vitamiinipuutokset |
Noun, Singular Nominative |
|
+ puutos |
Noun, Plural Nominative |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
vitamiini |
vitamiinit |
Par |
-ta |
vitamiinia |
vitamiineja |
Gen |
-n |
vitamiinin |
vitamiinien |
Ill |
mihin |
vitamiiniin |
vitamiineihin |
Ine |
-ssa |
vitamiinissa |
vitamiineissa |
Ela |
-sta |
vitamiinista |
vitamiineista |
All |
-lle |
vitamiinille |
vitamiineille |
Ade |
-lla |
vitamiinilla |
vitamiineilla |
Abl |
-lta |
vitamiinilta |
vitamiineilta |
Tra |
-ksi |
vitamiiniksi |
vitamiineiksi |
Ess |
-na |
vitamiinina |
vitamiineina |
Abe |
-tta |
vitamiinitta |
vitamiineitta |
Com |
-ne |
- |
vitamiineine |
Ins |
-in |
- |
vitamiinein |
Singular
Plural
Nom
-
vitamiini
vitamiinit
Par
-ta
vitamiinia
vitamiineja
Gen
-n
vitamiinin
vitamiinien
Ill
mihin
vitamiiniin
vitamiineihin
Ine
-ssa
vitamiinissa
vitamiineissa
Ela
-sta
vitamiinista
vitamiineista
All
-lle
vitamiinille
vitamiineille
Ade
-lla
vitamiinilla
vitamiineilla
Abl
-lta
vitamiinilta
vitamiineilta
Tra
-ksi
vitamiiniksi
vitamiineiksi
Ess
-na
vitamiinina
vitamiineina
Abe
-tta
vitamiinitta
vitamiineitta
Com
-ne
-
vitamiineine
Ins
-in
-
vitamiinein
| vitamin | vitamiini |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vitamiini |
vitamiini |
vitamiini |
vitamiini |
vitamiini |
vitamiini |
Par |
-ta |
vitamiinia |
vitamiineja |
vitamiinia |
vitamiineja |
vitamiinia |
vitamiineja |
Gen |
-n |
vitamiini |
vitamiinie |
vitamiini |
vitamiinie |
vitamiini |
vitamiinie |
Ill |
mihin |
vitamiinii |
vitamiineihi |
vitamiinii |
vitamiineihi |
vitamiinii |
vitamiineihi |
Ine |
-ssa |
vitamiinissa |
vitamiineissa |
vitamiinissa |
vitamiineissa |
vitamiinissa |
vitamiineissa |
Ela |
-sta |
vitamiinista |
vitamiineista |
vitamiinista |
vitamiineista |
vitamiinista |
vitamiineista |
All |
-lle |
vitamiinille |
vitamiineille |
vitamiinille |
vitamiineille |
vitamiinille |
vitamiineille |
Ade |
-lla |
vitamiinilla |
vitamiineilla |
vitamiinilla |
vitamiineilla |
vitamiinilla |
vitamiineilla |
Abl |
-lta |
vitamiinilta |
vitamiineilta |
vitamiinilta |
vitamiineilta |
vitamiinilta |
vitamiineilta |
Tra |
-ksi |
vitamiinikse |
vitamiineikse |
vitamiinikse |
vitamiineikse |
vitamiinikse |
vitamiineikse |
Ess |
-na |
vitamiinina |
vitamiineina |
vitamiinina |
vitamiineina |
vitamiinina |
vitamiineina |
Abe |
-tta |
vitamiinitta |
vitamiineitta |
vitamiinitta |
vitamiineitta |
vitamiinitta |
vitamiineitta |
Com |
-ne |
- |
vitamiineine |
- |
vitamiineine |
- |
vitamiineine |
Singular
Plural
Nom
-
vitamiini
vitamiini
vitamiini
vitamiini
vitamiini
vitamiini
Par
-ta
vitamiinia
vitamiinia
vitamiinia
vitamiineja
vitamiineja
vitamiineja
Gen
-n
vitamiini
vitamiini
vitamiini
vitamiinie
vitamiinie
vitamiinie
Ill
mihin
vitamiinii
vitamiinii
vitamiinii
vitamiineihi
vitamiineihi
vitamiineihi
Ine
-ssa
vitamiinissa
vitamiinissa
vitamiinissa
vitamiineissa
vitamiineissa
vitamiineissa
Ela
-sta
vitamiinista
vitamiinista
vitamiinista
vitamiineista
vitamiineista
vitamiineista
All
-lle
vitamiinille
vitamiinille
vitamiinille
vitamiineille
vitamiineille
vitamiineille
Ade
-lla
vitamiinilla
vitamiinilla
vitamiinilla
vitamiineilla
vitamiineilla
vitamiineilla
Abl
-lta
vitamiinilta
vitamiinilta
vitamiinilta
vitamiineilta
vitamiineilta
vitamiineilta
Tra
-ksi
vitamiinikse
vitamiinikse
vitamiinikse
vitamiineikse
vitamiineikse
vitamiineikse
Ess
-na
vitamiinina
vitamiinina
vitamiinina
vitamiineina
vitamiineina
vitamiineina
Abe
-tta
vitamiinitta
vitamiinitta
vitamiinitta
vitamiineitta
vitamiineitta
vitamiineitta
Com
-ne
-
-
-
vitamiineine
vitamiineine
vitamiineine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vitamiini |
vitamiini |
vitamiini |
vitamiini |
vitamiini |
vitamiini |
Par |
-ta |
vitamiinia |
vitamiineja |
vitamiinia |
vitamiineja |
vitamiinia |
vitamiineja |
Gen |
-n |
vitamiini |
vitamiinie |
vitamiini |
vitamiinie |
vitamiini |
vitamiinie |
Ill |
mihin |
vitamiinii |
vitamiineihi |
vitamiinii |
vitamiineihi |
vitamiinii |
vitamiineihi |
Ine |
-ssa |
vitamiinissa |
vitamiineissa |
vitamiinissa |
vitamiineissa |
vitamiinissa |
vitamiineissa |
Ela |
-sta |
vitamiinista |
vitamiineista |
vitamiinista |
vitamiineista |
vitamiinista |
vitamiineista |
All |
-lle |
vitamiinille |
vitamiineille |
vitamiinille |
vitamiineille |
vitamiinille |
vitamiineille |
Ade |
-lla |
vitamiinilla |
vitamiineilla |
vitamiinilla |
vitamiineilla |
vitamiinilla |
vitamiineilla |
Abl |
-lta |
vitamiinilta |
vitamiineilta |
vitamiinilta |
vitamiineilta |
vitamiinilta |
vitamiineilta |
Tra |
-ksi |
vitamiinikse |
vitamiineikse |
vitamiinikse |
vitamiineikse |
vitamiinikse |
vitamiineikse |
Ess |
-na |
vitamiinina |
vitamiineina |
vitamiinina |
vitamiineina |
vitamiinina |
vitamiineina |
Abe |
-tta |
vitamiinitta |
vitamiineitta |
vitamiinitta |
vitamiineitta |
vitamiinitta |
vitamiineitta |
Com |
-ne |
- |
vitamiineine |
- |
vitamiineine |
- |
vitamiineine |
Singular
Plural
Nom
-
vitamiini
vitamiini
vitamiini
vitamiini
vitamiini
vitamiini
Par
-ta
vitamiinia
vitamiinia
vitamiinia
vitamiineja
vitamiineja
vitamiineja
Gen
-n
vitamiini
vitamiini
vitamiini
vitamiinie
vitamiinie
vitamiinie
Ill
mihin
vitamiinii
vitamiinii
vitamiinii
vitamiineihi
vitamiineihi
vitamiineihi
Ine
-ssa
vitamiinissa
vitamiinissa
vitamiinissa
vitamiineissa
vitamiineissa
vitamiineissa
Ela
-sta
vitamiinista
vitamiinista
vitamiinista
vitamiineista
vitamiineista
vitamiineista
All
-lle
vitamiinille
vitamiinille
vitamiinille
vitamiineille
vitamiineille
vitamiineille
Ade
-lla
vitamiinilla
vitamiinilla
vitamiinilla
vitamiineilla
vitamiineilla
vitamiineilla
Abl
-lta
vitamiinilta
vitamiinilta
vitamiinilta
vitamiineilta
vitamiineilta
vitamiineilta
Tra
-ksi
vitamiinikse
vitamiinikse
vitamiinikse
vitamiineikse
vitamiineikse
vitamiineikse
Ess
-na
vitamiinina
vitamiinina
vitamiinina
vitamiineina
vitamiineina
vitamiineina
Abe
-tta
vitamiinitta
vitamiinitta
vitamiinitta
vitamiineitta
vitamiineitta
vitamiineitta
Com
-ne
-
-
-
vitamiineine
vitamiineine
vitamiineine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
puutos |
puutokset |
Par |
-ta |
puutosta |
puutoksia |
Gen |
-n |
puutoksen |
puutoksien / puutosten |
Ill |
mihin |
puutokseen |
puutoksiin |
Ine |
-ssa |
puutoksessa |
puutoksissa |
Ela |
-sta |
puutoksesta |
puutoksista |
All |
-lle |
puutokselle |
puutoksille |
Ade |
-lla |
puutoksella |
puutoksilla |
Abl |
-lta |
puutokselta |
puutoksilta |
Tra |
-ksi |
puutokseksi |
puutoksiksi |
Ess |
-na |
puutoksena |
puutoksina |
Abe |
-tta |
puutoksetta |
puutoksitta |
Com |
-ne |
- |
puutoksine |
Ins |
-in |
- |
puutoksin |
Singular
Plural
Nom
-
puutos
puutokset
Par
-ta
puutosta
puutoksia
Gen
-n
puutoksen
puutoksien / puutosten
Ill
mihin
puutokseen
puutoksiin
Ine
-ssa
puutoksessa
puutoksissa
Ela
-sta
puutoksesta
puutoksista
All
-lle
puutokselle
puutoksille
Ade
-lla
puutoksella
puutoksilla
Abl
-lta
puutokselta
puutoksilta
Tra
-ksi
puutokseksi
puutoksiksi
Ess
-na
puutoksena
puutoksina
Abe
-tta
puutoksetta
puutoksitta
Com
-ne
-
puutoksine
Ins
-in
-
puutoksin
| deficiency | |
| deficiency of | |
| a deficiency | |
| deficient | |
| deficiencies |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
puutokse |
puutokse |
puutokse |
puutokse |
puutokse |
puutokse |
Par |
-ta |
puutosta |
puutoksia |
puutosta |
puutoksia |
puutosta |
puutoksia |
Gen |
-n |
puutokse |
puutoksie |
puutokse |
puutoksie |
puutokse |
puutoksie |
Ill |
mihin |
puutoksee |
puutoksii |
puutoksee |
puutoksii |
puutoksee |
puutoksii |
Ine |
-ssa |
puutoksessa |
puutoksissa |
puutoksessa |
puutoksissa |
puutoksessa |
puutoksissa |
Ela |
-sta |
puutoksesta |
puutoksista |
puutoksesta |
puutoksista |
puutoksesta |
puutoksista |
All |
-lle |
puutokselle |
puutoksille |
puutokselle |
puutoksille |
puutokselle |
puutoksille |
Ade |
-lla |
puutoksella |
puutoksilla |
puutoksella |
puutoksilla |
puutoksella |
puutoksilla |
Abl |
-lta |
puutokselta |
puutoksilta |
puutokselta |
puutoksilta |
puutokselta |
puutoksilta |
Tra |
-ksi |
puutoksekse |
puutoksikse |
puutoksekse |
puutoksikse |
puutoksekse |
puutoksikse |
Ess |
-na |
puutoksena |
puutoksina |
puutoksena |
puutoksina |
puutoksena |
puutoksina |
Abe |
-tta |
puutoksetta |
puutoksitta |
puutoksetta |
puutoksitta |
puutoksetta |
puutoksitta |
Com |
-ne |
- |
puutoksine |
- |
puutoksine |
- |
puutoksine |
Singular
Plural
Nom
-
puutokse
puutokse
puutokse
puutokse
puutokse
puutokse
Par
-ta
puutosta
puutosta
puutosta
puutoksia
puutoksia
puutoksia
Gen
-n
puutokse
puutokse
puutokse
puutoksie
puutoksie
puutoksie
Ill
mihin
puutoksee
puutoksee
puutoksee
puutoksii
puutoksii
puutoksii
Ine
-ssa
puutoksessa
puutoksessa
puutoksessa
puutoksissa
puutoksissa
puutoksissa
Ela
-sta
puutoksesta
puutoksesta
puutoksesta
puutoksista
puutoksista
puutoksista
All
-lle
puutokselle
puutokselle
puutokselle
puutoksille
puutoksille
puutoksille
Ade
-lla
puutoksella
puutoksella
puutoksella
puutoksilla
puutoksilla
puutoksilla
Abl
-lta
puutokselta
puutokselta
puutokselta
puutoksilta
puutoksilta
puutoksilta
Tra
-ksi
puutoksekse
puutoksekse
puutoksekse
puutoksikse
puutoksikse
puutoksikse
Ess
-na
puutoksena
puutoksena
puutoksena
puutoksina
puutoksina
puutoksina
Abe
-tta
puutoksetta
puutoksetta
puutoksetta
puutoksitta
puutoksitta
puutoksitta
Com
-ne
-
-
-
puutoksine
puutoksine
puutoksine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
puutokse |
puutokse |
puutokse |
puutokse |
puutokse |
puutokse |
Par |
-ta |
puutosta |
puutoksia |
puutosta |
puutoksia |
puutosta |
puutoksia |
Gen |
-n |
puutokse |
puutoksie |
puutokse |
puutoksie |
puutokse |
puutoksie |
Ill |
mihin |
puutoksee |
puutoksii |
puutoksee |
puutoksii |
puutoksee |
puutoksii |
Ine |
-ssa |
puutoksessa |
puutoksissa |
puutoksessa |
puutoksissa |
puutoksessa |
puutoksissa |
Ela |
-sta |
puutoksesta |
puutoksista |
puutoksesta |
puutoksista |
puutoksesta |
puutoksista |
All |
-lle |
puutokselle |
puutoksille |
puutokselle |
puutoksille |
puutokselle |
puutoksille |
Ade |
-lla |
puutoksella |
puutoksilla |
puutoksella |
puutoksilla |
puutoksella |
puutoksilla |
Abl |
-lta |
puutokselta |
puutoksilta |
puutokselta |
puutoksilta |
puutokselta |
puutoksilta |
Tra |
-ksi |
puutoksekse |
puutoksikse |
puutoksekse |
puutoksikse |
puutoksekse |
puutoksikse |
Ess |
-na |
puutoksena |
puutoksina |
puutoksena |
puutoksina |
puutoksena |
puutoksina |
Abe |
-tta |
puutoksetta |
puutoksitta |
puutoksetta |
puutoksitta |
puutoksetta |
puutoksitta |
Com |
-ne |
- |
puutoksine |
- |
puutoksine |
- |
puutoksine |
Singular
Plural
Nom
-
puutokse
puutokse
puutokse
puutokse
puutokse
puutokse
Par
-ta
puutosta
puutosta
puutosta
puutoksia
puutoksia
puutoksia
Gen
-n
puutokse
puutokse
puutokse
puutoksie
puutoksie
puutoksie
Ill
mihin
puutoksee
puutoksee
puutoksee
puutoksii
puutoksii
puutoksii
Ine
-ssa
puutoksessa
puutoksessa
puutoksessa
puutoksissa
puutoksissa
puutoksissa
Ela
-sta
puutoksesta
puutoksesta
puutoksesta
puutoksista
puutoksista
puutoksista
All
-lle
puutokselle
puutokselle
puutokselle
puutoksille
puutoksille
puutoksille
Ade
-lla
puutoksella
puutoksella
puutoksella
puutoksilla
puutoksilla
puutoksilla
Abl
-lta
puutokselta
puutokselta
puutokselta
puutoksilta
puutoksilta
puutoksilta
Tra
-ksi
puutoksekse
puutoksekse
puutoksekse
puutoksikse
puutoksikse
puutoksikse
Ess
-na
puutoksena
puutoksena
puutoksena
puutoksina
puutoksina
puutoksina
Abe
-tta
puutoksetta
puutoksetta
puutoksetta
puutoksitta
puutoksitta
puutoksitta
Com
-ne
-
-
-
puutoksine
puutoksine
puutoksine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net