logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vitamiini, noun

Word analysis
vitamiinipuutokset

vitamiinipuutokset

vitamiini

Noun, Singular Nominative

+ puutos

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vitamiini

vitamiinit

Par

-ta

vitamiinia

vitamiineja

Gen

-n

vitamiinin

vitamiinien

Ill

mihin

vitamiiniin

vitamiineihin

Ine

-ssa

vitamiinissa

vitamiineissa

Ela

-sta

vitamiinista

vitamiineista

All

-lle

vitamiinille

vitamiineille

Ade

-lla

vitamiinilla

vitamiineilla

Abl

-lta

vitamiinilta

vitamiineilta

Tra

-ksi

vitamiiniksi

vitamiineiksi

Ess

-na

vitamiinina

vitamiineina

Abe

-tta

vitamiinitta

vitamiineitta

Com

-ne

-

vitamiineine

Ins

-in

-

vitamiinein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vitamiini

vitamiinit

Par

-ta

vitamiinia

vitamiineja

Gen

-n

vitamiinin

vitamiinien

Ill

mihin

vitamiiniin

vitamiineihin

Ine

-ssa

vitamiinissa

vitamiineissa

Ela

-sta

vitamiinista

vitamiineista

All

-lle

vitamiinille

vitamiineille

Ade

-lla

vitamiinilla

vitamiineilla

Abl

-lta

vitamiinilta

vitamiineilta

Tra

-ksi

vitamiiniksi

vitamiineiksi

Ess

-na

vitamiinina

vitamiineina

Abe

-tta

vitamiinitta

vitamiineitta

Com

-ne

-

vitamiineine

Ins

-in

-

vitamiinein

vitamin vitamiini
Show more arrow right
Europarl; EuroParl2021; Europarl Parallel Corpus, sentence 19178.; tmClass; EurLex-2; opensubtitles2; Eurlex2019; Tanzil, sentence 3579.; Tatoeba Sentence Collection - Sentence ID: 12345 Vitamiini on tärkeä ravintoaine. Vitamiini is an important nutrient. Ans-vitamiini: alle 0, 1 mg. Vitamin A: less than 0,1 mg. Vitamiini on tärkeä ravintoaine terveydelle. Vitamiini is an important nutrient for health. Vitamiinis-tai kivennäisravintolisät lapsille. Vitamin or mineral supplements for children. Kalsium ja Dns-vitamiini. Calcium and vitamin D. Nämä ei ole vitamiineja. These aren' t vitamins. K2ns-vitamiini (menakinoni). Vitamin K2 (menaquinone). Vitamiini C auttaa vahvistamaan immuunijärjestelmää. Vitamin C helps strengthen the immune system. Tästä ruoasta saa paljon vitamiinia. This food is high in vitamins. Vaihtoehtoiset aineet: Ens-vitamiini. Identification of alternatives: vitamin E. Show more arrow right

Wiktionary

(biology) vitamin Show more arrow right

Wikipedia

Vitamin A vitamin is an organic molecule (or a set of molecules closely related chemically, i.e. vitamers) that is an essential micronutrient which an organism needs in small quantities for the proper functioning of its metabolism. Essential nutrients cannot be synthesized in the organism, either at all or not in sufficient quantities, and therefore must be obtained through the diet. Vitamin C can be synthesized by some species but not by others; it is not a vitamin in the first instance but is in the second. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vitamiinini

vitamiinini

vitamiinisi

vitamiinisi

vitamiininsa

vitamiininsa

Par

-ta

vitamiiniani

vitamiinejani

vitamiiniasi

vitamiinejasi

vitamiiniansa / vitamiiniaan

vitamiinejansa / vitamiinejaan

Gen

-n

vitamiinini

vitamiinieni

vitamiinisi

vitamiiniesi

vitamiininsa

vitamiiniensa

Ill

mihin

vitamiiniini

vitamiineihini

vitamiiniisi

vitamiineihisi

vitamiiniinsa

vitamiineihinsa

Ine

-ssa

vitamiinissani

vitamiineissani

vitamiinissasi

vitamiineissasi

vitamiinissansa / vitamiinissaan

vitamiineissansa / vitamiineissaan

Ela

-sta

vitamiinistani

vitamiineistani

vitamiinistasi

vitamiineistasi

vitamiinistansa / vitamiinistaan

vitamiineistansa / vitamiineistaan

All

-lle

vitamiinilleni

vitamiineilleni

vitamiinillesi

vitamiineillesi

vitamiinillensa / vitamiinilleen

vitamiineillensa / vitamiineillean

Ade

-lla

vitamiinillani

vitamiineillani

vitamiinillasi

vitamiineillasi

vitamiinillansa / vitamiinillaan

vitamiineillansa / vitamiineillaan

Abl

-lta

vitamiiniltani

vitamiineiltani

vitamiiniltasi

vitamiineiltasi

vitamiiniltansa / vitamiiniltaan

vitamiineiltansa / vitamiineiltaan

Tra

-ksi

vitamiinikseni

vitamiineikseni

vitamiiniksesi

vitamiineiksesi

vitamiiniksensa / vitamiinikseen

vitamiineiksensa / vitamiineikseen

Ess

-na

vitamiininani

vitamiineinani

vitamiininasi

vitamiineinasi

vitamiininansa / vitamiininaan

vitamiineinansa / vitamiineinaan

Abe

-tta

vitamiinittani

vitamiineittani

vitamiinittasi

vitamiineittasi

vitamiinittansa / vitamiinittaan

vitamiineittansa / vitamiineittaan

Com

-ne

-

vitamiineineni

-

vitamiineinesi

-

vitamiineinensa / vitamiineineen

Singular

Plural

Nom

-

vitamiinini

vitamiinisi

vitamiininsa

vitamiinini

vitamiinisi

vitamiininsa

Par

-ta

vitamiiniani

vitamiiniasi

vitamiiniansa / vitamiiniaan

vitamiinejani

vitamiinejasi

vitamiinejansa / vitamiinejaan

Gen

-n

vitamiinini

vitamiinisi

vitamiininsa

vitamiinieni

vitamiiniesi

vitamiiniensa

Ill

mihin

vitamiiniini

vitamiiniisi

vitamiiniinsa

vitamiineihini

vitamiineihisi

vitamiineihinsa

Ine

-ssa

vitamiinissani

vitamiinissasi

vitamiinissansa / vitamiinissaan

vitamiineissani

vitamiineissasi

vitamiineissansa / vitamiineissaan

Ela

-sta

vitamiinistani

vitamiinistasi

vitamiinistansa / vitamiinistaan

vitamiineistani

vitamiineistasi

vitamiineistansa / vitamiineistaan

All

-lle

vitamiinilleni

vitamiinillesi

vitamiinillensa / vitamiinilleen

vitamiineilleni

vitamiineillesi

vitamiineillensa / vitamiineillean

Ade

-lla

vitamiinillani

vitamiinillasi

vitamiinillansa / vitamiinillaan

vitamiineillani

vitamiineillasi

vitamiineillansa / vitamiineillaan

Abl

-lta

vitamiiniltani

vitamiiniltasi

vitamiiniltansa / vitamiiniltaan

vitamiineiltani

vitamiineiltasi

vitamiineiltansa / vitamiineiltaan

Tra

-ksi

vitamiinikseni

vitamiiniksesi

vitamiiniksensa / vitamiinikseen

vitamiineikseni

vitamiineiksesi

vitamiineiksensa / vitamiineikseen

Ess

-na

vitamiininani

vitamiininasi

vitamiininansa / vitamiininaan

vitamiineinani

vitamiineinasi

vitamiineinansa / vitamiineinaan

Abe

-tta

vitamiinittani

vitamiinittasi

vitamiinittansa / vitamiinittaan

vitamiineittani

vitamiineittasi

vitamiineittansa / vitamiineittaan

Com

-ne

-

-

-

vitamiineineni

vitamiineinesi

vitamiineinensa / vitamiineineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vitamiinimme

vitamiinimme

vitamiininne

vitamiininne

vitamiininsa

vitamiininsa

Par

-ta

vitamiiniamme

vitamiinejamme

vitamiinianne

vitamiinejanne

vitamiiniansa / vitamiiniaan

vitamiinejansa / vitamiinejaan

Gen

-n

vitamiinimme

vitamiiniemme

vitamiininne

vitamiinienne

vitamiininsa

vitamiiniensa

Ill

mihin

vitamiiniimme

vitamiineihimme

vitamiiniinne

vitamiineihinne

vitamiiniinsa

vitamiineihinsa

Ine

-ssa

vitamiinissamme

vitamiineissamme

vitamiinissanne

vitamiineissanne

vitamiinissansa / vitamiinissaan

vitamiineissansa / vitamiineissaan

Ela

-sta

vitamiinistamme

vitamiineistamme

vitamiinistanne

vitamiineistanne

vitamiinistansa / vitamiinistaan

vitamiineistansa / vitamiineistaan

All

-lle

vitamiinillemme

vitamiineillemme

vitamiinillenne

vitamiineillenne

vitamiinillensa / vitamiinilleen

vitamiineillensa / vitamiineillean

Ade

-lla

vitamiinillamme

vitamiineillamme

vitamiinillanne

vitamiineillanne

vitamiinillansa / vitamiinillaan

vitamiineillansa / vitamiineillaan

Abl

-lta

vitamiiniltamme

vitamiineiltamme

vitamiiniltanne

vitamiineiltanne

vitamiiniltansa / vitamiiniltaan

vitamiineiltansa / vitamiineiltaan

Tra

-ksi

vitamiiniksemme

vitamiineiksemme

vitamiiniksenne

vitamiineiksenne

vitamiiniksensa / vitamiinikseen

vitamiineiksensa / vitamiineikseen

Ess

-na

vitamiininamme

vitamiineinamme

vitamiininanne

vitamiineinanne

vitamiininansa / vitamiininaan

vitamiineinansa / vitamiineinaan

Abe

-tta

vitamiinittamme

vitamiineittamme

vitamiinittanne

vitamiineittanne

vitamiinittansa / vitamiinittaan

vitamiineittansa / vitamiineittaan

Com

-ne

-

vitamiineinemme

-

vitamiineinenne

-

vitamiineinensa / vitamiineineen

Singular

Plural

Nom

-

vitamiinimme

vitamiininne

vitamiininsa

vitamiinimme

vitamiininne

vitamiininsa

Par

-ta

vitamiiniamme

vitamiinianne

vitamiiniansa / vitamiiniaan

vitamiinejamme

vitamiinejanne

vitamiinejansa / vitamiinejaan

Gen

-n

vitamiinimme

vitamiininne

vitamiininsa

vitamiiniemme

vitamiinienne

vitamiiniensa

Ill

mihin

vitamiiniimme

vitamiiniinne

vitamiiniinsa

vitamiineihimme

vitamiineihinne

vitamiineihinsa

Ine

-ssa

vitamiinissamme

vitamiinissanne

vitamiinissansa / vitamiinissaan

vitamiineissamme

vitamiineissanne

vitamiineissansa / vitamiineissaan

Ela

-sta

vitamiinistamme

vitamiinistanne

vitamiinistansa / vitamiinistaan

vitamiineistamme

vitamiineistanne

vitamiineistansa / vitamiineistaan

All

-lle

vitamiinillemme

vitamiinillenne

vitamiinillensa / vitamiinilleen

vitamiineillemme

vitamiineillenne

vitamiineillensa / vitamiineillean

Ade

-lla

vitamiinillamme

vitamiinillanne

vitamiinillansa / vitamiinillaan

vitamiineillamme

vitamiineillanne

vitamiineillansa / vitamiineillaan

Abl

-lta

vitamiiniltamme

vitamiiniltanne

vitamiiniltansa / vitamiiniltaan

vitamiineiltamme

vitamiineiltanne

vitamiineiltansa / vitamiineiltaan

Tra

-ksi

vitamiiniksemme

vitamiiniksenne

vitamiiniksensa / vitamiinikseen

vitamiineiksemme

vitamiineiksenne

vitamiineiksensa / vitamiineikseen

Ess

-na

vitamiininamme

vitamiininanne

vitamiininansa / vitamiininaan

vitamiineinamme

vitamiineinanne

vitamiineinansa / vitamiineinaan

Abe

-tta

vitamiinittamme

vitamiinittanne

vitamiinittansa / vitamiinittaan

vitamiineittamme

vitamiineittanne

vitamiineittansa / vitamiineittaan

Com

-ne

-

-

-

vitamiineinemme

vitamiineinenne

vitamiineinensa / vitamiineineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

puutos

puutokset

Par

-ta

puutosta

puutoksia

Gen

-n

puutoksen

puutoksien / puutosten

Ill

mihin

puutokseen

puutoksiin

Ine

-ssa

puutoksessa

puutoksissa

Ela

-sta

puutoksesta

puutoksista

All

-lle

puutokselle

puutoksille

Ade

-lla

puutoksella

puutoksilla

Abl

-lta

puutokselta

puutoksilta

Tra

-ksi

puutokseksi

puutoksiksi

Ess

-na

puutoksena

puutoksina

Abe

-tta

puutoksetta

puutoksitta

Com

-ne

-

puutoksine

Ins

-in

-

puutoksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

puutos

puutokset

Par

-ta

puutosta

puutoksia

Gen

-n

puutoksen

puutoksien / puutosten

Ill

mihin

puutokseen

puutoksiin

Ine

-ssa

puutoksessa

puutoksissa

Ela

-sta

puutoksesta

puutoksista

All

-lle

puutokselle

puutoksille

Ade

-lla

puutoksella

puutoksilla

Abl

-lta

puutokselta

puutoksilta

Tra

-ksi

puutokseksi

puutoksiksi

Ess

-na

puutoksena

puutoksina

Abe

-tta

puutoksetta

puutoksitta

Com

-ne

-

puutoksine

Ins

-in

-

puutoksin

deficiency
deficiency of
a deficiency
deficient
deficiencies
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; Tatoeba; Tilde MODEL Parallel Corpus; tmClass; OpenSubtitles Parallel Corpus; OPUS epoq test translation memory Puutos johtui vitamiinien puutteesta. The deficiency was due to a lack of vitamins. Puutos ravinnossa voi johtaa terveysongelmiin. A deficiency in nutrition can lead to health problems. Puutos ilmenee helposti selvästi sähkön hinnassa. The lack is easily reflected in the price of electricity. Puutos aiheuttaa raudanpuutteesta johtuvia oireita. The deficiency causes symptoms due to iron deficiency. Terveyden puutos vaikuttaa elämänlaatuun merkittävästi. The lack of health significantly affects the quality of life. Hän kärsii raudan puutoksesta. She suffers from an iron deficiency. Lääkkeet vitamiinien puutokseen. Medication for vitamin deficiency. Lääkäri diagnosoi Dns-vitamiinin puutoksen. The doctor diagnosed a deficiency of vitamin D. Tutkimukset osoittavat jodin puutoksen yleisyyden. Studies show the prevalence of iodine deficiency. Farmaseuttiset tuotteet Dns-vitamiinin puutoksen ehkäisyyn ja hoitoon. Pharmaceutical preparations for preventing and treating vitamin D deficiency. Show more arrow right

Wiktionary

deficiency Show more arrow right From puut +‎ -os. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

puutokseni

puutokseni

puutoksesi

puutoksesi

puutoksensa

puutoksensa

Par

-ta

puutostani

puutoksiani

puutostasi

puutoksiasi

puutostansa / puutostaan

puutoksiansa / puutoksiaan

Gen

-n

puutokseni

puutoksieni / puutosteni

puutoksesi

puutoksiesi / puutostesi

puutoksensa

puutoksiensa / puutostensa

Ill

mihin

puutokseeni

puutoksiini

puutokseesi

puutoksiisi

puutokseensa

puutoksiinsa

Ine

-ssa

puutoksessani

puutoksissani

puutoksessasi

puutoksissasi

puutoksessansa / puutoksessaan

puutoksissansa / puutoksissaan

Ela

-sta

puutoksestani

puutoksistani

puutoksestasi

puutoksistasi

puutoksestansa / puutoksestaan

puutoksistansa / puutoksistaan

All

-lle

puutokselleni

puutoksilleni

puutoksellesi

puutoksillesi

puutoksellensa / puutokselleen

puutoksillensa / puutoksillean

Ade

-lla

puutoksellani

puutoksillani

puutoksellasi

puutoksillasi

puutoksellansa / puutoksellaan

puutoksillansa / puutoksillaan

Abl

-lta

puutokseltani

puutoksiltani

puutokseltasi

puutoksiltasi

puutokseltansa / puutokseltaan

puutoksiltansa / puutoksiltaan

Tra

-ksi

puutoksekseni

puutoksikseni

puutokseksesi

puutoksiksesi

puutokseksensa / puutoksekseen

puutoksiksensa / puutoksikseen

Ess

-na

puutoksenani

puutoksinani

puutoksenasi

puutoksinasi

puutoksenansa / puutoksenaan

puutoksinansa / puutoksinaan

Abe

-tta

puutoksettani

puutoksittani

puutoksettasi

puutoksittasi

puutoksettansa / puutoksettaan

puutoksittansa / puutoksittaan

Com

-ne

-

puutoksineni

-

puutoksinesi

-

puutoksinensa / puutoksineen

Singular

Plural

Nom

-

puutokseni

puutoksesi

puutoksensa

puutokseni

puutoksesi

puutoksensa

Par

-ta

puutostani

puutostasi

puutostansa / puutostaan

puutoksiani

puutoksiasi

puutoksiansa / puutoksiaan

Gen

-n

puutokseni

puutoksesi

puutoksensa

puutoksieni / puutosteni

puutoksiesi / puutostesi

puutoksiensa / puutostensa

Ill

mihin

puutokseeni

puutokseesi

puutokseensa

puutoksiini

puutoksiisi

puutoksiinsa

Ine

-ssa

puutoksessani

puutoksessasi

puutoksessansa / puutoksessaan

puutoksissani

puutoksissasi

puutoksissansa / puutoksissaan

Ela

-sta

puutoksestani

puutoksestasi

puutoksestansa / puutoksestaan

puutoksistani

puutoksistasi

puutoksistansa / puutoksistaan

All

-lle

puutokselleni

puutoksellesi

puutoksellensa / puutokselleen

puutoksilleni

puutoksillesi

puutoksillensa / puutoksillean

Ade

-lla

puutoksellani

puutoksellasi

puutoksellansa / puutoksellaan

puutoksillani

puutoksillasi

puutoksillansa / puutoksillaan

Abl

-lta

puutokseltani

puutokseltasi

puutokseltansa / puutokseltaan

puutoksiltani

puutoksiltasi

puutoksiltansa / puutoksiltaan

Tra

-ksi

puutoksekseni

puutokseksesi

puutokseksensa / puutoksekseen

puutoksikseni

puutoksiksesi

puutoksiksensa / puutoksikseen

Ess

-na

puutoksenani

puutoksenasi

puutoksenansa / puutoksenaan

puutoksinani

puutoksinasi

puutoksinansa / puutoksinaan

Abe

-tta

puutoksettani

puutoksettasi

puutoksettansa / puutoksettaan

puutoksittani

puutoksittasi

puutoksittansa / puutoksittaan

Com

-ne

-

-

-

puutoksineni

puutoksinesi

puutoksinensa / puutoksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

puutoksemme

puutoksemme

puutoksenne

puutoksenne

puutoksensa

puutoksensa

Par

-ta

puutostamme

puutoksiamme

puutostanne

puutoksianne

puutostansa / puutostaan

puutoksiansa / puutoksiaan

Gen

-n

puutoksemme

puutoksiemme / puutostemme

puutoksenne

puutoksienne / puutostenne

puutoksensa

puutoksiensa / puutostensa

Ill

mihin

puutokseemme

puutoksiimme

puutokseenne

puutoksiinne

puutokseensa

puutoksiinsa

Ine

-ssa

puutoksessamme

puutoksissamme

puutoksessanne

puutoksissanne

puutoksessansa / puutoksessaan

puutoksissansa / puutoksissaan

Ela

-sta

puutoksestamme

puutoksistamme

puutoksestanne

puutoksistanne

puutoksestansa / puutoksestaan

puutoksistansa / puutoksistaan

All

-lle

puutoksellemme

puutoksillemme

puutoksellenne

puutoksillenne

puutoksellensa / puutokselleen

puutoksillensa / puutoksillean

Ade

-lla

puutoksellamme

puutoksillamme

puutoksellanne

puutoksillanne

puutoksellansa / puutoksellaan

puutoksillansa / puutoksillaan

Abl

-lta

puutokseltamme

puutoksiltamme

puutokseltanne

puutoksiltanne

puutokseltansa / puutokseltaan

puutoksiltansa / puutoksiltaan

Tra

-ksi

puutokseksemme

puutoksiksemme

puutokseksenne

puutoksiksenne

puutokseksensa / puutoksekseen

puutoksiksensa / puutoksikseen

Ess

-na

puutoksenamme

puutoksinamme

puutoksenanne

puutoksinanne

puutoksenansa / puutoksenaan

puutoksinansa / puutoksinaan

Abe

-tta

puutoksettamme

puutoksittamme

puutoksettanne

puutoksittanne

puutoksettansa / puutoksettaan

puutoksittansa / puutoksittaan

Com

-ne

-

puutoksinemme

-

puutoksinenne

-

puutoksinensa / puutoksineen

Singular

Plural

Nom

-

puutoksemme

puutoksenne

puutoksensa

puutoksemme

puutoksenne

puutoksensa

Par

-ta

puutostamme

puutostanne

puutostansa / puutostaan

puutoksiamme

puutoksianne

puutoksiansa / puutoksiaan

Gen

-n

puutoksemme

puutoksenne

puutoksensa

puutoksiemme / puutostemme

puutoksienne / puutostenne

puutoksiensa / puutostensa

Ill

mihin

puutokseemme

puutokseenne

puutokseensa

puutoksiimme

puutoksiinne

puutoksiinsa

Ine

-ssa

puutoksessamme

puutoksessanne

puutoksessansa / puutoksessaan

puutoksissamme

puutoksissanne

puutoksissansa / puutoksissaan

Ela

-sta

puutoksestamme

puutoksestanne

puutoksestansa / puutoksestaan

puutoksistamme

puutoksistanne

puutoksistansa / puutoksistaan

All

-lle

puutoksellemme

puutoksellenne

puutoksellensa / puutokselleen

puutoksillemme

puutoksillenne

puutoksillensa / puutoksillean

Ade

-lla

puutoksellamme

puutoksellanne

puutoksellansa / puutoksellaan

puutoksillamme

puutoksillanne

puutoksillansa / puutoksillaan

Abl

-lta

puutokseltamme

puutokseltanne

puutokseltansa / puutokseltaan

puutoksiltamme

puutoksiltanne

puutoksiltansa / puutoksiltaan

Tra

-ksi

puutokseksemme

puutokseksenne

puutokseksensa / puutoksekseen

puutoksiksemme

puutoksiksenne

puutoksiksensa / puutoksikseen

Ess

-na

puutoksenamme

puutoksenanne

puutoksenansa / puutoksenaan

puutoksinamme

puutoksinanne

puutoksinansa / puutoksinaan

Abe

-tta

puutoksettamme

puutoksettanne

puutoksettansa / puutoksettaan

puutoksittamme

puutoksittanne

puutoksittansa / puutoksittaan

Com

-ne

-

-

-

puutoksinemme

puutoksinenne

puutoksinensa / puutoksineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept