logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

ex, noun

Word analysis
eximmille

eximmille

ex

Noun, Pref

+ impi

Noun, Plural Allative

Report an issue
This word is used as a prefix for nouns.

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

impi

immet

Par

-ta

impeä

impiä

Gen

-n

immen

impien

Ill

mihin

impeen

impiin

Ine

-ssa

immessä

immissä

Ela

-sta

immestä

immistä

All

-lle

immelle

immille

Ade

-lla

immellä

immillä

Abl

-lta

immeltä

immiltä

Tra

-ksi

immeksi

immiksi

Ess

-na

impenä

impinä

Abe

-tta

immettä

immittä

Com

-ne

-

impine

Ins

-in

-

immin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

impi

immet

Par

-ta

impeä

impiä

Gen

-n

immen

impien

Ill

mihin

impeen

impiin

Ine

-ssa

immessä

immissä

Ela

-sta

immestä

immistä

All

-lle

immelle

immille

Ade

-lla

immellä

immillä

Abl

-lta

immeltä

immiltä

Tra

-ksi

immeksi

immiksi

Ess

-na

impenä

impinä

Abe

-tta

immettä

immittä

Com

-ne

-

impine

Ins

-in

-

immin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Translations

maid neito, impi, palvelustyttö, siivooja
maiden neito, neitsyt, impi, juoksuton pelijakso
nymph nymfi, neitsyt, impi
Show more arrow right

Wiktionary

(dated) virgin Show more arrow right neitsytimmyt Show more arrow right Impi Show more arrow right From Proto-Finnic impi. Show more arrow right

Wikipedia

neitsyt
Impi
suomalainen naisen etunimi. Impi
muinaissuomalainen rakkauden ja seksuaalisuuden jumalatar.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

impeni

impeni

impesi

impesi

impensä

impensä

Par

-ta

impeäni

impiäni

impeäsi

impiäsi

impeänsä / impeään

impiänsä / impiään

Gen

-n

impeni

impieni

impesi

impiesi

impensä

impiensä

Ill

mihin

impeeni

impiini

impeesi

impiisi

impeensä

impiinsä

Ine

-ssa

immessäni

immissäni

immessäsi

immissäsi

immessänsä / immessään

immissänsä / immissään

Ela

-sta

immestäni

immistäni

immestäsi

immistäsi

immestänsä / immestään

immistänsä / immistään

All

-lle

immelleni

immilleni

immellesi

immillesi

immellensä / immelleen

immillensä / immilleän

Ade

-lla

immelläni

immilläni

immelläsi

immilläsi

immellänsä / immellään

immillänsä / immillään

Abl

-lta

immeltäni

immiltäni

immeltäsi

immiltäsi

immeltänsä / immeltään

immiltänsä / immiltään

Tra

-ksi

immekseni

immikseni

immeksesi

immiksesi

immeksensä / immekseen

immiksensä / immikseen

Ess

-na

impenäni

impinäni

impenäsi

impinäsi

impenänsä / impenään

impinänsä / impinään

Abe

-tta

immettäni

immittäni

immettäsi

immittäsi

immettänsä / immettään

immittänsä / immittään

Com

-ne

-

impineni

-

impinesi

-

impinensä / impineen

Singular

Plural

Nom

-

impeni

impesi

impensä

impeni

impesi

impensä

Par

-ta

impeäni

impeäsi

impeänsä / impeään

impiäni

impiäsi

impiänsä / impiään

Gen

-n

impeni

impesi

impensä

impieni

impiesi

impiensä

Ill

mihin

impeeni

impeesi

impeensä

impiini

impiisi

impiinsä

Ine

-ssa

immessäni

immessäsi

immessänsä / immessään

immissäni

immissäsi

immissänsä / immissään

Ela

-sta

immestäni

immestäsi

immestänsä / immestään

immistäni

immistäsi

immistänsä / immistään

All

-lle

immelleni

immellesi

immellensä / immelleen

immilleni

immillesi

immillensä / immilleän

Ade

-lla

immelläni

immelläsi

immellänsä / immellään

immilläni

immilläsi

immillänsä / immillään

Abl

-lta

immeltäni

immeltäsi

immeltänsä / immeltään

immiltäni

immiltäsi

immiltänsä / immiltään

Tra

-ksi

immekseni

immeksesi

immeksensä / immekseen

immikseni

immiksesi

immiksensä / immikseen

Ess

-na

impenäni

impenäsi

impenänsä / impenään

impinäni

impinäsi

impinänsä / impinään

Abe

-tta

immettäni

immettäsi

immettänsä / immettään

immittäni

immittäsi

immittänsä / immittään

Com

-ne

-

-

-

impineni

impinesi

impinensä / impineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

impemme

impemme

impenne

impenne

impensä

impensä

Par

-ta

impeämme

impiämme

impeänne

impiänne

impeänsä / impeään

impiänsä / impiään

Gen

-n

impemme

impiemme

impenne

impienne

impensä

impiensä

Ill

mihin

impeemme

impiimme

impeenne

impiinne

impeensä

impiinsä

Ine

-ssa

immessämme

immissämme

immessänne

immissänne

immessänsä / immessään

immissänsä / immissään

Ela

-sta

immestämme

immistämme

immestänne

immistänne

immestänsä / immestään

immistänsä / immistään

All

-lle

immellemme

immillemme

immellenne

immillenne

immellensä / immelleen

immillensä / immilleän

Ade

-lla

immellämme

immillämme

immellänne

immillänne

immellänsä / immellään

immillänsä / immillään

Abl

-lta

immeltämme

immiltämme

immeltänne

immiltänne

immeltänsä / immeltään

immiltänsä / immiltään

Tra

-ksi

immeksemme

immiksemme

immeksenne

immiksenne

immeksensä / immekseen

immiksensä / immikseen

Ess

-na

impenämme

impinämme

impenänne

impinänne

impenänsä / impenään

impinänsä / impinään

Abe

-tta

immettämme

immittämme

immettänne

immittänne

immettänsä / immettään

immittänsä / immittään

Com

-ne

-

impinemme

-

impinenne

-

impinensä / impineen

Singular

Plural

Nom

-

impemme

impenne

impensä

impemme

impenne

impensä

Par

-ta

impeämme

impeänne

impeänsä / impeään

impiämme

impiänne

impiänsä / impiään

Gen

-n

impemme

impenne

impensä

impiemme

impienne

impiensä

Ill

mihin

impeemme

impeenne

impeensä

impiimme

impiinne

impiinsä

Ine

-ssa

immessämme

immessänne

immessänsä / immessään

immissämme

immissänne

immissänsä / immissään

Ela

-sta

immestämme

immestänne

immestänsä / immestään

immistämme

immistänne

immistänsä / immistään

All

-lle

immellemme

immellenne

immellensä / immelleen

immillemme

immillenne

immillensä / immilleän

Ade

-lla

immellämme

immellänne

immellänsä / immellään

immillämme

immillänne

immillänsä / immillään

Abl

-lta

immeltämme

immeltänne

immeltänsä / immeltään

immiltämme

immiltänne

immiltänsä / immiltään

Tra

-ksi

immeksemme

immeksenne

immeksensä / immekseen

immiksemme

immiksenne

immiksensä / immikseen

Ess

-na

impenämme

impenänne

impenänsä / impenään

impinämme

impinänne

impinänsä / impinään

Abe

-tta

immettämme

immettänne

immettänsä / immettään

immittämme

immittänne

immittänsä / immittään

Com

-ne

-

-

-

impinemme

impinenne

impinensä / impineen

/var/www/kieli.net/web/phtml/snip/blurs_ex.phtml:3:boolean true
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept