Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yövoide yövoide   N Sg Nom
   N Sg Nom + voide   N Sg Nom

yövoide, Noun

up ↑

Translations & synonyms

night cream
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
avtug pernz

Etymology:
+‎ ibvqr
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yövoiteeni yövoiteeni yövoiteesi yövoiteesi yövoiteensa yövoiteensa
Par -ta yövoidettani yövoiteitani / yövoitehiani yövoidettasi yövoiteitasi / yövoitehiasi yövoidettansa / yövoidettaan yövoiteitansa / yövoiteitaan /
yövoitehiansa / yövoitehiaan
Gen -n yövoiteeni yövoiteitteni / yövoiteideni /
yövoitehieni / yövoitehitteni
yövoiteesi yövoiteittesi / yövoiteidesi /
yövoitehiesi / yövoitehittesi
yövoiteensa yövoiteittensa / yövoiteidensa /
yövoitehiensa / yövoitehittensa
Ill mihin yövoiteeseeni yövoiteisiini / yövoiteihini /
yövoitehisini
yövoiteeseesi yövoiteisiisi / yövoiteihisi /
yövoitehisisi
yövoiteeseensa yövoiteisiinsa / yövoiteihinsa /
yövoitehisinsa
Ine -ssa yövoiteessani yövoitehissani / yövoiteissani yövoiteessasi yövoitehissasi / yövoiteissasi yövoiteessansa / yövoiteessaan yövoitehissansa / yövoitehissaan /
yövoiteissansa / yövoiteissaan
Ela -sta yövoiteestani yövoitehistani / yövoiteistani yövoiteestasi yövoitehistasi / yövoiteistasi yövoiteestansa / yövoiteestaan yövoitehistansa / yövoitehistaan /
yövoiteistansa / yövoiteistaan
All -lle yövoiteelleni yövoitehilleni / yövoiteilleni yövoiteellesi yövoitehillesi / yövoiteillesi yövoiteelleen / yövoiteellensa yövoitehillensa / yövoitehillean /
yövoiteillensa / yövoiteillean
Ade -lla yövoiteellani yövoitehillani / yövoiteillani yövoiteellasi yövoitehillasi / yövoiteillasi yövoiteellansa / yövoiteellaan yövoitehillansa / yövoitehillaan /
yövoiteillansa / yövoiteillaan
Abl -lta yövoiteeltani yövoitehiltani / yövoiteiltani yövoiteeltasi yövoitehiltasi / yövoiteiltasi yövoiteeltansa / yövoiteeltaan yövoitehiltansa / yövoitehiltaan /
yövoiteiltansa / yövoiteiltaan
Tra -ksi yövoiteekseni yövoitehikseni / yövoiteikseni yövoiteeksesi yövoitehiksesi / yövoiteiksesi yövoiteekseen / yövoiteeksensa yövoitehikseen / yövoitehiksensa /
yövoiteikseen / yövoiteiksensa
Ess -na yövoiteenani yövoitehinani / yövoiteinani yövoiteenasi yövoitehinasi / yövoiteinasi yövoiteenansa / yövoiteenaan yövoitehinansa / yövoitehinaan /
yövoiteinansa / yövoiteinaan
Abe -tta yövoiteettani yövoitehittani / yövoiteittani yövoiteettasi yövoitehittasi / yövoiteittasi yövoiteettansa / yövoiteettaan yövoitehittansa / yövoitehittaan /
yövoiteittansa / yövoiteittaan
Com -ne - yövoitehineni / yövoiteineni - yövoitehinesi / yövoiteinesi - yövoitehineen / yövoitehinensa /
yövoiteineen / yövoiteinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yövoiteemme yövoiteemme yövoiteenne yövoiteenne yövoiteensa yövoiteensa
Par -ta yövoidettamme yövoiteitamme / yövoitehiamme yövoidettanne yövoiteitanne / yövoitehianne yövoidettansa / yövoidettaan yövoiteitansa / yövoiteitaan /
yövoitehiansa / yövoitehiaan
Gen -n yövoiteemme yövoiteittemme / yövoiteidemme /
yövoitehiemme / yövoitehittemme
yövoiteenne yövoiteittenne / yövoiteidenne /
yövoitehienne / yövoitehittenne
yövoiteensa yövoiteittensa / yövoiteidensa /
yövoitehiensa / yövoitehittensa
Ill mihin yövoiteeseemme yövoiteisiimme / yövoiteihimme /
yövoitehisimme
yövoiteeseenne yövoiteisiinne / yövoiteihinne /
yövoitehisinne
yövoiteeseensa yövoiteisiinsa / yövoiteihinsa /
yövoitehisinsa
Ine -ssa yövoiteessamme yövoitehissamme / yövoiteissamme yövoiteessanne yövoitehissanne / yövoiteissanne yövoiteessansa / yövoiteessaan yövoitehissansa / yövoitehissaan /
yövoiteissansa / yövoiteissaan
Ela -sta yövoiteestamme yövoitehistamme / yövoiteistamme yövoiteestanne yövoitehistanne / yövoiteistanne yövoiteestansa / yövoiteestaan yövoitehistansa / yövoitehistaan /
yövoiteistansa / yövoiteistaan
All -lle yövoiteellemme yövoitehillemme / yövoiteillemme yövoiteellenne yövoitehillenne / yövoiteillenne yövoiteelleen / yövoiteellensa yövoitehillensa / yövoitehillean /
yövoiteillensa / yövoiteillean
Ade -lla yövoiteellamme yövoitehillamme / yövoiteillamme yövoiteellanne yövoitehillanne / yövoiteillanne yövoiteellansa / yövoiteellaan yövoitehillansa / yövoitehillaan /
yövoiteillansa / yövoiteillaan
Abl -lta yövoiteeltamme yövoitehiltamme / yövoiteiltamme yövoiteeltanne yövoitehiltanne / yövoiteiltanne yövoiteeltansa / yövoiteeltaan yövoitehiltansa / yövoitehiltaan /
yövoiteiltansa / yövoiteiltaan
Tra -ksi yövoiteeksemme yövoitehiksemme / yövoiteiksemme yövoiteeksenne yövoitehiksenne / yövoiteiksenne yövoiteekseen / yövoiteeksensa yövoitehikseen / yövoitehiksensa /
yövoiteikseen / yövoiteiksensa
Ess -na yövoiteenamme yövoitehinamme / yövoiteinamme yövoiteenanne yövoitehinanne / yövoiteinanne yövoiteenansa / yövoiteenaan yövoitehinansa / yövoitehinaan /
yövoiteinansa / yövoiteinaan
Abe -tta yövoiteettamme yövoitehittamme / yövoiteittamme yövoiteettanne yövoitehittanne / yövoiteittanne yövoiteettansa / yövoiteettaan yövoitehittansa / yövoitehittaan /
yövoiteittansa / yövoiteittaan
Com -ne - yövoitehinemme / yövoiteinemme - yövoitehinenne / yövoiteinenne - yövoitehineen / yövoitehinensa /
yövoiteineen / yövoiteinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

voide, Noun

up ↑

Translations & synonyms

cream kerma, voide, kreemi, jälkiruoka, parhaimmisto, suurustettu keitto
ointment voide
salve voide
liniment linimentti, voide
application hakemus, soveltaminen, sovellus, käyttö, sovellutus, voide

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
bvagzrag, fnyir

ybgvba, pernz

Synonyms:
(bvagzrag): fnyin
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp ibvqrx. Rdhvinyrag gb ibvgnn +‎ -r.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - voiteeni voiteeni voiteesi voiteesi voiteensa voiteensa
Par -ta voidettani voiteitani / voitehiani voidettasi voiteitasi / voitehiasi voidettansa / voidettaan voiteitansa / voiteitaan /
voitehiansa / voitehiaan
Gen -n voiteeni voiteitteni / voiteideni /
voitehieni / voitehitteni
voiteesi voiteittesi / voiteidesi /
voitehiesi / voitehittesi
voiteensa voiteittensa / voiteidensa /
voitehiensa / voitehittensa
Ill mihin voiteeseeni voiteisiini / voiteihini /
voitehisini
voiteeseesi voiteisiisi / voiteihisi /
voitehisisi
voiteeseensa voiteisiinsa / voiteihinsa /
voitehisinsa
Ine -ssa voiteessani voitehissani / voiteissani voiteessasi voitehissasi / voiteissasi voiteessansa / voiteessaan voitehissansa / voitehissaan /
voiteissansa / voiteissaan
Ela -sta voiteestani voitehistani / voiteistani voiteestasi voitehistasi / voiteistasi voiteestansa / voiteestaan voitehistansa / voitehistaan /
voiteistansa / voiteistaan
All -lle voiteelleni voitehilleni / voiteilleni voiteellesi voitehillesi / voiteillesi voiteelleen / voiteellensa voitehillensa / voitehillean /
voiteillensa / voiteillean
Ade -lla voiteellani voitehillani / voiteillani voiteellasi voitehillasi / voiteillasi voiteellansa / voiteellaan voitehillansa / voitehillaan /
voiteillansa / voiteillaan
Abl -lta voiteeltani voitehiltani / voiteiltani voiteeltasi voitehiltasi / voiteiltasi voiteeltansa / voiteeltaan voitehiltansa / voitehiltaan /
voiteiltansa / voiteiltaan
Tra -ksi voiteekseni voitehikseni / voiteikseni voiteeksesi voitehiksesi / voiteiksesi voiteekseen / voiteeksensa voitehikseen / voitehiksensa /
voiteikseen / voiteiksensa
Ess -na voiteenani voitehinani / voiteinani voiteenasi voitehinasi / voiteinasi voiteenansa / voiteenaan voitehinansa / voitehinaan /
voiteinansa / voiteinaan
Abe -tta voiteettani voitehittani / voiteittani voiteettasi voitehittasi / voiteittasi voiteettansa / voiteettaan voitehittansa / voitehittaan /
voiteittansa / voiteittaan
Com -ne - voitehineni / voiteineni - voitehinesi / voiteinesi - voitehineen / voitehinensa /
voiteineen / voiteinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - voiteemme voiteemme voiteenne voiteenne voiteensa voiteensa
Par -ta voidettamme voiteitamme / voitehiamme voidettanne voiteitanne / voitehianne voidettansa / voidettaan voiteitansa / voiteitaan /
voitehiansa / voitehiaan
Gen -n voiteemme voiteittemme / voiteidemme /
voitehiemme / voitehittemme
voiteenne voiteittenne / voiteidenne /
voitehienne / voitehittenne
voiteensa voiteittensa / voiteidensa /
voitehiensa / voitehittensa
Ill mihin voiteeseemme voiteisiimme / voiteihimme /
voitehisimme
voiteeseenne voiteisiinne / voiteihinne /
voitehisinne
voiteeseensa voiteisiinsa / voiteihinsa /
voitehisinsa
Ine -ssa voiteessamme voitehissamme / voiteissamme voiteessanne voitehissanne / voiteissanne voiteessansa / voiteessaan voitehissansa / voitehissaan /
voiteissansa / voiteissaan
Ela -sta voiteestamme voitehistamme / voiteistamme voiteestanne voitehistanne / voiteistanne voiteestansa / voiteestaan voitehistansa / voitehistaan /
voiteistansa / voiteistaan
All -lle voiteellemme voitehillemme / voiteillemme voiteellenne voitehillenne / voiteillenne voiteelleen / voiteellensa voitehillensa / voitehillean /
voiteillensa / voiteillean
Ade -lla voiteellamme voitehillamme / voiteillamme voiteellanne voitehillanne / voiteillanne voiteellansa / voiteellaan voitehillansa / voitehillaan /
voiteillansa / voiteillaan
Abl -lta voiteeltamme voitehiltamme / voiteiltamme voiteeltanne voitehiltanne / voiteiltanne voiteeltansa / voiteeltaan voitehiltansa / voitehiltaan /
voiteiltansa / voiteiltaan
Tra -ksi voiteeksemme voitehiksemme / voiteiksemme voiteeksenne voitehiksenne / voiteiksenne voiteekseen / voiteeksensa voitehikseen / voitehiksensa /
voiteikseen / voiteiksensa
Ess -na voiteenamme voitehinamme / voiteinamme voiteenanne voitehinanne / voiteinanne voiteenansa / voiteenaan voitehinansa / voitehinaan /
voiteinansa / voiteinaan
Abe -tta voiteettamme voitehittamme / voiteittamme voiteettanne voitehittanne / voiteittanne voiteettansa / voiteettaan voitehittansa / voitehittaan /
voiteittansa / voiteittaan
Com -ne - voitehinemme / voiteinemme - voitehinenne / voiteinenne - voitehineen / voitehinensa /
voiteineen / voiteinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept