ärhäkämmältä |
Adjective, Comparitive Singular Ablative |
waspish | ärhäkkä, kiukkuinen |
stunning |
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
ärhäkkä |
ärhäkät |
Par |
-ta |
ärhäkkää |
ärhäköitä / ärhäkköjä |
Gen |
-n |
ärhäkän |
ärhäköitten / ärhäköiden / ärhäkköjen |
Ill |
mihin |
ärhäkkään |
ärhäköihin / ärhäkköihin |
Ine |
-ssa |
ärhäkässä |
ärhäköissä |
Ela |
-sta |
ärhäkästä |
ärhäköistä |
All |
-lle |
ärhäkälle |
ärhäköille |
Ade |
-lla |
ärhäkällä |
ärhäköillä |
Abl |
-lta |
ärhäkältä |
ärhäköiltä |
Tra |
-ksi |
ärhäkäksi |
ärhäköiksi |
Ess |
-na |
ärhäkkänä |
ärhäkköinä |
Abe |
-tta |
ärhäkättä |
ärhäköittä |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
ärhäköin |
Singular
Plural
Nom
-
ärhäkkä
ärhäkät
Par
-ta
ärhäkkää
ärhäköitä / ärhäkköjä
Gen
-n
ärhäkän
ärhäköitten / ärhäköiden / ärhäkköjen
Ill
mihin
ärhäkkään
ärhäköihin / ärhäkköihin
Ine
-ssa
ärhäkässä
ärhäköissä
Ela
-sta
ärhäkästä
ärhäköistä
All
-lle
ärhäkälle
ärhäköille
Ade
-lla
ärhäkällä
ärhäköillä
Abl
-lta
ärhäkältä
ärhäköiltä
Tra
-ksi
ärhäkäksi
ärhäköiksi
Ess
-na
ärhäkkänä
ärhäkköinä
Abe
-tta
ärhäkättä
ärhäköittä
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
ärhäköin
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
ärhäkämpi |
ärhäkämmät |
Par |
-ta |
ärhäkämpää |
ärhäkämpiä |
Gen |
-n |
ärhäkämmän |
ärhäkämpien |
Ill |
mihin |
ärhäkämpiin |
ärhäkämpiin |
Ine |
-ssa |
ärhäkämmässä |
ärhäkämmissä |
Ela |
-sta |
ärhäkämmästä |
ärhäkämmistä |
All |
-lle |
ärhäkämmälle |
ärhäkämmille |
Ade |
-lla |
ärhäkämmällä |
ärhäkämmillä |
Abl |
-lta |
ärhäkämmiltä |
|
Tra |
-ksi |
ärhäkämmäksi |
ärhäkämmiksi |
Ess |
-na |
ärhäkämpänä |
ärhäkämpinä |
Abe |
-tta |
ärhäkämmättä |
ärhäkämmittä |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
ärhäkämmin |
Singular
Plural
Nom
-
ärhäkämpi
ärhäkämmät
Par
-ta
ärhäkämpää
ärhäkämpiä
Gen
-n
ärhäkämmän
ärhäkämpien
Ill
mihin
ärhäkämpiin
ärhäkämpiin
Ine
-ssa
ärhäkämmässä
ärhäkämmissä
Ela
-sta
ärhäkämmästä
ärhäkämmistä
All
-lle
ärhäkämmälle
ärhäkämmille
Ade
-lla
ärhäkämmällä
ärhäkämmillä
Abl
-lta
ärhäkämmiltä
Tra
-ksi
ärhäkämmäksi
ärhäkämmiksi
Ess
-na
ärhäkämpänä
ärhäkämpinä
Abe
-tta
ärhäkämmättä
ärhäkämmittä
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
ärhäkämmin
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
ärhäköin |
ärhäköimmät |
Par |
-ta |
ärhäköintä |
ärhäköimpiä |
Gen |
-n |
ärhäköimmän |
ärhäköinten / ärhäköimpien |
Ill |
mihin |
ärhäköimpään |
ärhäköimpiin |
Ine |
-ssa |
ärhäköimmässä |
ärhäköimmissä |
Ela |
-sta |
ärhäköimmästä |
ärhäköimmistä |
All |
-lle |
ärhäköimmälle |
ärhäköimmille |
Ade |
-lla |
ärhäköimmällä |
ärhäköimmillä |
Abl |
-lta |
ärhäköimmältä |
ärhäköimmiltä |
Tra |
-ksi |
ärhäköimmäksi |
ärhäköimmiksi |
Ess |
-na |
ärhäköimpänä |
ärhäköimpinä |
Abe |
-tta |
ärhäköimmättä |
ärhäköimmittä |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
ärhäköimmin |
Singular
Plural
Nom
-
ärhäköin
ärhäköimmät
Par
-ta
ärhäköintä
ärhäköimpiä
Gen
-n
ärhäköimmän
ärhäköinten / ärhäköimpien
Ill
mihin
ärhäköimpään
ärhäköimpiin
Ine
-ssa
ärhäköimmässä
ärhäköimmissä
Ela
-sta
ärhäköimmästä
ärhäköimmistä
All
-lle
ärhäköimmälle
ärhäköimmille
Ade
-lla
ärhäköimmällä
ärhäköimmillä
Abl
-lta
ärhäköimmältä
ärhäköimmiltä
Tra
-ksi
ärhäköimmäksi
ärhäköimmiksi
Ess
-na
ärhäköimpänä
ärhäköimpinä
Abe
-tta
ärhäköimmättä
ärhäköimmittä
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
ärhäköimmin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net