logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tet, noun

Word analysis
tetsarin

tetsarin

tet

Noun, Singular Nominative

+ sari

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tet

tetit

Par

-ta

tetiä

tetejä

Gen

-n

tetin

tetien

Ill

mihin

tetiin

teteihin

Ine

-ssa

tetissä

teteissä

Ela

-sta

tetistä

teteistä

All

-lle

tetille

teteille

Ade

-lla

tetillä

teteillä

Abl

-lta

tetiltä

teteiltä

Tra

-ksi

tetiksi

teteiksi

Ess

-na

tetinä

teteinä

Abe

-tta

tetittä

teteittä

Com

-ne

-

teteine

Ins

-in

-

tetein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tet

tetit

Par

-ta

tetiä

tetejä

Gen

-n

tetin

tetien

Ill

mihin

tetiin

teteihin

Ine

-ssa

tetissä

teteissä

Ela

-sta

tetistä

teteistä

All

-lle

tetille

teteille

Ade

-lla

tetillä

teteillä

Abl

-lta

tetiltä

teteiltä

Tra

-ksi

tetiksi

teteiksi

Ess

-na

tetinä

teteinä

Abe

-tta

tetittä

teteittä

Com

-ne

-

teteine

Ins

-in

-

tetein

tet
tetR
the tet
of tet
in Tet
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; JW300; Europarl.fi-en Tet hallitus tekee työtä. The cabinet is working. Minä olen Tet. Mine is Tet. Tets-hyökkäys. The Tet Offensive. Tet on maaginen geometrinen kuvio. The tet is a magical geometric shape. Katso äitiäsi, Tet. Look at your mom, Tet! Toivon, että tet palaatte takaisin. I hope that you come back. Uskotko, että tet tulevat takaisin? Do you believe that they will come back? Tet on pois päältä en... Jack, the Tet's offline. Tetiksenne on kova. Your tet is hard. Tetiksenne on rikki. Your tet is broken. Show more arrow right

Wiktionary

teth (ninth letter of the Hebrew and Phoenician scripts and the Northwest Semitic abjad) Show more arrow right te +‎ -t From Hebrew טֵית‎ (ṭēth). Show more arrow right

Wikipedia

ṭet
heprealainen kirjain TET
peruskoulussa suoritettava työelämään tutustuminen teatteritaiteen tohtori
TeT tết
vietnamilainen uudenvuoden juhla Tet hyökkäys
hyökkäys Vietnamin sodassa.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tetini

tetini

tetisi

tetisi

tetinsä

tetinsä

Par

-ta

tetiäni

tetejäni

tetiäsi

tetejäsi

tetiänsä / tetiään

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetini

tetieni

tetisi

tetiesi

tetinsä

tetiensä

Ill

mihin

tetiini

teteihini

tetiisi

teteihisi

tetiinsä

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissäni

teteissäni

tetissäsi

teteissäsi

tetissänsä / tetissään

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistäni

teteistäni

tetistäsi

teteistäsi

tetistänsä / tetistään

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetilleni

teteilleni

tetillesi

teteillesi

tetillensä / tetilleen

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetilläni

teteilläni

tetilläsi

teteilläsi

tetillänsä / tetillään

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltäni

teteiltäni

tetiltäsi

teteiltäsi

tetiltänsä / tetiltään

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetikseni

teteikseni

tetiksesi

teteiksesi

tetiksensä / tetikseen

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinäni

teteinäni

tetinäsi

teteinäsi

tetinänsä / tetinään

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittäni

teteittäni

tetittäsi

teteittäsi

tetittänsä / tetittään

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

teteineni

-

teteinesi

-

teteinensä / teteineen

Singular

Plural

Nom

-

tetini

tetisi

tetinsä

tetini

tetisi

tetinsä

Par

-ta

tetiäni

tetiäsi

tetiänsä / tetiään

tetejäni

tetejäsi

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetini

tetisi

tetinsä

tetieni

tetiesi

tetiensä

Ill

mihin

tetiini

tetiisi

tetiinsä

teteihini

teteihisi

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissäni

tetissäsi

tetissänsä / tetissään

teteissäni

teteissäsi

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistäni

tetistäsi

tetistänsä / tetistään

teteistäni

teteistäsi

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetilleni

tetillesi

tetillensä / tetilleen

teteilleni

teteillesi

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetilläni

tetilläsi

tetillänsä / tetillään

teteilläni

teteilläsi

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltäni

tetiltäsi

tetiltänsä / tetiltään

teteiltäni

teteiltäsi

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetikseni

tetiksesi

tetiksensä / tetikseen

teteikseni

teteiksesi

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinäni

tetinäsi

tetinänsä / tetinään

teteinäni

teteinäsi

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittäni

tetittäsi

tetittänsä / tetittään

teteittäni

teteittäsi

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

-

-

teteineni

teteinesi

teteinensä / teteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tetimme

tetimme

tetinne

tetinne

tetinsä

tetinsä

Par

-ta

tetiämme

tetejämme

tetiänne

tetejänne

tetiänsä / tetiään

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetimme

tetiemme

tetinne

tetienne

tetinsä

tetiensä

Ill

mihin

tetiimme

teteihimme

tetiinne

teteihinne

tetiinsä

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissämme

teteissämme

tetissänne

teteissänne

tetissänsä / tetissään

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistämme

teteistämme

tetistänne

teteistänne

tetistänsä / tetistään

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetillemme

teteillemme

tetillenne

teteillenne

tetillensä / tetilleen

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetillämme

teteillämme

tetillänne

teteillänne

tetillänsä / tetillään

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltämme

teteiltämme

tetiltänne

teteiltänne

tetiltänsä / tetiltään

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetiksemme

teteiksemme

tetiksenne

teteiksenne

tetiksensä / tetikseen

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinämme

teteinämme

tetinänne

teteinänne

tetinänsä / tetinään

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittämme

teteittämme

tetittänne

teteittänne

tetittänsä / tetittään

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

teteinemme

-

teteinenne

-

teteinensä / teteineen

Singular

Plural

Nom

-

tetimme

tetinne

tetinsä

tetimme

tetinne

tetinsä

Par

-ta

tetiämme

tetiänne

tetiänsä / tetiään

tetejämme

tetejänne

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetimme

tetinne

tetinsä

tetiemme

tetienne

tetiensä

Ill

mihin

tetiimme

tetiinne

tetiinsä

teteihimme

teteihinne

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissämme

tetissänne

tetissänsä / tetissään

teteissämme

teteissänne

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistämme

tetistänne

tetistänsä / tetistään

teteistämme

teteistänne

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetillemme

tetillenne

tetillensä / tetilleen

teteillemme

teteillenne

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetillämme

tetillänne

tetillänsä / tetillään

teteillämme

teteillänne

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltämme

tetiltänne

tetiltänsä / tetiltään

teteiltämme

teteiltänne

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetiksemme

tetiksenne

tetiksensä / tetikseen

teteiksemme

teteiksenne

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinämme

tetinänne

tetinänsä / tetinään

teteinämme

teteinänne

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittämme

tetittänne

tetittänsä / tetittään

teteittämme

teteittänne

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

-

-

teteinemme

teteinenne

teteinensä / teteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sari

sarit

Par

-ta

saria

sareja

Gen

-n

sarin

sarien

Ill

mihin

sariin

sareihin

Ine

-ssa

sarissa

sareissa

Ela

-sta

sarista

sareista

All

-lle

sarille

sareille

Ade

-lla

sarilla

sareilla

Abl

-lta

sarilta

sareilta

Tra

-ksi

sariksi

sareiksi

Ess

-na

sarina

sareina

Abe

-tta

saritta

sareitta

Com

-ne

-

sareine

Ins

-in

-

sarein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sari

sarit

Par

-ta

saria

sareja

Gen

-n

sarin

sarien

Ill

mihin

sariin

sareihin

Ine

-ssa

sarissa

sareissa

Ela

-sta

sarista

sareista

All

-lle

sarille

sareille

Ade

-lla

sarilla

sareilla

Abl

-lta

sarilta

sareilta

Tra

-ksi

sariksi

sareiksi

Ess

-na

sarina

sareina

Abe

-tta

saritta

sareitta

Com

-ne

-

sareine

Ins

-in

-

sarein

sari
in sari
a sari
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Tilde MODEL; Europarl; SETimes; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus; tmClass Äitini Sari on opettaja. My mother Sari is a teacher. Sari ei voinut palata. Sari couldn't go back. Sari käyttää aina punaista huulipunaa. Sari always wears red lipstick. Sari oli pukeutunut upeaan iltapukuun. Sari was dressed in a gorgeous evening gown. Sari on opiskelija Helsingin yliopistossa. Sari is a student at the University of Helsinki. Sari on lääkäri ja työskentelee sairaalassa. Sari is a doctor and works at the hospital. Sari on lahjakas nuori nainen. Sari is a talented young woman. Sari oli saanut uuden työpaikan. Sari had gotten a new job. Luuletko, että yksi sari muuttaa sen? You think a sari is going to change that? Sarit, neulepuserot. Saris Sweaters. Show more arrow right

Wiktionary

sari (Indian piece of clothing) Show more arrow right

Wikipedia

sari
vaate Sari
naisen nimi Sari
kaupunki Iranissa. Anneli Sari
(s. 1947), suomalainen laulaja Sirkka Sari (1920–1939), suomalainen elokuvanäyttelijä
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sarini

sarini

sarisi

sarisi

sarinsa

sarinsa

Par

-ta

sariani

sarejani

sariasi

sarejasi

sariansa / sariaan

sarejansa / sarejaan

Gen

-n

sarini

sarieni

sarisi

sariesi

sarinsa

sariensa

Ill

mihin

sariini

sareihini

sariisi

sareihisi

sariinsa

sareihinsa

Ine

-ssa

sarissani

sareissani

sarissasi

sareissasi

sarissansa / sarissaan

sareissansa / sareissaan

Ela

-sta

saristani

sareistani

saristasi

sareistasi

saristansa / saristaan

sareistansa / sareistaan

All

-lle

sarilleni

sareilleni

sarillesi

sareillesi

sarillensa / sarilleen

sareillensa / sareillean

Ade

-lla

sarillani

sareillani

sarillasi

sareillasi

sarillansa / sarillaan

sareillansa / sareillaan

Abl

-lta

sariltani

sareiltani

sariltasi

sareiltasi

sariltansa / sariltaan

sareiltansa / sareiltaan

Tra

-ksi

sarikseni

sareikseni

sariksesi

sareiksesi

sariksensa / sarikseen

sareiksensa / sareikseen

Ess

-na

sarinani

sareinani

sarinasi

sareinasi

sarinansa / sarinaan

sareinansa / sareinaan

Abe

-tta

sarittani

sareittani

sarittasi

sareittasi

sarittansa / sarittaan

sareittansa / sareittaan

Com

-ne

-

sareineni

-

sareinesi

-

sareinensa / sareineen

Singular

Plural

Nom

-

sarini

sarisi

sarinsa

sarini

sarisi

sarinsa

Par

-ta

sariani

sariasi

sariansa / sariaan

sarejani

sarejasi

sarejansa / sarejaan

Gen

-n

sarini

sarisi

sarinsa

sarieni

sariesi

sariensa

Ill

mihin

sariini

sariisi

sariinsa

sareihini

sareihisi

sareihinsa

Ine

-ssa

sarissani

sarissasi

sarissansa / sarissaan

sareissani

sareissasi

sareissansa / sareissaan

Ela

-sta

saristani

saristasi

saristansa / saristaan

sareistani

sareistasi

sareistansa / sareistaan

All

-lle

sarilleni

sarillesi

sarillensa / sarilleen

sareilleni

sareillesi

sareillensa / sareillean

Ade

-lla

sarillani

sarillasi

sarillansa / sarillaan

sareillani

sareillasi

sareillansa / sareillaan

Abl

-lta

sariltani

sariltasi

sariltansa / sariltaan

sareiltani

sareiltasi

sareiltansa / sareiltaan

Tra

-ksi

sarikseni

sariksesi

sariksensa / sarikseen

sareikseni

sareiksesi

sareiksensa / sareikseen

Ess

-na

sarinani

sarinasi

sarinansa / sarinaan

sareinani

sareinasi

sareinansa / sareinaan

Abe

-tta

sarittani

sarittasi

sarittansa / sarittaan

sareittani

sareittasi

sareittansa / sareittaan

Com

-ne

-

-

-

sareineni

sareinesi

sareinensa / sareineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sarimme

sarimme

sarinne

sarinne

sarinsa

sarinsa

Par

-ta

sariamme

sarejamme

sarianne

sarejanne

sariansa / sariaan

sarejansa / sarejaan

Gen

-n

sarimme

sariemme

sarinne

sarienne

sarinsa

sariensa

Ill

mihin

sariimme

sareihimme

sariinne

sareihinne

sariinsa

sareihinsa

Ine

-ssa

sarissamme

sareissamme

sarissanne

sareissanne

sarissansa / sarissaan

sareissansa / sareissaan

Ela

-sta

saristamme

sareistamme

saristanne

sareistanne

saristansa / saristaan

sareistansa / sareistaan

All

-lle

sarillemme

sareillemme

sarillenne

sareillenne

sarillensa / sarilleen

sareillensa / sareillean

Ade

-lla

sarillamme

sareillamme

sarillanne

sareillanne

sarillansa / sarillaan

sareillansa / sareillaan

Abl

-lta

sariltamme

sareiltamme

sariltanne

sareiltanne

sariltansa / sariltaan

sareiltansa / sareiltaan

Tra

-ksi

sariksemme

sareiksemme

sariksenne

sareiksenne

sariksensa / sarikseen

sareiksensa / sareikseen

Ess

-na

sarinamme

sareinamme

sarinanne

sareinanne

sarinansa / sarinaan

sareinansa / sareinaan

Abe

-tta

sarittamme

sareittamme

sarittanne

sareittanne

sarittansa / sarittaan

sareittansa / sareittaan

Com

-ne

-

sareinemme

-

sareinenne

-

sareinensa / sareineen

Singular

Plural

Nom

-

sarimme

sarinne

sarinsa

sarimme

sarinne

sarinsa

Par

-ta

sariamme

sarianne

sariansa / sariaan

sarejamme

sarejanne

sarejansa / sarejaan

Gen

-n

sarimme

sarinne

sarinsa

sariemme

sarienne

sariensa

Ill

mihin

sariimme

sariinne

sariinsa

sareihimme

sareihinne

sareihinsa

Ine

-ssa

sarissamme

sarissanne

sarissansa / sarissaan

sareissamme

sareissanne

sareissansa / sareissaan

Ela

-sta

saristamme

saristanne

saristansa / saristaan

sareistamme

sareistanne

sareistansa / sareistaan

All

-lle

sarillemme

sarillenne

sarillensa / sarilleen

sareillemme

sareillenne

sareillensa / sareillean

Ade

-lla

sarillamme

sarillanne

sarillansa / sarillaan

sareillamme

sareillanne

sareillansa / sareillaan

Abl

-lta

sariltamme

sariltanne

sariltansa / sariltaan

sareiltamme

sareiltanne

sareiltansa / sareiltaan

Tra

-ksi

sariksemme

sariksenne

sariksensa / sarikseen

sareiksemme

sareiksenne

sareiksensa / sareikseen

Ess

-na

sarinamme

sarinanne

sarinansa / sarinaan

sareinamme

sareinanne

sareinansa / sareinaan

Abe

-tta

sarittamme

sarittanne

sarittansa / sarittaan

sareittamme

sareittanne

sareittansa / sareittaan

Com

-ne

-

-

-

sareinemme

sareinenne

sareinensa / sareineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept