logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

typettää, verb

Word analysis
typetetty

typetetty

typettää

Verb, Passive Participle with suffix nut Singular Nominative

typettää

Verb, Passive Indicative Preterite Con negative form of verb

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive) to nitrogenize, to add nitrogen into Show more arrow right typpi +‎ -ttää Show more arrow right
nitrogen
nitrided
Show more arrow right
oj4; Eurlex2019; EurLex-2; tmClass Typetetty niobins-titaanins-volframiseos (noin Nb, Ti, W. Magnesium oxide (MgO. Typetetty niobins-titaanins-volframiseos (noin 50 Nb, 30 Ti, 20 W); Nitrided niobium-titanium-tungsten alloy (approximately 50 % Nb, 30 %Ti, 20 % W); G. Typetetty niobins-titaanins-volframiseos (noin 50 Nb, 30 Ti, 20 W); G. nitrided niobium-titanium-tungsten alloy (approximately 50 % Nb, 30 % Ti, 20 % W); Typetetyt metalliseokset epäjaloista metalleista, nimittäin piiseokset, erityisesti typetetty ferropii tai pii korkeita lämpötiloja kestäviin aineisiin. Azotised common metal alloys, namely silicon alloys, in particular azotised ferrosilicon or silicon for use in high temperature-resistant materials. Typetetyt epäjalot metallit ja typetetyt metalliseokset epäjaloista metalleista. Azotised common metals and azotised metal alloys of common metals. Lannoitteet ja erityisesti eläinns-ja kasviperäiset typetetyt orgaaniset lannoitteet. Manures and in particular nitrous organic manure of animal and vegetable origin. Muotokappaleet typetetyistä epäjaloista metalleista tai sellaisista typetetyistä metalliseoksista, jotka koostuvat epäjaloista metalleista. Common metals, in particular high- tensile metal alloys (of common metals). Typetetyt metalliseokset epäjaloista metalleista, nimittäin piiseokset, erityisesti typetetty ferropii tai pii korkeita lämpötiloja kestäviin aineisiin. Azotised common metal alloys, namely silicon alloys, in particular azotised ferrosilicon or silicon for use in high temperature-resistant materials. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

typetän

en typetä

ii

typetät

et typetä

iii

typettää

ei typetä

Plural

Positive

Negative

i

typetämme / typetetään

emme typetä / ei typetetä

ii

typetätte

ette typetä

iii

typettävät

eivät typetä

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

typetin

en typettänyt

ii

typetit

et typettänyt

iii

typetti

ei typettänyt

Plural

Positive

Negative

i

typetimme / typetettiin

emme typettäneet / ei typetetty

ii

typetitte

ette typettäneet

iii

typettivät

eivät typettäneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen typettänyt

en ole typettänyt

ii

olet typettänyt

et ole typettänyt

iii

on typettänyt

ei ole typettänyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme typettäneet

emme ole typettäneet

ii

olette typettäneet

ette ole typettäneet

iii

ovat typettäneet

eivät ole typettäneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin typettänyt

en ollut typettänyt

ii

olit typettänyt

et ollut typettänyt

iii

oli typettänyt

ei ollut typettänyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme typettäneet

emme olleet typettäneet

ii

olitte typettäneet

ette olleet typettäneet

iii

olivat typettäneet

eivät olleet typettäneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

typettäisin

en typettäisi

ii

typettäisit

et typettäisi

iii

typettäisi

ei typettäisi

Plural

Positive

Negative

i

typettäisimme

emme typettäisi

ii

typettäisitte

ette typettäisi

iii

typettäisivät

eivät typettäisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin typettänyt

en olisi typettänyt

ii

olisit typettänyt

et olisi typettänyt

iii

olisi typettänyt

ei olisi typettänyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme typettäneet

emme olisi typettäneet

ii

olisitte typettäneet

ette olisi typettäneet

iii

olisivat typettäneet

eivät olisi typettäneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

typettänen

en typettäne

ii

typettänet

et typettäne

iii

typettänee

ei typettäne

Plural

Positive

Negative

i

typettänemme

emme typettäne

ii

typettänette

ette typettäne

iii

typettänevät

eivät typettäne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen typettänyt

en liene typettänyt

ii

lienet typettänyt

et liene typettänyt

iii

lienee typettänyt

ei liene typettänyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme typettäneet

emme liene typettäneet

ii

lienette typettäneet

ette liene typettäneet

iii

lienevät typettäneet

eivät liene typettäneet

Imperative

Singular

i

-

ii

typetä

iii

typettäköön

Plural

i

typettäkäämme

ii

typettäkää

iii

typettäkööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

typettää

Tra

-ksi

typettääksensä / typettääkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

typettäessä

Ins

-in

typettäen

Ine

-ssa

typetettäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

typettämään

Ine

-ssa

typettämässä

Ela

-sta

typettämästä

Ade

-lla

typettämällä

Abe

-tta

typettämättä

Ins

-in

typettämän

Ins

-in

typetettämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

typettäminen

Par

-ta

typettämistä

Infinitive V

typettämäisillänsä / typettämäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

typetetään

ei typetetä

Imperfect

typetettiin

ei typetetty

Potential

typetettäneen

ei typetettäne

Conditional

typetettäisiin

ei typetettäisi

Imperative Present

typetettäköön

älköön typetettäkö

Imperative Perfect

olkoon typetetty

älköön typetetty

Positive

Negative

Present

typetetään

ei typetetä

Imperfect

typetettiin

ei typetetty

Potential

typetettäneen

ei typetettäne

Conditional

typetettäisiin

ei typetettäisi

Imperative Present

typetettäköön

älköön typetettäkö

Imperative Perfect

olkoon typetetty

älköön typetetty

Participle

Active

Passive

1st

typettävä

typetettävä

2nd

typettänyt

typetetty

3rd

typettämä

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en typetä

Solve

ii

typetät

et typetä

iii

ei typetä

Solve

Plural

Positive

Negative

i

typetämme / typetetään

emme / ei Solve

ii

typetätte

ette typetä

iii

typettävät

eivät typetä

Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en typetä
Solve

ii

typetätet typetä

iii

ei typetä
Solve

Plural

PositiveNegative

i

typetämme / typetetäänemme / ei
Solve

ii

typetätteette typetä

iii

typettäväteivät typetä
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

typetin

en Solve

ii

et typettänyt

Solve

iii

ei typettänyt

Solve

Plural

Positive

Negative

i

typetimme / typetettiin

emme / ei Solve

ii

typetitte

ette typettäneet

iii

typettivät

eivät typettäneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

typetinen
Solve

ii

et typettänyt
Solve

iii

ei typettänyt
Solve

Plural

PositiveNegative

i

typetimme / typetettiinemme / ei
Solve

ii

typetitteette typettäneet

iii

typettiväteivät typettäneet
Imperative Solved!

sinä

typetä

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

typetä

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

typettäisin

en Solve

ii

typettäisit

et typettäisi

iii

ei typettäisi

Solve

Plural

Positive

Negative

i

typettäisimme

emme typettäisi

ii

typettäisitte

ette typettäisi

iii

eivät typettäisi

Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

typettäisinen
Solve

ii

typettäisitet typettäisi

iii

ei typettäisi
Solve

Plural

PositiveNegative

i

typettäisimmeemme typettäisi

ii

typettäisitteette typettäisi

iii

eivät typettäisi
Solve
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept