Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yömaja yömaja   N Sg Nom
   N Sg Nom + maja   N Sg Nom

yömaja, Noun

up ↑

Translations & synonyms

doss house yömaja
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(qngrq) ubzryrff furygre, qbff-ubhfr (ohvyqvat frg hc gb cebivqr sbe gur arrqf bs ubzryrff crbcyr)

Synonyms:
nfhaabggbzvra nfhagbyn
Etymology:
(“avtug”) +‎ znwn (“uhg”)
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömajani yömajani yömajasi yömajasi yömajansa yömajansa
Par -ta yömajaani yömajojani yömajaasi yömajojasi yömajaansa / yömajaaan yömajojansa / yömajojaan
Gen -n yömajani yömajojeni yömajasi yömajojesi yömajansa yömajojensa
Ill mihin yömajaani yömajoihini yömajaasi yömajoihisi yömajaansa yömajoihinsa
Ine -ssa yömajassani yömajoissani yömajassasi yömajoissasi yömajassansa / yömajassaan yömajoissansa / yömajoissaan
Ela -sta yömajastani yömajoistani yömajastasi yömajoistasi yömajastansa / yömajastaan yömajoistansa / yömajoistaan
All -lle yömajalleni yömajoilleni yömajallesi yömajoillesi yömajalleen / yömajallensa yömajoillensa / yömajoillean
Ade -lla yömajallani yömajoillani yömajallasi yömajoillasi yömajallansa / yömajallaan yömajoillansa / yömajoillaan
Abl -lta yömajaltani yömajoiltani yömajaltasi yömajoiltasi yömajaltansa / yömajaltaan yömajoiltansa / yömajoiltaan
Tra -ksi yömajakseni yömajoikseni yömajaksesi yömajoiksesi yömajakseen / yömajaksensa yömajoikseen / yömajoiksensa
Ess -na yömajanani yömajoinani yömajanasi yömajoinasi yömajanansa / yömajanaan yömajoinansa / yömajoinaan
Abe -tta yömajattani yömajoittani yömajattasi yömajoittasi yömajattansa / yömajattaan yömajoittansa / yömajoittaan
Com -ne - yömajoineni - yömajoinesi - yömajoineen / yömajoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömajamme yömajamme yömajanne yömajanne yömajansa yömajansa
Par -ta yömajaamme yömajojamme yömajaanne yömajojanne yömajaansa / yömajaaan yömajojansa / yömajojaan
Gen -n yömajamme yömajojemme yömajanne yömajojenne yömajansa yömajojensa
Ill mihin yömajaamme yömajoihimme yömajaanne yömajoihinne yömajaansa yömajoihinsa
Ine -ssa yömajassamme yömajoissamme yömajassanne yömajoissanne yömajassansa / yömajassaan yömajoissansa / yömajoissaan
Ela -sta yömajastamme yömajoistamme yömajastanne yömajoistanne yömajastansa / yömajastaan yömajoistansa / yömajoistaan
All -lle yömajallemme yömajoillemme yömajallenne yömajoillenne yömajalleen / yömajallensa yömajoillensa / yömajoillean
Ade -lla yömajallamme yömajoillamme yömajallanne yömajoillanne yömajallansa / yömajallaan yömajoillansa / yömajoillaan
Abl -lta yömajaltamme yömajoiltamme yömajaltanne yömajoiltanne yömajaltansa / yömajaltaan yömajoiltansa / yömajoiltaan
Tra -ksi yömajaksemme yömajoiksemme yömajaksenne yömajoiksenne yömajakseen / yömajaksensa yömajoikseen / yömajoiksensa
Ess -na yömajanamme yömajoinamme yömajananne yömajoinanne yömajanansa / yömajanaan yömajoinansa / yömajoinaan
Abe -tta yömajattamme yömajoittamme yömajattanne yömajoittanne yömajattansa / yömajattaan yömajoittansa / yömajoittaan
Com -ne - yömajoinemme - yömajoinenne - yömajoineen / yömajoinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

maja, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - maja majat
Par -ta majaa majoja
Gen -n majan majojen
Ill mihin majaan majoihin
Ine -ssa majassa majoissa
Ela -sta majasta majoista
All -lle majalle majoille
Ade -lla majalla majoilla
Abl -lta majalta majoilta
Tra -ksi majaksi majoiksi
Ess -na majana majoina
Abe -tta majatta majoitta
Com -ne - majoine
Ins -in - majoin

Translations & synonyms

shelter suoja, katos, asunto, kota, turvapaikka, maja
hut mökki, kota, maja, koppi, vaja, parakki
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
uhg

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp znwn. Pbtangr jvgu Rfgbavna znwn naq nyfb Yngivna zāwn.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - majani majani majasi majasi majansa majansa
Par -ta majaani majojani majaasi majojasi majaansa / majaaan majojansa / majojaan
Gen -n majani majojeni majasi majojesi majansa majojensa
Ill mihin majaani majoihini majaasi majoihisi majaansa majoihinsa
Ine -ssa majassani majoissani majassasi majoissasi majassansa / majassaan majoissansa / majoissaan
Ela -sta majastani majoistani majastasi majoistasi majastansa / majastaan majoistansa / majoistaan
All -lle majalleni majoilleni majallesi majoillesi majalleen / majallensa majoillensa / majoillean
Ade -lla majallani majoillani majallasi majoillasi majallansa / majallaan majoillansa / majoillaan
Abl -lta majaltani majoiltani majaltasi majoiltasi majaltansa / majaltaan majoiltansa / majoiltaan
Tra -ksi majakseni majoikseni majaksesi majoiksesi majakseen / majaksensa majoikseen / majoiksensa
Ess -na majanani majoinani majanasi majoinasi majanansa / majanaan majoinansa / majoinaan
Abe -tta majattani majoittani majattasi majoittasi majattansa / majattaan majoittansa / majoittaan
Com -ne - majoineni - majoinesi - majoineen / majoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - majamme majamme majanne majanne majansa majansa
Par -ta majaamme majojamme majaanne majojanne majaansa / majaaan majojansa / majojaan
Gen -n majamme majojemme majanne majojenne majansa majojensa
Ill mihin majaamme majoihimme majaanne majoihinne majaansa majoihinsa
Ine -ssa majassamme majoissamme majassanne majoissanne majassansa / majassaan majoissansa / majoissaan
Ela -sta majastamme majoistamme majastanne majoistanne majastansa / majastaan majoistansa / majoistaan
All -lle majallemme majoillemme majallenne majoillenne majalleen / majallensa majoillensa / majoillean
Ade -lla majallamme majoillamme majallanne majoillanne majallansa / majallaan majoillansa / majoillaan
Abl -lta majaltamme majoiltamme majaltanne majoiltanne majaltansa / majaltaan majoiltansa / majoiltaan
Tra -ksi majaksemme majoiksemme majaksenne majoiksenne majakseen / majaksensa majoikseen / majoiksensa
Ess -na majanamme majoinamme majananne majoinanne majanansa / majanaan majoinansa / majoinaan
Abe -tta majattamme majoittamme majattanne majoittanne majattansa / majattaan majoittansa / majoittaan
Com -ne - majoinemme - majoinenne - majoineen / majoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept