typetetty |
Verb, Passive Participle with suffix nut Singular Nominative |
|
Verb, Passive Indicative Preterite Con negative form of verb |
nitrogen | |
nitrided |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
typetän |
|
ii |
typetät |
|
iii |
typettää |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
typetämme / typetetään |
|
ii |
typetätte |
|
iii |
typettävät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
typetin |
|
ii |
typetit |
|
iii |
typetti |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
typetimme / typetettiin |
|
ii |
typetitte |
|
iii |
typettivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olen typettänyt |
en ole typettänyt |
ii |
olet typettänyt |
et ole typettänyt |
iii |
on typettänyt |
ei ole typettänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olemme typettäneet |
emme ole typettäneet |
ii |
olette typettäneet |
ette ole typettäneet |
iii |
ovat typettäneet |
eivät ole typettäneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olin typettänyt |
en ollut typettänyt |
ii |
olit typettänyt |
et ollut typettänyt |
iii |
oli typettänyt |
ei ollut typettänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olimme typettäneet |
emme olleet typettäneet |
ii |
olitte typettäneet |
ette olleet typettäneet |
iii |
olivat typettäneet |
eivät olleet typettäneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
typettäisin |
|
ii |
typettäisit |
|
iii |
typettäisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
typettäisimme |
|
ii |
typettäisitte |
|
iii |
typettäisivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisin typettänyt |
en olisi typettänyt |
ii |
olisit typettänyt |
et olisi typettänyt |
iii |
olisi typettänyt |
ei olisi typettänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisimme typettäneet |
emme olisi typettäneet |
ii |
olisitte typettäneet |
ette olisi typettäneet |
iii |
olisivat typettäneet |
eivät olisi typettäneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
typettänen |
en typettäne |
ii |
typettänet |
et typettäne |
iii |
typettänee |
ei typettäne |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
typettänemme |
emme typettäne |
ii |
typettänette |
ette typettäne |
iii |
typettänevät |
eivät typettäne |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienen typettänyt |
en liene typettänyt |
ii |
lienet typettänyt |
et liene typettänyt |
iii |
lienee typettänyt |
ei liene typettänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienemme typettäneet |
emme liene typettäneet |
ii |
lienette typettäneet |
ette liene typettäneet |
iii |
lienevät typettäneet |
eivät liene typettäneet |
Singular
i |
- |
ii |
typetä |
iii |
typettäköön |
Plural
i |
typettäkäämme |
ii |
typettäkää |
iii |
typettäkööt |
Nom |
- |
typettää |
Tra |
-ksi |
typettääksensä / typettääkseen |
Ine |
-ssa |
typettäessä |
Ins |
-in |
typettäen |
Ine |
-ssa |
typetettäessä (passive) |
Ill |
mihin |
typettämään |
Ine |
-ssa |
typettämässä |
Ela |
-sta |
typettämästä |
Ade |
-lla |
typettämällä |
Abe |
-tta |
typettämättä |
Ins |
-in |
typettämän |
Ins |
-in |
typetettämän (passive) |
Nom |
- |
typettäminen |
Par |
-ta |
typettämistä |
typettämäisillänsä / typettämäisillään |
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
Present |
typetetään |
ei typetetä |
Imperfect |
typetettiin |
ei |
Potential |
typetettäneen |
ei typetettäne |
Conditional |
typetettäisiin |
ei typetettäisi |
Imperative Present |
typetettäköön |
älköön typetettäkö |
Imperative Perfect |
olkoon |
älköön |
Positive
Negative
Present
typetetään
ei typetetä
Imperfect
typetettiin
ei
Potential
typetettäneen
ei typetettäne
Conditional
typetettäisiin
ei typetettäisi
Imperative Present
typetettäköön
älköön typetettäkö
Imperative Perfect
olkoon
älköön
Active |
Passive |
|
---|---|---|
1st |
typettävä |
typetettävä |
2nd |
typettänyt |
|
3rd |
typettämä |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net