logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hahmottua, verb

Word analysis
hahmottui SeeHide full analysisArrow downArrow up

hahmottui

hahmottua

Verb, Imperfect, 3rd person singular

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) To take shape. Show more arrow right hahmottaa +‎ -ua Show more arrow right
to take shape muotoutua, hahmottua
to form muodostaa, muodostua, tehdä, perustaa, hahmottua, laatia
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl Corpus; Europarl Parallel Corpus, sentence 125432; jw2019 Alkaa hahmottua. This is starting to track. Kuva alkaa hahmottua. Building an image. Tämä alkaa hahmottua. It's getting clearer. Suunnitelma hahmottuu. A plan taketh shape. Juttu alkaa hahmottua. We're putting things together. Samalla omat uranäkymät hahmottuvat. At the same time their own career prospects start to emerge. Seuraavien päivien aikana hahmottui oikein hyvin, mitä tämä käytännössä tarkoitti. During the next days we realised what that meant in practice. Hahmotus ei ole vielä täysin selkeää. The understanding is not yet completely clear. Tiedoista hahmottuu seuraavanlainen kuva. Here is the picture that emerges. 7 Näin näemme tuomintamallin hahmottuvan. 7 Thus we see the pattern of judgment taking shape. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

hahmotun

en hahmotu

ii

hahmotut

et hahmotu

iii

hahmottuu

ei hahmotu

Plural

Positive

Negative

i

hahmotumme / hahmotutaan

emme hahmotu / ei hahmotuta

ii

hahmotutte

ette hahmotu

iii

hahmottuvat

eivät hahmotu

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

hahmotuin

en hahmottunut

ii

hahmotuit

et hahmottunut

iii

hahmottui

ei hahmottunut

Plural

Positive

Negative

i

hahmotuimme / hahmotuttiin

emme hahmottuneet / ei hahmotuttu

ii

hahmotuitte

ette hahmottuneet

iii

hahmottuivat

eivät hahmottuneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen hahmottunut

en ole hahmottunut

ii

olet hahmottunut

et ole hahmottunut

iii

on hahmottunut

ei ole hahmottunut

Plural

Positive

Negative

i

olemme hahmottuneet

emme ole hahmottuneet

ii

olette hahmottuneet

ette ole hahmottuneet

iii

ovat hahmottuneet

eivät ole hahmottuneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin hahmottunut

en ollut hahmottunut

ii

olit hahmottunut

et ollut hahmottunut

iii

oli hahmottunut

ei ollut hahmottunut

Plural

Positive

Negative

i

olimme hahmottuneet

emme olleet hahmottuneet

ii

olitte hahmottuneet

ette olleet hahmottuneet

iii

olivat hahmottuneet

eivät olleet hahmottuneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

hahmottuisin

en hahmottuisi

ii

hahmottuisit

et hahmottuisi

iii

hahmottuisi

ei hahmottuisi

Plural

Positive

Negative

i

hahmottuisimme

emme hahmottuisi

ii

hahmottuisitte

ette hahmottuisi

iii

hahmottuisivat

eivät hahmottuisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin hahmottunut

en olisi hahmottunut

ii

olisit hahmottunut

et olisi hahmottunut

iii

olisi hahmottunut

ei olisi hahmottunut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme hahmottuneet

emme olisi hahmottuneet

ii

olisitte hahmottuneet

ette olisi hahmottuneet

iii

olisivat hahmottuneet

eivät olisi hahmottuneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

hahmottunen

en hahmottune

ii

hahmottunet

et hahmottune

iii

hahmottunee

ei hahmottune

Plural

Positive

Negative

i

hahmottunemme

emme hahmottune

ii

hahmottunette

ette hahmottune

iii

hahmottunevat

eivät hahmottune

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen hahmottunut

en liene hahmottunut

ii

lienet hahmottunut

et liene hahmottunut

iii

lienee hahmottunut

ei liene hahmottunut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme hahmottuneet

emme liene hahmottuneet

ii

lienette hahmottuneet

ette liene hahmottuneet

iii

lienevät hahmottuneet

eivät liene hahmottuneet

Imperative

Singular

i

-

ii

hahmotu

iii

hahmottukoon

Plural

i

hahmottukaamme

ii

hahmottukaa

iii

hahmottukoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

hahmottua

Tra

-ksi

hahmottuaksensa / hahmottuakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

hahmottuessa

Ins

-in

hahmottuen

Ine

-ssa

hahmotuttaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

hahmottumaan

Ine

-ssa

hahmottumassa

Ela

-sta

hahmottumasta

Ade

-lla

hahmottumalla

Abe

-tta

hahmottumatta

Ins

-in

hahmottuman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

hahmottuminen

Par

-ta

hahmottumista

Infinitive V

hahmottumaisillaan / hahmottumaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

hahmotutaan

ei hahmotuta

Imperfect

hahmotuttiin

ei hahmotuttu

Potential

hahmotuttaneen

ei hahmotuttane

Conditional

hahmotuttaisiin

ei hahmotuttaisi

Imperative Present

hahmotuttakoon

älköön hahmotuttako

Imperative Perfect

olkoon hahmotuttu

älköön hahmotuttu

Positive

Negative

Present

hahmotutaan

ei hahmotuta

Imperfect

hahmotuttiin

ei hahmotuttu

Potential

hahmotuttaneen

ei hahmotuttane

Conditional

hahmotuttaisiin

ei hahmotuttaisi

Imperative Present

hahmotuttakoon

älköön hahmotuttako

Imperative Perfect

olkoon hahmotuttu

älköön hahmotuttu

Participle

Active

Passive

1st

hahmottuva

hahmotuttava

2nd

hahmottunut

hahmotuttu

3rd

hahmottuma

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

hahmotun

en hahmotu

ii

hahmotut

et hahmotu

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

hahmotumme / hahmotutaan

emme hahmotu / ei hahmotuta

ii

hahmotutte

ette hahmotu

iii

eivät hahmotu

Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

hahmotunen hahmotu

ii

hahmotutet hahmotu

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

hahmotumme / hahmotutaanemme hahmotu / ei hahmotuta

ii

hahmotutteette hahmotu

iii

eivät hahmotu
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

hahmotuin

en hahmottunut

ii

hahmotuit

et hahmottunut

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme hahmottuneet / ei hahmotuttu

Solve

ii

hahmotuitte

ette hahmottuneet

iii

hahmottuivat

eivät Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

hahmotuinen hahmottunut

ii

hahmotuitet hahmottunut

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme hahmottuneet / ei hahmotuttu
Solve

ii

hahmotuitteette hahmottuneet

iii

hahmottuivateivät
Solve
Imperative Solved!

sinä

hahmotu

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

hahmotu

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

hahmottuisin

en hahmottuisi

ii

et hahmottuisi

Solve

iii

hahmottuisi

ei hahmottuisi

Plural

Positive

Negative

i

emme hahmottuisi

Solve

ii

hahmottuisitte

ette hahmottuisi

iii

hahmottuisivat

eivät Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

hahmottuisinen hahmottuisi

ii

et hahmottuisi
Solve

iii

hahmottuisiei hahmottuisi

Plural

PositiveNegative

i

emme hahmottuisi
Solve

ii

hahmottuisitteette hahmottuisi

iii

hahmottuisivateivät
Solve
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept