logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

varjo, noun

Word analysis
varjonmuodostusta

varjonmuodostusta

varjo

Noun, Singular Genitive

+ muodostus

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

varjo

varjot

Par

-ta

varjoa

varjoja

Gen

-n

varjon

varjojen

Ill

mihin

varjoon

varjoihin

Ine

-ssa

varjossa

varjoissa

Ela

-sta

varjosta

varjoista

All

-lle

varjolle

varjoille

Ade

-lla

varjolla

varjoilla

Abl

-lta

varjolta

varjoilta

Tra

-ksi

varjoksi

varjoiksi

Ess

-na

varjona

varjoina

Abe

-tta

varjotta

varjoitta

Com

-ne

-

varjoine

Ins

-in

-

varjoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

varjo

varjot

Par

-ta

varjoa

varjoja

Gen

-n

varjon

varjojen

Ill

mihin

varjoon

varjoihin

Ine

-ssa

varjossa

varjoissa

Ela

-sta

varjosta

varjoista

All

-lle

varjolle

varjoille

Ade

-lla

varjolla

varjoilla

Abl

-lta

varjolta

varjoilta

Tra

-ksi

varjoksi

varjoiksi

Ess

-na

varjona

varjoina

Abe

-tta

varjotta

varjoitta

Com

-ne

-

varjoine

Ins

-in

-

varjoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

shadow varjo, aavistus, varjostaja, häivä, seuraaja
shade sävy, varjo, varjostin, vivahde, kaihdin, aavistus
ghost aave, haamu, kummitus, haamukuva, henki, varjo
Show more arrow right
OpenSubtitles; JRC-Acquis; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 1000 Varjo on vain aalto. The shadow is just a wave. Varjo peitti auringon. The shadow covered the sun. Varjo ja Valo? Shadow and Light? Jumalallinen Varjo. Divine Shadow. Varjo peittää tähdet. The stars are veiled. Siirrymme varjosta valoon. We move from the shadow to the light. Varjo lankeaa puun alle. The shadow falls under the tree. Pane tämä varjo selkääsi. Now, put the goddamn thing on. Siinä varjo astuu kuvioon. I'm guessing that's where the shadow comes in. Seuraatko häntä kuin varjo? Are you his shadow now, adhered to each footstep? Show more arrow right

Wiktionary

shade shadow umbrella, as a short form of sateenvarjo, päivänvarjo or aurinkovarjo Show more arrow right varjoisa varjostaa Show more arrow right From Proto-Finnic varjo (compare Estonian vari, Livonian vōŕ), borrowed from Proto-Germanic warjǭ or derived in Finnic from Proto-Germanic warjaną (whence Finnish varjella, with a frequentative suffix, and Swedish värja (“to defend”)). Show more arrow right

Wikipedia

Shadow A shadow is a dark (real image) area where light from a light source is blocked by an opaque object. It occupies all of the three-dimensional volume behind an object with light in front of it. The cross section of a shadow is a two-dimensional silhouette, or a reverse projection of the object blocking the light. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

varjoni

varjoni

varjosi

varjosi

varjonsa

varjonsa

Par

-ta

varjoani

varjojani

varjoasi

varjojasi

varjoansa / varjoaan

varjojansa / varjojaan

Gen

-n

varjoni

varjojeni

varjosi

varjojesi

varjonsa

varjojensa

Ill

mihin

varjooni

varjoihini

varjoosi

varjoihisi

varjoonsa

varjoihinsa

Ine

-ssa

varjossani

varjoissani

varjossasi

varjoissasi

varjossansa / varjossaan

varjoissansa / varjoissaan

Ela

-sta

varjostani

varjoistani

varjostasi

varjoistasi

varjostansa / varjostaan

varjoistansa / varjoistaan

All

-lle

varjolleni

varjoilleni

varjollesi

varjoillesi

varjollensa / varjolleen

varjoillensa / varjoillean

Ade

-lla

varjollani

varjoillani

varjollasi

varjoillasi

varjollansa / varjollaan

varjoillansa / varjoillaan

Abl

-lta

varjoltani

varjoiltani

varjoltasi

varjoiltasi

varjoltansa / varjoltaan

varjoiltansa / varjoiltaan

Tra

-ksi

varjokseni

varjoikseni

varjoksesi

varjoiksesi

varjoksensa / varjokseen

varjoiksensa / varjoikseen

Ess

-na

varjonani

varjoinani

varjonasi

varjoinasi

varjonansa / varjonaan

varjoinansa / varjoinaan

Abe

-tta

varjottani

varjoittani

varjottasi

varjoittasi

varjottansa / varjottaan

varjoittansa / varjoittaan

Com

-ne

-

varjoineni

-

varjoinesi

-

varjoinensa / varjoineen

Singular

Plural

Nom

-

varjoni

varjosi

varjonsa

varjoni

varjosi

varjonsa

Par

-ta

varjoani

varjoasi

varjoansa / varjoaan

varjojani

varjojasi

varjojansa / varjojaan

Gen

-n

varjoni

varjosi

varjonsa

varjojeni

varjojesi

varjojensa

Ill

mihin

varjooni

varjoosi

varjoonsa

varjoihini

varjoihisi

varjoihinsa

Ine

-ssa

varjossani

varjossasi

varjossansa / varjossaan

varjoissani

varjoissasi

varjoissansa / varjoissaan

Ela

-sta

varjostani

varjostasi

varjostansa / varjostaan

varjoistani

varjoistasi

varjoistansa / varjoistaan

All

-lle

varjolleni

varjollesi

varjollensa / varjolleen

varjoilleni

varjoillesi

varjoillensa / varjoillean

Ade

-lla

varjollani

varjollasi

varjollansa / varjollaan

varjoillani

varjoillasi

varjoillansa / varjoillaan

Abl

-lta

varjoltani

varjoltasi

varjoltansa / varjoltaan

varjoiltani

varjoiltasi

varjoiltansa / varjoiltaan

Tra

-ksi

varjokseni

varjoksesi

varjoksensa / varjokseen

varjoikseni

varjoiksesi

varjoiksensa / varjoikseen

Ess

-na

varjonani

varjonasi

varjonansa / varjonaan

varjoinani

varjoinasi

varjoinansa / varjoinaan

Abe

-tta

varjottani

varjottasi

varjottansa / varjottaan

varjoittani

varjoittasi

varjoittansa / varjoittaan

Com

-ne

-

-

-

varjoineni

varjoinesi

varjoinensa / varjoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

varjomme

varjomme

varjonne

varjonne

varjonsa

varjonsa

Par

-ta

varjoamme

varjojamme

varjoanne

varjojanne

varjoansa / varjoaan

varjojansa / varjojaan

Gen

-n

varjomme

varjojemme

varjonne

varjojenne

varjonsa

varjojensa

Ill

mihin

varjoomme

varjoihimme

varjoonne

varjoihinne

varjoonsa

varjoihinsa

Ine

-ssa

varjossamme

varjoissamme

varjossanne

varjoissanne

varjossansa / varjossaan

varjoissansa / varjoissaan

Ela

-sta

varjostamme

varjoistamme

varjostanne

varjoistanne

varjostansa / varjostaan

varjoistansa / varjoistaan

All

-lle

varjollemme

varjoillemme

varjollenne

varjoillenne

varjollensa / varjolleen

varjoillensa / varjoillean

Ade

-lla

varjollamme

varjoillamme

varjollanne

varjoillanne

varjollansa / varjollaan

varjoillansa / varjoillaan

Abl

-lta

varjoltamme

varjoiltamme

varjoltanne

varjoiltanne

varjoltansa / varjoltaan

varjoiltansa / varjoiltaan

Tra

-ksi

varjoksemme

varjoiksemme

varjoksenne

varjoiksenne

varjoksensa / varjokseen

varjoiksensa / varjoikseen

Ess

-na

varjonamme

varjoinamme

varjonanne

varjoinanne

varjonansa / varjonaan

varjoinansa / varjoinaan

Abe

-tta

varjottamme

varjoittamme

varjottanne

varjoittanne

varjottansa / varjottaan

varjoittansa / varjoittaan

Com

-ne

-

varjoinemme

-

varjoinenne

-

varjoinensa / varjoineen

Singular

Plural

Nom

-

varjomme

varjonne

varjonsa

varjomme

varjonne

varjonsa

Par

-ta

varjoamme

varjoanne

varjoansa / varjoaan

varjojamme

varjojanne

varjojansa / varjojaan

Gen

-n

varjomme

varjonne

varjonsa

varjojemme

varjojenne

varjojensa

Ill

mihin

varjoomme

varjoonne

varjoonsa

varjoihimme

varjoihinne

varjoihinsa

Ine

-ssa

varjossamme

varjossanne

varjossansa / varjossaan

varjoissamme

varjoissanne

varjoissansa / varjoissaan

Ela

-sta

varjostamme

varjostanne

varjostansa / varjostaan

varjoistamme

varjoistanne

varjoistansa / varjoistaan

All

-lle

varjollemme

varjollenne

varjollensa / varjolleen

varjoillemme

varjoillenne

varjoillensa / varjoillean

Ade

-lla

varjollamme

varjollanne

varjollansa / varjollaan

varjoillamme

varjoillanne

varjoillansa / varjoillaan

Abl

-lta

varjoltamme

varjoltanne

varjoltansa / varjoltaan

varjoiltamme

varjoiltanne

varjoiltansa / varjoiltaan

Tra

-ksi

varjoksemme

varjoksenne

varjoksensa / varjokseen

varjoiksemme

varjoiksenne

varjoiksensa / varjoikseen

Ess

-na

varjonamme

varjonanne

varjonansa / varjonaan

varjoinamme

varjoinanne

varjoinansa / varjoinaan

Abe

-tta

varjottamme

varjottanne

varjottansa / varjottaan

varjoittamme

varjoittanne

varjoittansa / varjoittaan

Com

-ne

-

-

-

varjoinemme

varjoinenne

varjoinensa / varjoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muodostus

muodostukset

Par

-ta

muodostusta

muodostuksia

Gen

-n

muodostuksen

muodostuksien / muodostusten

Ill

mihin

muodostukseen

muodostuksiin

Ine

-ssa

muodostuksessa

muodostuksissa

Ela

-sta

muodostuksesta

muodostuksista

All

-lle

muodostukselle

muodostuksille

Ade

-lla

muodostuksella

muodostuksilla

Abl

-lta

muodostukselta

muodostuksilta

Tra

-ksi

muodostukseksi

muodostuksiksi

Ess

-na

muodostuksena

muodostuksina

Abe

-tta

muodostuksetta

muodostuksitta

Com

-ne

-

muodostuksine

Ins

-in

-

muodostuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muodostus

muodostukset

Par

-ta

muodostusta

muodostuksia

Gen

-n

muodostuksen

muodostuksien / muodostusten

Ill

mihin

muodostukseen

muodostuksiin

Ine

-ssa

muodostuksessa

muodostuksissa

Ela

-sta

muodostuksesta

muodostuksista

All

-lle

muodostukselle

muodostuksille

Ade

-lla

muodostuksella

muodostuksilla

Abl

-lta

muodostukselta

muodostuksilta

Tra

-ksi

muodostukseksi

muodostuksiksi

Ess

-na

muodostuksena

muodostuksina

Abe

-tta

muodostuksetta

muodostuksitta

Com

-ne

-

muodostuksine

Ins

-in

-

muodostuksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

formation muodostaminen, muodostus, muodostelma, muodostuma, muotoutuminen, järjestäytyminen
development kehitys, tapahtuma, kehitystulos, muodostus, asuntoalue, vaihe
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OPUS; Tatoeba Parallel Corpus; OPUS Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; EU Bookshop Corpus; Europarl Muodostus on monitahoinen ilmiö. Formation is a complex phenomenon. Muodostus on monimutkainen prosessi. The formation is a complex process. Tämä muodostus tapahtuu luonnostaan. This formation occurs naturally. Tämä on uuden yrityksen muodostus. This is the formation of a new company. Muodostus vaatii tarkkaa suunnittelua. Formation requires careful planning. Suomen kielen muodostus perustuu sääntöihin. The formation of the Finnish language is based on rules. Kemiallinen muodostus tapahtuu reaktion kautta. Chemical formation occurs through a reaction. Uuden yrityksen muodostus vaatii paljon työtä ja aikaa. The formation of a new company requires a lot of work and time. Lapsen muodostuksessa tarvitaan vanhempien apua. In the formation of a child, parental help is needed. Tutkijat selvittivät kallioiden muodostuksen syyn. Scientists investigated the cause of rock formation. Show more arrow right

Wiktionary

formation (something possessing structure or form); only as head word in compound terms formation (act of assembling a group or structure) Show more arrow right aallonmuodostus maanmuodostus pilvenmuodostus pinnanmuodostus savunmuodostus Show more arrow right muodostua +‎ -us Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muodostukseni

muodostukseni

muodostuksesi

muodostuksesi

muodostuksensa

muodostuksensa

Par

-ta

muodostustani

muodostuksiani

muodostustasi

muodostuksiasi

muodostustansa / muodostustaan

muodostuksiansa / muodostuksiaan

Gen

-n

muodostukseni

muodostuksieni / muodostusteni

muodostuksesi

muodostuksiesi / muodostustesi

muodostuksensa

muodostuksiensa / muodostustensa

Ill

mihin

muodostukseeni

muodostuksiini

muodostukseesi

muodostuksiisi

muodostukseensa

muodostuksiinsa

Ine

-ssa

muodostuksessani

muodostuksissani

muodostuksessasi

muodostuksissasi

muodostuksessansa / muodostuksessaan

muodostuksissansa / muodostuksissaan

Ela

-sta

muodostuksestani

muodostuksistani

muodostuksestasi

muodostuksistasi

muodostuksestansa / muodostuksestaan

muodostuksistansa / muodostuksistaan

All

-lle

muodostukselleni

muodostuksilleni

muodostuksellesi

muodostuksillesi

muodostuksellensa / muodostukselleen

muodostuksillensa / muodostuksillean

Ade

-lla

muodostuksellani

muodostuksillani

muodostuksellasi

muodostuksillasi

muodostuksellansa / muodostuksellaan

muodostuksillansa / muodostuksillaan

Abl

-lta

muodostukseltani

muodostuksiltani

muodostukseltasi

muodostuksiltasi

muodostukseltansa / muodostukseltaan

muodostuksiltansa / muodostuksiltaan

Tra

-ksi

muodostuksekseni

muodostuksikseni

muodostukseksesi

muodostuksiksesi

muodostukseksensa / muodostuksekseen

muodostuksiksensa / muodostuksikseen

Ess

-na

muodostuksenani

muodostuksinani

muodostuksenasi

muodostuksinasi

muodostuksenansa / muodostuksenaan

muodostuksinansa / muodostuksinaan

Abe

-tta

muodostuksettani

muodostuksittani

muodostuksettasi

muodostuksittasi

muodostuksettansa / muodostuksettaan

muodostuksittansa / muodostuksittaan

Com

-ne

-

muodostuksineni

-

muodostuksinesi

-

muodostuksinensa / muodostuksineen

Singular

Plural

Nom

-

muodostukseni

muodostuksesi

muodostuksensa

muodostukseni

muodostuksesi

muodostuksensa

Par

-ta

muodostustani

muodostustasi

muodostustansa / muodostustaan

muodostuksiani

muodostuksiasi

muodostuksiansa / muodostuksiaan

Gen

-n

muodostukseni

muodostuksesi

muodostuksensa

muodostuksieni / muodostusteni

muodostuksiesi / muodostustesi

muodostuksiensa / muodostustensa

Ill

mihin

muodostukseeni

muodostukseesi

muodostukseensa

muodostuksiini

muodostuksiisi

muodostuksiinsa

Ine

-ssa

muodostuksessani

muodostuksessasi

muodostuksessansa / muodostuksessaan

muodostuksissani

muodostuksissasi

muodostuksissansa / muodostuksissaan

Ela

-sta

muodostuksestani

muodostuksestasi

muodostuksestansa / muodostuksestaan

muodostuksistani

muodostuksistasi

muodostuksistansa / muodostuksistaan

All

-lle

muodostukselleni

muodostuksellesi

muodostuksellensa / muodostukselleen

muodostuksilleni

muodostuksillesi

muodostuksillensa / muodostuksillean

Ade

-lla

muodostuksellani

muodostuksellasi

muodostuksellansa / muodostuksellaan

muodostuksillani

muodostuksillasi

muodostuksillansa / muodostuksillaan

Abl

-lta

muodostukseltani

muodostukseltasi

muodostukseltansa / muodostukseltaan

muodostuksiltani

muodostuksiltasi

muodostuksiltansa / muodostuksiltaan

Tra

-ksi

muodostuksekseni

muodostukseksesi

muodostukseksensa / muodostuksekseen

muodostuksikseni

muodostuksiksesi

muodostuksiksensa / muodostuksikseen

Ess

-na

muodostuksenani

muodostuksenasi

muodostuksenansa / muodostuksenaan

muodostuksinani

muodostuksinasi

muodostuksinansa / muodostuksinaan

Abe

-tta

muodostuksettani

muodostuksettasi

muodostuksettansa / muodostuksettaan

muodostuksittani

muodostuksittasi

muodostuksittansa / muodostuksittaan

Com

-ne

-

-

-

muodostuksineni

muodostuksinesi

muodostuksinensa / muodostuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muodostuksemme

muodostuksemme

muodostuksenne

muodostuksenne

muodostuksensa

muodostuksensa

Par

-ta

muodostustamme

muodostuksiamme

muodostustanne

muodostuksianne

muodostustansa / muodostustaan

muodostuksiansa / muodostuksiaan

Gen

-n

muodostuksemme

muodostuksiemme / muodostustemme

muodostuksenne

muodostuksienne / muodostustenne

muodostuksensa

muodostuksiensa / muodostustensa

Ill

mihin

muodostukseemme

muodostuksiimme

muodostukseenne

muodostuksiinne

muodostukseensa

muodostuksiinsa

Ine

-ssa

muodostuksessamme

muodostuksissamme

muodostuksessanne

muodostuksissanne

muodostuksessansa / muodostuksessaan

muodostuksissansa / muodostuksissaan

Ela

-sta

muodostuksestamme

muodostuksistamme

muodostuksestanne

muodostuksistanne

muodostuksestansa / muodostuksestaan

muodostuksistansa / muodostuksistaan

All

-lle

muodostuksellemme

muodostuksillemme

muodostuksellenne

muodostuksillenne

muodostuksellensa / muodostukselleen

muodostuksillensa / muodostuksillean

Ade

-lla

muodostuksellamme

muodostuksillamme

muodostuksellanne

muodostuksillanne

muodostuksellansa / muodostuksellaan

muodostuksillansa / muodostuksillaan

Abl

-lta

muodostukseltamme

muodostuksiltamme

muodostukseltanne

muodostuksiltanne

muodostukseltansa / muodostukseltaan

muodostuksiltansa / muodostuksiltaan

Tra

-ksi

muodostukseksemme

muodostuksiksemme

muodostukseksenne

muodostuksiksenne

muodostukseksensa / muodostuksekseen

muodostuksiksensa / muodostuksikseen

Ess

-na

muodostuksenamme

muodostuksinamme

muodostuksenanne

muodostuksinanne

muodostuksenansa / muodostuksenaan

muodostuksinansa / muodostuksinaan

Abe

-tta

muodostuksettamme

muodostuksittamme

muodostuksettanne

muodostuksittanne

muodostuksettansa / muodostuksettaan

muodostuksittansa / muodostuksittaan

Com

-ne

-

muodostuksinemme

-

muodostuksinenne

-

muodostuksinensa / muodostuksineen

Singular

Plural

Nom

-

muodostuksemme

muodostuksenne

muodostuksensa

muodostuksemme

muodostuksenne

muodostuksensa

Par

-ta

muodostustamme

muodostustanne

muodostustansa / muodostustaan

muodostuksiamme

muodostuksianne

muodostuksiansa / muodostuksiaan

Gen

-n

muodostuksemme

muodostuksenne

muodostuksensa

muodostuksiemme / muodostustemme

muodostuksienne / muodostustenne

muodostuksiensa / muodostustensa

Ill

mihin

muodostukseemme

muodostukseenne

muodostukseensa

muodostuksiimme

muodostuksiinne

muodostuksiinsa

Ine

-ssa

muodostuksessamme

muodostuksessanne

muodostuksessansa / muodostuksessaan

muodostuksissamme

muodostuksissanne

muodostuksissansa / muodostuksissaan

Ela

-sta

muodostuksestamme

muodostuksestanne

muodostuksestansa / muodostuksestaan

muodostuksistamme

muodostuksistanne

muodostuksistansa / muodostuksistaan

All

-lle

muodostuksellemme

muodostuksellenne

muodostuksellensa / muodostukselleen

muodostuksillemme

muodostuksillenne

muodostuksillensa / muodostuksillean

Ade

-lla

muodostuksellamme

muodostuksellanne

muodostuksellansa / muodostuksellaan

muodostuksillamme

muodostuksillanne

muodostuksillansa / muodostuksillaan

Abl

-lta

muodostukseltamme

muodostukseltanne

muodostukseltansa / muodostukseltaan

muodostuksiltamme

muodostuksiltanne

muodostuksiltansa / muodostuksiltaan

Tra

-ksi

muodostukseksemme

muodostukseksenne

muodostukseksensa / muodostuksekseen

muodostuksiksemme

muodostuksiksenne

muodostuksiksensa / muodostuksikseen

Ess

-na

muodostuksenamme

muodostuksenanne

muodostuksenansa / muodostuksenaan

muodostuksinamme

muodostuksinanne

muodostuksinansa / muodostuksinaan

Abe

-tta

muodostuksettamme

muodostuksettanne

muodostuksettansa / muodostuksettaan

muodostuksittamme

muodostuksittanne

muodostuksittansa / muodostuksittaan

Com

-ne

-

-

-

muodostuksinemme

muodostuksinenne

muodostuksinensa / muodostuksineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept