logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

doksepiini, noun

Word analysis
doksepiini

doksepiini

doksepiini

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

doksepiini

doksepiinit

Par

-ta

doksepiinia

doksepiineja

Gen

-n

doksepiinin

doksepiinien

Ill

mihin

doksepiiniin

doksepiineihin

Ine

-ssa

doksepiinissa

doksepiineissa

Ela

-sta

doksepiinista

doksepiineista

All

-lle

doksepiinille

doksepiineille

Ade

-lla

doksepiinilla

doksepiineilla

Abl

-lta

doksepiinilta

doksepiineilta

Tra

-ksi

doksepiiniksi

doksepiineiksi

Ess

-na

doksepiinina

doksepiineina

Abe

-tta

doksepiinitta

doksepiineitta

Com

-ne

-

doksepiineine

Ins

-in

-

doksepiinein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

doksepiini

doksepiinit

Par

-ta

doksepiinia

doksepiineja

Gen

-n

doksepiinin

doksepiinien

Ill

mihin

doksepiiniin

doksepiineihin

Ine

-ssa

doksepiinissa

doksepiineissa

Ela

-sta

doksepiinista

doksepiineista

All

-lle

doksepiinille

doksepiineille

Ade

-lla

doksepiinilla

doksepiineilla

Abl

-lta

doksepiinilta

doksepiineilta

Tra

-ksi

doksepiiniksi

doksepiineiksi

Ess

-na

doksepiinina

doksepiineina

Abe

-tta

doksepiinitta

doksepiineitta

Com

-ne

-

doksepiineine

Ins

-in

-

doksepiinein

doxepin
doxepine
Show more arrow right
EMEA0.3; ParaCrawl Corpus Disopyramidi, prokainamidi), ja masennuslääkkeet (esim. imipramiini, doksepiini, amitriptyliini), sillä nämä lääkkeet saattavat vaikuttaa EKGns-tuloksiisi. Disorders (e. g. disopyramide, procainamide), and depression (e. g. imipramine, doxepin, amitriptyline), as these medicines may affect your ECG. trisykliset masennuslääkkeet (voidaan käyttää masennuksen ja ahdistuksen hoitoon, tai krooniseen kipuun), esim. amitriptyliini, nortriptyliini ja doksepiini. tricyclic antidepressants (may be used to treat depression and anxiety, or chronic pain), e.g. amitriptyline, nortriptyline and doxepine. Aika suuri joukko antidepressantteja (esim mianseriini tai doksepiini) ja antipsykoottisia aineita (kuten klozapiini) omaa vahvan H1ns-reseptoriantagonistisen ominaisuuden, mikä ominaisuus selittää niiden sedatiiviset sivuvaikutukset. Rather large number of antidepressant (e.g., mianserin or doxepin ) and antipsychotic agents (e.g., clozapine) display high H1-receptor antagonist potency, a property that presumably accounts for their sedative side effects. Tällaisia lääkkeitä ovat esim. tietyt antihistamiinit (esim. terfenadiini, astemitsoli, mitsolastiini), tietyt rytmihäiriölääkkeet (esim. kinidiini, disopyramidi, prokainamidi), erytromysiini ja trisykliset masennuslääkkeet (esim. imipramiini, doksepiini, amitriptyliini. Examples of such drugs include certain antihistamines (e. g. terfenadine, astemizole, mizolastine), certain antiarrhythmics (e. g. quinidine, disopyramide, procainamide), erythromycin, and tricyclic antidepressants (e. g. imipramine, doxepin, amitriptyline. Show more arrow right

Wikipedia

Dosulepin Dosulepin, also known as dothiepin and sold under the brand name Prothiaden among others, is a tricyclic antidepressant (TCA) which is used in the treatment of depression. Dosulepin was once the most frequently prescribed antidepressant in the United Kingdom, but it is no longer widely used due to its relatively high toxicity in overdose without therapeutic advantages over other TCAs. It acts as a serotonin–norepinephrine reuptake inhibitor (SNRI) and also has other activities including antihistamine, antiadrenergic, antiserotonergic, anticholinergic, and sodium channel-blocking effects. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

doksepiinini

doksepiinini

doksepiinisi

doksepiinisi

doksepiininsa

doksepiininsa

Par

-ta

doksepiiniani

doksepiinejani

doksepiiniasi

doksepiinejasi

doksepiiniansa / doksepiiniaan

doksepiinejansa / doksepiinejaan

Gen

-n

doksepiinini

doksepiinieni

doksepiinisi

doksepiiniesi

doksepiininsa

doksepiiniensa

Ill

mihin

doksepiiniini

doksepiineihini

doksepiiniisi

doksepiineihisi

doksepiiniinsa

doksepiineihinsa

Ine

-ssa

doksepiinissani

doksepiineissani

doksepiinissasi

doksepiineissasi

doksepiinissansa / doksepiinissaan

doksepiineissansa / doksepiineissaan

Ela

-sta

doksepiinistani

doksepiineistani

doksepiinistasi

doksepiineistasi

doksepiinistansa / doksepiinistaan

doksepiineistansa / doksepiineistaan

All

-lle

doksepiinilleni

doksepiineilleni

doksepiinillesi

doksepiineillesi

doksepiinillensa / doksepiinilleen

doksepiineillensa / doksepiineillean

Ade

-lla

doksepiinillani

doksepiineillani

doksepiinillasi

doksepiineillasi

doksepiinillansa / doksepiinillaan

doksepiineillansa / doksepiineillaan

Abl

-lta

doksepiiniltani

doksepiineiltani

doksepiiniltasi

doksepiineiltasi

doksepiiniltansa / doksepiiniltaan

doksepiineiltansa / doksepiineiltaan

Tra

-ksi

doksepiinikseni

doksepiineikseni

doksepiiniksesi

doksepiineiksesi

doksepiiniksensa / doksepiinikseen

doksepiineiksensa / doksepiineikseen

Ess

-na

doksepiininani

doksepiineinani

doksepiininasi

doksepiineinasi

doksepiininansa / doksepiininaan

doksepiineinansa / doksepiineinaan

Abe

-tta

doksepiinittani

doksepiineittani

doksepiinittasi

doksepiineittasi

doksepiinittansa / doksepiinittaan

doksepiineittansa / doksepiineittaan

Com

-ne

-

doksepiineineni

-

doksepiineinesi

-

doksepiineinensa / doksepiineineen

Singular

Plural

Nom

-

doksepiinini

doksepiinisi

doksepiininsa

doksepiinini

doksepiinisi

doksepiininsa

Par

-ta

doksepiiniani

doksepiiniasi

doksepiiniansa / doksepiiniaan

doksepiinejani

doksepiinejasi

doksepiinejansa / doksepiinejaan

Gen

-n

doksepiinini

doksepiinisi

doksepiininsa

doksepiinieni

doksepiiniesi

doksepiiniensa

Ill

mihin

doksepiiniini

doksepiiniisi

doksepiiniinsa

doksepiineihini

doksepiineihisi

doksepiineihinsa

Ine

-ssa

doksepiinissani

doksepiinissasi

doksepiinissansa / doksepiinissaan

doksepiineissani

doksepiineissasi

doksepiineissansa / doksepiineissaan

Ela

-sta

doksepiinistani

doksepiinistasi

doksepiinistansa / doksepiinistaan

doksepiineistani

doksepiineistasi

doksepiineistansa / doksepiineistaan

All

-lle

doksepiinilleni

doksepiinillesi

doksepiinillensa / doksepiinilleen

doksepiineilleni

doksepiineillesi

doksepiineillensa / doksepiineillean

Ade

-lla

doksepiinillani

doksepiinillasi

doksepiinillansa / doksepiinillaan

doksepiineillani

doksepiineillasi

doksepiineillansa / doksepiineillaan

Abl

-lta

doksepiiniltani

doksepiiniltasi

doksepiiniltansa / doksepiiniltaan

doksepiineiltani

doksepiineiltasi

doksepiineiltansa / doksepiineiltaan

Tra

-ksi

doksepiinikseni

doksepiiniksesi

doksepiiniksensa / doksepiinikseen

doksepiineikseni

doksepiineiksesi

doksepiineiksensa / doksepiineikseen

Ess

-na

doksepiininani

doksepiininasi

doksepiininansa / doksepiininaan

doksepiineinani

doksepiineinasi

doksepiineinansa / doksepiineinaan

Abe

-tta

doksepiinittani

doksepiinittasi

doksepiinittansa / doksepiinittaan

doksepiineittani

doksepiineittasi

doksepiineittansa / doksepiineittaan

Com

-ne

-

-

-

doksepiineineni

doksepiineinesi

doksepiineinensa / doksepiineineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

doksepiinimme

doksepiinimme

doksepiininne

doksepiininne

doksepiininsa

doksepiininsa

Par

-ta

doksepiiniamme

doksepiinejamme

doksepiinianne

doksepiinejanne

doksepiiniansa / doksepiiniaan

doksepiinejansa / doksepiinejaan

Gen

-n

doksepiinimme

doksepiiniemme

doksepiininne

doksepiinienne

doksepiininsa

doksepiiniensa

Ill

mihin

doksepiiniimme

doksepiineihimme

doksepiiniinne

doksepiineihinne

doksepiiniinsa

doksepiineihinsa

Ine

-ssa

doksepiinissamme

doksepiineissamme

doksepiinissanne

doksepiineissanne

doksepiinissansa / doksepiinissaan

doksepiineissansa / doksepiineissaan

Ela

-sta

doksepiinistamme

doksepiineistamme

doksepiinistanne

doksepiineistanne

doksepiinistansa / doksepiinistaan

doksepiineistansa / doksepiineistaan

All

-lle

doksepiinillemme

doksepiineillemme

doksepiinillenne

doksepiineillenne

doksepiinillensa / doksepiinilleen

doksepiineillensa / doksepiineillean

Ade

-lla

doksepiinillamme

doksepiineillamme

doksepiinillanne

doksepiineillanne

doksepiinillansa / doksepiinillaan

doksepiineillansa / doksepiineillaan

Abl

-lta

doksepiiniltamme

doksepiineiltamme

doksepiiniltanne

doksepiineiltanne

doksepiiniltansa / doksepiiniltaan

doksepiineiltansa / doksepiineiltaan

Tra

-ksi

doksepiiniksemme

doksepiineiksemme

doksepiiniksenne

doksepiineiksenne

doksepiiniksensa / doksepiinikseen

doksepiineiksensa / doksepiineikseen

Ess

-na

doksepiininamme

doksepiineinamme

doksepiininanne

doksepiineinanne

doksepiininansa / doksepiininaan

doksepiineinansa / doksepiineinaan

Abe

-tta

doksepiinittamme

doksepiineittamme

doksepiinittanne

doksepiineittanne

doksepiinittansa / doksepiinittaan

doksepiineittansa / doksepiineittaan

Com

-ne

-

doksepiineinemme

-

doksepiineinenne

-

doksepiineinensa / doksepiineineen

Singular

Plural

Nom

-

doksepiinimme

doksepiininne

doksepiininsa

doksepiinimme

doksepiininne

doksepiininsa

Par

-ta

doksepiiniamme

doksepiinianne

doksepiiniansa / doksepiiniaan

doksepiinejamme

doksepiinejanne

doksepiinejansa / doksepiinejaan

Gen

-n

doksepiinimme

doksepiininne

doksepiininsa

doksepiiniemme

doksepiinienne

doksepiiniensa

Ill

mihin

doksepiiniimme

doksepiiniinne

doksepiiniinsa

doksepiineihimme

doksepiineihinne

doksepiineihinsa

Ine

-ssa

doksepiinissamme

doksepiinissanne

doksepiinissansa / doksepiinissaan

doksepiineissamme

doksepiineissanne

doksepiineissansa / doksepiineissaan

Ela

-sta

doksepiinistamme

doksepiinistanne

doksepiinistansa / doksepiinistaan

doksepiineistamme

doksepiineistanne

doksepiineistansa / doksepiineistaan

All

-lle

doksepiinillemme

doksepiinillenne

doksepiinillensa / doksepiinilleen

doksepiineillemme

doksepiineillenne

doksepiineillensa / doksepiineillean

Ade

-lla

doksepiinillamme

doksepiinillanne

doksepiinillansa / doksepiinillaan

doksepiineillamme

doksepiineillanne

doksepiineillansa / doksepiineillaan

Abl

-lta

doksepiiniltamme

doksepiiniltanne

doksepiiniltansa / doksepiiniltaan

doksepiineiltamme

doksepiineiltanne

doksepiineiltansa / doksepiineiltaan

Tra

-ksi

doksepiiniksemme

doksepiiniksenne

doksepiiniksensa / doksepiinikseen

doksepiineiksemme

doksepiineiksenne

doksepiineiksensa / doksepiineikseen

Ess

-na

doksepiininamme

doksepiininanne

doksepiininansa / doksepiininaan

doksepiineinamme

doksepiineinanne

doksepiineinansa / doksepiineinaan

Abe

-tta

doksepiinittamme

doksepiinittanne

doksepiinittansa / doksepiinittaan

doksepiineittamme

doksepiineittanne

doksepiineittansa / doksepiineittaan

Com

-ne

-

-

-

doksepiineinemme

doksepiineinenne

doksepiineinensa / doksepiineineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept