logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ärhäkkä, adjective

Word analysis
ärhäkämmältä

ärhäkämmältä

ärhäkkä

Adjective, Comparitive Singular Ablative

Report an issue

Wiktionary

feisty; mischievous; bantam Show more arrow right
waspish ärhäkkä, kiukkuinen
stunning
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; jw2019; opensubtitles2 Hei ärhäkkä. Hey, feisty. Tosi ärhäkkä! So feisty! Ah! Ärhäkkä tyttö. She's got daggers for you. Hän on ärhäkkä. He's not very docile. Hän on yhä ärhäkkä. Oh, he's still a little spitfire. Ärhäköitä näköjään. Very pissed-off ones, from the look of it. Pieni, mutta ärhäkkä. She's small but scrappy. Ärhäkkä pikku pakkaus. A Mighty Mite. Tyttö on tosi ärhäkkä. She' s a feisty one. Ärhäkkä ämmä, vai mitä? Aggressive little witch, isn't she? Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

ärhäkkä

ärhäkät

Par

-ta

ärhäkkää

ärhäköitä / ärhäkköjä

Gen

-n

ärhäkän

ärhäköitten / ärhäköiden / ärhäkköjen

Ill

mihin

ärhäkkään

ärhäköihin / ärhäkköihin

Ine

-ssa

ärhäkässä

ärhäköissä

Ela

-sta

ärhäkästä

ärhäköistä

All

-lle

ärhäkälle

ärhäköille

Ade

-lla

ärhäkällä

ärhäköillä

Abl

-lta

ärhäkältä

ärhäköiltä

Tra

-ksi

ärhäkäksi

ärhäköiksi

Ess

-na

ärhäkkänä

ärhäkköinä

Abe

-tta

ärhäkättä

ärhäköittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ärhäköin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

ärhäkkä

ärhäkät

Par

-ta

ärhäkkää

ärhäköitä / ärhäkköjä

Gen

-n

ärhäkän

ärhäköitten / ärhäköiden / ärhäkköjen

Ill

mihin

ärhäkkään

ärhäköihin / ärhäkköihin

Ine

-ssa

ärhäkässä

ärhäköissä

Ela

-sta

ärhäkästä

ärhäköistä

All

-lle

ärhäkälle

ärhäköille

Ade

-lla

ärhäkällä

ärhäköillä

Abl

-lta

ärhäkältä

ärhäköiltä

Tra

-ksi

ärhäkäksi

ärhäköiksi

Ess

-na

ärhäkkänä

ärhäkköinä

Abe

-tta

ärhäkättä

ärhäköittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ärhäköin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

ärhäkämpi

ärhäkämmät

Par

-ta

ärhäkämpää

ärhäkämpiä

Gen

-n

ärhäkämmän

ärhäkämpien

Ill

mihin

ärhäkämpiin

ärhäkämpiin

Ine

-ssa

ärhäkämmässä

ärhäkämmissä

Ela

-sta

ärhäkämmästä

ärhäkämmistä

All

-lle

ärhäkämmälle

ärhäkämmille

Ade

-lla

ärhäkämmällä

ärhäkämmillä

Abl

-lta

ärhäkämmältä

ärhäkämmiltä

Tra

-ksi

ärhäkämmäksi

ärhäkämmiksi

Ess

-na

ärhäkämpänä

ärhäkämpinä

Abe

-tta

ärhäkämmättä

ärhäkämmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ärhäkämmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

ärhäkämpi

ärhäkämmät

Par

-ta

ärhäkämpää

ärhäkämpiä

Gen

-n

ärhäkämmän

ärhäkämpien

Ill

mihin

ärhäkämpiin

ärhäkämpiin

Ine

-ssa

ärhäkämmässä

ärhäkämmissä

Ela

-sta

ärhäkämmästä

ärhäkämmistä

All

-lle

ärhäkämmälle

ärhäkämmille

Ade

-lla

ärhäkämmällä

ärhäkämmillä

Abl

-lta

ärhäkämmältä

ärhäkämmiltä

Tra

-ksi

ärhäkämmäksi

ärhäkämmiksi

Ess

-na

ärhäkämpänä

ärhäkämpinä

Abe

-tta

ärhäkämmättä

ärhäkämmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ärhäkämmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

ärhäköin

ärhäköimmät

Par

-ta

ärhäköintä

ärhäköimpiä

Gen

-n

ärhäköimmän

ärhäköinten / ärhäköimpien

Ill

mihin

ärhäköimpään

ärhäköimpiin

Ine

-ssa

ärhäköimmässä

ärhäköimmissä

Ela

-sta

ärhäköimmästä

ärhäköimmistä

All

-lle

ärhäköimmälle

ärhäköimmille

Ade

-lla

ärhäköimmällä

ärhäköimmillä

Abl

-lta

ärhäköimmältä

ärhäköimmiltä

Tra

-ksi

ärhäköimmäksi

ärhäköimmiksi

Ess

-na

ärhäköimpänä

ärhäköimpinä

Abe

-tta

ärhäköimmättä

ärhäköimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ärhäköimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

ärhäköin

ärhäköimmät

Par

-ta

ärhäköintä

ärhäköimpiä

Gen

-n

ärhäköimmän

ärhäköinten / ärhäköimpien

Ill

mihin

ärhäköimpään

ärhäköimpiin

Ine

-ssa

ärhäköimmässä

ärhäköimmissä

Ela

-sta

ärhäköimmästä

ärhäköimmistä

All

-lle

ärhäköimmälle

ärhäköimmille

Ade

-lla

ärhäköimmällä

ärhäköimmillä

Abl

-lta

ärhäköimmältä

ärhäköimmiltä

Tra

-ksi

ärhäköimmäksi

ärhäköimmiksi

Ess

-na

ärhäköimpänä

ärhäköimpinä

Abe

-tta

ärhäköimmättä

ärhäköimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ärhäköimmin

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Normative Solved!

SingularPlural

Nom

-

ärhäkkä

ärhäkät

Par

-ta

Solve

Gen

-n

ärhäkän

ärhäköitten / ärhäköiden / ärhäkköjen

Ill

mihin

ärhäkkään

Solve

Ine

-ssa

ärhäköissä

Solve

Ela

-sta

ärhäkästä

ärhäköistä

All

-lle

ärhäkälle

Solve

Ade

-lla

ärhäkällä

ärhäköillä

Abl

-lta

ärhäkältä

ärhäköiltä

Tra

-ksi

ärhäköiksi

Solve

Ess

-na

ärhäkkänä

ärhäkköinä

Abe

-tta

ärhäkättä

ärhäköittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ärhäköin

Normative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

ärhäkkä

ärhäkät

Par

-ta

Solve

Gen

-n

ärhäkän

ärhäköitten / ärhäköiden / ärhäkköjen

Ill

mihin

ärhäkkään

Solve

Ine

-ssa

ärhäköissä

Solve

Ela

-sta

ärhäkästä

ärhäköistä

All

-lle

ärhäkälle

Solve

Ade

-lla

ärhäkällä

ärhäköillä

Abl

-lta

ärhäkältä

ärhäköiltä

Tra

-ksi

ärhäköiksi

Solve

Ess

-na

ärhäkkänä

ärhäkköinä

Abe

-tta

ärhäkättä

ärhäköittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ärhäköin

Comparative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

ärhäkämpiä

Solve

Gen

-n

ärhäkämmän

ärhäkämpien

Ill

mihin

ärhäkämpiin

Solve

Ine

-ssa

ärhäkämmässä

Solve

Ela

-sta

ärhäkämmästä

ärhäkämmistä

All

-lle

ärhäkämmälle

ärhäkämmille

Ade

-lla

ärhäkämmillä

Solve

Abl

-lta

ärhäkämmältä

ärhäkämmiltä

Tra

-ksi

ärhäkämmäksi

ärhäkämmiksi

Ess

-na

ärhäkämpänä

ärhäkämpinä

Abe

-tta

ärhäkämmättä

ärhäkämmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ärhäkämmin

Comparative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

ärhäkämpiä

Solve

Gen

-n

ärhäkämmän

ärhäkämpien

Ill

mihin

ärhäkämpiin

Solve

Ine

-ssa

ärhäkämmässä

Solve

Ela

-sta

ärhäkämmästä

ärhäkämmistä

All

-lle

ärhäkämmälle

ärhäkämmille

Ade

-lla

ärhäkämmillä

Solve

Abl

-lta

ärhäkämmältä

ärhäkämmiltä

Tra

-ksi

ärhäkämmäksi

ärhäkämmiksi

Ess

-na

ärhäkämpänä

ärhäkämpinä

Abe

-tta

ärhäkämmättä

ärhäkämmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ärhäkämmin

Superlative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

ärhäköimpiä

Solve

Gen

-n

ärhäköimmän

ärhäköinten / ärhäköimpien

Ill

mihin

ärhäköimpiin

Solve

Ine

-ssa

Solve

Ela

-sta

ärhäköimmästä

ärhäköimmistä

All

-lle

ärhäköimmälle

ärhäköimmille

Ade

-lla

ärhäköimmällä

ärhäköimmillä

Abl

-lta

ärhäköimmältä

ärhäköimmiltä

Tra

-ksi

ärhäköimmäksi

ärhäköimmiksi

Ess

-na

ärhäköimpänä

ärhäköimpinä

Abe

-tta

ärhäköimmättä

ärhäköimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ärhäköimmin

Superlative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

ärhäköimpiä

Solve

Gen

-n

ärhäköimmän

ärhäköinten / ärhäköimpien

Ill

mihin

ärhäköimpiin

Solve

Ine

-ssa

Solve

Ela

-sta

ärhäköimmästä

ärhäköimmistä

All

-lle

ärhäköimmälle

ärhäköimmille

Ade

-lla

ärhäköimmällä

ärhäköimmillä

Abl

-lta

ärhäköimmältä

ärhäköimmiltä

Tra

-ksi

ärhäköimmäksi

ärhäköimmiksi

Ess

-na

ärhäköimpänä

ärhäköimpinä

Abe

-tta

ärhäköimmättä

ärhäköimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ärhäköimmin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept