vaariakin |
Noun, Singular Partitive, Focus clitic with suffix |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
vaarikin |
vaaritkin |
Par |
-ta |
vaarejakin |
|
Gen |
-n |
vaarinkin |
vaarienkin |
Ill |
mihin |
vaariinkin |
vaareihinkin |
Ine |
-ssa |
vaarissakin |
vaareissakin |
Ela |
-sta |
vaaristakin |
vaareistakin |
All |
-lle |
vaarillekin |
vaareillekin |
Ade |
-lla |
vaarillakin |
vaareillakin |
Abl |
-lta |
vaariltakin |
vaareiltakin |
Tra |
-ksi |
vaariksikin |
vaareiksikin |
Ess |
-na |
vaarinakin |
vaareinakin |
Abe |
-tta |
vaarittakin |
vaareittakin |
Com |
-ne |
- |
vaareinekin |
Ins |
-in |
- |
vaareinkin |
Singular
Plural
Nom
-
vaarikin
vaaritkin
Par
-ta
vaarejakin
Gen
-n
vaarinkin
vaarienkin
Ill
mihin
vaariinkin
vaareihinkin
Ine
-ssa
vaarissakin
vaareissakin
Ela
-sta
vaaristakin
vaareistakin
All
-lle
vaarillekin
vaareillekin
Ade
-lla
vaarillakin
vaareillakin
Abl
-lta
vaariltakin
vaareiltakin
Tra
-ksi
vaariksikin
vaareiksikin
Ess
-na
vaarinakin
vaareinakin
Abe
-tta
vaarittakin
vaareittakin
Com
-ne
-
vaareinekin
Ins
-in
-
vaareinkin
| grandpa | ukki, vaari, pappa |
| granddad | ukki, vaari |
| granddaddy | vaari, ukki |
| grandad | ukki, vaari |
| grandaddy | vaari |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vaari |
vaari |
vaari |
vaari |
vaari |
vaari |
Par |
-ta |
vaaria |
vaareja |
vaaria |
vaareja |
vaaria |
vaareja |
Gen |
-n |
vaari |
vaarie |
vaari |
vaarie |
vaari |
vaarie |
Ill |
mihin |
vaarii |
vaareihi |
vaarii |
vaareihi |
vaarii |
vaareihi |
Ine |
-ssa |
vaarissa |
vaareissa |
vaarissa |
vaareissa |
vaarissa |
vaareissa |
Ela |
-sta |
vaarista |
vaareista |
vaarista |
vaareista |
vaarista |
vaareista |
All |
-lle |
vaarille |
vaareille |
vaarille |
vaareille |
vaarille |
vaareille |
Ade |
-lla |
vaarilla |
vaareilla |
vaarilla |
vaareilla |
vaarilla |
vaareilla |
Abl |
-lta |
vaarilta |
vaareilta |
vaarilta |
vaareilta |
vaarilta |
vaareilta |
Tra |
-ksi |
vaarikse |
vaareikse |
vaarikse |
vaareikse |
vaarikse |
vaareikse |
Ess |
-na |
vaarina |
vaareina |
vaarina |
vaareina |
vaarina |
vaareina |
Abe |
-tta |
vaaritta |
vaareitta |
vaaritta |
vaareitta |
vaaritta |
vaareitta |
Com |
-ne |
- |
vaareine |
- |
vaareine |
- |
vaareine |
Singular
Plural
Nom
-
vaari
vaari
vaari
vaari
vaari
vaari
Par
-ta
vaaria
vaaria
vaaria
vaareja
vaareja
vaareja
Gen
-n
vaari
vaari
vaari
vaarie
vaarie
vaarie
Ill
mihin
vaarii
vaarii
vaarii
vaareihi
vaareihi
vaareihi
Ine
-ssa
vaarissa
vaarissa
vaarissa
vaareissa
vaareissa
vaareissa
Ela
-sta
vaarista
vaarista
vaarista
vaareista
vaareista
vaareista
All
-lle
vaarille
vaarille
vaarille
vaareille
vaareille
vaareille
Ade
-lla
vaarilla
vaarilla
vaarilla
vaareilla
vaareilla
vaareilla
Abl
-lta
vaarilta
vaarilta
vaarilta
vaareilta
vaareilta
vaareilta
Tra
-ksi
vaarikse
vaarikse
vaarikse
vaareikse
vaareikse
vaareikse
Ess
-na
vaarina
vaarina
vaarina
vaareina
vaareina
vaareina
Abe
-tta
vaaritta
vaaritta
vaaritta
vaareitta
vaareitta
vaareitta
Com
-ne
-
-
-
vaareine
vaareine
vaareine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vaari |
vaari |
vaari |
vaari |
vaari |
vaari |
Par |
-ta |
vaaria |
vaareja |
vaaria |
vaareja |
vaaria |
vaareja |
Gen |
-n |
vaari |
vaarie |
vaari |
vaarie |
vaari |
vaarie |
Ill |
mihin |
vaarii |
vaareihi |
vaarii |
vaareihi |
vaarii |
vaareihi |
Ine |
-ssa |
vaarissa |
vaareissa |
vaarissa |
vaareissa |
vaarissa |
vaareissa |
Ela |
-sta |
vaarista |
vaareista |
vaarista |
vaareista |
vaarista |
vaareista |
All |
-lle |
vaarille |
vaareille |
vaarille |
vaareille |
vaarille |
vaareille |
Ade |
-lla |
vaarilla |
vaareilla |
vaarilla |
vaareilla |
vaarilla |
vaareilla |
Abl |
-lta |
vaarilta |
vaareilta |
vaarilta |
vaareilta |
vaarilta |
vaareilta |
Tra |
-ksi |
vaarikse |
vaareikse |
vaarikse |
vaareikse |
vaarikse |
vaareikse |
Ess |
-na |
vaarina |
vaareina |
vaarina |
vaareina |
vaarina |
vaareina |
Abe |
-tta |
vaaritta |
vaareitta |
vaaritta |
vaareitta |
vaaritta |
vaareitta |
Com |
-ne |
- |
vaareine |
- |
vaareine |
- |
vaareine |
Singular
Plural
Nom
-
vaari
vaari
vaari
vaari
vaari
vaari
Par
-ta
vaaria
vaaria
vaaria
vaareja
vaareja
vaareja
Gen
-n
vaari
vaari
vaari
vaarie
vaarie
vaarie
Ill
mihin
vaarii
vaarii
vaarii
vaareihi
vaareihi
vaareihi
Ine
-ssa
vaarissa
vaarissa
vaarissa
vaareissa
vaareissa
vaareissa
Ela
-sta
vaarista
vaarista
vaarista
vaareista
vaareista
vaareista
All
-lle
vaarille
vaarille
vaarille
vaareille
vaareille
vaareille
Ade
-lla
vaarilla
vaarilla
vaarilla
vaareilla
vaareilla
vaareilla
Abl
-lta
vaarilta
vaarilta
vaarilta
vaareilta
vaareilta
vaareilta
Tra
-ksi
vaarikse
vaarikse
vaarikse
vaareikse
vaareikse
vaareikse
Ess
-na
vaarina
vaarina
vaarina
vaareina
vaareina
vaareina
Abe
-tta
vaaritta
vaaritta
vaaritta
vaareitta
vaareitta
vaareitta
Com
-ne
-
-
-
vaareine
vaareine
vaareine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net