tuiskia |
Verb, First infinitive |
| to swirl | tuiskia, pyöriä, nostaa pyörteille, kieppua |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskin |
|
ii |
tuiskit |
|
iii |
tuiskii |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskimme / tuiskitaan |
|
ii |
tuiskitte |
|
iii |
tuiskivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskin |
|
ii |
tuiskit |
|
iii |
tuiski |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskimme / tuiskittiin |
|
ii |
tuiskitte |
|
iii |
tuiskivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen tuiskinut |
en ole tuiskinut |
ii |
olet tuiskinut |
et ole tuiskinut |
iii |
on tuiskinut |
ei ole tuiskinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme tuiskineet |
emme ole tuiskineet |
ii |
olette tuiskineet |
ette ole tuiskineet |
iii |
ovat tuiskineet |
eivät ole tuiskineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin tuiskinut |
en ollut tuiskinut |
ii |
olit tuiskinut |
et ollut tuiskinut |
iii |
oli tuiskinut |
ei ollut tuiskinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme tuiskineet |
emme olleet tuiskineet |
ii |
olitte tuiskineet |
ette olleet tuiskineet |
iii |
olivat tuiskineet |
eivät olleet tuiskineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskisin |
|
ii |
tuiskisit |
|
iii |
tuiskisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskisimme |
|
ii |
tuiskisitte |
|
iii |
tuiskisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin tuiskinut |
en olisi tuiskinut |
ii |
olisit tuiskinut |
et olisi tuiskinut |
iii |
olisi tuiskinut |
ei olisi tuiskinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme tuiskineet |
emme olisi tuiskineet |
ii |
olisitte tuiskineet |
ette olisi tuiskineet |
iii |
olisivat tuiskineet |
eivät olisi tuiskineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskinen |
en tuiskine |
ii |
tuiskinet |
et tuiskine |
iii |
tuiskinee |
ei tuiskine |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskinemme |
emme tuiskine |
ii |
tuiskinette |
ette tuiskine |
iii |
tuiskinevat |
eivät tuiskine |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen tuiskinut |
en liene tuiskinut |
ii |
lienet tuiskinut |
et liene tuiskinut |
iii |
lienee tuiskinut |
ei liene tuiskinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme tuiskineet |
emme liene tuiskineet |
ii |
lienette tuiskineet |
ette liene tuiskineet |
iii |
lienevät tuiskineet |
eivät liene tuiskineet |
Singular
i |
- |
ii |
tuiski |
iii |
tuiskikoon |
Plural
i |
tuiskikaamme |
ii |
tuiskikaa |
iii |
tuiskikoot |
Nom |
- |
|
Tra |
-ksi |
tuiskiaksensa / tuiskiakseen |
Ine |
-ssa |
tuiskiessa |
Ins |
-in |
tuiskien |
Ine |
-ssa |
tuiskittaessa (passive) |
Ill |
mihin |
tuiskimaan |
Ine |
-ssa |
tuiskimassa |
Ela |
-sta |
tuiskimasta |
Ade |
-lla |
tuiskimalla |
Abe |
-tta |
tuiskimatta |
Ins |
-in |
tuiskiman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
tuiskiminen |
Par |
-ta |
tuiskimista |
tuiskimaisillaan / tuiskimaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
tuiskitaan |
ei tuiskita |
Imperfect |
tuiskittiin |
ei tuiskittu |
Potential |
tuiskittaneen |
ei tuiskittane |
Conditional |
tuiskittaisiin |
ei tuiskittaisi |
Imperative Present |
tuiskittakoon |
älköön tuiskittako |
Imperative Perfect |
olkoon tuiskittu |
älköön tuiskittu |
Positive
Negative
Present
tuiskitaan
ei tuiskita
Imperfect
tuiskittiin
ei tuiskittu
Potential
tuiskittaneen
ei tuiskittane
Conditional
tuiskittaisiin
ei tuiskittaisi
Imperative Present
tuiskittakoon
älköön tuiskittako
Imperative Perfect
olkoon tuiskittu
älköön tuiskittu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
tuiskiva |
tuiskittava |
2nd |
tuiskinut |
tuiskittu |
3rd |
tuiskima |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net