logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

happo, noun

Word analysis
happovakio

happovakio

happo

Noun, Singular Nominative

+ vakio

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

happo

hapot

Par

-ta

happoa

happoja

Gen

-n

hapon

happojen

Ill

mihin

happoon

happoihin

Ine

-ssa

hapossa

hapoissa

Ela

-sta

haposta

hapoista

All

-lle

hapolle

hapoille

Ade

-lla

hapolla

hapoilla

Abl

-lta

hapolta

hapoilta

Tra

-ksi

hapoksi

hapoiksi

Ess

-na

happona

happoina

Abe

-tta

hapotta

hapoitta

Com

-ne

-

happoine

Ins

-in

-

hapoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

happo

hapot

Par

-ta

happoa

happoja

Gen

-n

hapon

happojen

Ill

mihin

happoon

happoihin

Ine

-ssa

hapossa

hapoissa

Ela

-sta

haposta

hapoista

All

-lle

hapolle

hapoille

Ade

-lla

hapolla

hapoilla

Abl

-lta

hapolta

hapoilta

Tra

-ksi

hapoksi

hapoiksi

Ess

-na

happona

happoina

Abe

-tta

hapotta

hapoitta

Com

-ne

-

happoine

Ins

-in

-

hapoin

acid happo, lsd
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; not-set; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles2018, sentence 27088153; eurlex-diff-2017; tmClass; OpenSubtitles2018, sentence 12101567 Happo on kemiallinen yhdiste. Acid is a chemical compound. Kloorattu aromaattinen happo. Chlorinated aromatic acid. Teimme happoa. We made acid. Happo reagoi emäksen kanssa neutraloidakseen sen. An acid reacts with a base to neutralize it. Haihtuva happo. Volatile acid. (2) happos-tai emäskapasiteetin arviointi. (2) an assessment of the acid or alkaline reserve,. Hapot sienimyrkkyinä. Acids being fungicides. Opettaja näytti oppilaille, miten happo vaikuttaa metalliin. The teacher showed the students how an acid reacts with metal. Olen täydessä hapossa. I am none the worse for air. Laturit sähköakuille (happos-tai kiintoainens-). Chargers for electric batteries ( acid or solid). Show more arrow right

Wiktionary

Any sour or acidic liquid: acid. (chemistry) A substance that can give a proton to another substance (Brønsted acid) (chemistry) A substance that can act as an electron pair acceptor (Lewis acid). (colloquial) A drunkard, sot Show more arrow right Brønstedin happohapokashappoinenLewisin happo Show more arrow right adipiinihappoakkuhappoaminohappoboorihappoerukahappoetikkahappofosforihappoftaalihappofumaarihappohappihappohappo-emästasapainohappohotellihappokylpyhappomarjahapposadehappovakiohiilihappokapriinihappokapronihappokapryylihappomaitohappomaleiinihappomalonihappomeripihkahappomuurahaishappomyristiinihappooksaalihappoomenahappopalmitiinihappopalmitoleiinihappoparkkihappoperbromihappoperjodihappoperkloorihappopropionihapporasvahapporikkihapposinihappositruunahapposuolahapposyaanihappotyppihappovetybromidihappovetyfluoridihappovetyjodidihappovetykloridihappovoihappoviinihappoöljyhappo Show more arrow right happ- (“sour, acidic”) +‎ -o. Modern meaning "acid" coined by Finnish folklorist and linguist Daniel Europaeus. Show more arrow right

Wikipedia

Acid An acid is a molecule or ion capable of donating a proton (hydrogen ion H+) (a Brønsted–Lowry acid), or, alternatively, capable of forming a covalent bond with an electron pair (a Lewis acid). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

happoni

happoni

happosi

happosi

happonsa

happonsa

Par

-ta

happoani

happojani

happoasi

happojasi

happoansa / happoaan

happojansa / happojaan

Gen

-n

happoni

happojeni

happosi

happojesi

happonsa

happojensa

Ill

mihin

happooni

happoihini

happoosi

happoihisi

happoonsa

happoihinsa

Ine

-ssa

hapossani

hapoissani

hapossasi

hapoissasi

hapossansa / hapossaan

hapoissansa / hapoissaan

Ela

-sta

hapostani

hapoistani

hapostasi

hapoistasi

hapostansa / hapostaan

hapoistansa / hapoistaan

All

-lle

hapolleni

hapoilleni

hapollesi

hapoillesi

hapollensa / hapolleen

hapoillensa / hapoillean

Ade

-lla

hapollani

hapoillani

hapollasi

hapoillasi

hapollansa / hapollaan

hapoillansa / hapoillaan

Abl

-lta

hapoltani

hapoiltani

hapoltasi

hapoiltasi

hapoltansa / hapoltaan

hapoiltansa / hapoiltaan

Tra

-ksi

hapokseni

hapoikseni

hapoksesi

hapoiksesi

hapoksensa / hapokseen

hapoiksensa / hapoikseen

Ess

-na

happonani

happoinani

happonasi

happoinasi

happonansa / happonaan

happoinansa / happoinaan

Abe

-tta

hapottani

hapoittani

hapottasi

hapoittasi

hapottansa / hapottaan

hapoittansa / hapoittaan

Com

-ne

-

happoineni

-

happoinesi

-

happoinensa / happoineen

Singular

Plural

Nom

-

happoni

happosi

happonsa

happoni

happosi

happonsa

Par

-ta

happoani

happoasi

happoansa / happoaan

happojani

happojasi

happojansa / happojaan

Gen

-n

happoni

happosi

happonsa

happojeni

happojesi

happojensa

Ill

mihin

happooni

happoosi

happoonsa

happoihini

happoihisi

happoihinsa

Ine

-ssa

hapossani

hapossasi

hapossansa / hapossaan

hapoissani

hapoissasi

hapoissansa / hapoissaan

Ela

-sta

hapostani

hapostasi

hapostansa / hapostaan

hapoistani

hapoistasi

hapoistansa / hapoistaan

All

-lle

hapolleni

hapollesi

hapollensa / hapolleen

hapoilleni

hapoillesi

hapoillensa / hapoillean

Ade

-lla

hapollani

hapollasi

hapollansa / hapollaan

hapoillani

hapoillasi

hapoillansa / hapoillaan

Abl

-lta

hapoltani

hapoltasi

hapoltansa / hapoltaan

hapoiltani

hapoiltasi

hapoiltansa / hapoiltaan

Tra

-ksi

hapokseni

hapoksesi

hapoksensa / hapokseen

hapoikseni

hapoiksesi

hapoiksensa / hapoikseen

Ess

-na

happonani

happonasi

happonansa / happonaan

happoinani

happoinasi

happoinansa / happoinaan

Abe

-tta

hapottani

hapottasi

hapottansa / hapottaan

hapoittani

hapoittasi

hapoittansa / hapoittaan

Com

-ne

-

-

-

happoineni

happoinesi

happoinensa / happoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

happomme

happomme

happonne

happonne

happonsa

happonsa

Par

-ta

happoamme

happojamme

happoanne

happojanne

happoansa / happoaan

happojansa / happojaan

Gen

-n

happomme

happojemme

happonne

happojenne

happonsa

happojensa

Ill

mihin

happoomme

happoihimme

happoonne

happoihinne

happoonsa

happoihinsa

Ine

-ssa

hapossamme

hapoissamme

hapossanne

hapoissanne

hapossansa / hapossaan

hapoissansa / hapoissaan

Ela

-sta

hapostamme

hapoistamme

hapostanne

hapoistanne

hapostansa / hapostaan

hapoistansa / hapoistaan

All

-lle

hapollemme

hapoillemme

hapollenne

hapoillenne

hapollensa / hapolleen

hapoillensa / hapoillean

Ade

-lla

hapollamme

hapoillamme

hapollanne

hapoillanne

hapollansa / hapollaan

hapoillansa / hapoillaan

Abl

-lta

hapoltamme

hapoiltamme

hapoltanne

hapoiltanne

hapoltansa / hapoltaan

hapoiltansa / hapoiltaan

Tra

-ksi

hapoksemme

hapoiksemme

hapoksenne

hapoiksenne

hapoksensa / hapokseen

hapoiksensa / hapoikseen

Ess

-na

happonamme

happoinamme

happonanne

happoinanne

happonansa / happonaan

happoinansa / happoinaan

Abe

-tta

hapottamme

hapoittamme

hapottanne

hapoittanne

hapottansa / hapottaan

hapoittansa / hapoittaan

Com

-ne

-

happoinemme

-

happoinenne

-

happoinensa / happoineen

Singular

Plural

Nom

-

happomme

happonne

happonsa

happomme

happonne

happonsa

Par

-ta

happoamme

happoanne

happoansa / happoaan

happojamme

happojanne

happojansa / happojaan

Gen

-n

happomme

happonne

happonsa

happojemme

happojenne

happojensa

Ill

mihin

happoomme

happoonne

happoonsa

happoihimme

happoihinne

happoihinsa

Ine

-ssa

hapossamme

hapossanne

hapossansa / hapossaan

hapoissamme

hapoissanne

hapoissansa / hapoissaan

Ela

-sta

hapostamme

hapostanne

hapostansa / hapostaan

hapoistamme

hapoistanne

hapoistansa / hapoistaan

All

-lle

hapollemme

hapollenne

hapollensa / hapolleen

hapoillemme

hapoillenne

hapoillensa / hapoillean

Ade

-lla

hapollamme

hapollanne

hapollansa / hapollaan

hapoillamme

hapoillanne

hapoillansa / hapoillaan

Abl

-lta

hapoltamme

hapoltanne

hapoltansa / hapoltaan

hapoiltamme

hapoiltanne

hapoiltansa / hapoiltaan

Tra

-ksi

hapoksemme

hapoksenne

hapoksensa / hapokseen

hapoiksemme

hapoiksenne

hapoiksensa / hapoikseen

Ess

-na

happonamme

happonanne

happonansa / happonaan

happoinamme

happoinanne

happoinansa / happoinaan

Abe

-tta

hapottamme

hapottanne

hapottansa / hapottaan

hapoittamme

hapoittanne

hapoittansa / hapoittaan

Com

-ne

-

-

-

happoinemme

happoinenne

happoinensa / happoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vakio

vakiot

Par

-ta

vakiota

vakioita

Gen

-n

vakion

vakioitten / vakioiden

Ill

mihin

vakioon

vakioihin

Ine

-ssa

vakiossa

vakioissa

Ela

-sta

vakiosta

vakioista

All

-lle

vakiolle

vakioille

Ade

-lla

vakiolla

vakioilla

Abl

-lta

vakiolta

vakioilta

Tra

-ksi

vakioksi

vakioiksi

Ess

-na

vakiona

vakioina

Abe

-tta

vakiotta

vakioitta

Com

-ne

-

vakioine

Ins

-in

-

vakioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vakio

vakiot

Par

-ta

vakiota

vakioita

Gen

-n

vakion

vakioitten / vakioiden

Ill

mihin

vakioon

vakioihin

Ine

-ssa

vakiossa

vakioissa

Ela

-sta

vakiosta

vakioista

All

-lle

vakiolle

vakioille

Ade

-lla

vakiolla

vakioilla

Abl

-lta

vakiolta

vakioilta

Tra

-ksi

vakioksi

vakioiksi

Ess

-na

vakiona

vakioina

Abe

-tta

vakiotta

vakioitta

Com

-ne

-

vakioine

Ins

-in

-

vakioin

standard
constant vakio, jatkuva, pysyvä, muuttumaton, alituinen, uskollinen
uniform yhtenäinen, yhdenmukainen, tasainen, vakio
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus, sentence id: 3093735; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence id: 6351347; OPUS; not-set; EurLex-2; eurlex Vakio on suure, joka ei muutu. A constant is a quantity that does not change. Vakio on ratkaisu tässä yhtälössä. The constant is the solution to this equation. Kaikilla kokeilla viivan vakio on sama. The slope constant is the same for all experiments. Tiedätkö, on vain yksi vakio... You see, there is only one constant one universal. Tässä tapauksessa vakio on kunkin pisteen kohdalla 1. In this case, the constant is 1 at each point. Uuden lauseen vakio on aiheuttanut kiivasta keskustelua. The new sentence constant has sparked intense debate. Lämpölaajenemiskertoimen vakio on materiaalin ominaisuus. The coefficient of thermal expansion constant is a property of the material. Vaihtuva tai vakio. Variable or constant. Empiirinen vakio 110, 4 K. Empirical constant = 110,4 K. Valvontalaitteen vakio muodossa. Constant of the recording equipment, in the form. Show more arrow right

Wiktionary

(mathematics, sciences, programming) constant Show more arrow right muuttuja Show more arrow right vakioida Show more arrow right vaka +‎ -io, coined in 1909. Show more arrow right

Wikipedia

Constant A constant is something that does not change. Constants (numbers) are used in maths and computer programming. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vakioni

vakioni

vakiosi

vakiosi

vakionsa

vakionsa

Par

-ta

vakiotani

vakioitani

vakiotasi

vakioitasi

vakiotansa / vakiotaan

vakioitansa / vakioitaan

Gen

-n

vakioni

vakioitteni / vakioideni

vakiosi

vakioittesi / vakioidesi

vakionsa

vakioittensa / vakioidensa

Ill

mihin

vakiooni

vakioihini

vakioosi

vakioihisi

vakioonsa

vakioihinsa

Ine

-ssa

vakiossani

vakioissani

vakiossasi

vakioissasi

vakiossansa / vakiossaan

vakioissansa / vakioissaan

Ela

-sta

vakiostani

vakioistani

vakiostasi

vakioistasi

vakiostansa / vakiostaan

vakioistansa / vakioistaan

All

-lle

vakiolleni

vakioilleni

vakiollesi

vakioillesi

vakiollensa / vakiolleen

vakioillensa / vakioillean

Ade

-lla

vakiollani

vakioillani

vakiollasi

vakioillasi

vakiollansa / vakiollaan

vakioillansa / vakioillaan

Abl

-lta

vakioltani

vakioiltani

vakioltasi

vakioiltasi

vakioltansa / vakioltaan

vakioiltansa / vakioiltaan

Tra

-ksi

vakiokseni

vakioikseni

vakioksesi

vakioiksesi

vakioksensa / vakiokseen

vakioiksensa / vakioikseen

Ess

-na

vakionani

vakioinani

vakionasi

vakioinasi

vakionansa / vakionaan

vakioinansa / vakioinaan

Abe

-tta

vakiottani

vakioittani

vakiottasi

vakioittasi

vakiottansa / vakiottaan

vakioittansa / vakioittaan

Com

-ne

-

vakioineni

-

vakioinesi

-

vakioinensa / vakioineen

Singular

Plural

Nom

-

vakioni

vakiosi

vakionsa

vakioni

vakiosi

vakionsa

Par

-ta

vakiotani

vakiotasi

vakiotansa / vakiotaan

vakioitani

vakioitasi

vakioitansa / vakioitaan

Gen

-n

vakioni

vakiosi

vakionsa

vakioitteni / vakioideni

vakioittesi / vakioidesi

vakioittensa / vakioidensa

Ill

mihin

vakiooni

vakioosi

vakioonsa

vakioihini

vakioihisi

vakioihinsa

Ine

-ssa

vakiossani

vakiossasi

vakiossansa / vakiossaan

vakioissani

vakioissasi

vakioissansa / vakioissaan

Ela

-sta

vakiostani

vakiostasi

vakiostansa / vakiostaan

vakioistani

vakioistasi

vakioistansa / vakioistaan

All

-lle

vakiolleni

vakiollesi

vakiollensa / vakiolleen

vakioilleni

vakioillesi

vakioillensa / vakioillean

Ade

-lla

vakiollani

vakiollasi

vakiollansa / vakiollaan

vakioillani

vakioillasi

vakioillansa / vakioillaan

Abl

-lta

vakioltani

vakioltasi

vakioltansa / vakioltaan

vakioiltani

vakioiltasi

vakioiltansa / vakioiltaan

Tra

-ksi

vakiokseni

vakioksesi

vakioksensa / vakiokseen

vakioikseni

vakioiksesi

vakioiksensa / vakioikseen

Ess

-na

vakionani

vakionasi

vakionansa / vakionaan

vakioinani

vakioinasi

vakioinansa / vakioinaan

Abe

-tta

vakiottani

vakiottasi

vakiottansa / vakiottaan

vakioittani

vakioittasi

vakioittansa / vakioittaan

Com

-ne

-

-

-

vakioineni

vakioinesi

vakioinensa / vakioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vakiomme

vakiomme

vakionne

vakionne

vakionsa

vakionsa

Par

-ta

vakiotamme

vakioitamme

vakiotanne

vakioitanne

vakiotansa / vakiotaan

vakioitansa / vakioitaan

Gen

-n

vakiomme

vakioittemme / vakioidemme

vakionne

vakioittenne / vakioidenne

vakionsa

vakioittensa / vakioidensa

Ill

mihin

vakioomme

vakioihimme

vakioonne

vakioihinne

vakioonsa

vakioihinsa

Ine

-ssa

vakiossamme

vakioissamme

vakiossanne

vakioissanne

vakiossansa / vakiossaan

vakioissansa / vakioissaan

Ela

-sta

vakiostamme

vakioistamme

vakiostanne

vakioistanne

vakiostansa / vakiostaan

vakioistansa / vakioistaan

All

-lle

vakiollemme

vakioillemme

vakiollenne

vakioillenne

vakiollensa / vakiolleen

vakioillensa / vakioillean

Ade

-lla

vakiollamme

vakioillamme

vakiollanne

vakioillanne

vakiollansa / vakiollaan

vakioillansa / vakioillaan

Abl

-lta

vakioltamme

vakioiltamme

vakioltanne

vakioiltanne

vakioltansa / vakioltaan

vakioiltansa / vakioiltaan

Tra

-ksi

vakioksemme

vakioiksemme

vakioksenne

vakioiksenne

vakioksensa / vakiokseen

vakioiksensa / vakioikseen

Ess

-na

vakionamme

vakioinamme

vakionanne

vakioinanne

vakionansa / vakionaan

vakioinansa / vakioinaan

Abe

-tta

vakiottamme

vakioittamme

vakiottanne

vakioittanne

vakiottansa / vakiottaan

vakioittansa / vakioittaan

Com

-ne

-

vakioinemme

-

vakioinenne

-

vakioinensa / vakioineen

Singular

Plural

Nom

-

vakiomme

vakionne

vakionsa

vakiomme

vakionne

vakionsa

Par

-ta

vakiotamme

vakiotanne

vakiotansa / vakiotaan

vakioitamme

vakioitanne

vakioitansa / vakioitaan

Gen

-n

vakiomme

vakionne

vakionsa

vakioittemme / vakioidemme

vakioittenne / vakioidenne

vakioittensa / vakioidensa

Ill

mihin

vakioomme

vakioonne

vakioonsa

vakioihimme

vakioihinne

vakioihinsa

Ine

-ssa

vakiossamme

vakiossanne

vakiossansa / vakiossaan

vakioissamme

vakioissanne

vakioissansa / vakioissaan

Ela

-sta

vakiostamme

vakiostanne

vakiostansa / vakiostaan

vakioistamme

vakioistanne

vakioistansa / vakioistaan

All

-lle

vakiollemme

vakiollenne

vakiollensa / vakiolleen

vakioillemme

vakioillenne

vakioillensa / vakioillean

Ade

-lla

vakiollamme

vakiollanne

vakiollansa / vakiollaan

vakioillamme

vakioillanne

vakioillansa / vakioillaan

Abl

-lta

vakioltamme

vakioltanne

vakioltansa / vakioltaan

vakioiltamme

vakioiltanne

vakioiltansa / vakioiltaan

Tra

-ksi

vakioksemme

vakioksenne

vakioksensa / vakiokseen

vakioiksemme

vakioiksenne

vakioiksensa / vakioikseen

Ess

-na

vakionamme

vakionanne

vakionansa / vakionaan

vakioinamme

vakioinanne

vakioinansa / vakioinaan

Abe

-tta

vakiottamme

vakiottanne

vakiottansa / vakiottaan

vakioittamme

vakioittanne

vakioittansa / vakioittaan

Com

-ne

-

-

-

vakioinemme

vakioinenne

vakioinensa / vakioineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept