logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tuiskia, verb

Word analysis
tuiskia SeeHide full analysisArrow downArrow up

tuiskia

tuiskia

Verb, First infinitive

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) to billow (intransitive) to snap (to say abruptly or sharply) Show more arrow right
to swirl tuiskia, pyöriä, nostaa pyörteille, kieppua
Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

tuiskin

en tuiski

ii

tuiskit

et tuiski

iii

tuiskii

ei tuiski

Plural

Positive

Negative

i

tuiskimme / tuiskitaan

emme tuiski / ei tuiskita

ii

tuiskitte

ette tuiski

iii

tuiskivat

eivät tuiski

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

tuiskin

en tuiskinut

ii

tuiskit

et tuiskinut

iii

tuiski

ei tuiskinut

Plural

Positive

Negative

i

tuiskimme / tuiskittiin

emme tuiskineet / ei tuiskittu

ii

tuiskitte

ette tuiskineet

iii

tuiskivat

eivät tuiskineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen tuiskinut

en ole tuiskinut

ii

olet tuiskinut

et ole tuiskinut

iii

on tuiskinut

ei ole tuiskinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme tuiskineet

emme ole tuiskineet

ii

olette tuiskineet

ette ole tuiskineet

iii

ovat tuiskineet

eivät ole tuiskineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin tuiskinut

en ollut tuiskinut

ii

olit tuiskinut

et ollut tuiskinut

iii

oli tuiskinut

ei ollut tuiskinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme tuiskineet

emme olleet tuiskineet

ii

olitte tuiskineet

ette olleet tuiskineet

iii

olivat tuiskineet

eivät olleet tuiskineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

tuiskisin

en tuiskisi

ii

tuiskisit

et tuiskisi

iii

tuiskisi

ei tuiskisi

Plural

Positive

Negative

i

tuiskisimme

emme tuiskisi

ii

tuiskisitte

ette tuiskisi

iii

tuiskisivat

eivät tuiskisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin tuiskinut

en olisi tuiskinut

ii

olisit tuiskinut

et olisi tuiskinut

iii

olisi tuiskinut

ei olisi tuiskinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme tuiskineet

emme olisi tuiskineet

ii

olisitte tuiskineet

ette olisi tuiskineet

iii

olisivat tuiskineet

eivät olisi tuiskineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

tuiskinen

en tuiskine

ii

tuiskinet

et tuiskine

iii

tuiskinee

ei tuiskine

Plural

Positive

Negative

i

tuiskinemme

emme tuiskine

ii

tuiskinette

ette tuiskine

iii

tuiskinevat

eivät tuiskine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen tuiskinut

en liene tuiskinut

ii

lienet tuiskinut

et liene tuiskinut

iii

lienee tuiskinut

ei liene tuiskinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme tuiskineet

emme liene tuiskineet

ii

lienette tuiskineet

ette liene tuiskineet

iii

lienevät tuiskineet

eivät liene tuiskineet

Imperative

Singular

i

-

ii

tuiski

iii

tuiskikoon

Plural

i

tuiskikaamme

ii

tuiskikaa

iii

tuiskikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

tuiskia

Tra

-ksi

tuiskiaksensa / tuiskiakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

tuiskiessa

Ins

-in

tuiskien

Ine

-ssa

tuiskittaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

tuiskimaan

Ine

-ssa

tuiskimassa

Ela

-sta

tuiskimasta

Ade

-lla

tuiskimalla

Abe

-tta

tuiskimatta

Ins

-in

tuiskiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

tuiskiminen

Par

-ta

tuiskimista

Infinitive V

tuiskimaisillaan / tuiskimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

tuiskitaan

ei tuiskita

Imperfect

tuiskittiin

ei tuiskittu

Potential

tuiskittaneen

ei tuiskittane

Conditional

tuiskittaisiin

ei tuiskittaisi

Imperative Present

tuiskittakoon

älköön tuiskittako

Imperative Perfect

olkoon tuiskittu

älköön tuiskittu

Positive

Negative

Present

tuiskitaan

ei tuiskita

Imperfect

tuiskittiin

ei tuiskittu

Potential

tuiskittaneen

ei tuiskittane

Conditional

tuiskittaisiin

ei tuiskittaisi

Imperative Present

tuiskittakoon

älköön tuiskittako

Imperative Perfect

olkoon tuiskittu

älköön tuiskittu

Participle

Active

Passive

1st

tuiskiva

tuiskittava

2nd

tuiskinut

tuiskittu

3rd

tuiskima

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept