logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

teokraatti, noun

Word analysis
teokraatin

teokraatin

teokraatti

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

teokraatti

teokraatit

Par

-ta

teokraattia

teokraatteja

Gen

-n

teokraatin

teokraattien

Ill

mihin

teokraattiin

teokraatteihin

Ine

-ssa

teokraatissa

teokraateissa

Ela

-sta

teokraatista

teokraateista

All

-lle

teokraatille

teokraateille

Ade

-lla

teokraatilla

teokraateilla

Abl

-lta

teokraatilta

teokraateilta

Tra

-ksi

teokraatiksi

teokraateiksi

Ess

-na

teokraattina

teokraatteina

Abe

-tta

teokraatitta

teokraateitta

Com

-ne

-

teokraatteine

Ins

-in

-

teokraatein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

teokraatti

teokraatit

Par

-ta

teokraattia

teokraatteja

Gen

-n

teokraatin

teokraattien

Ill

mihin

teokraattiin

teokraatteihin

Ine

-ssa

teokraatissa

teokraateissa

Ela

-sta

teokraatista

teokraateista

All

-lle

teokraatille

teokraateille

Ade

-lla

teokraatilla

teokraateilla

Abl

-lta

teokraatilta

teokraateilta

Tra

-ksi

teokraatiksi

teokraateiksi

Ess

-na

teokraattina

teokraatteina

Abe

-tta

teokraatitta

teokraateitta

Com

-ne

-

teokraatteine

Ins

-in

-

teokraatein

theocracy
theocratic
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus; Tatoeba; Tilde MODEL-1 Parallel Corpus; OPUS - Finnish Parliament Proceedings Parallel Corpus; jw2019 Teokraatti vastaa hallinnon päätöksenteosta. The bureaucrat is responsible for administrative decision-making. Poliittinen teokraatti johtaa maan sisäpolitiikkaa. The political bureaucrat leads the country's domestic policy. Teokraatit tuovat usein mukanaan teknistä osaamista. Technocrats often bring technical expertise. Teokraatti esitteli uudet lakiesitykset parlamentille. The bureaucrat presented the new legislative proposals to the parliament. Poliittiset teokraatit ovat saaneet paljon kritiikkiä. Political technocrats have received a lot of criticism. Hallituksen teokraatti vastaa talousarvion laadinnasta. The government bureaucrat is responsible for preparing the budget. Kansainvälinen teokraatti osallistui rauhanneuvotteluihin. The international bureaucrat participated in the peace negotiations. Monet poliitikot ovat taipuvaisia antamaan vallan teokraateille. Many politicians are inclined to give power to technocrats. Teokraatti on asiantuntija, jolla ei ole poliittisia tavoitteita. A technocrat is an expert without political goals. Ihmispelosta tuli vapautua ja ehdoton luottamus ja usko tuli panna Suureen Teokraattiin, sotajoukkojen Jehovaan. Fear of men had to be dispelled and complete trust and confidence to be reposed in the Great Theocrat, Jehovah of armies. Show more arrow right

Wiktionary

theocrat Show more arrow right Internationalism (see English theocrat). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teokraattini

teokraattini

teokraattisi

teokraattisi

teokraattinsa

teokraattinsa

Par

-ta

teokraattiani

teokraattejani

teokraattiasi

teokraattejasi

teokraattiansa / teokraattiaan

teokraattejansa / teokraattejaan

Gen

-n

teokraattini

teokraattieni

teokraattisi

teokraattiesi

teokraattinsa

teokraattiensa

Ill

mihin

teokraattiini

teokraatteihini

teokraattiisi

teokraatteihisi

teokraattiinsa

teokraatteihinsa

Ine

-ssa

teokraatissani

teokraateissani

teokraatissasi

teokraateissasi

teokraatissansa / teokraatissaan

teokraateissansa / teokraateissaan

Ela

-sta

teokraatistani

teokraateistani

teokraatistasi

teokraateistasi

teokraatistansa / teokraatistaan

teokraateistansa / teokraateistaan

All

-lle

teokraatilleni

teokraateilleni

teokraatillesi

teokraateillesi

teokraatillensa / teokraatilleen

teokraateillensa / teokraateillean

Ade

-lla

teokraatillani

teokraateillani

teokraatillasi

teokraateillasi

teokraatillansa / teokraatillaan

teokraateillansa / teokraateillaan

Abl

-lta

teokraatiltani

teokraateiltani

teokraatiltasi

teokraateiltasi

teokraatiltansa / teokraatiltaan

teokraateiltansa / teokraateiltaan

Tra

-ksi

teokraatikseni

teokraateikseni

teokraatiksesi

teokraateiksesi

teokraatiksensa / teokraatikseen

teokraateiksensa / teokraateikseen

Ess

-na

teokraattinani

teokraatteinani

teokraattinasi

teokraatteinasi

teokraattinansa / teokraattinaan

teokraatteinansa / teokraatteinaan

Abe

-tta

teokraatittani

teokraateittani

teokraatittasi

teokraateittasi

teokraatittansa / teokraatittaan

teokraateittansa / teokraateittaan

Com

-ne

-

teokraatteineni

-

teokraatteinesi

-

teokraatteinensa / teokraatteineen

Singular

Plural

Nom

-

teokraattini

teokraattisi

teokraattinsa

teokraattini

teokraattisi

teokraattinsa

Par

-ta

teokraattiani

teokraattiasi

teokraattiansa / teokraattiaan

teokraattejani

teokraattejasi

teokraattejansa / teokraattejaan

Gen

-n

teokraattini

teokraattisi

teokraattinsa

teokraattieni

teokraattiesi

teokraattiensa

Ill

mihin

teokraattiini

teokraattiisi

teokraattiinsa

teokraatteihini

teokraatteihisi

teokraatteihinsa

Ine

-ssa

teokraatissani

teokraatissasi

teokraatissansa / teokraatissaan

teokraateissani

teokraateissasi

teokraateissansa / teokraateissaan

Ela

-sta

teokraatistani

teokraatistasi

teokraatistansa / teokraatistaan

teokraateistani

teokraateistasi

teokraateistansa / teokraateistaan

All

-lle

teokraatilleni

teokraatillesi

teokraatillensa / teokraatilleen

teokraateilleni

teokraateillesi

teokraateillensa / teokraateillean

Ade

-lla

teokraatillani

teokraatillasi

teokraatillansa / teokraatillaan

teokraateillani

teokraateillasi

teokraateillansa / teokraateillaan

Abl

-lta

teokraatiltani

teokraatiltasi

teokraatiltansa / teokraatiltaan

teokraateiltani

teokraateiltasi

teokraateiltansa / teokraateiltaan

Tra

-ksi

teokraatikseni

teokraatiksesi

teokraatiksensa / teokraatikseen

teokraateikseni

teokraateiksesi

teokraateiksensa / teokraateikseen

Ess

-na

teokraattinani

teokraattinasi

teokraattinansa / teokraattinaan

teokraatteinani

teokraatteinasi

teokraatteinansa / teokraatteinaan

Abe

-tta

teokraatittani

teokraatittasi

teokraatittansa / teokraatittaan

teokraateittani

teokraateittasi

teokraateittansa / teokraateittaan

Com

-ne

-

-

-

teokraatteineni

teokraatteinesi

teokraatteinensa / teokraatteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teokraattimme

teokraattimme

teokraattinne

teokraattinne

teokraattinsa

teokraattinsa

Par

-ta

teokraattiamme

teokraattejamme

teokraattianne

teokraattejanne

teokraattiansa / teokraattiaan

teokraattejansa / teokraattejaan

Gen

-n

teokraattimme

teokraattiemme

teokraattinne

teokraattienne

teokraattinsa

teokraattiensa

Ill

mihin

teokraattiimme

teokraatteihimme

teokraattiinne

teokraatteihinne

teokraattiinsa

teokraatteihinsa

Ine

-ssa

teokraatissamme

teokraateissamme

teokraatissanne

teokraateissanne

teokraatissansa / teokraatissaan

teokraateissansa / teokraateissaan

Ela

-sta

teokraatistamme

teokraateistamme

teokraatistanne

teokraateistanne

teokraatistansa / teokraatistaan

teokraateistansa / teokraateistaan

All

-lle

teokraatillemme

teokraateillemme

teokraatillenne

teokraateillenne

teokraatillensa / teokraatilleen

teokraateillensa / teokraateillean

Ade

-lla

teokraatillamme

teokraateillamme

teokraatillanne

teokraateillanne

teokraatillansa / teokraatillaan

teokraateillansa / teokraateillaan

Abl

-lta

teokraatiltamme

teokraateiltamme

teokraatiltanne

teokraateiltanne

teokraatiltansa / teokraatiltaan

teokraateiltansa / teokraateiltaan

Tra

-ksi

teokraatiksemme

teokraateiksemme

teokraatiksenne

teokraateiksenne

teokraatiksensa / teokraatikseen

teokraateiksensa / teokraateikseen

Ess

-na

teokraattinamme

teokraatteinamme

teokraattinanne

teokraatteinanne

teokraattinansa / teokraattinaan

teokraatteinansa / teokraatteinaan

Abe

-tta

teokraatittamme

teokraateittamme

teokraatittanne

teokraateittanne

teokraatittansa / teokraatittaan

teokraateittansa / teokraateittaan

Com

-ne

-

teokraatteinemme

-

teokraatteinenne

-

teokraatteinensa / teokraatteineen

Singular

Plural

Nom

-

teokraattimme

teokraattinne

teokraattinsa

teokraattimme

teokraattinne

teokraattinsa

Par

-ta

teokraattiamme

teokraattianne

teokraattiansa / teokraattiaan

teokraattejamme

teokraattejanne

teokraattejansa / teokraattejaan

Gen

-n

teokraattimme

teokraattinne

teokraattinsa

teokraattiemme

teokraattienne

teokraattiensa

Ill

mihin

teokraattiimme

teokraattiinne

teokraattiinsa

teokraatteihimme

teokraatteihinne

teokraatteihinsa

Ine

-ssa

teokraatissamme

teokraatissanne

teokraatissansa / teokraatissaan

teokraateissamme

teokraateissanne

teokraateissansa / teokraateissaan

Ela

-sta

teokraatistamme

teokraatistanne

teokraatistansa / teokraatistaan

teokraateistamme

teokraateistanne

teokraateistansa / teokraateistaan

All

-lle

teokraatillemme

teokraatillenne

teokraatillensa / teokraatilleen

teokraateillemme

teokraateillenne

teokraateillensa / teokraateillean

Ade

-lla

teokraatillamme

teokraatillanne

teokraatillansa / teokraatillaan

teokraateillamme

teokraateillanne

teokraateillansa / teokraateillaan

Abl

-lta

teokraatiltamme

teokraatiltanne

teokraatiltansa / teokraatiltaan

teokraateiltamme

teokraateiltanne

teokraateiltansa / teokraateiltaan

Tra

-ksi

teokraatiksemme

teokraatiksenne

teokraatiksensa / teokraatikseen

teokraateiksemme

teokraateiksenne

teokraateiksensa / teokraateikseen

Ess

-na

teokraattinamme

teokraattinanne

teokraattinansa / teokraattinaan

teokraatteinamme

teokraatteinanne

teokraatteinansa / teokraatteinaan

Abe

-tta

teokraatittamme

teokraatittanne

teokraatittansa / teokraatittaan

teokraateittamme

teokraateittanne

teokraateittansa / teokraateittaan

Com

-ne

-

-

-

teokraatteinemme

teokraatteinenne

teokraatteinensa / teokraatteineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept