varjonmuodostusta |
Noun, Singular Genitive |
|
Noun, Singular Partitive |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
varjo |
varjot |
Par |
-ta |
varjoa |
varjoja |
Gen |
-n |
varjon |
varjojen |
Ill |
mihin |
varjoon |
varjoihin |
Ine |
-ssa |
varjossa |
varjoissa |
Ela |
-sta |
varjosta |
varjoista |
All |
-lle |
varjolle |
varjoille |
Ade |
-lla |
varjolla |
varjoilla |
Abl |
-lta |
varjolta |
varjoilta |
Tra |
-ksi |
varjoksi |
varjoiksi |
Ess |
-na |
varjona |
varjoina |
Abe |
-tta |
varjotta |
varjoitta |
Com |
-ne |
- |
varjoine |
Ins |
-in |
- |
varjoin |
Singular
Plural
Nom
-
varjo
varjot
Par
-ta
varjoa
varjoja
Gen
-n
varjon
varjojen
Ill
mihin
varjoon
varjoihin
Ine
-ssa
varjossa
varjoissa
Ela
-sta
varjosta
varjoista
All
-lle
varjolle
varjoille
Ade
-lla
varjolla
varjoilla
Abl
-lta
varjolta
varjoilta
Tra
-ksi
varjoksi
varjoiksi
Ess
-na
varjona
varjoina
Abe
-tta
varjotta
varjoitta
Com
-ne
-
varjoine
Ins
-in
-
varjoin
| shadow | varjo, aavistus, varjostaja, häivä, seuraaja |
| shade | sävy, varjo, varjostin, vivahde, kaihdin, aavistus |
| ghost | aave, haamu, kummitus, haamukuva, henki, varjo |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
varjo |
varjo |
varjo |
varjo |
varjo |
varjo |
Par |
-ta |
varjoa |
varjoja |
varjoa |
varjoja |
varjoa |
varjoja |
Gen |
-n |
varjo |
varjoje |
varjo |
varjoje |
varjo |
varjoje |
Ill |
mihin |
varjoo |
varjoihi |
varjoo |
varjoihi |
varjoo |
varjoihi |
Ine |
-ssa |
varjossa |
varjoissa |
varjossa |
varjoissa |
varjossa |
varjoissa |
Ela |
-sta |
varjosta |
varjoista |
varjosta |
varjoista |
varjosta |
varjoista |
All |
-lle |
varjolle |
varjoille |
varjolle |
varjoille |
varjolle |
varjoille |
Ade |
-lla |
varjolla |
varjoilla |
varjolla |
varjoilla |
varjolla |
varjoilla |
Abl |
-lta |
varjolta |
varjoilta |
varjolta |
varjoilta |
varjolta |
varjoilta |
Tra |
-ksi |
varjokse |
varjoikse |
varjokse |
varjoikse |
varjokse |
varjoikse |
Ess |
-na |
varjona |
varjoina |
varjona |
varjoina |
varjona |
varjoina |
Abe |
-tta |
varjotta |
varjoitta |
varjotta |
varjoitta |
varjotta |
varjoitta |
Com |
-ne |
- |
varjoine |
- |
varjoine |
- |
varjoine |
Singular
Plural
Nom
-
varjo
varjo
varjo
varjo
varjo
varjo
Par
-ta
varjoa
varjoa
varjoa
varjoja
varjoja
varjoja
Gen
-n
varjo
varjo
varjo
varjoje
varjoje
varjoje
Ill
mihin
varjoo
varjoo
varjoo
varjoihi
varjoihi
varjoihi
Ine
-ssa
varjossa
varjossa
varjossa
varjoissa
varjoissa
varjoissa
Ela
-sta
varjosta
varjosta
varjosta
varjoista
varjoista
varjoista
All
-lle
varjolle
varjolle
varjolle
varjoille
varjoille
varjoille
Ade
-lla
varjolla
varjolla
varjolla
varjoilla
varjoilla
varjoilla
Abl
-lta
varjolta
varjolta
varjolta
varjoilta
varjoilta
varjoilta
Tra
-ksi
varjokse
varjokse
varjokse
varjoikse
varjoikse
varjoikse
Ess
-na
varjona
varjona
varjona
varjoina
varjoina
varjoina
Abe
-tta
varjotta
varjotta
varjotta
varjoitta
varjoitta
varjoitta
Com
-ne
-
-
-
varjoine
varjoine
varjoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
varjo |
varjo |
varjo |
varjo |
varjo |
varjo |
Par |
-ta |
varjoa |
varjoja |
varjoa |
varjoja |
varjoa |
varjoja |
Gen |
-n |
varjo |
varjoje |
varjo |
varjoje |
varjo |
varjoje |
Ill |
mihin |
varjoo |
varjoihi |
varjoo |
varjoihi |
varjoo |
varjoihi |
Ine |
-ssa |
varjossa |
varjoissa |
varjossa |
varjoissa |
varjossa |
varjoissa |
Ela |
-sta |
varjosta |
varjoista |
varjosta |
varjoista |
varjosta |
varjoista |
All |
-lle |
varjolle |
varjoille |
varjolle |
varjoille |
varjolle |
varjoille |
Ade |
-lla |
varjolla |
varjoilla |
varjolla |
varjoilla |
varjolla |
varjoilla |
Abl |
-lta |
varjolta |
varjoilta |
varjolta |
varjoilta |
varjolta |
varjoilta |
Tra |
-ksi |
varjokse |
varjoikse |
varjokse |
varjoikse |
varjokse |
varjoikse |
Ess |
-na |
varjona |
varjoina |
varjona |
varjoina |
varjona |
varjoina |
Abe |
-tta |
varjotta |
varjoitta |
varjotta |
varjoitta |
varjotta |
varjoitta |
Com |
-ne |
- |
varjoine |
- |
varjoine |
- |
varjoine |
Singular
Plural
Nom
-
varjo
varjo
varjo
varjo
varjo
varjo
Par
-ta
varjoa
varjoa
varjoa
varjoja
varjoja
varjoja
Gen
-n
varjo
varjo
varjo
varjoje
varjoje
varjoje
Ill
mihin
varjoo
varjoo
varjoo
varjoihi
varjoihi
varjoihi
Ine
-ssa
varjossa
varjossa
varjossa
varjoissa
varjoissa
varjoissa
Ela
-sta
varjosta
varjosta
varjosta
varjoista
varjoista
varjoista
All
-lle
varjolle
varjolle
varjolle
varjoille
varjoille
varjoille
Ade
-lla
varjolla
varjolla
varjolla
varjoilla
varjoilla
varjoilla
Abl
-lta
varjolta
varjolta
varjolta
varjoilta
varjoilta
varjoilta
Tra
-ksi
varjokse
varjokse
varjokse
varjoikse
varjoikse
varjoikse
Ess
-na
varjona
varjona
varjona
varjoina
varjoina
varjoina
Abe
-tta
varjotta
varjotta
varjotta
varjoitta
varjoitta
varjoitta
Com
-ne
-
-
-
varjoine
varjoine
varjoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
muodostus |
muodostukset |
Par |
-ta |
muodostusta |
muodostuksia |
Gen |
-n |
muodostuksen |
muodostuksien / muodostusten |
Ill |
mihin |
muodostukseen |
muodostuksiin |
Ine |
-ssa |
muodostuksessa |
muodostuksissa |
Ela |
-sta |
muodostuksesta |
muodostuksista |
All |
-lle |
muodostukselle |
muodostuksille |
Ade |
-lla |
muodostuksella |
muodostuksilla |
Abl |
-lta |
muodostukselta |
muodostuksilta |
Tra |
-ksi |
muodostukseksi |
muodostuksiksi |
Ess |
-na |
muodostuksena |
muodostuksina |
Abe |
-tta |
muodostuksetta |
muodostuksitta |
Com |
-ne |
- |
muodostuksine |
Ins |
-in |
- |
muodostuksin |
Singular
Plural
Nom
-
muodostus
muodostukset
Par
-ta
muodostusta
muodostuksia
Gen
-n
muodostuksen
muodostuksien / muodostusten
Ill
mihin
muodostukseen
muodostuksiin
Ine
-ssa
muodostuksessa
muodostuksissa
Ela
-sta
muodostuksesta
muodostuksista
All
-lle
muodostukselle
muodostuksille
Ade
-lla
muodostuksella
muodostuksilla
Abl
-lta
muodostukselta
muodostuksilta
Tra
-ksi
muodostukseksi
muodostuksiksi
Ess
-na
muodostuksena
muodostuksina
Abe
-tta
muodostuksetta
muodostuksitta
Com
-ne
-
muodostuksine
Ins
-in
-
muodostuksin
| formation | muodostaminen, muodostus, muodostelma, muodostuma, muotoutuminen, järjestäytyminen |
| development | kehitys, tapahtuma, kehitystulos, muodostus, asuntoalue, vaihe |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
muodostukse |
muodostukse |
muodostukse |
muodostukse |
muodostukse |
muodostukse |
Par |
-ta |
muodostusta |
muodostuksia |
muodostusta |
muodostuksia |
muodostusta |
muodostuksia |
Gen |
-n |
muodostukse |
muodostuksie |
muodostukse |
muodostuksie |
muodostukse |
muodostuksie |
Ill |
mihin |
muodostuksee |
muodostuksii |
muodostuksee |
muodostuksii |
muodostuksee |
muodostuksii |
Ine |
-ssa |
muodostuksessa |
muodostuksissa |
muodostuksessa |
muodostuksissa |
muodostuksessa |
muodostuksissa |
Ela |
-sta |
muodostuksesta |
muodostuksista |
muodostuksesta |
muodostuksista |
muodostuksesta |
muodostuksista |
All |
-lle |
muodostukselle |
muodostuksille |
muodostukselle |
muodostuksille |
muodostukselle |
muodostuksille |
Ade |
-lla |
muodostuksella |
muodostuksilla |
muodostuksella |
muodostuksilla |
muodostuksella |
muodostuksilla |
Abl |
-lta |
muodostukselta |
muodostuksilta |
muodostukselta |
muodostuksilta |
muodostukselta |
muodostuksilta |
Tra |
-ksi |
muodostuksekse |
muodostuksikse |
muodostuksekse |
muodostuksikse |
muodostuksekse |
muodostuksikse |
Ess |
-na |
muodostuksena |
muodostuksina |
muodostuksena |
muodostuksina |
muodostuksena |
muodostuksina |
Abe |
-tta |
muodostuksetta |
muodostuksitta |
muodostuksetta |
muodostuksitta |
muodostuksetta |
muodostuksitta |
Com |
-ne |
- |
muodostuksine |
- |
muodostuksine |
- |
muodostuksine |
Singular
Plural
Nom
-
muodostukse
muodostukse
muodostukse
muodostukse
muodostukse
muodostukse
Par
-ta
muodostusta
muodostusta
muodostusta
muodostuksia
muodostuksia
muodostuksia
Gen
-n
muodostukse
muodostukse
muodostukse
muodostuksie
muodostuksie
muodostuksie
Ill
mihin
muodostuksee
muodostuksee
muodostuksee
muodostuksii
muodostuksii
muodostuksii
Ine
-ssa
muodostuksessa
muodostuksessa
muodostuksessa
muodostuksissa
muodostuksissa
muodostuksissa
Ela
-sta
muodostuksesta
muodostuksesta
muodostuksesta
muodostuksista
muodostuksista
muodostuksista
All
-lle
muodostukselle
muodostukselle
muodostukselle
muodostuksille
muodostuksille
muodostuksille
Ade
-lla
muodostuksella
muodostuksella
muodostuksella
muodostuksilla
muodostuksilla
muodostuksilla
Abl
-lta
muodostukselta
muodostukselta
muodostukselta
muodostuksilta
muodostuksilta
muodostuksilta
Tra
-ksi
muodostuksekse
muodostuksekse
muodostuksekse
muodostuksikse
muodostuksikse
muodostuksikse
Ess
-na
muodostuksena
muodostuksena
muodostuksena
muodostuksina
muodostuksina
muodostuksina
Abe
-tta
muodostuksetta
muodostuksetta
muodostuksetta
muodostuksitta
muodostuksitta
muodostuksitta
Com
-ne
-
-
-
muodostuksine
muodostuksine
muodostuksine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
muodostukse |
muodostukse |
muodostukse |
muodostukse |
muodostukse |
muodostukse |
Par |
-ta |
muodostusta |
muodostuksia |
muodostusta |
muodostuksia |
muodostusta |
muodostuksia |
Gen |
-n |
muodostukse |
muodostuksie |
muodostukse |
muodostuksie |
muodostukse |
muodostuksie |
Ill |
mihin |
muodostuksee |
muodostuksii |
muodostuksee |
muodostuksii |
muodostuksee |
muodostuksii |
Ine |
-ssa |
muodostuksessa |
muodostuksissa |
muodostuksessa |
muodostuksissa |
muodostuksessa |
muodostuksissa |
Ela |
-sta |
muodostuksesta |
muodostuksista |
muodostuksesta |
muodostuksista |
muodostuksesta |
muodostuksista |
All |
-lle |
muodostukselle |
muodostuksille |
muodostukselle |
muodostuksille |
muodostukselle |
muodostuksille |
Ade |
-lla |
muodostuksella |
muodostuksilla |
muodostuksella |
muodostuksilla |
muodostuksella |
muodostuksilla |
Abl |
-lta |
muodostukselta |
muodostuksilta |
muodostukselta |
muodostuksilta |
muodostukselta |
muodostuksilta |
Tra |
-ksi |
muodostuksekse |
muodostuksikse |
muodostuksekse |
muodostuksikse |
muodostuksekse |
muodostuksikse |
Ess |
-na |
muodostuksena |
muodostuksina |
muodostuksena |
muodostuksina |
muodostuksena |
muodostuksina |
Abe |
-tta |
muodostuksetta |
muodostuksitta |
muodostuksetta |
muodostuksitta |
muodostuksetta |
muodostuksitta |
Com |
-ne |
- |
muodostuksine |
- |
muodostuksine |
- |
muodostuksine |
Singular
Plural
Nom
-
muodostukse
muodostukse
muodostukse
muodostukse
muodostukse
muodostukse
Par
-ta
muodostusta
muodostusta
muodostusta
muodostuksia
muodostuksia
muodostuksia
Gen
-n
muodostukse
muodostukse
muodostukse
muodostuksie
muodostuksie
muodostuksie
Ill
mihin
muodostuksee
muodostuksee
muodostuksee
muodostuksii
muodostuksii
muodostuksii
Ine
-ssa
muodostuksessa
muodostuksessa
muodostuksessa
muodostuksissa
muodostuksissa
muodostuksissa
Ela
-sta
muodostuksesta
muodostuksesta
muodostuksesta
muodostuksista
muodostuksista
muodostuksista
All
-lle
muodostukselle
muodostukselle
muodostukselle
muodostuksille
muodostuksille
muodostuksille
Ade
-lla
muodostuksella
muodostuksella
muodostuksella
muodostuksilla
muodostuksilla
muodostuksilla
Abl
-lta
muodostukselta
muodostukselta
muodostukselta
muodostuksilta
muodostuksilta
muodostuksilta
Tra
-ksi
muodostuksekse
muodostuksekse
muodostuksekse
muodostuksikse
muodostuksikse
muodostuksikse
Ess
-na
muodostuksena
muodostuksena
muodostuksena
muodostuksina
muodostuksina
muodostuksina
Abe
-tta
muodostuksetta
muodostuksetta
muodostuksetta
muodostuksitta
muodostuksitta
muodostuksitta
Com
-ne
-
-
-
muodostuksine
muodostuksine
muodostuksine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net