logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

avain, noun

Word analysis
avainkoodeja

avainkoodeja

avain

Noun, Singular Nominative

+ koodi

Noun, Plural Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

avain

avaimet

Par

-ta

avainta

avaimia

Gen

-n

avaimen

avainten / avaimien

Ill

mihin

avaimeen

avaimiin

Ine

-ssa

avaimessa

avaimissa

Ela

-sta

avaimesta

avaimista

All

-lle

avaimelle

avaimille

Ade

-lla

avaimella

avaimilla

Abl

-lta

avaimelta

avaimilta

Tra

-ksi

avaimeksi

avaimiksi

Ess

-na

avaimena

avaimina

Abe

-tta

avaimetta

avaimitta

Com

-ne

-

avaimine

Ins

-in

-

avaimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

avain

avaimet

Par

-ta

avainta

avaimia

Gen

-n

avaimen

avainten / avaimien

Ill

mihin

avaimeen

avaimiin

Ine

-ssa

avaimessa

avaimissa

Ela

-sta

avaimesta

avaimista

All

-lle

avaimelle

avaimille

Ade

-lla

avaimella

avaimilla

Abl

-lta

avaimelta

avaimilta

Tra

-ksi

avaimeksi

avaimiksi

Ess

-na

avaimena

avaimina

Abe

-tta

avaimetta

avaimitta

Com

-ne

-

avaimine

Ins

-in

-

avaimin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

key avain, näppäin, sävellaji, ratkaisu, kosketin, lukko
electronic key avain
cipher salakirjoitus, nolla, numero, avain, koodi
winder nuppi, kellonnuppi, avain, kierrin
cypher salakirjoitus, koodi, avain, numero, nolla
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles; Common Crawl; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus Näytä minulle avain. Show me the key. Laita avain lukkoon. Put the key in the lock. Avain on kadoksissa. The key is missing. Anna avaimesi. Give me your keys. Avain on pieni ja hopeinen. The key is small and silver. Siinä avaimeni. There's my key. Data on avain. Data... is the key. Avain katoaa helposti taskuista. The key easily gets lost in pockets. Avain on oven vieressä pöydällä. The key is on the table next to the door. Avain on seinässä. The key's in the wall. Show more arrow right

Wiktionary

key code (set of rules for converting information) (music) clef, used especially in compound terms Fin:diskanttiavainEng:treble clefFin:g-avainEng:G clef (cryptography) key Show more arrow right (clef): nuottiavain Show more arrow right avaimenperäavaimenreikäavainasemaavainhenkilöavainketjuavainkilpiavainkimppuavainkorttiavainkoteloavainkysymysavainlapsiavainnippuavainpelaajaavainrengasavainromaaniavainsanaavaintekijäavaintodistajabassoavaindiskanttiavainhylsyavaininfrapuna-avainjakoavainkellonavainkiintoavainkorttiavainkuusiokoloavainlenkkiavainmomenttiavainnuottiavainrengasavainruuviavainsalakirjoitusavainvara-avainvirta-avainyleisavain Show more arrow right From avata +‎ -in. Compare Karelian avain, Veps avadim. Show more arrow right

Wikipedia

Lock A lock keeps things closed. It keeps people from opening something, such as a door or a box. Keys open locks. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

avaimeni

avaimeni

avaimesi

avaimesi

avaimensa

avaimensa

Par

-ta

avaintani

avaimiani

avaintasi

avaimiasi

avaintansa / avaintaan

avaimiansa / avaimiaan

Gen

-n

avaimeni

avainteni / avaimieni

avaimesi

avaintesi / avaimiesi

avaimensa

avaintensa / avaimiensa

Ill

mihin

avaimeeni

avaimiini

avaimeesi

avaimiisi

avaimeensa

avaimiinsa

Ine

-ssa

avaimessani

avaimissani

avaimessasi

avaimissasi

avaimessansa / avaimessaan

avaimissansa / avaimissaan

Ela

-sta

avaimestani

avaimistani

avaimestasi

avaimistasi

avaimestansa / avaimestaan

avaimistansa / avaimistaan

All

-lle

avaimelleni

avaimilleni

avaimellesi

avaimillesi

avaimellensa / avaimelleen

avaimillensa / avaimillean

Ade

-lla

avaimellani

avaimillani

avaimellasi

avaimillasi

avaimellansa / avaimellaan

avaimillansa / avaimillaan

Abl

-lta

avaimeltani

avaimiltani

avaimeltasi

avaimiltasi

avaimeltansa / avaimeltaan

avaimiltansa / avaimiltaan

Tra

-ksi

avaimekseni

avaimikseni

avaimeksesi

avaimiksesi

avaimeksensa / avaimekseen

avaimiksensa / avaimikseen

Ess

-na

avaimenani

avaiminani

avaimenasi

avaiminasi

avaimenansa / avaimenaan

avaiminansa / avaiminaan

Abe

-tta

avaimettani

avaimittani

avaimettasi

avaimittasi

avaimettansa / avaimettaan

avaimittansa / avaimittaan

Com

-ne

-

avaimineni

-

avaiminesi

-

avaiminensa / avaimineen

Singular

Plural

Nom

-

avaimeni

avaimesi

avaimensa

avaimeni

avaimesi

avaimensa

Par

-ta

avaintani

avaintasi

avaintansa / avaintaan

avaimiani

avaimiasi

avaimiansa / avaimiaan

Gen

-n

avaimeni

avaimesi

avaimensa

avainteni / avaimieni

avaintesi / avaimiesi

avaintensa / avaimiensa

Ill

mihin

avaimeeni

avaimeesi

avaimeensa

avaimiini

avaimiisi

avaimiinsa

Ine

-ssa

avaimessani

avaimessasi

avaimessansa / avaimessaan

avaimissani

avaimissasi

avaimissansa / avaimissaan

Ela

-sta

avaimestani

avaimestasi

avaimestansa / avaimestaan

avaimistani

avaimistasi

avaimistansa / avaimistaan

All

-lle

avaimelleni

avaimellesi

avaimellensa / avaimelleen

avaimilleni

avaimillesi

avaimillensa / avaimillean

Ade

-lla

avaimellani

avaimellasi

avaimellansa / avaimellaan

avaimillani

avaimillasi

avaimillansa / avaimillaan

Abl

-lta

avaimeltani

avaimeltasi

avaimeltansa / avaimeltaan

avaimiltani

avaimiltasi

avaimiltansa / avaimiltaan

Tra

-ksi

avaimekseni

avaimeksesi

avaimeksensa / avaimekseen

avaimikseni

avaimiksesi

avaimiksensa / avaimikseen

Ess

-na

avaimenani

avaimenasi

avaimenansa / avaimenaan

avaiminani

avaiminasi

avaiminansa / avaiminaan

Abe

-tta

avaimettani

avaimettasi

avaimettansa / avaimettaan

avaimittani

avaimittasi

avaimittansa / avaimittaan

Com

-ne

-

-

-

avaimineni

avaiminesi

avaiminensa / avaimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

avaimemme

avaimemme

avaimenne

avaimenne

avaimensa

avaimensa

Par

-ta

avaintamme

avaimiamme

avaintanne

avaimianne

avaintansa / avaintaan

avaimiansa / avaimiaan

Gen

-n

avaimemme

avaintemme / avaimiemme

avaimenne

avaintenne / avaimienne

avaimensa

avaintensa / avaimiensa

Ill

mihin

avaimeemme

avaimiimme

avaimeenne

avaimiinne

avaimeensa

avaimiinsa

Ine

-ssa

avaimessamme

avaimissamme

avaimessanne

avaimissanne

avaimessansa / avaimessaan

avaimissansa / avaimissaan

Ela

-sta

avaimestamme

avaimistamme

avaimestanne

avaimistanne

avaimestansa / avaimestaan

avaimistansa / avaimistaan

All

-lle

avaimellemme

avaimillemme

avaimellenne

avaimillenne

avaimellensa / avaimelleen

avaimillensa / avaimillean

Ade

-lla

avaimellamme

avaimillamme

avaimellanne

avaimillanne

avaimellansa / avaimellaan

avaimillansa / avaimillaan

Abl

-lta

avaimeltamme

avaimiltamme

avaimeltanne

avaimiltanne

avaimeltansa / avaimeltaan

avaimiltansa / avaimiltaan

Tra

-ksi

avaimeksemme

avaimiksemme

avaimeksenne

avaimiksenne

avaimeksensa / avaimekseen

avaimiksensa / avaimikseen

Ess

-na

avaimenamme

avaiminamme

avaimenanne

avaiminanne

avaimenansa / avaimenaan

avaiminansa / avaiminaan

Abe

-tta

avaimettamme

avaimittamme

avaimettanne

avaimittanne

avaimettansa / avaimettaan

avaimittansa / avaimittaan

Com

-ne

-

avaiminemme

-

avaiminenne

-

avaiminensa / avaimineen

Singular

Plural

Nom

-

avaimemme

avaimenne

avaimensa

avaimemme

avaimenne

avaimensa

Par

-ta

avaintamme

avaintanne

avaintansa / avaintaan

avaimiamme

avaimianne

avaimiansa / avaimiaan

Gen

-n

avaimemme

avaimenne

avaimensa

avaintemme / avaimiemme

avaintenne / avaimienne

avaintensa / avaimiensa

Ill

mihin

avaimeemme

avaimeenne

avaimeensa

avaimiimme

avaimiinne

avaimiinsa

Ine

-ssa

avaimessamme

avaimessanne

avaimessansa / avaimessaan

avaimissamme

avaimissanne

avaimissansa / avaimissaan

Ela

-sta

avaimestamme

avaimestanne

avaimestansa / avaimestaan

avaimistamme

avaimistanne

avaimistansa / avaimistaan

All

-lle

avaimellemme

avaimellenne

avaimellensa / avaimelleen

avaimillemme

avaimillenne

avaimillensa / avaimillean

Ade

-lla

avaimellamme

avaimellanne

avaimellansa / avaimellaan

avaimillamme

avaimillanne

avaimillansa / avaimillaan

Abl

-lta

avaimeltamme

avaimeltanne

avaimeltansa / avaimeltaan

avaimiltamme

avaimiltanne

avaimiltansa / avaimiltaan

Tra

-ksi

avaimeksemme

avaimeksenne

avaimeksensa / avaimekseen

avaimiksemme

avaimiksenne

avaimiksensa / avaimikseen

Ess

-na

avaimenamme

avaimenanne

avaimenansa / avaimenaan

avaiminamme

avaiminanne

avaiminansa / avaiminaan

Abe

-tta

avaimettamme

avaimettanne

avaimettansa / avaimettaan

avaimittamme

avaimittanne

avaimittansa / avaimittaan

Com

-ne

-

-

-

avaiminemme

avaiminenne

avaiminensa / avaimineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koodi

koodit

Par

-ta

koodia

koodeja

Gen

-n

koodin

koodien

Ill

mihin

koodiin

koodeihin

Ine

-ssa

koodissa

koodeissa

Ela

-sta

koodista

koodeista

All

-lle

koodille

koodeille

Ade

-lla

koodilla

koodeilla

Abl

-lta

koodilta

koodeilta

Tra

-ksi

koodiksi

koodeiksi

Ess

-na

koodina

koodeina

Abe

-tta

kooditta

koodeitta

Com

-ne

-

koodeine

Ins

-in

-

koodein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koodi

koodit

Par

-ta

koodia

koodeja

Gen

-n

koodin

koodien

Ill

mihin

koodiin

koodeihin

Ine

-ssa

koodissa

koodeissa

Ela

-sta

koodista

koodeista

All

-lle

koodille

koodeille

Ade

-lla

koodilla

koodeilla

Abl

-lta

koodilta

koodeilta

Tra

-ksi

koodiksi

koodeiksi

Ess

-na

koodina

koodeina

Abe

-tta

kooditta

koodeitta

Com

-ne

-

koodeine

Ins

-in

-

koodein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

code koodi, suuntanumero, säännöt, laki, koodijärjestelmä, maannumero
cipher salakirjoitus, nolla, numero, avain, koodi
cypher koodi, salakirjoitus, avain, numero, nolla
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; EurLex-2; OpenSubtitles2018.v3; Eurlex2019; eurlex-diff-2018-06-20 Koodi on salattu. The code is encrypted. Minulla on uusi koodi. I have a new code. Koodi on täysin salaamaton. The code is completely unencrypted. Koodi on niin monimutkainen, etten ymmärrä sitä. The code is so complex that I don't understand it. Taricns-koodi. Taric codes. Hän ei ymmärrä tätä koodia. He doesn't understand this code. Luen hänen koodiaan. I'm reading her code, Harper. Jäsenvaltion koodi. Member State Code. 33 kohta: Tavaran koodi. Box 33: Commodity Code. Edustajan asemaa koskeva koodi. Representative status code. Show more arrow right

Wiktionary

code Show more arrow right Borrowed from English code, ultimately from Latin cōdex. Show more arrow right

Wikipedia

Code In communications and information processing, code is a system of rules to convert information—such as a letter, word, sound, image, or gesture—into another form, sometimes shortened or secret, for communication through a communication channel or storage in a storage medium. An early example is an invention of language, which enabled a person, through speech, to communicate what they thought, saw, heard, or felt to others. But speech limits the range of communication to the distance a voice can carry and limits the audience to those present when the speech is uttered. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koodini

koodini

koodisi

koodisi

koodinsa

koodinsa

Par

-ta

koodiani

koodejani

koodiasi

koodejasi

koodiansa / koodiaan

koodejansa / koodejaan

Gen

-n

koodini

koodieni

koodisi

koodiesi

koodinsa

koodiensa

Ill

mihin

koodiini

koodeihini

koodiisi

koodeihisi

koodiinsa

koodeihinsa

Ine

-ssa

koodissani

koodeissani

koodissasi

koodeissasi

koodissansa / koodissaan

koodeissansa / koodeissaan

Ela

-sta

koodistani

koodeistani

koodistasi

koodeistasi

koodistansa / koodistaan

koodeistansa / koodeistaan

All

-lle

koodilleni

koodeilleni

koodillesi

koodeillesi

koodillensa / koodilleen

koodeillensa / koodeillean

Ade

-lla

koodillani

koodeillani

koodillasi

koodeillasi

koodillansa / koodillaan

koodeillansa / koodeillaan

Abl

-lta

koodiltani

koodeiltani

koodiltasi

koodeiltasi

koodiltansa / koodiltaan

koodeiltansa / koodeiltaan

Tra

-ksi

koodikseni

koodeikseni

koodiksesi

koodeiksesi

koodiksensa / koodikseen

koodeiksensa / koodeikseen

Ess

-na

koodinani

koodeinani

koodinasi

koodeinasi

koodinansa / koodinaan

koodeinansa / koodeinaan

Abe

-tta

koodittani

koodeittani

koodittasi

koodeittasi

koodittansa / koodittaan

koodeittansa / koodeittaan

Com

-ne

-

koodeineni

-

koodeinesi

-

koodeinensa / koodeineen

Singular

Plural

Nom

-

koodini

koodisi

koodinsa

koodini

koodisi

koodinsa

Par

-ta

koodiani

koodiasi

koodiansa / koodiaan

koodejani

koodejasi

koodejansa / koodejaan

Gen

-n

koodini

koodisi

koodinsa

koodieni

koodiesi

koodiensa

Ill

mihin

koodiini

koodiisi

koodiinsa

koodeihini

koodeihisi

koodeihinsa

Ine

-ssa

koodissani

koodissasi

koodissansa / koodissaan

koodeissani

koodeissasi

koodeissansa / koodeissaan

Ela

-sta

koodistani

koodistasi

koodistansa / koodistaan

koodeistani

koodeistasi

koodeistansa / koodeistaan

All

-lle

koodilleni

koodillesi

koodillensa / koodilleen

koodeilleni

koodeillesi

koodeillensa / koodeillean

Ade

-lla

koodillani

koodillasi

koodillansa / koodillaan

koodeillani

koodeillasi

koodeillansa / koodeillaan

Abl

-lta

koodiltani

koodiltasi

koodiltansa / koodiltaan

koodeiltani

koodeiltasi

koodeiltansa / koodeiltaan

Tra

-ksi

koodikseni

koodiksesi

koodiksensa / koodikseen

koodeikseni

koodeiksesi

koodeiksensa / koodeikseen

Ess

-na

koodinani

koodinasi

koodinansa / koodinaan

koodeinani

koodeinasi

koodeinansa / koodeinaan

Abe

-tta

koodittani

koodittasi

koodittansa / koodittaan

koodeittani

koodeittasi

koodeittansa / koodeittaan

Com

-ne

-

-

-

koodeineni

koodeinesi

koodeinensa / koodeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koodimme

koodimme

koodinne

koodinne

koodinsa

koodinsa

Par

-ta

koodiamme

koodejamme

koodianne

koodejanne

koodiansa / koodiaan

koodejansa / koodejaan

Gen

-n

koodimme

koodiemme

koodinne

koodienne

koodinsa

koodiensa

Ill

mihin

koodiimme

koodeihimme

koodiinne

koodeihinne

koodiinsa

koodeihinsa

Ine

-ssa

koodissamme

koodeissamme

koodissanne

koodeissanne

koodissansa / koodissaan

koodeissansa / koodeissaan

Ela

-sta

koodistamme

koodeistamme

koodistanne

koodeistanne

koodistansa / koodistaan

koodeistansa / koodeistaan

All

-lle

koodillemme

koodeillemme

koodillenne

koodeillenne

koodillensa / koodilleen

koodeillensa / koodeillean

Ade

-lla

koodillamme

koodeillamme

koodillanne

koodeillanne

koodillansa / koodillaan

koodeillansa / koodeillaan

Abl

-lta

koodiltamme

koodeiltamme

koodiltanne

koodeiltanne

koodiltansa / koodiltaan

koodeiltansa / koodeiltaan

Tra

-ksi

koodiksemme

koodeiksemme

koodiksenne

koodeiksenne

koodiksensa / koodikseen

koodeiksensa / koodeikseen

Ess

-na

koodinamme

koodeinamme

koodinanne

koodeinanne

koodinansa / koodinaan

koodeinansa / koodeinaan

Abe

-tta

koodittamme

koodeittamme

koodittanne

koodeittanne

koodittansa / koodittaan

koodeittansa / koodeittaan

Com

-ne

-

koodeinemme

-

koodeinenne

-

koodeinensa / koodeineen

Singular

Plural

Nom

-

koodimme

koodinne

koodinsa

koodimme

koodinne

koodinsa

Par

-ta

koodiamme

koodianne

koodiansa / koodiaan

koodejamme

koodejanne

koodejansa / koodejaan

Gen

-n

koodimme

koodinne

koodinsa

koodiemme

koodienne

koodiensa

Ill

mihin

koodiimme

koodiinne

koodiinsa

koodeihimme

koodeihinne

koodeihinsa

Ine

-ssa

koodissamme

koodissanne

koodissansa / koodissaan

koodeissamme

koodeissanne

koodeissansa / koodeissaan

Ela

-sta

koodistamme

koodistanne

koodistansa / koodistaan

koodeistamme

koodeistanne

koodeistansa / koodeistaan

All

-lle

koodillemme

koodillenne

koodillensa / koodilleen

koodeillemme

koodeillenne

koodeillensa / koodeillean

Ade

-lla

koodillamme

koodillanne

koodillansa / koodillaan

koodeillamme

koodeillanne

koodeillansa / koodeillaan

Abl

-lta

koodiltamme

koodiltanne

koodiltansa / koodiltaan

koodeiltamme

koodeiltanne

koodeiltansa / koodeiltaan

Tra

-ksi

koodiksemme

koodiksenne

koodiksensa / koodikseen

koodeiksemme

koodeiksenne

koodeiksensa / koodeikseen

Ess

-na

koodinamme

koodinanne

koodinansa / koodinaan

koodeinamme

koodeinanne

koodeinansa / koodeinaan

Abe

-tta

koodittamme

koodittanne

koodittansa / koodittaan

koodeittamme

koodeittanne

koodeittansa / koodeittaan

Com

-ne

-

-

-

koodeinemme

koodeinenne

koodeinensa / koodeineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

avain

avaimet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

avaimen

Solve

Ill

mihin

avaimeen

Solve

Ine

-ssa

avaimissa

Solve

Ela

-sta

avaimista

Solve

All

-lle

avaimelle

Solve

Ade

-lla

avaimella

avaimilla

Abl

-lta

avaimelta

avaimilta

Tra

-ksi

avaimeksi

avaimiksi

Ess

-na

avaimena

avaimina

Abe

-tta

avaimetta

avaimitta

Com

-ne

-

avaimine

Ins

-in

-

avaimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

avain

avaimet

Par

-ta

Gen

-n

avaimen

Ill

mihin

avaimeen

Ine

-ssa

avaimissa

Ela

-sta

avaimista

All

-lle

avaimelle

Ade

-lla

avaimella

avaimilla

Abl

-lta

avaimelta

avaimilta

Tra

-ksi

avaimeksi

avaimiksi

Ess

-na

avaimena

avaimina

Abe

-tta

avaimetta

avaimitta

Com

-ne

-

avaimine

Ins

-in

-

avaimin

Singular

Plural

Nom

-

koodi

koodit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

koodin

Solve

Ill

mihin

koodiin

Solve

Ine

-ssa

koodeissa

Solve

Ela

-sta

koodeista

Solve

All

-lle

koodille

Solve

Ade

-lla

koodilla

koodeilla

Abl

-lta

koodilta

koodeilta

Tra

-ksi

koodiksi

koodeiksi

Ess

-na

koodina

koodeina

Abe

-tta

kooditta

koodeitta

Com

-ne

-

koodeine

Ins

-in

-

koodein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koodi

koodit

Par

-ta

Gen

-n

koodin

Ill

mihin

koodiin

Ine

-ssa

koodeissa

Ela

-sta

koodeista

All

-lle

koodille

Ade

-lla

koodilla

koodeilla

Abl

-lta

koodilta

koodeilta

Tra

-ksi

koodiksi

koodeiksi

Ess

-na

koodina

koodeina

Abe

-tta

kooditta

koodeitta

Com

-ne

-

koodeine

Ins

-in

-

koodein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept