Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yölintu yölintu   N Sg Nom
   N Sg Nom + lintu   N Sg Nom

yölintu, Noun

up ↑

Translations & synonyms

yölintu
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Löyvagh (Svaavfu sbe "avtug oveq") vf n Svaavfu fpuyntre onaq sebz Cbev. Gur onaq jnf sbezrq ol Fvzb Fvyzh naq Znexhf Xhhfvwbrafhh va 1992.

Source: Wikipedia
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yölintuni yölintuni yölintusi yölintusi yölintunsa yölintunsa
Par -ta yölintuani yölintujani yölintuasi yölintujasi yölintuansa / yölintuaan yölintujansa / yölintujaan
Gen -n yölintuni yölintujeni yölintusi yölintujesi yölintunsa yölintujensa
Ill mihin yölintuuni yölintuihini yölintuusi yölintuihisi yölintuunsa yölintuihinsa
Ine -ssa yölinnussani yölinnuissani yölinnussasi yölinnuissasi yölinnussansa / yölinnussaan yölinnuissansa / yölinnuissaan
Ela -sta yölinnustani yölinnuistani yölinnustasi yölinnuistasi yölinnustansa / yölinnustaan yölinnuistansa / yölinnuistaan
All -lle yölinnulleni yölinnuilleni yölinnullesi yölinnuillesi yölinnulleen / yölinnullensa yölinnuillensa / yölinnuillean
Ade -lla yölinnullani yölinnuillani yölinnullasi yölinnuillasi yölinnullansa / yölinnullaan yölinnuillansa / yölinnuillaan
Abl -lta yölinnultani yölinnuiltani yölinnultasi yölinnuiltasi yölinnultansa / yölinnultaan yölinnuiltansa / yölinnuiltaan
Tra -ksi yölinnukseni yölinnuikseni yölinnuksesi yölinnuiksesi yölinnukseen / yölinnuksensa yölinnuikseen / yölinnuiksensa
Ess -na yölintunani yölintuinani yölintunasi yölintuinasi yölintunansa / yölintunaan yölintuinansa / yölintuinaan
Abe -tta yölinnuttani yölinnuittani yölinnuttasi yölinnuittasi yölinnuttansa / yölinnuttaan yölinnuittansa / yölinnuittaan
Com -ne - yölintuineni - yölintuinesi - yölintuineen / yölintuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yölintumme yölintumme yölintunne yölintunne yölintunsa yölintunsa
Par -ta yölintuamme yölintujamme yölintuanne yölintujanne yölintuansa / yölintuaan yölintujansa / yölintujaan
Gen -n yölintumme yölintujemme yölintunne yölintujenne yölintunsa yölintujensa
Ill mihin yölintuumme yölintuihimme yölintuunne yölintuihinne yölintuunsa yölintuihinsa
Ine -ssa yölinnussamme yölinnuissamme yölinnussanne yölinnuissanne yölinnussansa / yölinnussaan yölinnuissansa / yölinnuissaan
Ela -sta yölinnustamme yölinnuistamme yölinnustanne yölinnuistanne yölinnustansa / yölinnustaan yölinnuistansa / yölinnuistaan
All -lle yölinnullemme yölinnuillemme yölinnullenne yölinnuillenne yölinnulleen / yölinnullensa yölinnuillensa / yölinnuillean
Ade -lla yölinnullamme yölinnuillamme yölinnullanne yölinnuillanne yölinnullansa / yölinnullaan yölinnuillansa / yölinnuillaan
Abl -lta yölinnultamme yölinnuiltamme yölinnultanne yölinnuiltanne yölinnultansa / yölinnultaan yölinnuiltansa / yölinnuiltaan
Tra -ksi yölinnuksemme yölinnuiksemme yölinnuksenne yölinnuiksenne yölinnukseen / yölinnuksensa yölinnuikseen / yölinnuiksensa
Ess -na yölintunamme yölintuinamme yölintunanne yölintuinanne yölintunansa / yölintunaan yölintuinansa / yölintuinaan
Abe -tta yölinnuttamme yölinnuittamme yölinnuttanne yölinnuittanne yölinnuttansa / yölinnuttaan yölinnuittansa / yölinnuittaan
Com -ne - yölintuinemme - yölintuinenne - yölintuineen / yölintuinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

lintu, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - lintu linnut
Par -ta lintua lintuja
Gen -n linnun lintujen
Ill mihin lintuun lintuihin
Ine -ssa linnussa linnuissa
Ela -sta linnusta linnuista
All -lle linnulle linnuille
Ade -lla linnulla linnuilla
Abl -lta linnulta linnuilta
Tra -ksi linnuksi linnuiksi
Ess -na lintuna lintuina
Abe -tta linnutta linnuitta
Com -ne - lintuine
Ins -in - linnuin

Translations & synonyms

bird lintu, tipu, kaveri, tyyppi, tyttö, kimma
birdie tipu, lintu
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Oveqf ner n tebhc bs jnez-oybbqrq iregroengrf pbafgvghgvat gur pynff Nirf /ˈrɪivːm/, punenpgrevfrq ol srnguref, gbbguyrff ornxrq wnjf, gur ynlvat bs uneq-furyyrq rttf, n uvtu zrgnobyvp engr, n sbhe-punzorerq urneg, naq n fgebat lrg yvtugjrvtug fxryrgba. Oveqf yvir jbeyqjvqr naq enatr va fvmr sebz gur 5.5 pz (2.2 va) orr uhzzvatoveq gb gur 2.8 z (9 sg 2 va) bfgevpu. Gurer ner nobhg gra gubhfnaq yvivat fcrpvrf, zber guna unys bs juvpu ner cnffrevar, be "crepuvat" oveqf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
oveq

cbhygel (zrng bs qbzrfgvpngrq sbjy hfrq sbe ahgevgvba)

Synonyms:
(cbhygel): yvaahayvun
Derived terms:
yvaghwra gnexxnvyh
cnunavyznayvagh (“oveq bs vyy bzra”)
Compounds:
srravxf-yvagh
unnfxnyvagh
unewnyvagh
ubhxhghfyvagh
uäxxvyvagh
uäexäyvagh
vvovfyvagh
vybyvagh
xnanyvagh
xnanevnyvagh
xnanevnayvagh
xrueääwäyvagh
xvregbyvagh
xbybyvagh
xhgbwnyvagh
xäclyvagh
ynhyhyvagh
yrccäyvagh
yvaahaurear
yvaahauölura
yvaahaxnnyv
yvaahaynhyh
yvaahayvun
yvaahaznvgb
yvaahazrgfäfglf
yvaahazhan
yvaahaabxxn
yvaahacryägva
yvaahacryäggv
yvaahacrfä
yvaahacbvxn
yvaahacöaggö
yvaahaengn
yvaahaehbub
yvaahafvrzra
yvaahafvyzä
yvaahafhyxn
yvaahagvr
yvaghnfrzn
yvaghobatnhf
yvaghrzb
yvaghuneenfgnwn
yvaghuäxxv
yvaghuäzäuäxxv
yvaghvasyhraffn
yvaghwäeiv
yvaghxnagn
yvaghxbven
yvaghxbfgrvxxb
yvaghxbgb
yvaghxhbyrzn
yvaghynugv
yvaghynwv
yvaghynzzvxxb
yvaghynhgn
yvaghyhbgb
yvaghcnvfgv
yvaghcneiv
yvaghcrefcrxgvviv
yvaghergxv
yvaghehbxn
yvaghgvrqr
yvaghgvrgrvyvwä
yvaghgbeav
yvaghihbev
yvfxbyvagh
ybxxvyvagh
znnxhagnyvagh
zrevyvagh
zrgfäyvagh
zhfgnyvagh
zhhggbyvagh
zlefxlyvagh
cnunavyznayvagh
cnvxxnyvagh
cnwhyvagh
crgbyvagh
cvxxhyvagh
evvfgnyvagh
ehvfyvagh
fvryhyvagh
fvugrrevyvagh
fbefnyvagh
hhavyvagh
innxnyvagh
inryyhfyvagh
inevfyvagh
inechfyvaahg
inechfyvagh
irfvyvagh
luqlfxhagnyvagh
löyvagh

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp yvagh, sebz Cebgb-Svaab-Htevp yhagn be yvagn, n pbtangr bs Rfgbavna yvaq, Gre Fnzv ybaaˈg, Znafv лунт (yhag) naq Uhatnevna yúq.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - lintuni lintuni lintusi lintusi lintunsa lintunsa
Par -ta lintuani lintujani lintuasi lintujasi lintuansa / lintuaan lintujansa / lintujaan
Gen -n lintuni lintujeni lintusi lintujesi lintunsa lintujensa
Ill mihin lintuuni lintuihini lintuusi lintuihisi lintuunsa lintuihinsa
Ine -ssa linnussani linnuissani linnussasi linnuissasi linnussansa / linnussaan linnuissansa / linnuissaan
Ela -sta linnustani linnuistani linnustasi linnuistasi linnustansa / linnustaan linnuistansa / linnuistaan
All -lle linnulleni linnuilleni linnullesi linnuillesi linnulleen / linnullensa linnuillensa / linnuillean
Ade -lla linnullani linnuillani linnullasi linnuillasi linnullansa / linnullaan linnuillansa / linnuillaan
Abl -lta linnultani linnuiltani linnultasi linnuiltasi linnultansa / linnultaan linnuiltansa / linnuiltaan
Tra -ksi linnukseni linnuikseni linnuksesi linnuiksesi linnukseen / linnuksensa linnuikseen / linnuiksensa
Ess -na lintunani lintuinani lintunasi lintuinasi lintunansa / lintunaan lintuinansa / lintuinaan
Abe -tta linnuttani linnuittani linnuttasi linnuittasi linnuttansa / linnuttaan linnuittansa / linnuittaan
Com -ne - lintuineni - lintuinesi - lintuineen / lintuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - lintumme lintumme lintunne lintunne lintunsa lintunsa
Par -ta lintuamme lintujamme lintuanne lintujanne lintuansa / lintuaan lintujansa / lintujaan
Gen -n lintumme lintujemme lintunne lintujenne lintunsa lintujensa
Ill mihin lintuumme lintuihimme lintuunne lintuihinne lintuunsa lintuihinsa
Ine -ssa linnussamme linnuissamme linnussanne linnuissanne linnussansa / linnussaan linnuissansa / linnuissaan
Ela -sta linnustamme linnuistamme linnustanne linnuistanne linnustansa / linnustaan linnuistansa / linnuistaan
All -lle linnullemme linnuillemme linnullenne linnuillenne linnulleen / linnullensa linnuillensa / linnuillean
Ade -lla linnullamme linnuillamme linnullanne linnuillanne linnullansa / linnullaan linnuillansa / linnuillaan
Abl -lta linnultamme linnuiltamme linnultanne linnuiltanne linnultansa / linnultaan linnuiltansa / linnuiltaan
Tra -ksi linnuksemme linnuiksemme linnuksenne linnuiksenne linnukseen / linnuksensa linnuikseen / linnuiksensa
Ess -na lintunamme lintuinamme lintunanne lintuinanne lintunansa / lintunaan lintuinansa / lintuinaan
Abe -tta linnuttamme linnuittamme linnuttanne linnuittanne linnuttansa / linnuttaan linnuittansa / linnuittaan
Com -ne - lintuinemme - lintuinenne - lintuineen / lintuinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept