logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

crow, noun

Word analysis
crowtes

crowtes

crow

Noun, Singular Nominative

+ tes

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

crow

crowit

Par

-ta

crowia

croweja

Gen

-n

crowin

crowien

Ill

mihin

crowiin

croweihin

Ine

-ssa

crowissa

croweissa

Ela

-sta

crowista

croweista

All

-lle

crowille

croweille

Ade

-lla

crowilla

croweilla

Abl

-lta

crowilta

croweilta

Tra

-ksi

crowiksi

croweiksi

Ess

-na

crowina

croweina

Abe

-tta

crowitta

croweitta

Com

-ne

-

croweine

Ins

-in

-

crowein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

crow

crowit

Par

-ta

crowia

croweja

Gen

-n

crowin

crowien

Ill

mihin

crowiin

croweihin

Ine

-ssa

crowissa

croweissa

Ela

-sta

crowista

croweista

All

-lle

crowille

croweille

Ade

-lla

crowilla

croweilla

Abl

-lta

crowilta

croweilta

Tra

-ksi

crowiksi

croweiksi

Ess

-na

crowina

croweina

Abe

-tta

crowitta

croweitta

Com

-ne

-

croweine

Ins

-in

-

crowein

crow
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3 Jim Crow viihtyisi odotushuoneessanne. Jim Crow would certainly feel at home in your waiting room. Ei ole väliä onko se Mayans vai Sam Crow. It don't matter Mayan or Son. Varainkeruu osoittaa Charmingille, ettei Sam Crow pelkää ketään. Fund-raiser shows Charming the Sons give a shit. Show more arrow right

Wikipedia

The Crow (1994 film) The Crow is a 1994 American superhero film directed by Alex Proyas and starring Brandon Lee in his final film appearance. The film is based on James O'Barr's comic book of the same name, and tells the story of Eric Draven (Lee), a rock musician who is revived to avenge the rape and murder of his fiancée, as well as his own death. The film also stars Ernie Hudson, Michael Wincott, Bai Ling, Sofia Shinas, and Michael Massee. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

crowini

crowini

crowisi

crowisi

crowinsa

crowinsa

Par

-ta

crowiani

crowejani

crowiasi

crowejasi

crowiansa / crowiaan

crowejansa / crowejaan

Gen

-n

crowini

crowieni

crowisi

crowiesi

crowinsa

crowiensa

Ill

mihin

crowiini

croweihini

crowiisi

croweihisi

crowiinsa

croweihinsa

Ine

-ssa

crowissani

croweissani

crowissasi

croweissasi

crowissansa / crowissaan

croweissansa / croweissaan

Ela

-sta

crowistani

croweistani

crowistasi

croweistasi

crowistansa / crowistaan

croweistansa / croweistaan

All

-lle

crowilleni

croweilleni

crowillesi

croweillesi

crowillensa / crowilleen

croweillensa / croweillean

Ade

-lla

crowillani

croweillani

crowillasi

croweillasi

crowillansa / crowillaan

croweillansa / croweillaan

Abl

-lta

crowiltani

croweiltani

crowiltasi

croweiltasi

crowiltansa / crowiltaan

croweiltansa / croweiltaan

Tra

-ksi

crowikseni

croweikseni

crowiksesi

croweiksesi

crowiksensa / crowikseen

croweiksensa / croweikseen

Ess

-na

crowinani

croweinani

crowinasi

croweinasi

crowinansa / crowinaan

croweinansa / croweinaan

Abe

-tta

crowittani

croweittani

crowittasi

croweittasi

crowittansa / crowittaan

croweittansa / croweittaan

Com

-ne

-

croweineni

-

croweinesi

-

croweinensa / croweineen

Singular

Plural

Nom

-

crowini

crowisi

crowinsa

crowini

crowisi

crowinsa

Par

-ta

crowiani

crowiasi

crowiansa / crowiaan

crowejani

crowejasi

crowejansa / crowejaan

Gen

-n

crowini

crowisi

crowinsa

crowieni

crowiesi

crowiensa

Ill

mihin

crowiini

crowiisi

crowiinsa

croweihini

croweihisi

croweihinsa

Ine

-ssa

crowissani

crowissasi

crowissansa / crowissaan

croweissani

croweissasi

croweissansa / croweissaan

Ela

-sta

crowistani

crowistasi

crowistansa / crowistaan

croweistani

croweistasi

croweistansa / croweistaan

All

-lle

crowilleni

crowillesi

crowillensa / crowilleen

croweilleni

croweillesi

croweillensa / croweillean

Ade

-lla

crowillani

crowillasi

crowillansa / crowillaan

croweillani

croweillasi

croweillansa / croweillaan

Abl

-lta

crowiltani

crowiltasi

crowiltansa / crowiltaan

croweiltani

croweiltasi

croweiltansa / croweiltaan

Tra

-ksi

crowikseni

crowiksesi

crowiksensa / crowikseen

croweikseni

croweiksesi

croweiksensa / croweikseen

Ess

-na

crowinani

crowinasi

crowinansa / crowinaan

croweinani

croweinasi

croweinansa / croweinaan

Abe

-tta

crowittani

crowittasi

crowittansa / crowittaan

croweittani

croweittasi

croweittansa / croweittaan

Com

-ne

-

-

-

croweineni

croweinesi

croweinensa / croweineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

crowimme

crowimme

crowinne

crowinne

crowinsa

crowinsa

Par

-ta

crowiamme

crowejamme

crowianne

crowejanne

crowiansa / crowiaan

crowejansa / crowejaan

Gen

-n

crowimme

crowiemme

crowinne

crowienne

crowinsa

crowiensa

Ill

mihin

crowiimme

croweihimme

crowiinne

croweihinne

crowiinsa

croweihinsa

Ine

-ssa

crowissamme

croweissamme

crowissanne

croweissanne

crowissansa / crowissaan

croweissansa / croweissaan

Ela

-sta

crowistamme

croweistamme

crowistanne

croweistanne

crowistansa / crowistaan

croweistansa / croweistaan

All

-lle

crowillemme

croweillemme

crowillenne

croweillenne

crowillensa / crowilleen

croweillensa / croweillean

Ade

-lla

crowillamme

croweillamme

crowillanne

croweillanne

crowillansa / crowillaan

croweillansa / croweillaan

Abl

-lta

crowiltamme

croweiltamme

crowiltanne

croweiltanne

crowiltansa / crowiltaan

croweiltansa / croweiltaan

Tra

-ksi

crowiksemme

croweiksemme

crowiksenne

croweiksenne

crowiksensa / crowikseen

croweiksensa / croweikseen

Ess

-na

crowinamme

croweinamme

crowinanne

croweinanne

crowinansa / crowinaan

croweinansa / croweinaan

Abe

-tta

crowittamme

croweittamme

crowittanne

croweittanne

crowittansa / crowittaan

croweittansa / croweittaan

Com

-ne

-

croweinemme

-

croweinenne

-

croweinensa / croweineen

Singular

Plural

Nom

-

crowimme

crowinne

crowinsa

crowimme

crowinne

crowinsa

Par

-ta

crowiamme

crowianne

crowiansa / crowiaan

crowejamme

crowejanne

crowejansa / crowejaan

Gen

-n

crowimme

crowinne

crowinsa

crowiemme

crowienne

crowiensa

Ill

mihin

crowiimme

crowiinne

crowiinsa

croweihimme

croweihinne

croweihinsa

Ine

-ssa

crowissamme

crowissanne

crowissansa / crowissaan

croweissamme

croweissanne

croweissansa / croweissaan

Ela

-sta

crowistamme

crowistanne

crowistansa / crowistaan

croweistamme

croweistanne

croweistansa / croweistaan

All

-lle

crowillemme

crowillenne

crowillensa / crowilleen

croweillemme

croweillenne

croweillensa / croweillean

Ade

-lla

crowillamme

crowillanne

crowillansa / crowillaan

croweillamme

croweillanne

croweillansa / croweillaan

Abl

-lta

crowiltamme

crowiltanne

crowiltansa / crowiltaan

croweiltamme

croweiltanne

croweiltansa / croweiltaan

Tra

-ksi

crowiksemme

crowiksenne

crowiksensa / crowikseen

croweiksemme

croweiksenne

croweiksensa / croweikseen

Ess

-na

crowinamme

crowinanne

crowinansa / crowinaan

croweinamme

croweinanne

croweinansa / croweinaan

Abe

-tta

crowittamme

crowittanne

crowittansa / crowittaan

croweittamme

croweittanne

croweittansa / croweittaan

Com

-ne

-

-

-

croweinemme

croweinenne

croweinensa / croweineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tes

tesit

Par

-ta

tesiä

tesejä

Gen

-n

tesin

tesien

Ill

mihin

tesiin

teseihin

Ine

-ssa

tesissä

teseissä

Ela

-sta

tesistä

teseistä

All

-lle

tesille

teseille

Ade

-lla

tesillä

teseillä

Abl

-lta

tesiltä

teseiltä

Tra

-ksi

tesiksi

teseiksi

Ess

-na

tesinä

teseinä

Abe

-tta

tesittä

teseittä

Com

-ne

-

teseine

Ins

-in

-

tesein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tes

tesit

Par

-ta

tesiä

tesejä

Gen

-n

tesin

tesien

Ill

mihin

tesiin

teseihin

Ine

-ssa

tesissä

teseissä

Ela

-sta

tesistä

teseistä

All

-lle

tesille

teseille

Ade

-lla

tesillä

teseillä

Abl

-lta

tesiltä

teseiltä

Tra

-ksi

tesiksi

teseiksi

Ess

-na

tesinä

teseinä

Abe

-tta

tesittä

teseittä

Com

-ne

-

teseine

Ins

-in

-

tesein

tes
na
collective bargaining
collective agreement
of TES
Show more arrow right
Finnish-English GNOME Localization Project; Europarl parallel corpus; Finnish-English OpenSubtitles Parallel Corpus; OMorFi Finnish-English Parallel Corpus, sentence number 500.; Finnish-English SETIMES; Tatoeba Finnish-English Parallel Corpus, sentence number 300.; Europarl Parallel Corpus - Sentence ID: 1000; Europarl Parallel Corpus, sentence 42709; TED Talks Finnish-English Parallel Corpus, sentence number 200. Tes kestää kolme tuntia. The tes lasts for three hours. Tes on asiakirja tai dokumentti. Tes is a document or paper. Opiskelijat arvioivat, että tes oli reilu. Students evaluated that the tes was fair. En aio myydä tesejänsä. I'm not going to sell my tes. Ensimmäinen vaihe on tes, toinen vaihe on haastattelu. The first stage is the tes, the second stage is the interview. Hän piti huolen tesejänsä. She took care of her tes. Tesiinne on tehty muutoksia. Your thesis has been modified. Tesiäni on kyseenalaistettu. My thesis has been questioned. Tes takaa työntekijöille tietyn minimipalkan. The collective agreement guarantees employees a certain minimum wage. He juhlivat voittoa tesejänsä. They celebrated the victory of their tes. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tesini

tesini

tesisi

tesisi

tesinsä

tesinsä

Par

-ta

tesiäni

tesejäni

tesiäsi

tesejäsi

tesiänsä / tesiään

tesejänsä / tesejään

Gen

-n

tesini

tesieni

tesisi

tesiesi

tesinsä

tesiensä

Ill

mihin

tesiini

teseihini

tesiisi

teseihisi

tesiinsä

teseihinsä

Ine

-ssa

tesissäni

teseissäni

tesissäsi

teseissäsi

tesissänsä / tesissään

teseissänsä / teseissään

Ela

-sta

tesistäni

teseistäni

tesistäsi

teseistäsi

tesistänsä / tesistään

teseistänsä / teseistään

All

-lle

tesilleni

teseilleni

tesillesi

teseillesi

tesillensä / tesilleen

teseillensä / teseilleän

Ade

-lla

tesilläni

teseilläni

tesilläsi

teseilläsi

tesillänsä / tesillään

teseillänsä / teseillään

Abl

-lta

tesiltäni

teseiltäni

tesiltäsi

teseiltäsi

tesiltänsä / tesiltään

teseiltänsä / teseiltään

Tra

-ksi

tesikseni

teseikseni

tesiksesi

teseiksesi

tesiksensä / tesikseen

teseiksensä / teseikseen

Ess

-na

tesinäni

teseinäni

tesinäsi

teseinäsi

tesinänsä / tesinään

teseinänsä / teseinään

Abe

-tta

tesittäni

teseittäni

tesittäsi

teseittäsi

tesittänsä / tesittään

teseittänsä / teseittään

Com

-ne

-

teseineni

-

teseinesi

-

teseinensä / teseineen

Singular

Plural

Nom

-

tesini

tesisi

tesinsä

tesini

tesisi

tesinsä

Par

-ta

tesiäni

tesiäsi

tesiänsä / tesiään

tesejäni

tesejäsi

tesejänsä / tesejään

Gen

-n

tesini

tesisi

tesinsä

tesieni

tesiesi

tesiensä

Ill

mihin

tesiini

tesiisi

tesiinsä

teseihini

teseihisi

teseihinsä

Ine

-ssa

tesissäni

tesissäsi

tesissänsä / tesissään

teseissäni

teseissäsi

teseissänsä / teseissään

Ela

-sta

tesistäni

tesistäsi

tesistänsä / tesistään

teseistäni

teseistäsi

teseistänsä / teseistään

All

-lle

tesilleni

tesillesi

tesillensä / tesilleen

teseilleni

teseillesi

teseillensä / teseilleän

Ade

-lla

tesilläni

tesilläsi

tesillänsä / tesillään

teseilläni

teseilläsi

teseillänsä / teseillään

Abl

-lta

tesiltäni

tesiltäsi

tesiltänsä / tesiltään

teseiltäni

teseiltäsi

teseiltänsä / teseiltään

Tra

-ksi

tesikseni

tesiksesi

tesiksensä / tesikseen

teseikseni

teseiksesi

teseiksensä / teseikseen

Ess

-na

tesinäni

tesinäsi

tesinänsä / tesinään

teseinäni

teseinäsi

teseinänsä / teseinään

Abe

-tta

tesittäni

tesittäsi

tesittänsä / tesittään

teseittäni

teseittäsi

teseittänsä / teseittään

Com

-ne

-

-

-

teseineni

teseinesi

teseinensä / teseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tesimme

tesimme

tesinne

tesinne

tesinsä

tesinsä

Par

-ta

tesiämme

tesejämme

tesiänne

tesejänne

tesiänsä / tesiään

tesejänsä / tesejään

Gen

-n

tesimme

tesiemme

tesinne

tesienne

tesinsä

tesiensä

Ill

mihin

tesiimme

teseihimme

tesiinne

teseihinne

tesiinsä

teseihinsä

Ine

-ssa

tesissämme

teseissämme

tesissänne

teseissänne

tesissänsä / tesissään

teseissänsä / teseissään

Ela

-sta

tesistämme

teseistämme

tesistänne

teseistänne

tesistänsä / tesistään

teseistänsä / teseistään

All

-lle

tesillemme

teseillemme

tesillenne

teseillenne

tesillensä / tesilleen

teseillensä / teseilleän

Ade

-lla

tesillämme

teseillämme

tesillänne

teseillänne

tesillänsä / tesillään

teseillänsä / teseillään

Abl

-lta

tesiltämme

teseiltämme

tesiltänne

teseiltänne

tesiltänsä / tesiltään

teseiltänsä / teseiltään

Tra

-ksi

tesiksemme

teseiksemme

tesiksenne

teseiksenne

tesiksensä / tesikseen

teseiksensä / teseikseen

Ess

-na

tesinämme

teseinämme

tesinänne

teseinänne

tesinänsä / tesinään

teseinänsä / teseinään

Abe

-tta

tesittämme

teseittämme

tesittänne

teseittänne

tesittänsä / tesittään

teseittänsä / teseittään

Com

-ne

-

teseinemme

-

teseinenne

-

teseinensä / teseineen

Singular

Plural

Nom

-

tesimme

tesinne

tesinsä

tesimme

tesinne

tesinsä

Par

-ta

tesiämme

tesiänne

tesiänsä / tesiään

tesejämme

tesejänne

tesejänsä / tesejään

Gen

-n

tesimme

tesinne

tesinsä

tesiemme

tesienne

tesiensä

Ill

mihin

tesiimme

tesiinne

tesiinsä

teseihimme

teseihinne

teseihinsä

Ine

-ssa

tesissämme

tesissänne

tesissänsä / tesissään

teseissämme

teseissänne

teseissänsä / teseissään

Ela

-sta

tesistämme

tesistänne

tesistänsä / tesistään

teseistämme

teseistänne

teseistänsä / teseistään

All

-lle

tesillemme

tesillenne

tesillensä / tesilleen

teseillemme

teseillenne

teseillensä / teseilleän

Ade

-lla

tesillämme

tesillänne

tesillänsä / tesillään

teseillämme

teseillänne

teseillänsä / teseillään

Abl

-lta

tesiltämme

tesiltänne

tesiltänsä / tesiltään

teseiltämme

teseiltänne

teseiltänsä / teseiltään

Tra

-ksi

tesiksemme

tesiksenne

tesiksensä / tesikseen

teseiksemme

teseiksenne

teseiksensä / teseikseen

Ess

-na

tesinämme

tesinänne

tesinänsä / tesinään

teseinämme

teseinänne

teseinänsä / teseinään

Abe

-tta

tesittämme

tesittänne

tesittänsä / tesittään

teseittämme

teseittänne

teseittänsä / teseittään

Com

-ne

-

-

-

teseinemme

teseinenne

teseinensä / teseineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept