logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

asetehdas, noun

Word analysis
asetehdas

asetehdas

asetehdas

Noun, Singular Nominative

ase

Noun, Singular Nominative

+ tehdas

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

asetehdas

asetehtaat

Par

-ta

asetehdasta

asetehtaita / asetehtahia

Gen

-n

asetehtaan

asetehtaitten / asetehtaiden / asetehtahien / asetehtahitten

Ill

mihin

asetehtaaseen

asetehtaisiin / asetehtaihin / asetehtahisin

Ine

-ssa

asetehtaassa

asetehtahissa / asetehtaissa

Ela

-sta

asetehtaasta

asetehtahista / asetehtaista

All

-lle

asetehtaalle

asetehtahille / asetehtaille

Ade

-lla

asetehtaalla

asetehtahilla / asetehtailla

Abl

-lta

asetehtaalta

asetehtahilta / asetehtailta

Tra

-ksi

asetehtaaksi

asetehtahiksi / asetehtaiksi

Ess

-na

asetehtaana

asetehtahina / asetehtaina

Abe

-tta

asetehtaatta

asetehtahitta / asetehtaitta

Com

-ne

-

asetehtahine / asetehtaine

Ins

-in

-

asetehtahin / asetehtain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

asetehdas

asetehtaat

Par

-ta

asetehdasta

asetehtaita / asetehtahia

Gen

-n

asetehtaan

asetehtaitten / asetehtaiden / asetehtahien / asetehtahitten

Ill

mihin

asetehtaaseen

asetehtaisiin / asetehtaihin / asetehtahisin

Ine

-ssa

asetehtaassa

asetehtahissa / asetehtaissa

Ela

-sta

asetehtaasta

asetehtahista / asetehtaista

All

-lle

asetehtaalle

asetehtahille / asetehtaille

Ade

-lla

asetehtaalla

asetehtahilla / asetehtailla

Abl

-lta

asetehtaalta

asetehtahilta / asetehtailta

Tra

-ksi

asetehtaaksi

asetehtahiksi / asetehtaiksi

Ess

-na

asetehtaana

asetehtahina / asetehtaina

Abe

-tta

asetehtaatta

asetehtahitta / asetehtaitta

Com

-ne

-

asetehtahine / asetehtaine

Ins

-in

-

asetehtahin / asetehtain

gun
weapons factory
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; jw2019; EurLex-2; opensubtitles2 Vien Riggsin asetehtaaseen. I'm taking Riggs to a gun factory. Ne ovat Pavlodarin asetehtaasta. And where is that? Siskoni oli töissä asetehtaalla. My sister worked in munitions. He haluavat miehiä asetehtaisiin. They want men for their arms factories. Tässä ovat tietämämme asetehtaat. These are the weapon factories we know about. Tästä on asetehtaille monia etuja. Their advantages are thus many. Maassa ei ole asetehtaita. There is no arms factory in the country. Yrittävätkö asetehtaat vaientaa teitä? You get any push back from the gun companies? Jonkun, joka työskentelee asetehtaassa. Some guy who works in a gun factory. On, ja voimme myös avata lisää asetehtaita. Sure, we can open up some more defense plants too. Show more arrow right

Wiktionary

weapons factory Show more arrow right ase +‎ tehdas Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

asetehtaani

asetehtaani

asetehtaasi

asetehtaasi

asetehtaansa

asetehtaansa

Par

-ta

asetehdastani

asetehtaitani / asetehtahiani

asetehdastasi

asetehtaitasi / asetehtahiasi

asetehdastansa / asetehdastaan

asetehtaitansa / asetehtaitaan / asetehtahiansa / asetehtahiaan

Gen

-n

asetehtaani

asetehtaitteni / asetehtaideni / asetehtahieni / asetehtahitteni

asetehtaasi

asetehtaittesi / asetehtaidesi / asetehtahiesi / asetehtahittesi

asetehtaansa

asetehtaittensa / asetehtaidensa / asetehtahiensa / asetehtahittensa

Ill

mihin

asetehtaaseeni

asetehtaisiini / asetehtaihini / asetehtahisini

asetehtaaseesi

asetehtaisiisi / asetehtaihisi / asetehtahisisi

asetehtaaseensa

asetehtaisiinsa / asetehtaihinsa / asetehtahisinsa

Ine

-ssa

asetehtaassani

asetehtahissani / asetehtaissani

asetehtaassasi

asetehtahissasi / asetehtaissasi

asetehtaassansa / asetehtaassaan

asetehtahissansa / asetehtahissaan / asetehtaissansa / asetehtaissaan

Ela

-sta

asetehtaastani

asetehtahistani / asetehtaistani

asetehtaastasi

asetehtahistasi / asetehtaistasi

asetehtaastansa / asetehtaastaan

asetehtahistansa / asetehtahistaan / asetehtaistansa / asetehtaistaan

All

-lle

asetehtaalleni

asetehtahilleni / asetehtailleni

asetehtaallesi

asetehtahillesi / asetehtaillesi

asetehtaallensa / asetehtaalleen

asetehtahillensa / asetehtahillean / asetehtaillensa / asetehtaillean

Ade

-lla

asetehtaallani

asetehtahillani / asetehtaillani

asetehtaallasi

asetehtahillasi / asetehtaillasi

asetehtaallansa / asetehtaallaan

asetehtahillansa / asetehtahillaan / asetehtaillansa / asetehtaillaan

Abl

-lta

asetehtaaltani

asetehtahiltani / asetehtailtani

asetehtaaltasi

asetehtahiltasi / asetehtailtasi

asetehtaaltansa / asetehtaaltaan

asetehtahiltansa / asetehtahiltaan / asetehtailtansa / asetehtailtaan

Tra

-ksi

asetehtaakseni

asetehtahikseni / asetehtaikseni

asetehtaaksesi

asetehtahiksesi / asetehtaiksesi

asetehtaaksensa / asetehtaakseen

asetehtahikseen / asetehtahiksensa / asetehtaikseen / asetehtaiksensa

Ess

-na

asetehtaanani

asetehtahinani / asetehtainani

asetehtaanasi

asetehtahinasi / asetehtainasi

asetehtaanansa / asetehtaanaan

asetehtahinansa / asetehtahinaan / asetehtainansa / asetehtainaan

Abe

-tta

asetehtaattani

asetehtahittani / asetehtaittani

asetehtaattasi

asetehtahittasi / asetehtaittasi

asetehtaattansa / asetehtaattaan

asetehtahittansa / asetehtahittaan / asetehtaittansa / asetehtaittaan

Com

-ne

-

asetehtahineni / asetehtaineni

-

asetehtahinesi / asetehtainesi

-

asetehtahineen / asetehtahinensa / asetehtaineen / asetehtainensa

Singular

Plural

Nom

-

asetehtaani

asetehtaasi

asetehtaansa

asetehtaani

asetehtaasi

asetehtaansa

Par

-ta

asetehdastani

asetehdastasi

asetehdastansa / asetehdastaan

asetehtaitani / asetehtahiani

asetehtaitasi / asetehtahiasi

asetehtaitansa / asetehtaitaan / asetehtahiansa / asetehtahiaan

Gen

-n

asetehtaani

asetehtaasi

asetehtaansa

asetehtaitteni / asetehtaideni / asetehtahieni / asetehtahitteni

asetehtaittesi / asetehtaidesi / asetehtahiesi / asetehtahittesi

asetehtaittensa / asetehtaidensa / asetehtahiensa / asetehtahittensa

Ill

mihin

asetehtaaseeni

asetehtaaseesi

asetehtaaseensa

asetehtaisiini / asetehtaihini / asetehtahisini

asetehtaisiisi / asetehtaihisi / asetehtahisisi

asetehtaisiinsa / asetehtaihinsa / asetehtahisinsa

Ine

-ssa

asetehtaassani

asetehtaassasi

asetehtaassansa / asetehtaassaan

asetehtahissani / asetehtaissani

asetehtahissasi / asetehtaissasi

asetehtahissansa / asetehtahissaan / asetehtaissansa / asetehtaissaan

Ela

-sta

asetehtaastani

asetehtaastasi

asetehtaastansa / asetehtaastaan

asetehtahistani / asetehtaistani

asetehtahistasi / asetehtaistasi

asetehtahistansa / asetehtahistaan / asetehtaistansa / asetehtaistaan

All

-lle

asetehtaalleni

asetehtaallesi

asetehtaallensa / asetehtaalleen

asetehtahilleni / asetehtailleni

asetehtahillesi / asetehtaillesi

asetehtahillensa / asetehtahillean / asetehtaillensa / asetehtaillean

Ade

-lla

asetehtaallani

asetehtaallasi

asetehtaallansa / asetehtaallaan

asetehtahillani / asetehtaillani

asetehtahillasi / asetehtaillasi

asetehtahillansa / asetehtahillaan / asetehtaillansa / asetehtaillaan

Abl

-lta

asetehtaaltani

asetehtaaltasi

asetehtaaltansa / asetehtaaltaan

asetehtahiltani / asetehtailtani

asetehtahiltasi / asetehtailtasi

asetehtahiltansa / asetehtahiltaan / asetehtailtansa / asetehtailtaan

Tra

-ksi

asetehtaakseni

asetehtaaksesi

asetehtaaksensa / asetehtaakseen

asetehtahikseni / asetehtaikseni

asetehtahiksesi / asetehtaiksesi

asetehtahikseen / asetehtahiksensa / asetehtaikseen / asetehtaiksensa

Ess

-na

asetehtaanani

asetehtaanasi

asetehtaanansa / asetehtaanaan

asetehtahinani / asetehtainani

asetehtahinasi / asetehtainasi

asetehtahinansa / asetehtahinaan / asetehtainansa / asetehtainaan

Abe

-tta

asetehtaattani

asetehtaattasi

asetehtaattansa / asetehtaattaan

asetehtahittani / asetehtaittani

asetehtahittasi / asetehtaittasi

asetehtahittansa / asetehtahittaan / asetehtaittansa / asetehtaittaan

Com

-ne

-

-

-

asetehtahineni / asetehtaineni

asetehtahinesi / asetehtainesi

asetehtahineen / asetehtahinensa / asetehtaineen / asetehtainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

asetehtaamme

asetehtaamme

asetehtaanne

asetehtaanne

asetehtaansa

asetehtaansa

Par

-ta

asetehdastamme

asetehtaitamme / asetehtahiamme

asetehdastanne

asetehtaitanne / asetehtahianne

asetehdastansa / asetehdastaan

asetehtaitansa / asetehtaitaan / asetehtahiansa / asetehtahiaan

Gen

-n

asetehtaamme

asetehtaittemme / asetehtaidemme / asetehtahiemme / asetehtahittemme

asetehtaanne

asetehtaittenne / asetehtaidenne / asetehtahienne / asetehtahittenne

asetehtaansa

asetehtaittensa / asetehtaidensa / asetehtahiensa / asetehtahittensa

Ill

mihin

asetehtaaseemme

asetehtaisiimme / asetehtaihimme / asetehtahisimme

asetehtaaseenne

asetehtaisiinne / asetehtaihinne / asetehtahisinne

asetehtaaseensa

asetehtaisiinsa / asetehtaihinsa / asetehtahisinsa

Ine

-ssa

asetehtaassamme

asetehtahissamme / asetehtaissamme

asetehtaassanne

asetehtahissanne / asetehtaissanne

asetehtaassansa / asetehtaassaan

asetehtahissansa / asetehtahissaan / asetehtaissansa / asetehtaissaan

Ela

-sta

asetehtaastamme

asetehtahistamme / asetehtaistamme

asetehtaastanne

asetehtahistanne / asetehtaistanne

asetehtaastansa / asetehtaastaan

asetehtahistansa / asetehtahistaan / asetehtaistansa / asetehtaistaan

All

-lle

asetehtaallemme

asetehtahillemme / asetehtaillemme

asetehtaallenne

asetehtahillenne / asetehtaillenne

asetehtaallensa / asetehtaalleen

asetehtahillensa / asetehtahillean / asetehtaillensa / asetehtaillean

Ade

-lla

asetehtaallamme

asetehtahillamme / asetehtaillamme

asetehtaallanne

asetehtahillanne / asetehtaillanne

asetehtaallansa / asetehtaallaan

asetehtahillansa / asetehtahillaan / asetehtaillansa / asetehtaillaan

Abl

-lta

asetehtaaltamme

asetehtahiltamme / asetehtailtamme

asetehtaaltanne

asetehtahiltanne / asetehtailtanne

asetehtaaltansa / asetehtaaltaan

asetehtahiltansa / asetehtahiltaan / asetehtailtansa / asetehtailtaan

Tra

-ksi

asetehtaaksemme

asetehtahiksemme / asetehtaiksemme

asetehtaaksenne

asetehtahiksenne / asetehtaiksenne

asetehtaaksensa / asetehtaakseen

asetehtahikseen / asetehtahiksensa / asetehtaikseen / asetehtaiksensa

Ess

-na

asetehtaanamme

asetehtahinamme / asetehtainamme

asetehtaananne

asetehtahinanne / asetehtainanne

asetehtaanansa / asetehtaanaan

asetehtahinansa / asetehtahinaan / asetehtainansa / asetehtainaan

Abe

-tta

asetehtaattamme

asetehtahittamme / asetehtaittamme

asetehtaattanne

asetehtahittanne / asetehtaittanne

asetehtaattansa / asetehtaattaan

asetehtahittansa / asetehtahittaan / asetehtaittansa / asetehtaittaan

Com

-ne

-

asetehtahinemme / asetehtainemme

-

asetehtahinenne / asetehtainenne

-

asetehtahineen / asetehtahinensa / asetehtaineen / asetehtainensa

Singular

Plural

Nom

-

asetehtaamme

asetehtaanne

asetehtaansa

asetehtaamme

asetehtaanne

asetehtaansa

Par

-ta

asetehdastamme

asetehdastanne

asetehdastansa / asetehdastaan

asetehtaitamme / asetehtahiamme

asetehtaitanne / asetehtahianne

asetehtaitansa / asetehtaitaan / asetehtahiansa / asetehtahiaan

Gen

-n

asetehtaamme

asetehtaanne

asetehtaansa

asetehtaittemme / asetehtaidemme / asetehtahiemme / asetehtahittemme

asetehtaittenne / asetehtaidenne / asetehtahienne / asetehtahittenne

asetehtaittensa / asetehtaidensa / asetehtahiensa / asetehtahittensa

Ill

mihin

asetehtaaseemme

asetehtaaseenne

asetehtaaseensa

asetehtaisiimme / asetehtaihimme / asetehtahisimme

asetehtaisiinne / asetehtaihinne / asetehtahisinne

asetehtaisiinsa / asetehtaihinsa / asetehtahisinsa

Ine

-ssa

asetehtaassamme

asetehtaassanne

asetehtaassansa / asetehtaassaan

asetehtahissamme / asetehtaissamme

asetehtahissanne / asetehtaissanne

asetehtahissansa / asetehtahissaan / asetehtaissansa / asetehtaissaan

Ela

-sta

asetehtaastamme

asetehtaastanne

asetehtaastansa / asetehtaastaan

asetehtahistamme / asetehtaistamme

asetehtahistanne / asetehtaistanne

asetehtahistansa / asetehtahistaan / asetehtaistansa / asetehtaistaan

All

-lle

asetehtaallemme

asetehtaallenne

asetehtaallensa / asetehtaalleen

asetehtahillemme / asetehtaillemme

asetehtahillenne / asetehtaillenne

asetehtahillensa / asetehtahillean / asetehtaillensa / asetehtaillean

Ade

-lla

asetehtaallamme

asetehtaallanne

asetehtaallansa / asetehtaallaan

asetehtahillamme / asetehtaillamme

asetehtahillanne / asetehtaillanne

asetehtahillansa / asetehtahillaan / asetehtaillansa / asetehtaillaan

Abl

-lta

asetehtaaltamme

asetehtaaltanne

asetehtaaltansa / asetehtaaltaan

asetehtahiltamme / asetehtailtamme

asetehtahiltanne / asetehtailtanne

asetehtahiltansa / asetehtahiltaan / asetehtailtansa / asetehtailtaan

Tra

-ksi

asetehtaaksemme

asetehtaaksenne

asetehtaaksensa / asetehtaakseen

asetehtahiksemme / asetehtaiksemme

asetehtahiksenne / asetehtaiksenne

asetehtahikseen / asetehtahiksensa / asetehtaikseen / asetehtaiksensa

Ess

-na

asetehtaanamme

asetehtaananne

asetehtaanansa / asetehtaanaan

asetehtahinamme / asetehtainamme

asetehtahinanne / asetehtainanne

asetehtahinansa / asetehtahinaan / asetehtainansa / asetehtainaan

Abe

-tta

asetehtaattamme

asetehtaattanne

asetehtaattansa / asetehtaattaan

asetehtahittamme / asetehtaittamme

asetehtahittanne / asetehtaittanne

asetehtahittansa / asetehtahittaan / asetehtaittansa / asetehtaittaan

Com

-ne

-

-

-

asetehtahinemme / asetehtainemme

asetehtahinenne / asetehtainenne

asetehtahineen / asetehtahinensa / asetehtaineen / asetehtainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ase

aseet

Par

-ta

asetta

aseita / asehia

Gen

-n

aseen

aseitten / aseiden / asehien / asehitten

Ill

mihin

aseeseen

aseisiin / aseihin / asehisin

Ine

-ssa

aseessa

asehissa / aseissa

Ela

-sta

aseesta

asehista / aseista

All

-lle

aseelle

asehille / aseille

Ade

-lla

aseella

asehilla / aseilla

Abl

-lta

aseelta

asehilta / aseilta

Tra

-ksi

aseeksi

asehiksi / aseiksi

Ess

-na

aseena

asehina / aseina

Abe

-tta

aseetta

asehitta / aseitta

Com

-ne

-

asehine / aseine

Ins

-in

-

asehin / asein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ase

aseet

Par

-ta

asetta

aseita / asehia

Gen

-n

aseen

aseitten / aseiden / asehien / asehitten

Ill

mihin

aseeseen

aseisiin / aseihin / asehisin

Ine

-ssa

aseessa

asehissa / aseissa

Ela

-sta

aseesta

asehista / aseista

All

-lle

aseelle

asehille / aseille

Ade

-lla

aseella

asehilla / aseilla

Abl

-lta

aseelta

asehilta / aseilta

Tra

-ksi

aseeksi

asehiksi / aseiksi

Ess

-na

aseena

asehina / aseina

Abe

-tta

aseetta

asehitta / aseitta

Com

-ne

-

asehine / aseine

Ins

-in

-

asehin / asein

gun ase, pistooli, tykki, pyssy, kivääri, tuliase
weapon ase
shooter ampuja, ase, kuvaaja, pyssy
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus Anna aseesi. Give me your gun. Hyvä ase. That's a good weapon, though. Nosta aseesi. Pick up your gun. Pudota ase. Drop the weapon. Aseista on luovuttava. Weapons must be surrendered. Pane ase pois. Put the weapon down. Millainen ase? What kind of gun? Laita ase pois. Just put the gun down. Ase oli piilotettu sängyn alle. The weapon was hidden under the bed. Anna ase minulle. Give me the gun! Show more arrow right

Wiktionary

weapon (also figuratively) gun tool, utensil (colloquial) society Template:figuratively (words, status, being present, being not present etc.) Show more arrow right Adjectives aseellinenaseeton Verbs aseistaa Show more arrow right ampuma-aseaseapuaseenkäsittelyasehuoneaseidenriisuntaaseidentuontiaseidenvientiaseistakieltäytyjäaseistariisuntaasekauppaasekokoelmaasekumppaniaselajiaselepoasepajaasepalvelusasepukuaseriisuntaaseseppäasetakkiasetehdasasetekniikkaasetekninenaseteollisuusasetieasetoveriasetuontiasevarastoasevarikkoasevarusteluasevarustusaseveliasevelvollisuusasevientiasevoimaasevoimatatomiaseautomaattiaseavaruusaseheittoasehyökkäysaseilma-aseilmatorjunta-asejoukkotuhoasekaasuasekaukoasekäsiaselaseraselentoaselyömäaselähitaisteluasemetsästysasemurha-asemyrkkyaseohjusasepanssariasepanssarintorjunta-asepiikiviasepistoasepuolustusaserakettiaserekyyliaseryhmäasesotilasasesurma-asesyömäasesädeasetappoasetaskuaseteräasetuliasetulitukiasetyöasetäsmäaseviiltoaseydinase Show more arrow right From Proto-Finnic asek, from Proto-Uralic ëśe- + -ek. Show more arrow right

Wikipedia

Weapon A weapon, arm or armament is any implement or device that can be used with the intent to inflict damage or harm. Weapons are used to increase the efficacy and efficiency of activities such as hunting, crime, law enforcement, self-defense, and warfare. In broader context, weapons may be construed to include anything used to gain a tactical, strategic, material or mental advantage over an adversary or enemy target. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aseeni

aseeni

aseesi

aseesi

aseensa

aseensa

Par

-ta

asettani

aseitani / asehiani

asettasi

aseitasi / asehiasi

asettansa / asettaan

aseitansa / aseitaan / asehiansa / asehiaan

Gen

-n

aseeni

aseitteni / aseideni / asehieni / asehitteni

aseesi

aseittesi / aseidesi / asehiesi / asehittesi

aseensa

aseittensa / aseidensa / asehiensa / asehittensa

Ill

mihin

aseeseeni

aseisiini / aseihini / asehisini

aseeseesi

aseisiisi / aseihisi / asehisisi

aseeseensa

aseisiinsa / aseihinsa / asehisinsa

Ine

-ssa

aseessani

asehissani / aseissani

aseessasi

asehissasi / aseissasi

aseessansa / aseessaan

asehissansa / asehissaan / aseissansa / aseissaan

Ela

-sta

aseestani

asehistani / aseistani

aseestasi

asehistasi / aseistasi

aseestansa / aseestaan

asehistansa / asehistaan / aseistansa / aseistaan

All

-lle

aseelleni

asehilleni / aseilleni

aseellesi

asehillesi / aseillesi

aseellensa / aseelleen

asehillensa / asehillean / aseillensa / aseillean

Ade

-lla

aseellani

asehillani / aseillani

aseellasi

asehillasi / aseillasi

aseellansa / aseellaan

asehillansa / asehillaan / aseillansa / aseillaan

Abl

-lta

aseeltani

asehiltani / aseiltani

aseeltasi

asehiltasi / aseiltasi

aseeltansa / aseeltaan

asehiltansa / asehiltaan / aseiltansa / aseiltaan

Tra

-ksi

aseekseni

asehikseni / aseikseni

aseeksesi

asehiksesi / aseiksesi

aseeksensa / aseekseen

asehikseen / asehiksensa / aseikseen / aseiksensa

Ess

-na

aseenani

asehinani / aseinani

aseenasi

asehinasi / aseinasi

aseenansa / aseenaan

asehinansa / asehinaan / aseinansa / aseinaan

Abe

-tta

aseettani

asehittani / aseittani

aseettasi

asehittasi / aseittasi

aseettansa / aseettaan

asehittansa / asehittaan / aseittansa / aseittaan

Com

-ne

-

asehineni / aseineni

-

asehinesi / aseinesi

-

asehineen / asehinensa / aseineen / aseinensa

Singular

Plural

Nom

-

aseeni

aseesi

aseensa

aseeni

aseesi

aseensa

Par

-ta

asettani

asettasi

asettansa / asettaan

aseitani / asehiani

aseitasi / asehiasi

aseitansa / aseitaan / asehiansa / asehiaan

Gen

-n

aseeni

aseesi

aseensa

aseitteni / aseideni / asehieni / asehitteni

aseittesi / aseidesi / asehiesi / asehittesi

aseittensa / aseidensa / asehiensa / asehittensa

Ill

mihin

aseeseeni

aseeseesi

aseeseensa

aseisiini / aseihini / asehisini

aseisiisi / aseihisi / asehisisi

aseisiinsa / aseihinsa / asehisinsa

Ine

-ssa

aseessani

aseessasi

aseessansa / aseessaan

asehissani / aseissani

asehissasi / aseissasi

asehissansa / asehissaan / aseissansa / aseissaan

Ela

-sta

aseestani

aseestasi

aseestansa / aseestaan

asehistani / aseistani

asehistasi / aseistasi

asehistansa / asehistaan / aseistansa / aseistaan

All

-lle

aseelleni

aseellesi

aseellensa / aseelleen

asehilleni / aseilleni

asehillesi / aseillesi

asehillensa / asehillean / aseillensa / aseillean

Ade

-lla

aseellani

aseellasi

aseellansa / aseellaan

asehillani / aseillani

asehillasi / aseillasi

asehillansa / asehillaan / aseillansa / aseillaan

Abl

-lta

aseeltani

aseeltasi

aseeltansa / aseeltaan

asehiltani / aseiltani

asehiltasi / aseiltasi

asehiltansa / asehiltaan / aseiltansa / aseiltaan

Tra

-ksi

aseekseni

aseeksesi

aseeksensa / aseekseen

asehikseni / aseikseni

asehiksesi / aseiksesi

asehikseen / asehiksensa / aseikseen / aseiksensa

Ess

-na

aseenani

aseenasi

aseenansa / aseenaan

asehinani / aseinani

asehinasi / aseinasi

asehinansa / asehinaan / aseinansa / aseinaan

Abe

-tta

aseettani

aseettasi

aseettansa / aseettaan

asehittani / aseittani

asehittasi / aseittasi

asehittansa / asehittaan / aseittansa / aseittaan

Com

-ne

-

-

-

asehineni / aseineni

asehinesi / aseinesi

asehineen / asehinensa / aseineen / aseinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aseemme

aseemme

aseenne

aseenne

aseensa

aseensa

Par

-ta

asettamme

aseitamme / asehiamme

asettanne

aseitanne / asehianne

asettansa / asettaan

aseitansa / aseitaan / asehiansa / asehiaan

Gen

-n

aseemme

aseittemme / aseidemme / asehiemme / asehittemme

aseenne

aseittenne / aseidenne / asehienne / asehittenne

aseensa

aseittensa / aseidensa / asehiensa / asehittensa

Ill

mihin

aseeseemme

aseisiimme / aseihimme / asehisimme

aseeseenne

aseisiinne / aseihinne / asehisinne

aseeseensa

aseisiinsa / aseihinsa / asehisinsa

Ine

-ssa

aseessamme

asehissamme / aseissamme

aseessanne

asehissanne / aseissanne

aseessansa / aseessaan

asehissansa / asehissaan / aseissansa / aseissaan

Ela

-sta

aseestamme

asehistamme / aseistamme

aseestanne

asehistanne / aseistanne

aseestansa / aseestaan

asehistansa / asehistaan / aseistansa / aseistaan

All

-lle

aseellemme

asehillemme / aseillemme

aseellenne

asehillenne / aseillenne

aseellensa / aseelleen

asehillensa / asehillean / aseillensa / aseillean

Ade

-lla

aseellamme

asehillamme / aseillamme

aseellanne

asehillanne / aseillanne

aseellansa / aseellaan

asehillansa / asehillaan / aseillansa / aseillaan

Abl

-lta

aseeltamme

asehiltamme / aseiltamme

aseeltanne

asehiltanne / aseiltanne

aseeltansa / aseeltaan

asehiltansa / asehiltaan / aseiltansa / aseiltaan

Tra

-ksi

aseeksemme

asehiksemme / aseiksemme

aseeksenne

asehiksenne / aseiksenne

aseeksensa / aseekseen

asehikseen / asehiksensa / aseikseen / aseiksensa

Ess

-na

aseenamme

asehinamme / aseinamme

aseenanne

asehinanne / aseinanne

aseenansa / aseenaan

asehinansa / asehinaan / aseinansa / aseinaan

Abe

-tta

aseettamme

asehittamme / aseittamme

aseettanne

asehittanne / aseittanne

aseettansa / aseettaan

asehittansa / asehittaan / aseittansa / aseittaan

Com

-ne

-

asehinemme / aseinemme

-

asehinenne / aseinenne

-

asehineen / asehinensa / aseineen / aseinensa

Singular

Plural

Nom

-

aseemme

aseenne

aseensa

aseemme

aseenne

aseensa

Par

-ta

asettamme

asettanne

asettansa / asettaan

aseitamme / asehiamme

aseitanne / asehianne

aseitansa / aseitaan / asehiansa / asehiaan

Gen

-n

aseemme

aseenne

aseensa

aseittemme / aseidemme / asehiemme / asehittemme

aseittenne / aseidenne / asehienne / asehittenne

aseittensa / aseidensa / asehiensa / asehittensa

Ill

mihin

aseeseemme

aseeseenne

aseeseensa

aseisiimme / aseihimme / asehisimme

aseisiinne / aseihinne / asehisinne

aseisiinsa / aseihinsa / asehisinsa

Ine

-ssa

aseessamme

aseessanne

aseessansa / aseessaan

asehissamme / aseissamme

asehissanne / aseissanne

asehissansa / asehissaan / aseissansa / aseissaan

Ela

-sta

aseestamme

aseestanne

aseestansa / aseestaan

asehistamme / aseistamme

asehistanne / aseistanne

asehistansa / asehistaan / aseistansa / aseistaan

All

-lle

aseellemme

aseellenne

aseellensa / aseelleen

asehillemme / aseillemme

asehillenne / aseillenne

asehillensa / asehillean / aseillensa / aseillean

Ade

-lla

aseellamme

aseellanne

aseellansa / aseellaan

asehillamme / aseillamme

asehillanne / aseillanne

asehillansa / asehillaan / aseillansa / aseillaan

Abl

-lta

aseeltamme

aseeltanne

aseeltansa / aseeltaan

asehiltamme / aseiltamme

asehiltanne / aseiltanne

asehiltansa / asehiltaan / aseiltansa / aseiltaan

Tra

-ksi

aseeksemme

aseeksenne

aseeksensa / aseekseen

asehiksemme / aseiksemme

asehiksenne / aseiksenne

asehikseen / asehiksensa / aseikseen / aseiksensa

Ess

-na

aseenamme

aseenanne

aseenansa / aseenaan

asehinamme / aseinamme

asehinanne / aseinanne

asehinansa / asehinaan / aseinansa / aseinaan

Abe

-tta

aseettamme

aseettanne

aseettansa / aseettaan

asehittamme / aseittamme

asehittanne / aseittanne

asehittansa / asehittaan / aseittansa / aseittaan

Com

-ne

-

-

-

asehinemme / aseinemme

asehinenne / aseinenne

asehineen / asehinensa / aseineen / aseinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tehdas

tehtaat

Par

-ta

tehdasta

tehtaita / tehtahia

Gen

-n

tehtaan

tehtaitten / tehtaiden / tehtahien / tehtahitten

Ill

mihin

tehtaaseen

tehtaisiin / tehtaihin / tehtahisin

Ine

-ssa

tehtaassa

tehtahissa / tehtaissa

Ela

-sta

tehtaasta

tehtahista / tehtaista

All

-lle

tehtaalle

tehtahille / tehtaille

Ade

-lla

tehtaalla

tehtahilla / tehtailla

Abl

-lta

tehtaalta

tehtahilta / tehtailta

Tra

-ksi

tehtaaksi

tehtahiksi / tehtaiksi

Ess

-na

tehtaana

tehtahina / tehtaina

Abe

-tta

tehtaatta

tehtahitta / tehtaitta

Com

-ne

-

tehtahine / tehtaine

Ins

-in

-

tehtahin / tehtain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tehdas

tehtaat

Par

-ta

tehdasta

tehtaita / tehtahia

Gen

-n

tehtaan

tehtaitten / tehtaiden / tehtahien / tehtahitten

Ill

mihin

tehtaaseen

tehtaisiin / tehtaihin / tehtahisin

Ine

-ssa

tehtaassa

tehtahissa / tehtaissa

Ela

-sta

tehtaasta

tehtahista / tehtaista

All

-lle

tehtaalle

tehtahille / tehtaille

Ade

-lla

tehtaalla

tehtahilla / tehtailla

Abl

-lta

tehtaalta

tehtahilta / tehtailta

Tra

-ksi

tehtaaksi

tehtahiksi / tehtaiksi

Ess

-na

tehtaana

tehtahina / tehtaina

Abe

-tta

tehtaatta

tehtahitta / tehtaitta

Com

-ne

-

tehtahine / tehtaine

Ins

-in

-

tehtahin / tehtain

factory tehdas, tuotantolaitos
plant kasvi, tehdas, laitteet, voimala, koneet, taimi
mill mylly, tehdas, valmistuslaitos, kehräämö, -laitos
works tehdas, rakenteet, laitos, koneisto, koko hoito, liikkuvat osat
yard piha, jaardi, alue, raakapuu, yardi, tehdas
manufacturing
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; Tatoeba; WikiMatrix Tehdas on suljettu. The factory is closed. Tehdas on suljettu viikonlopun ajan. The factory is closed for the weekend. Tehdas sijaitsee kaupungin keskustassa. The factory is located in the city center. Tehdas tuottaa enimmäkseen puhelimia ja tietokoneita. The factory mainly produces phones and computers. Paitsi sukuni vuosisatoja vanha tehdas. Well, what have I got to lose... besides the factory that's been in my family for generations? Yhtiö sulkee tehtaan. Corporate is shutting down the plant. Kävin äsken tehtaassa. I just visited the factory. Tehtaissa valmistetaan autoja. Cars are manufactured in factories. Tehtaan johtaja, Nelson. The plant manager, nelson. Se oli pitkään Puolan suurin tehdas. For a very long time it was the biggest structure in Poland. Show more arrow right

Wiktionary

factory mill (factory) Fin:paperitehdasEng:paper mill Show more arrow right tehtailla Show more arrow right tehdä (“to do, make”) +‎ -as. An alternative theory posits instead that tehdä and tehdas are parallel borrowings from Indo-European (see Proto-Uralic teke-). Compare Karelian tehaš. Show more arrow right

Wikipedia

Factory A factory, manufacturing plant or a production plant is an industrial site, often a complex consisting of several buildings filled with machinery, where workers manufacture items or operate machines which process each item into another. They are a critical part of modern economic production, with the majority of the world's goods being created or processed within factories. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tehtaani

tehtaani

tehtaasi

tehtaasi

tehtaansa

tehtaansa

Par

-ta

tehdastani

tehtaitani / tehtahiani

tehdastasi

tehtaitasi / tehtahiasi

tehdastansa / tehdastaan

tehtaitansa / tehtaitaan / tehtahiansa / tehtahiaan

Gen

-n

tehtaani

tehtaitteni / tehtaideni / tehtahieni / tehtahitteni

tehtaasi

tehtaittesi / tehtaidesi / tehtahiesi / tehtahittesi

tehtaansa

tehtaittensa / tehtaidensa / tehtahiensa / tehtahittensa

Ill

mihin

tehtaaseeni

tehtaisiini / tehtaihini / tehtahisini

tehtaaseesi

tehtaisiisi / tehtaihisi / tehtahisisi

tehtaaseensa

tehtaisiinsa / tehtaihinsa / tehtahisinsa

Ine

-ssa

tehtaassani

tehtahissani / tehtaissani

tehtaassasi

tehtahissasi / tehtaissasi

tehtaassansa / tehtaassaan

tehtahissansa / tehtahissaan / tehtaissansa / tehtaissaan

Ela

-sta

tehtaastani

tehtahistani / tehtaistani

tehtaastasi

tehtahistasi / tehtaistasi

tehtaastansa / tehtaastaan

tehtahistansa / tehtahistaan / tehtaistansa / tehtaistaan

All

-lle

tehtaalleni

tehtahilleni / tehtailleni

tehtaallesi

tehtahillesi / tehtaillesi

tehtaallensa / tehtaalleen

tehtahillensa / tehtahillean / tehtaillensa / tehtaillean

Ade

-lla

tehtaallani

tehtahillani / tehtaillani

tehtaallasi

tehtahillasi / tehtaillasi

tehtaallansa / tehtaallaan

tehtahillansa / tehtahillaan / tehtaillansa / tehtaillaan

Abl

-lta

tehtaaltani

tehtahiltani / tehtailtani

tehtaaltasi

tehtahiltasi / tehtailtasi

tehtaaltansa / tehtaaltaan

tehtahiltansa / tehtahiltaan / tehtailtansa / tehtailtaan

Tra

-ksi

tehtaakseni

tehtahikseni / tehtaikseni

tehtaaksesi

tehtahiksesi / tehtaiksesi

tehtaaksensa / tehtaakseen

tehtahikseen / tehtahiksensa / tehtaikseen / tehtaiksensa

Ess

-na

tehtaanani

tehtahinani / tehtainani

tehtaanasi

tehtahinasi / tehtainasi

tehtaanansa / tehtaanaan

tehtahinansa / tehtahinaan / tehtainansa / tehtainaan

Abe

-tta

tehtaattani

tehtahittani / tehtaittani

tehtaattasi

tehtahittasi / tehtaittasi

tehtaattansa / tehtaattaan

tehtahittansa / tehtahittaan / tehtaittansa / tehtaittaan

Com

-ne

-

tehtahineni / tehtaineni

-

tehtahinesi / tehtainesi

-

tehtahineen / tehtahinensa / tehtaineen / tehtainensa

Singular

Plural

Nom

-

tehtaani

tehtaasi

tehtaansa

tehtaani

tehtaasi

tehtaansa

Par

-ta

tehdastani

tehdastasi

tehdastansa / tehdastaan

tehtaitani / tehtahiani

tehtaitasi / tehtahiasi

tehtaitansa / tehtaitaan / tehtahiansa / tehtahiaan

Gen

-n

tehtaani

tehtaasi

tehtaansa

tehtaitteni / tehtaideni / tehtahieni / tehtahitteni

tehtaittesi / tehtaidesi / tehtahiesi / tehtahittesi

tehtaittensa / tehtaidensa / tehtahiensa / tehtahittensa

Ill

mihin

tehtaaseeni

tehtaaseesi

tehtaaseensa

tehtaisiini / tehtaihini / tehtahisini

tehtaisiisi / tehtaihisi / tehtahisisi

tehtaisiinsa / tehtaihinsa / tehtahisinsa

Ine

-ssa

tehtaassani

tehtaassasi

tehtaassansa / tehtaassaan

tehtahissani / tehtaissani

tehtahissasi / tehtaissasi

tehtahissansa / tehtahissaan / tehtaissansa / tehtaissaan

Ela

-sta

tehtaastani

tehtaastasi

tehtaastansa / tehtaastaan

tehtahistani / tehtaistani

tehtahistasi / tehtaistasi

tehtahistansa / tehtahistaan / tehtaistansa / tehtaistaan

All

-lle

tehtaalleni

tehtaallesi

tehtaallensa / tehtaalleen

tehtahilleni / tehtailleni

tehtahillesi / tehtaillesi

tehtahillensa / tehtahillean / tehtaillensa / tehtaillean

Ade

-lla

tehtaallani

tehtaallasi

tehtaallansa / tehtaallaan

tehtahillani / tehtaillani

tehtahillasi / tehtaillasi

tehtahillansa / tehtahillaan / tehtaillansa / tehtaillaan

Abl

-lta

tehtaaltani

tehtaaltasi

tehtaaltansa / tehtaaltaan

tehtahiltani / tehtailtani

tehtahiltasi / tehtailtasi

tehtahiltansa / tehtahiltaan / tehtailtansa / tehtailtaan

Tra

-ksi

tehtaakseni

tehtaaksesi

tehtaaksensa / tehtaakseen

tehtahikseni / tehtaikseni

tehtahiksesi / tehtaiksesi

tehtahikseen / tehtahiksensa / tehtaikseen / tehtaiksensa

Ess

-na

tehtaanani

tehtaanasi

tehtaanansa / tehtaanaan

tehtahinani / tehtainani

tehtahinasi / tehtainasi

tehtahinansa / tehtahinaan / tehtainansa / tehtainaan

Abe

-tta

tehtaattani

tehtaattasi

tehtaattansa / tehtaattaan

tehtahittani / tehtaittani

tehtahittasi / tehtaittasi

tehtahittansa / tehtahittaan / tehtaittansa / tehtaittaan

Com

-ne

-

-

-

tehtahineni / tehtaineni

tehtahinesi / tehtainesi

tehtahineen / tehtahinensa / tehtaineen / tehtainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tehtaamme

tehtaamme

tehtaanne

tehtaanne

tehtaansa

tehtaansa

Par

-ta

tehdastamme

tehtaitamme / tehtahiamme

tehdastanne

tehtaitanne / tehtahianne

tehdastansa / tehdastaan

tehtaitansa / tehtaitaan / tehtahiansa / tehtahiaan

Gen

-n

tehtaamme

tehtaittemme / tehtaidemme / tehtahiemme / tehtahittemme

tehtaanne

tehtaittenne / tehtaidenne / tehtahienne / tehtahittenne

tehtaansa

tehtaittensa / tehtaidensa / tehtahiensa / tehtahittensa

Ill

mihin

tehtaaseemme

tehtaisiimme / tehtaihimme / tehtahisimme

tehtaaseenne

tehtaisiinne / tehtaihinne / tehtahisinne

tehtaaseensa

tehtaisiinsa / tehtaihinsa / tehtahisinsa

Ine

-ssa

tehtaassamme

tehtahissamme / tehtaissamme

tehtaassanne

tehtahissanne / tehtaissanne

tehtaassansa / tehtaassaan

tehtahissansa / tehtahissaan / tehtaissansa / tehtaissaan

Ela

-sta

tehtaastamme

tehtahistamme / tehtaistamme

tehtaastanne

tehtahistanne / tehtaistanne

tehtaastansa / tehtaastaan

tehtahistansa / tehtahistaan / tehtaistansa / tehtaistaan

All

-lle

tehtaallemme

tehtahillemme / tehtaillemme

tehtaallenne

tehtahillenne / tehtaillenne

tehtaallensa / tehtaalleen

tehtahillensa / tehtahillean / tehtaillensa / tehtaillean

Ade

-lla

tehtaallamme

tehtahillamme / tehtaillamme

tehtaallanne

tehtahillanne / tehtaillanne

tehtaallansa / tehtaallaan

tehtahillansa / tehtahillaan / tehtaillansa / tehtaillaan

Abl

-lta

tehtaaltamme

tehtahiltamme / tehtailtamme

tehtaaltanne

tehtahiltanne / tehtailtanne

tehtaaltansa / tehtaaltaan

tehtahiltansa / tehtahiltaan / tehtailtansa / tehtailtaan

Tra

-ksi

tehtaaksemme

tehtahiksemme / tehtaiksemme

tehtaaksenne

tehtahiksenne / tehtaiksenne

tehtaaksensa / tehtaakseen

tehtahikseen / tehtahiksensa / tehtaikseen / tehtaiksensa

Ess

-na

tehtaanamme

tehtahinamme / tehtainamme

tehtaananne

tehtahinanne / tehtainanne

tehtaanansa / tehtaanaan

tehtahinansa / tehtahinaan / tehtainansa / tehtainaan

Abe

-tta

tehtaattamme

tehtahittamme / tehtaittamme

tehtaattanne

tehtahittanne / tehtaittanne

tehtaattansa / tehtaattaan

tehtahittansa / tehtahittaan / tehtaittansa / tehtaittaan

Com

-ne

-

tehtahinemme / tehtainemme

-

tehtahinenne / tehtainenne

-

tehtahineen / tehtahinensa / tehtaineen / tehtainensa

Singular

Plural

Nom

-

tehtaamme

tehtaanne

tehtaansa

tehtaamme

tehtaanne

tehtaansa

Par

-ta

tehdastamme

tehdastanne

tehdastansa / tehdastaan

tehtaitamme / tehtahiamme

tehtaitanne / tehtahianne

tehtaitansa / tehtaitaan / tehtahiansa / tehtahiaan

Gen

-n

tehtaamme

tehtaanne

tehtaansa

tehtaittemme / tehtaidemme / tehtahiemme / tehtahittemme

tehtaittenne / tehtaidenne / tehtahienne / tehtahittenne

tehtaittensa / tehtaidensa / tehtahiensa / tehtahittensa

Ill

mihin

tehtaaseemme

tehtaaseenne

tehtaaseensa

tehtaisiimme / tehtaihimme / tehtahisimme

tehtaisiinne / tehtaihinne / tehtahisinne

tehtaisiinsa / tehtaihinsa / tehtahisinsa

Ine

-ssa

tehtaassamme

tehtaassanne

tehtaassansa / tehtaassaan

tehtahissamme / tehtaissamme

tehtahissanne / tehtaissanne

tehtahissansa / tehtahissaan / tehtaissansa / tehtaissaan

Ela

-sta

tehtaastamme

tehtaastanne

tehtaastansa / tehtaastaan

tehtahistamme / tehtaistamme

tehtahistanne / tehtaistanne

tehtahistansa / tehtahistaan / tehtaistansa / tehtaistaan

All

-lle

tehtaallemme

tehtaallenne

tehtaallensa / tehtaalleen

tehtahillemme / tehtaillemme

tehtahillenne / tehtaillenne

tehtahillensa / tehtahillean / tehtaillensa / tehtaillean

Ade

-lla

tehtaallamme

tehtaallanne

tehtaallansa / tehtaallaan

tehtahillamme / tehtaillamme

tehtahillanne / tehtaillanne

tehtahillansa / tehtahillaan / tehtaillansa / tehtaillaan

Abl

-lta

tehtaaltamme

tehtaaltanne

tehtaaltansa / tehtaaltaan

tehtahiltamme / tehtailtamme

tehtahiltanne / tehtailtanne

tehtahiltansa / tehtahiltaan / tehtailtansa / tehtailtaan

Tra

-ksi

tehtaaksemme

tehtaaksenne

tehtaaksensa / tehtaakseen

tehtahiksemme / tehtaiksemme

tehtahiksenne / tehtaiksenne

tehtahikseen / tehtahiksensa / tehtaikseen / tehtaiksensa

Ess

-na

tehtaanamme

tehtaananne

tehtaanansa / tehtaanaan

tehtahinamme / tehtainamme

tehtahinanne / tehtainanne

tehtahinansa / tehtahinaan / tehtainansa / tehtainaan

Abe

-tta

tehtaattamme

tehtaattanne

tehtaattansa / tehtaattaan

tehtahittamme / tehtaittamme

tehtahittanne / tehtaittanne

tehtahittansa / tehtahittaan / tehtaittansa / tehtaittaan

Com

-ne

-

-

-

tehtahinemme / tehtainemme

tehtahinenne / tehtainenne

tehtahineen / tehtahinensa / tehtaineen / tehtainensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept