vanhaanhan |
Adjective, Singular Illative, Focus clitic with suffix |
|
Noun, Prop Sem/Human |
||
+ haka |
Noun, Singular Genitive, Focus clitic with suffix |
|
Noun, Prop Sem/Human Cmp |
||
+ haka |
Noun, Singular Genitive, Focus clitic with suffix |
old | vanha, entinen, käytetty, muinais- |
aged | ikäinen, vanha, iäkäs, kypsä, hyvin varastoitu, vanhat ihmiset |
antique | antiikki-, vanha, vanhanaikainen, muinainen, vanhentunut |
stale | tunkkainen, vanha, kuiva, väljähtynyt, väsähtänyt, kulunut |
hoary | harmaantunut, vanha, harmaapäinen, kunnianarvoisa |
olden | vanha |
auld | vanha |
of long standing | pitkäaikainen, vanha |
hefty | mojova, muhkea, raskas, kömpelö, voimakas, vanha |
long-standing | pitkäaikainen, vanha, kestävä |
old-established | vanha, vakiintunut |
out-of-date | vanhentunut, vanha, vanhanaikainen, pois muodista |
second-hand | toisen käden, käytetty, vanha, muualta kuultu |
long-time | pitkäaikainen, vanha |
well-established | vakiintunut, vanha, tunnustettu |
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
vanhahan |
vanhathan |
Par |
-ta |
vanhaahan |
vanhojahan |
Gen |
-n |
vanhanhan |
vanhojenhan |
Ill |
mihin |
vanhoihinhan |
|
Ine |
-ssa |
vanhassahan |
vanhoissahan |
Ela |
-sta |
vanhastahan |
vanhoistahan |
All |
-lle |
vanhallehan |
vanhoillehan |
Ade |
-lla |
vanhallahan |
vanhoillahan |
Abl |
-lta |
vanhaltahan |
vanhoiltahan |
Tra |
-ksi |
vanhaksihan |
vanhoiksihan |
Ess |
-na |
vanhanahan |
vanhoinahan |
Abe |
-tta |
vanhattahan |
vanhoittahan |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
vanhoinhan |
Singular
Plural
Nom
-
vanhahan
vanhathan
Par
-ta
vanhaahan
vanhojahan
Gen
-n
vanhanhan
vanhojenhan
Ill
mihin
vanhoihinhan
Ine
-ssa
vanhassahan
vanhoissahan
Ela
-sta
vanhastahan
vanhoistahan
All
-lle
vanhallehan
vanhoillehan
Ade
-lla
vanhallahan
vanhoillahan
Abl
-lta
vanhaltahan
vanhoiltahan
Tra
-ksi
vanhaksihan
vanhoiksihan
Ess
-na
vanhanahan
vanhoinahan
Abe
-tta
vanhattahan
vanhoittahan
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
vanhoinhan
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
vanhempihan |
vanhemmathan |
Par |
-ta |
vanhempaahan |
vanhempiahan |
Gen |
-n |
vanhemmanhan |
vanhempienhan |
Ill |
mihin |
vanhempiinhan |
vanhempiinhan |
Ine |
-ssa |
vanhemmassahan |
vanhemmissahan |
Ela |
-sta |
vanhemmastahan |
vanhemmistahan |
All |
-lle |
vanhemmallehan |
vanhemmillehan |
Ade |
-lla |
vanhemmallahan |
vanhemmillahan |
Abl |
-lta |
vanhemmaltahan |
vanhemmiltahan |
Tra |
-ksi |
vanhemmaksihan |
vanhemmiksihan |
Ess |
-na |
vanhempanahan |
vanhempinahan |
Abe |
-tta |
vanhemmattahan |
vanhemmittahan |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
vanhemminhan |
Singular
Plural
Nom
-
vanhempihan
vanhemmathan
Par
-ta
vanhempaahan
vanhempiahan
Gen
-n
vanhemmanhan
vanhempienhan
Ill
mihin
vanhempiinhan
vanhempiinhan
Ine
-ssa
vanhemmassahan
vanhemmissahan
Ela
-sta
vanhemmastahan
vanhemmistahan
All
-lle
vanhemmallehan
vanhemmillehan
Ade
-lla
vanhemmallahan
vanhemmillahan
Abl
-lta
vanhemmaltahan
vanhemmiltahan
Tra
-ksi
vanhemmaksihan
vanhemmiksihan
Ess
-na
vanhempanahan
vanhempinahan
Abe
-tta
vanhemmattahan
vanhemmittahan
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
vanhemminhan
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
vanhinhan |
vanhimmathan |
Par |
-ta |
vanhintahan |
vanhimpiahan |
Gen |
-n |
vanhimmanhan |
vanhintenhan / vanhimpienhan |
Ill |
mihin |
vanhimpaanhan |
vanhimpiinhan |
Ine |
-ssa |
vanhimmassahan |
vanhimmissahan |
Ela |
-sta |
vanhimmastahan |
vanhimmistahan |
All |
-lle |
vanhimmallehan |
vanhimmillehan |
Ade |
-lla |
vanhimmallahan |
vanhimmillahan |
Abl |
-lta |
vanhimmaltahan |
vanhimmiltahan |
Tra |
-ksi |
vanhimmaksihan |
vanhimmiksihan |
Ess |
-na |
vanhimpanahan |
vanhimpinahan |
Abe |
-tta |
vanhimmattahan |
vanhimmittahan |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
vanhimminhan |
Singular
Plural
Nom
-
vanhinhan
vanhimmathan
Par
-ta
vanhintahan
vanhimpiahan
Gen
-n
vanhimmanhan
vanhintenhan / vanhimpienhan
Ill
mihin
vanhimpaanhan
vanhimpiinhan
Ine
-ssa
vanhimmassahan
vanhimmissahan
Ela
-sta
vanhimmastahan
vanhimmistahan
All
-lle
vanhimmallehan
vanhimmillehan
Ade
-lla
vanhimmallahan
vanhimmillahan
Abl
-lta
vanhimmaltahan
vanhimmiltahan
Tra
-ksi
vanhimmaksihan
vanhimmiksihan
Ess
-na
vanhimpanahan
vanhimpinahan
Abe
-tta
vanhimmattahan
vanhimmittahan
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
vanhimminhan
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
van |
- |
Par |
-ta |
- |
- |
Gen |
-n |
- |
- |
Ill |
mihin |
- |
- |
Ine |
-ssa |
- |
- |
Ela |
-sta |
- |
- |
All |
-lle |
- |
- |
Ade |
-lla |
- |
- |
Abl |
-lta |
- |
- |
Tra |
-ksi |
- |
- |
Ess |
-na |
- |
- |
Abe |
-tta |
- |
- |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
- |
Singular
Plural
Nom
-
van
-
Par
-ta
-
-
Gen
-n
-
-
Ill
mihin
-
-
Ine
-ssa
-
-
Ela
-sta
-
-
All
-lle
-
-
Ade
-lla
-
-
Abl
-lta
-
-
Tra
-ksi
-
-
Ess
-na
-
-
Abe
-tta
-
-
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
-
van |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Par |
-ta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Gen |
-n |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ill |
mihin |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ine |
-ssa |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ela |
-sta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
All |
-lle |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ade |
-lla |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Abl |
-lta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Tra |
-ksi |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ess |
-na |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Abe |
-tta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Com |
-ne |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Singular
Plural
Nom
-
-
-
-
-
-
-
Par
-ta
-
-
-
-
-
-
Gen
-n
-
-
-
-
-
-
Ill
mihin
-
-
-
-
-
-
Ine
-ssa
-
-
-
-
-
-
Ela
-sta
-
-
-
-
-
-
All
-lle
-
-
-
-
-
-
Ade
-lla
-
-
-
-
-
-
Abl
-lta
-
-
-
-
-
-
Tra
-ksi
-
-
-
-
-
-
Ess
-na
-
-
-
-
-
-
Abe
-tta
-
-
-
-
-
-
Com
-ne
-
-
-
-
-
-
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Par |
-ta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Gen |
-n |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ill |
mihin |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ine |
-ssa |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ela |
-sta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
All |
-lle |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ade |
-lla |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Abl |
-lta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Tra |
-ksi |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ess |
-na |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Abe |
-tta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Com |
-ne |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Singular
Plural
Nom
-
-
-
-
-
-
-
Par
-ta
-
-
-
-
-
-
Gen
-n
-
-
-
-
-
-
Ill
mihin
-
-
-
-
-
-
Ine
-ssa
-
-
-
-
-
-
Ela
-sta
-
-
-
-
-
-
All
-lle
-
-
-
-
-
-
Ade
-lla
-
-
-
-
-
-
Abl
-lta
-
-
-
-
-
-
Tra
-ksi
-
-
-
-
-
-
Ess
-na
-
-
-
-
-
-
Abe
-tta
-
-
-
-
-
-
Com
-ne
-
-
-
-
-
-
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
hakahan |
hakathan / haathan / ha’athan |
Par |
-ta |
hakaahan |
hakojahan |
Gen |
-n |
haanhan / ha’anhan |
hakojenhan |
Ill |
mihin |
hakaanhan |
hakoihinhan |
Ine |
-ssa |
haassahan / ha’assahan |
haoissahan / ha’oissahan |
Ela |
-sta |
haastahan / ha’astahan |
haoistahan / ha’oistahan |
All |
-lle |
haallehan / ha’allehan |
haoillehan / ha’oillehan |
Ade |
-lla |
haallahan / ha’allahan |
haoillahan / ha’oillahan |
Abl |
-lta |
haaltahan / ha’altahan |
haoiltahan / ha’oiltahan |
Tra |
-ksi |
haaksihan / ha’aksihan |
haoiksihan / ha’oiksihan |
Ess |
-na |
hakanahan |
hakoinahan |
Abe |
-tta |
haattahan / ha’attahan |
haoittahan / ha’oittahan |
Com |
-ne |
- |
hakoinehan |
Ins |
-in |
- |
haoinhan / ha’oinhan |
Singular
Plural
Nom
-
hakahan
hakathan / haathan / ha’athan
Par
-ta
hakaahan
hakojahan
Gen
-n
haanhan / ha’anhan
hakojenhan
Ill
mihin
hakaanhan
hakoihinhan
Ine
-ssa
haassahan / ha’assahan
haoissahan / ha’oissahan
Ela
-sta
haastahan / ha’astahan
haoistahan / ha’oistahan
All
-lle
haallehan / ha’allehan
haoillehan / ha’oillehan
Ade
-lla
haallahan / ha’allahan
haoillahan / ha’oillahan
Abl
-lta
haaltahan / ha’altahan
haoiltahan / ha’oiltahan
Tra
-ksi
haaksihan / ha’aksihan
haoiksihan / ha’oiksihan
Ess
-na
hakanahan
hakoinahan
Abe
-tta
haattahan / ha’attahan
haoittahan / ha’oittahan
Com
-ne
-
hakoinehan
Ins
-in
-
haoinhan / ha’oinhan
hook | koukku, haka, niemi, hukki |
carbon monoxide | |
clasp | lukko, solki, haka, kädenpuristus, ote, syleily |
paddock | haka, hevoshaka, aitaus |
whiz | suhahdus, haka, viuhahdus, tosi peto |
fastening | kiinnitys, kiinnike, kiinnitin, ikkunanhaka, haka |
daemon | demoni, paha henki, haka, tekijä |
demon | demoni, paha henki, paholainen, haka, tekijä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
haka |
haka |
haka |
haka |
haka |
haka |
Par |
-ta |
hakaa |
hakoja |
hakaa |
hakoja |
hakaa |
hakoja |
Gen |
-n |
haka |
hakoje |
haka |
hakoje |
haka |
hakoje |
Ill |
mihin |
hakaa |
hakoihi |
hakaa |
hakoihi |
hakaa |
hakoihi |
Ine |
-ssa |
haassa |
haoissa |
haassa |
haoissa |
haassa |
haoissa |
Ela |
-sta |
haasta |
haoista |
haasta |
haoista |
haasta |
haoista |
All |
-lle |
haalle |
haoille |
haalle |
haoille |
haalleenh |
haoille |
Ade |
-lla |
haalla |
haoilla |
haalla |
haoilla |
haalla |
haoilla |
Abl |
-lta |
haalta |
haoilta |
haalta |
haoilta |
haalta |
haoilta |
Tra |
-ksi |
haakse |
haoikse |
haakse |
haoikse |
haakseenh |
haoikseenh |
Ess |
-na |
hakana |
hakoina |
hakana |
hakoina |
hakana |
hakoina |
Abe |
-tta |
haatta |
haoitta |
haatta |
haoitta |
haatta |
haoitta |
Com |
-ne |
- |
hakoine |
- |
hakoine |
- |
hakoine |
Singular
Plural
Nom
-
haka
haka
haka
haka
haka
haka
Par
-ta
hakaa
hakaa
hakaa
hakoja
hakoja
hakoja
Gen
-n
haka
haka
haka
hakoje
hakoje
hakoje
Ill
mihin
hakaa
hakaa
hakaa
hakoihi
hakoihi
hakoihi
Ine
-ssa
haassa
haassa
haassa
haoissa
haoissa
haoissa
Ela
-sta
haasta
haasta
haasta
haoista
haoista
haoista
All
-lle
haalle
haalle
haalleenh
haoille
haoille
haoille
Ade
-lla
haalla
haalla
haalla
haoilla
haoilla
haoilla
Abl
-lta
haalta
haalta
haalta
haoilta
haoilta
haoilta
Tra
-ksi
haakse
haakse
haakseenh
haoikse
haoikse
haoikseenh
Ess
-na
hakana
hakana
hakana
hakoina
hakoina
hakoina
Abe
-tta
haatta
haatta
haatta
haoitta
haoitta
haoitta
Com
-ne
-
-
-
hakoine
hakoine
hakoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
haka |
haka |
haka |
haka |
haka |
haka |
Par |
-ta |
hakaa |
hakoja |
hakaa |
hakoja |
hakaa |
hakoja |
Gen |
-n |
haka |
hakoje |
haka |
hakoje |
haka |
hakoje |
Ill |
mihin |
hakaa |
hakoihi |
hakaa |
hakoihi |
hakaa |
hakoihi |
Ine |
-ssa |
haassa |
haoissa |
haassa |
haoissa |
haassa |
haoissa |
Ela |
-sta |
haasta |
haoista |
haasta |
haoista |
haasta |
haoista |
All |
-lle |
haalle |
haoille |
haalle |
haoille |
haalleenh |
haoille |
Ade |
-lla |
haalla |
haoilla |
haalla |
haoilla |
haalla |
haoilla |
Abl |
-lta |
haalta |
haoilta |
haalta |
haoilta |
haalta |
haoilta |
Tra |
-ksi |
haakse |
haoikse |
haakse |
haoikse |
haakseenh |
haoikseenh |
Ess |
-na |
hakana |
hakoina |
hakana |
hakoina |
hakana |
hakoina |
Abe |
-tta |
haatta |
haoitta |
haatta |
haoitta |
haatta |
haoitta |
Com |
-ne |
- |
hakoine |
- |
hakoine |
- |
hakoine |
Singular
Plural
Nom
-
haka
haka
haka
haka
haka
haka
Par
-ta
hakaa
hakaa
hakaa
hakoja
hakoja
hakoja
Gen
-n
haka
haka
haka
hakoje
hakoje
hakoje
Ill
mihin
hakaa
hakaa
hakaa
hakoihi
hakoihi
hakoihi
Ine
-ssa
haassa
haassa
haassa
haoissa
haoissa
haoissa
Ela
-sta
haasta
haasta
haasta
haoista
haoista
haoista
All
-lle
haalle
haalle
haalleenh
haoille
haoille
haoille
Ade
-lla
haalla
haalla
haalla
haoilla
haoilla
haoilla
Abl
-lta
haalta
haalta
haalta
haoilta
haoilta
haoilta
Tra
-ksi
haakse
haakse
haakseenh
haoikse
haoikse
haoikseenh
Ess
-na
hakana
hakana
hakana
hakoina
hakoina
hakoina
Abe
-tta
haatta
haatta
haatta
haoitta
haoitta
haoitta
Com
-ne
-
-
-
hakoine
hakoine
hakoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net