äidinkään |
Noun, Singular Genitive, Focus clitic with suffix |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
äitikään |
äiditkään / äititkään |
Par |
-ta |
äitiäkään |
äitejäkään |
Gen |
-n |
äitienkään |
|
Ill |
mihin |
äitiinkään |
äiteihinkaan |
Ine |
-ssa |
äidissäkään / äitissäkään |
äideissäkään / äiteissäkään |
Ela |
-sta |
äidistäkään / äitistäkään |
äideistäkään / äiteistäkään |
All |
-lle |
äidillekään / äitillekään |
äideillekään / äiteillekään |
Ade |
-lla |
äidilläkään / äitilläkään |
äideilläkään / äiteilläkään |
Abl |
-lta |
äidiltäkään / äitiltäkään |
äideiltäkään / äiteiltäkään |
Tra |
-ksi |
äidiksikään / äitiksikään |
äideiksikään / äiteiksikään |
Ess |
-na |
äitinäkään |
äiteinäkään |
Abe |
-tta |
äidittäkään / äitittäkään |
äideittäkään / äiteittäkään |
Com |
-ne |
- |
äiteinekään |
Ins |
-in |
- |
äideinkään / äiteinkään |
Singular
Plural
Nom
-
äitikään
äiditkään / äititkään
Par
-ta
äitiäkään
äitejäkään
Gen
-n
äitienkään
Ill
mihin
äitiinkään
äiteihinkaan
Ine
-ssa
äidissäkään / äitissäkään
äideissäkään / äiteissäkään
Ela
-sta
äidistäkään / äitistäkään
äideistäkään / äiteistäkään
All
-lle
äidillekään / äitillekään
äideillekään / äiteillekään
Ade
-lla
äidilläkään / äitilläkään
äideilläkään / äiteilläkään
Abl
-lta
äidiltäkään / äitiltäkään
äideiltäkään / äiteiltäkään
Tra
-ksi
äidiksikään / äitiksikään
äideiksikään / äiteiksikään
Ess
-na
äitinäkään
äiteinäkään
Abe
-tta
äidittäkään / äitittäkään
äideittäkään / äiteittäkään
Com
-ne
-
äiteinekään
Ins
-in
-
äideinkään / äiteinkään
mother | äiti, emä, emo, alku, juuri, maammo |
mom | äiti |
Mum | äiti, mami |
mommy | äiti |
mummy | muumio, äiti |
momma | äiti, maitorauhanen, nisä |
mammy | äiti |
mamma | äiti, maitorauhanen, nisä |
ma | äiti |
old woman | eukko, ämmä, äiti |
Mum |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
äiti |
äiti |
äiti |
äiti |
äiti |
äiti |
Par |
-ta |
äitiä |
äitejä |
äitiä |
äitejä |
äitiä |
äitejä |
Gen |
-n |
äiti |
äitie |
äiti |
äitie |
äiti |
äitie |
Ill |
mihin |
äitii |
äiteihi |
äitii |
äiteihi |
äitii |
äiteihi |
Ine |
-ssa |
äidissä |
äideissä |
äidissä |
äideissä |
äidissä |
äideissä |
Ela |
-sta |
äidistä |
äideistä |
äidistä |
äideistä |
äidistä |
äideistä |
All |
-lle |
äidille |
äideille |
äidille |
äideille |
äidilleenkä |
äideille |
Ade |
-lla |
äidillä |
äideillä |
äidillä |
äideillä |
äidillä |
äideillä |
Abl |
-lta |
äidiltä |
äideiltä |
äidiltä |
äideiltä |
äidiltä |
äideiltä |
Tra |
-ksi |
äidikse |
äideikse |
äidikse |
äideikse |
äidikseenkä |
äideikseenkä |
Ess |
-na |
äitinä |
äiteinä |
äitinä |
äiteinä |
äitinä |
äiteinä |
Abe |
-tta |
äidittä |
äideittä |
äidittä |
äideittä |
äidittä |
äideittä |
Com |
-ne |
- |
äiteine |
- |
äiteine |
- |
äiteine |
Singular
Plural
Nom
-
äiti
äiti
äiti
äiti
äiti
äiti
Par
-ta
äitiä
äitiä
äitiä
äitejä
äitejä
äitejä
Gen
-n
äiti
äiti
äiti
äitie
äitie
äitie
Ill
mihin
äitii
äitii
äitii
äiteihi
äiteihi
äiteihi
Ine
-ssa
äidissä
äidissä
äidissä
äideissä
äideissä
äideissä
Ela
-sta
äidistä
äidistä
äidistä
äideistä
äideistä
äideistä
All
-lle
äidille
äidille
äidilleenkä
äideille
äideille
äideille
Ade
-lla
äidillä
äidillä
äidillä
äideillä
äideillä
äideillä
Abl
-lta
äidiltä
äidiltä
äidiltä
äideiltä
äideiltä
äideiltä
Tra
-ksi
äidikse
äidikse
äidikseenkä
äideikse
äideikse
äideikseenkä
Ess
-na
äitinä
äitinä
äitinä
äiteinä
äiteinä
äiteinä
Abe
-tta
äidittä
äidittä
äidittä
äideittä
äideittä
äideittä
Com
-ne
-
-
-
äiteine
äiteine
äiteine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
äiti |
äiti |
äiti |
äiti |
äiti |
äiti |
Par |
-ta |
äitiä |
äitejä |
äitiä |
äitejä |
äitiä |
äitejä |
Gen |
-n |
äiti |
äitie |
äiti |
äitie |
äiti |
äitie |
Ill |
mihin |
äitii |
äiteihi |
äitii |
äiteihi |
äitii |
äiteihi |
Ine |
-ssa |
äidissä |
äideissä |
äidissä |
äideissä |
äidissä |
äideissä |
Ela |
-sta |
äidistä |
äideistä |
äidistä |
äideistä |
äidistä |
äideistä |
All |
-lle |
äidille |
äideille |
äidille |
äideille |
äidilleenkä |
äideille |
Ade |
-lla |
äidillä |
äideillä |
äidillä |
äideillä |
äidillä |
äideillä |
Abl |
-lta |
äidiltä |
äideiltä |
äidiltä |
äideiltä |
äidiltä |
äideiltä |
Tra |
-ksi |
äidikse |
äideikse |
äidikse |
äideikse |
äidikseenkä |
äideikseenkä |
Ess |
-na |
äitinä |
äiteinä |
äitinä |
äiteinä |
äitinä |
äiteinä |
Abe |
-tta |
äidittä |
äideittä |
äidittä |
äideittä |
äidittä |
äideittä |
Com |
-ne |
- |
äiteine |
- |
äiteine |
- |
äiteine |
Singular
Plural
Nom
-
äiti
äiti
äiti
äiti
äiti
äiti
Par
-ta
äitiä
äitiä
äitiä
äitejä
äitejä
äitejä
Gen
-n
äiti
äiti
äiti
äitie
äitie
äitie
Ill
mihin
äitii
äitii
äitii
äiteihi
äiteihi
äiteihi
Ine
-ssa
äidissä
äidissä
äidissä
äideissä
äideissä
äideissä
Ela
-sta
äidistä
äidistä
äidistä
äideistä
äideistä
äideistä
All
-lle
äidille
äidille
äidilleenkä
äideille
äideille
äideille
Ade
-lla
äidillä
äidillä
äidillä
äideillä
äideillä
äideillä
Abl
-lta
äidiltä
äidiltä
äidiltä
äideiltä
äideiltä
äideiltä
Tra
-ksi
äidikse
äidikse
äidikseenkä
äideikse
äideikse
äideikseenkä
Ess
-na
äitinä
äitinä
äitinä
äiteinä
äiteinä
äiteinä
Abe
-tta
äidittä
äidittä
äidittä
äideittä
äideittä
äideittä
Com
-ne
-
-
-
äiteine
äiteine
äiteine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net