crowtes |
Noun, Singular Nominative |
|
+ tes |
Noun, Singular Nominative |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
crow |
crowit |
Par |
-ta |
crowia |
croweja |
Gen |
-n |
crowin |
crowien |
Ill |
mihin |
crowiin |
croweihin |
Ine |
-ssa |
crowissa |
croweissa |
Ela |
-sta |
crowista |
croweista |
All |
-lle |
crowille |
croweille |
Ade |
-lla |
crowilla |
croweilla |
Abl |
-lta |
crowilta |
croweilta |
Tra |
-ksi |
crowiksi |
croweiksi |
Ess |
-na |
crowina |
croweina |
Abe |
-tta |
crowitta |
croweitta |
Com |
-ne |
- |
croweine |
Ins |
-in |
- |
crowein |
Singular
Plural
Nom
-
crow
crowit
Par
-ta
crowia
croweja
Gen
-n
crowin
crowien
Ill
mihin
crowiin
croweihin
Ine
-ssa
crowissa
croweissa
Ela
-sta
crowista
croweista
All
-lle
crowille
croweille
Ade
-lla
crowilla
croweilla
Abl
-lta
crowilta
croweilta
Tra
-ksi
crowiksi
croweiksi
Ess
-na
crowina
croweina
Abe
-tta
crowitta
croweitta
Com
-ne
-
croweine
Ins
-in
-
crowein
| crow |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
crowi |
crowi |
crowi |
crowi |
crowi |
crowi |
Par |
-ta |
crowia |
croweja |
crowia |
croweja |
crowia |
croweja |
Gen |
-n |
crowi |
crowie |
crowi |
crowie |
crowi |
crowie |
Ill |
mihin |
crowii |
croweihi |
crowii |
croweihi |
crowii |
croweihi |
Ine |
-ssa |
crowissa |
croweissa |
crowissa |
croweissa |
crowissa |
croweissa |
Ela |
-sta |
crowista |
croweista |
crowista |
croweista |
crowista |
croweista |
All |
-lle |
crowille |
croweille |
crowille |
croweille |
crowille |
croweille |
Ade |
-lla |
crowilla |
croweilla |
crowilla |
croweilla |
crowilla |
croweilla |
Abl |
-lta |
crowilta |
croweilta |
crowilta |
croweilta |
crowilta |
croweilta |
Tra |
-ksi |
crowikse |
croweikse |
crowikse |
croweikse |
crowikse |
croweikse |
Ess |
-na |
crowina |
croweina |
crowina |
croweina |
crowina |
croweina |
Abe |
-tta |
crowitta |
croweitta |
crowitta |
croweitta |
crowitta |
croweitta |
Com |
-ne |
- |
croweine |
- |
croweine |
- |
croweine |
Singular
Plural
Nom
-
crowi
crowi
crowi
crowi
crowi
crowi
Par
-ta
crowia
crowia
crowia
croweja
croweja
croweja
Gen
-n
crowi
crowi
crowi
crowie
crowie
crowie
Ill
mihin
crowii
crowii
crowii
croweihi
croweihi
croweihi
Ine
-ssa
crowissa
crowissa
crowissa
croweissa
croweissa
croweissa
Ela
-sta
crowista
crowista
crowista
croweista
croweista
croweista
All
-lle
crowille
crowille
crowille
croweille
croweille
croweille
Ade
-lla
crowilla
crowilla
crowilla
croweilla
croweilla
croweilla
Abl
-lta
crowilta
crowilta
crowilta
croweilta
croweilta
croweilta
Tra
-ksi
crowikse
crowikse
crowikse
croweikse
croweikse
croweikse
Ess
-na
crowina
crowina
crowina
croweina
croweina
croweina
Abe
-tta
crowitta
crowitta
crowitta
croweitta
croweitta
croweitta
Com
-ne
-
-
-
croweine
croweine
croweine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
crowi |
crowi |
crowi |
crowi |
crowi |
crowi |
Par |
-ta |
crowia |
croweja |
crowia |
croweja |
crowia |
croweja |
Gen |
-n |
crowi |
crowie |
crowi |
crowie |
crowi |
crowie |
Ill |
mihin |
crowii |
croweihi |
crowii |
croweihi |
crowii |
croweihi |
Ine |
-ssa |
crowissa |
croweissa |
crowissa |
croweissa |
crowissa |
croweissa |
Ela |
-sta |
crowista |
croweista |
crowista |
croweista |
crowista |
croweista |
All |
-lle |
crowille |
croweille |
crowille |
croweille |
crowille |
croweille |
Ade |
-lla |
crowilla |
croweilla |
crowilla |
croweilla |
crowilla |
croweilla |
Abl |
-lta |
crowilta |
croweilta |
crowilta |
croweilta |
crowilta |
croweilta |
Tra |
-ksi |
crowikse |
croweikse |
crowikse |
croweikse |
crowikse |
croweikse |
Ess |
-na |
crowina |
croweina |
crowina |
croweina |
crowina |
croweina |
Abe |
-tta |
crowitta |
croweitta |
crowitta |
croweitta |
crowitta |
croweitta |
Com |
-ne |
- |
croweine |
- |
croweine |
- |
croweine |
Singular
Plural
Nom
-
crowi
crowi
crowi
crowi
crowi
crowi
Par
-ta
crowia
crowia
crowia
croweja
croweja
croweja
Gen
-n
crowi
crowi
crowi
crowie
crowie
crowie
Ill
mihin
crowii
crowii
crowii
croweihi
croweihi
croweihi
Ine
-ssa
crowissa
crowissa
crowissa
croweissa
croweissa
croweissa
Ela
-sta
crowista
crowista
crowista
croweista
croweista
croweista
All
-lle
crowille
crowille
crowille
croweille
croweille
croweille
Ade
-lla
crowilla
crowilla
crowilla
croweilla
croweilla
croweilla
Abl
-lta
crowilta
crowilta
crowilta
croweilta
croweilta
croweilta
Tra
-ksi
crowikse
crowikse
crowikse
croweikse
croweikse
croweikse
Ess
-na
crowina
crowina
crowina
croweina
croweina
croweina
Abe
-tta
crowitta
crowitta
crowitta
croweitta
croweitta
croweitta
Com
-ne
-
-
-
croweine
croweine
croweine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tes |
tesit |
Par |
-ta |
tesiä |
tesejä |
Gen |
-n |
tesin |
tesien |
Ill |
mihin |
tesiin |
teseihin |
Ine |
-ssa |
tesissä |
teseissä |
Ela |
-sta |
tesistä |
teseistä |
All |
-lle |
tesille |
teseille |
Ade |
-lla |
tesillä |
teseillä |
Abl |
-lta |
tesiltä |
teseiltä |
Tra |
-ksi |
tesiksi |
teseiksi |
Ess |
-na |
tesinä |
teseinä |
Abe |
-tta |
tesittä |
teseittä |
Com |
-ne |
- |
teseine |
Ins |
-in |
- |
tesein |
Singular
Plural
Nom
-
tes
tesit
Par
-ta
tesiä
tesejä
Gen
-n
tesin
tesien
Ill
mihin
tesiin
teseihin
Ine
-ssa
tesissä
teseissä
Ela
-sta
tesistä
teseistä
All
-lle
tesille
teseille
Ade
-lla
tesillä
teseillä
Abl
-lta
tesiltä
teseiltä
Tra
-ksi
tesiksi
teseiksi
Ess
-na
tesinä
teseinä
Abe
-tta
tesittä
teseittä
Com
-ne
-
teseine
Ins
-in
-
tesein
| tes | |
| na | |
| collective bargaining | |
| collective agreement | |
| of TES |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tesi |
tesi |
tesi |
tesi |
tesi |
tesi |
Par |
-ta |
tesiä |
tesejä |
tesiä |
tesejä |
tesiä |
tesejä |
Gen |
-n |
tesi |
tesie |
tesi |
tesie |
tesi |
tesie |
Ill |
mihin |
tesii |
teseihi |
tesii |
teseihi |
tesii |
teseihi |
Ine |
-ssa |
tesissä |
teseissä |
tesissä |
teseissä |
tesissä |
teseissä |
Ela |
-sta |
tesistä |
teseistä |
tesistä |
teseistä |
tesistä |
teseistä |
All |
-lle |
tesille |
teseille |
tesille |
teseille |
tesille |
teseille |
Ade |
-lla |
tesillä |
teseillä |
tesillä |
teseillä |
tesillä |
teseillä |
Abl |
-lta |
tesiltä |
teseiltä |
tesiltä |
teseiltä |
tesiltä |
teseiltä |
Tra |
-ksi |
tesikse |
teseikse |
tesikse |
teseikse |
tesikse |
teseikse |
Ess |
-na |
tesinä |
teseinä |
tesinä |
teseinä |
tesinä |
teseinä |
Abe |
-tta |
tesittä |
teseittä |
tesittä |
teseittä |
tesittä |
teseittä |
Com |
-ne |
- |
teseine |
- |
teseine |
- |
teseine |
Singular
Plural
Nom
-
tesi
tesi
tesi
tesi
tesi
tesi
Par
-ta
tesiä
tesiä
tesiä
tesejä
tesejä
tesejä
Gen
-n
tesi
tesi
tesi
tesie
tesie
tesie
Ill
mihin
tesii
tesii
tesii
teseihi
teseihi
teseihi
Ine
-ssa
tesissä
tesissä
tesissä
teseissä
teseissä
teseissä
Ela
-sta
tesistä
tesistä
tesistä
teseistä
teseistä
teseistä
All
-lle
tesille
tesille
tesille
teseille
teseille
teseille
Ade
-lla
tesillä
tesillä
tesillä
teseillä
teseillä
teseillä
Abl
-lta
tesiltä
tesiltä
tesiltä
teseiltä
teseiltä
teseiltä
Tra
-ksi
tesikse
tesikse
tesikse
teseikse
teseikse
teseikse
Ess
-na
tesinä
tesinä
tesinä
teseinä
teseinä
teseinä
Abe
-tta
tesittä
tesittä
tesittä
teseittä
teseittä
teseittä
Com
-ne
-
-
-
teseine
teseine
teseine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tesi |
tesi |
tesi |
tesi |
tesi |
tesi |
Par |
-ta |
tesiä |
tesejä |
tesiä |
tesejä |
tesiä |
tesejä |
Gen |
-n |
tesi |
tesie |
tesi |
tesie |
tesi |
tesie |
Ill |
mihin |
tesii |
teseihi |
tesii |
teseihi |
tesii |
teseihi |
Ine |
-ssa |
tesissä |
teseissä |
tesissä |
teseissä |
tesissä |
teseissä |
Ela |
-sta |
tesistä |
teseistä |
tesistä |
teseistä |
tesistä |
teseistä |
All |
-lle |
tesille |
teseille |
tesille |
teseille |
tesille |
teseille |
Ade |
-lla |
tesillä |
teseillä |
tesillä |
teseillä |
tesillä |
teseillä |
Abl |
-lta |
tesiltä |
teseiltä |
tesiltä |
teseiltä |
tesiltä |
teseiltä |
Tra |
-ksi |
tesikse |
teseikse |
tesikse |
teseikse |
tesikse |
teseikse |
Ess |
-na |
tesinä |
teseinä |
tesinä |
teseinä |
tesinä |
teseinä |
Abe |
-tta |
tesittä |
teseittä |
tesittä |
teseittä |
tesittä |
teseittä |
Com |
-ne |
- |
teseine |
- |
teseine |
- |
teseine |
Singular
Plural
Nom
-
tesi
tesi
tesi
tesi
tesi
tesi
Par
-ta
tesiä
tesiä
tesiä
tesejä
tesejä
tesejä
Gen
-n
tesi
tesi
tesi
tesie
tesie
tesie
Ill
mihin
tesii
tesii
tesii
teseihi
teseihi
teseihi
Ine
-ssa
tesissä
tesissä
tesissä
teseissä
teseissä
teseissä
Ela
-sta
tesistä
tesistä
tesistä
teseistä
teseistä
teseistä
All
-lle
tesille
tesille
tesille
teseille
teseille
teseille
Ade
-lla
tesillä
tesillä
tesillä
teseillä
teseillä
teseillä
Abl
-lta
tesiltä
tesiltä
tesiltä
teseiltä
teseiltä
teseiltä
Tra
-ksi
tesikse
tesikse
tesikse
teseikse
teseikse
teseikse
Ess
-na
tesinä
tesinä
tesinä
teseinä
teseinä
teseinä
Abe
-tta
tesittä
tesittä
tesittä
teseittä
teseittä
teseittä
Com
-ne
-
-
-
teseine
teseine
teseine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net