logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vanha + han, adjective

Word analysis
vanhaanhan

vanhaanhan

vanha

Adjective, Singular Illative, Focus clitic with suffix han

van

Noun, Prop Sem/Human

+ haka

Noun, Singular Genitive, Focus clitic with suffix han

van

Noun, Prop Sem/Human Cmp

+ haka

Noun, Singular Genitive, Focus clitic with suffix han

Report an issue

Wiktionary

old Show more arrow right (young): nuori(new): uusi Show more arrow right ennen vanhaan (“in the olden days”)vanhahkovanhainkotivanhanaikainenvanhapiikavanhapoikavanhentaavanhentuavanhetavanhoillinenvanhusvanhuus Show more arrow right ikivanhapikkuvanhauusvanhavanhaemäntävanhainkotivanhaisäntävanhakaupunkivanhapiikavanhapoikavanhojenpäivä Show more arrow right From Proto-Finnic vanha, from Proto-Finno-Permic wanša. Cognate with Estonian vana. Show more arrow right
old vanha, entinen, käytetty, muinais-
aged ikäinen, vanha, iäkäs, kypsä, hyvin varastoitu, vanhat ihmiset
antique antiikki-, vanha, vanhanaikainen, muinainen, vanhentunut
stale tunkkainen, vanha, kuiva, väljähtynyt, väsähtänyt, kulunut
hoary harmaantunut, vanha, harmaapäinen, kunnianarvoisa
olden vanha
auld vanha
of long standing pitkäaikainen, vanha
hefty mojova, muhkea, raskas, kömpelö, voimakas, vanha
long-standing pitkäaikainen, vanha, kestävä
old-established vanha, vakiintunut
out-of-date vanhentunut, vanha, vanhanaikainen, pois muodista
second-hand toisen käden, käytetty, vanha, muualta kuultu
long-time pitkäaikainen, vanha
well-established vakiintunut, vanha, tunnustettu
Show more arrow right
OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; opensubtitles2 Uskokaa vanhempianne. Trust your elders. Näin juuri vanhempasi. I just walked in and I saw your parents. Olet vanhempi. You're older. Se on vanha. It's old. Se on isäni vanhin veli. He is my father's eldest brother. Hän oli vanhempi. I saw him- - he was... older. Samaa vanhaa. The old bench, you know. Vanha temppu. It' s an old trick. Näin vanhempasi kaupungilla tänään. I saw your parents in town today. Vanha kivääri. Old rifle. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

vanhahan

vanhathan

Par

-ta

vanhaahan

vanhojahan

Gen

-n

vanhanhan

vanhojenhan

Ill

mihin

vanhaanhan

vanhoihinhan

Ine

-ssa

vanhassahan

vanhoissahan

Ela

-sta

vanhastahan

vanhoistahan

All

-lle

vanhallehan

vanhoillehan

Ade

-lla

vanhallahan

vanhoillahan

Abl

-lta

vanhaltahan

vanhoiltahan

Tra

-ksi

vanhaksihan

vanhoiksihan

Ess

-na

vanhanahan

vanhoinahan

Abe

-tta

vanhattahan

vanhoittahan

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vanhoinhan

Normative

Singular

Plural

Nom

-

vanhahan

vanhathan

Par

-ta

vanhaahan

vanhojahan

Gen

-n

vanhanhan

vanhojenhan

Ill

mihin

vanhaanhan

vanhoihinhan

Ine

-ssa

vanhassahan

vanhoissahan

Ela

-sta

vanhastahan

vanhoistahan

All

-lle

vanhallehan

vanhoillehan

Ade

-lla

vanhallahan

vanhoillahan

Abl

-lta

vanhaltahan

vanhoiltahan

Tra

-ksi

vanhaksihan

vanhoiksihan

Ess

-na

vanhanahan

vanhoinahan

Abe

-tta

vanhattahan

vanhoittahan

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vanhoinhan

Comparative

SingularPlural

Nom

-

vanhempihan

vanhemmathan

Par

-ta

vanhempaahan

vanhempiahan

Gen

-n

vanhemmanhan

vanhempienhan

Ill

mihin

vanhempiinhan

vanhempiinhan

Ine

-ssa

vanhemmassahan

vanhemmissahan

Ela

-sta

vanhemmastahan

vanhemmistahan

All

-lle

vanhemmallehan

vanhemmillehan

Ade

-lla

vanhemmallahan

vanhemmillahan

Abl

-lta

vanhemmaltahan

vanhemmiltahan

Tra

-ksi

vanhemmaksihan

vanhemmiksihan

Ess

-na

vanhempanahan

vanhempinahan

Abe

-tta

vanhemmattahan

vanhemmittahan

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vanhemminhan

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

vanhempihan

vanhemmathan

Par

-ta

vanhempaahan

vanhempiahan

Gen

-n

vanhemmanhan

vanhempienhan

Ill

mihin

vanhempiinhan

vanhempiinhan

Ine

-ssa

vanhemmassahan

vanhemmissahan

Ela

-sta

vanhemmastahan

vanhemmistahan

All

-lle

vanhemmallehan

vanhemmillehan

Ade

-lla

vanhemmallahan

vanhemmillahan

Abl

-lta

vanhemmaltahan

vanhemmiltahan

Tra

-ksi

vanhemmaksihan

vanhemmiksihan

Ess

-na

vanhempanahan

vanhempinahan

Abe

-tta

vanhemmattahan

vanhemmittahan

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vanhemminhan

Superlative

SingularPlural

Nom

-

vanhinhan

vanhimmathan

Par

-ta

vanhintahan

vanhimpiahan

Gen

-n

vanhimmanhan

vanhintenhan / vanhimpienhan

Ill

mihin

vanhimpaanhan

vanhimpiinhan

Ine

-ssa

vanhimmassahan

vanhimmissahan

Ela

-sta

vanhimmastahan

vanhimmistahan

All

-lle

vanhimmallehan

vanhimmillehan

Ade

-lla

vanhimmallahan

vanhimmillahan

Abl

-lta

vanhimmaltahan

vanhimmiltahan

Tra

-ksi

vanhimmaksihan

vanhimmiksihan

Ess

-na

vanhimpanahan

vanhimpinahan

Abe

-tta

vanhimmattahan

vanhimmittahan

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vanhimminhan

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

vanhinhan

vanhimmathan

Par

-ta

vanhintahan

vanhimpiahan

Gen

-n

vanhimmanhan

vanhintenhan / vanhimpienhan

Ill

mihin

vanhimpaanhan

vanhimpiinhan

Ine

-ssa

vanhimmassahan

vanhimmissahan

Ela

-sta

vanhimmastahan

vanhimmistahan

All

-lle

vanhimmallehan

vanhimmillehan

Ade

-lla

vanhimmallahan

vanhimmillahan

Abl

-lta

vanhimmaltahan

vanhimmiltahan

Tra

-ksi

vanhimmaksihan

vanhimmiksihan

Ess

-na

vanhimpanahan

vanhimpinahan

Abe

-tta

vanhimmattahan

vanhimmittahan

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vanhimminhan

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

van

-

Par

-ta

-

-

Gen

-n

-

-

Ill

mihin

-

-

Ine

-ssa

-

-

Ela

-sta

-

-

All

-lle

-

-

Ade

-lla

-

-

Abl

-lta

-

-

Tra

-ksi

-

-

Ess

-na

-

-

Abe

-tta

-

-

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

van

-

Par

-ta

-

-

Gen

-n

-

-

Ill

mihin

-

-

Ine

-ssa

-

-

Ela

-sta

-

-

All

-lle

-

-

Ade

-lla

-

-

Abl

-lta

-

-

Tra

-ksi

-

-

Ess

-na

-

-

Abe

-tta

-

-

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

-

van
Show more arrow right
Literature; tmClass; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English; EurLex-2; not-set; Europarl; Tatoeba Keitä nämät van Arsdels ovat, Jim?. I see Who are these Van Arsdels, Jim? Päällystetyt vanerilevyt. Coated plywood boards. Van vankiloihin tuomituista on syyllistynyt uusiin rikoksiin. English: A third of prisoners have committed new crimes. Sevenster ja P. van Ginneken. Sevenster and P. van Ginneken, acting as Agents,. Peter van Dalen ei enää ole ECRns-ryhmän jäsen 18. kesäkuuta 2019 alkaen. Peter van Dalen had left the ECR Group with effect from 18 June 2019 and would henceforth sit with the non-attached Members. Vanerikoivu on suosittu puulaji huonekaluissa. Plywood birch is a popular wood species in furniture. Vanerikoivu on kestävä materiaali huonekaluissa. The birch plywood is a durable material in furniture. Vanerikoivut kasvavat nopeasti ja ovat kestäviä. Plywood birches grow quickly and are durable. Vanerikoivu sopii hyvin myös sisustuselementeiksi. Birch plywood is also well suited for interior design elements. (Hof van Cassatien (Belgia) esittämä ennakkoratkaisupyyntö). (Reference for a preliminary ruling from the Hof van Cassatie (Belgium)). Show more arrow right

Wiktionary

(informal) van (type of automobile) Show more arrow right pakettiauto (for transportation of goods)pikkubussi (for transportation of people) Show more arrow right < English van Show more arrow right

Wikipedia

Van
kaupunki Turkissa Vanin maakunta
maakunta Turkissa Vanjärvi
järvi Turkissa Vanuatu
KOK:n ja FIFAn maatunnus VAN Turkkilainen van
kissarotu hollantilainen
prepositio, vastaa suomen sijapäätettä -sta, -stä, esiintyy monissa hollantilaisissa sukunimissä (toisin kuin von, se ei osoita aateluutta) Jessika Van
(s. 1985), yhdysvaltalainen näyttelijä
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

-

-

-

Gen

-n

-

-

-

-

-

-

Ill

mihin

-

-

-

-

-

-

Ine

-ssa

-

-

-

-

-

-

Ela

-sta

-

-

-

-

-

-

All

-lle

-

-

-

-

-

-

Ade

-lla

-

-

-

-

-

-

Abl

-lta

-

-

-

-

-

-

Tra

-ksi

-

-

-

-

-

-

Ess

-na

-

-

-

-

-

-

Abe

-tta

-

-

-

-

-

-

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

-

-

-

Gen

-n

-

-

-

-

-

-

Ill

mihin

-

-

-

-

-

-

Ine

-ssa

-

-

-

-

-

-

Ela

-sta

-

-

-

-

-

-

All

-lle

-

-

-

-

-

-

Ade

-lla

-

-

-

-

-

-

Abl

-lta

-

-

-

-

-

-

Tra

-ksi

-

-

-

-

-

-

Ess

-na

-

-

-

-

-

-

Abe

-tta

-

-

-

-

-

-

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

-

-

-

Gen

-n

-

-

-

-

-

-

Ill

mihin

-

-

-

-

-

-

Ine

-ssa

-

-

-

-

-

-

Ela

-sta

-

-

-

-

-

-

All

-lle

-

-

-

-

-

-

Ade

-lla

-

-

-

-

-

-

Abl

-lta

-

-

-

-

-

-

Tra

-ksi

-

-

-

-

-

-

Ess

-na

-

-

-

-

-

-

Abe

-tta

-

-

-

-

-

-

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

-

-

-

Gen

-n

-

-

-

-

-

-

Ill

mihin

-

-

-

-

-

-

Ine

-ssa

-

-

-

-

-

-

Ela

-sta

-

-

-

-

-

-

All

-lle

-

-

-

-

-

-

Ade

-lla

-

-

-

-

-

-

Abl

-lta

-

-

-

-

-

-

Tra

-ksi

-

-

-

-

-

-

Ess

-na

-

-

-

-

-

-

Abe

-tta

-

-

-

-

-

-

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hakahan

hakathan / haathan / ha’athan

Par

-ta

hakaahan

hakojahan

Gen

-n

haanhan / ha’anhan

hakojenhan

Ill

mihin

hakaanhan

hakoihinhan

Ine

-ssa

haassahan / ha’assahan

haoissahan / ha’oissahan

Ela

-sta

haastahan / ha’astahan

haoistahan / ha’oistahan

All

-lle

haallehan / ha’allehan

haoillehan / ha’oillehan

Ade

-lla

haallahan / ha’allahan

haoillahan / ha’oillahan

Abl

-lta

haaltahan / ha’altahan

haoiltahan / ha’oiltahan

Tra

-ksi

haaksihan / ha’aksihan

haoiksihan / ha’oiksihan

Ess

-na

hakanahan

hakoinahan

Abe

-tta

haattahan / ha’attahan

haoittahan / ha’oittahan

Com

-ne

-

hakoinehan

Ins

-in

-

haoinhan / ha’oinhan

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hakahan

hakathan / haathan / ha’athan

Par

-ta

hakaahan

hakojahan

Gen

-n

haanhan / ha’anhan

hakojenhan

Ill

mihin

hakaanhan

hakoihinhan

Ine

-ssa

haassahan / ha’assahan

haoissahan / ha’oissahan

Ela

-sta

haastahan / ha’astahan

haoistahan / ha’oistahan

All

-lle

haallehan / ha’allehan

haoillehan / ha’oillehan

Ade

-lla

haallahan / ha’allahan

haoillahan / ha’oillahan

Abl

-lta

haaltahan / ha’altahan

haoiltahan / ha’oiltahan

Tra

-ksi

haaksihan / ha’aksihan

haoiksihan / ha’oiksihan

Ess

-na

hakanahan

hakoinahan

Abe

-tta

haattahan / ha’attahan

haoittahan / ha’oittahan

Com

-ne

-

hakoinehan

Ins

-in

-

haoinhan / ha’oinhan

hook koukku, haka, niemi, hukki
carbon monoxide
clasp lukko, solki, haka, kädenpuristus, ote, syleily
paddock haka, hevoshaka, aitaus
whiz suhahdus, haka, viuhahdus, tosi peto
fastening kiinnitys, kiinnike, kiinnitin, ikkunanhaka, haka
daemon demoni, paha henki, haka, tekijä
demon demoni, paha henki, paholainen, haka, tekijä
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus Haka on pieni kylä lähellä merta. The haka is a small village close to the sea. Haasta hänet! Call him out! Haasta heidät. Challenge them. Hän on haka puhelimessa. Macallan, right? Haasta oikeuteen. So sue me. Suuri orkidea kasvoi vanhan haka ruohikolla. A large orchid grew in the old haka grass. Olenkin haka"nimiologiassa". Yeah, well, I'm an expert in nameology. Metsästäjät löysivät syvän haka lumen seasta. The hunters found a deep haka in the snow. Olen haka asukokonaisuuksissa. Yeah, have a knack for ensembles. Joten haasta minut. So do it. Show more arrow right

Wiktionary

hook, clasp (type of fastener) Show more arrow right Borrowed from dialectal Swedish haka (compare standard hake). Probably borrowed from Old Swedish hagha, ultimately from Proto-Germanic hagô (“enclosure, yard; pasture”). Compare Proto-Germanic hagaz (“skilled, abled”). Show more arrow right

Wikipedia

hakamaa
eli haka, karjanlaidunnukseen käytetty metsä- tai niittyalue lukkolaite
Haka
Suomen korkeakoulujen ja tutkimuslaitosten käyttäjätunnistusjärjestelmä Haka
valtakunnallinen rakennusliike Valkeakosken Haka
valkeakoskelainen urheiluseura Kajaanin Haka
kajaanilainen jalkapalloseura Paimion Haka
paimiolainen urheiluseura FC Haka
valkeakoskelainen jalkapalloseura haka
maorien seremoniallinen huuto- tai sotatanssi Haankylä
kylä Viipurin maalaiskunnassa Neuvostoliitolle luovutetulla alueella Haka alue
kaupunginosa Savonlinnassa Haka
eteläpohjalainen kansanmusiikkiyhtye Haka kerho
nuorisokahvila Helsingin Hakaniemessä 1957–1969 aitaus
(erityisesti kotieläintaloudessa)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakanihan

hakanihan

hakasihan

hakasihan

hakansahan

hakansahan

Par

-ta

hakaanihan

hakojanihan

hakaasihan

hakojasihan

hakaansahan

hakojansahan / hakojaanhan

Gen

-n

hakanihan

hakojenihan

hakasihan

hakojesihan

hakansahan

hakojensahan

Ill

mihin

hakaanihan

hakoihinihan

hakaasihan

hakoihisihan

hakaansahan

hakoihinsahan

Ine

-ssa

haassanihan / ha’assanihan

haoissanihan / ha’oissanihan

haassasihan / ha’assasihan

haoissasihan / ha’oissasihan

haassansahan / haassaanhan / ha’assansahan / ha’assaanhan

haoissansahan / haoissaanhan / ha’oissansahan / ha’oissaanhan

Ela

-sta

haastanihan / ha’astanihan

haoistanihan / ha’oistanihan

haastasihan / ha’astasihan

haoistasihan / ha’oistasihan

haastansahan / haastaanhan / ha’astansahan / ha’astaanhan

haoistansahan / haoistaanhan / ha’oistansahan / ha’oistaanhan

All

-lle

haallenihan / ha’allenihan

haoillenihan / ha’oillenihan

haallesihan / ha’allesihan

haoillesihan / ha’oillesihan

haalleenhan / haallensahan / ha’alleenhan / ha’allensahan

haoillensahan / haoilleanhan / ha’oillensahan / ha’oilleanhan

Ade

-lla

haallanihan / ha’allanihan

haoillanihan / ha’oillanihan

haallasihan / ha’allasihan

haoillasihan / ha’oillasihan

haallansahan / haallaanhan / ha’allansahan / ha’allaanhan

haoillansahan / haoillaanhan / ha’oillansahan / ha’oillaanhan

Abl

-lta

haaltanihan / ha’altanihan

haoiltanihan / ha’oiltanihan

haaltasihan / ha’altasihan

haoiltasihan / ha’oiltasihan

haaltansahan / haaltaanhan / ha’altansahan / ha’altaanhan

haoiltansahan / haoiltaanhan / ha’oiltansahan / ha’oiltaanhan

Tra

-ksi

haaksenihan / ha’aksenihan

haoiksenihan / ha’oiksenihan

haaksesihan / ha’aksesihan

haoiksesihan / ha’oiksesihan

haakseenhan / haaksensahan / ha’akseenhan / ha’aksensahan

haoikseenhan / haoiksensahan / ha’oikseenhan / ha’oiksensahan

Ess

-na

hakananihan

hakoinanihan

hakanasihan

hakoinasihan

hakanansahan / hakanaanhan

hakoinansahan / hakoinaanhan

Abe

-tta

haattanihan / ha’attanihan

haoittanihan / ha’oittanihan

haattasihan / ha’attasihan

haoittasihan / ha’oittasihan

haattansahan / haattaanhan / ha’attansahan / ha’attaanhan

haoittansahan / haoittaanhan / ha’oittansahan / ha’oittaanhan

Com

-ne

-

hakoinenihan

-

hakoinesihan

-

hakoinensahan / hakoineenhan

Singular

Plural

Nom

-

hakanihan

hakasihan

hakansahan

hakanihan

hakasihan

hakansahan

Par

-ta

hakaanihan

hakaasihan

hakaansahan

hakojanihan

hakojasihan

hakojansahan / hakojaanhan

Gen

-n

hakanihan

hakasihan

hakansahan

hakojenihan

hakojesihan

hakojensahan

Ill

mihin

hakaanihan

hakaasihan

hakaansahan

hakoihinihan

hakoihisihan

hakoihinsahan

Ine

-ssa

haassanihan / ha’assanihan

haassasihan / ha’assasihan

haassansahan / haassaanhan / ha’assansahan / ha’assaanhan

haoissanihan / ha’oissanihan

haoissasihan / ha’oissasihan

haoissansahan / haoissaanhan / ha’oissansahan / ha’oissaanhan

Ela

-sta

haastanihan / ha’astanihan

haastasihan / ha’astasihan

haastansahan / haastaanhan / ha’astansahan / ha’astaanhan

haoistanihan / ha’oistanihan

haoistasihan / ha’oistasihan

haoistansahan / haoistaanhan / ha’oistansahan / ha’oistaanhan

All

-lle

haallenihan / ha’allenihan

haallesihan / ha’allesihan

haalleenhan / haallensahan / ha’alleenhan / ha’allensahan

haoillenihan / ha’oillenihan

haoillesihan / ha’oillesihan

haoillensahan / haoilleanhan / ha’oillensahan / ha’oilleanhan

Ade

-lla

haallanihan / ha’allanihan

haallasihan / ha’allasihan

haallansahan / haallaanhan / ha’allansahan / ha’allaanhan

haoillanihan / ha’oillanihan

haoillasihan / ha’oillasihan

haoillansahan / haoillaanhan / ha’oillansahan / ha’oillaanhan

Abl

-lta

haaltanihan / ha’altanihan

haaltasihan / ha’altasihan

haaltansahan / haaltaanhan / ha’altansahan / ha’altaanhan

haoiltanihan / ha’oiltanihan

haoiltasihan / ha’oiltasihan

haoiltansahan / haoiltaanhan / ha’oiltansahan / ha’oiltaanhan

Tra

-ksi

haaksenihan / ha’aksenihan

haaksesihan / ha’aksesihan

haakseenhan / haaksensahan / ha’akseenhan / ha’aksensahan

haoiksenihan / ha’oiksenihan

haoiksesihan / ha’oiksesihan

haoikseenhan / haoiksensahan / ha’oikseenhan / ha’oiksensahan

Ess

-na

hakananihan

hakanasihan

hakanansahan / hakanaanhan

hakoinanihan

hakoinasihan

hakoinansahan / hakoinaanhan

Abe

-tta

haattanihan / ha’attanihan

haattasihan / ha’attasihan

haattansahan / haattaanhan / ha’attansahan / ha’attaanhan

haoittanihan / ha’oittanihan

haoittasihan / ha’oittasihan

haoittansahan / haoittaanhan / ha’oittansahan / ha’oittaanhan

Com

-ne

-

-

-

hakoinenihan

hakoinesihan

hakoinensahan / hakoineenhan

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakammehan

hakammehan

hakannehan

hakannehan

hakansahan

hakansahan

Par

-ta

hakaammehan

hakojammehan

hakaannehan

hakojannehan

hakaansahan

hakojansahan / hakojaanhan

Gen

-n

hakammehan

hakojemmehan

hakannehan

hakojennehan

hakansahan

hakojensahan

Ill

mihin

hakaammehan

hakoihimmehan

hakaannehan

hakoihinnehan

hakaansahan

hakoihinsahan

Ine

-ssa

haassammehan / ha’assammehan

haoissammehan / ha’oissammehan

haassannehan / ha’assannehan

haoissannehan / ha’oissannehan

haassansahan / haassaanhan / ha’assansahan / ha’assaanhan

haoissansahan / haoissaanhan / ha’oissansahan / ha’oissaanhan

Ela

-sta

haastammehan / ha’astammehan

haoistammehan / ha’oistammehan

haastannehan / ha’astannehan

haoistannehan / ha’oistannehan

haastansahan / haastaanhan / ha’astansahan / ha’astaanhan

haoistansahan / haoistaanhan / ha’oistansahan / ha’oistaanhan

All

-lle

haallemmehan / ha’allemmehan

haoillemmehan / ha’oillemmehan

haallennehan / ha’allennehan

haoillennehan / ha’oillennehan

haalleenhan / haallensahan / ha’alleenhan / ha’allensahan

haoillensahan / haoilleanhan / ha’oillensahan / ha’oilleanhan

Ade

-lla

haallammehan / ha’allammehan

haoillammehan / ha’oillammehan

haallannehan / ha’allannehan

haoillannehan / ha’oillannehan

haallansahan / haallaanhan / ha’allansahan / ha’allaanhan

haoillansahan / haoillaanhan / ha’oillansahan / ha’oillaanhan

Abl

-lta

haaltammehan / ha’altammehan

haoiltammehan / ha’oiltammehan

haaltannehan / ha’altannehan

haoiltannehan / ha’oiltannehan

haaltansahan / haaltaanhan / ha’altansahan / ha’altaanhan

haoiltansahan / haoiltaanhan / ha’oiltansahan / ha’oiltaanhan

Tra

-ksi

haaksemmehan / ha’aksemmehan

haoiksemmehan / ha’oiksemmehan

haaksennehan / ha’aksennehan

haoiksennehan / ha’oiksennehan

haakseenhan / haaksensahan / ha’akseenhan / ha’aksensahan

haoikseenhan / haoiksensahan / ha’oikseenhan / ha’oiksensahan

Ess

-na

hakanammehan

hakoinammehan

hakanannehan

hakoinannehan

hakanansahan / hakanaanhan

hakoinansahan / hakoinaanhan

Abe

-tta

haattammehan / ha’attammehan

haoittammehan / ha’oittammehan

haattannehan / ha’attannehan

haoittannehan / ha’oittannehan

haattansahan / haattaanhan / ha’attansahan / ha’attaanhan

haoittansahan / haoittaanhan / ha’oittansahan / ha’oittaanhan

Com

-ne

-

hakoinemmehan

-

hakoinennehan

-

hakoinensahan / hakoineenhan

Singular

Plural

Nom

-

hakammehan

hakannehan

hakansahan

hakammehan

hakannehan

hakansahan

Par

-ta

hakaammehan

hakaannehan

hakaansahan

hakojammehan

hakojannehan

hakojansahan / hakojaanhan

Gen

-n

hakammehan

hakannehan

hakansahan

hakojemmehan

hakojennehan

hakojensahan

Ill

mihin

hakaammehan

hakaannehan

hakaansahan

hakoihimmehan

hakoihinnehan

hakoihinsahan

Ine

-ssa

haassammehan / ha’assammehan

haassannehan / ha’assannehan

haassansahan / haassaanhan / ha’assansahan / ha’assaanhan

haoissammehan / ha’oissammehan

haoissannehan / ha’oissannehan

haoissansahan / haoissaanhan / ha’oissansahan / ha’oissaanhan

Ela

-sta

haastammehan / ha’astammehan

haastannehan / ha’astannehan

haastansahan / haastaanhan / ha’astansahan / ha’astaanhan

haoistammehan / ha’oistammehan

haoistannehan / ha’oistannehan

haoistansahan / haoistaanhan / ha’oistansahan / ha’oistaanhan

All

-lle

haallemmehan / ha’allemmehan

haallennehan / ha’allennehan

haalleenhan / haallensahan / ha’alleenhan / ha’allensahan

haoillemmehan / ha’oillemmehan

haoillennehan / ha’oillennehan

haoillensahan / haoilleanhan / ha’oillensahan / ha’oilleanhan

Ade

-lla

haallammehan / ha’allammehan

haallannehan / ha’allannehan

haallansahan / haallaanhan / ha’allansahan / ha’allaanhan

haoillammehan / ha’oillammehan

haoillannehan / ha’oillannehan

haoillansahan / haoillaanhan / ha’oillansahan / ha’oillaanhan

Abl

-lta

haaltammehan / ha’altammehan

haaltannehan / ha’altannehan

haaltansahan / haaltaanhan / ha’altansahan / ha’altaanhan

haoiltammehan / ha’oiltammehan

haoiltannehan / ha’oiltannehan

haoiltansahan / haoiltaanhan / ha’oiltansahan / ha’oiltaanhan

Tra

-ksi

haaksemmehan / ha’aksemmehan

haaksennehan / ha’aksennehan

haakseenhan / haaksensahan / ha’akseenhan / ha’aksensahan

haoiksemmehan / ha’oiksemmehan

haoiksennehan / ha’oiksennehan

haoikseenhan / haoiksensahan / ha’oikseenhan / ha’oiksensahan

Ess

-na

hakanammehan

hakanannehan

hakanansahan / hakanaanhan

hakoinammehan

hakoinannehan

hakoinansahan / hakoinaanhan

Abe

-tta

haattammehan / ha’attammehan

haattannehan / ha’attannehan

haattansahan / haattaanhan / ha’attansahan / ha’attaanhan

haoittammehan / ha’oittammehan

haoittannehan / ha’oittannehan

haoittansahan / haoittaanhan / ha’oittansahan / ha’oittaanhan

Com

-ne

-

-

-

hakoinemmehan

hakoinennehan

hakoinensahan / hakoineenhan

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Normative Solved!

SingularPlural

Nom

-

vanhahan

vanhathan

Par

-ta

Solve

Gen

-n

vanhanhan

Solve

Ill

mihin

vanhoihinhan

Solve

Ine

-ssa

vanhassahan

Solve

Ela

-sta

vanhastahan

vanhoistahan

All

-lle

vanhallehan

vanhoillehan

Ade

-lla

vanhallahan

vanhoillahan

Abl

-lta

vanhaltahan

vanhoiltahan

Tra

-ksi

vanhaksihan

Solve

Ess

-na

vanhoinahan

Solve

Abe

-tta

vanhattahan

vanhoittahan

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vanhoinhan

Normative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

vanhahan

vanhathan

Par

-ta

Solve

Gen

-n

vanhanhan

Solve

Ill

mihin

vanhoihinhan

Solve

Ine

-ssa

vanhassahan

Solve

Ela

-sta

vanhastahan

vanhoistahan

All

-lle

vanhallehan

vanhoillehan

Ade

-lla

vanhallahan

vanhoillahan

Abl

-lta

vanhaltahan

vanhoiltahan

Tra

-ksi

vanhaksihan

Solve

Ess

-na

vanhoinahan

Solve

Abe

-tta

vanhattahan

vanhoittahan

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vanhoinhan

Comparative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

vanhempiahan

Solve

Gen

-n

vanhemmanhan

vanhempienhan

Ill

mihin

vanhempiinhan

Solve

Ine

-ssa

vanhemmassahan

vanhemmissahan

Ela

-sta

vanhemmastahan

vanhemmistahan

All

-lle

vanhemmallehan

vanhemmillehan

Ade

-lla

vanhemmallahan

Solve

Abl

-lta

vanhemmaltahan

vanhemmiltahan

Tra

-ksi

vanhemmaksihan

vanhemmiksihan

Ess

-na

vanhempanahan

vanhempinahan

Abe

-tta

vanhemmittahan

Solve

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vanhemminhan

Comparative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

vanhempiahan

Solve

Gen

-n

vanhemmanhan

vanhempienhan

Ill

mihin

vanhempiinhan

Solve

Ine

-ssa

vanhemmassahan

vanhemmissahan

Ela

-sta

vanhemmastahan

vanhemmistahan

All

-lle

vanhemmallehan

vanhemmillehan

Ade

-lla

vanhemmallahan

Solve

Abl

-lta

vanhemmaltahan

vanhemmiltahan

Tra

-ksi

vanhemmaksihan

vanhemmiksihan

Ess

-na

vanhempanahan

vanhempinahan

Abe

-tta

vanhemmittahan

Solve

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vanhemminhan

Superlative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

vanhimpiahan

Solve

Gen

-n

vanhimmanhan

vanhintenhan / vanhimpienhan

Ill

mihin

vanhimpiinhan

Solve

Ine

-ssa

vanhimmassahan

Solve

Ela

-sta

vanhimmastahan

vanhimmistahan

All

-lle

vanhimmallehan

vanhimmillehan

Ade

-lla

vanhimmillahan

Solve

Abl

-lta

vanhimmaltahan

vanhimmiltahan

Tra

-ksi

vanhimmaksihan

vanhimmiksihan

Ess

-na

vanhimpanahan

vanhimpinahan

Abe

-tta

vanhimmattahan

vanhimmittahan

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vanhimminhan

Superlative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

vanhimpiahan

Solve

Gen

-n

vanhimmanhan

vanhintenhan / vanhimpienhan

Ill

mihin

vanhimpiinhan

Solve

Ine

-ssa

vanhimmassahan

Solve

Ela

-sta

vanhimmastahan

vanhimmistahan

All

-lle

vanhimmallehan

vanhimmillehan

Ade

-lla

vanhimmillahan

Solve

Abl

-lta

vanhimmaltahan

vanhimmiltahan

Tra

-ksi

vanhimmaksihan

vanhimmiksihan

Ess

-na

vanhimpanahan

vanhimpinahan

Abe

-tta

vanhimmattahan

vanhimmittahan

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vanhimminhan

Singular

Plural

Nom

-

van

-

Par

-ta

Solve

Gen

-n

-

Solve

Ill

mihin

-

Solve

Ine

-ssa

-

Solve

Ela

-sta

-

-

All

-lle

-

-

Ade

-lla

-

-

Abl

-lta

-

-

Tra

-ksi

-

Solve

Ess

-na

-

Solve

Abe

-tta

-

-

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

van

-

Par

-ta

Gen

-n

-

Ill

mihin

-

Ine

-ssa

-

Ela

-sta

-

-

All

-lle

-

-

Ade

-lla

-

-

Abl

-lta

-

-

Tra

-ksi

-

Ess

-na

-

Abe

-tta

-

-

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

-

Singular

Plural

Nom

-

hakahan

hakathan / haathan / ha’athan

Par

-ta

Solve

Gen

-n

haanhan / ha’anhan

Solve

Ill

mihin

hakoihinhan

Solve

Ine

-ssa

haassahan / ha’assahan

Solve

Ela

-sta

haastahan / ha’astahan

haoistahan / ha’oistahan

All

-lle

haallehan / ha’allehan

haoillehan / ha’oillehan

Ade

-lla

haallahan / ha’allahan

haoillahan / ha’oillahan

Abl

-lta

haaltahan / ha’altahan

haoiltahan / ha’oiltahan

Tra

-ksi

haaksihan / ha’aksihan

Solve

Ess

-na

hakoinahan

Solve

Abe

-tta

haattahan / ha’attahan

haoittahan / ha’oittahan

Com

-ne

-

hakoinehan

Ins

-in

-

haoinhan / ha’oinhan

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hakahan

hakathan / haathan / ha’athan

Par

-ta

Gen

-n

haanhan / ha’anhan

Ill

mihin

hakoihinhan

Ine

-ssa

haassahan / ha’assahan

Ela

-sta

haastahan / ha’astahan

haoistahan / ha’oistahan

All

-lle

haallehan / ha’allehan

haoillehan / ha’oillehan

Ade

-lla

haallahan / ha’allahan

haoillahan / ha’oillahan

Abl

-lta

haaltahan / ha’altahan

haoiltahan / ha’oiltahan

Tra

-ksi

haaksihan / ha’aksihan

Ess

-na

hakoinahan

Abe

-tta

haattahan / ha’attahan

haoittahan / ha’oittahan

Com

-ne

-

hakoinehan

Ins

-in

-

haoinhan / ha’oinhan

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept