Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yökahvila yökahvila   N Sg Nom
   N Sg Nom + kahvila   N Sg Nom

yökahvila, Noun

up ↑

Translations & synonyms

night Cafe
yökahvila
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur Avtug Pnsé (Serapu: Yr Pnsé qr ahvg) vf na bvy cnvagvat perngrq ol Qhgpu negvfg Ivaprag ina Tbtu va Frcgrzore 1888 va Neyrf. Vgf gvgyr vf vafpevorq ybjre evtug orarngu gur fvtangher. Gur cnvagvat vf bjarq ol Lnyr Havirefvgl naq vf pheeragyl uryq ng gur Lnyr Havirefvgl Neg Tnyyrel va Arj Unira, Pbaarpgvphg.

Source: Wikipedia
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yökahvilani yökahvilani yökahvilasi yökahvilasi yökahvilansa yökahvilansa
Par -ta yökahvilaani yökahviloitani yökahvilaasi yökahviloitasi yökahvilaansa yökahviloitansa / yökahviloitaan
Gen -n yökahvilani yökahviloitteni / yökahviloideni yökahvilasi yökahviloittesi / yökahviloidesi yökahvilansa yökahviloittensa / yökahviloidensa
Ill mihin yökahvilaani yökahviloihini yökahvilaasi yökahviloihisi yökahvilaansa yökahviloihinsa
Ine -ssa yökahvilassani yökahviloissani yökahvilassasi yökahviloissasi yökahvilassansa / yökahvilassaan yökahviloissansa / yökahviloissaan
Ela -sta yökahvilastani yökahviloistani yökahvilastasi yökahviloistasi yökahvilastansa / yökahvilastaan yökahviloistansa / yökahviloistaan
All -lle yökahvilalleni yökahviloilleni yökahvilallesi yökahviloillesi yökahvilalleen / yökahvilallensa yökahviloillensa / yökahviloillean
Ade -lla yökahvilallani yökahviloillani yökahvilallasi yökahviloillasi yökahvilallansa / yökahvilallaan yökahviloillansa / yökahviloillaan
Abl -lta yökahvilaltani yökahviloiltani yökahvilaltasi yökahviloiltasi yökahvilaltansa / yökahvilaltaan yökahviloiltansa / yökahviloiltaan
Tra -ksi yökahvilakseni yökahviloikseni yökahvilaksesi yökahviloiksesi yökahvilakseen / yökahvilaksensa yökahviloikseen / yökahviloiksensa
Ess -na yökahvilanani yökahviloinani yökahvilanasi yökahviloinasi yökahvilanansa / yökahvilanaan yökahviloinansa / yökahviloinaan
Abe -tta yökahvilattani yökahviloittani yökahvilattasi yökahviloittasi yökahvilattansa / yökahvilattaan yökahviloittansa / yökahviloittaan
Com -ne - yökahviloineni - yökahviloinesi - yökahviloineen / yökahviloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yökahvilamme yökahvilamme yökahvilanne yökahvilanne yökahvilansa yökahvilansa
Par -ta yökahvilaamme yökahviloitamme yökahvilaanne yökahviloitanne yökahvilaansa yökahviloitansa / yökahviloitaan
Gen -n yökahvilamme yökahviloittemme / yökahviloidemme yökahvilanne yökahviloittenne / yökahviloidenne yökahvilansa yökahviloittensa / yökahviloidensa
Ill mihin yökahvilaamme yökahviloihimme yökahvilaanne yökahviloihinne yökahvilaansa yökahviloihinsa
Ine -ssa yökahvilassamme yökahviloissamme yökahvilassanne yökahviloissanne yökahvilassansa / yökahvilassaan yökahviloissansa / yökahviloissaan
Ela -sta yökahvilastamme yökahviloistamme yökahvilastanne yökahviloistanne yökahvilastansa / yökahvilastaan yökahviloistansa / yökahviloistaan
All -lle yökahvilallemme yökahviloillemme yökahvilallenne yökahviloillenne yökahvilalleen / yökahvilallensa yökahviloillensa / yökahviloillean
Ade -lla yökahvilallamme yökahviloillamme yökahvilallanne yökahviloillanne yökahvilallansa / yökahvilallaan yökahviloillansa / yökahviloillaan
Abl -lta yökahvilaltamme yökahviloiltamme yökahvilaltanne yökahviloiltanne yökahvilaltansa / yökahvilaltaan yökahviloiltansa / yökahviloiltaan
Tra -ksi yökahvilaksemme yökahviloiksemme yökahvilaksenne yökahviloiksenne yökahvilakseen / yökahvilaksensa yökahviloikseen / yökahviloiksensa
Ess -na yökahvilanamme yökahviloinamme yökahvilananne yökahviloinanne yökahvilanansa / yökahvilanaan yökahviloinansa / yökahviloinaan
Abe -tta yökahvilattamme yökahviloittamme yökahvilattanne yökahviloittanne yökahvilattansa / yökahvilattaan yökahviloittansa / yökahviloittaan
Com -ne - yökahviloinemme - yökahviloinenne - yökahviloineen / yökahviloinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

kahvila, Noun

up ↑

Translations & synonyms

cafe kahvila, baari
coffee shop kahvila, kahvikauppa, kahvibaari
snack bar snackbaari, kahvila, pikabaari
tea shop kahvila, konditoria
coffeehouse kahvila
tearoom teehuone, kahvila, konditoria
Cafe

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N pnsrgrevn, fbzrgvzrf pnyyrq n pnagrra bhgfvqr gur H.F., vf n glcr bs sbbq freivpr ybpngvba va juvpu gurer vf yvggyr be ab jnvgvat fgnss gnoyr freivpr, jurgure n erfgnhenag be jvguva na vafgvghgvba fhpu nf n ynetr bssvpr ohvyqvat be fpubby; n fpubby qvavat ybpngvba vf nyfb ersreerq gb nf n qvavat unyy be yhapuebbz (va Nzrevpna Ratyvfu). Pnsrgrevnf ner qvssrerag sebz pbssrrubhfrf, nygubhtu gur Ratyvfu grez pnzr sebz Yngva Nzrevpna Fcnavfu, jurer vg unq naq fgvyy unf gur zrnavat "pbssrrubhfr".

Source: Wikipedia
Wiktionary
pnsé, pbssrrubhfr

Etymology:
xnuiv +‎ -yn
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kahvilani kahvilani kahvilasi kahvilasi kahvilansa kahvilansa
Par -ta kahvilaani kahviloitani kahvilaasi kahviloitasi kahvilaansa kahviloitansa / kahviloitaan
Gen -n kahvilani kahviloitteni / kahviloideni kahvilasi kahviloittesi / kahviloidesi kahvilansa kahviloittensa / kahviloidensa
Ill mihin kahvilaani kahviloihini kahvilaasi kahviloihisi kahvilaansa kahviloihinsa
Ine -ssa kahvilassani kahviloissani kahvilassasi kahviloissasi kahvilassansa / kahvilassaan kahviloissansa / kahviloissaan
Ela -sta kahvilastani kahviloistani kahvilastasi kahviloistasi kahvilastansa / kahvilastaan kahviloistansa / kahviloistaan
All -lle kahvilalleni kahviloilleni kahvilallesi kahviloillesi kahvilalleen / kahvilallensa kahviloillensa / kahviloillean
Ade -lla kahvilallani kahviloillani kahvilallasi kahviloillasi kahvilallansa / kahvilallaan kahviloillansa / kahviloillaan
Abl -lta kahvilaltani kahviloiltani kahvilaltasi kahviloiltasi kahvilaltansa / kahvilaltaan kahviloiltansa / kahviloiltaan
Tra -ksi kahvilakseni kahviloikseni kahvilaksesi kahviloiksesi kahvilakseen / kahvilaksensa kahviloikseen / kahviloiksensa
Ess -na kahvilanani kahviloinani kahvilanasi kahviloinasi kahvilanansa / kahvilanaan kahviloinansa / kahviloinaan
Abe -tta kahvilattani kahviloittani kahvilattasi kahviloittasi kahvilattansa / kahvilattaan kahviloittansa / kahviloittaan
Com -ne - kahviloineni - kahviloinesi - kahviloineen / kahviloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kahvilamme kahvilamme kahvilanne kahvilanne kahvilansa kahvilansa
Par -ta kahvilaamme kahviloitamme kahvilaanne kahviloitanne kahvilaansa kahviloitansa / kahviloitaan
Gen -n kahvilamme kahviloittemme / kahviloidemme kahvilanne kahviloittenne / kahviloidenne kahvilansa kahviloittensa / kahviloidensa
Ill mihin kahvilaamme kahviloihimme kahvilaanne kahviloihinne kahvilaansa kahviloihinsa
Ine -ssa kahvilassamme kahviloissamme kahvilassanne kahviloissanne kahvilassansa / kahvilassaan kahviloissansa / kahviloissaan
Ela -sta kahvilastamme kahviloistamme kahvilastanne kahviloistanne kahvilastansa / kahvilastaan kahviloistansa / kahviloistaan
All -lle kahvilallemme kahviloillemme kahvilallenne kahviloillenne kahvilalleen / kahvilallensa kahviloillensa / kahviloillean
Ade -lla kahvilallamme kahviloillamme kahvilallanne kahviloillanne kahvilallansa / kahvilallaan kahviloillansa / kahviloillaan
Abl -lta kahvilaltamme kahviloiltamme kahvilaltanne kahviloiltanne kahvilaltansa / kahvilaltaan kahviloiltansa / kahviloiltaan
Tra -ksi kahvilaksemme kahviloiksemme kahvilaksenne kahviloiksenne kahvilakseen / kahvilaksensa kahviloikseen / kahviloiksensa
Ess -na kahvilanamme kahviloinamme kahvilananne kahviloinanne kahvilanansa / kahvilanaan kahviloinansa / kahviloinaan
Abe -tta kahvilattamme kahviloittamme kahvilattanne kahviloittanne kahvilattansa / kahvilattaan kahviloittansa / kahviloittaan
Com -ne - kahviloinemme - kahviloinenne - kahviloineen / kahviloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept