesi

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

harmaanani

harmaanasi

harmaanansa / harmaanaan

harmahinani / harmainani

harmahinasi / harmainasi

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

harmaattani

harmaattasi

harmaattansa / harmaattaan

harmahittani / harmaittani

harmahittasi / harmaittasi

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

-

-

harmahineni / harmaineni

harmahinesi / harmainesi

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

harmaamme

harmaamme

harmaanne

harmaanne

harmaansa

harmaansa

Par

-ta

harmaatamme

harmaitamme / harmahiamme

harmaatanne

harmaitanne / harmahianne

harmaatansa / harmaataan

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

harmaamme

harmaittemme / harmaidemme / harmahiemme / harmahittemme

harmaanne

harmaittenne / harmaidenne / harmahienne / harmahittenne

harmaansa

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

harmaaseemme

harmaisiimme / harmaihimme / harmahisimme

harmaaseenne

harmaisiinne / harmaihinne / harmahisinne

harmaaseensa

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

harmaassamme

harmahissamme / harmaissamme

harmaassanne

harmahissanne / harmaissanne

harmaassansa / harmaassaan

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

harmaastamme

harmahistamme / harmaistamme

harmaastanne

harmahistanne / harmaistanne

harmaastansa / harmaastaan

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

harmaallemme

harmahillemme / harmaillemme

harmaallenne

harmahillenne / harmaillenne

harmaallensa / harmaalleen

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

harmaallamme

harmahillamme / harmaillamme

harmaallanne

harmahillanne / harmaillanne

harmaallansa / harmaallaan

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

harmaaltamme

harmahiltamme / harmailtamme

harmaaltanne

harmahiltanne / harmailtanne

harmaaltansa / harmaaltaan

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

harmaaksemme

harmahiksemme / harmaiksemme

harmaaksenne

harmahiksenne / harmaiksenne

harmaaksensa / harmaakseen

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

harmaanamme

harmahinamme / harmainamme

harmaananne

harmahinanne / harmainanne

harmaanansa / harmaanaan

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

harmaattamme

harmahittamme / harmaittamme

harmaattanne

harmahittanne / harmaittanne

harmaattansa / harmaattaan

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

harmahinemme / harmainemme

-

harmahinenne / harmainenne

-

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

Singular

Plural

Nom

-

harmaamme

harmaanne

harmaansa

harmaamme

harmaanne

harmaansa

Par

-ta

harmaatamme

harmaatanne

harmaatansa / harmaataan

harmaitamme / harmahiamme

harmaitanne / harmahianne

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

harmaamme

harmaanne

harmaansa

harmaittemme / harmaidemme / harmahiemme / harmahittemme

harmaittenne / harmaidenne / harmahienne / harmahittenne

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

harmaaseemme

harmaaseenne

harmaaseensa

harmaisiimme / harmaihimme / harmahisimme

harmaisiinne / harmaihinne / harmahisinne

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

harmaassamme

harmaassanne

harmaassansa / harmaassaan

harmahissamme / harmaissamme

harmahissanne / harmaissanne

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

harmaastamme

harmaastanne

harmaastansa / harmaastaan

harmahistamme / harmaistamme

harmahistanne / harmaistanne

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

harmaallemme

harmaallenne

harmaallensa / harmaalleen

harmahillemme / harmaillemme

harmahillenne / harmaillenne

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

harmaallamme

harmaallanne

harmaallansa / harmaallaan

harmahillamme / harmaillamme

harmahillanne / harmaillanne

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

harmaaltamme

harmaaltanne

harmaaltansa / harmaaltaan

harmahiltamme / harmailtamme

harmahiltanne / harmailtanne

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

harmaaksemme

harmaaksenne

harmaaksensa / harmaakseen

harmahiksemme / harmaiksemme

harmahiksenne / harmaiksenne

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

harmaanamme

harmaananne

harmaanansa / harmaanaan

harmahinamme / harmainamme

harmahinanne / harmainanne

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

harmaattamme

harmaattanne

harmaattansa / harmaattaan

harmahittamme / harmaittamme

harmahittanne / harmaittanne

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

-

-

harmahinemme / harmainemme

harmahinenne / harmainenne

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

-

harmaat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

-

harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten

Ill

mihin

-

Solve

Ine

-ssa

harmahissa / harmaissa

Solve

Ela

-sta

-

harmahista / harmaista

All

-lle

-

Solve

Ade

-lla

-

harmahilla / harmailla

Abl

-lta

-

harmahilta / harmailta

Tra

-ksi

harmahiksi / harmaiksi

Solve

Ess

-na

-

harmahina / harmaina

Abe

-tta

-

harmahitta / harmaitta

Com

-ne

-

harmahine / harmaine

Ins

-in

-

harmahin / harmain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

harmaat

Par

-ta

Gen

-n

-

harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten

Ill

mihin

-

Ine

-ssa

harmahissa / harmaissa

Ela

-sta

-

harmahista / harmaista

All

-lle

-

Ade

-lla

-

harmahilla / harmailla

Abl

-lta

-

harmahilta / harmailta

Tra

-ksi

harmahiksi / harmaiksi

Ess

-na

-

harmahina / harmaina

Abe

-tta

-

harmahitta / harmaitta

Com

-ne

-

harmahine / harmaine

Ins

-in

-

harmahin / harmain

Singular

Plural

Nom

-

korpi

korvet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

korven

korpien

Ill

mihin

korpeen

Solve

Ine

-ssa

korvissa

Solve

Ela

-sta

korvesta

korvista

All

-lle

korvelle

Solve

Ade

-lla

korvella

korvilla

Abl

-lta

korvelta

korvilta

Tra

-ksi

korviksi

Solve

Ess

-na

korpena

korpina

Abe

-tta

korvetta

korvitta

Com

-ne

-

korpine

Ins

-in

-

korvin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korpi

korvet

Par

-ta

Gen

-n

korven

korpien

Ill

mihin

korpeen

Ine

-ssa

korvissa

Ela

-sta

korvesta

korvista

All

-lle

korvelle

Ade

-lla

korvella

korvilla

Abl

-lta

korvelta

korvilta

Tra

-ksi

korviksi

Ess

-na

korpena

korpina

Abe

-tta

korvetta

korvitta

Com

-ne

-

korpine

Ins

-in

-

korvin

Singular

Plural

Nom

-

harmaa

harmaat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

harmaan

harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten

Ill

mihin

harmaaseen

Solve

Ine

-ssa

harmahissa / harmaissa

Solve

Ela

-sta

harmaasta

harmahista / harmaista

All

-lle

harmaalle

Solve

Ade

-lla

harmaalla

harmahilla / harmailla

Abl

-lta

harmaalta

harmahilta / harmailta

Tra

-ksi

harmahiksi / harmaiksi

Solve

Ess

-na

harmaana

harmahina / harmaina

Abe

-tta

harmaatta

harmahitta / harmaitta

Com

-ne

-

harmahine / harmaine

Ins

-in

-

harmahin / harmain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

harmaa

harmaat

Par

-ta

Gen

-n

harmaan

harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten

Ill

mihin

harmaaseen

Ine

-ssa

harmahissa / harmaissa

Ela

-sta

harmaasta

harmahista / harmaista

All

-lle

harmaalle

Ade

-lla

harmaalla

harmahilla / harmailla

Abl

-lta

harmaalta

harmahilta / harmailta

Tra

-ksi

harmahiksi / harmaiksi

Ess

-na

harmaana

harmahina / harmaina

Abe

-tta

harmaatta

harmahitta / harmaitta

Com

-ne

-

harmahine / harmaine

Ins

-in

-

harmahin / harmain

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept