logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

täyte, noun

Word analysis
täytekamaa

täytekamaa

täyte

Noun, Singular Nominative

+ kama

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

täyte

täytteet

Par

-ta

täytettä

täytteitä / täyttehiä

Gen

-n

täytteen

täytteitten / täytteiden / täyttehien / täyttehitten

Ill

mihin

täytteeseen

täytteisiin / täytteihin / täyttehisin

Ine

-ssa

täytteessä

täyttehissä / täytteissä

Ela

-sta

täytteestä

täyttehistä / täytteistä

All

-lle

täytteelle

täyttehille / täytteille

Ade

-lla

täytteellä

täyttehillä / täytteillä

Abl

-lta

täytteeltä

täyttehiltä / täytteiltä

Tra

-ksi

täytteeksi

täyttehiksi / täytteiksi

Ess

-na

täytteenä

täyttehinä / täytteinä

Abe

-tta

täytteettä

täyttehittä / täytteittä

Com

-ne

-

täyttehine / täytteine

Ins

-in

-

täyttehin / täyttein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

täyte

täytteet

Par

-ta

täytettä

täytteitä / täyttehiä

Gen

-n

täytteen

täytteitten / täytteiden / täyttehien / täyttehitten

Ill

mihin

täytteeseen

täytteisiin / täytteihin / täyttehisin

Ine

-ssa

täytteessä

täyttehissä / täytteissä

Ela

-sta

täytteestä

täyttehistä / täytteistä

All

-lle

täytteelle

täyttehille / täytteille

Ade

-lla

täytteellä

täyttehillä / täytteillä

Abl

-lta

täytteeltä

täyttehiltä / täytteiltä

Tra

-ksi

täytteeksi

täyttehiksi / täytteiksi

Ess

-na

täytteenä

täyttehinä / täytteinä

Abe

-tta

täytteettä

täyttehittä / täytteittä

Com

-ne

-

täyttehine / täytteine

Ins

-in

-

täyttehin / täyttein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

filling täyte, täytös, paikka, plombi
stuffing täyte, pehmuste, tilke, tuke
filler täyteaine, täyte, tasoite, kitti, täytemaali, palstantäyte
padding täyte, pehmuste, toppaus, täyteaine, palstantäyte
pad alusta, pehmuste, tyyny, toppaus, täyte, lehtiö
fondant konvehti, täyte
wadding pehmuste, täyte, selstoffi, toppaus
stopgap hätävara, sijainen, korvike, täyte
dressing pukeutuminen, pukeminen, side, salaatinkastike, sidonta, täyte
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; Tatoeba; SETIMES2; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English; OPUS - OpenSubtitles2018 - Finnish-English Täyte annetaan jäähtyä ennen tarjoilua. The filling is allowed to cool before serving. Valitse pitsaan täyte mieltymyksesi mukaan. Choose the pizza topping according to your preference. Täyte oli mansikalla ja kiillolla koristeltu. The filling was decorated with strawberries and glaze. Täyte koostuu tuorejuustosta, sokerista ja vaniljasta. The filling consists of cream cheese, sugar, and vanilla. Lusikoi sitruunainen täyte jäähtyneiden pohjien päälle. Spoon the lemony filling over the cooled crusts. Olen tehnyt suussasulavaa suklaakakkua, jossa on kinuskins-täyte. I have made a mouth-watering chocolate cake with caramel filling. Täytteitä voi valita oman maun mukaan. You can choose the fillings according to your own taste. Hän lisäsi täytteeksi vielä vähän kanelia. He added a little bit of cinnamon as a topping. Voit valita täytteeksi sieniä tai pekonia. You can choose mushrooms or bacon as a topping. Täytteistäsi jäätelöistä minä pidän eniten. Out of all your ice creams, I like the ones with extra toppings the most. Show more arrow right

Wiktionary

filling (anything used to fill something) fill (inexpensive material used to occupy empty spaces, especially in construction) batt, batting (pieces of fabric or fibre used for stuffing) (computing, cryptography) padding Show more arrow right Show more arrow right täytteellinen täytteinen Show more arrow right täyteainetäytekakkutäytekaramellitäytekeksitäytekynätäytemaatäytenumerotäytesanatäytetakaajatäytetakaustäytevaaliuntuvatäytevatsantäyte Show more arrow right täyttää (“to fill”) +‎ -e Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

täytteeni

täytteeni

täytteesi

täytteesi

täytteensä

täytteensä

Par

-ta

täytettäni

täytteitäni / täyttehiäni

täytettäsi

täytteitäsi / täyttehiäsi

täytettänsä / täytettään

täytteitänsä / täytteitään / täyttehiänsä / täyttehiään

Gen

-n

täytteeni

täytteitteni / täytteideni / täyttehieni / täyttehitteni

täytteesi

täytteittesi / täytteidesi / täyttehiesi / täyttehittesi

täytteensä

täytteittensä / täytteidensä / täyttehiensä / täyttehittensä

Ill

mihin

täytteeseeni

täytteisiini / täytteihini / täyttehisini

täytteeseesi

täytteisiisi / täytteihisi / täyttehisisi

täytteeseensä

täytteisiinsä / täytteihinsä / täyttehisinsä

Ine

-ssa

täytteessäni

täyttehissäni / täytteissäni

täytteessäsi

täyttehissäsi / täytteissäsi

täytteessänsä / täytteessään

täyttehissänsä / täyttehissään / täytteissänsä / täytteissään

Ela

-sta

täytteestäni

täyttehistäni / täytteistäni

täytteestäsi

täyttehistäsi / täytteistäsi

täytteestänsä / täytteestään

täyttehistänsä / täyttehistään / täytteistänsä / täytteistään

All

-lle

täytteelleni

täyttehilleni / täytteilleni

täytteellesi

täyttehillesi / täytteillesi

täytteellensä / täytteelleen

täyttehillensä / täyttehilleän / täytteillensä / täytteilleän

Ade

-lla

täytteelläni

täyttehilläni / täytteilläni

täytteelläsi

täyttehilläsi / täytteilläsi

täytteellänsä / täytteellään

täyttehillänsä / täyttehillään / täytteillänsä / täytteillään

Abl

-lta

täytteeltäni

täyttehiltäni / täytteiltäni

täytteeltäsi

täyttehiltäsi / täytteiltäsi

täytteeltänsä / täytteeltään

täyttehiltänsä / täyttehiltään / täytteiltänsä / täytteiltään

Tra

-ksi

täytteekseni

täyttehikseni / täytteikseni

täytteeksesi

täyttehiksesi / täytteiksesi

täytteeksensä / täytteekseen

täyttehikseen / täyttehiksensä / täytteikseen / täytteiksensä

Ess

-na

täytteenäni

täyttehinäni / täytteinäni

täytteenäsi

täyttehinäsi / täytteinäsi

täytteenänsä / täytteenään

täyttehinänsä / täyttehinään / täytteinänsä / täytteinään

Abe

-tta

täytteettäni

täyttehittäni / täytteittäni

täytteettäsi

täyttehittäsi / täytteittäsi

täytteettänsä / täytteettään

täyttehittänsä / täyttehittään / täytteittänsä / täytteittään

Com

-ne

-

täyttehineni / täytteineni

-

täyttehinesi / täytteinesi

-

täyttehineen / täyttehinensä / täytteineen / täytteinensä

Singular

Plural

Nom

-

täytteeni

täytteesi

täytteensä

täytteeni

täytteesi

täytteensä

Par

-ta

täytettäni

täytettäsi

täytettänsä / täytettään

täytteitäni / täyttehiäni

täytteitäsi / täyttehiäsi

täytteitänsä / täytteitään / täyttehiänsä / täyttehiään

Gen

-n

täytteeni

täytteesi

täytteensä

täytteitteni / täytteideni / täyttehieni / täyttehitteni

täytteittesi / täytteidesi / täyttehiesi / täyttehittesi

täytteittensä / täytteidensä / täyttehiensä / täyttehittensä

Ill

mihin

täytteeseeni

täytteeseesi

täytteeseensä

täytteisiini / täytteihini / täyttehisini

täytteisiisi / täytteihisi / täyttehisisi

täytteisiinsä / täytteihinsä / täyttehisinsä

Ine

-ssa

täytteessäni

täytteessäsi

täytteessänsä / täytteessään

täyttehissäni / täytteissäni

täyttehissäsi / täytteissäsi

täyttehissänsä / täyttehissään / täytteissänsä / täytteissään

Ela

-sta

täytteestäni

täytteestäsi

täytteestänsä / täytteestään

täyttehistäni / täytteistäni

täyttehistäsi / täytteistäsi

täyttehistänsä / täyttehistään / täytteistänsä / täytteistään

All

-lle

täytteelleni

täytteellesi

täytteellensä / täytteelleen

täyttehilleni / täytteilleni

täyttehillesi / täytteillesi

täyttehillensä / täyttehilleän / täytteillensä / täytteilleän

Ade

-lla

täytteelläni

täytteelläsi

täytteellänsä / täytteellään

täyttehilläni / täytteilläni

täyttehilläsi / täytteilläsi

täyttehillänsä / täyttehillään / täytteillänsä / täytteillään

Abl

-lta

täytteeltäni

täytteeltäsi

täytteeltänsä / täytteeltään

täyttehiltäni / täytteiltäni

täyttehiltäsi / täytteiltäsi

täyttehiltänsä / täyttehiltään / täytteiltänsä / täytteiltään

Tra

-ksi

täytteekseni

täytteeksesi

täytteeksensä / täytteekseen

täyttehikseni / täytteikseni

täyttehiksesi / täytteiksesi

täyttehikseen / täyttehiksensä / täytteikseen / täytteiksensä

Ess

-na

täytteenäni

täytteenäsi

täytteenänsä / täytteenään

täyttehinäni / täytteinäni

täyttehinäsi / täytteinäsi

täyttehinänsä / täyttehinään / täytteinänsä / täytteinään

Abe

-tta

täytteettäni

täytteettäsi

täytteettänsä / täytteettään

täyttehittäni / täytteittäni

täyttehittäsi / täytteittäsi

täyttehittänsä / täyttehittään / täytteittänsä / täytteittään

Com

-ne

-

-

-

täyttehineni / täytteineni

täyttehinesi / täytteinesi

täyttehineen / täyttehinensä / täytteineen / täytteinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

täytteemme

täytteemme

täytteenne

täytteenne

täytteensä

täytteensä

Par

-ta

täytettämme

täytteitämme / täyttehiämme

täytettänne

täytteitänne / täyttehiänne

täytettänsä / täytettään

täytteitänsä / täytteitään / täyttehiänsä / täyttehiään

Gen

-n

täytteemme

täytteittemme / täytteidemme / täyttehiemme / täyttehittemme

täytteenne

täytteittenne / täytteidenne / täyttehienne / täyttehittenne

täytteensä

täytteittensä / täytteidensä / täyttehiensä / täyttehittensä

Ill

mihin

täytteeseemme

täytteisiimme / täytteihimme / täyttehisimme

täytteeseenne

täytteisiinne / täytteihinne / täyttehisinne

täytteeseensä

täytteisiinsä / täytteihinsä / täyttehisinsä

Ine

-ssa

täytteessämme

täyttehissämme / täytteissämme

täytteessänne

täyttehissänne / täytteissänne

täytteessänsä / täytteessään

täyttehissänsä / täyttehissään / täytteissänsä / täytteissään

Ela

-sta

täytteestämme

täyttehistämme / täytteistämme

täytteestänne

täyttehistänne / täytteistänne

täytteestänsä / täytteestään

täyttehistänsä / täyttehistään / täytteistänsä / täytteistään

All

-lle

täytteellemme

täyttehillemme / täytteillemme

täytteellenne

täyttehillenne / täytteillenne

täytteellensä / täytteelleen

täyttehillensä / täyttehilleän / täytteillensä / täytteilleän

Ade

-lla

täytteellämme

täyttehillämme / täytteillämme

täytteellänne

täyttehillänne / täytteillänne

täytteellänsä / täytteellään

täyttehillänsä / täyttehillään / täytteillänsä / täytteillään

Abl

-lta

täytteeltämme

täyttehiltämme / täytteiltämme

täytteeltänne

täyttehiltänne / täytteiltänne

täytteeltänsä / täytteeltään

täyttehiltänsä / täyttehiltään / täytteiltänsä / täytteiltään

Tra

-ksi

täytteeksemme

täyttehiksemme / täytteiksemme

täytteeksenne

täyttehiksenne / täytteiksenne

täytteeksensä / täytteekseen

täyttehikseen / täyttehiksensä / täytteikseen / täytteiksensä

Ess

-na

täytteenämme

täyttehinämme / täytteinämme

täytteenänne

täyttehinänne / täytteinänne

täytteenänsä / täytteenään

täyttehinänsä / täyttehinään / täytteinänsä / täytteinään

Abe

-tta

täytteettämme

täyttehittämme / täytteittämme

täytteettänne

täyttehittänne / täytteittänne

täytteettänsä / täytteettään

täyttehittänsä / täyttehittään / täytteittänsä / täytteittään

Com

-ne

-

täyttehinemme / täytteinemme

-

täyttehinenne / täytteinenne

-

täyttehineen / täyttehinensä / täytteineen / täytteinensä

Singular

Plural

Nom

-

täytteemme

täytteenne

täytteensä

täytteemme

täytteenne

täytteensä

Par

-ta

täytettämme

täytettänne

täytettänsä / täytettään

täytteitämme / täyttehiämme

täytteitänne / täyttehiänne

täytteitänsä / täytteitään / täyttehiänsä / täyttehiään

Gen

-n

täytteemme

täytteenne

täytteensä

täytteittemme / täytteidemme / täyttehiemme / täyttehittemme

täytteittenne / täytteidenne / täyttehienne / täyttehittenne

täytteittensä / täytteidensä / täyttehiensä / täyttehittensä

Ill

mihin

täytteeseemme

täytteeseenne

täytteeseensä

täytteisiimme / täytteihimme / täyttehisimme

täytteisiinne / täytteihinne / täyttehisinne

täytteisiinsä / täytteihinsä / täyttehisinsä

Ine

-ssa

täytteessämme

täytteessänne

täytteessänsä / täytteessään

täyttehissämme / täytteissämme

täyttehissänne / täytteissänne

täyttehissänsä / täyttehissään / täytteissänsä / täytteissään

Ela

-sta

täytteestämme

täytteestänne

täytteestänsä / täytteestään

täyttehistämme / täytteistämme

täyttehistänne / täytteistänne

täyttehistänsä / täyttehistään / täytteistänsä / täytteistään

All

-lle

täytteellemme

täytteellenne

täytteellensä / täytteelleen

täyttehillemme / täytteillemme

täyttehillenne / täytteillenne

täyttehillensä / täyttehilleän / täytteillensä / täytteilleän

Ade

-lla

täytteellämme

täytteellänne

täytteellänsä / täytteellään

täyttehillämme / täytteillämme

täyttehillänne / täytteillänne

täyttehillänsä / täyttehillään / täytteillänsä / täytteillään

Abl

-lta

täytteeltämme

täytteeltänne

täytteeltänsä / täytteeltään

täyttehiltämme / täytteiltämme

täyttehiltänne / täytteiltänne

täyttehiltänsä / täyttehiltään / täytteiltänsä / täytteiltään

Tra

-ksi

täytteeksemme

täytteeksenne

täytteeksensä / täytteekseen

täyttehiksemme / täytteiksemme

täyttehiksenne / täytteiksenne

täyttehikseen / täyttehiksensä / täytteikseen / täytteiksensä

Ess

-na

täytteenämme

täytteenänne

täytteenänsä / täytteenään

täyttehinämme / täytteinämme

täyttehinänne / täytteinänne

täyttehinänsä / täyttehinään / täytteinänsä / täytteinään

Abe

-tta

täytteettämme

täytteettänne

täytteettänsä / täytteettään

täyttehittämme / täytteittämme

täyttehittänne / täytteittänne

täyttehittänsä / täyttehittään / täytteittänsä / täytteittään

Com

-ne

-

-

-

täyttehinemme / täytteinemme

täyttehinenne / täytteinenne

täyttehineen / täyttehinensä / täytteineen / täytteinensä

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kama

kamat

Par

-ta

kamaa

kamoja

Gen

-n

kaman

kamojen

Ill

mihin

kamaan

kamoihin

Ine

-ssa

kamassa

kamoissa

Ela

-sta

kamasta

kamoista

All

-lle

kamalle

kamoille

Ade

-lla

kamalla

kamoilla

Abl

-lta

kamalta

kamoilta

Tra

-ksi

kamaksi

kamoiksi

Ess

-na

kamana

kamoina

Abe

-tta

kamatta

kamoitta

Com

-ne

-

kamoine

Ins

-in

-

kamoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kama

kamat

Par

-ta

kamaa

kamoja

Gen

-n

kaman

kamojen

Ill

mihin

kamaan

kamoihin

Ine

-ssa

kamassa

kamoissa

Ela

-sta

kamasta

kamoista

All

-lle

kamalle

kamoille

Ade

-lla

kamalla

kamoilla

Abl

-lta

kamalta

kamoilta

Tra

-ksi

kamaksi

kamoiksi

Ess

-na

kamana

kamoina

Abe

-tta

kamatta

kamoitta

Com

-ne

-

kamoine

Ins

-in

-

kamoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

stuff jutut, aine, tavarat, kama, tavara, juttu
rubbish roskat, roska, jätteet, jäte, palturi, kama
rummage penkominen, vanhat tavarat, kama
Show more arrow right
Finnish-English Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; opensubtitles2 Kama on hajalla. The stuff is broken. Haen kamani. will get my stuff. Mikä kama? What stuff? Rikoit kamani! Cracked my shit! Kama on tässä. Here's the stuff. Missä kama on? I don't see my dope, Jimmy. Hae kamasi pois tuolta. Go get your stuff from there. Kenellä kama on? Who got the shit? ". Anna ensin kama. Frank, the stuff first. Kama ei ole minun. And the speed isn t mine. Show more arrow right

Wiktionary

(colloquial, usually in the plural) stuff (miscellaneous items or objects; personal effects) Fin:Mitä ovat kaikki nuo kamat makuuhuoneesi lattialla?Eng:What is all that stuff on your bedroom floor? (slang, singular only) product (illegal drugs) Show more arrow right (stuff): tavara, roju Show more arrow right arvokama lällärikama pintakama Show more arrow right Unknown; possibly related to dialectal kamahtaa ("to thump, to thud"). Show more arrow right

Wikipedia

Solikamsk
Berezniki
Perm
Sarapul
Tšaikovski
Naberežnyje Tšelny
Jelabuga
Nižnekamsk
Tšistopol
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kamani

kamani

kamasi

kamasi

kamansa

kamansa

Par

-ta

kamaani

kamojani

kamaasi

kamojasi

kamaansa / kamaaan

kamojansa / kamojaan

Gen

-n

kamani

kamojeni

kamasi

kamojesi

kamansa

kamojensa

Ill

mihin

kamaani

kamoihini

kamaasi

kamoihisi

kamaansa

kamoihinsa

Ine

-ssa

kamassani

kamoissani

kamassasi

kamoissasi

kamassansa / kamassaan

kamoissansa / kamoissaan

Ela

-sta

kamastani

kamoistani

kamastasi

kamoistasi

kamastansa / kamastaan

kamoistansa / kamoistaan

All

-lle

kamalleni

kamoilleni

kamallesi

kamoillesi

kamallensa / kamalleen

kamoillensa / kamoillean

Ade

-lla

kamallani

kamoillani

kamallasi

kamoillasi

kamallansa / kamallaan

kamoillansa / kamoillaan

Abl

-lta

kamaltani

kamoiltani

kamaltasi

kamoiltasi

kamaltansa / kamaltaan

kamoiltansa / kamoiltaan

Tra

-ksi

kamakseni

kamoikseni

kamaksesi

kamoiksesi

kamaksensa / kamakseen

kamoiksensa / kamoikseen

Ess

-na

kamanani

kamoinani

kamanasi

kamoinasi

kamanansa / kamanaan

kamoinansa / kamoinaan

Abe

-tta

kamattani

kamoittani

kamattasi

kamoittasi

kamattansa / kamattaan

kamoittansa / kamoittaan

Com

-ne

-

kamoineni

-

kamoinesi

-

kamoinensa / kamoineen

Singular

Plural

Nom

-

kamani

kamasi

kamansa

kamani

kamasi

kamansa

Par

-ta

kamaani

kamaasi

kamaansa / kamaaan

kamojani

kamojasi

kamojansa / kamojaan

Gen

-n

kamani

kamasi

kamansa

kamojeni

kamojesi

kamojensa

Ill

mihin

kamaani

kamaasi

kamaansa

kamoihini

kamoihisi

kamoihinsa

Ine

-ssa

kamassani

kamassasi

kamassansa / kamassaan

kamoissani

kamoissasi

kamoissansa / kamoissaan

Ela

-sta

kamastani

kamastasi

kamastansa / kamastaan

kamoistani

kamoistasi

kamoistansa / kamoistaan

All

-lle

kamalleni

kamallesi

kamallensa / kamalleen

kamoilleni

kamoillesi

kamoillensa / kamoillean

Ade

-lla

kamallani

kamallasi

kamallansa / kamallaan

kamoillani

kamoillasi

kamoillansa / kamoillaan

Abl

-lta

kamaltani

kamaltasi

kamaltansa / kamaltaan

kamoiltani

kamoiltasi

kamoiltansa / kamoiltaan

Tra

-ksi

kamakseni

kamaksesi

kamaksensa / kamakseen

kamoikseni

kamoiksesi

kamoiksensa / kamoikseen

Ess

-na

kamanani

kamanasi

kamanansa / kamanaan

kamoinani

kamoinasi

kamoinansa / kamoinaan

Abe

-tta

kamattani

kamattasi

kamattansa / kamattaan

kamoittani

kamoittasi

kamoittansa / kamoittaan

Com

-ne

-

-

-

kamoineni

kamoinesi

kamoinensa / kamoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kamamme

kamamme

kamanne

kamanne

kamansa

kamansa

Par

-ta

kamaamme

kamojamme

kamaanne

kamojanne

kamaansa / kamaaan

kamojansa / kamojaan

Gen

-n

kamamme

kamojemme

kamanne

kamojenne

kamansa

kamojensa

Ill

mihin

kamaamme

kamoihimme

kamaanne

kamoihinne

kamaansa

kamoihinsa

Ine

-ssa

kamassamme

kamoissamme

kamassanne

kamoissanne

kamassansa / kamassaan

kamoissansa / kamoissaan

Ela

-sta

kamastamme

kamoistamme

kamastanne

kamoistanne

kamastansa / kamastaan

kamoistansa / kamoistaan

All

-lle

kamallemme

kamoillemme

kamallenne

kamoillenne

kamallensa / kamalleen

kamoillensa / kamoillean

Ade

-lla

kamallamme

kamoillamme

kamallanne

kamoillanne

kamallansa / kamallaan

kamoillansa / kamoillaan

Abl

-lta

kamaltamme

kamoiltamme

kamaltanne

kamoiltanne

kamaltansa / kamaltaan

kamoiltansa / kamoiltaan

Tra

-ksi

kamaksemme

kamoiksemme

kamaksenne

kamoiksenne

kamaksensa / kamakseen

kamoiksensa / kamoikseen

Ess

-na

kamanamme

kamoinamme

kamananne

kamoinanne

kamanansa / kamanaan

kamoinansa / kamoinaan

Abe

-tta

kamattamme

kamoittamme

kamattanne

kamoittanne

kamattansa / kamattaan

kamoittansa / kamoittaan

Com

-ne

-

kamoinemme

-

kamoinenne

-

kamoinensa / kamoineen

Singular

Plural

Nom

-

kamamme

kamanne

kamansa

kamamme

kamanne

kamansa

Par

-ta

kamaamme

kamaanne

kamaansa / kamaaan

kamojamme

kamojanne

kamojansa / kamojaan

Gen

-n

kamamme

kamanne

kamansa

kamojemme

kamojenne

kamojensa

Ill

mihin

kamaamme

kamaanne

kamaansa

kamoihimme

kamoihinne

kamoihinsa

Ine

-ssa

kamassamme

kamassanne

kamassansa / kamassaan

kamoissamme

kamoissanne

kamoissansa / kamoissaan

Ela

-sta

kamastamme

kamastanne

kamastansa / kamastaan

kamoistamme

kamoistanne

kamoistansa / kamoistaan

All

-lle

kamallemme

kamallenne

kamallensa / kamalleen

kamoillemme

kamoillenne

kamoillensa / kamoillean

Ade

-lla

kamallamme

kamallanne

kamallansa / kamallaan

kamoillamme

kamoillanne

kamoillansa / kamoillaan

Abl

-lta

kamaltamme

kamaltanne

kamaltansa / kamaltaan

kamoiltamme

kamoiltanne

kamoiltansa / kamoiltaan

Tra

-ksi

kamaksemme

kamaksenne

kamaksensa / kamakseen

kamoiksemme

kamoiksenne

kamoiksensa / kamoikseen

Ess

-na

kamanamme

kamananne

kamanansa / kamanaan

kamoinamme

kamoinanne

kamoinansa / kamoinaan

Abe

-tta

kamattamme

kamattanne

kamattansa / kamattaan

kamoittamme

kamoittanne

kamoittansa / kamoittaan

Com

-ne

-

-

-

kamoinemme

kamoinenne

kamoinensa / kamoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

täyte

täytteet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

täytteen

Solve

Ill

mihin

täytteisiin / täytteihin / täyttehisin

Solve

Ine

-ssa

täytteessä

Solve

Ela

-sta

täytteestä

täyttehistä / täytteistä

All

-lle

täytteelle

täyttehille / täytteille

Ade

-lla

täytteellä

täyttehillä / täytteillä

Abl

-lta

täyttehiltä / täytteiltä

Solve

Tra

-ksi

täytteeksi

Solve

Ess

-na

täytteenä

täyttehinä / täytteinä

Abe

-tta

täytteettä

täyttehittä / täytteittä

Com

-ne

-

täyttehine / täytteine

Ins

-in

-

täyttehin / täyttein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

täyte

täytteet

Par

-ta

Gen

-n

täytteen

Ill

mihin

täytteisiin / täytteihin / täyttehisin

Ine

-ssa

täytteessä

Ela

-sta

täytteestä

täyttehistä / täytteistä

All

-lle

täytteelle

täyttehille / täytteille

Ade

-lla

täytteellä

täyttehillä / täytteillä

Abl

-lta

täyttehiltä / täytteiltä

Tra

-ksi

täytteeksi

Ess

-na

täytteenä

täyttehinä / täytteinä

Abe

-tta

täytteettä

täyttehittä / täytteittä

Com

-ne

-

täyttehine / täytteine

Ins

-in

-

täyttehin / täyttein

Singular

Plural

Nom

-

kama

kamat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

kaman

Solve

Ill

mihin

kamoihin

Solve

Ine

-ssa

kamassa

Solve

Ela

-sta

kamasta

kamoista

All

-lle

kamalle

kamoille

Ade

-lla

kamalla

kamoilla

Abl

-lta

kamoilta

Solve

Tra

-ksi

kamaksi

Solve

Ess

-na

kamana

kamoina

Abe

-tta

kamatta

kamoitta

Com

-ne

-

kamoine

Ins

-in

-

kamoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kama

kamat

Par

-ta

Gen

-n

kaman

Ill

mihin

kamoihin

Ine

-ssa

kamassa

Ela

-sta

kamasta

kamoista

All

-lle

kamalle

kamoille

Ade

-lla

kamalla

kamoilla

Abl

-lta

kamoilta

Tra

-ksi

kamaksi

Ess

-na

kamana

kamoina

Abe

-tta

kamatta

kamoitta

Com

-ne

-

kamoine

Ins

-in

-

kamoin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept