bariin |
Noun, Singular Nominative |
|
+ ikä |
Noun, Plural Instructive |
|
Noun, Singular Illative |
||
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
bar |
barit |
Par |
-ta |
baria |
bareja |
Gen |
-n |
barin |
barien |
Ill |
mihin |
bareihin |
|
Ine |
-ssa |
barissa |
bareissa |
Ela |
-sta |
barista |
bareista |
All |
-lle |
barille |
bareille |
Ade |
-lla |
barilla |
bareilla |
Abl |
-lta |
barilta |
bareilta |
Tra |
-ksi |
bariksi |
bareiksi |
Ess |
-na |
barina |
bareina |
Abe |
-tta |
baritta |
bareitta |
Com |
-ne |
- |
bareine |
Ins |
-in |
- |
barein |
Singular
Plural
Nom
-
bar
barit
Par
-ta
baria
bareja
Gen
-n
barin
barien
Ill
mihin
bareihin
Ine
-ssa
barissa
bareissa
Ela
-sta
barista
bareista
All
-lle
barille
bareille
Ade
-lla
barilla
bareilla
Abl
-lta
barilta
bareilta
Tra
-ksi
bariksi
bareiksi
Ess
-na
barina
bareina
Abe
-tta
baritta
bareitta
Com
-ne
-
bareine
Ins
-in
-
barein
| bar | baari, bar, palkki, tanko, pylväs, kisko |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
bari |
bari |
bari |
bari |
bari |
bari |
Par |
-ta |
baria |
bareja |
baria |
bareja |
baria |
bareja |
Gen |
-n |
bari |
barie |
bari |
barie |
bari |
barie |
Ill |
mihin |
barii |
bareihi |
barii |
bareihi |
barii |
bareihi |
Ine |
-ssa |
barissa |
bareissa |
barissa |
bareissa |
barissa |
bareissa |
Ela |
-sta |
barista |
bareista |
barista |
bareista |
barista |
bareista |
All |
-lle |
barille |
bareille |
barille |
bareille |
barille |
bareille |
Ade |
-lla |
barilla |
bareilla |
barilla |
bareilla |
barilla |
bareilla |
Abl |
-lta |
barilta |
bareilta |
barilta |
bareilta |
barilta |
bareilta |
Tra |
-ksi |
barikse |
bareikse |
barikse |
bareikse |
barikse |
bareikse |
Ess |
-na |
barina |
bareina |
barina |
bareina |
barina |
bareina |
Abe |
-tta |
baritta |
bareitta |
baritta |
bareitta |
baritta |
bareitta |
Com |
-ne |
- |
bareine |
- |
bareine |
- |
bareine |
Singular
Plural
Nom
-
bari
bari
bari
bari
bari
bari
Par
-ta
baria
baria
baria
bareja
bareja
bareja
Gen
-n
bari
bari
bari
barie
barie
barie
Ill
mihin
barii
barii
barii
bareihi
bareihi
bareihi
Ine
-ssa
barissa
barissa
barissa
bareissa
bareissa
bareissa
Ela
-sta
barista
barista
barista
bareista
bareista
bareista
All
-lle
barille
barille
barille
bareille
bareille
bareille
Ade
-lla
barilla
barilla
barilla
bareilla
bareilla
bareilla
Abl
-lta
barilta
barilta
barilta
bareilta
bareilta
bareilta
Tra
-ksi
barikse
barikse
barikse
bareikse
bareikse
bareikse
Ess
-na
barina
barina
barina
bareina
bareina
bareina
Abe
-tta
baritta
baritta
baritta
bareitta
bareitta
bareitta
Com
-ne
-
-
-
bareine
bareine
bareine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
bari |
bari |
bari |
bari |
bari |
bari |
Par |
-ta |
baria |
bareja |
baria |
bareja |
baria |
bareja |
Gen |
-n |
bari |
barie |
bari |
barie |
bari |
barie |
Ill |
mihin |
barii |
bareihi |
barii |
bareihi |
barii |
bareihi |
Ine |
-ssa |
barissa |
bareissa |
barissa |
bareissa |
barissa |
bareissa |
Ela |
-sta |
barista |
bareista |
barista |
bareista |
barista |
bareista |
All |
-lle |
barille |
bareille |
barille |
bareille |
barille |
bareille |
Ade |
-lla |
barilla |
bareilla |
barilla |
bareilla |
barilla |
bareilla |
Abl |
-lta |
barilta |
bareilta |
barilta |
bareilta |
barilta |
bareilta |
Tra |
-ksi |
barikse |
bareikse |
barikse |
bareikse |
barikse |
bareikse |
Ess |
-na |
barina |
bareina |
barina |
bareina |
barina |
bareina |
Abe |
-tta |
baritta |
bareitta |
baritta |
bareitta |
baritta |
bareitta |
Com |
-ne |
- |
bareine |
- |
bareine |
- |
bareine |
Singular
Plural
Nom
-
bari
bari
bari
bari
bari
bari
Par
-ta
baria
baria
baria
bareja
bareja
bareja
Gen
-n
bari
bari
bari
barie
barie
barie
Ill
mihin
barii
barii
barii
bareihi
bareihi
bareihi
Ine
-ssa
barissa
barissa
barissa
bareissa
bareissa
bareissa
Ela
-sta
barista
barista
barista
bareista
bareista
bareista
All
-lle
barille
barille
barille
bareille
bareille
bareille
Ade
-lla
barilla
barilla
barilla
bareilla
bareilla
bareilla
Abl
-lta
barilta
barilta
barilta
bareilta
bareilta
bareilta
Tra
-ksi
barikse
barikse
barikse
bareikse
bareikse
bareikse
Ess
-na
barina
barina
barina
bareina
bareina
bareina
Abe
-tta
baritta
baritta
baritta
bareitta
bareitta
bareitta
Com
-ne
-
-
-
bareine
bareine
bareine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ikä |
iät / i’ät |
Par |
-ta |
ikää |
ikiä |
Gen |
-n |
iän / i’än |
ikien |
Ill |
mihin |
ikään |
ikiin |
Ine |
-ssa |
iässä / i’ässä |
i’issä / iissä |
Ela |
-sta |
iästä / i’ästä |
i’istä / iistä |
All |
-lle |
iälle / i’älle |
i’ille / iille |
Ade |
-lla |
iällä / i’ällä |
i’illä / iillä |
Abl |
-lta |
iältä / i’ältä |
i’iltä / iiltä |
Tra |
-ksi |
iäksi / i’äksi |
i’iksi / iiksi |
Ess |
-na |
ikänä |
ikinä |
Abe |
-tta |
iättä / i’ättä |
i’ittä / iittä |
Com |
-ne |
- |
ikine |
Ins |
-in |
- |
i’in / iin |
Singular
Plural
Nom
-
ikä
iät / i’ät
Par
-ta
ikää
ikiä
Gen
-n
iän / i’än
ikien
Ill
mihin
ikään
ikiin
Ine
-ssa
iässä / i’ässä
i’issä / iissä
Ela
-sta
iästä / i’ästä
i’istä / iistä
All
-lle
iälle / i’älle
i’ille / iille
Ade
-lla
iällä / i’ällä
i’illä / iillä
Abl
-lta
iältä / i’ältä
i’iltä / iiltä
Tra
-ksi
iäksi / i’äksi
i’iksi / iiksi
Ess
-na
ikänä
ikinä
Abe
-tta
iättä / i’ättä
i’ittä / iittä
Com
-ne
-
ikine
Ins
-in
-
i’in / iin
| age | ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso |
| years | ikä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
Par |
-ta |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
Gen |
-n |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
Ill |
mihin |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
Ine |
-ssa |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
Ela |
-sta |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
All |
-lle |
iälle |
i’ille |
iälle |
i’ille |
iäll |
i’ille |
Ade |
-lla |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
Abl |
-lta |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
Tra |
-ksi |
iäkse |
i’ikse |
iäkse |
i’ikse |
iäks |
i’iks |
Ess |
-na |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
Abe |
-tta |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
Com |
-ne |
- |
ikine |
- |
ikine |
- |
ikine |
Singular
Plural
Nom
-
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
Par
-ta
ikää
ikää
ikää
ikiä
ikiä
ikiä
Gen
-n
ikä
ikä
ikä
ikie
ikie
ikie
Ill
mihin
ikää
ikää
ikää
ikii
ikii
ikii
Ine
-ssa
iässä
iässä
iässä
i’issä
i’issä
i’issä
Ela
-sta
iästä
iästä
iästä
i’istä
i’istä
i’istä
All
-lle
iälle
iälle
iäll
i’ille
i’ille
i’ille
Ade
-lla
iällä
iällä
iällä
i’illä
i’illä
i’illä
Abl
-lta
iältä
iältä
iältä
i’iltä
i’iltä
i’iltä
Tra
-ksi
iäkse
iäkse
iäks
i’ikse
i’ikse
i’iks
Ess
-na
ikänä
ikänä
ikänä
ikinä
ikinä
ikinä
Abe
-tta
iättä
iättä
iättä
i’ittä
i’ittä
i’ittä
Com
-ne
-
-
-
ikine
ikine
ikine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
Par |
-ta |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
Gen |
-n |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
Ill |
mihin |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
Ine |
-ssa |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
Ela |
-sta |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
All |
-lle |
iälle |
i’ille |
iälle |
i’ille |
iäll |
i’ille |
Ade |
-lla |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
Abl |
-lta |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
Tra |
-ksi |
iäkse |
i’ikse |
iäkse |
i’ikse |
iäks |
i’iks |
Ess |
-na |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
Abe |
-tta |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
Com |
-ne |
- |
ikine |
- |
ikine |
- |
ikine |
Singular
Plural
Nom
-
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
Par
-ta
ikää
ikää
ikää
ikiä
ikiä
ikiä
Gen
-n
ikä
ikä
ikä
ikie
ikie
ikie
Ill
mihin
ikää
ikää
ikää
ikii
ikii
ikii
Ine
-ssa
iässä
iässä
iässä
i’issä
i’issä
i’issä
Ela
-sta
iästä
iästä
iästä
i’istä
i’istä
i’istä
All
-lle
iälle
iälle
iäll
i’ille
i’ille
i’ille
Ade
-lla
iällä
iällä
iällä
i’illä
i’illä
i’illä
Abl
-lta
iältä
iältä
iältä
i’iltä
i’iltä
i’iltä
Tra
-ksi
iäkse
iäkse
iäks
i’ikse
i’ikse
i’iks
Ess
-na
ikänä
ikänä
ikänä
ikinä
ikinä
ikinä
Abe
-tta
iättä
iättä
iättä
i’ittä
i’ittä
i’ittä
Com
-ne
-
-
-
ikine
ikine
ikine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net