logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

yövoide, noun

Word analysis
yövoide

yövoide

yövoide

Noun, Singular Nominative

Noun, Singular Nominative

+ voide

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yövoide

yövoiteet

Par

-ta

yövoidetta

yövoiteita / yövoitehia

Gen

-n

yövoiteen

yövoiteitten / yövoiteiden / yövoitehien / yövoitehitten

Ill

mihin

yövoiteeseen

yövoiteisiin / yövoiteihin / yövoitehisin

Ine

-ssa

yövoiteessa

yövoitehissa / yövoiteissa

Ela

-sta

yövoiteesta

yövoitehista / yövoiteista

All

-lle

yövoiteelle

yövoitehille / yövoiteille

Ade

-lla

yövoiteella

yövoitehilla / yövoiteilla

Abl

-lta

yövoiteelta

yövoitehilta / yövoiteilta

Tra

-ksi

yövoiteeksi

yövoitehiksi / yövoiteiksi

Ess

-na

yövoiteena

yövoitehina / yövoiteina

Abe

-tta

yövoiteetta

yövoitehitta / yövoiteitta

Com

-ne

-

yövoitehine / yövoiteine

Ins

-in

-

yövoitehin / yövoitein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yövoide

yövoiteet

Par

-ta

yövoidetta

yövoiteita / yövoitehia

Gen

-n

yövoiteen

yövoiteitten / yövoiteiden / yövoitehien / yövoitehitten

Ill

mihin

yövoiteeseen

yövoiteisiin / yövoiteihin / yövoitehisin

Ine

-ssa

yövoiteessa

yövoitehissa / yövoiteissa

Ela

-sta

yövoiteesta

yövoitehista / yövoiteista

All

-lle

yövoiteelle

yövoitehille / yövoiteille

Ade

-lla

yövoiteella

yövoitehilla / yövoiteilla

Abl

-lta

yövoiteelta

yövoitehilta / yövoiteilta

Tra

-ksi

yövoiteeksi

yövoitehiksi / yövoiteiksi

Ess

-na

yövoiteena

yövoitehina / yövoiteina

Abe

-tta

yövoiteetta

yövoitehitta / yövoiteitta

Com

-ne

-

yövoitehine / yövoiteine

Ins

-in

-

yövoitehin / yövoitein

Translations

night cream
Show more arrow right

Wiktionary

night cream Show more arrow right +‎ voide Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yövoiteeni

yövoiteeni

yövoiteesi

yövoiteesi

yövoiteensa

yövoiteensa

Par

-ta

yövoidettani

yövoiteitani / yövoitehiani

yövoidettasi

yövoiteitasi / yövoitehiasi

yövoidettansa / yövoidettaan

yövoiteitansa / yövoiteitaan / yövoitehiansa / yövoitehiaan

Gen

-n

yövoiteeni

yövoiteitteni / yövoiteideni / yövoitehieni / yövoitehitteni

yövoiteesi

yövoiteittesi / yövoiteidesi / yövoitehiesi / yövoitehittesi

yövoiteensa

yövoiteittensa / yövoiteidensa / yövoitehiensa / yövoitehittensa

Ill

mihin

yövoiteeseeni

yövoiteisiini / yövoiteihini / yövoitehisini

yövoiteeseesi

yövoiteisiisi / yövoiteihisi / yövoitehisisi

yövoiteeseensa

yövoiteisiinsa / yövoiteihinsa / yövoitehisinsa

Ine

-ssa

yövoiteessani

yövoitehissani / yövoiteissani

yövoiteessasi

yövoitehissasi / yövoiteissasi

yövoiteessansa / yövoiteessaan

yövoitehissansa / yövoitehissaan / yövoiteissansa / yövoiteissaan

Ela

-sta

yövoiteestani

yövoitehistani / yövoiteistani

yövoiteestasi

yövoitehistasi / yövoiteistasi

yövoiteestansa / yövoiteestaan

yövoitehistansa / yövoitehistaan / yövoiteistansa / yövoiteistaan

All

-lle

yövoiteelleni

yövoitehilleni / yövoiteilleni

yövoiteellesi

yövoitehillesi / yövoiteillesi

yövoiteellensa / yövoiteelleen

yövoitehillensa / yövoitehillean / yövoiteillensa / yövoiteillean

Ade

-lla

yövoiteellani

yövoitehillani / yövoiteillani

yövoiteellasi

yövoitehillasi / yövoiteillasi

yövoiteellansa / yövoiteellaan

yövoitehillansa / yövoitehillaan / yövoiteillansa / yövoiteillaan

Abl

-lta

yövoiteeltani

yövoitehiltani / yövoiteiltani

yövoiteeltasi

yövoitehiltasi / yövoiteiltasi

yövoiteeltansa / yövoiteeltaan

yövoitehiltansa / yövoitehiltaan / yövoiteiltansa / yövoiteiltaan

Tra

-ksi

yövoiteekseni

yövoitehikseni / yövoiteikseni

yövoiteeksesi

yövoitehiksesi / yövoiteiksesi

yövoiteeksensa / yövoiteekseen

yövoitehikseen / yövoitehiksensa / yövoiteikseen / yövoiteiksensa

Ess

-na

yövoiteenani

yövoitehinani / yövoiteinani

yövoiteenasi

yövoitehinasi / yövoiteinasi

yövoiteenansa / yövoiteenaan

yövoitehinansa / yövoitehinaan / yövoiteinansa / yövoiteinaan

Abe

-tta

yövoiteettani

yövoitehittani / yövoiteittani

yövoiteettasi

yövoitehittasi / yövoiteittasi

yövoiteettansa / yövoiteettaan

yövoitehittansa / yövoitehittaan / yövoiteittansa / yövoiteittaan

Com

-ne

-

yövoitehineni / yövoiteineni

-

yövoitehinesi / yövoiteinesi

-

yövoitehineen / yövoitehinensa / yövoiteineen / yövoiteinensa

Singular

Plural

Nom

-

yövoiteeni

yövoiteesi

yövoiteensa

yövoiteeni

yövoiteesi

yövoiteensa

Par

-ta

yövoidettani

yövoidettasi

yövoidettansa / yövoidettaan

yövoiteitani / yövoitehiani

yövoiteitasi / yövoitehiasi

yövoiteitansa / yövoiteitaan / yövoitehiansa / yövoitehiaan

Gen

-n

yövoiteeni

yövoiteesi

yövoiteensa

yövoiteitteni / yövoiteideni / yövoitehieni / yövoitehitteni

yövoiteittesi / yövoiteidesi / yövoitehiesi / yövoitehittesi

yövoiteittensa / yövoiteidensa / yövoitehiensa / yövoitehittensa

Ill

mihin

yövoiteeseeni

yövoiteeseesi

yövoiteeseensa

yövoiteisiini / yövoiteihini / yövoitehisini

yövoiteisiisi / yövoiteihisi / yövoitehisisi

yövoiteisiinsa / yövoiteihinsa / yövoitehisinsa

Ine

-ssa

yövoiteessani

yövoiteessasi

yövoiteessansa / yövoiteessaan

yövoitehissani / yövoiteissani

yövoitehissasi / yövoiteissasi

yövoitehissansa / yövoitehissaan / yövoiteissansa / yövoiteissaan

Ela

-sta

yövoiteestani

yövoiteestasi

yövoiteestansa / yövoiteestaan

yövoitehistani / yövoiteistani

yövoitehistasi / yövoiteistasi

yövoitehistansa / yövoitehistaan / yövoiteistansa / yövoiteistaan

All

-lle

yövoiteelleni

yövoiteellesi

yövoiteellensa / yövoiteelleen

yövoitehilleni / yövoiteilleni

yövoitehillesi / yövoiteillesi

yövoitehillensa / yövoitehillean / yövoiteillensa / yövoiteillean

Ade

-lla

yövoiteellani

yövoiteellasi

yövoiteellansa / yövoiteellaan

yövoitehillani / yövoiteillani

yövoitehillasi / yövoiteillasi

yövoitehillansa / yövoitehillaan / yövoiteillansa / yövoiteillaan

Abl

-lta

yövoiteeltani

yövoiteeltasi

yövoiteeltansa / yövoiteeltaan

yövoitehiltani / yövoiteiltani

yövoitehiltasi / yövoiteiltasi

yövoitehiltansa / yövoitehiltaan / yövoiteiltansa / yövoiteiltaan

Tra

-ksi

yövoiteekseni

yövoiteeksesi

yövoiteeksensa / yövoiteekseen

yövoitehikseni / yövoiteikseni

yövoitehiksesi / yövoiteiksesi

yövoitehikseen / yövoitehiksensa / yövoiteikseen / yövoiteiksensa

Ess

-na

yövoiteenani

yövoiteenasi

yövoiteenansa / yövoiteenaan

yövoitehinani / yövoiteinani

yövoitehinasi / yövoiteinasi

yövoitehinansa / yövoitehinaan / yövoiteinansa / yövoiteinaan

Abe

-tta

yövoiteettani

yövoiteettasi

yövoiteettansa / yövoiteettaan

yövoitehittani / yövoiteittani

yövoitehittasi / yövoiteittasi

yövoitehittansa / yövoitehittaan / yövoiteittansa / yövoiteittaan

Com

-ne

-

-

-

yövoitehineni / yövoiteineni

yövoitehinesi / yövoiteinesi

yövoitehineen / yövoitehinensa / yövoiteineen / yövoiteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yövoiteemme

yövoiteemme

yövoiteenne

yövoiteenne

yövoiteensa

yövoiteensa

Par

-ta

yövoidettamme

yövoiteitamme / yövoitehiamme

yövoidettanne

yövoiteitanne / yövoitehianne

yövoidettansa / yövoidettaan

yövoiteitansa / yövoiteitaan / yövoitehiansa / yövoitehiaan

Gen

-n

yövoiteemme

yövoiteittemme / yövoiteidemme / yövoitehiemme / yövoitehittemme

yövoiteenne

yövoiteittenne / yövoiteidenne / yövoitehienne / yövoitehittenne

yövoiteensa

yövoiteittensa / yövoiteidensa / yövoitehiensa / yövoitehittensa

Ill

mihin

yövoiteeseemme

yövoiteisiimme / yövoiteihimme / yövoitehisimme

yövoiteeseenne

yövoiteisiinne / yövoiteihinne / yövoitehisinne

yövoiteeseensa

yövoiteisiinsa / yövoiteihinsa / yövoitehisinsa

Ine

-ssa

yövoiteessamme

yövoitehissamme / yövoiteissamme

yövoiteessanne

yövoitehissanne / yövoiteissanne

yövoiteessansa / yövoiteessaan

yövoitehissansa / yövoitehissaan / yövoiteissansa / yövoiteissaan

Ela

-sta

yövoiteestamme

yövoitehistamme / yövoiteistamme

yövoiteestanne

yövoitehistanne / yövoiteistanne

yövoiteestansa / yövoiteestaan

yövoitehistansa / yövoitehistaan / yövoiteistansa / yövoiteistaan

All

-lle

yövoiteellemme

yövoitehillemme / yövoiteillemme

yövoiteellenne

yövoitehillenne / yövoiteillenne

yövoiteellensa / yövoiteelleen

yövoitehillensa / yövoitehillean / yövoiteillensa / yövoiteillean

Ade

-lla

yövoiteellamme

yövoitehillamme / yövoiteillamme

yövoiteellanne

yövoitehillanne / yövoiteillanne

yövoiteellansa / yövoiteellaan

yövoitehillansa / yövoitehillaan / yövoiteillansa / yövoiteillaan

Abl

-lta

yövoiteeltamme

yövoitehiltamme / yövoiteiltamme

yövoiteeltanne

yövoitehiltanne / yövoiteiltanne

yövoiteeltansa / yövoiteeltaan

yövoitehiltansa / yövoitehiltaan / yövoiteiltansa / yövoiteiltaan

Tra

-ksi

yövoiteeksemme

yövoitehiksemme / yövoiteiksemme

yövoiteeksenne

yövoitehiksenne / yövoiteiksenne

yövoiteeksensa / yövoiteekseen

yövoitehikseen / yövoitehiksensa / yövoiteikseen / yövoiteiksensa

Ess

-na

yövoiteenamme

yövoitehinamme / yövoiteinamme

yövoiteenanne

yövoitehinanne / yövoiteinanne

yövoiteenansa / yövoiteenaan

yövoitehinansa / yövoitehinaan / yövoiteinansa / yövoiteinaan

Abe

-tta

yövoiteettamme

yövoitehittamme / yövoiteittamme

yövoiteettanne

yövoitehittanne / yövoiteittanne

yövoiteettansa / yövoiteettaan

yövoitehittansa / yövoitehittaan / yövoiteittansa / yövoiteittaan

Com

-ne

-

yövoitehinemme / yövoiteinemme

-

yövoitehinenne / yövoiteinenne

-

yövoitehineen / yövoitehinensa / yövoiteineen / yövoiteinensa

Singular

Plural

Nom

-

yövoiteemme

yövoiteenne

yövoiteensa

yövoiteemme

yövoiteenne

yövoiteensa

Par

-ta

yövoidettamme

yövoidettanne

yövoidettansa / yövoidettaan

yövoiteitamme / yövoitehiamme

yövoiteitanne / yövoitehianne

yövoiteitansa / yövoiteitaan / yövoitehiansa / yövoitehiaan

Gen

-n

yövoiteemme

yövoiteenne

yövoiteensa

yövoiteittemme / yövoiteidemme / yövoitehiemme / yövoitehittemme

yövoiteittenne / yövoiteidenne / yövoitehienne / yövoitehittenne

yövoiteittensa / yövoiteidensa / yövoitehiensa / yövoitehittensa

Ill

mihin

yövoiteeseemme

yövoiteeseenne

yövoiteeseensa

yövoiteisiimme / yövoiteihimme / yövoitehisimme

yövoiteisiinne / yövoiteihinne / yövoitehisinne

yövoiteisiinsa / yövoiteihinsa / yövoitehisinsa

Ine

-ssa

yövoiteessamme

yövoiteessanne

yövoiteessansa / yövoiteessaan

yövoitehissamme / yövoiteissamme

yövoitehissanne / yövoiteissanne

yövoitehissansa / yövoitehissaan / yövoiteissansa / yövoiteissaan

Ela

-sta

yövoiteestamme

yövoiteestanne

yövoiteestansa / yövoiteestaan

yövoitehistamme / yövoiteistamme

yövoitehistanne / yövoiteistanne

yövoitehistansa / yövoitehistaan / yövoiteistansa / yövoiteistaan

All

-lle

yövoiteellemme

yövoiteellenne

yövoiteellensa / yövoiteelleen

yövoitehillemme / yövoiteillemme

yövoitehillenne / yövoiteillenne

yövoitehillensa / yövoitehillean / yövoiteillensa / yövoiteillean

Ade

-lla

yövoiteellamme

yövoiteellanne

yövoiteellansa / yövoiteellaan

yövoitehillamme / yövoiteillamme

yövoitehillanne / yövoiteillanne

yövoitehillansa / yövoitehillaan / yövoiteillansa / yövoiteillaan

Abl

-lta

yövoiteeltamme

yövoiteeltanne

yövoiteeltansa / yövoiteeltaan

yövoitehiltamme / yövoiteiltamme

yövoitehiltanne / yövoiteiltanne

yövoitehiltansa / yövoitehiltaan / yövoiteiltansa / yövoiteiltaan

Tra

-ksi

yövoiteeksemme

yövoiteeksenne

yövoiteeksensa / yövoiteekseen

yövoitehiksemme / yövoiteiksemme

yövoitehiksenne / yövoiteiksenne

yövoitehikseen / yövoitehiksensa / yövoiteikseen / yövoiteiksensa

Ess

-na

yövoiteenamme

yövoiteenanne

yövoiteenansa / yövoiteenaan

yövoitehinamme / yövoiteinamme

yövoitehinanne / yövoiteinanne

yövoitehinansa / yövoitehinaan / yövoiteinansa / yövoiteinaan

Abe

-tta

yövoiteettamme

yövoiteettanne

yövoiteettansa / yövoiteettaan

yövoitehittamme / yövoiteittamme

yövoitehittanne / yövoiteittanne

yövoitehittansa / yövoitehittaan / yövoiteittansa / yövoiteittaan

Com

-ne

-

-

-

yövoitehinemme / yövoiteinemme

yövoitehinenne / yövoiteinenne

yövoitehineen / yövoitehinensa / yövoiteineen / yövoiteinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöt

Par

-ta

yötä

öitä

Gen

-n

yön

öitten / öiden

Ill

mihin

yöhön

öihin

Ine

-ssa

yössä

öissä

Ela

-sta

yöstä

öistä

All

-lle

yölle

öille

Ade

-lla

yöllä

öillä

Abl

-lta

yöltä

öiltä

Tra

-ksi

yöksi

öiksi

Ess

-na

yönä

öinä

Abe

-tta

yöttä

öittä

Com

-ne

-

öine

Ins

-in

-

öin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöt

Par

-ta

yötä

öitä

Gen

-n

yön

öitten / öiden

Ill

mihin

yöhön

öihin

Ine

-ssa

yössä

öissä

Ela

-sta

yöstä

öistä

All

-lle

yölle

öille

Ade

-lla

yöllä

öillä

Abl

-lta

yöltä

öiltä

Tra

-ksi

yöksi

öiksi

Ess

-na

yönä

öinä

Abe

-tta

yöttä

öittä

Com

-ne

-

öine

Ins

-in

-

öin

Translations

night , ilta
nighttime yöaika,
Show more arrow right

Wiktionary

night Fin:Yöllä on pimeää.Eng:It is dark at night. (modifier) night, nocturnal Show more arrow right The concepts ilta (“evening”) and (“night”) are defined slightly differently in Finnish and English. is generally regarded as the period of day normally devoted for sleeping, i.e. roughly the time between 10/11 p.m. and 6/7 a.m. The time between 5/6 p.m. and 10/11 p.m. is referred to as ilta (“evening”), but in English it is often called "night" as e.g. in "I have a meeting tonight". The term tiistaiyö (literally, Tuesday night) would actually refer to the hours from approximately 23:00 Monday to 06:00 Tuesday, which in standard English would be referred to as Monday night (even though Tuesday technically begins during this period). Show more arrow right yöllinenyöpyäyötön yööinenöisin Show more arrow right aamuyöalkuyöhallayöhääyöiltayöjouluyöjuhannusyökeskiyökesäyölemmenyöloppuyömyrsky-pakkasyöpuoliyöpääsiäisyösuviyösydänyötalviyöuudenvuodenyövappuyöyöaikayöastiayöasuyöbaariyöeläinyöelämäyöilmayöjunayöjuoksuyökahvilayökasteyökasteluyökausiyökerhoyökortteeriyökylmäyökyöpeliyölamppuyölentoyölepoyöliikenneyölintuyölämmitysyölämpötilayömajayömyssyyömyöhäyönkuningataryönmustayönseutuyönäköyönäytäntöyöpaikkayöpaitayöpakkanenyöpalayöpelkoyöperhonenyöpilviyöpimeäyöpukuyöpuoliyöpuuyöpäivystysyöpöytäyöradioyörahayörauhayöravintolayösijayösilmäyösokeusyösuunnistusyösydänyösyöttöyösähköyösäilöyötaivasyötaksayötuuliyötyöyötyöläinenyötähtäinyöuniyövaateyövahtiyövaippayövalaistusyövalvontayövierasyövilkkayövoideyövuoro Show more arrow right From Proto-Finnic öö, from Proto-Uralic üje. Cognates include Karelian , Ludian üö, Estonian öö, Ingrian öö, Livonian īe, Northern Sami idja, Inari Sami ijjâ, Udmurt уй (uj), Komi-Permyak ой (oj), Komi-Zyrian вой (voj), Southern Mansi йӣ (jī), Hungarian éj. Show more arrow right

Wikipedia

Night Night or nighttime (also spelled night-time or night time) is the period of ambient darkness from sunset to sunrise during each 24-hour day, when the Sun is below the horizon. The exact time when night begins and ends (equally true with evening) depends on the location and varies throughout the year. When night is considered as a period that follows evening, it is usually considered to start around 8 pm and to last to about 4 am. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ni

ni

si

si

nsä

nsä

Par

-ta

yötäni

öitäni

yötäsi

öitäsi

yötänsä / yötään

öitänsä / öitään

Gen

-n

ni

öitteni / öideni

si

öittesi / öidesi

nsä

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhöni

öihini

yöhösi

öihisi

yöhönsä

öihinsä

Ine

-ssa

yössäni

öissäni

yössäsi

öissäsi

yössänsä / yössään

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstäni

öistäni

yöstäsi

öistäsi

yöstänsä / yöstään

öistänsä / öistään

All

-lle

yölleni

öilleni

yöllesi

öillesi

yöllensä / yölleen

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yölläni

öilläni

yölläsi

öilläsi

yöllänsä / yöllään

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltäni

öiltäni

yöltäsi

öiltäsi

yöltänsä / yöltään

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yökseni

öikseni

yöksesi

öiksesi

yöksensä / yökseen

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönäni

öinäni

yönäsi

öinäsi

yönänsä / yönään

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttäni

öittäni

yöttäsi

öittäsi

yöttänsä / yöttään

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

öineni

-

öinesi

-

öinensä / öineen

Singular

Plural

Nom

-

ni

si

nsä

ni

si

nsä

Par

-ta

yötäni

yötäsi

yötänsä / yötään

öitäni

öitäsi

öitänsä / öitään

Gen

-n

ni

si

nsä

öitteni / öideni

öittesi / öidesi

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhöni

yöhösi

yöhönsä

öihini

öihisi

öihinsä

Ine

-ssa

yössäni

yössäsi

yössänsä / yössään

öissäni

öissäsi

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstäni

yöstäsi

yöstänsä / yöstään

öistäni

öistäsi

öistänsä / öistään

All

-lle

yölleni

yöllesi

yöllensä / yölleen

öilleni

öillesi

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yölläni

yölläsi

yöllänsä / yöllään

öilläni

öilläsi

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltäni

yöltäsi

yöltänsä / yöltään

öiltäni

öiltäsi

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yökseni

yöksesi

yöksensä / yökseen

öikseni

öiksesi

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönäni

yönäsi

yönänsä / yönään

öinäni

öinäsi

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttäni

yöttäsi

yöttänsä / yöttään

öittäni

öittäsi

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

-

-

öineni

öinesi

öinensä / öineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mme

mme

nne

nne

nsä

nsä

Par

-ta

yötämme

öitämme

yötänne

öitänne

yötänsä / yötään

öitänsä / öitään

Gen

-n

mme

öittemme / öidemme

nne

öittenne / öidenne

nsä

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhömme

öihimme

yöhönne

öihinne

yöhönsä

öihinsä

Ine

-ssa

yössämme

öissämme

yössänne

öissänne

yössänsä / yössään

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstämme

öistämme

yöstänne

öistänne

yöstänsä / yöstään

öistänsä / öistään

All

-lle

yöllemme

öillemme

yöllenne

öillenne

yöllensä / yölleen

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yöllämme

öillämme

yöllänne

öillänne

yöllänsä / yöllään

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltämme

öiltämme

yöltänne

öiltänne

yöltänsä / yöltään

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yöksemme

öiksemme

yöksenne

öiksenne

yöksensä / yökseen

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönämme

öinämme

yönänne

öinänne

yönänsä / yönään

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttämme

öittämme

yöttänne

öittänne

yöttänsä / yöttään

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

öinemme

-

öinenne

-

öinensä / öineen

Singular

Plural

Nom

-

mme

nne

nsä

mme

nne

nsä

Par

-ta

yötämme

yötänne

yötänsä / yötään

öitämme

öitänne

öitänsä / öitään

Gen

-n

mme

nne

nsä

öittemme / öidemme

öittenne / öidenne

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhömme

yöhönne

yöhönsä

öihimme

öihinne

öihinsä

Ine

-ssa

yössämme

yössänne

yössänsä / yössään

öissämme

öissänne

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstämme

yöstänne

yöstänsä / yöstään

öistämme

öistänne

öistänsä / öistään

All

-lle

yöllemme

yöllenne

yöllensä / yölleen

öillemme

öillenne

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yöllämme

yöllänne

yöllänsä / yöllään

öillämme

öillänne

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltämme

yöltänne

yöltänsä / yöltään

öiltämme

öiltänne

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yöksemme

yöksenne

yöksensä / yökseen

öiksemme

öiksenne

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönämme

yönänne

yönänsä / yönään

öinämme

öinänne

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttämme

yöttänne

yöttänsä / yöttään

öittämme

öittänne

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

-

-

öinemme

öinenne

öinensä / öineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

voide

voiteet

Par

-ta

voidetta

voiteita / voitehia

Gen

-n

voiteen

voiteitten / voiteiden / voitehien / voitehitten

Ill

mihin

voiteeseen

voiteisiin / voiteihin / voitehisin

Ine

-ssa

voiteessa

voitehissa / voiteissa

Ela

-sta

voiteesta

voitehista / voiteista

All

-lle

voiteelle

voitehille / voiteille

Ade

-lla

voiteella

voitehilla / voiteilla

Abl

-lta

voiteelta

voitehilta / voiteilta

Tra

-ksi

voiteeksi

voitehiksi / voiteiksi

Ess

-na

voiteena

voitehina / voiteina

Abe

-tta

voiteetta

voitehitta / voiteitta

Com

-ne

-

voitehine / voiteine

Ins

-in

-

voitehin / voitein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

voide

voiteet

Par

-ta

voidetta

voiteita / voitehia

Gen

-n

voiteen

voiteitten / voiteiden / voitehien / voitehitten

Ill

mihin

voiteeseen

voiteisiin / voiteihin / voitehisin

Ine

-ssa

voiteessa

voitehissa / voiteissa

Ela

-sta

voiteesta

voitehista / voiteista

All

-lle

voiteelle

voitehille / voiteille

Ade

-lla

voiteella

voitehilla / voiteilla

Abl

-lta

voiteelta

voitehilta / voiteilta

Tra

-ksi

voiteeksi

voitehiksi / voiteiksi

Ess

-na

voiteena

voitehina / voiteina

Abe

-tta

voiteetta

voitehitta / voiteitta

Com

-ne

-

voitehine / voiteine

Ins

-in

-

voitehin / voitein

Translations

cream kerma, voide, kreemi, jälkiruoka, parhaimmisto, suurustettu keitto
ointment voide
salve voide
liniment linimentti, voide
application hakemus, soveltaminen, sovellus, käyttö, sovellutus, voide
Show more arrow right

Wiktionary

ointment, salve lotion, cream Show more arrow right (ointment): salva Show more arrow right From Proto-Finnic voidek. Equivalent to voitaa +‎ -e. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

voiteeni

voiteeni

voiteesi

voiteesi

voiteensa

voiteensa

Par

-ta

voidettani

voiteitani / voitehiani

voidettasi

voiteitasi / voitehiasi

voidettansa / voidettaan

voiteitansa / voiteitaan / voitehiansa / voitehiaan

Gen

-n

voiteeni

voiteitteni / voiteideni / voitehieni / voitehitteni

voiteesi

voiteittesi / voiteidesi / voitehiesi / voitehittesi

voiteensa

voiteittensa / voiteidensa / voitehiensa / voitehittensa

Ill

mihin

voiteeseeni

voiteisiini / voiteihini / voitehisini

voiteeseesi

voiteisiisi / voiteihisi / voitehisisi

voiteeseensa

voiteisiinsa / voiteihinsa / voitehisinsa

Ine

-ssa

voiteessani

voitehissani / voiteissani

voiteessasi

voitehissasi / voiteissasi

voiteessansa / voiteessaan

voitehissansa / voitehissaan / voiteissansa / voiteissaan

Ela

-sta

voiteestani

voitehistani / voiteistani

voiteestasi

voitehistasi / voiteistasi

voiteestansa / voiteestaan

voitehistansa / voitehistaan / voiteistansa / voiteistaan

All

-lle

voiteelleni

voitehilleni / voiteilleni

voiteellesi

voitehillesi / voiteillesi

voiteellensa / voiteelleen

voitehillensa / voitehillean / voiteillensa / voiteillean

Ade

-lla

voiteellani

voitehillani / voiteillani

voiteellasi

voitehillasi / voiteillasi

voiteellansa / voiteellaan

voitehillansa / voitehillaan / voiteillansa / voiteillaan

Abl

-lta

voiteeltani

voitehiltani / voiteiltani

voiteeltasi

voitehiltasi / voiteiltasi

voiteeltansa / voiteeltaan

voitehiltansa / voitehiltaan / voiteiltansa / voiteiltaan

Tra

-ksi

voiteekseni

voitehikseni / voiteikseni

voiteeksesi

voitehiksesi / voiteiksesi

voiteeksensa / voiteekseen

voitehikseen / voitehiksensa / voiteikseen / voiteiksensa

Ess

-na

voiteenani

voitehinani / voiteinani

voiteenasi

voitehinasi / voiteinasi

voiteenansa / voiteenaan

voitehinansa / voitehinaan / voiteinansa / voiteinaan

Abe

-tta

voiteettani

voitehittani / voiteittani

voiteettasi

voitehittasi / voiteittasi

voiteettansa / voiteettaan

voitehittansa / voitehittaan / voiteittansa / voiteittaan

Com

-ne

-

voitehineni / voiteineni

-

voitehinesi / voiteinesi

-

voitehineen / voitehinensa / voiteineen / voiteinensa

Singular

Plural

Nom

-

voiteeni

voiteesi

voiteensa

voiteeni

voiteesi

voiteensa

Par

-ta

voidettani

voidettasi

voidettansa / voidettaan

voiteitani / voitehiani

voiteitasi / voitehiasi

voiteitansa / voiteitaan / voitehiansa / voitehiaan

Gen

-n

voiteeni

voiteesi

voiteensa

voiteitteni / voiteideni / voitehieni / voitehitteni

voiteittesi / voiteidesi / voitehiesi / voitehittesi

voiteittensa / voiteidensa / voitehiensa / voitehittensa

Ill

mihin

voiteeseeni

voiteeseesi

voiteeseensa

voiteisiini / voiteihini / voitehisini

voiteisiisi / voiteihisi / voitehisisi

voiteisiinsa / voiteihinsa / voitehisinsa

Ine

-ssa

voiteessani

voiteessasi

voiteessansa / voiteessaan

voitehissani / voiteissani

voitehissasi / voiteissasi

voitehissansa / voitehissaan / voiteissansa / voiteissaan

Ela

-sta

voiteestani

voiteestasi

voiteestansa / voiteestaan

voitehistani / voiteistani

voitehistasi / voiteistasi

voitehistansa / voitehistaan / voiteistansa / voiteistaan

All

-lle

voiteelleni

voiteellesi

voiteellensa / voiteelleen

voitehilleni / voiteilleni

voitehillesi / voiteillesi

voitehillensa / voitehillean / voiteillensa / voiteillean

Ade

-lla

voiteellani

voiteellasi

voiteellansa / voiteellaan

voitehillani / voiteillani

voitehillasi / voiteillasi

voitehillansa / voitehillaan / voiteillansa / voiteillaan

Abl

-lta

voiteeltani

voiteeltasi

voiteeltansa / voiteeltaan

voitehiltani / voiteiltani

voitehiltasi / voiteiltasi

voitehiltansa / voitehiltaan / voiteiltansa / voiteiltaan

Tra

-ksi

voiteekseni

voiteeksesi

voiteeksensa / voiteekseen

voitehikseni / voiteikseni

voitehiksesi / voiteiksesi

voitehikseen / voitehiksensa / voiteikseen / voiteiksensa

Ess

-na

voiteenani

voiteenasi

voiteenansa / voiteenaan

voitehinani / voiteinani

voitehinasi / voiteinasi

voitehinansa / voitehinaan / voiteinansa / voiteinaan

Abe

-tta

voiteettani

voiteettasi

voiteettansa / voiteettaan

voitehittani / voiteittani

voitehittasi / voiteittasi

voitehittansa / voitehittaan / voiteittansa / voiteittaan

Com

-ne

-

-

-

voitehineni / voiteineni

voitehinesi / voiteinesi

voitehineen / voitehinensa / voiteineen / voiteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

voiteemme

voiteemme

voiteenne

voiteenne

voiteensa

voiteensa

Par

-ta

voidettamme

voiteitamme / voitehiamme

voidettanne

voiteitanne / voitehianne

voidettansa / voidettaan

voiteitansa / voiteitaan / voitehiansa / voitehiaan

Gen

-n

voiteemme

voiteittemme / voiteidemme / voitehiemme / voitehittemme

voiteenne

voiteittenne / voiteidenne / voitehienne / voitehittenne

voiteensa

voiteittensa / voiteidensa / voitehiensa / voitehittensa

Ill

mihin

voiteeseemme

voiteisiimme / voiteihimme / voitehisimme

voiteeseenne

voiteisiinne / voiteihinne / voitehisinne

voiteeseensa

voiteisiinsa / voiteihinsa / voitehisinsa

Ine

-ssa

voiteessamme

voitehissamme / voiteissamme

voiteessanne

voitehissanne / voiteissanne

voiteessansa / voiteessaan

voitehissansa / voitehissaan / voiteissansa / voiteissaan

Ela

-sta

voiteestamme

voitehistamme / voiteistamme

voiteestanne

voitehistanne / voiteistanne

voiteestansa / voiteestaan

voitehistansa / voitehistaan / voiteistansa / voiteistaan

All

-lle

voiteellemme

voitehillemme / voiteillemme

voiteellenne

voitehillenne / voiteillenne

voiteellensa / voiteelleen

voitehillensa / voitehillean / voiteillensa / voiteillean

Ade

-lla

voiteellamme

voitehillamme / voiteillamme

voiteellanne

voitehillanne / voiteillanne

voiteellansa / voiteellaan

voitehillansa / voitehillaan / voiteillansa / voiteillaan

Abl

-lta

voiteeltamme

voitehiltamme / voiteiltamme

voiteeltanne

voitehiltanne / voiteiltanne

voiteeltansa / voiteeltaan

voitehiltansa / voitehiltaan / voiteiltansa / voiteiltaan

Tra

-ksi

voiteeksemme

voitehiksemme / voiteiksemme

voiteeksenne

voitehiksenne / voiteiksenne

voiteeksensa / voiteekseen

voitehikseen / voitehiksensa / voiteikseen / voiteiksensa

Ess

-na

voiteenamme

voitehinamme / voiteinamme

voiteenanne

voitehinanne / voiteinanne

voiteenansa / voiteenaan

voitehinansa / voitehinaan / voiteinansa / voiteinaan

Abe

-tta

voiteettamme

voitehittamme / voiteittamme

voiteettanne

voitehittanne / voiteittanne

voiteettansa / voiteettaan

voitehittansa / voitehittaan / voiteittansa / voiteittaan

Com

-ne

-

voitehinemme / voiteinemme

-

voitehinenne / voiteinenne

-

voitehineen / voitehinensa / voiteineen / voiteinensa

Singular

Plural

Nom

-

voiteemme

voiteenne

voiteensa

voiteemme

voiteenne

voiteensa

Par

-ta

voidettamme

voidettanne

voidettansa / voidettaan

voiteitamme / voitehiamme

voiteitanne / voitehianne

voiteitansa / voiteitaan / voitehiansa / voitehiaan

Gen

-n

voiteemme

voiteenne

voiteensa

voiteittemme / voiteidemme / voitehiemme / voitehittemme

voiteittenne / voiteidenne / voitehienne / voitehittenne

voiteittensa / voiteidensa / voitehiensa / voitehittensa

Ill

mihin

voiteeseemme

voiteeseenne

voiteeseensa

voiteisiimme / voiteihimme / voitehisimme

voiteisiinne / voiteihinne / voitehisinne

voiteisiinsa / voiteihinsa / voitehisinsa

Ine

-ssa

voiteessamme

voiteessanne

voiteessansa / voiteessaan

voitehissamme / voiteissamme

voitehissanne / voiteissanne

voitehissansa / voitehissaan / voiteissansa / voiteissaan

Ela

-sta

voiteestamme

voiteestanne

voiteestansa / voiteestaan

voitehistamme / voiteistamme

voitehistanne / voiteistanne

voitehistansa / voitehistaan / voiteistansa / voiteistaan

All

-lle

voiteellemme

voiteellenne

voiteellensa / voiteelleen

voitehillemme / voiteillemme

voitehillenne / voiteillenne

voitehillensa / voitehillean / voiteillensa / voiteillean

Ade

-lla

voiteellamme

voiteellanne

voiteellansa / voiteellaan

voitehillamme / voiteillamme

voitehillanne / voiteillanne

voitehillansa / voitehillaan / voiteillansa / voiteillaan

Abl

-lta

voiteeltamme

voiteeltanne

voiteeltansa / voiteeltaan

voitehiltamme / voiteiltamme

voitehiltanne / voiteiltanne

voitehiltansa / voitehiltaan / voiteiltansa / voiteiltaan

Tra

-ksi

voiteeksemme

voiteeksenne

voiteeksensa / voiteekseen

voitehiksemme / voiteiksemme

voitehiksenne / voiteiksenne

voitehikseen / voitehiksensa / voiteikseen / voiteiksensa

Ess

-na

voiteenamme

voiteenanne

voiteenansa / voiteenaan

voitehinamme / voiteinamme

voitehinanne / voiteinanne

voitehinansa / voitehinaan / voiteinansa / voiteinaan

Abe

-tta

voiteettamme

voiteettanne

voiteettansa / voiteettaan

voitehittamme / voiteittamme

voitehittanne / voiteittanne

voitehittansa / voitehittaan / voiteittansa / voiteittaan

Com

-ne

-

-

-

voitehinemme / voiteinemme

voitehinenne / voiteinenne

voitehineen / voitehinensa / voiteineen / voiteinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept