logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hammassuojus, noun

Word analysis
hammassuojukset

hammassuojukset

hammassuojus

Noun, Plural Nominative

hammas

Noun, Singular Nominative

+ suojus

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hammassuojus

hammassuojukset

Par

-ta

hammassuojusta

hammassuojuksia

Gen

-n

hammassuojuksen

hammassuojuksien / hammassuojusten

Ill

mihin

hammassuojukseen

hammassuojuksiin

Ine

-ssa

hammassuojuksessa

hammassuojuksissa

Ela

-sta

hammassuojuksesta

hammassuojuksista

All

-lle

hammassuojukselle

hammassuojuksille

Ade

-lla

hammassuojuksella

hammassuojuksilla

Abl

-lta

hammassuojukselta

hammassuojuksilta

Tra

-ksi

hammassuojukseksi

hammassuojuksiksi

Ess

-na

hammassuojuksena

hammassuojuksina

Abe

-tta

hammassuojuksetta

hammassuojuksitta

Com

-ne

-

hammassuojuksine

Ins

-in

-

hammassuojuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hammassuojus

hammassuojukset

Par

-ta

hammassuojusta

hammassuojuksia

Gen

-n

hammassuojuksen

hammassuojuksien / hammassuojusten

Ill

mihin

hammassuojukseen

hammassuojuksiin

Ine

-ssa

hammassuojuksessa

hammassuojuksissa

Ela

-sta

hammassuojuksesta

hammassuojuksista

All

-lle

hammassuojukselle

hammassuojuksille

Ade

-lla

hammassuojuksella

hammassuojuksilla

Abl

-lta

hammassuojukselta

hammassuojuksilta

Tra

-ksi

hammassuojukseksi

hammassuojuksiksi

Ess

-na

hammassuojuksena

hammassuojuksina

Abe

-tta

hammassuojuksetta

hammassuojuksitta

Com

-ne

-

hammassuojuksine

Ins

-in

-

hammassuojuksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tooth cover
shelter
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; tmClass Hammassuojukset (3). Rugby gumshields (3). Askelmittarit, hammassuojukset. Pedometers, mouth guards. Hengityksen testausns-ja harjoituslaitteet, Hammassuojukset. Breath test and breathing exercise apparatus, Teeth protectors. Urheilutarvikkeet rugbyn pelaamiseen, nimittäin kypärät, hammassuojukset, erotuomarien pillit. Sporting articles for playing rugby, namely helmets, gum shields, whistles for referees. Askelmittarit, hammassuojukset, silmälasit (optiset), silmälasikotelot, tulensammutuslaitteet. Pedometers, teeth protectors, spectacles (optics), spectacle cases, fire-extinguishing apparatus. Urheilutarvikkeet rugbyn pelaamista varten, nimittäin kypärät, hammassuojukset, erotuomarien pillit. Sports items for rugby, namely helmets, gum shields, whistles for referees. Henkilökohtaiset suojavarusteet onnettomuuksien varalle, hammassuojukset, suojakypärät urheilukäyttöön, nimittäin amerikkalaisen jalkapallon, rugbyn ja jääkiekon pelaamiseen, suojanaamarit. Protection devices for personal use against accidents, teeth protectors, protective helmets for sports, namely American football, rugby and ice hockey, protective masks. Vaaat, valopoijut, ilmapuntarit, suuntans-, merkinantopoijut, kompassit, räjähtämättömät sumusignaalit, suojakypärät, koiranvihellyspillit, askelmittarit, hammassuojukset, silmälasit (optiset), silmälasikotelot, hydrometrit, korkeusmittarit. Scales, luminous beacons, barometers, marking and signalling buoys, directional compasses, fog signals, non-explosive, protective helmets, dog whistles, pedometers, teeth protectors, spectacles, spectacle cases, hydrometers, altimeters. Välineet ja laitteet suuhun liittyvään implantologiaan, erityisesti hammasimplantit, hampaiden kiinnitysnastat jans-ruuvit, hammaskruunut, hammassuojukset, hammassillat, hampaiden lisäosat, paikanlukitushatut ja luuporat, luujyrsimet, räikät ja välinelaatikot. Instruments and apparatus for oral implantology, in particular dental implants, dental anchoring pins and screws, dental crowns, dental sheathings, dental bridges, dental attachments, place holder caps, and bone drills, bone milling cutters, ratchets and instrument boxes. Suojakypärät urheilukäyttöön, hammassuojukset, henkilökohtaiset turvalaitteet onnettomuuksien varalle, peliohjelmistot, korvalappustereot, kuulokkeet, puhelinkuulokkeet, kaiuttimet, äänentoistolaitteet, silmälasikotelot, urheilulasit, korvatulpat (tulpat), videnauhat, megafonit. Protective helmets for sports, teeth protectors, protection devices for personal use against accidents, computer game programs, personal stereos, headphones, telephone receivers, loudspeakers, apparatus for the reproduction of sound, spectacle cases, goggles for sports, ear plugs, videotapes, speaking tubes. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hammassuojukseni

hammassuojukseni

hammassuojuksesi

hammassuojuksesi

hammassuojuksensa

hammassuojuksensa

Par

-ta

hammassuojustani

hammassuojuksiani

hammassuojustasi

hammassuojuksiasi

hammassuojustansa / hammassuojustaan

hammassuojuksiansa / hammassuojuksiaan

Gen

-n

hammassuojukseni

hammassuojuksieni / hammassuojusteni

hammassuojuksesi

hammassuojuksiesi / hammassuojustesi

hammassuojuksensa

hammassuojuksiensa / hammassuojustensa

Ill

mihin

hammassuojukseeni

hammassuojuksiini

hammassuojukseesi

hammassuojuksiisi

hammassuojukseensa

hammassuojuksiinsa

Ine

-ssa

hammassuojuksessani

hammassuojuksissani

hammassuojuksessasi

hammassuojuksissasi

hammassuojuksessansa / hammassuojuksessaan

hammassuojuksissansa / hammassuojuksissaan

Ela

-sta

hammassuojuksestani

hammassuojuksistani

hammassuojuksestasi

hammassuojuksistasi

hammassuojuksestansa / hammassuojuksestaan

hammassuojuksistansa / hammassuojuksistaan

All

-lle

hammassuojukselleni

hammassuojuksilleni

hammassuojuksellesi

hammassuojuksillesi

hammassuojuksellensa / hammassuojukselleen

hammassuojuksillensa / hammassuojuksillean

Ade

-lla

hammassuojuksellani

hammassuojuksillani

hammassuojuksellasi

hammassuojuksillasi

hammassuojuksellansa / hammassuojuksellaan

hammassuojuksillansa / hammassuojuksillaan

Abl

-lta

hammassuojukseltani

hammassuojuksiltani

hammassuojukseltasi

hammassuojuksiltasi

hammassuojukseltansa / hammassuojukseltaan

hammassuojuksiltansa / hammassuojuksiltaan

Tra

-ksi

hammassuojuksekseni

hammassuojuksikseni

hammassuojukseksesi

hammassuojuksiksesi

hammassuojukseksensa / hammassuojuksekseen

hammassuojuksiksensa / hammassuojuksikseen

Ess

-na

hammassuojuksenani

hammassuojuksinani

hammassuojuksenasi

hammassuojuksinasi

hammassuojuksenansa / hammassuojuksenaan

hammassuojuksinansa / hammassuojuksinaan

Abe

-tta

hammassuojuksettani

hammassuojuksittani

hammassuojuksettasi

hammassuojuksittasi

hammassuojuksettansa / hammassuojuksettaan

hammassuojuksittansa / hammassuojuksittaan

Com

-ne

-

hammassuojuksineni

-

hammassuojuksinesi

-

hammassuojuksinensa / hammassuojuksineen

Singular

Plural

Nom

-

hammassuojukseni

hammassuojuksesi

hammassuojuksensa

hammassuojukseni

hammassuojuksesi

hammassuojuksensa

Par

-ta

hammassuojustani

hammassuojustasi

hammassuojustansa / hammassuojustaan

hammassuojuksiani

hammassuojuksiasi

hammassuojuksiansa / hammassuojuksiaan

Gen

-n

hammassuojukseni

hammassuojuksesi

hammassuojuksensa

hammassuojuksieni / hammassuojusteni

hammassuojuksiesi / hammassuojustesi

hammassuojuksiensa / hammassuojustensa

Ill

mihin

hammassuojukseeni

hammassuojukseesi

hammassuojukseensa

hammassuojuksiini

hammassuojuksiisi

hammassuojuksiinsa

Ine

-ssa

hammassuojuksessani

hammassuojuksessasi

hammassuojuksessansa / hammassuojuksessaan

hammassuojuksissani

hammassuojuksissasi

hammassuojuksissansa / hammassuojuksissaan

Ela

-sta

hammassuojuksestani

hammassuojuksestasi

hammassuojuksestansa / hammassuojuksestaan

hammassuojuksistani

hammassuojuksistasi

hammassuojuksistansa / hammassuojuksistaan

All

-lle

hammassuojukselleni

hammassuojuksellesi

hammassuojuksellensa / hammassuojukselleen

hammassuojuksilleni

hammassuojuksillesi

hammassuojuksillensa / hammassuojuksillean

Ade

-lla

hammassuojuksellani

hammassuojuksellasi

hammassuojuksellansa / hammassuojuksellaan

hammassuojuksillani

hammassuojuksillasi

hammassuojuksillansa / hammassuojuksillaan

Abl

-lta

hammassuojukseltani

hammassuojukseltasi

hammassuojukseltansa / hammassuojukseltaan

hammassuojuksiltani

hammassuojuksiltasi

hammassuojuksiltansa / hammassuojuksiltaan

Tra

-ksi

hammassuojuksekseni

hammassuojukseksesi

hammassuojukseksensa / hammassuojuksekseen

hammassuojuksikseni

hammassuojuksiksesi

hammassuojuksiksensa / hammassuojuksikseen

Ess

-na

hammassuojuksenani

hammassuojuksenasi

hammassuojuksenansa / hammassuojuksenaan

hammassuojuksinani

hammassuojuksinasi

hammassuojuksinansa / hammassuojuksinaan

Abe

-tta

hammassuojuksettani

hammassuojuksettasi

hammassuojuksettansa / hammassuojuksettaan

hammassuojuksittani

hammassuojuksittasi

hammassuojuksittansa / hammassuojuksittaan

Com

-ne

-

-

-

hammassuojuksineni

hammassuojuksinesi

hammassuojuksinensa / hammassuojuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hammassuojuksemme

hammassuojuksemme

hammassuojuksenne

hammassuojuksenne

hammassuojuksensa

hammassuojuksensa

Par

-ta

hammassuojustamme

hammassuojuksiamme

hammassuojustanne

hammassuojuksianne

hammassuojustansa / hammassuojustaan

hammassuojuksiansa / hammassuojuksiaan

Gen

-n

hammassuojuksemme

hammassuojuksiemme / hammassuojustemme

hammassuojuksenne

hammassuojuksienne / hammassuojustenne

hammassuojuksensa

hammassuojuksiensa / hammassuojustensa

Ill

mihin

hammassuojukseemme

hammassuojuksiimme

hammassuojukseenne

hammassuojuksiinne

hammassuojukseensa

hammassuojuksiinsa

Ine

-ssa

hammassuojuksessamme

hammassuojuksissamme

hammassuojuksessanne

hammassuojuksissanne

hammassuojuksessansa / hammassuojuksessaan

hammassuojuksissansa / hammassuojuksissaan

Ela

-sta

hammassuojuksestamme

hammassuojuksistamme

hammassuojuksestanne

hammassuojuksistanne

hammassuojuksestansa / hammassuojuksestaan

hammassuojuksistansa / hammassuojuksistaan

All

-lle

hammassuojuksellemme

hammassuojuksillemme

hammassuojuksellenne

hammassuojuksillenne

hammassuojuksellensa / hammassuojukselleen

hammassuojuksillensa / hammassuojuksillean

Ade

-lla

hammassuojuksellamme

hammassuojuksillamme

hammassuojuksellanne

hammassuojuksillanne

hammassuojuksellansa / hammassuojuksellaan

hammassuojuksillansa / hammassuojuksillaan

Abl

-lta

hammassuojukseltamme

hammassuojuksiltamme

hammassuojukseltanne

hammassuojuksiltanne

hammassuojukseltansa / hammassuojukseltaan

hammassuojuksiltansa / hammassuojuksiltaan

Tra

-ksi

hammassuojukseksemme

hammassuojuksiksemme

hammassuojukseksenne

hammassuojuksiksenne

hammassuojukseksensa / hammassuojuksekseen

hammassuojuksiksensa / hammassuojuksikseen

Ess

-na

hammassuojuksenamme

hammassuojuksinamme

hammassuojuksenanne

hammassuojuksinanne

hammassuojuksenansa / hammassuojuksenaan

hammassuojuksinansa / hammassuojuksinaan

Abe

-tta

hammassuojuksettamme

hammassuojuksittamme

hammassuojuksettanne

hammassuojuksittanne

hammassuojuksettansa / hammassuojuksettaan

hammassuojuksittansa / hammassuojuksittaan

Com

-ne

-

hammassuojuksinemme

-

hammassuojuksinenne

-

hammassuojuksinensa / hammassuojuksineen

Singular

Plural

Nom

-

hammassuojuksemme

hammassuojuksenne

hammassuojuksensa

hammassuojuksemme

hammassuojuksenne

hammassuojuksensa

Par

-ta

hammassuojustamme

hammassuojustanne

hammassuojustansa / hammassuojustaan

hammassuojuksiamme

hammassuojuksianne

hammassuojuksiansa / hammassuojuksiaan

Gen

-n

hammassuojuksemme

hammassuojuksenne

hammassuojuksensa

hammassuojuksiemme / hammassuojustemme

hammassuojuksienne / hammassuojustenne

hammassuojuksiensa / hammassuojustensa

Ill

mihin

hammassuojukseemme

hammassuojukseenne

hammassuojukseensa

hammassuojuksiimme

hammassuojuksiinne

hammassuojuksiinsa

Ine

-ssa

hammassuojuksessamme

hammassuojuksessanne

hammassuojuksessansa / hammassuojuksessaan

hammassuojuksissamme

hammassuojuksissanne

hammassuojuksissansa / hammassuojuksissaan

Ela

-sta

hammassuojuksestamme

hammassuojuksestanne

hammassuojuksestansa / hammassuojuksestaan

hammassuojuksistamme

hammassuojuksistanne

hammassuojuksistansa / hammassuojuksistaan

All

-lle

hammassuojuksellemme

hammassuojuksellenne

hammassuojuksellensa / hammassuojukselleen

hammassuojuksillemme

hammassuojuksillenne

hammassuojuksillensa / hammassuojuksillean

Ade

-lla

hammassuojuksellamme

hammassuojuksellanne

hammassuojuksellansa / hammassuojuksellaan

hammassuojuksillamme

hammassuojuksillanne

hammassuojuksillansa / hammassuojuksillaan

Abl

-lta

hammassuojukseltamme

hammassuojukseltanne

hammassuojukseltansa / hammassuojukseltaan

hammassuojuksiltamme

hammassuojuksiltanne

hammassuojuksiltansa / hammassuojuksiltaan

Tra

-ksi

hammassuojukseksemme

hammassuojukseksenne

hammassuojukseksensa / hammassuojuksekseen

hammassuojuksiksemme

hammassuojuksiksenne

hammassuojuksiksensa / hammassuojuksikseen

Ess

-na

hammassuojuksenamme

hammassuojuksenanne

hammassuojuksenansa / hammassuojuksenaan

hammassuojuksinamme

hammassuojuksinanne

hammassuojuksinansa / hammassuojuksinaan

Abe

-tta

hammassuojuksettamme

hammassuojuksettanne

hammassuojuksettansa / hammassuojuksettaan

hammassuojuksittamme

hammassuojuksittanne

hammassuojuksittansa / hammassuojuksittaan

Com

-ne

-

-

-

hammassuojuksinemme

hammassuojuksinenne

hammassuojuksinensa / hammassuojuksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hammas

hampaat

Par

-ta

hammasta

hampaita / hampahia

Gen

-n

hampaan

hampaitten / hampaiden / hampahien / hampahitten

Ill

mihin

hampaaseen

hampaisiin / hampaihin / hampahisin

Ine

-ssa

hampaassa

hampahissa / hampaissa

Ela

-sta

hampaasta

hampahista / hampaista

All

-lle

hampaalle

hampahille / hampaille

Ade

-lla

hampaalla

hampahilla / hampailla

Abl

-lta

hampaalta

hampahilta / hampailta

Tra

-ksi

hampaaksi

hampahiksi / hampaiksi

Ess

-na

hampaana

hampahina / hampaina

Abe

-tta

hampaatta

hampahitta / hampaitta

Com

-ne

-

hampahine / hampaine

Ins

-in

-

hampahin / hampain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hammas

hampaat

Par

-ta

hammasta

hampaita / hampahia

Gen

-n

hampaan

hampaitten / hampaiden / hampahien / hampahitten

Ill

mihin

hampaaseen

hampaisiin / hampaihin / hampahisin

Ine

-ssa

hampaassa

hampahissa / hampaissa

Ela

-sta

hampaasta

hampahista / hampaista

All

-lle

hampaalle

hampahille / hampaille

Ade

-lla

hampaalla

hampahilla / hampailla

Abl

-lta

hampaalta

hampahilta / hampailta

Tra

-ksi

hampaaksi

hampahiksi / hampaiksi

Ess

-na

hampaana

hampahina / hampaina

Abe

-tta

hampaatta

hampahitta / hampaitta

Com

-ne

-

hampahine / hampaine

Ins

-in

-

hampahin / hampain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tooth hammas, sakara, piikki, nirkko
cog hammas, hammasratas
dental
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus Ihmisen hammas. It's a human tooth. Se oli hampaani. That was my tooth. Hänellä on kipeä hammas. He has a sore tooth. Ei hampaita. No teeth. Harjasin juuri hampaani. I just wanted to let you know that i'm on to you. Nämä ovat omat hampaani. These are my own. Lasta sattui hampaasta. The child felt pain in the tooth. Näytä hampaitasi. Let me see your teeth. Hammas on viisaudenhampaan vieressä. The tooth is next to the wisdom tooth. Hampaasi ovat vähän vinot. Your teeth are a little crooked. Ah! Show more arrow right

Wiktionary

tooth Show more arrow right hampaisiin saakka aseistettu: armed to the teeth Show more arrow right Adjectives hampaaton Nouns hampaisto Verbs hammastaa Idioms purra hammasta Show more arrow right hammasharjahammashoitohammaslankahammaslääkärihammaspeikkohammasratashammasmätähammastahnakulmahammasposkihammasraateluhammassapelihammastorahammasviisaudenhammas Show more arrow right From Proto-Finnic hambas, borrowed from Proto-Balto-Slavic źámbas (replacing original pii < piŋe), from Proto-Indo-European ǵómbʰos. Cognate with Proto-Slavic zǫbъ, Lithuanian žam̃bas, Latvian zobs. Doublet of kampa. Show more arrow right

Wikipedia

Tooth A tooth (plural teeth) is a hard, calcified structure found in the jaws (or mouths) of many vertebrates and used to break down food. Some animals, particularly carnivores, also use teeth for hunting or for defensive purposes. The roots of teeth are covered by gums. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hampaani

hampaani

hampaasi

hampaasi

hampaansa

hampaansa

Par

-ta

hammastani

hampaitani / hampahiani

hammastasi

hampaitasi / hampahiasi

hammastansa / hammastaan

hampaitansa / hampaitaan / hampahiansa / hampahiaan

Gen

-n

hampaani

hampaitteni / hampaideni / hampahieni / hampahitteni

hampaasi

hampaittesi / hampaidesi / hampahiesi / hampahittesi

hampaansa

hampaittensa / hampaidensa / hampahiensa / hampahittensa

Ill

mihin

hampaaseeni

hampaisiini / hampaihini / hampahisini

hampaaseesi

hampaisiisi / hampaihisi / hampahisisi

hampaaseensa

hampaisiinsa / hampaihinsa / hampahisinsa

Ine

-ssa

hampaassani

hampahissani / hampaissani

hampaassasi

hampahissasi / hampaissasi

hampaassansa / hampaassaan

hampahissansa / hampahissaan / hampaissansa / hampaissaan

Ela

-sta

hampaastani

hampahistani / hampaistani

hampaastasi

hampahistasi / hampaistasi

hampaastansa / hampaastaan

hampahistansa / hampahistaan / hampaistansa / hampaistaan

All

-lle

hampaalleni

hampahilleni / hampailleni

hampaallesi

hampahillesi / hampaillesi

hampaallensa / hampaalleen

hampahillensa / hampahillean / hampaillensa / hampaillean

Ade

-lla

hampaallani

hampahillani / hampaillani

hampaallasi

hampahillasi / hampaillasi

hampaallansa / hampaallaan

hampahillansa / hampahillaan / hampaillansa / hampaillaan

Abl

-lta

hampaaltani

hampahiltani / hampailtani

hampaaltasi

hampahiltasi / hampailtasi

hampaaltansa / hampaaltaan

hampahiltansa / hampahiltaan / hampailtansa / hampailtaan

Tra

-ksi

hampaakseni

hampahikseni / hampaikseni

hampaaksesi

hampahiksesi / hampaiksesi

hampaaksensa / hampaakseen

hampahikseen / hampahiksensa / hampaikseen / hampaiksensa

Ess

-na

hampaanani

hampahinani / hampainani

hampaanasi

hampahinasi / hampainasi

hampaanansa / hampaanaan

hampahinansa / hampahinaan / hampainansa / hampainaan

Abe

-tta

hampaattani

hampahittani / hampaittani

hampaattasi

hampahittasi / hampaittasi

hampaattansa / hampaattaan

hampahittansa / hampahittaan / hampaittansa / hampaittaan

Com

-ne

-

hampahineni / hampaineni

-

hampahinesi / hampainesi

-

hampahineen / hampahinensa / hampaineen / hampainensa

Singular

Plural

Nom

-

hampaani

hampaasi

hampaansa

hampaani

hampaasi

hampaansa

Par

-ta

hammastani

hammastasi

hammastansa / hammastaan

hampaitani / hampahiani

hampaitasi / hampahiasi

hampaitansa / hampaitaan / hampahiansa / hampahiaan

Gen

-n

hampaani

hampaasi

hampaansa

hampaitteni / hampaideni / hampahieni / hampahitteni

hampaittesi / hampaidesi / hampahiesi / hampahittesi

hampaittensa / hampaidensa / hampahiensa / hampahittensa

Ill

mihin

hampaaseeni

hampaaseesi

hampaaseensa

hampaisiini / hampaihini / hampahisini

hampaisiisi / hampaihisi / hampahisisi

hampaisiinsa / hampaihinsa / hampahisinsa

Ine

-ssa

hampaassani

hampaassasi

hampaassansa / hampaassaan

hampahissani / hampaissani

hampahissasi / hampaissasi

hampahissansa / hampahissaan / hampaissansa / hampaissaan

Ela

-sta

hampaastani

hampaastasi

hampaastansa / hampaastaan

hampahistani / hampaistani

hampahistasi / hampaistasi

hampahistansa / hampahistaan / hampaistansa / hampaistaan

All

-lle

hampaalleni

hampaallesi

hampaallensa / hampaalleen

hampahilleni / hampailleni

hampahillesi / hampaillesi

hampahillensa / hampahillean / hampaillensa / hampaillean

Ade

-lla

hampaallani

hampaallasi

hampaallansa / hampaallaan

hampahillani / hampaillani

hampahillasi / hampaillasi

hampahillansa / hampahillaan / hampaillansa / hampaillaan

Abl

-lta

hampaaltani

hampaaltasi

hampaaltansa / hampaaltaan

hampahiltani / hampailtani

hampahiltasi / hampailtasi

hampahiltansa / hampahiltaan / hampailtansa / hampailtaan

Tra

-ksi

hampaakseni

hampaaksesi

hampaaksensa / hampaakseen

hampahikseni / hampaikseni

hampahiksesi / hampaiksesi

hampahikseen / hampahiksensa / hampaikseen / hampaiksensa

Ess

-na

hampaanani

hampaanasi

hampaanansa / hampaanaan

hampahinani / hampainani

hampahinasi / hampainasi

hampahinansa / hampahinaan / hampainansa / hampainaan

Abe

-tta

hampaattani

hampaattasi

hampaattansa / hampaattaan

hampahittani / hampaittani

hampahittasi / hampaittasi

hampahittansa / hampahittaan / hampaittansa / hampaittaan

Com

-ne

-

-

-

hampahineni / hampaineni

hampahinesi / hampainesi

hampahineen / hampahinensa / hampaineen / hampainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hampaamme

hampaamme

hampaanne

hampaanne

hampaansa

hampaansa

Par

-ta

hammastamme

hampaitamme / hampahiamme

hammastanne

hampaitanne / hampahianne

hammastansa / hammastaan

hampaitansa / hampaitaan / hampahiansa / hampahiaan

Gen

-n

hampaamme

hampaittemme / hampaidemme / hampahiemme / hampahittemme

hampaanne

hampaittenne / hampaidenne / hampahienne / hampahittenne

hampaansa

hampaittensa / hampaidensa / hampahiensa / hampahittensa

Ill

mihin

hampaaseemme

hampaisiimme / hampaihimme / hampahisimme

hampaaseenne

hampaisiinne / hampaihinne / hampahisinne

hampaaseensa

hampaisiinsa / hampaihinsa / hampahisinsa

Ine

-ssa

hampaassamme

hampahissamme / hampaissamme

hampaassanne

hampahissanne / hampaissanne

hampaassansa / hampaassaan

hampahissansa / hampahissaan / hampaissansa / hampaissaan

Ela

-sta

hampaastamme

hampahistamme / hampaistamme

hampaastanne

hampahistanne / hampaistanne

hampaastansa / hampaastaan

hampahistansa / hampahistaan / hampaistansa / hampaistaan

All

-lle

hampaallemme

hampahillemme / hampaillemme

hampaallenne

hampahillenne / hampaillenne

hampaallensa / hampaalleen

hampahillensa / hampahillean / hampaillensa / hampaillean

Ade

-lla

hampaallamme

hampahillamme / hampaillamme

hampaallanne

hampahillanne / hampaillanne

hampaallansa / hampaallaan

hampahillansa / hampahillaan / hampaillansa / hampaillaan

Abl

-lta

hampaaltamme

hampahiltamme / hampailtamme

hampaaltanne

hampahiltanne / hampailtanne

hampaaltansa / hampaaltaan

hampahiltansa / hampahiltaan / hampailtansa / hampailtaan

Tra

-ksi

hampaaksemme

hampahiksemme / hampaiksemme

hampaaksenne

hampahiksenne / hampaiksenne

hampaaksensa / hampaakseen

hampahikseen / hampahiksensa / hampaikseen / hampaiksensa

Ess

-na

hampaanamme

hampahinamme / hampainamme

hampaananne

hampahinanne / hampainanne

hampaanansa / hampaanaan

hampahinansa / hampahinaan / hampainansa / hampainaan

Abe

-tta

hampaattamme

hampahittamme / hampaittamme

hampaattanne

hampahittanne / hampaittanne

hampaattansa / hampaattaan

hampahittansa / hampahittaan / hampaittansa / hampaittaan

Com

-ne

-

hampahinemme / hampainemme

-

hampahinenne / hampainenne

-

hampahineen / hampahinensa / hampaineen / hampainensa

Singular

Plural

Nom

-

hampaamme

hampaanne

hampaansa

hampaamme

hampaanne

hampaansa

Par

-ta

hammastamme

hammastanne

hammastansa / hammastaan

hampaitamme / hampahiamme

hampaitanne / hampahianne

hampaitansa / hampaitaan / hampahiansa / hampahiaan

Gen

-n

hampaamme

hampaanne

hampaansa

hampaittemme / hampaidemme / hampahiemme / hampahittemme

hampaittenne / hampaidenne / hampahienne / hampahittenne

hampaittensa / hampaidensa / hampahiensa / hampahittensa

Ill

mihin

hampaaseemme

hampaaseenne

hampaaseensa

hampaisiimme / hampaihimme / hampahisimme

hampaisiinne / hampaihinne / hampahisinne

hampaisiinsa / hampaihinsa / hampahisinsa

Ine

-ssa

hampaassamme

hampaassanne

hampaassansa / hampaassaan

hampahissamme / hampaissamme

hampahissanne / hampaissanne

hampahissansa / hampahissaan / hampaissansa / hampaissaan

Ela

-sta

hampaastamme

hampaastanne

hampaastansa / hampaastaan

hampahistamme / hampaistamme

hampahistanne / hampaistanne

hampahistansa / hampahistaan / hampaistansa / hampaistaan

All

-lle

hampaallemme

hampaallenne

hampaallensa / hampaalleen

hampahillemme / hampaillemme

hampahillenne / hampaillenne

hampahillensa / hampahillean / hampaillensa / hampaillean

Ade

-lla

hampaallamme

hampaallanne

hampaallansa / hampaallaan

hampahillamme / hampaillamme

hampahillanne / hampaillanne

hampahillansa / hampahillaan / hampaillansa / hampaillaan

Abl

-lta

hampaaltamme

hampaaltanne

hampaaltansa / hampaaltaan

hampahiltamme / hampailtamme

hampahiltanne / hampailtanne

hampahiltansa / hampahiltaan / hampailtansa / hampailtaan

Tra

-ksi

hampaaksemme

hampaaksenne

hampaaksensa / hampaakseen

hampahiksemme / hampaiksemme

hampahiksenne / hampaiksenne

hampahikseen / hampahiksensa / hampaikseen / hampaiksensa

Ess

-na

hampaanamme

hampaananne

hampaanansa / hampaanaan

hampahinamme / hampainamme

hampahinanne / hampainanne

hampahinansa / hampahinaan / hampainansa / hampainaan

Abe

-tta

hampaattamme

hampaattanne

hampaattansa / hampaattaan

hampahittamme / hampaittamme

hampahittanne / hampaittanne

hampahittansa / hampahittaan / hampaittansa / hampaittaan

Com

-ne

-

-

-

hampahinemme / hampainemme

hampahinenne / hampainenne

hampahineen / hampahinensa / hampaineen / hampainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suojus

suojukset

Par

-ta

suojusta

suojuksia

Gen

-n

suojuksen

suojuksien / suojusten

Ill

mihin

suojukseen

suojuksiin

Ine

-ssa

suojuksessa

suojuksissa

Ela

-sta

suojuksesta

suojuksista

All

-lle

suojukselle

suojuksille

Ade

-lla

suojuksella

suojuksilla

Abl

-lta

suojukselta

suojuksilta

Tra

-ksi

suojukseksi

suojuksiksi

Ess

-na

suojuksena

suojuksina

Abe

-tta

suojuksetta

suojuksitta

Com

-ne

-

suojuksine

Ins

-in

-

suojuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suojus

suojukset

Par

-ta

suojusta

suojuksia

Gen

-n

suojuksen

suojuksien / suojusten

Ill

mihin

suojukseen

suojuksiin

Ine

-ssa

suojuksessa

suojuksissa

Ela

-sta

suojuksesta

suojuksista

All

-lle

suojukselle

suojuksille

Ade

-lla

suojuksella

suojuksilla

Abl

-lta

suojukselta

suojuksilta

Tra

-ksi

suojukseksi

suojuksiksi

Ess

-na

suojuksena

suojuksina

Abe

-tta

suojuksetta

suojuksitta

Com

-ne

-

suojuksine

Ins

-in

-

suojuksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

cover kansi, päällinen, suojus, suoja, peite, kotelo
cap korkki, suojus, kansi, myssy, lakki, päähine
guard vartija, suojus, vartiointi, junailija, vartiosotilas, vartiosto
shield kilpi, suoja, suojus, virkamerkki, palkinto, palkintokilpi
protector suojelija, suojus, suoja, suojalaite, valtionhoitaja, protektori
protection suojelu, suoja, suojaus, suojus, suojelus, rauhoitus
screen kuvaruutu, seula, valkokangas, suojus, suoja, verkko
sheath tuppi, vaippa, suojus, kondomi
case asia, tapaus, kotelo, asianlaita, laukku, suojus
jacket takki, jakku, vaippa, kuori, suojus, kansi
pad alusta, pehmuste, tyyny, toppaus, täyte, suojus
fender lokasuoja, lepuuttaja, puskuri, suojus, kipinäsuoja, karja-aura
fence aita, aitaus, este, suojus, varastetun tavaran kätkijä
safeguard suoja, turva, tae, suojatoimi, suojakeino, suojus
pod palko, kotelo, säiliö, suojus
blind sokeat, kaihdin, suoja, piilokoju, silmälappu, suojus
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence 135507.; Eurlex2019; EMEA0.3; tmClass Ota suojus pois tästä. You have to remove the cover. Suojus suojaa älypuhelimen näyttöä naarmuilta. The cover protects the screen of the smartphone from scratches. Ketjun suojus. Chain guard. Poista neulan suojus neulaa koskematta. Remove the needle guard without touching the needle. Laita kynän suojus takaisin paikoilleen. Replace the cap on the pen. Puhelinten suojukset. Telephone sheath. Suojukset koneenosina. Hoods being machine parts. Golfmailojen suojukset. Golf club covers. Suojukset on vaihdettu. Well his composite armor has been replaced. Suihkepullon suojukset. Spray caps. Show more arrow right

Wiktionary

guard, protection, cover, covering, veil (thing that protects something) suojaFin:Asentaja vaihtoi ketjun suojuksen.Eng:The mechanic replaced the chain guard. pad (stuffed cushion to prevent damage) pehmuste sheath (long case) tuppi Show more arrow right kasvosuojuspolvisuojuspäänsuojussilmäsuojussuojuskasvisuojuskarvasuojuskotelosuojustaa Show more arrow right suoj- +‎ -us Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suojukseni

suojukseni

suojuksesi

suojuksesi

suojuksensa

suojuksensa

Par

-ta

suojustani

suojuksiani

suojustasi

suojuksiasi

suojustansa / suojustaan

suojuksiansa / suojuksiaan

Gen

-n

suojukseni

suojuksieni / suojusteni

suojuksesi

suojuksiesi / suojustesi

suojuksensa

suojuksiensa / suojustensa

Ill

mihin

suojukseeni

suojuksiini

suojukseesi

suojuksiisi

suojukseensa

suojuksiinsa

Ine

-ssa

suojuksessani

suojuksissani

suojuksessasi

suojuksissasi

suojuksessansa / suojuksessaan

suojuksissansa / suojuksissaan

Ela

-sta

suojuksestani

suojuksistani

suojuksestasi

suojuksistasi

suojuksestansa / suojuksestaan

suojuksistansa / suojuksistaan

All

-lle

suojukselleni

suojuksilleni

suojuksellesi

suojuksillesi

suojuksellensa / suojukselleen

suojuksillensa / suojuksillean

Ade

-lla

suojuksellani

suojuksillani

suojuksellasi

suojuksillasi

suojuksellansa / suojuksellaan

suojuksillansa / suojuksillaan

Abl

-lta

suojukseltani

suojuksiltani

suojukseltasi

suojuksiltasi

suojukseltansa / suojukseltaan

suojuksiltansa / suojuksiltaan

Tra

-ksi

suojuksekseni

suojuksikseni

suojukseksesi

suojuksiksesi

suojukseksensa / suojuksekseen

suojuksiksensa / suojuksikseen

Ess

-na

suojuksenani

suojuksinani

suojuksenasi

suojuksinasi

suojuksenansa / suojuksenaan

suojuksinansa / suojuksinaan

Abe

-tta

suojuksettani

suojuksittani

suojuksettasi

suojuksittasi

suojuksettansa / suojuksettaan

suojuksittansa / suojuksittaan

Com

-ne

-

suojuksineni

-

suojuksinesi

-

suojuksinensa / suojuksineen

Singular

Plural

Nom

-

suojukseni

suojuksesi

suojuksensa

suojukseni

suojuksesi

suojuksensa

Par

-ta

suojustani

suojustasi

suojustansa / suojustaan

suojuksiani

suojuksiasi

suojuksiansa / suojuksiaan

Gen

-n

suojukseni

suojuksesi

suojuksensa

suojuksieni / suojusteni

suojuksiesi / suojustesi

suojuksiensa / suojustensa

Ill

mihin

suojukseeni

suojukseesi

suojukseensa

suojuksiini

suojuksiisi

suojuksiinsa

Ine

-ssa

suojuksessani

suojuksessasi

suojuksessansa / suojuksessaan

suojuksissani

suojuksissasi

suojuksissansa / suojuksissaan

Ela

-sta

suojuksestani

suojuksestasi

suojuksestansa / suojuksestaan

suojuksistani

suojuksistasi

suojuksistansa / suojuksistaan

All

-lle

suojukselleni

suojuksellesi

suojuksellensa / suojukselleen

suojuksilleni

suojuksillesi

suojuksillensa / suojuksillean

Ade

-lla

suojuksellani

suojuksellasi

suojuksellansa / suojuksellaan

suojuksillani

suojuksillasi

suojuksillansa / suojuksillaan

Abl

-lta

suojukseltani

suojukseltasi

suojukseltansa / suojukseltaan

suojuksiltani

suojuksiltasi

suojuksiltansa / suojuksiltaan

Tra

-ksi

suojuksekseni

suojukseksesi

suojukseksensa / suojuksekseen

suojuksikseni

suojuksiksesi

suojuksiksensa / suojuksikseen

Ess

-na

suojuksenani

suojuksenasi

suojuksenansa / suojuksenaan

suojuksinani

suojuksinasi

suojuksinansa / suojuksinaan

Abe

-tta

suojuksettani

suojuksettasi

suojuksettansa / suojuksettaan

suojuksittani

suojuksittasi

suojuksittansa / suojuksittaan

Com

-ne

-

-

-

suojuksineni

suojuksinesi

suojuksinensa / suojuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suojuksemme

suojuksemme

suojuksenne

suojuksenne

suojuksensa

suojuksensa

Par

-ta

suojustamme

suojuksiamme

suojustanne

suojuksianne

suojustansa / suojustaan

suojuksiansa / suojuksiaan

Gen

-n

suojuksemme

suojuksiemme / suojustemme

suojuksenne

suojuksienne / suojustenne

suojuksensa

suojuksiensa / suojustensa

Ill

mihin

suojukseemme

suojuksiimme

suojukseenne

suojuksiinne

suojukseensa

suojuksiinsa

Ine

-ssa

suojuksessamme

suojuksissamme

suojuksessanne

suojuksissanne

suojuksessansa / suojuksessaan

suojuksissansa / suojuksissaan

Ela

-sta

suojuksestamme

suojuksistamme

suojuksestanne

suojuksistanne

suojuksestansa / suojuksestaan

suojuksistansa / suojuksistaan

All

-lle

suojuksellemme

suojuksillemme

suojuksellenne

suojuksillenne

suojuksellensa / suojukselleen

suojuksillensa / suojuksillean

Ade

-lla

suojuksellamme

suojuksillamme

suojuksellanne

suojuksillanne

suojuksellansa / suojuksellaan

suojuksillansa / suojuksillaan

Abl

-lta

suojukseltamme

suojuksiltamme

suojukseltanne

suojuksiltanne

suojukseltansa / suojukseltaan

suojuksiltansa / suojuksiltaan

Tra

-ksi

suojukseksemme

suojuksiksemme

suojukseksenne

suojuksiksenne

suojukseksensa / suojuksekseen

suojuksiksensa / suojuksikseen

Ess

-na

suojuksenamme

suojuksinamme

suojuksenanne

suojuksinanne

suojuksenansa / suojuksenaan

suojuksinansa / suojuksinaan

Abe

-tta

suojuksettamme

suojuksittamme

suojuksettanne

suojuksittanne

suojuksettansa / suojuksettaan

suojuksittansa / suojuksittaan

Com

-ne

-

suojuksinemme

-

suojuksinenne

-

suojuksinensa / suojuksineen

Singular

Plural

Nom

-

suojuksemme

suojuksenne

suojuksensa

suojuksemme

suojuksenne

suojuksensa

Par

-ta

suojustamme

suojustanne

suojustansa / suojustaan

suojuksiamme

suojuksianne

suojuksiansa / suojuksiaan

Gen

-n

suojuksemme

suojuksenne

suojuksensa

suojuksiemme / suojustemme

suojuksienne / suojustenne

suojuksiensa / suojustensa

Ill

mihin

suojukseemme

suojukseenne

suojukseensa

suojuksiimme

suojuksiinne

suojuksiinsa

Ine

-ssa

suojuksessamme

suojuksessanne

suojuksessansa / suojuksessaan

suojuksissamme

suojuksissanne

suojuksissansa / suojuksissaan

Ela

-sta

suojuksestamme

suojuksestanne

suojuksestansa / suojuksestaan

suojuksistamme

suojuksistanne

suojuksistansa / suojuksistaan

All

-lle

suojuksellemme

suojuksellenne

suojuksellensa / suojukselleen

suojuksillemme

suojuksillenne

suojuksillensa / suojuksillean

Ade

-lla

suojuksellamme

suojuksellanne

suojuksellansa / suojuksellaan

suojuksillamme

suojuksillanne

suojuksillansa / suojuksillaan

Abl

-lta

suojukseltamme

suojukseltanne

suojukseltansa / suojukseltaan

suojuksiltamme

suojuksiltanne

suojuksiltansa / suojuksiltaan

Tra

-ksi

suojukseksemme

suojukseksenne

suojukseksensa / suojuksekseen

suojuksiksemme

suojuksiksenne

suojuksiksensa / suojuksikseen

Ess

-na

suojuksenamme

suojuksenanne

suojuksenansa / suojuksenaan

suojuksinamme

suojuksinanne

suojuksinansa / suojuksinaan

Abe

-tta

suojuksettamme

suojuksettanne

suojuksettansa / suojuksettaan

suojuksittamme

suojuksittanne

suojuksittansa / suojuksittaan

Com

-ne

-

-

-

suojuksinemme

suojuksinenne

suojuksinensa / suojuksineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

hammassuojus

hammassuojukset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

hammassuojuksen

hammassuojuksien / hammassuojusten

Ill

mihin

hammassuojukseen

Solve

Ine

-ssa

hammassuojuksissa

Solve

Ela

-sta

hammassuojuksista

Solve

All

-lle

hammassuojukselle

Solve

Ade

-lla

hammassuojuksella

hammassuojuksilla

Abl

-lta

hammassuojukselta

hammassuojuksilta

Tra

-ksi

hammassuojukseksi

hammassuojuksiksi

Ess

-na

hammassuojuksena

hammassuojuksina

Abe

-tta

hammassuojuksetta

hammassuojuksitta

Com

-ne

-

hammassuojuksine

Ins

-in

-

hammassuojuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hammassuojus

hammassuojukset

Par

-ta

Gen

-n

hammassuojuksen

hammassuojuksien / hammassuojusten

Ill

mihin

hammassuojukseen

Ine

-ssa

hammassuojuksissa

Ela

-sta

hammassuojuksista

All

-lle

hammassuojukselle

Ade

-lla

hammassuojuksella

hammassuojuksilla

Abl

-lta

hammassuojukselta

hammassuojuksilta

Tra

-ksi

hammassuojukseksi

hammassuojuksiksi

Ess

-na

hammassuojuksena

hammassuojuksina

Abe

-tta

hammassuojuksetta

hammassuojuksitta

Com

-ne

-

hammassuojuksine

Ins

-in

-

hammassuojuksin

Singular

Plural

Nom

-

hammas

hampaat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

hampaan

hampaitten / hampaiden / hampahien / hampahitten

Ill

mihin

hampaaseen

Solve

Ine

-ssa

hampahissa / hampaissa

Solve

Ela

-sta

hampahista / hampaista

Solve

All

-lle

hampaalle

Solve

Ade

-lla

hampaalla

hampahilla / hampailla

Abl

-lta

hampaalta

hampahilta / hampailta

Tra

-ksi

hampaaksi

hampahiksi / hampaiksi

Ess

-na

hampaana

hampahina / hampaina

Abe

-tta

hampaatta

hampahitta / hampaitta

Com

-ne

-

hampahine / hampaine

Ins

-in

-

hampahin / hampain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hammas

hampaat

Par

-ta

Gen

-n

hampaan

hampaitten / hampaiden / hampahien / hampahitten

Ill

mihin

hampaaseen

Ine

-ssa

hampahissa / hampaissa

Ela

-sta

hampahista / hampaista

All

-lle

hampaalle

Ade

-lla

hampaalla

hampahilla / hampailla

Abl

-lta

hampaalta

hampahilta / hampailta

Tra

-ksi

hampaaksi

hampahiksi / hampaiksi

Ess

-na

hampaana

hampahina / hampaina

Abe

-tta

hampaatta

hampahitta / hampaitta

Com

-ne

-

hampahine / hampaine

Ins

-in

-

hampahin / hampain

Singular

Plural

Nom

-

suojus

suojukset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

suojuksen

suojuksien / suojusten

Ill

mihin

suojukseen

Solve

Ine

-ssa

suojuksissa

Solve

Ela

-sta

suojuksista

Solve

All

-lle

suojukselle

Solve

Ade

-lla

suojuksella

suojuksilla

Abl

-lta

suojukselta

suojuksilta

Tra

-ksi

suojukseksi

suojuksiksi

Ess

-na

suojuksena

suojuksina

Abe

-tta

suojuksetta

suojuksitta

Com

-ne

-

suojuksine

Ins

-in

-

suojuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suojus

suojukset

Par

-ta

Gen

-n

suojuksen

suojuksien / suojusten

Ill

mihin

suojukseen

Ine

-ssa

suojuksissa

Ela

-sta

suojuksista

All

-lle

suojukselle

Ade

-lla

suojuksella

suojuksilla

Abl

-lta

suojukselta

suojuksilta

Tra

-ksi

suojukseksi

suojuksiksi

Ess

-na

suojuksena

suojuksina

Abe

-tta

suojuksetta

suojuksitta

Com

-ne

-

suojuksine

Ins

-in

-

suojuksin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept